New Page 2

Na podlagi 16. in 127. člena Statuta Občine Radlje ob Dravi (MUV, št. 28/2016) je Občinski svet Občine Radlje ob Dravi na svoji 23. redni seji, dne 18. decembra 2017 sprejel

 

 

S P R E M E M B  I  D O P O L N I T V E

Statuta Občine Radlje ob Dravi

 

 

1. člen

V Statutu Občine Radlje ob Dravi (MUV, št. 28/2016) se v zadnjem odstavku 4. člena na koncu stavka doda besedilo: »če tako določa zakon«.

 

 

2. člen

Drugi odstavek 5. člena se črta.

 

 

3. člen

V 6. členu se beseda »pečat« nadomesti z besedo »žig«.

 

 

4. člen

Besedilo 9. člena Statuta se spremeni tako, da se glasi:

»Občina opravlja statistične, evidenčne in analitične naloge za svoje potrebe.

Občina obdeluje podatke, ki jih potrebuje za opravljanje nalog iz svojih izvirnih pristojnosti in jih pridobiva v skladu z zakonom«.

 

 

5. člen

Četrti in peti odstavek 13. člena Statuta se spremenita tako, da se glasita:

»Občani in njihovi pravni zastopniki imajo pravico vpogleda v dokumente, ki so podlaga za odločanje organov občine o njihovih pravicah, obveznostih in pravnih koristih v skladu z zakonom.

Občina v skladu z veljavno zakonodajo zagotavlja dostop do informacij javnega značaja.«

 

 

6. člen

V zadnjem odstavku 14. člena se črta besedilo: »z dnem imenovanja novih članov pa tudi članstvo v organih javnih zavodov, javnih podjetij ter skladov, katerih ustanoviteljica je občina in v katere je bil imenovan kot predstavnik občine.«, tako da se zadnji odstavek 14. člen glasi: »Ko članu občinskega sveta preneha mandat, mu preneha tudi članstvo v vseh občinskih organih, odborih in komisijah.«

 

 

7. člen

Deseta alineja drugega odstavka 16. člena se spremeni tako, da se glasi:

»določi, kateri izmed članov občinskega sveta bo začasno opravljal funkcijo župana, če temu predčasno preneha mandat, pa ne določi podžupana, ki bo začasno opravljal njegovo funkcijo, ali če je razrešen;«.

 

 

8. člen

Drugi odstavek 17. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Nezdružljivost funkcije člana občinskega sveta z drugimi funkcijami v občini in z delom v občinski upravi ureja zakon.«

 

 

9. člen

V zadnjem odstavku 18. člena se črta besedilo: »pooblaščeni podžupan oziroma član občinskega sveta«, tako da se glasi:

»Župan mora sklicati sejo občinskega sveta, če to zahteva najmanj četrtina članov občinskega sveta, seja pa mora biti v petnajstih dneh potem, ko je bila podana pisna zahteva za sklic seje. Če seja občinskega sveta ni sklicana v roku sedmih dni po prejemu pisne zahteve, jo lahko skličejo člani občinskega sveta, ki so zahtevo podali. Zahtevi za sklic seje občinskega sveta mora biti priložen dnevni red. Župan mora dati na dnevni red predlagane točke, predlagan dnevi red pa lahko dopolni še z novimi točkami.«

 

 

10. člen

Sedmi odstavek 20. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Za vsako sejo občinskega sveta se pošlje vabilo županu, podžupanu, članom občinskega sveta in direktorju občinske uprave. O sklicu seje občinskega sveta se obvesti javna občila«.

 

 

11. člen

Zadnji odstavek 26. člena Statuta se spremeni tako, da se glasi:

»Nezdružljivost opravljanja funkcije člana občinskega sveta ureja zakon.«

 

 

12. člen

Črta se prvi, drugi in tretji odstavek 29. člena Statuta. Četrti odstavek 29. člena postane prvi odstavek ter se spre-

meni tako, da se glasi:

»Novoizvoljeni župan nastopi mandat, ko občinski svet na svoji prvi seji po izvolitvi članov občinskega sveta na podlagi poročila občinske volilne komisije o izidu glasovanja o izvolitvi župana odloči o morebitnih pritožbah drugih kandidatov ali predstavnikov kandidatur za župana oziroma ugotovi, da takih pritožb ni bilo.«

Peti odstavek 29. člena postane drugi odstavek 29. člena.

 

 

13. člen

Črta se zadnji odstavek 30. člena Statuta.

 

 

14. člen

Črta se 31. člen Statuta.

Člena od 32. do vključno 33. člena se ustrezno preštevilčita, tako da postaneta 31. do 32. člen.

15. člen

Črtata se 34. in 35. člen Statuta.

Ostali členi od 36. do vključno 43. člena se ustrezno preštevilčijo, tako da postanejo 33. do 40. člen.

 

 

16. člen

41. člen se spremeni tako, da se glasi:

»Nadzorni odbor samostojno določa svoj letni program dela. Letni program dela je splošen vsebinski nabor tem, oziroma izbranih področij nadzora, ki jih bo nadzorni odbor obravnaval v tekočem letu. Letni program dela se objavi na spletni strani občine in ga ni potrebno posebej predložiti županu in občinskemu svetu.

Nadzorni odbor lahko sprejme tudi letni nadzorni program, ki pomeni konkretizacijo letnega programa dela in na podlagi katerega se izdajo posamezni sklepi o nadzoru. Letni nadzorni program je interni akt nadzornega odbora in ni javno dostopen. Sklep o nadzoru je prav tako interni akt nadzornega odbora, ki se ga posreduje le nadzorovani osebi in ni javno dostopen.

Na osnovi letnega programa dela izdela nadzorni odbor predlog finančnega načrta, ki ga predloži županu kot predlagatelju proračuna, za zagotovitev potrebnih sredstev za delovanje nadzornega odbora v proračunu občine. Glede na sprejet proračun in zagotovljena sredstva za delovanje nadzornega odbora, se sprejme potrebna dopolnitev programa dela nadzornega odbora, ki se objavi na spletni strani občine.

Nadzorni odbor sodeluje z županom in občinskim svetom, z drugimi organi uporabnikov občinskih proračunskih sredstev in drugimi osebami pa na podlagi programa dela nadzornega odbora.

Predsednik, ali od njega pooblaščen član nadzornega odbora, se udeleži seje občinskega sveta samo takrat, kadar to zahteva dnevni red, oziroma, ko se obravnava poročilo nadzornega odbora.«

 

 

17. člen

42. člen se spremeni tako, da se glasi:

»Ugotovitve, ocene in mnenja ter predloge poročil nadzornega odbora pripravi član nadzornega odbora, ki ga je na predlog predsednika, za posamezno zadevo v skladu z letnim programom nadzora, s sklepom o izvedbi nadzora zadolžil nadzorni odbor. Sklep o izvedbi nadzora mora vsebovati opredelitev vsebine nadzora, časa in kraja nadzora in navedbo nadzorovane osebe (organ ali organizacija z odgovornimi osebami).

V postopku nadzora so odgovorni in nadzorovane osebe dolžni članu nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, predložiti vso potrebno dokumentacijo, sodelovati v postopku nadzora, odgovoriti na ugotovitve in dajati pojasnila. Član nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, ima pravico zahtevati vse podatke, ki so mu potrebni za izvedbo naloge, ki mu je zaupana. Občinski organi so zahtevane podatke dolžni dati.

Po opravljenem pregledu pripravi član nadzornega odbora predlog poročila (obvezne sestavine poročila nadzornega odbora določi minister, pristojen za lokalno samoupravo, v soglasju z ministrom, pristojnim za finance), v katerem je navedena nadzorovana oseba, odgovorne osebe, predmet pregleda, ugotovitve, ocene in mnenja ter morebitna priporočila in predlogi ukrepov. Predlog poročila sprejme nadzorni odbor in ga pošlje nadzorovani osebi, ki ima pravico v roku petnajst dni od prejema predloga

poročila vložiti pri nadzornem odboru ugovor. Nadzorni odbor mora o ugovoru odločiti v petnajstih dneh. Dokončno poročilo pošlje nadzorni odbor nadzorovani osebi, občinskemu svetu in županu, po potrebi pa tudi računskemu sodišču.

Če je nadzorni odbor ugotovil hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, ki so opredeljene v poslovniku nadzornega odbora, mora o teh kršitvah v petnajstih dneh od dokončnosti poročila obvestiti pristojno ministrstvo in računsko sodišče.

V primeru, da nadzorni odbor ugotovi, da obstaja utemeljen sum, da je nadzorovana oseba ali odgovorna oseba storila prekršek ali kaznivo dejanje, je dolžan svoje ugotovitve posredovati pristojnemu organu pregona.

Nadzorovane osebe so dolžne spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora. Občinski svet, župan in organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati dokončna poročila nadzornega odbora in v skladu s svojimi pristojnostmi upoštevati priporočila in predloge nadzornega odbora.«

 

 

18. člen

Dodata se nova tretji in četrti odstavek 43. člena, ki se glasita:

»Član nadzornega odbora, ki med izvajanjem funkcije ugotovi nasprotje interesov ali možnost, da bi do njega prišlo, o tem takoj pisno obvesti nadzorni odbor in takoj preneha z delom v zadevi, v kateri je prišlo do nasprotja interesov.

Nadzorni odbor izloči člana nadzornega odbora iz nadzora in odločanja na seji v primeru, če so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti.«

Prejšnji tretji odstavek postane peti odstavek 43. člena Statuta.

 

 

19. člen

Črta se 44. člen Statuta.

Ostali členi od 45. do vključno 51. člena se ustrezno preštevilčijo, tako da postanejo 41. do 47. člen.

 

 

20. člen

45. člen se spremeni tako, da se glasi:

»Strokovno in administrativno pomoč za delo nadzornega odbora zagotavljata župan in občinska uprava.

Posamezne posebne strokovne naloge nadzora lahko opravi izvedenec, ki ga na predlog nadzornega odbora imenuje občinski svet. Pogodbo z izvedencem sklene župan.

Sredstva za delo nadzornega odbora se zagotavljajo v občinskem proračunu, na podlagi izdelanega letnega programa nadzora.«

 

 

21. člen

V 51. členu se za besedo »zagotavlja« črta besedilo ter se nadomesti z novim:

»upravno poslovanje v skladu s predpisi.«

 

 

22. člen

Črta se 52. člen Statuta.

Ostali členi od 53. do vključno 99. člena se ustrezno preštevilčijo, tako da postanejo 48. do 94. člen.

 

 

23. člen

Zadnji odstavek 54. člena se spremeni tako, da se glasi:

»O izločitvi direktorja občinske uprave ali župana odloča občinski svet, ki v primeru izločitve o stvari tudi odloči.«.

 

 

24. člen

V 56. členu se črta besedilo »župan oziroma«.

 

 

25. člen

Dopolni se določba drugega odstavka 60. člena, in sicer se v drugem stavku drugega odstavka za besedno zvezo »veljavni le ob« doda beseda »predhodnem«.

 

 

26. člen

Drugi odstavek 64. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Predsednik sveta krajevne skupnosti poleg tega, da zastopa in predstavlja krajevno skupnost, še sklicuje in vodi seje njenega sveta ter opravlja druge naloge, ki mu jih določi svet krajevne skupnosti. Pred sklenitvijo pravnih poslov mora svet krajevne skupnosti pridobiti soglasje župana, razen če je z veljavnim odlokom o proračunu občine za posamezne posle drugače določeno.«

 

 

27. člen

Prvi odstavek 68. člena se spremeni tako, da se nadomesti z naslednjim besedilom:

»Za delovanje in opravljanje nalog krajevnih skupnosti se zagotovijo sredstva v proračunu občine.

Za uresničevanje posebnih skupnih potreb in interesov prebivalcev krajevnih skupnosti lahko občina pridobiva sredstva iz prostovoljnih prispevkov njihovih prebivalcev, podjetij, zavodov in drugih organizacij ter samoprispevkov. Tako pridobljena sredstva je občina dolžna posebej evidentirati in porabiti v skladu z njihovim namenom.

Prostore, opremo in materialna sredstva, ki jih potrebujejo za svoje delovanje sveti krajevnih skupnosti zagotovi in z njimi upravlja občina.

Drugi in tretji odstavek postaneta četrti in peti odstavek.«

 

 

28. člen

V tretjem odstavku 70. člena Statuta se črta besedilo: »in svet«.

 

 

29. člen

Prvi odstavek 71. člena se črta.

Drugi odstavek postane novi prvi odstavek, v katerem se črta beseda »tudi«, tako da se glasi:

»Občinski svet lahko s spremembo statuta ukine krajevno skupnost, če ugotovi, da svet krajevne skupnosti ne opravlja svojih nalog, da ni kandidatov za člane sveta oziroma da občani na njenem območju nimajo interesa za opravljanje nalog krajevne skupnosti v skladu s tem statutom in odlokom.«

30. člen

Za tretjim odstavkom 81. člena, se doda novi četrti odstavek, ki se glasi:

»Volivec lahko podpiše obrazec tudi preko enotnega državnega portala e-uprava z varnim elektronskim podpisom, overjenim s kvalificiranim potrdilom.«

Prejšnji četrti odstavek postane novi peti odstavek.

 

 

31. člen

Črta se četrta alineja drugega odstavka 89. člena Statuta.

Prejšnja peta alineja postane nova četrta alineja 89. člena Statuta.

 

 

32. člen

Tretji, četrti in peti odstavek 98. člena Statuta se črtajo. Doda se novi tretji odstavek 98. člena, ki se glasi:

»Ravnanje s premoženjem občine je mogoče na način in pod pogoji, določenimi z zakonom ali drugim predpisom.«

 

 

33. člen

Členi od 100. do 116. člena se črtajo. Doda se nov 95. člen, ki se glasi:

»Prihodki in izdatki za posamezne namene financiranja javne porabe so zajeti v proračunu občine, ki ga sprejme občinski svet po postopku, določenem v poslovniku občinskega sveta.

Občinski svet mora sprejeti proračun občine v roku, ki omogoča njegovo uveljavitev s 1. januarjem leta, za katerega se sprejema.

Za pripravo in predložitev proračuna občine občinskemu svetu v sprejem v skladu z zakonom je pristojen župan.

Predlogi za povečanje izdatkov proračuna morajo vsebovati predlog za povečanje prejemkov ali za zmanjšanje drugih izdatkov v isti višini, pri čemer povečani izdatki ne smejo biti v breme proračunske rezerve, splošne proračunske rezervacije ali v breme dodatnega zadolževanja.«

Doda se nov 96. člen, ki se glasi:

»Proračun občine sestavljajo splošni del, posebni del in načrt razvojnih programov.

Splošni del proračuna sestavljajo skupna bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja.

Posebni del proračuna sestavljajo finančni načrti neposrednih uporabnikov proračuna občine.

Načrt razvojnih programov sestavljajo letni načrti razvojnih programov neposrednih uporabnikov proračuna občine, ki so opredeljeni z dokumenti dolgoročnega načrtovanja.«

Doda se nov 97. člen, ki se glasi:

»Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan.

V okviru izvrševanja proračuna ima župan pooblastila, določena z zakonom, predpisi, izdanimi na podlagi zakona, odlokom o proračunu občine ali drugim splošnim aktom občine.

Župan mora zagotoviti izvajanje nalog notranjega finančnega nadzora v skladu z zakonom in predpisom ministra, pristojnega za finance, izdanim na podlagi zakona.

Župan je odredbodajalec za sredstva proračuna. Za izvrševanje proračuna občine lahko župan pooblasti podžupana in posamezne javne uslužbence občinske uprave.

Župan poroča občinskemu svetu o izvrševanju proračuna po

prvi polovici koledarskega leta. Poročilo mora vsebovati podatke in informacije, določene z zakonom.«

Doda se nov 98. člen, ki se glasi:

»Proračun občine se sprejme z odlokom o proračunu občine, rebalans proračuna pa z odlokom o spremembi proračuna.

Odlok o proračunu občine določa tudi ukrepe za zagotavljanje likvidnosti proračuna, prerazporejanje sredstev, začasno zadržanje izvrševanja proračuna, ukrepe za zagotavljanje proračunskega ravnovesja ter druge ukrepe in posebna pooblastila za izvrševanje proračuna.

V odloku o proračunu se določi obseg zadolževanja proračuna in obseg predvidenih poroštev ter drugi elementi, ki jih določa zakon.

Rebalans proračuna predlaga župan, če se med izvajanjem ne more uravnovesiti proračuna občine.«

Doda se nov 99. člen, ki se glasi:

»Če proračun občine ni sprejet pred začetkom leta, na katerega se nanaša, se financiranje občine začasno nadaljuje na podlagi proračuna za preteklo leto in za iste programe kot v preteklem letu.

Župan sprejme sklep o začasnem financiranju v skladu z zakonom. Sklep velja največ tri mesece in se lahko na županov predlog s sklepom občinskega sveta podaljša še za tri mesece.«

Doda se nov 100. člen, ki se glasi:

»Sredstva proračuna občine se smejo uporabljati, če so izpolnjeni vsi z zakonom ali drugim aktom določeni pogoji, le za namene in v višini, določeni s proračunom.«

Doda se nov 101. člen, ki se glasi:

»Proračunskih sredstev ni mogoče prerazporejati, razen pod pogoji in na način, določen z zakonom in odlokom o proračunu občine.

Če se med letom spremeni delovno področje proračunskega uporabnika, župan sorazmerno poveča ali zmanjša obseg sredstev za njegovo delo oziroma, če se uporabnik ukine in njegovega dela ne prevzame drug uporabnik proračuna, na katerega se sredstva prerazporedijo, prenese sredstva v proračunsko rezervo. Župan mora o izvršenih prerazporeditvah poročati občinske-

mu svetu.«

Doda se nov 102. člen, ki se glasi:

»Po preteku leta, za katero je bil sprejet proračun, pripravi župan predlog zaključnega računa proračuna in ga predloži občinskemu svetu v sprejem.

O sprejemu zaključnega računa proračuna obvesti župan ministrstvo, pristojno za finance v 30 dneh po sprejemu.

Ostali členi od 117. do vključno 129. člena se ustrezno preštevilčijo, tako da postanejo 103. do 115. člen.«

 

 

34. člen

Poglavje IX. Varstvo občine v razmerju do države in širših lokalnih skupnosti in X. Nadzor nad zakonitostjo dela uprave se črtata v celoti.

Poglavje XI. postane poglavje IX.

Členi od 137. do vključno 140. člena se ustrezno preštevilčijo, tako da postanejo 116. do 119. člen.

 

 

35. člen

Spremembe in dopolnitve Statuta Občine Radlje ob Dravi začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 007-0005/2017-09  

Datum: 18. december 2017      

 

Župan Občine Radlje ob Dravi

mag. Alan Bukovnik, s.r.