New Page 2

Na podlagi 44 člena Odloka o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode na območju Občine Cankova (Uradni list RS št. 16/18 in 17. člena Statuta Občine Cankova (Uradno glasilo slovenskih občin št. 2/2021, z dne 15.01.2021) je Občinski svet Občine Cankova na svoji 18. redni seji, dne 28.10.2021 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU MALIH KOMUNALNIH ČISTILNIH NAPRAV

NA OBMOČJU OBČINE CANKOVA

 

I.  Namen

 

1. člen

S tem pravilnikom se določajo namen, upravičenci, pogoji in merila za dodelitev proračunskih sredstev, namenjenih za nakup in vgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav za stanovanjske objekte na območju Občine Cankova (v nadaljevanju: občina).

 

II.  Upravičenci

 

2. člen

Sredstva se dodeljujejo upravičencem v obliki subvencij.

Upravičenci dodelitve proračunskih sredstev po tem pravilniku so lastniki (fizične osebe) stanovanjskih objektov v občini. V primeru izgradnje skupne male čistilne naprave za več stanovanjskih objektov, je nosilec investicije (vlagatelj) tisti, na katerem zemljišču bo čistilna naprava zgrajena. Investitorji pa medsebojna razmerja uredijo s posebno pogodbo. Do sredstev niso upravičene fizične osebe, ki so lastnice stanovanjske ali večstanovanjske stavbe v območju aglomeracije, kjer je že zgrajena ali se gradi javna kanalizacija in čistilne naprave. Upravičenci so podrobneje opisani v Pogojih in omejitvah 8. člena tega Pravilnika. Upravičenec lahko kandidira na proračunska sredstva za en objekt le enkrat.

 

III.  Javni razpis

 

3. člen

Sredstva za sofinanciranje izgradnje malih komunalnih čistilnih naprav v občini se zagotavljajo iz občinskega proračuna, njihovo višino za posamezno leto določi občinski svet z odlokom o proračunu. Na podlagi določene višine sredstev župan objavi javni razpis, ki natančno določa pogoje za dodelitev proračunskih sredstev. Za dodelitev sredstev prosilec zaprosi s pisno vlogo, ki jo naslovi na sedež občine.

 

4. člen

Javni razpis se objavi na spletni strani občine. V javnem razpisu se določi:

1. naziv in sedež občine;

2. pravno podlago za izvedbo razpisa;

3. predmet javnega razpisa;

4. osnovne pogoje za kandidiranje na razpisu z morebitnimi dodatnimi merili;

5. okvirno višino sredstev za sofinanciranje in zgornjo višino sredstev, ki jih lahko dobi posamezen prejemnik;

6. obdobje do katerega morajo biti sredstva porabljena;

7. rok in naslov vložitve vlog;

8. rok v katerem bodo potencialni upravičenci obveščeni o izidu;

9. kraj, čas in osebo pri kateri lahko upravičenci pridobijo informacije in razpisno dokumentacijo.

 

IV.  Postopek

 

5. člen

Postopek za dodelitev proračunskih sredstev v skladu z razpisnimi pogoji vodi tričlanska komisija, ki jo s sklepom imenuje župan. Komisija je imenovana za obdobje mandata župana.

Naloge komisije:

1. odpiranje in pregled vlog,

2. ocena upravičenosti vlog,

3. priprava poročila s predlogom prejemnikov sofinanciranja in višine sredstev, ki so jim bila odobrena,

4. druge naloge povezane z uspešno izvedbo razpisa.

Komisija obravnava vse popolne in pravočasno prispele vloge (z vsemi zahtevanimi dokazili) po vrstnem redu prispetja in pripravi seznam upravičencev najkasneje v roku 15 dni od obravnave vlog in pripravi predlog o dodelitvi proračunskih sredstev. Sredstva se dodeljujejo enkrat letno oziroma večkrat do porabe finančnih sredstev sprejetega proračuna.

V primeru premajhnih razpoložljivih finančnih sredstev za subvencije v tekočem proračunu občine vsem upravičenim vlagateljem, se preostalim zagotovi izplačilo subvencij v naslednjem proračunskem letu prednostno pred objavo novega razpisa, v okviru sredstev proračuna predvidenih za ta namen.

Na podlagi predloga komisije o dodelitvi proračunskih sredstev se izda sklep. Zoper sklep je mogoča pritožba pri županu občine. Odločitev župana je dokončna.

O izidu javnega razpisa se vse vlagatelje obvesti v roku 15 dni od dne, ko komisija pripravi predlog dodelitve proračunskih sredstev.

 

V.  Višina sofinanciranja in upravičeni stroški

 

6. člen

Višina sofinanciranja:

Največ 1.000,00 EUR za postavitev male komunalne čistilne naprave za novogradnjo stanovanjskega objekta. Sofinancira se postavitev ene male komunalne čistilne naprave za en novozgrajen stanovanjski objekt kot tudi postavitev ene komunalne čistilne naprave za več novozgrajenih stanovanjskih objektov.

 

VI.  Upravičeni stroški

 

7. člen

Upravičeni so stroški nakupa male komunalne čistilne naprave velikosti do 50 PE z vključenimi stroški montaže male komunalne čistilne naprave in njenega prvega zagona z nastavitvijo parametrov. DDV ni upravičen strošek.

 

VII.  Pogoji in omejitve

 

8. člen

Pogoji in omejitve:

·  da objekt enostanovanjske ali večstanovanjske stavbe leži v občini izven območij aglomeracij kjer je že zgrajena ali se gradi javna kanalizacija in čistilne naprave;

·  da ima objekt veljavno gradbeno dovoljenje za stanovanjski objekt zgrajen po letu 1967 ali potrdilo za stanovanjski objekt zgrajen pred letom 1967 ali da ima objekt na podlagi določil prvega odstavka 197. člena ZGO-1 uporabno dovoljenje;

·  mala komunalna čistilna naprava mora biti izven območij kjer je že zgrajena ali se gradi javna kanalizacija in čistilna naprave;

·  mala komunalna čistilna naprava je lahko postavljena tudi na območju kjer je že zgrajena ali se gradi javna kanalizacija in čistilne naprave, vendar mora biti na podlagi soglasja izvajalca javne službe občine razvidno, da objekt na kanalizacijo ne bo priklopljen;

·  mala komunalna čistilna naprava mora imeti certifikat oziroma listino o skladnosti izdelka z zahtevami glede doseganja mejnih vrednostih parametrov odpadnih vod, ko jih predpisuje Uredba o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz malih komunalnih čistilnih naprav (Uradni list RS, št. 98/07, 30/10);

·  čiščenje komunalne odpadne vode v mali komunalni čistilni napravi mora biti skladno z ostalimi določili 4. člena Uredbe o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz malih komunalnih čistilnih naprav ( Uradni list RS, št. 98/07, 30/10) glede ustreznosti čiščenja v mali komunalni čistilni napravi;

·  ocena obratovanja male komunalne čistilne naprave, ki jo upravičenec kot dokazilo posreduje na občino, mora biti pozitivna (dolžan jo je dostaviti v roku 6 mesecev po vgradnji male komunalne čistilne naprave);

·  lokacija postavitve male komunalne čistilne naprave mora omogočati dostop in neovirano praznjenje;

·  upravičenci morajo razpolagati z zemljiščem na katerem se načrtuje postavitev malih komunalnih čistilnih naprav;

·  čistilna naprava mora biti vgrajena in v funkciji obratovanja;

·  upravičenci, ki bodo za več objektov postavili skupno čistilno napravo, morajo vlogi priložiti podpisan medsebojni dogovor vseh uporabnikov male čistilne naprave, ki ni časovno omejen in osebo, ki bo zadolžena za upravljanje malih komunalnih čistilnih naprav, ter sklenjeno služnostno pogodbo med lastniki in investitorjem;

·  v primeru biološke čistilne naprave je potrebno zahtevku za izplačilo sredstev priložiti dokazilo o pozitivno opravljeni prvi meritvi (upravičenec je dolžan dokazilo dostaviti v roku 6 mesecev po vgradnji male komunalne čistilne naprave);

·  upravičenci lahko pridobijo sredstva za isto naložbo le enkrat. Kolikor je upravičenec že prejel javna sredstva za isti namen, do sredstev po tem razpisu ni upravičen.

Čistilna naprava mora zadostiti naslednjim tehničnim zahtevam:

·  čistilna naprava mora biti izdelana v skladu z enim od standardov:

·  SIST EN 12566-1, SIST EN 12566-2, SIST EN 12566-3, SIST EN 12566-4 ali SIST EN 12566-5 iz katere se v skladu s temi standardi odvaja očiščena odpadna voda neposredno v površinsko vodo, kar se dokazuje z ustreznim a testom oziroma certifikatom;

·  čistilna naprava mora imeti kot gradbeni proizvod izjavo o skladnosti, da ustreza standardom  iz prejšnje alineje in je izdelana v skladu s predpisom, ki ureja potrjevanje skladnosti in označevanja gradbenih proizvodov,

·  za čistilno napravo mora biti izdelana ocena obratovanja, iz katere mora biti razvidno, da je obratovanje male komunalne čistilne naprave v skladu z določbami Uredbe o emisiji snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav.

 

VIII.  Vloga

 

9. člen

Izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega člena pravilnika se dokazuje z naslednjimi dokumenti:

·  izpolnjena in podpisana vloga z zahtevanimi prilogami po priloženih navodilih.

Če vloga ob vložitvi ni popolna, se prosilca pozove, naj vlogo v roku 8 dni dopolni. Če tega ne stori, oziroma je vloga kljub dopolnitvi še vedno nepopolna, se vloga s sklepom zavrže.

 

IX.  Nakazilo odobrenih sredstev

 

10. člen

Upravičenci na podlagi sklepa o dodelitvi sredstev na občino pošljejo zahtevek za izplačilo z vsemi zahtevanimi prilogami najkasneje do 31. oktobra v tekočem letu.

Pred vložitvijo zahtevka mora biti naložba zaključena in plačani vsi računi, razen potrdila o pozitivno opravljeni prvi meritvi, ki se dostavi v roku 6 mesecev po vgradnji male komunalne čistilne naprave.

Po predložitvi vse dokumentacije skladno s priloženimi navodili se z upravičencem sklene pogodba o dodelitvi nepovratnih sredstev in ostalih medsebojnih obveznosti in pravicah.

Nakazilo sredstev se izvrši na osebni račun upravičenca v roku 30 dni od podpisane pogodbe. Proračunska sredstva se lahko porabijo samo za namen, za katerega so dodeljena.

 

11. člen

Kontrolo nad izvajanjem namenske porabe proračunskih sredstev, skladno z javnim razpisom izvaja komisija, ki je imenovana za postopek za dodelitev proračunskih sredstev za obdobje mandata župana.

 

12. člen

Pogodba o sofinanciranju mora vsebovati: pogodbene stranke, višino sofinanciranja in opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank.

Prejemnik po pogodbi se zaveže, da:

·  bo hranil dokumentacijo še najmanj 5 let po izplačilu sredstev iz strani občine;

·  bo omogočil občini vpogled v dokumentacijo in kontrolo koriščenja namenskih sredstev;

·  se strinja da se podatki o odobrenih in izplačanih denarnih sredstvih, ki so javnega značaja lahko objavijo. Pri tem se lahko objavijo osnovni podatki o višini odobrenih sredstev in prejemniku v skladu z zakonom, ki ureja dostop do informacijo javnega značaja in zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

 

13. člen

Določbe tega pravilnika se uporabljajo za sofinanciranje stroškov nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav, ki so bile vgrajene od vključno leta 2022 dalje.

 

14. člen

Upravičenec je dolžan vrniti nenamensko porabljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva izplačila upravičencu, do dneva vračila sredstev v primerih, ko se ugotovi:

·  da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,

·  da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,

·  druge nepravilnosti pri uporabi sredstev,

·  v primeru, da ne dostavi ocene obratovanja oziroma meritev male komunalne čistilne naprave v roku 6 mesecev po vgradnji naprave.

 

X.  Končna določba

 

15. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007- 04/2021

Datum: 02.12.2021

 

 

Občina Cankova

 

Danilo Kacijan, župan