New Page 2

Občinski svet Občine Dornava je na  28. redni seji, dne 17. marca 2010 na  podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00 in 51/02), 8., 9. in 10. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Ur.l. RS, št. 96/02) in 15. člena Statuta Občine Dornava (Uradni list RS, št. 26/2007) sprejel

 

LETNI PROGRAM KULTURE OBČINE DORNAVA ZA LETO 2010

 

Občinski svet Občine Dornava je na podlagi zgoraj navedenih zakonskih podlag in v skladu z obveznostjo občine, da zagotavlja pogoje in sprejema ukrepe za uresničevanje javnega interesa na področju kulture na svojem območju sprejema Letni program kulture Občine Dornava za leto 2010 in na ta način v Občini Dornava zagotavlja pogoje  za:

·       kulturno ustvarjalnost,

·       dostopnost kulturnih dobrin,

·       kulturno raznolikost,

·       ohranjanje slovenske kulturne identitete in

·       ohranjanje skupnega slovenskega kulturnega prostora

·       spodbujanje družabnega življenja, ki je temelj za razvoj kulture, še posebej ljubiteljske kulture.

 

1.

Zgodovinsko doseženo stanje kulture v občini

Lokalno kulturno tradicijo območja Občine Dornava zaznamuje bogato kulturno dogajanje tako na področju kulture, kot tudi na področju ljubiteljske kulture. V Dornavi je baročni dvorec, ki je bil do druge svetovne vojne skozi ves čas center kulturnega dogajanja. To se je odražalo tudi v okolici. Danes gojijo kulturo naši občani po številnih društvih, ki se ukvarjajo s kulturo ali pa gojijo poleg svoje glavne dejavnosti ljubiteljsko kulturo. Še posebej močna skrb in delo se posveča kulturi na etnografskem področju, na katero se vežejo številne prireditve, ki so znane tudi izven meja območja sedanje občine in s tem veliko prispevajo k prepoznavanju kraja.

 

2.

Vloga kulture v občini

            Občina je gospodarsko in družbeno središče in je v skladu z zakonom dolžna tudi na področju kulture zagotavljati občankam in občanom možnosti za dejavno življenje na področju kulture tako, kar zadeva:

1.    udejanjanje ustvarjalnosti na področju ljubiteljske kulture in

2.    uveljavljanje interesa po dostopnosti kulturnih dobrin najvišje kakovosti v skladu z zmožnostmi  občine.

            Kultura ima pomembno vlogo v javnem življenju znotraj občine, saj po eni strani povezuje občane in občanke tudi kot kulturno skupnost in jim po drugi strani omogoča občutek zadovoljenosti njihovih potreb in interesov, ki presegajo zgolj materialno raven.

            Ključnega pomena sta zlasti zagotavljanje možnosti za ljubiteljsko kulturno dejavnost in možnosti za predstavljanje te dejavnosti in zagotavljanje možnosti za dostop do kulturnih dobrin najvišje kakovosti (koncerti, gledališke predstave, prikazi ljudskih običajev, plesne predstave, razstave ipd.) seveda v tolikšnem obsegu, kot to dopuščajo proračunske zmožnosti občine.

 

3.

Cilji Občinskega programa kulture

            Poglavitni cilj programa in dejavnosti, ki se odvijajo na podlagi programa, je zagotavljanje pogojev za to, da Občina postane tudi kulturno središče, v katerem lahko občanke in občani uresničujejo svoj interes po lastni dejavnosti na področju kulture in svoj interes po dostopnosti kulturnih dobrin v lastnem bivalnem okolju.

            Cilj Občine je predvsem spodbujati razvoj kulture na nivoju društev, ki so nosilci kulturnih dejavnosti v občini. Pomemben nosilec kulturne ustvarjalnosti v kraju pa je tudi Osnovna šola dr. Franja Žgeča v Dornavi in Podružnična šola na Polenšaku. Obe šoli sta vsaka v svojem kraju center kulturnega dogajanja skozi ves čas svojega obstoja.

 

4.

Nosilci dejavnosti na področju uresničevanja javnega interesa na področju kulture

            Nosilci dejavnosti na področju kulture so društva z raznimi sekcijami, ki so:

1.        Turistično etnografsko društvo - TED LÜKARI

a.     Oktet Dornava

b.     Ljudske pevke TED LÜKARI

c.      Dornavski cigani

d.     Aranžerska sekcija

e.     Orači TED LÜKARI

2.        Turistično društvo Polenšak

a.     Predice

b.     Moški kvartet

c.      Mladinski pevski zbor

3.        Pihalna godba občine Dornava

4.        Kulturno društvo Mozaik

5.        Mažuretni in twirling klub Dornava

6.        Društvo kmečkih žena občine Dornava

7.        Klub mladih občine Dornava

a.     Kulturna sekcija

b.     Računalniška sekcija

c.      Športna sekcija (področje športa)

8.        Slovenje-goriška konjenica

9.        Čebelarsko društvo Dornava

10.     Društvo upokojencev Dornava

11.     Društvo upokojencev Polenšak

12.     Slovenjegoriško domoljubno društvo General Maister

            Skrb za kulturo se odraža tudi v športnih društvih in prostovoljnih gasilskih društvih, ki večkrat ob svojih prireditvah poskrbijo za kulturne programe.

 

5.

Obseg sredstev

Občina Dornava z Odlokom o proračunu Občine Dornava za leto 2010 zagotavlja proračunska sredstva, ki so namenjena za društva s področja kulture v višini  15.000 evrov

Dotacije društev:             15.000   evrov

 

6.

Ukrepi za uresničevanje Občinskega programa kulture

            Naloga občine je zlasti zagotavljanje ustrezne klime v občini za uresničevanje javnega interesa na področju kulture in spodbujanje občank in občanov, da brez ovir izrazijo svoje potrebe in interese na tem področju. Občina mora na ustrezni način omogočiti tudi način uresničevanja teh nalog, določiti  glavne oblike in načine kulturnega delovanja ter navesti naloge, ki jih bo občina izpolnjevala v sodelovanju z drugimi občinami oziroma javnimi zavodi, ki delujejo na območju več občin.

-          občina bo spodbujala kulturne dejavnosti občank in občanov, zlasti na področju t.i. ljubiteljske dejavnosti (društva, posamezniki) kot nosilce dejavnosti ter zagotavljala sredstva za njihovo dejavnost;

-          občina bo omogočila prostorske, tehnične, organizacijske in materialne možnosti za uresničevanje programov nosilcev,

-          občina bo  omogočala dostopnost kulturnih dobrin, ki bodo plod uresničevanja programov nosilcev dejavnosti z območja občine in programov drugih ustvarjalcev (gostovanja, kulturne prireditve,…) v skladu s svojimi zmožnostmi in tem programom.

            V skladu z navedenim bo Občina Dornava:

·       z javnimi razpisi in javnimi pozivi za prijave za sofinanciranje javnih kulturnih programov spodbujala dejavnost na tem področju,

·       s sprejemom aktov o ustanovitvi ali soustanovitvi javnih zavodov za opravljanje javne službe na območju občine (muzej, knjižnica, glasbena šola ipd.), s sodelovanjem pri upravljanju teh zavodov omogočiti izvajanje javne službe in s primerno odmerjenimi proračunskimi sredstvi ter prostori omogočala dejavnost javnih zavodov, zadolženih za izvajanje javne službe na območju občine,

·       z javnim razpisom za oddajo javne kulturne infrastrukture omogočala čim višjo stopnjo izkoriščenosti te infrastrukture in

·       z vlaganjem v opremo (računalniška oprema, svetlobna in zvočna tehnika) in

·       z drugimi ukrepi spodbujala kulturno dejavnost in raznolikosti te dejavnosti na območju občine.

            Občina Dornava bo vsako leto ob pripravi proračuna za naslednje leto na podlagi poročil nosilcev dejavnosti za tekoče leto in njihovih programov za naslednje leto oblikovala skupni program kulture za naslednje leto in v skladu s tem zagotovila tudi sredstva za izvajanje programa. 

 

7.

Srednjeročni načrt naložb na področju javne kulturne infrastrukture

Javno kulturno infrastrukturo za področje kulture na območju Občine Dornava predstavljajo predvsem namensko grajeni prostori. To so: Kulturno – vaška dvorana v Dornavi, Čušekova domačija v Dornavi in  dvorane gasilskih domov, kjer se izvajajo kulturni programi. Prostori občinske uprave v Dornavi se namenjajo razstavam raznih umetniških del, kot so slikarske, fotografske in druge razstave.

Poleg rednega investicijskega vzdrževanja in opremljanja Občina Dornava načrtuje v obdobju 20010 do 2012 izgradnjo nove kulturne dvorane v Dornavi in v letu 2009 in 2010 pomoč pri izgradnji nove dvorane pri gasilskem domu na Polenšaku.

 

8.

Dolgoročni pogled na razvoj kulture v Občini Dornava

            Občina Dornava želi dolgoročno zagotoviti lastnim občankam in občanom ter gostom kakovostno ponudbo kulturnih dobrin zlasti na področju etnografije in glasbe, likovnih razstav in delavnic ipd.. Občina Dornava bo posvečala izrazito skrb tudi raziskovanju, vzdrževanju in obnavljanju ter predstavljanju kulturne dediščine na območju občine.

            Poleg tega bo Občina Dornava namenila posebno skrb in sredstva tudi za estetsko podobo naselij in Občine Dornava v celoti tako, kar zadeva obstoječe spomenike in skladno načrtovanje na področju urbanizma kakor tudi postavitev in vzdrževanje novih estetskih objektov (spomenikov, kipov, parkov oz. javnih površin).

            Ta program se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in se začne uresničevati v proračunskem letu 2010.

 

Dornava:  17.3. 2010

Štev.:   007-3/2010

Občina Dornava

 

 

Občina Dornava

 

Župan Rajko Janžekovič