New Page 3

Na podlagi 29. čl. Zakona o lokalni samoupravi – UPB (Ur.l. RS št. 100/05, 21/2006 Odl.US: U-I-2/06-22 in 14/2007-ZSPDPO), 14. čl. Statuta Občine Ljutomer (Ur.l. RS št. 62/99 in 20/01, Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 1/03), 9. čl. Zakona o financiranju občin – ZFO-1 (Ur.l. RS št. 123/2006) in 17., 45. in 49. čl. Zakona o prekrških (Ur. l. RS št. 55/2005-UPB1), je Občinski svet Občine Ljutomer na 6. redni seji dne 08.05.2007 sprejel naslednji

 

O D L O K

O TAKSAH V OBČINI LJUTOMER

 

SPLOŠNA DOLOČBA

 

1. člen

S tem odlokom se predpisujejo takse na območju Občine Ljutomer.

Odlok predpisuje vrste in višino taks, zavezance za plačilo, način ravnanja taksnih zavezancev in plačilo taks.

 

VRSTE TAKS

 

2. člen

Na območju Občine Ljutomer se plačujejo takse za naslednje taksne predmete in storitve:

1. za uporabo javnih površin za prodajo izven poslovnih prostorov, prirejanje razstav in raznih prireditev,

2. za oglaševanje na javnih mestih,

3. za parkiranje na javnih površinah,

4. za uporabo javnega prostora za kampiranje, šotorjenje in druge začasne namene,

5. za uporabo javnih prometnih površin.

 

VIŠINA TAKS

 

3. člen

Višina takse za posamezne taksne predmete oziroma storitve je določena v obliki točkovnega sistema v taksni tarifi, ki je sestavni del tega odloka. Taksa se določi tako, da se število točk, določenih za posamezni namen, pomnoži z vrednostjo točke in številom dni uporabe.

Z dnem uveljavitve tega odloka znaša vrednost točke 0,05 EUR.

Vrednost točke iz prejšnjega odstavka tega člena se določa s sklepom Občinskega sveta Občine Ljutomer.

Taksa se plača po vrednosti točke na dan odmere oziroma, ko je nastala taksna obveznost.

 

TAKSNI ZAVEZANEC

 

4. člen

Taksni zavezanec je fizična ali pravna oseba, ki uporablja taksne predmete oziroma storitve, za katere so predpisane takse.

Taksni zavezanec je dolžan občini prijaviti vsako spremembo, ki lahko vpliva na obračun takse.

 

NASTANEK TAKSNE OBVEZNOSTI

 

5. člen

Taksna obveznost v primerih, ko je taksa določena v letnem znesku, nastane z dnem namestitve taksnega predmeta oziroma pričetka uporabe, preneha pa s potekom meseca v katerem je zavezanec

pisno obvestil občinsko upravo o odstranitvi predmeta oziroma o prenehanju njegove uporabe ali prenehanju izvajanja storitev.

Dejstvo, da taksnega predmeta zavezanec začasno ni mogel uporabljati, ne vpliva na taksno obveznost.

Zavezanec je dolžan prijaviti nastanek taksne obveznosti v 15 dneh pristojnemu občinskemu organu, če v taksni tarifi ni drugače določeno.

 

6. člen

V primeru, ko je taksa določena v enkratnem ali dnevnem znesku, je taksni zavezanec dolžan pred namestitvijo oziroma uporabo taksnega predmeta, o tem obvestiti pristojni občinski organ. Taksa se praviloma plača vnaprej.

Kadar taksni zavezanec ne plača takse vnaprej, se plačilo takse odmeri z odločbo, ki jo izda občinski upravni organ. Taksna obveznost zapade v plačilo v 15 dneh od dneva vročitve odločbe.

 

NAČIN RAVNANJA TAKSNIH ZAVEZANCEV

 

7. člen

Taksni zavezanec mora pred uporabo oziroma namestitvijo taksnega predmeta pridobiti dovoljenje občinske uprave.

Prijava mora vsebovati podatke o zavezancu, čas in obseg uporabe površine, število taksnih predmetov, kraj uporabe oziroma namestitve taksnega predmeta in namen uporabe površine.

Taksnemu zavezancu, ki prodaja blago na drobno zunaj prodajalne na javnih površinah, se taksa obračuna ob izdaji soglasja.

 

ODMERA IN PLAČILO TAKSE

 

8. člen

Takse do določene v dnevnih in letnih zneskih.

Takse se plačujejo letno vnaprej in zapadejo v plačilo v 15 dneh od nastanka taksne obveznosti.

Če je za uporabo določenega taksnega predmeta potrebno posebno dovoljenje pristojnega organa, je treba takso plačati pred izdajo dovoljenja.

 

9. člen

Pred izdajo dovoljenja je taksni zavezanec dolžan plačati takso v skladu z odmerno odločbo.

Če je za taksni predmet izdano dovoljenje za nedoločen čas, mora taksni zavezanec plačati takso za vsako naslednje leto do konca meseca decembra tekočega leta, v skladu z odmerno odločbo, ki se izda za vsako leto posebej.

Takso odmerja in pobira občinska uprava.

 

10. člen

Takse po tem odloku so prihodek proračuna občine. Zbrana sredstva so namenska in so vir financiranja za programe urejanja komunalne infrastrukture.

 

OPROSTITVE PLAČILA TAKSE

 

11. člen

Župan lahko s sklepom v izjemnih primerih, ko gre za širši družbeni interes in taksni zavezanec, ki ni oproščen plačila takse po 1. točki Tar. št. 2 posebnega dela tega odloka, oprosti taksnega zavezanca plačila takse delno ali v celoti.

 

PRISILNA IZTERJAVA TAKS

 

12. člen

Prisilna izterjava taks se opravlja po predpisih o davkih občanov, če je taksni zavezanec fizična oseba ter po predpisih, ki veljajo za prisilno izterjavo neporavnanih obveznostih pravnih oseb, če je taksni zavezanec pravna oseba.

Prisilni izterjavo opravlja občinski upravni organ.

 

NADZORSTVO

 

13. člen

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja pristojni občinski inšpekcijski organ, ki opravlja tudi nalog prekrškovnega organa.

Če se ugotovi, da je taksni predmet nameščen oziroma se uporablja brez dovoljenja občinskega upravnega organa, ali da ni plačana taksa, se odredi, da se taksni predmet odstrani oziroma preneha uporabljati, ali izvaja storitev ter določi rok za pridobitev dovoljenja in plačilo takse.

V takšnem primeru se odredi plačilo takse za ves čas uporabe predmeta oziroma izvajanja storitev.

Če se namestitev oziroma uporaba taksnega predmeta izvaja v nasprotju z izdanim dovoljenjem, se odredi namestitev oziroma uporaba ali izvajanje storitev v skladu s pogoji iz dovoljenja.

 

KAZENSKE DOLOČBE

 

14. člen

Z globo 125,00 EUR se kaznuje posameznik, pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik pa v višini 415,00 EUR in sicer v primeru, da v predpisanem roku ne prijavi predmeta ali storitve, za katero je določeno plačilo takse, ali ki uporablja taksni predmet v nasprotju z izdanim dovoljenjem.

Posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena, v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, se kaznuje z globo v višini 330,00 EUR, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo od 250,00 EUR.

 

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

15. člen

Predmete odmere taks po tem odloku so tudi taksni predmeti in storitve, ki so na dan uveljavitve tega odloka že v uporabi in so jih taksni zavezanci dolžni prijaviti občinski upravi Občine Ljutomer v roku 3 mesecev po uveljavitvi tega odloka.

Taksna obveznosti v tem primeru nastane z dnem veljavnosti tega odloka.

Podatki iz prvega odstavka tega člena so podlaga za vzpostavitev registra taksnih zavezancev in predmetov.

 

16. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o komunalnih taksah v Občini Ljutomer (Ur.l. RS št. 76/00 in 63/01; Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 5/06).

 

17. člen

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer.

 

TARIFE TAKS

 

Tar. št. 1

Za uporabo javnih površin za prodajo izven poslovnih prostorov, prirejanje razstav in raznih prireditev znaša taksa:

- za čas koriščenja po dnevih za posamezni m2 površine 10 točk,

- za čas koriščenja nad 3 mesece za posamezni m2 površine 4 točke dnevno.

Opomba:

Za javne površine se štejejo pločniki, ulice, ceste, trgi, zelenice, nepozidana stavbna zemljišč in parkirišča, ki so opredeljena kot javno dobro oziroma je upravičena z njimi razpolagati Občina Ljutomer.

Taksni zavezanec je uporabnik javne površine oziroma organizator prireditve.

Tar. št. 2

Za reklamne napise, objave in oglase na panojih, tablah ipd., ki so postavljeni, pritrjeni ali drugače označeni na javnih mestih, znaša letna taksa:

- do 2 m2 v mestu Ljutomer 2000 točk

- do 2 m2 na ostalih območjih občine 1500 točk

- nad 2 m2 v mestu Ljutomer 4000 točk

- nad 2 m2 na ostalih območjih občine 3500 točk

Opomba:

Plačila takse po tej tarifi so oproščene organizacije, ki opravljajo športne, turistične, kulturne ali humanitarne dejavnosti ter lokalne skupnosti.

Takse iz te tarife se ne plačajo za napise firm na zgradbah, ki so po zakonu ali odloku občine obvezni in za eno označbo obrata ali poslovne enote, eno usmerjevalno tablo, eno reklamno tablo in en seznam predmeta poslovanja, kolikor je le-ta nameščen na za to enotno označenih in pripravljenih oglaševalskih mestih.

Za plakate izobešena na za to določenih javnih panojih se taksa ne plača, kot tudi ne v času izvajanja volilne kampanje na za to posebej določenih mestih.

Tar. št. 3

Za uporabo prostora za parkiranje na za to posebej določenih javnih površinah znaša taksa:

- za osebni avto: 10 točk na uro

- za kombinirano ali osebno vozilo s prikolico: 20 točk na uro

- za tovorno vozilo ali avtobus: 40 točk na uro

Za priložnostna parkirišča:

- za osebni avto: 20 točk na uro

- za kombinirano ali osebno vozilo s prikolico: 40 točk na uro

- za tovorno vozilo ali avtobus: 50 točk na uro

Opomba:

Za mesto Ljutomer je uporaba prostora za parkiranje določena z Odlokom o ureditvi cestnega prometa v mestu Ljutomer (Ur.l. RS št. 80/98).

Tar. št. 4

Za uporabo javnega prostora za kampiranje, šotorjenje in druge začasne namene se plača naslednja taksa:

- za kioske: 5 točk za vsak m2 dnevno

- za stojnice: 25 točk za vsak m2 dnevno

- za šotorjenje: 5 točk za vsak m2 dnevno

- za cirkus: 3 točke za vsak m2 dnevno

Tar. št. 5

Za posebno uporabo javne prometne površine se plača taksa za vsak m2 5 točk dnevno, razen za vseh vrst sanacij ali gradenj objektov ob javnih prometnih površinah, ki morajo biti zaključena v skladu s predpisi s področja gradbeništva v razumnem roku.

Opomba:

Javne prometne površine so vse ceste, ulice, trgi, kolesarske steze, pločniki, parkirne površine, avtobusna postajališča in urejene pešpoti, ki so opredeljena kot javno dobro oziroma je upravičena z njimi razpolagati Občina Ljutomer.

 

Številka: 479-OS/2007-2311

Datum: 8. 5. 2007

 

Župan Občine Ljutomer:

Franc JURŠA, l.r.