New Page 2

Na podlagi 60. člena Zakona o vodah (Ur. l. SRS št. 38/81 in 29/86 in Ur. 1. RS št. 15/91). Zakona o prekrških Ur. I. RS št. 10/91, 13/93, 66/93 in 35/97 in na podlagi 8. čl. Statuta občine Ajdovščina (Glasilo št. 4/95), je Svet občine Ajdovščina na svoji seji dne 3. 10. 1997 sprejel

ODLOK

O VARSTVU VIROV PITNE VODE ZA ZAJETJA BUDANJE, DOLGA POLJANA IN ŽAPUŽE

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se določijo varstvena območja ter ukrepi za zavarovanje pred onesnaženjem za naslednje vire pitne vode v občini Ajdovščina:

- vodovodno zajetje Budanje

- vodovodno zajetje Žapuže in Dolga Poljana.

Določi se tudi nadzor nad izvajanjem ukrepov na varstvenih območjih ter način uveljavljanja varovalnega režima.

2. člen

Meje varstvenih območij so določene na pod­lagi strokovnih osnov, ki jih je izdelala Geologija d.o.o. Idrija pod naslovom: Predlog varstvenih območij za zavarovanje vodovodnega zajetja Budanje št. proj. 109-16/96 in Predlog varstvenih območij za zavarovanje vodovodnih zajetij kra­jevnih vodovodov v Žapužah in Dolgi Poljani št. proj. 167-74/96. Ta dva projekta sta na vpogled pri občinskem upravnem organu, pristojnem za gospodarske zadeve in urejanje prostora in sta sestavni del tega odloka...

V njiju so v grafičnih prilogah prikazani obsegi varstvenih območij, prav tako so vsebovani tudi seznami parcelnih številk z območja varovanja in seznami zemljiškoknjižnih lastnikov teh parcel.

II. VARSTVENA OBMOČJA

3. člen

Varstvena območja so:

1. najožje varstveno območje (območje vodarne - cona 1.a. in cona 1.b.) z najstrožjim režimom varovanja.

2. ožje varstveno območje (2. cona) s strogim režimom varovanja,

3. vplivno varstveno območje (4. cona) z blagim režimom varovanja.

III. VARSTVENI UKREPI

4. člen

Varstveni ukrepi se seštevajo tako, da ukrep, ki velja za širše območje, velja tudi za vsa varstvena območja znotraj njega.

5. člen

Pred vsakim posegom v okolje na območju varstvenih pasov mora lastnik zemljišča ali izva­jalec posega pridobiti predhodno strokovno soglasje Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije ali območnega Zavoda za zdravstveno varstvo.

Ne glede na določbe prejšnjega odstavka pa morajo investitorji za poseg v prostor, za katerega je presoja vplivov na okolje obvezna, k vlogi za pridobitev dovoljenja priložiti to presojo.

IV. VARSTVENI UKREPI V NAJOŽJEM VARSTVENEM OBMOČJU

6. člen

Opredeljeni sta coni 1.a. in 1.b., ki sta varovalno območje z najstrožjo zaščito, kjer je možna nepo­sredna, naključna ali namerna poškodba vodovod­nega objekta ali okužba pitne vode.

V najožjem varstvenem območju (v grafičnih prilogah cona l.a. - območje zajetja) je dovoljena le dejavnost, ki je namenjena oskrbi s pitno vodo. Obsega najožje območje okoli vodovodnega zajetja z radijem 10 m okoli kaptažnega objekta.

Prepovedane so vse dejavnosti razen tistih, ki so potrebne za vzdrževanje vodovodnega objekta. Območja okrog zajetij morajo biti v upravljanju upravljavca vodovoda in morajo biti po predpisih ograjena in označena z opozorilnimi tablami.

Dostop na območje najožjega varstvenega območja je dovoljen samo upravljavcu vira pitne vode, inšpekcijskim organom ter pooblaščenim delavcem pristojnih zdravstvenih organizacij za kontrolo in spremljanje kvalitete pitne vode.

V tem območju ni dovoljena uporaba kemičnih sredstev za zaščito in uravnavanje rasti rastlin, uničevanje podrasti in škodljivcev ter gnojenje.

Zemljišče najožjega varstvenega pasu mora biti odkupljeno in zemljiškoknjižno vpisano na lastnika vodovoda.

V. VARSTVENI UKREPI V OŽJEM VARSTVENEM OBMOČJU

7. člen

Na ožjem varstvenem območju (2. cona) s strogim režimom varovanja veljajo poleg režima, ki je predpisan za 4. varstveno območje še nasled­nji varstveni ukrepi:

Kmetijska zemljišča je treba gnojiti tako, da niso presežene mejne vrednosti letnega vnosa nevarnih snovi in rastlinskih hranil v tla, določene za vnos na varstvenih območjih, skladno z Uredbo o vnosu nevarnih snovi in rastlinskih hranil v tla (Ur. 1. RS št. 68/96). Prepovedano je:

- sečnja gozda na golosek in panjevska sečnja s površino, večjo od pol hektarja,

- uporaba več komponentnih pripravkov, ki vsebu­jejo tudi atrazin, čc je presežena dovoljena mejna vrednost atrazina v pitni vodi,

- skladiščenje naftnih derivatov, nevarnih in škodljivih tekočin, razen skladiščenja kurilnega olja s prostornino do 5m3

- izkop v peskokopih in gramoznicah,

- izdelava novih kaptažnih vrtin za zajem podzemne vode. razen za potrebe vodovoda,

- vrtanje raziskovalnih vrtin z uporabo pomožnih sredstev, ki so vodi škodljiva,

- graditi gnojišča, če niso urejena tako, da so nepropustna in nimajo odvoda v površinske vode ali podtalnico,

- gradili ponikovalnice za odpadne vode.

Za vse gradbene posege v teren je potrebno hidrogeološko mnenje. Na obstoječi cesti Col- Ajdovščina je na odseku, ki je zajet v 2. varstveno območje, treba obvezno urediti cestno kanali­zacijo (maščobolovci na izpustih, odvajanje vode izven varstvenega območja; v primerih, ko to ni mogoče, je vodo potrebno očistiti).

VI. VARSTVENI UKREPI V VPLIVNEM VARSTVENEM OBMOČJU

8. člen

Na vplivnem varstvenem območju (4. cona) z blagim režimom varovanja je prepovedano:

- odlagati nevarne, industrijske in komunalne odpadke,

- graditi skladišča, pretakališča ali cevovode lahkotekočih naftnih derivatov, nevarnih tekočin in škodljivih snovi brez zavarovanja pred proni­canjem oz. s skupno prostornino nad 200 m3 če so zavarovana.

- prevažati naftne derivate in nevarne tekočine z neustrezno opremljenim vozilom,

- vnašanje okolju škodljivih snovi v tla,

- izvajati vojaške vaje in ostale vojaške aktivnosti.

Na tem območju je obvezno:

- preurediti greznice in gnojišča tako, da ni ne­varnosti pronicanja v podzemno vodo oziroma prelivanja na površino,

- obstoječe ceste rekonstruirati tako, da v primeru nesreč morebitne razlite tekočine ne morejo ponikati v podtalnico,

- graditi vodotesno javno in intemo kanalizacijsko omrežje in priključiti nanj vse objekte za odvod odpadnih komunalnih in tehnoloških voda, vodotesnost mora izvajalec dokazati z atestom,

- kjer ni javne kanalizacije, graditi takšne grez­nice, ki imajo nepropustno kanalizacijo in pri katerih ni možno odvajati fekalne vode v javno kanalizacijo (greznica na praznenje ali izpust kanalizacije zunaj vodovarstvenega območja),

- urediti nepropustne manipulacijske površine z odvodom meteornih voda v kanalizacijo,

- pri gradnji skladišč za kurilno olje. ki imajo lahko prostornino do 5 m3, upoštevati, da morajo le-ta imeti I. stopnjo zaščite in morajo biti tehnično pregledana vsaka tri leta.

Roke za sanacijo obstoječih objektov v skladu z določbami iz prejšnjega odstavka se določi v sanacijskem programu, skrajni rok za izvedbo je 5 let od pričetka veljavnosti lega odloka.

VII. POSEBNI UKREPI

9. člen

Vodnogospodarske in druge posege v vodo­toke na območju varstvenih območij je treba izva­jati tako, da ne bo ogrožen vodni vir.

10. člen

Prevoz nafte, naftnih derivatov, nevarnih in škodljivih snovi, se po cestah na območju ožjega in širšega varstvenega območja, opravlja skladno s predpisi o prevozu nevarnih snovi.

11. člen

Varstvena območja vodnih virov se označijo z opozorilnimi tablami. Table se postavijo na meji posameznega pasu ob cestah in poteh.

Za postavitev tabel, za njihovo vzdrževanje in morebitno odstranitev, skrbi upravljavec vira pitne vode.

12. člen

O režimu upravljanja z zemljišči in gozdovi v posameznih varstvenih pasovih obvestijo njihove lastnike pristojne službe občine Ajdovščina na krajevno običajen način.

13. člen

Za sanacijo obstoječega stanja v varstvenih območjih virov pitne vode izdela upravljavec pred­loge sanacijskih ukrepov. Ti morajo biti izdelani eno leto po uveljavitvi tega odloka.

Za onesnaževalce na varstvenih območjih mora upravljavec na podlagi predlaganih sanacij­skih ukrepov izdelati sanacijske programe, ki morajo vsebovati tudi roke za izvedbo, način financiranja in obveznosti onesnaževalcev. Ti morajo biti izdelani dve leti po uveljavitvi tega odloka.

Finančno so za sanacijo odgovorni posamezni povzročitelji obremenitve oziroma njihovi pravni nasledniki, krajevne skupnosti ter občina na pod­lagi sprejetih planov sanacije.

Predlog sanacijskih ukrepov in sanacijskih pro­gramov potrdi občinski svet.

14. člen

Poleg ukrepov, določenih po tem odloku, ki veljajo na vodozbirnih območjih, veljajo tudi ukrepi v zvezi z vnosom nevarnih snovi in rastlin­skih hranil v tla, ki so predpisani z Uredbo o vnosu nevarnih snovi in rastlinskih hranil v tla.

VIII.    NADZOR NAD IZVAJANJEM ODLOKA

15. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo:

- inšpektorji, pristojni za kmetijstvo in gozdarstvo, inšpektorji, pristojni za varstvo okolja in inšpek­torji, pristojni za zdravstveno varstvo prebival­stva,

- občinska inšpekcija.

IX. NAČIN UVELJAVLJANJA VAROVAL­NEGA REŽIMA

16. člen

Uveljavljanje varovalnega režima na področju varstvenih območij se izvaja:

- z izvajanjem postopkov sanacije objektov, naprav, prometnic in zemljišč,

- s predpisovanjem pogojev sanitarne zaščite v lokacijskih postopkih za objekte, ki se predvide­vajo v varstvenih območjih,

- z izvajanjem nadzora in inšpekcije nad sprovajanjem zaščitnih in drugih ukrepov.

- z omejevanjem izkoriščanja kmetijskih površin in drugih naravnih virov (gramoz, vodne količine).

X.        KAZENSKE DOLOČBE

17. člen

Z denarno kaznijo najmanj 200.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba in posameznik.

ki stori prekršek v zvezi z opravljanjem dejav­nosti.

a) ki krši določila 6. člena tega odloka in sicer:

- če izvaja kakršnokoli dejavnost, razen predvidene,

- če ne upošteva določil glede dostopa na varo­vano območje,

- če uporablja kemična sredstva za zaščito in urav­navanje rasti rastlin, uničevanje podrasti in škodljivcev ter sredstev za gnojenje,

b)  ki krši določila 7. člena tega odloka in sicer: -če gnoji kmetijska zemljišča tako, da so pre­sežene mejne vrednosti letnega vnosa nevarnih snovi in rastlinskih hranil v tla,

- če seče gozd na golosek ali opravi panjevsko sečno s površino, večjo od pol hektarja.

- če uporablja več komponentne pripravke, ki vse­bujejo tudi atrazin, v primeru, ko je presežena dovoljena mejna vrednost atrazina v pitni vodi.

- če skladišči naftne derivate, nevarne in škodljive tekočine, izjema velja za kurilno olje v količini do 5m3

- če izdeluje nove kaptažne vrtine za zajem pod­zemne vode, razen za potrebe vodovoda,

- če vrta raziskovalne vrtine z uporabo pomožnih sredstev, ki so vodi škodljiva,

- če opravlja izkop v peskokopih in gramoznicah,

- če gradi gnojišča tako, da so prepustna in imajo odvod v površinsko vodo ali podtalnico,

- če gradi ponikovalnice za odpadne vode.

c) ki krši določila 8. člena tega odloka in sicer:

- če odlaga nevarne, industrijske in komunalne odpadke,

- če gradi skladišča, pretakališča, cevovode lahko tekočih naftnih derivatov, nevarnih tekočin in škodljivih snovi brez zavarovanja pred pronica­njem oz. s skupno prostornino nad 200 m3, če so zavarovana,

- če vnaša okolju škodljive snovi v tla.

- če izvaja vojaške vaje in ostale vojaške aktivnosti.

- če se dovoljena skladišča za kurilno olje ne gradijo tako, da imajo 1. stopnjo zaščite in niso tehnično pregledana vsaka tri leta,

- če se greznice ne gradijo tako, da imajo nepro­pustno kanalizacijo in pri katerih ni možno odva­jati fekalne vode v javno kanalizacijo.

č) ki krši določila 9. člena tega odloka in sicer:

- če vodnogospodarske in druge posege v vodotoke izvaja tako. da je ogrožen vodni vir.

d) ki krši določila 10. člena tega odloka in sicer:

- če pri prevozu nafte, naftnih derivatov, nevarnih in škodljivih snovi ne upošteva predpisov o hitrosti in opremljenosti vozil.

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT se kaznuje za prekršek tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz alineje a), b), c), č) in d) tega člena.

Z denarno kaznijo najmanj 20.000 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori prekršek iz alineje a), b), c), č) in d) tega člena.

Kdor krši s tem odlokom določeno stanje, nosi tudi vse stroške za vzpostavitev v prvotno stanje.

Z denarno kaznijo najmanj 200.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba in posameznik, ki stori prekršek v zvezi z opravljanjem dejavnosti, kot tudi odgovorna oseba pravne osebe z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT ter posameznik z denarno kaznijo najmanj 20.000 SIT, če stori prekršek neizvedbe del iz drugega odstavka 8. člena tega odloka, ki so mu bila naložena z ureditveno odločbo organa iz 15. člena tega odloka.

18. člen

Vsi stroški zaradi motene oskrbe z vodo, ki nastanejo kot posledica posegov v varstvena območja (dovoljenih in nedovoljenih), bremenijo povzročitelja.

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

19. člen

Vsi lokacijski postopki, pričeti v varstvenih območjih pred sprejetjem tega odloka, se nadalju­jejo v skladu s pogoji sanitarne zaščite, ki je predv­idena v varstvenem pasu, v katerem je lokacija.

20. člen

Upravljavec vodovoda mora v enem letu po uveljavitvi tega odloka urediti najožja varstvena območja, s katerimi upravlja na način, kot to določa 6. člen tega odloka.

21. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu občin.

Številka: 355/01-7/97

Datum: 3. 10. 1997

PREDSEDNIK SVETA Nikolaj LIČEN. l.r.