New Page 2

 

 

SKUPNI OBČINSKI PROGRAM VARNOSTI

 

OBČIN BOVEC, KOBARID, TOLMIN, KANAL OB SOČI

 

 

 

 

DECEMBER 2008

 

 

Na podlagi prvega in drugega odstavka 6. člena Zakona o občinskem redarstvu (Uradni list RS, št. 139/2006) so Občinski sveti Občine Bovec na seji dne 21.5.2009, Kobarid na seji dne 23.4.2009, Tolmin na seji dne 26.5.2009 in Kanal ob Soči na seji dne 14.5.2009, na predlog županov in na podlagi usklajevanja z Ministrstvom za notranje zadeve Republike Slovenije, sprejeli

 

 

 

SKUPNI OBČINSKI PROGRAM VARNOSTI

 

1.      UVOD

 

Skupni občinski program varnosti (v nadaljevanju: SOPV) je temeljni strateški dokument, v katerem so opredeljena izhodišča za zagotavljanje varnega in kvalitetnega življenja prebivalcev Občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči, za območje katerih je ustanovljena Medobčinska uprava (v nadaljevanju MU). Namen SOPV je načrtno zagotavljati kvaliteto javnega prostora v MU. Kvaliteten javni prostor pomeni predvsem zadovoljstvo občanov z okoljem, kjer živijo in delajo, ter z okoljem, kjer se šolajo in igrajo njihovi otroci. Kvaliteten javni prostor pomeni tudi zadovoljivo stopnjo javne varnosti in javnega reda; to pa konkretno pomeni, da so občinske ceste, ulice, parki in drugi odprti prostori varni, čisti in urejeni.

 

 

 

SOPV zato predstavlja pomemben in izhodiščni dokument za področje delovanja medobčinske redarske službe. V SOPV so opredeljena izhodišča za zagotavljanje varnosti v občini, cilji in ukrepi za zagotovitev teh ciljev, konkretni nosilci oziroma odgovorne službe za dosego želenih ciljev ter opredelitev finančnih posledic. V dokumentu so opredeljene tudi zakonske osnove za vzpostavitev in delo medobčinske redarske službe ter za sodelovanje s policijo in drugimi subjekti varnosti pri zagotavljanju javne varnosti ter javnega reda in mira.

 

 

 

SOPV obsega en strateški cilj in štiri operativne cilje. Skupaj obsega 33 ukrepov, ki na celovit način urejajo oziroma zagotavljajo kvaliteto javnega prostora na območju delovanja MU.

 

SOPV je istočasno tudi program dela občinskih redarjev oziroma medobčinske redarske službe, ki je zasnovan razvojno tako, da se ga vsako leto dopolni s preveritvijo varnostnih tveganj in potrebami varnosti, ter ukrepi za doseganje zadanih ciljev v skladu z razpoložljivimi finančnimi sredstvi, ki jih MOV namenja za to področje dela.

 

2.      IZHODIŠČA

 

Obseg in kvaliteto varnosti javnega prostora, ki ga pokriva MU zagotavljajo: policija, inšpekcijska služba, medobčinsko redarstvo, služba za zaščito in reševanje, gasilci in podjetja za zasebno varovanje.

 

Policija je tisti subjekt na tem območju, ki na najbolj neposreden način zagotavlja oziroma skrbi za javno varnost in javni red, medobčinsko redarstvo pa bo s svojo prisotnostjo in opazovanjem na terenu policijo obveščalo o varnostno zanimivih dogodkih. Ob neposredno ogroženem življenju ljudi pa skladno z zakonom tudi ukrepalo.

 

Izhodišče za vzpostavitev in zagotavljanje obsega in kvalitete varnosti javnega prostora oziroma ustreznega stanja javne varnosti in javnega reda so pravno - sistemski in organizacijski ukrepi.

 

 

 

Zato so občine ustanoviteljice MU za zagotavljanje kvalitete varnosti javnega prostora vzpostavila medobčinsko redarsko službo, ter sprejela pričujoči SOPV z oceno varnostnih razmer na območju MU, ki je bila pripravljena na podlagi ocene varnostnih razmer, ki so jih pripravile Policijske postaje Bovec, Kobarid, Tolmin in Nova Gorica.

 

2.1   Ocena varnostnih razmer na območju, ki ga pokriva medobčinska uprava

 

Ocena varnostnih razmer je bila izdelana na podlagi ocen varnostnih razmer, ki so jih pripravile Policijske postaje Bovec, Kobarid, Tolmin in Nova Gorica za celotno območje, ki ga pokriva MU in na podlagi informacij o varnostnih razmerah in delu PP Bovec, PP Kobarid, PP Tolmin in PP Nova Gorica za leto 2007. Ocena vsebuje le posnetek stanja in ugotovitev varnostnih tveganj medtem, ko bodo ukrepi za obvladovanje in izboljšanje stanja lokacijsko in terminsko vsebovani v poglavju »Aktivnosti in ukrepi za doseganje strateških ciljev«.

 

 

 

I.                    POSNETEK STANJA

 

 

 

1.      Zbir podatkov za analizo

 

Ocena varnostnih razmer je pripravljena na podlagi statističnih podatkov, ki so jih zbrale Policijske postaje Bovec, Kobarid, Tolmin in Nova Gorica v informacijah o varnostnih razmerah in delu za leto 2007 za območja posamezne policijske postaje in oceni varnostnih razmer za območje, ki ga pokriva MU. V oceno varnostnih razmer so vključena tudi priporočila vseh štirih SPVCP.

 

 

 

2.      Operativni ogled območja, ki ga pokriva Medobčinska uprava

 

Območje, ki ga pokriva MU obsega 1.088,50 km2 površine, na kateri živi 26.794 prebivalcev po popisu iz leta 2002. Območje je razdeljeno na štiri občine, v katerih je 47 krajevnih skupnosti in sicer v Občini Bovec 7, v Občini Kobarid 10, v Občini Tolmin 22 ter v Občini Kanal ob Soči 8 krajevnih skupnosti. Po občinah živi 46,25 % prebivalstva na območju Občine Tolmin, 23,57 % prebivalstva na območju Občine Kanal ob Soči, 17,43 % prebivalstva na območju Občine Kobarid in 12,75 % prebivalstva na območju Občine Bovec. Po površini pa je slika malo drugačna, saj je 35,10 % celotnega območja v Občini Tolmin, 17,70 % v Občini Kobarid, kar 33,74 % v Občini Bovec in 13,46% v Občini Kanal ob Soči.

 

 

 

Največ glavnih varnostnih problemov se pojavlja v samih strnjenih naseljih (Tolmin, Kobarid, Bovec, Kanal ob Soči, Deskle), čeprav posamezni primeri kažejo, da pri načrtovanju varnostnih ukrepov ne gre pozabiti tudi na ostala naselja in zaselke. Predvsem to velja za naselja, ki so zelo oddaljena od mest, v katerih so sedeži občin, saj so posamezna oddaljena tudi več kot trideset kilometrov.

 

 

 

Mesta v katerih so sedeži občin povezuje glavna tranzitna cesta (t.i. »keltika«, »soška cesta« ter regionalna cesta Kobarid – Bovec). To so tudi edine prometne povezave z osrednjim delom države, če ne upoštevamo možnosti dostopa do Gorenjske preko prelaza Vršič in povezava preko Nove Gorice. Te ceste so zaradi obremenjenosti, predvsem pa njenega poteka po »kanjonskem« terenu tudi med najbolj kritičnimi v RS, čeprav ne po številu smrtnih žrtev. Razmere na njej se obvladujejo s posameznimi posegi, ki najbolj izpostavljene dele usposabljajo za sodobni promet. Ker pa se ta del države ne bo priključil na avtocestni križ, bo ostala obstoječa cestna povezava problematična predvsem za lokalno industrijo.

 

Za samo prometno varnost nobena prometnica, niti lokalna pot, na našem območju ni problematična. Prav tako ni ponavljajočih večjih športnih prireditev.

 

Je pa območje zelo turistično usmerjeno, območje Občine Kanal ob Soči pa je tudi industrijsko močno razvita, zaradi česar se, predvsem v poletnih mesecih, dogajajo večje turistične, kulturne ali turistično športne prireditve (svetovni pokal v skokih v vodo, Noč na jezeru, Metalcamp, Sajeta, Kobariški sejem, kmečke igre, čomparska noč, Nočna izmena, ipd..) ki pomenijo varnostno tveganje prav zaradi večjega števila obiskovalcev.

 

 

 

3.      Pregled organiziranosti občin in delovanja posameznih služb znotraj občine

 

 

 

a) Občina Tolmin

 

Občino Tolmin predstavlja in zastopa župan Uroš Brežan.

 

Občinska uprava je organizirana po sledečih oddelkih:

 

 

 

O       Urad župana,

 

opravlja strokovne, organizacijske in koordinacijske naloge vezane na župana in direktorja občinske uprave, naloge s področja promocije občine, odnosov z javnostmi, regionalnega in mednarodnega sodelovanja občine ter ostale naloge, ki so ključnega pomena za razvoj občine.

 

Na področju splošnih zadev skrbi za usklajevanje posameznih projektov, upravljanje in vzdrževanje občinskih objektov ter varovanja premoženja, ureja premoženjske zadeve, zagotavlja opravljanje nalog glavne pisarne, zagotavlja podporo za opravljanje nalog občinske uprave z informacijsko tehnologijo, vodi evidenco sklenjenih pogodb, skrbi za vodenje postopkov sistema kakovosti poslovanja občinske uprave, skrbi za delovanje občinskega sveta, za izvajanje volilnih opravil, daje pravna mnenja in stališča, sestavlja predloge pogodb, sodeluje pri pripravi splošnih aktov, ureja kadrovske zadeve ter  izvaja strokovne in tehnične naloge na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami na področjih civilne zaščite in reševanja ter požarne varnosti.

 

Urad skrbi tudi za organizacijske in strokovno tehnične naloge za pravilno in pravočasno izvajanje investicij z njegovega področja, smotrne in gospodarne uporabe sredstev ter naloge upravljanja in vzdrževanja objektov za namene izvajanja splošnih dejavnosti.

 

 

 

O       Oddelek za gospodarstvo, negospodarstvo in finance,

 

Opravlja naloge s področja gospodarstva in negospodarstva, ki so v pristojnosti občine:

 

- skrbi za pospeševanje razvoja gospodarskih dejavnosti,

 

- opravlja naloge s področja turizma,

 

- pripravlja programe, bilance prihodkov in odhodkov občinskega proračuna, skladov ter skrbi za izvajanje teh programov,

 

- pripravlja osnovne in strokovne podlage, razvojne dokumente in skrbi za pripravo na natečaje za skladnejši regionalni razvoj,

 

- opravlja naloge s področja kmetijstva, gozdarstva, lova in ribolova,

 

- načrtuje izvajanje in nadzira tekočo in investicijsko proračunsko porabo,

 

- spremlja in analizira vse oblike javne porabe,

 

- opravlja premoženjsko pravne zadeve, gospodari in vodi evidenco občinskega premoženja,

 

- zbira, ureja in strokovno obdeluje statistične podatke ter izvaja statistične akcije in raziskave za potrebe občine,

 

- pripravlja in uresničuje akte v zvezi z ustanavljanjem javnih zavodov s področja zdravstva, šolstva, otroškega varstva, kulture, telesne kulture in socialnega varstva,

 

- skrbi za pripravo in uresničevanje sprejetih programov razvoja osnovnega šolstva, otroškega varstva, kulture, zdravstva, socialnega varstva in športa,

 

- skrbi za ustrezno organizacijo družbenih dejavnosti,

 

- skrbi za razvoj in vzdrževanje družbenih objektov preko javnih zavodov,

 

- pripravlja akte s svojega delovnega področja.

 

Oddelek  za gospodarstvo, negospodarstvo in finance opravlja tudi druge naloge iz pristojnosti občine na področju gospodarske in družbene dejavnosti po nalogu župana.

 

O       Oddelek za okolje in prostor,

 

Opravlja naloge, ki se nanašajo na okolje in prostor:

 

- pripravlja predlog prostorskih sestavin planskih aktov občine ter njihovih sprememb in dopolnitev, prostorskih izvedbenih aktov, ter drugih strokovnih podlag s področja prostorskega planiranja, urbanističnega načrtovanja, varstva okolja in gospodarske infrastrukture,

 

- opravlja strokovne, organizacijsko tehnične, upravne in administrativne zadeve iz občinske pristojnosti na področjih urejanja prostora, varstva okolja, stanovanjskih zadev in gospodarske infrastrukture,

 

- opravlja strokovne, organizacijsko tehnične in administrativne naloge za sklad stavbnih zemljišč občine,

 

- izvaja investicije na področju graditve stanovanj, urejanja občinskih javnih cest, urejanje stavbnih zemljišč in na drugih področjih iz občinske pristojnosti, ter spremlja investicijske dejavnosti iz drugih področij,

 

- skrbi za programsko usklajevanje varovanja naravne in kulturne dediščine,

 

- skrbi za urejanje grobišč in pokopališč,

 

- opravlja strokovna in administrativna opravila za komisijo za poimenovanje ulic,

 

- opravlja druge naloge s področja varstva okolja, urejanje prostora in gospodarske infrastrukture po nalogu župana.

 

 

 

b) Občina Kobarid

 

Občino Kobarid predstavlja in zastopa župan Robert Kavčič.

 

Občinska uprava pa je organizirana enovito in ima za opravljanje nalog delo organizirano z direktorico občinske uprave in glavno pisarno ter svetovalko župana za gospodarstvo svetovalko župana za negospodarstvo, svetovalcem župana za okolje in prostor računovodstvom.

 

 

 

c) Občina Bovec

 

Občino Bovec predstavlja in zastopa župan Danijel Krivec.

 

Občinska uprava pa je organizirana enovito in ima za opravljanje nalog delo organizirano v uradu župana z glavno pisarno, tajnikom občinske uprave ter službo za splošne in premoženjske zadeve, službo za družbene dejavnosti, službo za gospodarstvo in gospodarske javne službe, službo za okolje in prostor računovodstvom in službo za proračun in finance.

 

 

 

d) Občina Kanal ob Soči

 

Občino Kanal ob Soči predstavlja in zastopa župan Andrej MAFFI.

 

Občinska uprava je organizirana enovito občinsko upravo, vodi pa jo direktor občinske uprave.

 


Občinska uprava opravlja upravne, strokovne, organizacijske, razvojne in druge naloge v okviru pravic in dolžnosti občine na delovnih področjih in sicer:

 

- opravlja strokovno in administrativno delo za občinski svet, občinske organe in njihova delovna telesa,

 

- pripravlja in izvršuje odloke, odredbe, pravilnike, navodila in druge akte,

 

- izvršuje zakone in druge predpise države, ki se nanašajo na področja pristojnosti občine,

 

- odloča o upravnih stvareh iz občinske pristojnosti na prvi stopnji,

 

- spodbuja in usmerja družbeni razvoj,

 

- zagotavlja opravljanje javnih služb,

 

- opravlja strokovne, organizacijske in druge naloge za župana, nadzorni odbor, občinski svet in njegove odbore ter strokovne komisije in pripravlja ustrezna gradiva,...

 

V okviru občinske uprave je vzpostavljen TIC in organiziran Režijski obrat. Delo v okviru režijskega obrata organizira, vodi in koordinira vodja režijskega obrata.

 

 

 

Na področju gospodarskih javnih služb občina zagotavlja:

 

-   oskrbo s pitno vodo,

 

-   ravnanje s komunalnimi odpadki in odlaganje ostankov komunalnih odpadkov,

 

-   odvajanje in čiščenje odpadnih in padavinskih voda,

 

-   javno snago in čiščenje javnih površin,

 

-   pregledovanje, nadzorovanje in čiščenje kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov zaradi varstva zraka,

 

-   gospodarjenje s stavbnimi zemljišči,

 

-   vzdrževanje občinskih javnih cest in na drugih področjih, če tako določa zakon.

 

 

 

4.      Pregled obstoječih aktov, dokumentov in drugega gradiva, ki se nanašajo na vzpostavljanje občinskega redarstva po novem zakonu

 

MOV je prvi odlok o ustanovitvi skupnega organa občinske uprave sprejela v letu 2006. Prve občine ustanoviteljice so bile Bovec, Kobarid in Tolmin. Zaradi priključitve nove občine ustanoviteljice bo v letu 2009 sprejet nov Odlok o ustanovitvi skupnega organa občinske uprave »Medobčinska uprava«, upoštevajoč vse spremembe. Občinski svet Občine Kanal ob Soči je namreč na svoji 20. redni seji dne 18.12.2008 sprejel Osnutek Odloka o ustanovitvi organa skupne občinske uprave »Medobčinska uprava občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči«. Tako se bo ostalim občinam ustanoviteljicam pridružila še Občina Kanal ob Soči.

 

V okviru Medobčinske uprave je ustanovljena medobčinska inšpekcija, kot notranje organizacijska enota, ki pokriva tudi področje medobčinskega redarstva. Odlok je usklajen z Zakonom o občinskem redarstvu.

 

 

 

II.                 ANALIZA IN OCENA OGROŽENOSTI - UGOTOVITEV STOPENJ OGROŽENOSTI

 

Ogroženost od naravnih nesreč

 

Naravne nesreče, ki jih načrti zaščite in reševanja predvidevajo v Občinah Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči so:  potresi, plazovi, neurja in žled.

 

 

 

Občine Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči ležijo na potresno izpostavljenem območju (VIII. do IX. stopnja seizmičnosti po MCS potresni lestvici), zato je potresna ogroženost večja kot drugod po Sloveniji. Posledično s starostjo zgradb pa je  tudi trdnost le teh v naši občini manjša kot drugod. Po letu 1976 je bilo sicer zgrajeno večje število novih gradenj. Redarstvo v obstoječih načrtih zaščite in reševanja za primer potresov opravlja obstoječe naloge, oziroma dopolnjene katere nastanejo  z trenutnimi potrebami Civilne zaščite. Redarstvo se teh primerih tesno povezuje z štabi Civilne zaščite posamezne občine.

 

Vodni viri v občinah Bovec, Kobarid,Tolmin in Kanal ob Soči so količinsko bogati. Porečje Soče ima v Sloveniji največje zaloge površinskih in talnih voda. Pretok Soče je precej odvisen od topljenja snega v Julijskih alpah. Voda izredno hitro naraste, vendar tudi hitro pade.

 

Pritoki reke Soče imajo po večini hudourniški značaj, stalno vodo in dokaj globoke struge, zaradi česar prihaja do prodonosnosti in ponekod erozije. Na tem področju je tudi precej hudournikov, ki pa imajo suho strugo.

 

Nevarnost zaradi poplavnosti Soče in njenih pritokov je zelo majhna.

 

Glede na podnebne spremembe se občine ne soočajo s povečanjem števila poplav, tako, da ogroženost od poplav ni velika, čeprav voda, zaradi geografskih značilnosti, neposredno ne ogroža življenj ljudi, ogroža pa premoženje in cestno infrastrukturo. V načrtih za zaščito in reševanje redarstvo za primere poplav še nima konkretno določenih nalog, bo pa vključeno predvsem pri nalogah na področju organizacije obvozov in preusmerjanju prometa na prevozne ceste.

 

 

 

Statistika, ki jo vodita Policijski postaji Bovec, Tolmin in Nova Gorica za primere požarov kaže, da se število le teh zmanjšuje, saj so klasični požari gospodarskih poslopij v upadanju. Povečuje pa se požarna ogroženost pašnikov, travnikov, predvsem na področjih kjer se ne kosi in je možnost strelnega udara ali malomarnosti. O požarni ogroženosti lahko tako govorimo tudi v času razglašene povečane požarne ogroženosti. V načrtih zaščite in reševanja je redarstvo vključeno predvsem v smislu opazovanja in alarmiranja ob zaznavi požara. Tudi v prihodnje bo redarstvo preventivno in tudi represivno ukrepalo zoper kršitelje, ki ne upoštevajo določil veljavne zakonodaje, glede kurjenja v naravnem okolju.

 

 Ogroženost občinskih intervencijskih poti

 

Prevladujoč dejavnik tveganja na teh površinah je neupoštevanje signalizacije. Neupoštevanje teh predpisov negativno vpliva na občutek varnosti državljanov.

 

 

 

Kot pomembnejše intervencijske poti lahko navedemo naslednje površine:

 

-                      parkirišča pred zdravstvenimi domovi,

 

-                      parkirišča pred osnovnimi šolami in telovadnicami,

 

-                      pred stanovanjskimi bloki, kjer je večje število stanovanj,

 

-                      pred hidranti.

 

Osebni avtomobili bi morali biti parkirani na urejenih parkiriščih, ne na cesti, kjer ovirajo dovoz intervencijskih vozil v primeru nesreče.

 

 

 

Ogroženost cestnega prometa v naseljih

 

Najbolj ogrožena kategorija udeležencev v naselju so pešci in vozniki koles z motorjem. Slednji predstavljajo tudi veliko nevarnost v območjih za pešce in območjih umirjenega prometa, kjer poleg tega, da ne spoštujejo signalizacije, ne uporabljajo čelad, nimajo vozniških dovoljenj in registriranih vozil, zaradi česar je ukrepanje zoper njih oteženo, večina poizkusov ukrepanja pa pogosto povzroči bežanje pred uradnimi osebami, kar povzroča še dodatno nevarnost za druge udeležence in kršitelje same.

 

Posredno nevarnost za varnost udeležencev v prometu predstavljajo še ceste, kjer ni pločnikov oziroma tam kjer praviloma gradnja pločnikov tudi ni mogoča, zaradi česar je potrebno zagotavljati zmanjševanje hitrosti (s signalizacijo, kjer pa ta že obstaja, pa z doslednim nadzorom).

 

 

 

Kot specifičen problem posredne nevarnosti pa se pojavlja problem parkiranja, zaradi pomanjkanja parkirnih mest v naseljih Most na Soči, Tolmin, Kobarid in Bovec. Predvsem se ta problem izraža v zaparkiranih intervencijskih poteh in pločnikih ter  ozkih prehodih med hišami, ki so praviloma tudi šolske poti, zaradi česar pešci in otroci hodijo po cesti.

 

Po statističnih podatkih policije, se največ prometnih nesreč pripeti na cestah v naselju z uličnim sistemom. V naselju Kanal sta obremenjeni Vojkova ulica, Kidričeva cesta in  Gradnikova ulica. V naselju Deskle je obremenjena Srebrničeva ulica. V naselju Plave pa ulica Ivana Gradnika, kjer se zgodi tudi največ prometnih nesreč. Vse naštete ulice razen Gradnikove ulice so tudi glavna povezava Sever (Tolmin) – jug (Nova Gorica).

 

 

 

Ogroženost cestnega prometa izven naselij

 

Podobno kot v naselju se tudi izven naselja največ prometnih nesreč pripeti na križiščih, kjer so posledice zaradi višjih hitrosti tudi veliko hujše. Na cestah izven naselja še posebej izstopajo kršitve hitrosti, nepravilnega prehitevanja in izsiljevanja prednosti, katerim tudi tu pogosto botruje alkohol.

 

 

 

Za vse ceste izven naselja lahko kot prevladujoči vzrok in največji dejavnik tveganja opredelimo preveliko hitrost, ki ga je možno zmanjšati izključno z rednimi nadzori.

 

Izven naselij sta pomembnejši glavna cesta II. reda G2-103/1008 Ušnik – Plave in G2-103/1009 Plave – Solkan na katerih je promet povečan še posebej v poletnih mesecih, predvsem zaradi velikega števila motoristov.

 

 

 

Ogroženost javnih zgradb in objektov naravne in kulturne dediščine

 

Statistika ne kaže posebne ogroženosti javnih zgradb in objektov naravne in kulturne dediščine. Ker policija ne vodi posebne evidence o dogodkih na teh objektih, smo zaprosili Zavod za varstvo kulturne dediščine in Zavod za varstvo naravne dediščine, za podatke o morebitnih poškodovanjih teh objektov. Glede na molk teh institucij, ocenjujemo, da ti objekti niso ogroženi in ne potrebujejo posebne pozornosti organov javnega reda. Druga kategorija so javne zgradbe, kjer so na udaru vandalov predvsem avtobusne postaje, prometna signalizacija in komunalna infrastruktura, ki je pogosto tarča pisanj, odstranitev, predrugačenja ali prevračanja.  Do teh dejanj prihaja predvsem od koncu tedna in ob večjih športnih prireditvah, kjer so prisotni navijači.

 

Na udaru vandalov pa so tudi avtobusne postaje ter prometna signalizacija in komunalna infrastruktura. Ta kategorija objektov je pogosto tarča pisanj, odstranitev, predrugačenja ali prevračanja. Do teh dejanj prihaja predvsem ob koncu tedna in preko vikendov v nočnem času.

 

 

 

Ogroženost od kriminalnih pojavov – kriminalna ogroženost

 

Policijska statistika prikazuje upad kaznivih dejanj na splošno, pri čemer pa število kaznivih dejanj ni merodajno glede ogroženosti, saj bi to ogroženost realneje prikazovala statistika posledic kaznivih dejan, glede materialne škode in drugih posledic, ki jih to zmanjšano število predstavlja. Poseben problem (kot tudi drugod po državi) predstavlja porast kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog, drastično pa vpliva na občutek varnosti državljanov, predvsem pa ima za posledico večje število odvisnikov in posledično s tem tudi povečanje premoženjske kriminalitete, ki je vsaj na drugem, če ne kar na prvem mestu med dejavniki za varno počutje v občini. Največ kaznivih dejanj se zgodi v naseljih, kjer so sedeži občin. Negativno pa izstopajo prav dejanja v obliki vandalizma v obrtni coni Na logu v Tolminu.

 

 

 

Ogroženost javnega reda in miru

 

Na področju javnega reda in miru lahko iz statističnih podatkov ugotovimo, da prevladuje trend upadanja števila prekrškov. Večina kršitev s področja javnega reda in miru z elementi nasilja je koncentriranih na gostinske lokale, ki imajo obratovalni čas ponoči, kjer se tudi predvaja glasba.

 

 

 

Med ogroženost javnega reda štejemo tudi uporabo nevarnih živali, katere vodniki lahkomiselno vodijo brez ustreznih zaščitnih ukrepov (vrvica, nagobčnik), ki za večino oseb že samo po sebi povzroča strah in s tem občutek ogroženosti.

 

Glede na to, da je policija že sedaj ukrepalo v primerih kršitev, takšni pojavi posebej ne izstopajo, čeprav je potrebno tem pojavom namenjati posebno pozornost, saj so lahko posledice ob izbruhu besa pri živalih precej tragične.

 

 

 

Ogroženost na javnih shodih in prireditvah

 

Posebne ogroženosti na javnih prireditvah in shodih ne zaznavamo, saj so vsi prijavljeni shodi na Upravni enoti Tolmin in Nova Gorica ustrezno obravnavani in v sodelovanju s policijo tudi zagotovljeni zadostni varnostni ukrepi, ki zagotavljajo dobro stanje na tem področju. Določeno varnostno tveganje pa kljub temu pomenijo večje javne prireditve v poletnih mesecih. To so predvsem Noč na Jezeru na Mostu na Soči, Metalcamp, Sajeta, Nočna izmena Anhovo, Praznik kostanja Lig, adrenalinske prireditve, kot so spusti z gorskimi kolesi, tekme na vodi ipd…

 

 

 

Ogroženost okolja (onesnaževanje, komunalni in drugi odpadki)

 

V Medobčinskem upravi deluje medobčinska inšpekcija, ki izvaja nadzor nad odlaganjem in ravnanjem s komunalnimi odpadki. Gre za nadzor nad vključevanjem fizičnih in pravnih oseb v redni odvoz komunalnih odpadkov. Glede na veliko pokritost rednega odvajanja komunalnih odpadkov je primerov, ko gospodinjstva nimajo urejenega odvoza majhno. Največji problem predstavljajo vožnja v naravnem okolju s štirikolesniki na motorni pogon, avtomobili parkirani ob rekah, manjša divja odlagališča na manj obljudenih lokacijah ter odlaganje odpadkov v zbiralnice sekundarnih surovin, ki so namenjene za točno določene vrste surovin in ne za kosovne ali za posebno nevarne odpadke. Z rednimi nadzori in obhodi po kritičnih lokacijah zmanjšamo možnost nedovoljenega oz. nepravilnega odlaganja odpadkov.

 

V primerih, ko gre za nedovoljeno odlaganje gradbenih in drugih nekomunalnih odpadkov, se obvesti pristojne republiške inšpekcijske službe. 

 

 

 

III.               OPREDELITEV VARNOSTNIH POTREB PODROČJA, KI GA POKRIVA MU

 

 

 

Pri opredelitvi varnostnih potreb MU je potrebno izhajati iz določil 3. člena ZORed, ki določa, da občinsko redarstvo skrbi za javno varnost in javni red na območju občine v skladu z zakonom ali na podlagi zakona izdanimi občinskimi predpisi. Pri trenutno veljavni zakonodaji so delovna področja določena v Zakonu o varstvu javnega reda in miru in Zakonu o varnosti cestnega prometa, na podlagi katerih je izdana večina občinskih odlokov, ki podrobneje urejajo posamezna področja.

 

Pri tem je potrebno posebej poudariti, da je samo vzpostavljanje javnega reda v pristojnosti policije, medtem ko je vzdrževanje javnega reda tudi v pristojnosti medobčinskega  redarstva. Kot vzpostavljanje javnega reda je potrebno razumeti, da gre za aktivnosti, ko je javni red porušen in ga je potrebno ponovno vzpostaviti. V tem delu intervenira policija, občinsko redarstvo pa bo opravljalo naloge za preventivno vzdrževanje stanja.

 

Varnostne potrebe v MU opredeljujemo na podlagi analize ocene varnostnih razmer, na podlagi programskih usmeritev MNZ – POLICIJE, ki je sprejela v obliki strateških ciljev po delovnih področjih za izboljšanje varnosti. Prav tako pa so v varnostnih potrebah zajete aktivnosti, ki jih občani (ki smo jih preko predstavnikov KS pozvali, da aktivno sodelujejo pri pripravi tega dokumenta) in drugi subjekti (npr. SPV občin Kanal ob Soči, Tolmin, Kobarid in Bovec) ocenjujejo kot nujno potrebne za zagotavljanje javnega reda in miru.

 

 

 

Tako lahko zapišemo, da so opredeljene varnostne potrebe skupek zahtev vseh subjektov, ki imajo interes za zviševanje stopnje varnosti. Na podlagi opredelitve varnostnih potreb bomo v poglavju »Cilji SOPV« določili cilje tega dokumenta in tudi aktivnosti za uresničitev teh ciljev. Pri varnostnih potrebah bomo izhajali predvsem iz že naštetih pristojnosti in pooblastil redarjev in namena pričujočega dokumenta tako, da bomo navajali le tiste varnostne potrebe, ki jih lahko redarstvo neposredno ali posredno tudi nudi.

 

 

 

Varnostne potrebe razdelimo na štiri področja, ki jih taksativno navaja ZORed:

 

 

 

  1. nadzorovanje varnega in neoviranega cestnega prometa v naseljih in varovanje cest in okolja v naseljih in na občinskih cestah zunaj naselij

 

V tem sklopu so se kot bistvene pokazale potrebe po:

 

O       ukrepih za zmanjšanje hitrosti na cestah, kjer prihaja do prometnih nesreč iz tega vzroka, to pa sta glavni cesti II. reda G2-103/1008 Ušnik – Plave in G2-103/1009 Plave – Solkan;

 

O       ukrepih zoper voznike, ki ne spoštujejo pravil parkiranja, predvsem tam, kjer je s prekrški promet onemogočen, ogrožen, oviran ali pa so zaparkirane intervencijske poti (stari del Tolmina s poudarkom na Trgu M. Tita, Cankarjevi in Rutarjevi ulici ter Trgu svobode v Kobaridu in Trgu golobarskih žrtev v Bovcu ter ulicah v naseljih);

 

O       ukrepih zoper voznike, ki parkirajo po pločnikih in križiščih pri gostinskih lokalih;

 

O       odstranjevanju zapuščenih vozil iz javnih površin;

 

O       prisotnosti redarjev na šolskih poteh, predvsem v času prvih šolskih dni;

 

O       rednem pregledovanju prometne signalizacije in obveščanje pristojnih za odpravo pomanjkljivosti;

 

O       pomoč rediteljem pri urejanju parkiranja ob večjih prireditvah;

 

O       aktivni udeležbi redarstva v vseh preventivnih akcijah ki jih v skladu z programom dela organizirajo občinski SPV.

 

 

 

  1. skrb za varnost na občinskih javnih poteh, rekreacijskih in drugih javnih površinah

 

V tem sklopu so se kot bistvene pokazale potrebe po ukrepih:

 

O       zoper voznike, ki ne upoštevajo prepovedi vožnje po ustrezno označenih poteh do rek in do sprehajalne poti okoli jezera;

 

O       zoper uporabnike vstopno izstopnih mest na reki Soči in njenih pritokih, ki se ne držijo predpisanih pravil;

 

O       zoper uporabnike urejenih parkirišč na reki Nadiži, ki se ne držijo predpisanih pravil;

 

O       zoper osebe, ki odlagajo odpadke (steklenice, pločevinke) v parkih in območjih, kjer se ob večerih zbira mladina.

 

 

 

  1. varovanje javnega premoženja, naravne in kulturne dediščine

 

V tem sklopu so se kot bistvene potrebe pokazale potrebe po:

 

O       obhodih pokopališč in sakralnih objektov;

 

O       prisotnosti redarjev pri kulturnih spomenikih in drugih javnih objektih, ki so že bili tarča vandalov.

 

 

 

 

 

  1. vzdrževati javni red in mir

 

Pri vzdrževanju javnega reda in miru so navedene potrebe na vseh ostalih področjih, ki niso navedena zgoraj, predvsem pa se nanašajo na kriminalna dejanja in prekrške, ki motijo občane in s katerimi se povzroča škoda na javnem dobrem ali zasebni lastnini.

 

V tem sklopu so se kot bistvene pokazale potrebe po:

 

O       prisotnosti redarjev v bližini nočnih lokalov, kjer zaradi kadilskega zakona obiskovalci kršijo nočni mir, prihaja pa tudi do drugih izgredov;

 

O       prisotnosti redarjev ob rekah v poletnih mesecih, kjer prihaja do odmetavanja odpadkov, razbijanja stekla, uničevanja in prevračanja košev za smeti;

 

O       prisotnost redarjev na širšem območju MU, ob pomoči nadzornikov TNP in ribiških čuvajev, z namenom preventivnega delovanja pred črnim kampiranjem;

 

O       prisotnosti redarjev v poletnih mesecih na kopališčih ob rekah, zaradi kršitev občinskih odlokov o kopanju živali, pranju posode in avtomobilov, kurjenja ipd…;

 

O       nadzoru javnih prireditev, kjer redarji preprečujejo kršitve in nadzirajo tudi ravnanja  rediteljev ter zagotavljajo, da je prireditveni prostor po prireditvi počiščen.

 

 

 

Navedene varnostne potrebe so ugotovljene na podlagi dosedanjih dogodkov, ki jih je obravnavala policija, redarstvo, ali pa so nanje opozorili občani in drugi subjekti, ki so povezani z varnostjo in redom.

 

 

 

Poudariti je potrebno, da se varnostne potrebe spreminjajo glede na letni čas, dneve v tednu in na trenutne razmere (prireditve, delovišča, poslabšanja prometne varnosti, požarna ogroženost, serije kaznivih dejanj), zato je nujno, da vodja medobčinskega redarstva, spremlja spremembe in pri usmerjanju in načrtovanju takoj prilagodi aktivnosti novo nastali situaciji.

 

 

 

 

 

3. CILJI, ORGANIZACIJA IN DELOVANJE OBČINSKE REDARSKE SLUŽBE

 

3.1 Cilji delovanja medobčinske redarske službe

 

Do vzpostavitve redarske službe v okviru MU je na tem območju za varnost skrbela izključno policija. Redarska služba je lokalni skupnosti dala možnost, da v določeni meri sama poskrbi za varnost, v večji meri pa s svojimi ukrepi pritegne ukrepanje policije, kateri so lahko redarji v veliko pomoč, tako fizično, kot v obliki informacij, do katerih bodo prišli na terenu.

 

Tu pa se lahko začne delo občinskih redarjev, ki se bo seveda razvijalo z izkušnjami in prakso, zagotovo pa tudi zakonodaja na tem področju še ni dokončna.

 

 

 

Glavne cilje bomo v nadaljevanju predstavili po obliki strategije, operativno pa bodo skupaj s strategijo izvedbe predstavljeni po področjih dela v poglavju o vrstah in obsegu nalog občinskih redarjev.

 

 

 

Glavni cilj delovanja medobčinske redarske službe je povečati varnost kot temeljno z ustavo varovano dobrino. Z ustanovitvijo redarske službe prevzema lokalna skupnost aktivno vlogo pri zagotavljanju tako osebne varnosti občanov, kot tudi varnosti osebnega in skupnega (javnega) premoženja. Zaradi omejenih pristojnosti, bo redarstvo delovalo predvsem preventivno, ter kot tretje oko policije in drugih organizacij, ki skrbijo za varnost na območju MU.

 

 

 

Drugi cilj delovanja redarske službe je predvsem v obravnavanju pojavov, ki so problematični za lokalno prebivalstvo, pa so bile do sedaj  s strani policije tolerirani namenoma ali pa niso sovpadali v kontekst njihove strategije dela. Gre za pojave, ki ji pravimo tudi bagatela, čeprav za prebivalstvo, v sicer urejenem okolju, predstavljajo vse prej kot neznatne kršitve. Z redarsko službo pa bo prebivalcem dana možnost, da opozorijo na varnostne probleme, na katere bo moč takoj odreagirati in jih s tem tudi odpraviti.

 

 

 

Tretji cilj delovanja redarske službe je v izgradnji partnerskega odnosa z policijo, s čemer se bo ta bolj približala problemom lokalnega prebivalstva. Ta partnerski odnos bo viden predvsem v različnih oblikah izmenjave podatkov, medsebojni pomoči, skupnih akcijah (od preventivnih do prometnih). 

 

 

 

Četrti, ne pa najmanj pomemben cilj delovanja, pa je v nadzoru izvrševanja občinskih odlokov, ki jih je lokalna skupnost sprejela za ureditev zadev lokalnega pomena. Do sedaj so bili občinski predpisi največkrat mrtva črka na papirju, saj so občani kmalu ugotovili, da za kršitve ni sankcij oziroma nikogar, ki bi kršitelje preganjal.

 

3.2 Vodenje medobčinske redarske službe

 

Medobčinsko redarstvo deluje v okviru Medobčinske uprave. Gre za organ skupne občinske uprave štirih občin zgornjega Posočja. Medobčinsko upravo vodi predstojnik medobčinske uprave, ki opravlja tudi naloge inšpekcijskega nadzora in neposrednega vodenja medobčinske redarske službe in tako skrbi za ustavnost, zakonitost in strokovnost dela redarjev ter za izvajanje Skupnega občinskega programa varnosti (v nadaljnjem besedilu SOPV). Predstojnik medobčinske uprave za svoje delo odgovarja županom občin ustanoviteljic, ki posredno preko direktorjev oziroma tajnikov občinskih uprav tudi nadzirajo delo in izvajanje SOPV.

 

3.3 Pristojnosti medobčinskega redarstva

 

Zakon o občinskem redarstvu (ZORed) je organizacijski predpis, ki ureja pogoje za izvajanje redarskih pooblastil, same pristojnosti pa določajo področni zakoni, ki jih ZORed ne navaja, saj dopušča možnost, da bodo redarji dobili pristojnosti še za druga področja. Določa pa pooblastila za izvajanje nalog, ki jih imajo občinski redarji, ta pa so:

 

  • opozorilo,

 

  • ustna odredba,

 

  • ugotavljanje istovetnosti,

 

  • varnostni pregled osebe,

 

  • zaseg predmetov,

 

  • zadržanje storilca prekrška in kaznivega dejanja,

 

  • uporaba fizične sile, sredstev za vklepanje in vezanje in plinskega razpršilca.

 

 

 

Zakon o prekrških, ki je prav tako organizacijski predpis določa, da o prekrških odločajo prekrškovni organi, katerih del so tudi pooblaščene uradne osebe občinskih redarstev, s čimer je redarjem dano pooblastilo, da odločajo o prekrških v postopku s plačilnim nalogom in hitrem postopku z odločbo. Zaenkrat določajo stvarno pristojnost redarjev naslednji zakoni:

 

 

 

1. Zakon o varstvu javnega reda in miru

 

V Zakonu o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/2006, ZJRM-1) je v določbi tretjega odstavka 27. člena generalno opredeljena pristojnost občinskega redarstva za nadzor nad izvajanjem določenih določb tega zakona oziroma pristojnost za odločanje o posameznih prekrških, ki so opredeljeni v ZJRM-1.

 

 

 

Medobčinsko redarstvo lahko skladno z določbami ZJRM-1 v prekrškovnem postopku odloča o naslednjih kršitvah:

 

  • nedostojno vedenje (7. člen);

 

  • beračenje na javnem kraju (9. člen);

 

  • uporaba nevarnih predmetov (prvi odstavek 11. člena);

 

  • poškodovanje uradnega napisa, oznake ali odločbe (12. člen);

 

  • pisanje po objektih (13. člen);

 

  • vandalizem (16. člen);

 

  • kampiranje (18. člen)

 

  • uporaba živali (19. člen);

 

  • neupoštevanje zakonitega ukrepa uradnih oseb (prvi in tretji odstavek 22. člena).

 

 

 

2. Zakon o varnosti cestnega prometa

 

V Zakonu o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 37/2008, ZVCP-1E) so opredeljena pooblastila občinskega redarstva na področju cestnega prometa v občini, ki v 14. členu določa, da občinski redarji zaradi zagotavljanja varnega in neoviranega cestnega prometa:

 

 

 

  • urejajo in nadzirajo promet na cestah subjektov samoupravnih lokalnih skupnosti in državnih   cestah v naselju,

 

  • izvajajo nadzor nad ustavljenimi in parkiranimi vozili ter ovirami v naselju,

 

  • izvajajo nadzor nad ravnanjem udeležencev cestnega prometa v območju umirjenega prometa in območju za pešce,

 

  • ugotavljajo kršitve določb 113. člena ZVCP (določbe se nanašajo na onesnaževanje ceste in okolja z vozili) v naselju in na občinskih cestah zunaj naselja in

 

  • opravljajo nadzor prometa s samodejnimi merilnimi napravami za nadzor prometa, v katerih se prekrški slikovno dokumentirajo.

 

 

 

Pri opravljanju navedenih nalog občinski redarji izrekajo globe in opozorila ter izvajajo pooblastila in ukrepe, ki so preneseni nanje s tem in drugimi zakoni, ter ukrepe, določene z občinskimi predpisi.

 

 

 

3. Občinski odloki

 

Kot je določeno v določbi prvega odstavka 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/2007) lahko občine posamezne oziroma konkretne naloge občinskih redarjev opredelijo z občinskimi odloki in sicer:

 

O       Odlok o ureditvi plovbe v občini Tolmin (Primorske novice Uradne objave, št. 8/01)

Občinski redarji imajo pri izvajanju nadzora nad tem odlokom, ko ugotovijo kršitev predpisa, pravico in dolžnost:

o        opozoriti na kršitve predpisa,

o        legitimirati kršitelja in priče,

o        mandatno kaznovati in izterjati izrečeno mandatno kazen,

o        izdati plačilni nalog, predlagati uvedbo postopka o prekršku, naznanjati gospodarske prestopke oziroma kazniva dejanja, ki jih zazna,

o        dati ustne in pisne naloge za odpravo nepravilnosti,

o        s poročili sporočati zaznane podatke pristojnim organom, če meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen,

o        opravljati dejanja in strokovne naloge v zvezi z izvajanjem pooblastil ministrstev.

 

 

O       Odlok o avto-taksi dejavnosti v občini Tolmin (Primorske novice Uradne objave, št. 23/07)

Občinski redarji izvajajo nadzor nad naslednjimi določbami:

o        prepovedano je opravljati avto – taksi prevoze na območju Občine Tolmin in uporabljati avto – taksi postajališče z vozilom, ki nima občinskega dovoljenja;

o        prepovedano je, da vozilo za opravljanje avto – taksi prevozov vozi voznik, za katerega ni izdano potrdilo pristojnega organa.

 

O       Odlok o občinskih cestah v Občini Tolmin (Uradno glasilo, št. 8/99, Primorske novice Uradne objave, št. 27/08)

Občinski redarji skupaj s pristojno inšpekcijo za ceste izvajajo nadzor nad naslednjimi določbami:

 

o        nadzorujejo opravljanje rednega vzdrževanja in odrejajo odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti;

 

o        nadzorujejo dela pri obnavljanju cest in odrejajo ustavitev del, če se ta dela izvajajo brez odločbe o dovolitvi priglašenih del ali v nasprotju s projektno dokumentacijo za obnovitvena dela ali opisom teh del;

 

o        nadzorujejo izvajanje ukrepov za varstvo cest in prometa na njih ter ustavljajo vsa dela na cesti, ki se opravljajo brez izdanega dovoljenja ali soglasja ali v nasprotju z njim;

 

o        odrejajo odpravo pomanjkljivosti in nepravilnosti na cesti, ki ogrožajo varnost prometa;

 

o        v nujnih primerih, ko bi bila ogrožena varnost prometa na cesti ali bi lahko nastala škoda na njej, odrejajo začasne ukrepe, da se odvrne nevarnost ali prepreči škoda;

 

o        odrejajo ukrepe za zagotovitev polja preglednosti;

 

o        nadzorujejo izvajanje predpisanih pogojev pri posegih v varovalnem pasu ceste.

 

 

O       Odlok o plakatiranju v Občini Tolmin  (Primorske novice Uradne objave, št. 27/08)

 

Občinski redarji izvajajo nadzor nad naslednjimi določbami:

 

o        Prepovedano je lepiti plakate izven plakatnega mesta,

 

o        Prepovedano je lepiti plakate v nasprotju z določili 8. člena tega odloka,

 

o        Prepovedano je lepiti plakate, ki niso predpisano potrjeni,

 

o        Prepovedano je lepiti plakate na privatni lastnini brez predhodnega dovoljenja lastnika ali najemnika,

 

o        Prepovedano je lepiti plakate preko plakata, ki oglašuje oziroma vabi na prireditev, ki se še ni zgodila.

 

 

 

O       Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Tolmin (Primorske novice Uradne objave, št. 19/00)

 

Občinski redarji izvajajo nadzor nad naslednjo določbo:

 

o        prepovedana je opustitev storitev javne službe in kopičenje komunalnih odpadkov ter njihovo sežiganje ali odlaganje v objektih ali na zemljiščih, ki niso namenjeni za odstranjevanje komunalnih odpadkov.

 

 

 

 

 

O       Odlok o občinskih cestah v Občini Kobarid (Uradni list RS, št. 80/2003)

 

Občinski redarji skupaj s pristojno inšpekcijo za ceste izvajajo nadzor nad naslednjimi določbami:

 

o        nadzorujejo opravljanje rednega vzdrževanja in odrejajo odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti;

 

o        nadzorujejo dela pri obnavljanju cest in odrejajo ustavitev del, če se ta dela izvajajo brez odločbe o dovolitvi priglašenih del ali v nasprotju s projektno dokumentacijo za obnovitvena dela ali opisom teh del;

 

o        nadzorujejo izvajanje ukrepov za varstvo cest in prometa na njih ter ustavljajo vsa dela na cesti, ki se opravljajo brez izdanega dovoljenja ali soglasja ali v nasprotju z njim;

 

o        odrejajo odpravo pomanjkljivosti in nepravilnosti na cesti, ki ogrožajo varnost prometa;

 

o        v nujnih primerih, ko bi bila ogrožena varnost prometa na cesti ali bi lahko nastala škoda na njej, odrejajo začasne ukrepe, da se odvrne nevarnost ali prepreči škoda;

 

o        odrejajo ukrepe za zagotovitev polja preglednosti;

 

o        nadzorujejo izvajanje predpisanih pogojev pri posegih v varovalnem pasu ceste.

 

 

O       Odlok o rabi in varovanju dostopnih mest za športno plovbo ob reki Soči na območju Občine Kobarid-UPB (Uradni list RS, št. 57/2008)

Občinski redarji imajo pri izvajanju nadzora nad tem odlokom, ko ugotovijo kršitev predpisa, pravico in dolžnost:

 

o        opozoriti na kršitve predpisa,

o        legitimirati kršitelja in priče,

 

o        mandatno kaznovati in izterjati izrečeno mandatno kazen,

 

o        izdati plačilni nalog, predlagati uvedbo postopka o prekršku, naznanjati gospodarske prestopke oziroma kazniva dejanja, ki jih zazna,

 

o        dati ustne in pisne naloge za odpravo nepravilnosti,

 

o        s poročili sporočati zaznane podatke pristojnim organom, če meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen,

 

o        opravljati dejanja in strokovne naloge v zvezi z izvajanjem pooblastil ministrstev.

 

 

 

O       Odlok o prometnem in obrežnem režimu na območju Občine Kobarid (Uradni list RS, št. 57/2008)

Občinski redarji imajo pri izvajanju nadzora nad tem odlokom, ko ugotovijo kršitev predpisa, pravico in dolžnost

o        opozoriti na kršitve predpisa,

o        legitimirati kršitelja in priče,

o        mandatno kaznovati in izterjati izrečeno mandatno kazen,

o        izdati plačilni nalog, predlagati uvedbo postopka o prekršku,

o        naznanjati gospodarske prestopke oziroma kazniva dejanja, ki jih zazna,

o        dati ustne in pisne naloge za odpravo nepravilnosti,

o        s poročili sporočati zaznane podatke pristojnim organom, če meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen,

o        opravljati dejanja in strokovne naloge v zvezi z izvajanjem pooblastil ministrstev.

 

O       Odlok o prepovedi vožnje vozil v naravnem okolju na območju Občine Kobarid (Uradni list RS, št. 57/2008)

Občinski redarji imajo pri izvajanju nadzora nad tem odlokom, ko ugotovijo kršitev predpisa, pravico in dolžnost

o        opozoriti na kršitve predpisov,

o        legitimirati kršitelja in priče,

o        mandatno kaznovati in izterjati izrečeno globo,

o        v skladu z določbami Zakona o prekrških začasno odvzeti dokumente, prevozna sredstva in druge premičnine, ki jih ima kršitelj pri sebi,

o        izdati plačilni nalog, predlagati uvedbo postopka o prekršku, naznanjati gospodarske prestopke oziroma kazniva dejanja, ki jih zazna,

o        dati ustne in pisne naloge za odpravo nepravilnosti,

o        s poročili sporočati zaznane podatke pristojnim organom če meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen.

 

O       Odlok o občinskih cestah v Občini Bovec (Uradno glasilo, št. 8/2000)

Občinski redarji skupaj s pristojno inšpekcijo za ceste izvajajo nadzor nad naslednjimi določbami:

o        nadzorujejo opravljanje rednega vzdrževanja in odrejajo odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti;

o        nadzorujejo dela pri obnavljanju cest in odrejajo ustavitev del, če se ta dela izvajajo brez odločbe o dovolitvi priglašenih del ali v nasprotju s projektno dokumentacijo za obnovitvena dela ali opisom teh del;

o        nadzorujejo izvajanje ukrepov za varstvo cest in prometa na njih ter ustavljajo vsa dela na cesti, ki se opravljajo brez izdanega dovoljenja ali soglasja ali v nasprotju z njim;

o        odrejajo odpravo pomanjkljivosti in nepravilnosti na cesti, ki ogrožajo varnost prometa;

o        v nujnih primerih, ko bi bila ogrožena varnost prometa na cesti ali bi lahko nastala škoda na njej, odrejajo začasne ukrepe, da se odvrne nevarnost ali prepreči škoda;

o        odrejajo ukrepe za zagotovitev polja preglednosti;

o        nadzorujejo izvajanje predpisanih pogojev pri posegih v varovalnem pasu ceste.

 

O       Odlok o rabi in varovanju dostopnih mest za športno plovbo ob reki Soči (Uradni list RS, št. 68/2003)

Občinski redarji imajo pri izvajanju nadzora nad tem odlokom, ko ugotovijo kršitev predpisa, pravico in dolžnost:

o     opozoriti na kršitve predpisa,

o     legitimirati kršitelja in priče,

o     mandatno kaznovati in izterjati izrečeno mandatno kazen,

o     izdati plačilni nalog, predlagati uvedbo postopka o prekršku, naznanjati gospodarske prestopke oziroma kazniva dejanja, ki jih zazna,

o     dati ustne in pisne naloge za odpravo nepravilnosti,

o     s poročili sporočati zaznane podatke pristojnim organom, če meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen,

o     opravljati dejanja in strokovne naloge v zvezi z izvajanjem pooblastil ministrstev.

 

O       Odlok o prometnem režimu za avtodome na območju Občine Bovec ter režimu parkiranja na avtodomskem postajališču Dvor Bovec (Uradni list RS, št. 60/2007)

Občinski redarji izvajajo nadzor nad naslednjimi določbami:

o     Avtodomi so lahko parkirani na javni površini v skladu z veljavnim parkirnim režimom, vendar največ do 12 ur, na avtodomskem postajališču Dvor pa 36 ur, pri čemer se šteje, da se avtodomski turisti na javni površini oziroma avtodomskem postajališču zadržujejo zaradi nujnega počitka med vožnjo.

o     Ustavljanje in parkiranje avtodomov je do trajanja 12 ur dovoljeno tudi v pasu do 5 m izven vozišča, če je ustavljanje ali parkiranje v skladu s predpisi o varnosti cestnega prometa in če temu ne nasprotuje lastnik zemljišča, in sicer za opravljanje nujnega počitka med vožnjo.

 

 

 

 

O       Občina Kanal ob Soči je posamezne oziroma konkretne naloge občinskih redarjev že opredelila z občinskimi odloki in sicer:

 

 

 

o       Odlok o zbiranju in prevozu komunalnih odpadkov v Občini Kanal ob Soči (Uradni list RS št. 51/2008)

 

o       Odlok o občinskih cestah (Uradne objave Primorskih novic št. 45/2004)

 

o       Odlok o zimski službi v Občini Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 44/2001)

 

o       Odlok o urejanju javnih površin ter zunanjem videzu naselji v Občini Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 02/2000)

 

o       Pravilnik o odstranjevanju zapuščenih vozil (Uradne objave Primorskih novic št. 02/2000)

 

o       Odlok o prekrških zoper javni red in mir v Občini Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 02/2000)

 

o       Odlok o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališč v Občini Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 13/1998)

 

o       Odlok o grbu, zastavi, pečatu in občinskem prazniku Občine Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 44/1997)

 

o       Odlok o komunalnih taksah v Občini Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 40/1997)

 

o       Odlok o postavljanju in upravljanju objektov za nameščanje obvestil in reklam na območju Občine Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 40/1996)

 

o       Odlok o čiščenju in odvajanju odpadnih in padavinskih voda na območju Občine Kanal ob Soči (Uradne objave Primorskih novic št. 25/1996)

 

o       Odlok o oskrbi s pitno vodo (Uradne objave Primorskih novic št. 20/1996)

 

S sprejemom OPV, pa se skladno z republiškimi predpisi pripravijo tudi drugi odloki.

 

3.4 Pogoji za delovanje medobčinskega redarstva (prostori, oprema,  vozila, zveze)

 

Medobčinsko redarstvo v okviru medobčinske inšpekcije, kot notranje organizacijske enote MU ima sedež in svoje prostore na Trgu golobarskih žrtev 8 v Bovcu. Občinski redarji, ki imajo svoje pisarne po eden v vsaki občini ustanoviteljici, razpolagajo z enim označenim osebnim vozilom in dvema neoznačenima. V skladu s finančnimi zmožnostmi, bo v letu 2009 označeno še eno od obstoječih osebnih motornih vozil. Prav tako je na sedežu MU na razpolago tudi neoznačeno kolo z motorjem za potrebe redarske službe.

 

Vsi občinski redarji so opremljeni z mobilnim telefonom in mobilnimi enotami za vodenje prekrškovnega postopka podjetja Inpores d.o.o.

 

Prav tako so tudi vsi opremljeni z osebno opremo in prisilnimi sredstvi skladno s  Pravilnikom o opremi in načinu uporabe opreme občinskih redarjev (Uradni list RS, št. 78/2007).

 

3.5 Administracija in vodenje evidenc

 

Administrativna dela in vodenje prekrškovnih evidenc se vrši v okviru administrativnega poslovanja Medobčinske uprave. Prekrškovne evidence vodimo s programom »prekrškovni organ« podjetja INPORES d.o.o., ki skrbi za delovanje in skladnost evidence z zakonom.

 

3.6 Informacijski sistem medobčinskega redarstva

 

Medobčinsko redarstvo uporablja informacijske sisteme občin ustanoviteljic glede na pisarno posameznega redarja, s programskimi orodji, ki jih vzdržuje renomirano podjetje, s katerim ima posamezna občina sklenjeno pogodbo. Ta skrbi tudi, da so podatki vodeni in hranjeni skladno z zakonodajo, ki se nanaša na vodenje prekrškovnih evidenc in varstva osebnih podatkov.

 

4. CILJI SKUPNEGA OBČINSKEGA PROGRAMA VARNOSTI

 

 

 

Osnovni cilj SOPV je zagotoviti zadovoljivo stanje javne varnosti oziroma javnega reda in miru na območju MU. To pomeni, da je potrebno s pravno sistemskimi, organizacijskimi in konkretnimi ukrepi zagotoviti varen, čist in urejen javen prostor v občini. S pomočjo vseh teh ukrepov se bo zagotavljala kvaliteta življenja v občini ter odpravljali posamezni odklonski pojavi v občini.

 

 

 

Delo redarske službe mora biti usmerjeno v kršitve, ki predstavljajo večjo nevarnost za javni interes in imajo škodljive posledice za osebe, premoženje in okolje, redarska služba pa mora v primeru zaznane kršitev ukrepati sorazmerno, v skladu z naravo kršitve in njenimi posledicami.

 

Strateški in operativni cilji SOPV so:

 

I.                    STRATEŠKI CILJ

 

Dvig kakovosti življenja in dela občanov ter dvig stopnje varnosti javnega prostora v občini.

 

To je krovni cilj in edini cilj zagotavljanja varnosti v MU z redarsko službo. Njegova vsebina izhaja in nacionalne varnostne politike, iz zakonskih določil, iz nacionalnih programov varnosti in iz splošnih varnostnih potreb slovenskih mest in občin. Gre za dolgoročni cilj dvigovanja stopnje varnosti javnega prostora in prebivalstva v občini. Za dosego tega cilja pa je potrebno dosledno izvajanje aktivnosti in ukrepov določenih za posamezno operativno področje. Posamezne operativne aktivnosti redarstva se izvajajo usklajeno z ukrepi policije, varnostnih služb in inšpekcij, zaradi česar je nujna povezanost teh služb in redno sodelovanje med njimi. To sodelovanje in komunikacija je določena v protokolu o sodelovanju, ki je tudi temelj za partnerski odnos, ki smo ga v preteklosti pogrešali. Z izvajanjem protokola o sodelovanju med redarstvom in policijo, bomo tudi zagotavljali izvrševanje programskih usmeritev Ministrstva za notranje zadeve in Ministrstva za promet glede varnosti v cestnem prometu, varnosti javnega reda in miru, preprečevanja kriminalnih pojavov ter varovanja ljudi, premoženja in okolja. Z izvajanjem aktivnosti za dosego operativnih ciljev, bodo vsi akterji varnosti v občini za dosego krovnega cilja prispevali k:

 

-          preprečevanju prekrškov,

 

-          preprečevanju kaznivih dejanj,

 

-          zmanjševanju posledic (škod in izgub) nastalih zaradi izrednih dogodkov kot so naravne nesreče, prometne nezgode, onesnaževanje okolja, poškodovanje javnih zgradb ter poškodovanje objektov s statusom naravne in kulturne dediščine,

 

-          obvladovanju varnostnih tveganj,

 

-          uvajanju standardov kakovosti varovanja ljudi, premoženja, javnega prostora, javnih zgradb, okolja ter naravne in kulturne dediščine.

 

 

 

Nosilci aktivnosti: 

 

q       Medobčinsko redarstvo

 

q       Policijska postaja

 

q       Ministrstvo za notranje zadeve

 

q       Služba Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko

 

q       Ministrstvo za promet

 

q       Občinski organi

 

q       Občinski svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu

 

q       Upravljavci in vzdrževalci mestnih ulic in občinskih cest

 

q       Izvajalci vzdrževalnih in gradbenih del na ulicah in cestah

 

q       Zavod za varstvo kulturne dediščine

 

q       Medobčinska inšpekcija

 

q       Komunalna podjetja

 

q       Civilne institucije za varstvo okolja.

 

 

 

II.                 OPERATIVNI CILJI

 

 

 

  1. VARNOST CESTNEGA PROMETA: Zmanjševanje števila prometnih nesreč in njihovih posledic, zmanjšanje prometnih prekrškov na cestah v naseljih in na občinskih cestah izven naselij, zagotovitev prevoznosti in prehodnosti intervencijskih poti, ter povečanje pretočnosti prometa z operativno dinamiko občinske redarske službe in policijske postaje

 

Opis cilja:

 

Varnost v cestnem prometu še vedno ni zadovoljiva. Pred leti postavljeni cilji prometne varnosti se niso v celoti uresničili. Zato se v cestnem prometu še vedno pojavlja preveč varnostnih tveganj, ki jih je treba obvladati s stalnim policijskim in redarskim nadzorom, z izboljšanjem rednega in investicijskega vzdrževanja cest, s širitvijo parkirnih kapacitet, s povečanjem nadzora nad parkirnimi površinami ter pri obvladovanju prometnih prekrškov in temeljnih vzrokov prometnih nezgod (hitrost, alkohol).

 

Intervencijske poti so namenjene lažji in hitrejši dostopnosti intervencijskih vozil (policija, gasilci, reševalci idr.) v primeru intervencijskih posegov. V primeru neprevoznosti oziroma neprehodnosti se povečujejo intervencijski časi, kar posledično vpliva na povečano stopnjo ogroženosti zdravja in življenja ljudi, varnosti premičnega in nepremičnega premoženja idr. Zaradi tega je priporočljivo, da občinski redarji poznajo območja na katerih se nahajajo intervencijske poti in s svojim ukrepanjem zagotovijo optimalno prevoznost oziroma prehodnost intervencijskih poti.

 

 

 

Aktivnosti in ukrepi za doseganje cilja:

 

-          dosledno ukrepanje zoper voznike, ki ne upoštevajo prepovedi vožnje v območjih za pešce in območjih umirjenega prometa;

 

-          dosledno ukrepanje zoper voznike, ki ne upoštevajo prepovedi vožnje  na pešpoteh in rekreacijskih površinah (poti do rek in okoli jezera ter ostale tematske poti);

 

-          ukrepanje zoper pešce, ki ne uporabljajo kresničke ali ne hodijo po levi, na vseh lokalnih cestah, kjer ni pločnikov;

 

-          dosledno ukrepanje zoper voznike, ki ne spoštujejo pravil parkiranja, predvsem tam, kjer je s prekrški promet onemogočen, ogrožen, oviran ali pa so zaparkirane intervencijske poti (KS Most na Soči, KS Tolmin, KS Kanal ob Soči, KS Deskle, KS Kobarid in KS Bovec);

 

-          ukrepanje zoper voznike, ki parkirajo po pločnikih in križiščih pri gostinskih lokalih  ter na šolskih poteh;

 

-          dosledno odstranjevanje zapuščenih vozil;

 

-          prisotnost redarjev na šolskih poteh, v času prvih šolskih dni, kjer opozarjajo otroke na nevarnosti in jim nudijo pomoč;

 

-          redno pregledovanju prometne signalizacije in obveščanje pristojnih za odpravo pomanjkljivosti;

 

-          pomoč rediteljem pri urejanju parkiranja ob večjih prireditvah;

 

-          aktivni udeležbi redarstva v vseh preventivnih akcijah ki jih v skladu z programom dela organizira SPV posamezne občine;

 

-          predlaganje in aktivno sodelovanje pri uvedbi sprememb prometnih režimov za varnejši promet ter drugimi možnimi ukrepi, predvsem z vidika varnosti otrok, pešcev, kolesarjev in invalidov.

 

 

 

 

 

 

 

Nosilci: 

 

q       Redarska služba

 

q       Policijska postaja

 

q       Občinski svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu

 

q       Upravljavci in vzdrževalci mestnih ulic in občinskih cest

 

q       Izvajalci gradbenih in vzdrževalnih del na ulicah in cestah

 

 

 

II.                 VARSTVO JAVNEGA REDA IN MIRU: Obvladovanje javnega prostora s fizično prisotnostjo redarjev na način, ki je v skladu s pravnimi predpisi, oceno varnostnih razmer in varnostno stroko

 

Opis cilja:

 

Zakon o javnem redu in miru opredeljuje javni red in mir kot stanje, v katerem je zagotovljeno neovirano izvrševanje pravic in dolžnosti po ustavi in zakonih. Namen zakona je zato neposredno uresničevanje pravice ljudi do varnosti in dostojanstva z varovanjem pred dejanji, ki posegajo v telesno in duševno celovitost posameznika, ovirajo izvrševanje pravic in dolžnosti ljudi, državnih organov, organov samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil. Vzdrževanje javnega reda in miru je delovanje skupnosti, ki s predpisi in ukrepi državnih in drugih organov zagotavlja, da se prepreči ravnanja in nevarnosti, ki ogrožajo varnost ter javni red in mir, kadar ta grozi skupnosti ali posamezniku.

 

 

 

Javni red in mir  je dobrina, ki  izključuje vsa protipravna dejanja, s katerimi se kršijo splošna pravila vsakdanjega dela in življenja. Javni red in mir je stanje, v katerem je zagotovljeno varno in mirno počutje ljudi, njihovo neovirano gibanje na javnih krajih in drugih površinah, uporaba javnih objektov, stanovanj in drugih prostorov, nemoteno opravljanje uradnih opravil državnih in drugih organov, organizacij in skupnosti oziroma optimalno varnost znotraj družbene skupnosti. Javni red torej pomeni nek minimum socialnih pravil, ki jih velika večina prebivalstva razume kot nujno potrebne za svoje sožitje.

 

Vzdrževanje javnega reda in miru je torej delovanje skupnosti (tudi lokalne skupnosti), ki s predpisi in ukrepi državnih in drugih organov zagotavlja, da se preprečijo in obvladujejo ravnanja in nevarnosti, ki ogrožajo varnost ter javni red in mir, kadar ta grozi skupnosti in posamezniku. Gre torej za škodljiva ravnanja skupin ali posameznikov, ki se na javnem kraju nedostojno, drzno ali nasilno vedejo, ki ustvarjajo nered v gostinskih lokalih, na javnih shodih in na javnih prireditvah, ki uporabljajo nevarne predmete ali nevarne snovi, ki povzročajo hrup, ki beračijo, nedovoljeno kampirajo in prenočujejo na javnih krajih, ki ustvarjajo vandalizem, nehumano in v nasprotju s predpisi uporabljajo in vodijo živali, uničujejo državne simbole in pišejo po zgradbah. Vsa navedena škodljiva in kazniva ravnanja zmanjšujejo kakovost bivanja in gibanja na javnih površinah in v javnih prostorih. Občinske redarske službe in občinski redarji imajo pristojnosti, pooblastila in naloge, da se aktivno vključijo v proces kontinuiranega zagotavljanja javnega reda in miru na območju mesta.

 

 

 

Aktivnosti in ukrepi za dosego cilja:

 

-          prisotnost redarjev v parkih, ob vikendih, kjer prihaja do odmetavanja odpadkov, razbijanja stekla, uničevanja in prevračanja košev za smeti in pisanja po objektih;

 

-          prisotnost  redarjev ob rekah v poletnem času zaradi izvajanja občinskih odlokov o uporabi in rabi vstopno izstopnih mest za športno plovbo in odlokov o prometnem in obrežnem režimu;

 

-          prisotnosti redarjev pri kulturnih objektih in spomenikih, kjer prihaja do kršitev javnega reda;

 

-          dosledno ukrepanje zoper osebe, ki uporabljajo nevarne predmete (petarde in drugo pirotehniko) predvsem v času praznovanj;

 

-          dosledno ukrepanje zoper osebe, ki se nedostojno vedejo na javnih krajih in do pooblaščenih uradnih oseb redarstva;

 

 

 

Nosilci:

 

q       Občinska redarska služba

 

q       Policijska postaja

 

q       Lastniki, upravljavci, skrbniki, upravitelji in najemniki javnih površin in zgradb

 

q       Organizatorji shodov in prireditev na javnih in drugih površinah

 

q       Varnostna podjetja, ki pogodbeno varujejo javna zbiranja ter premoženje in osebje pri uporabnikih varnostnih storitev.

 

 

 

III.               ZMANJAŠNJE KAZNIVIH DEJANJ: Varnostno obvladovanje kjer prihaja do kaznivih dejanj premoženjske narave (tatvine, vlomi, preprodaja mamil, poškodovanja premoženja in kaznivih dejanj z elementi nasilja)

 

Opis cilja:

 

Po statističnih podatkih kriminaliteta na področju MU sicer ni v porastu in ni problematična, vendar je potrebno z nadzorom na območjih zbirališč mladine le to zaščiti pred novačenjem, kateremu so pogosto izpostavljeni.

 

 

 

Aktivnosti in ukrepi za dosego cilja:

 

 

 

-          obveščanje policije o zaznanih operativno zanimivih pojavih;

 

-          nudenje pomoči policiji pri izvajanju nalog s področja kriminalitete.

 

 

 

Nosilci: 

 

q       Občinska redarska služba

 

q       Policijska postaja.

 

 

 

IV.               VAROVANJE OKOLJA IN VARNOST OBJEKTOV NARAVNE IN KULTURNE DEDIŠČINE: Preprečevanje onesnaževanja okolja in varovanje kulturne in naravne dediščine (zgradb, spomenikov, muzejev, arheoloških najdišč, idr.) in napadov nanjo na območju  občine

 

Opis cilja:

 

Ekologija je svetovni problem, pa naj gre za onesnaževanje zraka vode ali zemlje. Ljudje se vedno bolj zavedajo svojega prispevka pri ohranjanju narave, vendar pa vedno bolj izstopajo posamezniki, ki bodisi iz ekonomskih razlogov ali pa pomanjkanja človeške kulture ravnajo v nasprotju z zakonodajo. Ekološke posledice, ki jih imajo taka ravnanja, so pogosto nepopravljive, zato tudi vložena sredstva za pregon niso nikoli prevelika.  S tega zornega kota so tudi občinske redarske službe pomemben subjekt varstva okolja na območju občine. Na lokalni ravni gre za skrb v tem smislu, da se občinska redarska služba aktivno vključi v proces implementacije Nacionalnega programa varstva okolja ter v proces uresničevanja občinske okoljske politike in občinskega programa varstva okolja.

 

Varstvo kulturne dediščine je urejeno z Zakonom o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/1999). Po tem zakonu imajo določene pristojnosti tudi lokalne skupnosti. Na splošno pa velja, da je ohranjanje in varovanje naravne in kulturne dediščine ter preprečevanje ogroženosti zgradb, muzejev, arheoloških najdišč, grobišč, spomenikov in drugih nepremičnih in premičnih objektov, ki imajo status kulturne dediščine, skrb vseh in vsakogar (4. člen zakona).

 

Zato so občinski redarji kot pooblaščene uradne osebe tudi tisti subjekti, ki so dolžni skrbeti za preprečevanje ogroženosti in napadov na te objekte, kot tudi za zaščito sledov in ustrezno obveščanje policije ob morebitnem poškodovanju takega objekta.

 

 

 

Aktivnosti in ukrepi za dosego cilja:

 

-          dosledno ukrepanje zoper osebe, ki odlagajo odpadke (steklenice, pločevinke) v parkih in območjih, kjer se ob večerih zbira mladina;

 

-          prisotnost redarjev v parkih, ob vikendih, kjer prihaja do odmetavanja odpadkov, razbijanja stekla, uničevanja in prevračanja košev za smeti in pisanja po objektih;

 

-          dosledna kontrola črnih odlagališč odpadkov in ukrepanje zoper kršitelje, ki te odpadke odlagajo;

 

-          spremljanje pojavov, ki kažejo na nezakonito onesnaževanje (pogini rib, pranje avtomobilov ob vodotokih, sežiganje odpadkov).

 

 

 

Nosilci:

 

q       Občinska redarska služba

 

q       Zavod za varstvo kulturne dediščine OE Nova Gorica

 

q       Upravljavec, vzdrževalec in restavrator zgradb, spomenikov in drugih objektov kulturne dediščine

 

q       Medobčinska inšpekcija (MI)

 

q       Republiška inšpekcija za okolje

 

q       Komunalna podjetja

 

q       Civilne institucije za varstvo okolja

 

q       Policijska postaja.

 

 

 

Skupno vsem ukrepom

 

 

 

Za izvajanje vseh navedenih nalog bo vodja medobčinskega redarstva ob podpori župana skrbel, da se bodo redarji ustrezno izobraževali (seznanjanje z novostmi, osnovno in obdobno usposabljanje skladno s pravilnikom o izobraževanju in usposabljanju občinskih redarjev), da bodo imeli na voljo ustrezna tehnična sredstva (tehnična, informacijska in komunikacijska oprema in vozila) in ustrezne delovne pogoje, ter da bodo ustrezno motivirani za kvalitetno opravljanje nalog.

 

 

 

Zelo pomemben dejavnik pri zagotavljanju varnosti na vseh področjih pa je fleksibilnost medobčinskega redarstva, ki jo zagotavlja vodja medobčinskega redarstva s takojšnjo preusmeritvijo aktivnosti redarjev tja in takrat, kjer prihaja do eskalacij negativnih pojavov.

 

Namen vseh aktivnosti je dvigniti stopnjo zavesti državljanov, da je spoštovanje vseh zakonskih pa tudi moralnih norm v dobro vseh prebivalcev, istočasno pa morajo tisti, ki teh norm ne spoštujejo, pričakovati, da bodo pri svojem početju zaloteni in tudi ustrezno sankcionirani.

 

5. IZVAJANJE  IN NADZOR NAD IZVAJANJEM SKUPNEGA OBČINSKEGA PROGRAMA VARNOSTI

 

5.1  Pristojnost državnih organov

 

Nadzorstvo nad zakonitostjo dela občinskih organov, občinskih uprav in občinskih redarstev pri izvrševanju tega zakona opravlja Ministrstvo za notranje zadeve (1. odstavek 30. člena ZORed).

 

Nadzorstvo nad zakonitostjo izvrševanja posameznih pooblastil občinskih redarstev in organ pristojen za nadzor, določa zakon, s katerim so ta pooblastila določena (2. odstavek 30. člena ZORed).

 

5.2              Pristojnost občinskih organov

 

Za nadzorstvo nad izvrševanjem nalog občinskega redarstva, določenih z občinskimi predpisi, so pristojni župani občin ustanoviteljic (31. člen ZORed).

 

Interno nadzorstvo nad izvrševanjem Zakona o občinskem redarstvu izvajajo neposredno župani, ki v ta namen imenujejo interno komisijo, ki najmanj enkrat letno oceni izvajanje občinskega programa varnosti (tretji odstavek 6. člena ZORed).

 

 

 

Vodja medobčinskega redarstva – predstojnik MU ob zaključku leta izdela letno poročilo o izvajanju OPV, ki vsebujejo statistične podatke, župani pa lahko zahtevajo tudi vmesna poročila, ki so lahko podlaga za ocenjevanje izpolnjevanja OPV.

 

5.3  Proces izvajanja SOPV

 

SOPV ima, glede na določbe ZORed, značaj dokumenta trajne narave. To pomeni, da upošteva potrebo po trajnosti, zato ga je treba dosledno izvajati od dneva njegovega sprejema. Občinski organi najmanj enkrat letno ocenijo izvajanje SOPV (3. odstavek 6. člena ZORed), zato je tudi omogočeno obdobno ocenjevanje njegovega izvajanja oziroma merjenje rezultatov. Ocenjevanje izvajanja SOPV bo omogočilo ovrednotenje vsebinskih, operativnih, organizacijskih in finančnih ukrepov za zagotavljanje javne varnosti in javnega reda in mira v občini.

 

Ocenjevanje SOPV poteka tako, da se dosledno preverja izpolnjevanje ukrepov, ki so opredeljeni za dosego konkretnega cilja, ki je opredeljen v SOPV. Takšen način ocenjevanja pa se zagotovi z izdelavo obdobnih poročil o delu medobčinskega redarstva.

 

SOPV se, glede na novo nastale varnostne razmere v občini, ažurira oziroma ustrezno spremeni in dopolni. Vodja medobčinskega redarstva v primeru spremenjenih varnostnih razmer v občini, ustrezno spremeni in dopolni oceno varnostnih razmer, nato pa še SOPV. Ustrezna in temeljita ocena varnostnih razmer je podlaga za opredelitev obsega in vrste nalog občinskega redarstva (1. odstavek 6. člena ZORed).

 

5.4   Sodelovanje in komunikacija

 

Za uskladitev SOPV ter za sodelovanje medobčinskega redarstva in policije skrbijo župani in vodja organizacijske enote policije, ki je pristojna za območje občine (drugi odstavek 7. člena ZORed). Določba pomeni, da morata pri zagotavljanju javne varnosti in javnega reda in miru,  občinsko redarstvo in policija nujno sodelovati. Zato mora biti  vzpostavljena med obema organoma ustrezna komunikacija.

 

Komunikacija poteka na več nivojih:

 

 

 

a) komunikacija na lokalnem nivoju:

 

  • komunikacija znotraj redarske službe,

 

  • komunikacija med redarsko službo in občinskimi organi,

 

  • komunikacija med občinskimi redarstvi sosednjih občin in drugimi redarstvi,

 

  • komunikacija med redarsko službo in policijo,

 

  • komunikacija med redarsko službo in inšpekcijami,

 

  • komunikacija med redarsko službo in zasebnimi varnostnimi podjetji,

 

  • komunikacija med redarsko službo in ostalimi službami (zaščita in reševanje, gasilci, itn.).

 

 

 

b) komunikacija z državnem nivojem:

 

  • komunikacija med redarsko službo in ministrstvi (Ministrstvo za notranje zadeve, Služba Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, Ministrstvo za promet).

 

 

 

Za komunikacijo med službami je odgovoren vodja medobčinskega redarstva – predstojnik MU.

 

6. OCENA FINANČNIH POSLEDIC

 

Sredstva za izvajanje SOPV se zagotovijo v proračunu Občine Bovec, ki je sedežna občina, ustrezni deleži za refundiranje stroškov pa tudi v ostalih občinah ustanoviteljicah (četrti odstavek 6. člena ZORed). Glede na navedeno zakonsko določbo je občina obvezana, da pri proračunskem načrtovanju zagotovi ustrezna finančna sredstva za izvajanje SOPV oziroma za delovanje medobčinske redarske službe v sklopu Medobčinske uprave.

 

 

 

Za leto 2009 je v finančnem načrtu Medobčinske uprave planiranih 175.670,00 EUR za delovanje organa in izvajanje SOPV. Od tega je planiranih 158.370,00 EUR za tekoče odhodke in 17.300,00 za investicijske odhodke.