New Page 2

Na podlagi 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na svoji 41. seji, dne 16. 6. 2014, sprejel naslednji

PRAVILNIK

 o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj

1. člen

V Pravilniku o dodeljevanju pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 11/07, v nadaljevanju: pravilnik) se v drugem odstavku 2. člena črta besedilo »Uredbo Komisije (EU) št. 1998/2006 z dne 15. december 2006 o uporabi členov 87 in 88 Pogodbe pri pomoči de minimis (Uradni list L 379, 28/12/2006)« in se nadomesti z besedilom, ki glasi:

»Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. december 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis, ki se uporablja od 1.1.2014 do 31.12.2020.«.

2. člen

5. člen se spremeni tako, da glasi:

»5. člen

Za podjetje se po tem pravilniku šteje:

- samostojni podjetnik posameznik,

- mikro podjetje (zaposluje manj kot 10 oseb ter letni promet in/ali bilančna vsota ne presega 2 milijonov EUR),

- majhno podjetje (zaposluje manj kot 50 oseb ter letni promet in/ali bilančna vsota ne presega 10 milijonov EUR),

- srednje veliko podjetje (zaposluje manj kot 250 oseb ter letni promet ne presega 50 milijonov EUR in/ali bilančna vsota ne presega 43 milijonov EUR) v primeru prijave na Ukrep 1 Sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij in Ukrep 9 sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka,

- veliko podjetje, ki ni mikro, majhno ali srednje veliko podjetje po zgornji opredelitvi v primeru prijave na Ukrep 9 sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka.«.

3. člen

6. člen se spremeni tako, da glasi:

»6. člen

Do pomoči po tem pravilniku niso upravičena podjetja, ki:

- so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,

- so v stanju kapitalske neustreznosti po zakonu o finančnem poslovanju podjetij,

- so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje,

- sodijo v sektor ribištva in ribogojstva,

- sodijo v sektor primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

- nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine,

- nimajo plačanih prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev,

- delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti v naslednjih primerih:

- če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

- če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.«.

4. člen

7. člen se spremeni tako, da glasi:

»7. člen

Pomoči de minimis po tem pravilniku se lahko dodelijo pod pogojem, da upravičenec v izogib morebitni preseženi zgornji meji de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih, pred dodelitvijo sredstev poda pisno izjavo o:

- že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku,

- kandidaturi za de minimis pomoč in o že odobreni in še ne izplačani de minimis pomoči,

- drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,

- o povezanih družbah ter o združitvi ali razdelitvi podjetij.

Pomoči de minimis ne smejo biti neposredno povezane z izvozno dejavnostjo upravičenca in se ne smejo dodeljevati pod pogojem, da se domačim proizvodom daje prednost pred uvoženimi.

Pomoči de minimis niso namenjene nabavi vozil za cestni prevoz tovora, dodeljene podjetjem, ki opravljajo dejavnost tovornega prometa.

Prejemnik de minimis pomoči bo pisno obveščen, da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis.«.

5. člen

V prvem odstavku 9. člena se za besedo »sektorju« doda besedilo, ki glasi:

»v tovornem prometu.«.

6. člen

V 11. členu se za besedo »stroškov« doda besedilo, ki glasi:

», razen za Ukrep 9 sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka do največ 50 % upravičenih stroškov.«.

7. člen

V 12. členu se za sedmo točko dodata novi osma in deveta točka, ki glasita:

»8. sofinanciranje zaposlovanja mladih,

 9. sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka.«.

8. člen

(1) V 14. členu se v drugi alineji prvega odstavka za besedo »projektne« doda besedna zveza »in investicijske«.

(2) V četrti alineji prvega odstavka se črta beseda »nove«.

(3) Doda se nov tretji odstavek, ki glasi:

»Neupravičeni stroški so stroški nakupa drobnega inventarja in opreme.«.

9. člen

V 28. členu se doda nov drugi odstavek, ki glasi:

»V primeru, da upravičenec za zaposleno osebo prejme subvencijo tudi s strani državnih, evropskih ali drugih virov, mora trajati zaposlitev osebe še najmanj 12 mesecev po obdobju sofinanciranja iz drugih virov, kar upravičenec dokazuje s podaljšanjem pogodbe in drugimi ustreznimi dokazili.«.

10. člen

Za 34. členom se dodata nova 34.a in 34.b člen, ki glasita:

»34.a člen

Sofinanciranje zaposlovanja mladih

Namen ukrepa je sofinanciranje zaposlovanja mladih brezposelnih oseb, kar jim bo omogočilo integracijo v delovno okolje in izboljšalo njihove zaposlitvene možnosti. S tem bomo prispevali k doseganju čim hitrejše in stabilnejše zaposljivosti ciljne skupine ter pomagali znižati negativni trend brezposelnosti mladih.

Upravičeni stroški so:

- stroški za zaposlitev mlade osebe v višini do 12 minimalnih mesečnih plač.

Upravičenci do pomoči v primeru zaposlovanja mladih so podjetja iz 4. člena tega pravilnika in podjetja, ki imajo poslovni sedež izven občine, če imajo na območju občine poslovni prostor in zaposlujejo za namen opravljanja dejavnosti v poslovnem prostoru na območju občine.

Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru zaposlitve mlade osebe do dopolnjenega 30. leta starosti oziroma do dopolnjenega 35. leta starosti v primeru zaposlitve osebe z najmanj visoko ali univerzitetno izobrazbo, ki ima stalno bivališče na območju občine.

Sofinancirana zaposlitev mlade osebe mora trajati najmanj 12 mesecev. V primeru, da upravičenec za zaposleno mlado osebo prejme subvencijo tudi s strani državnih, evropskih ali drugih virov, mora trajati zaposlitev mlade osebe še najmanj 12 mesecev po obdobju sofinanciranja iz drugih virov, kar upravičenec dokazuje s podaljšanjem pogodbe in drugimi ustreznimi dokazili.

34.b člen

Sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka

Namen sofinanciranja stroškov komunalnega prispevka je povečanje možnosti za ustanavljanje, rast in investiranje podjetij, ustanavljanje novih tehnoloških in inovativnih podjetij ter ustvarjanje novih delovnih mest s ciljem vzpostavitev boljših možnosti za gospodarskih razvoj.

Upravičeni stroški so:

stroški komunalnega prispevka.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena tega pravilnika, ki investirajo v razvoj in razširitev dejavnosti, in podjetja, ki nimajo sedeža v občini, vendar investirajo v dejavnost na območju občine.

Prejemnik pomoči mora zagotoviti vsaj 25 % lastnih sredstev za kritje stroškov posamezne investicije. Naložba se mora ohraniti v občini najmanj 3 leta po zaključku investicije.

Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru, da ima pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje za izvedbo investicije in v celoti plačan komunalni prispevek.«.

11. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

Številka: 007-32/2007

Datum: 16. 6. 2014

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

župan Mestne občine Ptuj