New Page 2

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju – ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12 in 76/14 – odl. US) ter 7. in 16. člena Statuta Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 83/11 in 24/14) je županja sprejela

 

S K L E P 

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta Semiška cesta 

1. Ocena stanja in razlogi za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta

(v nadaljevanju: OPPN).

 

Po prejšnji planski rabi je bilo obravnavano območje OPPN gozdno območje, ki je bilo na podlagi pobude lastnikov s sprejetjem Občinskega prostorskega načrta občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 82/11, 105/11 – TP in 10/13 – obvezna razlaga, v nadaljevanju: OPN) spremenjeno v stavbna zemljišča s podrobnejšo namensko rabo za urbano prostostoječo stanovanjsko pozidavo. Območje izdelave OPPN je velikosti cca 1,43 ha, navezuje se na cesto Črnomelj–Semič, ki ga z zahodne strani tudi omejuje. Na severno stran je omejeno z gozdnimi površinami ter predvidenim priključkom na tretjo razvojno os. oziroma t.i. severno mestno obvoznico, sicer pa se navezuje na severni del mesta Črnomelj kjer je stanovanjsko območje.

Po OPN je v posebnih prostorsko izvedbenih pogojih pod šifro EUP ČR/13-OPPNb, z imenom EUP Semiška cesta, določeno: »Predviden OPPN za stanovanjsko pozidavo nižje gostote. Zagotovi se ureditev parkovnih in drugih zelenih površin sosesk, delno tudi kot bariera med novo sosesko in regionalno cesto. Ob mestni vpadnici se zasadi drevored«. Od leta 2016 je prej državna regionalna cesta prekategorizirana v občinsko lokalno cesto.

Lastniki zemljišč so izkazali interes za gradnjo objektov kot tudi pripravljenost sofinanciranja izdelave OPPN, zato bo Občina Črnomelj pristopila k pripravi prostorskega akta v smislu sofinanciranja dela projekta, ki se nanaša na infrastrukturo.

2. Območje OPPN 

Obravnavano območje zajema posamezna zemljišča s parc. št.: del 813/1, 813/2, 813/3, 813/4, 813/5, 816/1, 816/2, 816/3, 816/4, 816/5 in del 1135/6, vse k.o. 1535 – Črnomelj.

Po potrebi in v interesu lastnikov zemljišč se zajame še ostale sosednje bližnje parcele tako, da se s tem omogoči kar najbolj kompleksno in celovito ureditev obravnavanega območja.

3. Način pridobitve strokovnih rešitev 

V postopku priprave OPPN se izdela idejna zasnova oz. osnutek za umestitev pozidave ter infrastrukture ter prometne ureditve, ki se ga uskladi z naročniki. Upoštevajo se tudi podatki, ki jih morajo zagotoviti nosilci urejanja prostora v okviru prostorskega informacijskega sistema ter njihove zahteve.

4. Roki za pripravo 

Priprava OPPN bo potekala po zaporednih fazah in naslednjih rokih:

Faza

Nosilec

Rok/dni

sklep o pripravi

županja

1

objava sklepa v Uradnem listu RS

občina

7

izdelava osnutka

občina, izdelovalec

30

pridobivanje smernic

nosilci urejanja prostora 

30

usklajevanje smernic za načrtovanje

občina, izdelovalec

10

izdelava dopolnjenega osnutka

občina, izdelovalec

15

izdelava okoljskega poročila 

(po potrebi)

izdelovalec op

30

objava javnega naznanila 

v Uradnem listu RS

občina

7

javna razgrnitev in javna obravnava

občina, izdelovalec

30

zavzemanje stališč do pripomb

občina, izdelovalec

20

potrditev stališč do pripomb 

in seznanitev javnosti

občinski svet, občina

10

priprava predloga

občina, izdelovalec

20

pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora

nosilci urejanja prostora

30

usklajen predlog

občina, izdelovalec

15

sprejem odloka na Občinskem svetu

občinski svet

15

objava odloka v Uradnem listu RS

občina

7

Okvirni čas za dokončanje celotnega postopka je okvirno 10 mesecev.

5. Navedba nosilcev urejanja prostora 

Nosilci urejanja prostora, ki v smernicah in strokovnih podlagah opredelijo izhodišča za prostorski razvoj, pomembna s področja njihove pristojnosti za potrebe OPPN, so:

– Elektro Ljubljana, PE Novo mesto – za področje distribucije električne energije;

– JP Komunala Črnomelj – področje vodooskrbe ter odvajanja in čiščenja odpadnih vod;

– Telekom Slovenije, PE Novo mesto – področje telekomunikacij in zvez;

– Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Ljubljana – področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami;

– Direkcija RS za ceste, Izpostava Novo mesto – za področje državnih cest;

– Občina Črnomelj – področje lokalnih cest;

– Krajevna skupnost Črnomelj.

V primeru, da se v postopku priprave OPPN ugotovi, da morajo sodelovati tudi drugi subjekti, ki niso navedeni, se jih naknadno vključi v postopek.

6. Obveznosti financiranja priprave OPPN 

Stroške financiranja izdelave strokovnega dela in vodenja postopka zunanjih izvajalcev se financira delno iz občinskega proračuna, večji delež plačila stroškov izdelave pa prevzemajo posamezni lastniki zemljišč.

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati naslednji dan po objavi, objavi se tudi na spletni strani Občine Črnomelj.

 

Št. 350-3/2017

Črnomelj, dne 4. maja 2017

 

Županja 

Občine Črnomelj 

Mojca Čemas Stjepanovič l.r.