Na podlagi določb Zakona o financiranju občin (Uradni list RS štev. 80/94 in 56/98 in 19. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave štev. 8/95, Uradni list RS št. 7/96 in Uradne objave št. 45197,31198) je Občinski svet Občine Piran na seji dne 1.4.1999 sprejel
 
ODLOK
 
 
O IZVRŠEVANJU PRORAČUNA OBČINE PIRAN ZA LETO 1999
 
 
1. člen
 
S proračunom Občíne Piran za leto 1999 se zagotavljajo sredstva za financiranje javnih nalog, ki jih v skladu z ustavo, zakonom in statutom opravlja občina.
 
2. člen
 
Občinski odlok o izvrševanju proračuna sestavljajo:
 
 
A) bilanca prihodkov in odhodkov,
 
 
B) račun finančnih terjatev in naložb,
 
 
C) račun financiranja.
 
 
Sredstva proračuna se razporejajo v skladu z naštetimi bilančnimi shemami, katerih vrednosti v letu 1999 znašajo:
 
 
 
 


A) bilanca prihodkov in odhodkov
B) račun finančnih terjatev in naložb
C) račun financiranja
D) sprememba sredstev na računih
Skupaj
Prejemki (prihodki)
2.191.936.510,00
13.000.000,00
7.000.000,00
132.243.000,00
2.337.179.510,00
Izdatki (odhodki)
2.330.179.510,00



2.337.179.510,00

 
 
 
V proračun občine se vključi tudi prihodke in odhodke krajevnih skupnosti.
 
 
Podrobnejša razčlenitev razporeditve sredstev proračuna je podana v posebnem delu proračuna, katerega sestavni del so tudi finančni načrti krajevnih skupnosti.
 
 
Krajevne skupnosti so dolžne v roku 45 dni po uveljavitvi proračuna uskladiti svoje finančne načrte s prihodki in odhodki proračuna občine.
 
3. člen
 
Če se med izvajanjem proračuna sprejme zakon ali odlok Občinskega sveta, na osnovi katerega nastanejo nove obveznosti za občinski proračun,je Županja dolžna določiti odhodkovno postavko za ta namen v tekočem proračunskem letu v okviru pričakovanih prihodkov.
 
4. člen
 
Od skupno doseženih prihodkov občinskega proračuna za leto 1999 se izloči 0,5 % sredstev v rezervni sklad Občine Piran.
 
5. člen
 
Sredstva proračuna se uporabnikom delijo med letom praviloma enakomerno kot mesečna akontacija določena v posebnem delu proračuna, vendar v odvisnosti od zapadlosti obveznosti ter ob upoštevanju likvidnostnega položaja občinskega proračuna, če ni z zakonom ali posebnem aktom Občinskega sveta, Županje oziroma s posebno pogodbo drugače določeno.
 
6. člen
 
Osnova za razporeditev sredstev so programi dela in finančni načrti proračunskih uporabnikov.
 
 
Če se med letom znatno spremeni delovno področje ali pristojnost proračunskega uporabnika se mu sorazmerno zmanjša oziroma poveča obseg sredstev.
 
 
Povečanje posamezne postavke proračuna je možno na račun ustreznega zmanjšanja druge postavke med konti iste skupine oziroma podskupine odhodkov uporabnika. 0 prerazporeditvi sredstev odloča županja. Sredstev ni mogoče prerazporejati:
 
 
  1. na podskupino 400 - plače in drugi izdatki zaposlenih in 401 – prispevki delodajalcev za socialno varnost, razen med tema dvema podskupinama
 
 
  1. iz skupin 42 - investicijski odhodki in 43 - investicijski transferi, razen med tema dvema skupinama.
 
7. člen
 
Proračunski uporabniki so dolžni koristiti sredstva le za namene, določene v posebnem delu proračuna, ki je sestavni del tega odloka.
 
 
Uporabniki, opredeljeni v posebnem delu kot nosilci nalog, ne smejo prevzemati na račun občinskega proračuna obveznosti, ki bi presegle z občinskim proračunom določena sredstva za posamezne namene.
 
8. člen
 
Sredstva za plače funkcionarjev, nadomestila in druge osebne prejemke se zagotavljajo mesečno skladno z akti občinskega sveta. Sredstva za plače delavcev uprave se zagotavljajo mesečno glede na število sistemiziranih delovnih mest, v skladu s količniki za določanje plač po posameznih delovnih mestih oziroma funkcijah, osnove za obračun plač, ki jo določi Vlada RS, uspešnost, napredovanje, dodatke in dodatno obremenjenost.
 
 
Sredstva za dodatke za posebne pogoje dela, ki se zagotavljajo v okviru sredstev za plače, se dodeljujejo po merilih, ki jih s sklepom ali aktom določi pristojni organ.
 
 
Sredstva za regres za letni dopust, povračila in nadomestila zaposlenim se izplačujejo skladno z zakonom.
 
9. člen
 
Sredstva za opravljanje nalog na posameznih področjih družbenih dejavnosti se zagotavljajo v skladu s predpisi, ki urejajo posamezno področje ter programi dela in tem proračunom.
 
 
Poraba sredstev za posamezno nalogo, katera ni izrecno opredeljena z drugimi predpisi, se dogovori s pogodbo.
 
10. člen
 
Sredstva za plače ter druge osebne prejemke izvajalskih organizacij v javnih zavodih se zagotavljajo po merilih določenih v 9. in 10. členu tega odloka ter v skladu s kolektivno pogodbo in drugimi predpisi.
 
11. člen
 
Sredstva za nabavo opreme se proračunskim uporabnikom zagotavljajo v okviru proračunskih možnosti. Sredstva se uporabnikom namenjajo na osnovi predloženega programa nabave opreme, h kateremu da soglasje Županja in dokumentacije o izvršeni nabavi.
 
 
Program nabave opreme mora vsebovati skupno vrednost, seznam opreme m vse vire za nabavo opreme v določenem letu.
 
12. člen
 
Sredstva za plačila, subvencije in transfere v gospodarstvu se razporejajo na osnovi programov, ki jih potrdi Županja.
 
 
Programi iz prvega odstavka tega člena se oddajo s pogodbo. Županja je dolžna v roku 60 dni po sprejemu proračuna uskladiti programe v okviru sprejetega proračun.
 
13. člen
 
Uporabniki morajo pri nabavi opreme, oddaji investicijsko vzdrževalnih del in storitev upoštevati določbe zakona o javnih naročilih. 14. člen
 
 
Dinamika izvrševanja investicij opredeljenih v bilanci odhodkov proračuna in programu gospodarjenja s stavbnimi zemljišči se usklajuje v okviru skupno razpoložljivih investicijskih prihodkov.
 
 
O odhodkih investicijskega značaja opredeljenih v bilanci proračuna odloča Županja na osnovi predloženih investicijskih programov, programov vzdrževanja in prenove, nabave opreme.
 
 
Prioriteta v izvajanju investicijskih malo je dokončanje začetih investicij in nalog, za katere so opredeljena lastna sredstva investitorja.
 
15. člen
 
Na osnovi soglasja županje se lahko za posamezno investicijsko nalogo prevzemajo obveznosti, ki bodo zahtevale plačilo v naslednjem letu, te je le odprta postavka v proračunu tekočega leta. Skupaj prevzete obveznosti, ki bodo zahtevale plačilo v naslednjih letih iz naslove investicijskíh odhodkov in investicijskih transferov ne smejo presegati 25 % sredstev skupine odhodkov 42, 43 v bilanci proračuna, zagotovljenih posameznemu uporabniku v sprejetem letnem proračunu.
 
 
Obveznosti po prejšnjem odstavku, ki bodo zahtevale plačilo v prihodnjih letih, se prioritetno vključuje v proračun leta na katerega se nanašajo.
 
16.člen
 
Organi in uporabniki sredstev občinskega proračuna so dolžni pristojnemu občinskemu uradu predložiti program dela in finančni načrt za leto 1999 ter poročila o realizaciji programov in o porabi sredstev po namenih.
 
 
Organi in uporabnik so dolžni dodatno predložiti podatke za analizo poslovanja, ki jih zahteva pristojni občinski urad za proračun, Županja oziroma Nadzorni odbor.
 
17. člen
 
Vsi prihodki, ki jih ustvarijo javni zavodi s svojo dejavnostjo so,prihodek občinskega proračuna, razen prihodkov, ki jih javni zavodi dosežejo z oddajanjem premoženja v najem, ter povračila škod zavarovalnic, ki se namenijo namensko za investicijsko vzdrževanje oziroma nabavo opreme.
 
18. člen
 
Županja je pooblaščena, da odloča:
 
 
  1. o porabi sredstev rezervnega sklada občine Piran do višine 1.000.000,00 SIT v posameznem primeru, vendar samo za namene iz 1. točke 12. člena Zakona o financiranju občin;
 
 
  1. v primeru neenakomernega pritekanja prihodkov o kratkoročni zadolžitvi, največ do 5 % sprejetega proračuna.
 
 
  1. o zadržanju izvrševanja tekoče razporeditve sredstev proračuna do višine 5% po posameznih namenih in nosilcih sredstev, v kolikor proračunski prihodki ne dotekajo skladno s planirano dinamiko.
 
 
Morebitni stroški v zvezi z drugo alineo, se vključijo v bilanco proračuna v okviru drugih odhodkov.
 
19. člen
 
Porabljena sredstva tekoče proračunske rezerve se lahko razporedijo pri uporabnikih po postavkah in namenih, na katere se nanašajo. te take postavke m, se zanje lahko odpre nova postavka.
 
20. člen
 
Za zakonito in namensko uporabo sredstev, ki so uporabniku razporejena iz proračuna je odgovoren predstojnik organa, zavoda, društva oziroma poslovodni organ uporabnika sredstev.
 
21. člen
 
Odredbodajalec sredstev proračuna je Županja in druga oseba, ki jo pooblasti Županja.
 
22. člen
 
Sredstva razporejena v času začasnega financiranja do uveljavitve tega odloka so sestavni del proračuna za leto 1999.
 
23. člen
 
Ta odlok začne veljati 8. dan po objavi v Uradnih objavah.
 
 
Številka: 40302-1/98-99
Piran, 1. 4. 1999
Županja
VOJKA ŠTULAR, prof.