New Page 3

Na podlagi 6. člena ter 3. odstavka 12. člena Zakona o gostinstvu  (Uradni list RS, št. 93/07 – uradno prečiščeno besedilo), Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) in 17. člena Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/06, 19/06, 34/07, 15/10), je Občinski svet Občine Prevalje na 22. redni seji dne 21.11.2013 sprejel

ODLOK

O MERILIH ZA DOLOČITEV PODALJŠANEGA OBRATOVALNEGA ČASA GOSTINSKIH OBRATOV IN KMETIJ V OBČINI PREVALJE, NA KATERIH SE OPRAVLJA GOSTINSKA DEJAVNOST

I.  Splošne določbe

1. člen

(namen odloka)

S tem odlokom se določajo merila, pogoji ter postopek za izdajo soglasja za obratovanje gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljevanju: gostinski obrati) v podaljšanem obratovalnem času ter pogoji in postopek za preklic soglasja.

S tem odlokom se določajo tudi postopek in pogoji za izdajo posamičnega soglasja za obratovanje gostinskega obrata dlje, kot traja potrjeni obratovalni čas zaradi izvedbe prireditev v gostinskem lokalu, ter določitev obratovalnega časa za opravljanje gostinske dejavnosti zunaj gostinskih obratov.

II.  Prijava obratovalnega časa gostinskega obrata

2. člen

(prijava obratovalnega časa)

Gostinec določi obratovalni čas gostinskega obrata v skladu s svojimi poslovnimi interesi in z upoštevanjem določb Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost ter ga prijavi pristojnemu organu na predpisanem obrazcu.

 

III.  Postopek izdaje soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času

 

3. člen

(obratovanje izven rednega obratovalnega časa)

Obratovanje gostinskega obrata izven obratovalnega časa, opredeljenega s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, se šteje za podaljšani obratovalni čas.

Gostinski obrati lahko obratujejo v podaljšanem obratovalnem času, če si za to pridobijo pisno soglasje pristojnega organa občine, ki odloča o tem na podlagi vloge gostinca ter v skladu z določili tega odloka.

4. člen

(soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času)

Pristojni organ izda soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času, če:

·      prijava obratovalnega časa izpolnjuje vse zahteve Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost;

·      zaprošeni podaljšani obratovalni čas glede na vrsto in območje gostinskega obrata ustreza pogojem, določenim v členih od  7 do 10 tega odloka;

·      v zadnjih šestih mesecih pred vložitvijo vloge za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času, v gostinskem obratu, za katerega gostinec zaproša za izdajo soglasja, niso bile zaznane kršitve iz 14. člena tega odloka;

·      gostinec izpolnjuje pogoje iz 12. člena tega odloka.

5. člen

(veljavnosti soglasja)

Če so izpolnjeni pogoji iz prejšnjega člena tega odloka, pristojni organ gostincu izda soglasje za podaljšani obratovalni čas za obdobje, za katero je gostinec zaprosil za soglasje, oziroma najdlje za obdobje do konca koledarskega leta, v katerem je gostinec zaprosil za izdajo soglasja.

IV.  Merila za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času

6. člen

(merila za določitev obratovalnega časa)

Za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov se upoštevajo naslednja merila:

·      vrsta gostinskega obrata;

·      območje, kjer se gostinski obrat nahaja;

·      vključevanje gostinskega obrata z dodatno ponudbo in popestritev ponudbe v kraju (kulturni in zabavni programi, organiziranje prireditev, priprava hrane, ipd.);

·      dodatne potrebe gostov, ki jih navede prijavitelj za primere zaključenih družb v gostinskem lokalu;

·      predhodne kršitve javnega reda in miru, ki so bile storjene v gostinskem obratu ali neposredni bližini gostinskega obrata.

7. člen

(vrste gostinskih obratov)

V okviru vsebin tega odloka se upoštevajo vrste gostinskih obratov, določene s  Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

8. člen

(območja gostinskih obratov)

V okviru vsebin tega odloka se območja, na katerih se nahajajo gostinski obrati, delijo na:

1.   stanovanjska območja (to so območja stanovanj, ki so namenjena bivanju in spremljajočim dejavnostim, stanovanjska naselja in strnjena stanovanjska naselja);

2.   druga območja, to so vsa ostala območja (območja namenjena industrijski in obrtni dejavnosti - poslovne cone, turistična območja in območja namenjena športno-rekreativni dejavnosti, območja namenjena trgovinski dejavnosti ter območje  vzdolž glavne ceste II. reda (G2- 112 Holmec-Poljana-Ravne-Dravograd)  v pasu širine 20 m od osi prometnice - vhodi v gostinske lokale in letni vrtovi morajo biti  v tem pasu, ipd.).

Za določitev območij iz tega člena odloka se upoštevajo območja, opredeljena s prostorskim planom občine.

9. člen

(podaljšan obratovalni čas na stanovanjskih območjih)

Gostinec lahko za gostinske obrate, ki se nahajajo na območjih, ki so opredeljena kot stanovanjska območja v Občini Prevalje (območja iz 1. točke 8. člena tega odloka), pridobi soglasje občine za podaljšanje obratovalnega časa najdlje do 24. ure med tednom, oziroma najdlje do 1. ure naslednjega dne ob koncu tedna (v petek in soboto).

10. člen

(podaljšan obratovalni čas na drugih območjih)

Gostinski obrati, ki se nahajajo na območjih iz 2. točke 8. člena tega odloka, lahko v podaljšanem obratovalnem času obratujejo do 1. ure naslednjega dne med tednom. Ob koncu tedna (v petek in soboto) lahko gostinski obrati na teh območjih v podaljšanem obratovalnem času obratujejo najdlje do 3. ure naslednjega dne.

Prav tako lahko gostinski obrati  na teh območjih v podaljšanem obratovalnem času obratujejo že eno uro pred pričetkom obratovalnega časa,  določenega s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

Gostinski obrati, ki opravljajo storitve nočnih klubov in diskotek, lahko na območjih iz 2. točke 8. člena tega odloka  v podaljšanem obratovalnem času obratujejo do 4. ure naslednjega dne.

11. člen

(obratovalni čas enot zunaj zaprtih gostinskih prostorov)

Enote gostinskih obratov, ki se nahajajo zunaj zaprtih gostinskih prostorov (gostinski vrtovi, terase ipd.), smejo obratovati samo v okviru rednega obratovalnega časa, določenega s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

V.  Pogoji za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času

12. člen

(pogoji za izdajo soglasja)

Za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času mora gostinec izpolnjevati naslednje pogoje:

·      biti mora registriran za opravljanje dejavnosti;

·      imeti mora veljavno uporabno dovoljenje tako za gostinski obrat kot za enote gostinskega obrata;

·      predložiti mora pisno soglasje lastnika objekta, kjer se gostinski obrat nahaja, kolikor ni lastnik gostinskega obrata, to soglasje ne sme biti starejše od 30 dni;

·      imeti mora poravnane zapadle obveznosti iz naslova komunalnih taks, turističnih taks in drugih dajatev, ki so določene z odloki in drugimi predpisi za območje Občine Prevalje.

Gostinski obrati morajo tako v rednem kot podaljšanem obratovalnem času obratovati v skladu z zakonodajo in drugimi predpisi s področja javnega reda in miru ter hrupa.

 

VI.  Postopek in pogoji za izdajo soglasja za podaljšan obratovalni čas za posamične prireditve

13. člen

(soglasje za podaljšanje obratovalnega časa za posamične prireditve)

Ne glede na že potrjeni obratovalni čas gostinskega obrata lahko gostinec zaprosi za izdajo posamičnega soglasja za obratovanje gostinskega obrata dlje, kot traja potrjeni obratovalni čas, kadar gostinec v gostinskem obratu organizira posamezno prireditev.

Soglasje za podaljšano obratovanje gostinskega obrata se gostincu izda ob naslednjih priložnostih:

·      kadar se v gostinskem lokalu odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, obletnice, plesi, veselice, revije, praznovanje osebnih praznikov, srečanja in drugo) ali

·      kadar gostinec v gostinskem lokalu organizira prireditve širšega pomena (lokalni prazniki in prireditve, proslave in drugo).

Gostinec mora  za podaljšanje obratovalnega časa iz 1. oz. 2. odstavka tega člena pristojni organ z vlogo zaprositi najpozneje osem dni pred prireditvijo. Vloga se poda na predpisanem obrazcu.  Za izdajo soglasja iz tega člena morajo biti izpolnjeni pogoji iz 4. in 12. člena tega odloka.  Soglasje za podaljšan obratovalni čas gostinskega obrata zaradi izvedbe posamičnih prireditev v gostinskem obratu se izda za posamične termine prireditev. Soglasje se lahko izda tudi za več priložnosti hkrati, največ za obdobje treh mesecev. Upravni organ en izvod izdanega soglasja posreduje pristojni območni enoti tržnega inšpekcijskega organa.

Za gostinske obrate, ki se nahajajo na območjih, opredeljenih kot stanovanjska območja v Občini Prevalje (območja iz 1. točke 8. člena tega odloka), se pri izdaji soglasja občine za podaljšanje obratovalnega časa zaradi izvedbe posamičnih prireditev v gostinskem lokalu upošteva določba 9. člena tega odloka.

Gostinski lokali, ki se nahajajo na območjih iz 2. točke 8. člena tega odloka, lahko v podaljšanem obratovalnem času  zaradi izvedbe posamičnih prireditev v gostinskem lokalu obratujejo najdlje do 2. ure naslednjega dne med tednom in najdlje do 4. ure naslednjega dne (v petek in soboto).

V času večjih prireditev na Prevaljah (Jesenskih srečanj in Veselega decembra) lahko gostinski obrati, ki se nahajajo na območjih iz 2. točke 8. člena tega odloka, v petek in soboto v podaljšanem obratovalnem času  zaradi izvedbe posamičnih prireditev v gostinskem lokalu obratujejo najdlje do 5. ure naslednjega dne.

Pristojni organ zavrne izdajo posamičnega soglasja za podaljšan obratovalni čas gostinskega obrata zaradi izvedbe posamičnih prireditev v gostinskem obratu iz razlogov, navedenih v 14. členu tega odloka.

VII.   Pogoji in postopek za zavrnitev in preklic soglasja

14. člen

(zavrnitev oz. preklic soglasja)

Pristojni organ lahko vlogo za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času zavrne ali že izdano soglasje prekliče v naslednjih primerih:

·      če so zaznamovane ponavljajoče se utemeljene pritožbe občanov (najmanj tri pritožbe s strani občanov v roku šestih mesecev) oziroma krajevne skupnosti, na območju katere se gostinski obrat nahaja, zaradi kršitev javnega reda in miru v času podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije;

·      če je prišlo v roku zadnjih šestih mesecev v času obratovanja gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času do najmanj treh kršitev javnega reda in miru v gostinskem obratu ali v neposredni bližini gostinskega obrata oziroma na njegovem funkcionalnem zemljišču in je policija o tem sestavila poročilo o kršitvah oziroma podala predlog inšpekcijskim in drugim pristojnim službam in o tem obvestila pristojni upravni organ občine;

·      če so bile ugotovljene prekoračitve dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije;

·      zaradi preklica soglasja lastnika objekta;

·      zaradi neizpolnitve drugih pogojev, določenih v občinskih odlokih ali s strani pristojnega organa;

·      neizpolnjevanja pogojev iz 4. oz. 12. člena tega odloka;

·      iz drugih utemeljenih razlogov.

Gostinec, ki sam prijavi kršitev javnega reda in miru v njegovem lokalu, se mu to ne šteje kot kršitev opredeljena v drugi alineji tega člena.

V primeru ugotovljenih kršitev oz. drugih razlogov iz prejšnjega odstavka tega člena pristojni organ z odločbo prekliče izdano soglasje za obratovanje gostinskega obrata oziroma enote gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času. S tem je gostincu za šest mesecev odvzeta možnost pridobitve novega soglasja.

VIII.  Opravljanje gostinske dejavnosti zunaj gostinskega obrata

15. člen

Gostinska dejavnost se lahko opravlja tudi zunaj gostinskega obrata, v premičnih objektih oziroma z objekti, sredstvi ali napravami, ki so prirejeni v ta namen. Za opravljanje gostinske dejavnosti zunaj gostinskega obrata morajo biti izpolnjeni pogoji, določeni z Zakonom o gostinstvu in drugimi predpisi.

16. člen

Gostinska dejavnost iz prejšnjega člena se lahko opravlja med 8. uro zjutraj in 22. uro zvečer.

V času večjih prireditev na Prevaljah (Jesenskih srečanj in Veselega decembra) se lahko na območjih iz 2. točke 8. člena tega odloka gostinska dejavnost iz prejšnjega člena v petek in soboto  opravlja med 7. uro zjutraj in 5. uro naslednjega dne.

IX.  Predhodne in končne določbe

17. člen

(ostala določila)

Za vsa ostala določila, ki niso opredeljena s tem odlokom, se neposredno uporabljata Zakon o gostinstvu in Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

Če bi v primeru sprememb zakona ali pravilnika iz prejšnjega odstavka postale posamezne določbe tega odloka neskladne z zakonom oziroma pravilnikom, se do sprememb tega odloka uporabljajo neposredno določbe zakona oziroma pravilnika.

18. člen

(prenehanje veljavnosti akta)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Pravilnik o merilih za določanje podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost na območju Občine Prevalje (Uradni list RS, št. 96/2000).

19. člen

(veljavnost odloka)

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka:   321-0031/2013-11

Prevalje, dne 21.11.2013

 

 

Občina Prevalje

 

dr. Matija Tasič, župan