New Page 1

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 –ZUJF, 14/15 –ZUUJFO, 11/18 –ZSPDSLS1, 30/18 in 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo  (Uradni list RS, št. 77/07 – uradno prečiščeno besedilo, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13, 68/16, 61/17 in 21/18 – ZNOrg) in 11. člena Statuta Občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 79/19) je Občinski svet Občine Slovenska Bistrica na  19. redni seji, dne  06. aprila 2022, sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU LJUBITELJSKE KULTURE NA OBMOČJU OBČINE SLOVENSKA BISTRICA

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

Pravilnik o sofinanciranju ljubiteljske kulture  na območju Občini Slovenska Bistrica (v nadaljnjem besedilu: pravilnik) določa:

·  pogoje za sofinanciranje programov ljubiteljskih kulturnih dejavnosti v Občini Slovenska Bistrica,

·  način  izvedbe postopka izbire programov in projektov (v nadaljevanju: program), ki se na področju ljubiteljske kulture v interesu občine sofinancirajo na podlagi javnega razpisa (v nadaljevanju: razpis),

·  postopek dodeljevanja finančnih sredstev, namenjenih za sofinanciranje programov s področja ljubiteljske kulture,

·  sklepanje pogodbe o sofinanciranju programa (v nadaljnjem besedilu: pogodba) in

·  način izvajanja nadzora nad izvedbo pogodbe iz prejšnje alineje.

 

2. člen

(1) Občinski svet Občine Slovenska Bistrica po sprejemu vsakoletnega proračuna sprejme Program ljubiteljske kulture Občine Slovenska Bistrica, v katerem določi razdelitev proračunskih sredstev, namenjenih ljubiteljski kulturi.

(2) Program ljubiteljske kulture natančno določa obseg sredstev za:

a.  sofinanciranje programov ljubiteljske kulture,

b.  delovanje društev in njihovih zvez,

c.  sofinanciranje drugih materialnih stroškov programov ljubiteljske kulture,

d.  sofinanciranje prostorov za izvajanje dejavnosti.

 

II.  Pogoji za pridobitev sredstev za sofinanciranje ljubiteljske kulture

 

3. člen

Za kulturne ljubiteljske dejavnosti se štejejo vse oblike ustvarjanja, posredovanja in varovanja kulturnih vrednot na področju književne, glasbene, plesne, gledališke, likovne, fotografske, filmske in video dejavnosti, varstva kulturne in naravne dediščine, razstavne in knjižnične dejavnosti ter založništva, kinematografije, radia in televizije in na drugih področjih, ki se izvajajo neprofesionalno in neprofitno.

 

4. člen

(1) Pravico do sofinanciranja ljubiteljskih kulturnih programov imajo vlagatelji, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

·  So nevladne organizacije v skladu z Zakonom o nevladnih organizacijah  in opravljajo dejavnost s področja kulture in imajo ustrezno registracijo v skladu z Zakonom o društvih,

·  skladi in agencije, ki so na podlagi zakonskih predpisov registrirani za opravljanje dejavnosti na področju ljubiteljske kulture,

·  imajo sedež oziroma organizacijsko enoto v Občini Slovenska Bistrica in delujejo na območju Občine Slovenska Bistrica,

·  imajo materialne, kadrovske in organizacijske pogoje za uresničitev načrtovanih aktivnosti na področju ljubiteljske kulture,

·  imajo urejeno evidenco o članstvu, plačano članarino (izjema so skladi in zveze),

·  dejavnost opravljajo na neprofitni osnovi,

·  vsako leto strokovni službi redno dostavljajo poročilo o realizaciji programov z zahtevanimi dokazili,

·  delujejo najmanj eno leto,

·  izpolnjujejo merila iz priloge 1 tega pravilnika.

(2)  Za sofinanciranje po tem pravilniku ne morejo kandidirati skupine, ki delujejo v okviru šolskih in obšolskih dejavnosti ter skupine, ki delujejo v okviru verskih skupnosti.

(3)  S tem pravilnikom se ne urejajo proračunska sredstva, namenjena za investicije v objekte, v katerih se izvaja dejavnost ljubiteljske kulture. Ta sredstva se zagotavljajo v občinskem proračunu na posebni postavki.

 

III.  Postopek dodelitve sredstev

 

5. člen

(1) Občinska proračunska sredstva, namenjena ljubiteljski kulturi, lahko izvajalci pridobijo le na osnovi kandidature na javnem razpisu.

(2) Postopek dodelitve proračunskih sredstev za sofinanciranje ljubiteljske kulture ter nadzor nad namensko porabo dodeljenih sredstev poteka po naslednjem zaporedju:

·  priprava in objava javnega razpisa za izvajanje programov s področja ljubiteljske kulture na območju Občine Slovenska Bistrica (v nadaljevanju: javni razpis),

·  zbiranje vlog vlagateljev programov s področja ljubiteljske kulture,

·  vrednotenje programov s področja ljubiteljske kulturne dejavnosti skladno z merili,

·  oblikovanje predloga razdelitve sredstev za ljubiteljsko kulturo,

·  izdaja odločb o odobritvi ali zavrnitvi  sofinanciranja

·  obravnava pritožb vlagateljev,

·  sklepanje pogodb,

·  spremljanje izvajanja pogodb in namenskega koriščenja sredstev iz proračuna,

·  obravnava poročil o izvedenih programih s področja ljubiteljske kulture.

(3) Posamezni izvajalci lahko na razpisu za proračunska sredstva lokalne skupnosti za določen program kandidirajo le enkrat.

 

IV.  Javni razpis

 

6. člen

(1) Javni razpis se objavi na spletni strani Občine Slovenska Bistrica, po sprejetju vsakoletnega proračuna in programa ljubiteljske kulture. Razpisna dokumentacija mora biti na razpolago kandidatom najmanj 30 dni pred rokom za oddajo prijave.

(2) Obvezne sestavine javnega razpisa so:

·  ime oziroma naziv in sedež neposrednega proračunskega uporabnika, ki dodeljuje sredstva,

·  pravna podlaga za izvedbo javnega razpisa,

·  predmet javnega razpisa,

·  osnovni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prijavitelji,

·  navedba meril, s pomočjo katerih se med tistimi, ki izpolnjujejo osnovne pogoje, izberejo prejemniki sredstev,

·  višina razpoložljivih sredstev,

·  način financiranja,

·  rok, v katerem bodo potencialni prejemniki obveščeni o izidu javnega razpisa,

·  način in rok za predložitev vlog,

·  postopek in način izbora,

·  predvideni datum začetka in konca črpanja sredstev,

·  kraj, čas in oseba, pri kateri zainteresirani dvignejo razpisno dokumentacijo in je pristojna za posredovanje informacij v zvezi z razpisom

(3) Razpisna dokumentacija mora vsebovati:

·  obrazce za predložitev podatkov o projektu oziroma programu,

·  navedbo vseh dokumentov, ki jih mora prijavitelj predložiti za dokazilo, da izpolnjuje pogoje in da je upravičen do sredstev.

(4)  Poleg navedenih podatkov iz  drugega in tretjega odstavka se lahko objavijo tudi drugi podatki, če so potrebni glede na vrsto predmeta javnega razpisa.

(5)  V primeru izrednih razmer / višje sile, lahko komisija sprejme poseben sklep v katerem lahko določi oz. prilagodi pogoje za pridobitev sredstev glede na trenutno situacijo. Sklep posreduje županu v potrditev.

 

7. člen

Vloga na javni razpis mora biti dostavljena v roku, ki je določen v objavi javnega razpisa. Predložena mora biti v zapečatenem ovitku z navedbo javnega razpisa, na katerega se nanaša, in naslovom vlagatelja, s pripisom »ne odpiraj«. Vloge se označijo po času prejema, prav tako se določi vrstni red odpiranja vlog in obravnave.

 

8. člen

(1) Postopek javnega razpisa začne in vodi občinska uprava, izbor in vrednotenje programov izvajalcev v skladu s tem pravilnikom pa opravi petčlanska strokovna komisija, ki jo s sklepom imenuje župan.

(2) V komisijo se imenujejo trije predstavniki izvajalcev kulturnih programov, en predstavnik Javnega sklada za kulturne dejavnosti OE Slovenska  Bistrica in  strokovni delavec občinske uprave.

(3) Člani strokovne komisije na prvi konstitutivni seji izvolijo predsednika in podpredsednika. Mandat komisije traja 4 leta. Po preteku mandata so člani komisije lahko ponovni imenovani.

 

9. člen

(3) Naloge strokovne komisije so:

·  odpiranje vlog, ki so prispele na javni razpis,

·  ugotavljanje formalnih pogojev vlagateljev,

·  vrednotenje programov s področja ljubiteljske kulture, skladno z merili,

·  izdaja pozivov na morebitno dopolnitev vlog,

·  določitev višine in namena dodeljenih sredstev posameznim izvajalcem,

·  sestava zapisnika o delu,

·  obravnava pobud, mnenj in predlogov prijaviteljev,

·  izvedba ostalih nalog, ki jih določi župan.

(4) Komisija do konca proračunskega obdobja spremlja izvajanje programov, zahteva poročila od vlagateljev ter podaja predloge ukrepov.

(5) Strokovna in administrativna dela za komisijo opravlja delavec občinske uprave pristojen za področje kulture.

 

10. člen

Po preteku razpisnega roka komisija odpre dostavljene in pravilno označene vloge po vrstnem redu, kot so bile predložene ter ugotovi njihovo popolnost. Vlagatelji, ki v predpisanem roku oddajo formalno nepopolne vloge, lahko le-te dopolnijo v roku osem ( 8) dni od prejema pisnega poziva  za dopolnitev vloge. Če prijava ni dopolnjena v predpisanem roku, se zavrže kot nepopolna.

 

11. člen

(1) Komisija opravi pregled popolnih vlog in jih vrednoti na podlagi pogojev, ki so navedeni v razpisni dokumentaciji, in v skladu z merili za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih dejavnosti (v nadaljevanju: merila, ki so priloga k temu pravilniku).

(2) Na podlagi ovrednotenja vlog komisija pripravi predlog razdelitve proračunskih sredstev.

 

12. člen

(1) Občinska uprava  izda vsakemu prijavitelju odločbo o odobritvi ali zavrnitvi  sofinanciranja ljubiteljskih programov.

(2) Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba v roku 15  dni od dneva vročitve odločbe. O pritožbi odloča župan Občine Slovenska Bistrica. Zoper županovo odločbo ni pritožbe, možno pa je sprožiti upravni spor pred pristojnim sodiščem.

(3) Predmet pritožbe ne morejo biti merila za ocenjevanje vlog.

 

13. člen

(1) Ko odločba iz prejšnjega člena postane pravnomočna, se z izvajalcem  sklene pogodba o sofinanciranju ljubiteljske kulture.

(2) Obvezne sestavine pogodbe so:

·  podatki o izvajalcu,

·  predmet pogodbe, ki opredeljuje naziv in vsebino programa, obseg kulturnih dejavnosti,

·  čas realizacije kulturnih dejavnosti,

·  višina dodeljenih sredstev za kulturne dejavnosti, ki so predmet sofinanciranja,

·  rok in način predložitve poročil ter dokazil o izvajanju programov in namenski porabi sredstev,

·  način nadzora namenske porabe sredstev,

·  določilo, da mora izvajalec ob nenamenski porabi sredstev, sredstva vrniti v občinski proračun skupaj z zamudnimi obrestmi, obračunanimi od dneva nakazila sredstev iz občinskega proračuna do dneva vračila le-teh v občinskem proračunu,

·  druge medsebojne pravice in obveznosti, izhajajoče iz tega pravilnika.

(3) Glede na posebnosti predmeta pogodbe lahko pogodba vsebuje tudi dodatne sestavine. 

 

14. člen

(1) Če vlagatelj pogodbe ne podpiše in je ne vrne občinski upravi v roku 15 dni od izdaje pisnega poziva za podpis, se šteje, da je vlagatelj odstopil od zahteve po sofinanciranju.

(2) Rok za podpis pogodbe se lahko podaljša, če izvajalec pisno sporoči objektivne razloge za podaljšanje roka.

(3) Vrnjena in podpisana pogodba je podlaga za nakazilo sredstev.

 

V.  Vsebine in obseg sofinanciraja

 

15. člen

Občinska proračunska sredstva morajo biti pod enakimi pogoji dostopna vsem, ki kandidirajo na javnem razpisu, in sicer za naslednje dejavnosti:

·  glasbena, dejavnost,

·  folklorna dejavnost,

·  plesna dejavnost,

·  gledališka dejavnost,

·  literarna dejavnost,

·  likovna, keramičarska dejavnost,

·  fotografska, filmska in video dejavnost,

·  multimedijska dejavnost,

·  založniška dejavnost in

·  druge vsebine s področja kulture.

 

16. člen

(1) Programi ljubiteljske kulture se sofinancirajo v obsegu in pod pogoji, kot jih določa ta pravilnik. Upoštevajo se podatki za tekoče koledarsko leto.

(2)  Pevski zbori in komorne skupine se sofinancirajo, če delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj en javni nastop. Sofinancira se nakup oblek (30 % plačanih računov).

(3) Godbe na pihala in tamburaške skupine se sofinancirajo, če izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj en javni nastop. Sofinancira se nakup instrumentov in oblek (30 % plačanih računov).

(4) Ljudski pevci in godci se sofinancirajo, če delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 20 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj en javni nastop. Sofinancira se nakup oblek (30 % plačanih računov).

(5) Folklorne skupine se sofinancirajo, če delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo, raziskujejo običaje in plese iz svojega avtentičnega okolja in izvajajo program z najmanj 45 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj en javni nastop. Sofinancira se nakup oblek, rekvizitov in instrumentov (30 % plačanih računov).

(6) Druge plesne skupine se sofinancirajo, če delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo, ki izvajajo program z najmanj 45 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj en javni nastop. Sofinancira se nakup oblek (30 % plačanih računov).

(7) Gledališke in lutkovne skupine se sofinancirajo, če delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 40 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj eno javno predstavo. Sofinancira se nakup oblek in rekvizitov za gledališke skupine (30 % plačanih računov) in rekviziti za lutkovne skupine (30 % plačanih računov).

(8) Recitatorske skupine se sofinancirajo, če jih sestavlja najmanj pet članov in delujejo kot samostojna sekcija društva ali samostojno društvo in izvajajo program z najmanj 20 ur vaj letno (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj en javni nastop.

(9) Likovna, keramičarska, fotografska in video dejavnost se sofinancira, če se izvaja v okviru samostojne sekcije društva ali samostojnega društva in vključuje najmanj šest članov. Člani se redno, vsaj enkrat mesečno srečujejo ob nastajajočih in končanih delih posameznih članov (predložiti je potrebno datumsko listo vaj, podpisano s strani predsednika sekcije in društva), ter bodo v tekočem letu izvedli vsaj eno javno razstavo. Sofinancirajo se stroški rekvizitov (30 % plačanih računov).

(10) Sofinancirajo se lahko tudi drugi programi, v skladu z vsakoletnim programom ljubiteljske kulture.

(11) Programi se vrednotijo skladno z merili, ki je priloga 1 temu pravilniku.

 

17. člen

(1) Društvom se za delovanje dodelijo sredstva glede na:

·  število  članov (dokazilo o plačilu članarine)

·  število aktivnih članov v sekciji ter

·  število sekcij v društvu.

(2) Delovanje zvez se sofinancira glede na število prijavljenih društev  na razpisu, ki so člani zveze.

(3) Delovanje društev se vrednoti skladno z merili, ki je priloga 1 temu pravilniku.

 

18. člen

(1) Objekti za izvajanje dejavnosti in programov se sofinancirajo glede na dejanske funkcionalne stroške, stroške najema oziroma stroške tekočega vzdrževanja lastnih prostorov v tekočem koledarskem letu. V primeru, da zveza oziroma društva dajejo svoje prostore v najem, se njihovi prihodki od najemnin v celoti odštejejo od dejanskih funkcionalnih stroškov.

(2) Obseg sredstev za sofinanciranje prostorov za izvajanje dejavnosti se določi z vsakoletnim programom ljubiteljske kulture posebej za izvajalce, ki so lastniki prostorov in posebej za izvajalce, ki so najemniki prostorov. Med upravičence se sredstva delijo v enakem odstotkovnem deležu glede na dejanske stroške, dokumentirane v prijavi na razpis, z upoštevanjem prejetih najemnin po prejšnjem odstavku tega člena.

(3) Določba iz drugega odstavka tega člena se upošteva pri pripravi Programa ljubiteljske kulture v Občini Slovenska Bistrica za leto  2023.

 

19. člen

(1) Program ljubiteljske kulture lahko določi, da se s sredstvi lokalne skupnosti sofinancirajo tudi sodelovanja z društvi ali tekmovanja na področju ljubiteljske kulture v tujini. Sofinancirajo se lahko potni stroški.

(2) Lokalna skupnost posebej zagotavlja s programom ljubiteljske kulture, sredstva za okrogle obletnice društev.

(3) Obseg in način sofinanciranja po tem členu je določen v vsakoletnem programu ljubiteljske kulture. Sredstva se društvom realizirajo na osnovi dokazil o nastanku obveznosti iz naslova organizacije in izvedbe prireditev in dokazil o plačilu teh stroškov.

 

20. člen

(1) Po tem pravilniku se sofinancira tudi namensko izobraževanje kadrov. Za sredstva lahko kandidirajo zveze društev. Višina sredstev za izobraževanje zvez se določi v skladu z merili, ki je priloga 1 temu pravilniku.

(2) Sredstva se zvezam realizirajo za tekoče leto na osnovi dokazil o nastanku obveznosti iz naslova organizacije in izvedbe izobraževanja.

 

21. člen

Zvezam društev se sofinancira organizacija prireditev. Višina in obseg sredstev za prireditve se določi v letnem kulturnem programu. Za sofinanciranje po tem členu se upoštevajo podatki za tekoče koledarsko leto.

 

22. člen

(1) Vlagatelji morajo izvedene aktivnosti, s katerimi kandidirajo na razpisu, ustrezno dokazati. Iz dokazil mora biti nedvoumno razvidno, da je bila aktivnost javno izvedena v tekočem koledarskem letu in kdo je bil izvajalec.

(2) Dokazila javnih nastopov na gostovanjih morajo biti podpisana in žigosana s strani organizatorja, razviden mora biti kraj in datum prireditve oziroma nastopa.

 

23. člen

(1) Osnova za obseg sofinanciranja ljubiteljske kulture so merila, opredeljena v tabeli, ki je priloga 1 temu pravilniku.

(2) Vlagatelj je opravičen pridobiti točke le za namen znotraj vsebine programa, za katerega v razpisu izkaže dejansko nastajanje stroškov in ta pravilnik zanj predvideva sofinanciranje.

(3) Vrednost točke se določi v sorazmernem deležu glede na skupno število točk in glede na višino namenskih sredstev za sofinanciranje programov ljubiteljske kulture ter delovanje društev in njihovih zvez, določenih s Programom ljubiteljske kulture v Občini Slovenska Bistrica za vsako proračunsko obdobje posebej.

 

VI.  Poročanje in nadzor

 

24. člen

O izvedbi sofinanciranih programov morajo izvajalci v pogodbenem roku komisiji predložiti:

·  poročilo o izvedbi programov,

·  dokazila o namenski porabi sredstev, pridobljenih na podlagi javnega razpisa.

Komisija lahko kadarkoli preveri namensko porabo sredstev.

 

25. člen

(1) Izvajalci programov s področja ljubiteljske kulture so dolžni izvajati dogovorjene programe v skladu s tem pravilnikom in le za namene, kot so jim bili opredeljeni v pogodbi.

(2) Če se ugotovi nenamensko porabo sredstev s strani izvajalcev programov s področja kulture, se sofinanciranje takoj ustavi, že sprejeta sredstva pa mora izvajalec vrniti v občinski proračun skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi. Če prejemnik sredstev ne vrne v določenem roku, se izvede postopek izterjave.

(3) Izvajalec, ki krši pogodbena določila, ne more kandidirati za sredstva na naslednjem javnem razpisu občine.

 

VII.  Prehodne in končne določbe

 

26. člen

(1) S tem pravilnikom preneha veljati Pravilnik o financiranju ljubiteljske kulture na območju Občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 98/05, 37/07 in 2/08).

(2) Ta pravilnik začne veljati  naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka 9000-9/2022-0203-7

Datum: 6. 4. 2022

 

 

Občina Slovenska Bistrica

 

dr. Ivan Žagar, župan

 

Priloga 1:

·  Merila za sofinanciranje programov ljubiteljske kulture in delovanja društev in zvez na področju ljubiteljske kulture

 

PRILOGA 1: MERILA za sofinanciranje programov ljubiteljske kulture in delovanja društev in zvez na področju ljubiteljske kulture

 
                       

PROGRAM

ŠT. TOČK NA ČLANA

ŠT.TOČK NA        SEKCIJO

Materialni stroški**

Število točk za nastop ***

 

Nakup rekvizitov

Nakup inštrumentov

Nakup oblek

Nastopi,          razstave

Območna revija

Medobmočna revija

Republiška revija

Mednarodna revija

 
 

Pevski zbor

2

 

 

 

x

5

10

20

40

50

 

Komorna skupina

2

 

 

 

x

5

10

20

40

50

 

Godbe na pihala

2

 

 

x

x

5

10

20

40

50

 

Tamburaške skupine

2

 

 

x

x

5

10

20

40

50

 

Ljudski pevci in godci

1

 

 

 

x

5

10

20

40

50

 

Folklorna skupina

2

 

x

x

x

5

10

20

40

50

 

Druge plesne skupine

1

 

 

 

x

5

10

20

40

50

 

Gledališke skupine

2

 

x

 

x

5

10

20

40

50

 

Lutkovne skupine

2

 

x

 

 

5

10

20

40

50

 

Recitatorske skupine

1

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

Keramičarske skupine

1

 

x

 

 

5

10

20

40

50

 

Likovne skupine

1

 

x

 

 

5

10

20

40

50

 

Fotografske skupine

1

 

x

 

 

 

10

20

40

50

 

Delovanje društev

1

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Delovanje zvez*

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izobraževanje/ZVEZA****

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
                   

 

 

*        število točk na društvo,

**      financira se 30% plačanih računov tekočega leta,  

             

***    točke za nastop oz. razstavo, ki presega obseg za pridobitev    sredstev iz 16. člena pravilnika,

****  št. točk na prijavljeno društvo, ki je član zveze