New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 - uradno prečiščeno besedilo, 27/08 - odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 - odl. US, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18 in 61/20 - ZIUZEOP-A), 6. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 82/13 – uradno prečiščeno besedilo, 69/17 -popr., 68/16, 54/17, 3/18 – odl. US in 43/19 – ZVoz-1B) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na 16. seji, dne 25. 5. 2020, sprejel naslednji

 

ODLOK

o ureditvi cestnega prometa na območju Mestne občine Ptuj

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(1) S tem odlokom se določajo prometna ureditev in pravila ravnanja udeležencev v cestnem prometu, obveznosti in odgovornost vseh, ki so posredno ali neposredno odgovorni za red in varnost v cestnem prometu na javnih prometnih površinah in drugih javnih površinah v mestu Ptuju in naseljih na območju Mestne občine Ptuj.

(2) Določi se način dela občinskih redarjev in občinskih inšpektorjev pri urejanju in nadzoru prometa, pogoji za odstranitev in način hrambe nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil, pogoji in način uporabe naprave za zadržanje vozila (klešče), globe za kršitve določb tega odloka in pristojnosti za nadzor nad izvrševanjem določb tega odloka.

 

 II. OMEJITVE IN PREPOVEDI PROMETA

 

 1. Območje za pešce

 

2. člen

(1) Obseg območja za pešce, izjeme, ki imajo pravico vožnje, parkiranja ali ustavljanja v območju za pešce, način označevanja in opremo na teh površinah, določi Mestni svet Mestne občine Ptuj s tem odlokom.

(2) Območja za pešce na območju Mestne občine Ptuj obsegajo naslednje mestne ulice in trge:

- Krempljeva ulica, Mestni trg, Zelenikova ulica, Murkova ulica, Ulica heroja Lacka, del Novega trga, Aškerčeva ulica, del Miklošičeve ulice do Miklošičeve ulice 1; območje je zaprto s potopnim stebričkom, vstop v območje za pešce je mimo potopnega stebrička na Krempljevi ulici,

- Miklošičeva ulica od križišča s Slomškovo ulico do Miklošičeve ulice 1, kjer meji na območje za pešce iz prejšnje alineje; območje je zaprto, vstop v območje za pešce je mimo potopnega stebrička v križišču Miklošičeve ulice in Slomškove ulice,

- Jadranska ulica od križišča z Vošnjakovo ulico do stopnic na Jadranski ulici 1 in do parkirišča na Cvetkovem trgu, Vrazov trg v celoti in Ulica Tomaža Šalamuna do Slovenskega trga. Vstop v območje za pešce je pri hišni številki Jadranska ulica 13.

 

3. člen

(1) Vožnja z motornimi vozili v območju za pešce je dovoljena stanovalcem s stalnim ali začasnim prebivališčem na območju, ki je določeno kot območje za pešce, gospodarskim družbam, obrtnikom, samostojnim podjetnikom in društvom (v nadaljevanju: upravičenci), v kolikor imajo ti v območju za pešce svoj sedež ali poslovno enoto in imajo zagotovljen prostor za parkiranje vozila na dvoriščih ali v garažah (v nadaljevanju: na pripadajočem zemljišču) znotraj območja za pešce. Upravičenci so pri vožnji v območju za pešce dolžni spoštovati določbe zakona, ki ureja pravila cestnega prometa.

(2) Upravičencem iz prvega odstavka tega člena izda Občinska uprava Mestne občine Ptuj (v nadaljevanju: pristojni organ), dovoljenje v obliki odločbe in posebno dovolilnico »A«. Upravičenci sklenejo pogodbo o prometu v območju za pešce s koncesionarjem proti plačilu. Parkiranje na javni površini v območju za pešce, upravičencem z dovolilnico »A« ni dovoljeno.

(3) Vožnja, ustavljanje in parkiranje z motornimi vozili na za to določenih in označenih parkirnih mestih v območju za pešce je dovoljena tudi stanovalcem s stalnim ali začasnim prebivališčem v ulicah, ki spadajo v območje za pešce in nimajo zagotovljenega parkirnega prostora za parkiranje vozil na pripadajočem zemljišču. Dovolilnica se izda za eno vozilo na stanovanjsko enoto, v kolikor ti sklenejo s koncesionarjem pogodbo o parkiranju na javni površini v območju za pešce proti plačilu.

(4) Upravičencem iz tretjega odstavka tega člena izda pristojni organ odločbo in posebno dovolilnico »B«. Parkiranje upravičencev s posebno dovolilnico »B« je dovoljeno na parkirnih mestih označenih s talno horizontalno ali vertikalno prometno signalizacijo v Krempljevi ulici, v Ulici heroja Lacka, na delu Novega trga in v Zelenikovi ulici; za stanovalce Jadranske ulice, v Jadranski ulici od hišne številke 13 v smeri Vrazovega trga, za stanovalce Vrazovega trga na Vrazovem trgu, za stanovalce Aškerčeve ulice v Aškerčevi ulici.

(5) Prepovedano je parkiranje na delu Mestnega trga, kjer se nahaja Florijanov spomenik, kar mora biti označeno z ustrezno prometno signalizacijo. Izjeme so lahko vozila, ki vstopajo v območje za pešce iz razlogov navedenih v 8. členu tega odloka, ter vozila vzdrževalnih služb, v času izvajanja del na tem območju.

(6) Upravičenci iz prvega in tretjega odstavka tega člena morajo posebno dovolilnico namestiti na armaturni plošči znotraj vozila, tako, da je razviden tip dovolilnice, rok njene veljavnosti in registrska številka vozila za katerega je dovolilnica izdana. Registrska številka na dovolilnici in na vozilu morata biti skladni.

(7) Vožnja skozi območje za pešce po Jadranski ulici in Vrazovem trgu je dovoljena tudi družbam, obrtnikom, samostojnim podjetnikom, društvom in stanovalcem, ki imajo sedež ali naslov stalnega ali začasnega prebivališča na naslovu Slovenski trg 3, Slovenski trg 1 ali Aškerčeva ulica 4 in 6 in parkirajo svoja vozila na pripadajočem zemljišču (dvorišče, garaža), ter lastnikom in najemnikom garaž na tem območju, kateri imajo o lastništvu ustrezno dokazilo ali veljavno pogodbo o najemu garaže. Upravičencem izda pristojni občinski organ dovolilnico »A«.

(8) Vožnja skozi območje za pešce se lahko dovoli tudi enemu od ožjih sorodnikov zaradi oskrbovanja starejših ljudi, ki imajo stalno prebivališče v območju za pešce ali na naslovu Slovenski trg 1 in 3. Vlogo vloži stanovalec navedenih ulic za eno z registrsko številko natančno določeno vozilo. Vlogi iz prvega odstavka 9. člena tega odloka priloži tudi izjavo z opisom dejanskega stanja in kratek opis razloga za pridobitev dovolilnice. Upravičencu se izda dovolilnica »A«. 

(9) Upravičencem iz sedmega in osmega odstavka tega člena je parkiranje na javnih površinah v območju za pešce prepovedano.

(10) Upravičenci iz prvega, tretjega, sedmega in osmega odstavka tega člena, ki so udeleženi v prometu kot vozniki motornih koles ali mopedov, podajo vlogo za vožnjo skozi območje za pešce zaradi pridobitve dovolilnice »A«. S koncesionarjem ne sklepajo pogodbe, saj ne prihaja do uporabe potopnega stebrička, motorno kolo ali moped pa morajo parkirati na pripadajočem zemljišču. Dovolilnico »A« so dolžni imeti pri sebi in jo na zahtevo občinskega redarja tudi pokazati.

(11) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje oseba, katera sicer ima dovolilnico, ki ji dovoljuje vstop z vozilom v območje za pešce, vendar ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

4. člen

(1) Lastnikom ali najemnikom poslovnih prostorov v območjih za pešce, ki so registrirani in dejansko nudijo prenočišča in nimajo možnosti parkiranja na pripadajočem zemljišču, lahko pristojni občinski organ izda največ tri dovolilnice »B-GOST« za vožnjo v območju za pešce in parkiranje na natančno določeni in ustrezno označeni javni površini v območju za pešce. Dovolilnica ni vezana na registrsko številko.

(2) Dovolilnice se lahko uporabijo samo za vozila gostov, ki tam prenočujejo in so vpisani v knjigo gostov. V času parkiranja mora biti dovolilnica nameščena na armaturni plošči parkiranega vozila, tako, da je možna kontrola.

(3) Lastnik ali uporabnik lokala je dolžan pooblaščeni uradni osebi občinskega redarstva, na njeno zahtevo, takoj omogočiti vpogled v knjigo gostov zaradi preverjanja, če lastnik ali uporabnik vozila, ki ima nameščeno dovolilnico »B-GOST« dejansko prenočuje v lokalu.

(4) Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ima nameščeno dovolilnico in ne prenočuje v lokalu. Pooblaščena uradna oseba občinskega redarstva dovolilnico odvzame in jo vrne organu, ki je dovolilnico izdal.

(5) Z globo 200 evrov se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z drugim in tretjim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa se kaznuje z globo 100 evrov.

 

5. člen

(1) Dostava v prometu v območju za pešce je dovoljena v času od 5.00 do 8.00 ter od 20.00 do 23.00  (v nadaljevanju: dostavni čas), promet z vozili komunalnih služb, zaradi zbiranja odpadkov pa med 20.30 in 6.00.

 

(2) Uporabnikom poslovnih prostorov v območju za pešce, ki nimajo možnosti parkirati na pripadajočem zemljišču znotraj območja za pešce in izvajalcem dostave, se za čas trajanja dostave izda dovolilnica »D«. Dostava je možna tudi izven dostavnega časa, vendar le proti plačilu in z dovoljenjem pristojnega organa, v katerem se določijo pogoji. Promet in dostava izven dostavnega časa se lahko dovoli tudi v posebnih primerih (npr. izvajanje gradbenih del, pogodbena dnevna dostava toplih malic v večji količini ob določeni uri, varovanje objektov in premoženja ipd.) z dovoljenjem pristojnega organa, v katerem se določijo pogoji.

(3) Uporabnik iz drugega odstavka tega člena sklene s koncesionarjem pogodbo o plačilu prevoznine.

(4) Zaradi dostave v prometu ne sme biti oviran promet.

(5) V območjih za pešce, kjer je za dostavo potrebno pridobiti posebno dovolilnico »D«, je dostava izven dostavnega časa, določenega v prvem odstavku tega člena dovoljena za toliko časa, da se blago naloži ali razloži, vendar največ za 30 minut.

(6) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

                                                               6. člen

V primeru zlorabe pravice oziroma neupoštevanja pogojev, pod katerimi so upravičenci iz 3., 4. in 5. člena tega odloka pridobili dovoljenje za promet in parkiranje na posebnih javnih površinah, se jim dovoljenje razveljavi, s čimer preneha pravica do vstopa z vozilom v območje za pešce.

 

7. člen

(1) V območju za pešce je dovoljen promet za vozila:

- organov za notranje zadeve,

- organov nujne medicinske pomoči,

- zaščite in reševanja,

- občinskega redarstva,

- vojaške policije,

- komunalnih služb,

- zdravstvenih delavcev, delavcev socialnega varstva, delavcev invalidskih organizacij za čas obiska svojih varovancev, ki bivajo v območju za pešce,

- Pošte Slovenije,

- gasilskih služb na nujni vožnji,

- ki jih vozijo invalidni vozniki ali njihovi spremljevalci in so označena s parkirno karto za invalide,

- za protokol Mestne občine Ptuj,

- medijskih hiš, ki poročajo s področja Ptuja ali imajo sedež na Ptuju,

- za izvajanje nujnih intervencij služb, ki vzdržujejo plinske naprave, telekomunikacijski operaterji, elektro distributerji idr.,

- gostov Mestne občine Ptuj, katerim se dovoli parkiranje na Mestnem trgu ali Krempljevi ulici.

(2) V območju za pešce je dovoljen tudi promet kolesarjev in uporabnikov posebnih prevoznih sredstev, vendar le na način, da ne ovirajo ali ogrožajo pešcev in spoštujejo predpisano hitrost vožnje v območju za pešce.

(3) Upravičencem iz prvega odstavka tega člena se izda dovolilnica »E«, razen medijskim hišam, katerim se izda dovolilnica »E-PRESS« in sicer ena dovolilnica na medijsko hišo. Osebe iz zadnje alineje prvega odstavka tega člena, ob prihodu v mestno hišo prejmejo dovolilnico »OBISKOVALEC«, ki jo namestijo na vidno mesto v avtomobilu. Dovolilnico ob zaključku obiska vrnejo varnostniku v mestni hiši.

(4) Vozilo z dovolilnico »E« se lahko zadržuje v območju za pešce za čas, ki je nujno potreben za izvajanje predvidenih del ali nalog. Vozila z nameščeno dovolilnico »E«, »E-PRESS« ali »OBISKOVALEC« so lahko parkirana izven označenih parkirnih mest, vendar tako, da ne ovirajo prometa motornih vozil, kolesarjev, voznikov pomožnih prevoznih sredstev in ne ogrožajo pešcev.

(5) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom, v primeru pogostih kršitev (tri v šestih mesecih) se kršitelja obvesti, da mu bo ob naslednji kršitvi odvzeta možnost vstopa v območje za pešce. Opozorilo na predlog medobčinskega redarstva pošlje pristojni organ, ki je odločbo izdal.

 

8. člen

 

(1) V območju za pešce je dovoljen enkraten dovoz ozimnice, kurjave, pohištva in podobno, za lastnike ali najemnike hiš in stanovanj, ter parkiranje na javni površini za tiste, ki nimajo možnosti parkiranja na pripadajočem zemljišču znotraj območja za pešce.

(2) Enkraten vstop za največ pet vozil je dovoljen tudi zaradi sklenitve zakonske zveze.

(3) Upravičencem iz prvega člena je dovoljen brezplačen enkraten vstop v območje za pešce ob predhodnem obvestilu koncesionarju, ki bo upravičencem omogočil vstop in izstop iz območja za pešce. Upravičencem iz drugega člena je dovoljen enkraten vstop v območje za pešce ob predhodnem plačilu pri koncesionarju, ki bo upravičencem omogočil vstop in izstop iz območja za pešce. Koncesionar bo o plačanem izrednem vstopu takoj obvestil nadzorni organ na dežurno številko občinskega redarstva.

 

9. člen

(1) Upravičencem izdana dovolilnica za vožnjo, parkiranje ali dostavo v območju za pešce velja za obdobje dveh let. V letu, ko preteče veljavnost dovolilnice je potrebno med 15. decembrom in 15. januarjem pridobiti novo dovolilnico za naslednje dve letno obdobje. Vloga za podaljšanje dovolilnice se preda v sprejemni pisarni Mestne občine Ptuj na standardiziranem obrazcu s prilogami, fotokopijo veljavnega osebnega dokumenta s sliko iz katerega je razvidno stalno prebivališče ali potrdilo o začasnem prebivališču vlagatelja, fotokopijo prometnega dovoljenja iz katerega je razvidno, da je vlagatelj lastnik ali uporabnik motornega vozila ter potrdilo o plačilu upravne takse.

(2) Vsi upravičenci, ki jim je bilo izdano dovoljenje za vožnjo, ustavljanje ali parkiranje v območju za pešce, so dolžni ob prodaji, zamenjavi vozila ali registrske tablice, preselitvi, prenehanju dejavnosti ali kakršni koli drugi spremembi, izdano dovoljenje z dovolilnico v roku 15 dni vrniti pristojnemu organu, ki jo je izdal.

(3) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

(4) Z globo 100 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

 

2. Tovorna motorna vozila

 

10. člen

(1) V območju za pešce je prepovedan promet za tovorna vozila katerih največja dovoljena masa presega 5.0 ton.

(2) Na vpadnicah v območje mestnega središča mesta Ptuja, to je Minoritski trg, Muzejski trg, Slomškova ulica pri št. 10 in Ulica heroja Lacka od križišča s Trstenjakovo ulico, je prepovedan promet za tovorna vozila pri katerih največja dovoljena masa presega 5.0 ton.

(3) Prepoved iz prvega in drugega odstavka tega člena mora biti označena z ustrezno prometno signalizacijo.

(4) Prepovedi iz prvega in drugega odstavka tega člena ne veljajo za vozila komunalnih in gasilskih služb.

(5) Pristojni organ lahko izjemoma dovoli promet na območju iz prvega in drugega odstavka tega člena za vozila, pri katerih največja dovoljena masa presega 5,0 ton, ter v dovoljenju določi pogoje.

(6) Za prekršek se kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom, prav tako se za  prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ter odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika. Globa se izreče v višini, kot jo določata Zakon o pravilih cestnega prometa in Zakon o cestah.

 

3. Začasna omejitev, preusmeritev ali prepoved prometa

 

11. člen

(1) Pristojni občinski organ v dovoljenju za zaporo občinskih cest ob prireditvah, ki obsegajo zaporo več ulic ali ob več kot enodnevnem načrtovanem izvajanju vzdrževalnih del, odredi vlagatelju obvezo obveščanja javnosti preko ustaljenih načinov (lokalni časopis, lokalni radio, spletna stran,…) vsaj tri dni pred postavitvijo zapore. V primeru zapore posamezne ulice ali trga se lahko stanovalce teh ulic obvesti s pisnim obvestilom vloženim v hišni nabiralnik vsaj tri dni pred postavitvijo zapore. V obvestilu javnosti mora biti kratko opisan vzrok in trajanje zapore ter možnost obvoza.

(2) V zvezi z zaporami občinskih cest zaradi del ali prireditev na občinski cesti, zaradi začasne omejitve, preusmeritve ali prepovedi prometa ter za izrekanje sankcij zaradi ugotovljenih kršitev, se smiselno uporabljajo določbe Zakona o cestah.

 

III. USTAVLJANJE IN PARKIRANJE

 

12. člen

(1) Ustavljanje in parkiranje je prepovedano: 

- izven označenih parkirnih mest v modri coni kljub ustreznemu plačilu parkirnine za modro cono,

- v modri coni brez parkirnega listka ali s parkirnim listkom, iz katerega je razvidno, da je čas plačanega parkiranja že potekel ali po poteku časa za katerega je plačana parkirnina preko mobilne aplikacije,

- v parkirnih območjih, kjer je dovoljeno parkiranje na podlagi mesečnega abonmaja, voznik pa ni namestil dovolilnice na vidno mesto na armaturno ploščo,

- v območju za pešce v nasprotju z izdanim dovoljenjem (npr. parkiranje na javni površini, namesto na pripadajočem zemljišču; kdor z dovolilnico »D« parkira namesto dostavlja), ali z dovolilnico »B« izven določenih parkirnih mest,

- na mestih, kjer predstavlja vozilo oviro pri odstranjevanju snega, ter ob posodah za odpadke,

- povsod, kjer to prepovedujejo predpisi o pravilih cestnega prometa, 

(2) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju z prvo, drugo, tretjo in četrto alinejo prejšnjega odstavka.

 

13. člen

 

Na območju Mestne občine Ptuj so za parkiranje motornih vozil namenjene naslednje vrste parkirnih površin:

- javne parkirne površine in

- rezervirane parkirne površine.

 

14. člen

Parkirne površine iz prejšnjega člena tega odloka določi z odredbo na predlog pristojnega organa Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

15. člen

(1) Voznik motornega vozila je dolžan pri parkiranju vozila na vseh javnih prometnih površinah upoštevati prometno ureditev parkirišča in sicer parkirati le znotraj označenih parkirnih mest, upoštevati splošna prometna pravila ter navpično in vodoravno prometno signalizacijo in navodila, ki so zapisana na vhodu na parkirišče.

(2) Na javnih parkirnih površinah v plačljivi modri coni mora voznik plačati parkirnino in vzeti parkirni listek ter ga odložiti na vidnem mestu na armaturni plošči avtomobila, tako, da je možna kontrola nad veljavnostjo parkirnega listka. Čas parkiranja in parkirnina sta označena na dopolnilni tabli prometnega znaka ob prihodu v območje plačljive modre cone.

(3) Na javnih parkirnih površinah v območju plačljive modre cone je možno plačilo parkirnine tudi preko spletne aplikacije, kjer plačnik ne dobi potrdila v tiskani obliki, pristojni nadzorni organ pa sprejme informacijo po spletni aplikaciji nameščeni na mobilnem telefonu. Plačnik je dolžan vnesti natančne podatke o parkirnem območju, celotni registrski številki in plačanemu času parkiranja. Navodila za plačilo parkirnine preko aplikacije se nahajajo na vstopu v območje plačljive modre cone.

(4) Parkiranje na javni parkirni površini v plačljivi modri coni je dovoljeno za toliko časa, kot je označeno na kupljenem parkirnem listku ali za čas plačila parkiranja preko mobilne aplikacije.

(5) Upravičenci do posebnih dovoljenj iz 3., 4., 5. in 7. člena iz tega odloka niso oproščeni plačevanja parkirnine v modri coni, razen izjem določenih v 16. členu odloka.

(6) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim in četrtim odstavkom tega člena.

 

16. člen

(1) V plačljivi modri coni se lahko v času javne prireditve, ki zahteva zaporo mestnih ulic in trgov brezplačno parkirajo vozila upravičencev, ki imajo veljavne dovolilnice »A« ali »B« v kolikor jim je onemogočen dovoz in izvoz iz območja za pešce. Imetniki dovolilnic so v navedenih primerih upravičeni plačila parkirnine v plačljivi modri coni, vendar so dolžni namestiti dovolilnico na armaturno ploščo tako, da je možen nadzor.

(2) V plačljivi modri coni lahko za čas izvajanja novinarskih nalog v centru mesta Ptuja, montaže ali drugih studijskih dejavnosti brezplačno parkirajo vozila upravičenci dovolilnice »E-PRESS«, ki mora biti nameščena na vidnem mestu na armaturni plošči. V primeru ugotovljene zlorabe dovolilnice »E-PRESS« lahko občinski redar dovolilnico zaseže in jo preda pristojnemu občinskemu organu, ki je dovolilnico izdal.

(3) V plačljivi modri coni se lahko parkirajo tudi vozila stanovalcev s stalnim ali začasnim prebivališčem v območju modre cone in vozila pravnih oseb s sedežem ali enoto na tem območju, ki imajo na podlagi odredbe možnost plačila mesečnega ali letnega abonmaja. Dovolilnico za letno (mesečno) parkiranje so dolžni namestiti na vidno mesto na armaturni plošči. Parkiranje je dovoljeno na celotnem območju plačljive modre cone v mestnem jedru in je časovno neomejeno.

(4) V plačljivi modri coni se lahko z mesečnim ali letnim abonmajem parkirajo tudi vozila branjevk, ki prodajajo izdelke na mestni tržnici ne glede na stalno ali začasno prebivališče. Postopek za pridobitev dovolilnice in cena abonmaja je ista kot za stanovalce iz prejšnjega odstavka. Dovolilnico za letno ali mesečno parkiranje so upravičenci dolžni namestiti na vidno mesto na armaturni plošči. Parkiranje je dovoljeno na celotnem območju plačljive modre cone v mestnem jedru in je časovno neomejeno.

(5) Za brezplačno parkiranje v plačljivi modri coni in na označenih parkirnih mestih v območju za pešce se lahko zaradi javnega interesa v zvezi s prireditvijo in po podani vlogi, izda dovoljenje za eno vozilo organizatorja večje javne prireditve (Kurentovanje, Polimaraton, Dnevi poezije in vina,…) z dovolilnico »ORGANIZATOR PRIREDITVE«. Odločba in dovolilnica se izdata za natančno določen čas in za natančno določeno vozilo, kar mora biti razvidno na dovolilnici. S sprejeto vlogo pristojni organ seznani odgovorno osebo občine po morebitni izdaje odločbe in dovolilnice o tem takoj seznani medobčinsko redarstvo s fotokopijo odločbe. Vlagatelj je dolžan vrniti dovolilnico izdajatelju, najpozneje v petih dneh po preteku veljavnosti dovolilnice.

(6) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ne namesti dovolilnice na vidno mesto ali jo namesti tako, da ni možna kontrola in upravičenec, ki v roku petih dni po prenehanju veljavnosti dovolilnice »ORGANIZATOR PRIREDITVE« dovolilnice ne vrne pristojnemu organu, ki je dovolilnico izdal. 

 

17. člen

Pristojni občinski organ lahko z odredbo dovoli ustavljanje in parkiranje vozil tudi na pločniku, če za to obstajajo pogoji in se s tem ne ogroža ostalih udeležencev v cestnem prometu. Če je takšno parkiranje dovoljeno, mora biti za promet pešcev zagotovljena najmanj 1,60 m široka površina, ki ne sme mejiti na vozišče. Pred vzpostavitvijo takšnega parkirnega območja je potrebno pridobiti pisno mnenje Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj.

 

18. člen

(1) Parkiranje tovornih motornih vozil in avtobusov je dovoljeno le na javnih parkirnih površinah, določenih za tovrstna vozila in opremljenih z ustrezno prometno signalizacijo.

(2) Vozniki avtodomov in avtomobilov, ki vlečejo kamp prikolico smejo parkirati svoja vozila na javni parkirni površini, razen če to ni s prometno signalizacijo prepovedano. Na parkirni površini ni dovoljeno izvajati nobenih aktivnosti, ki bi dajali znake kampiranja. Na parkirnih površinah ni dovoljeno postavljati stolov zaradi počitka ali uporabljati druge opreme, ki ni povezana z vzdrževanjem vozila.

(3) Na parkirišču je prepovedano odmetavati smeti, prazniti sanitarije avtodomov ali na kakršenkoli drugi način onesnaževati parkirišče in okolico.

(4) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

(5) Z globo 80 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim in tretjim odstavkom tega člena.

 

IV. AVTOBUSNA POSTAJALIŠČA

 

19. člen

(1) Avtobusna postajališča za vstopanje in izstopanje potnikov na cestah in ulicah lokalnega značaja morajo biti praviloma izven vozišča ter izpolnjevati tehnične normative in minimalne pogoje, ki so določeni s pravilnikom upravnega organa, pristojnega za promet.

(2) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka se lahko v primeru, da prostorske ali druge tehnične zahteve ne omogočajo gradnje avtobusnega postajališča izven vozišča, avtobusno postajališče vzpostavi na vozišču.

(3) Za vzpostavitev avtobusnega postajališča na vozišču mora biti pridobljeno strokovno mnenje komisije, ki jo imenuje župan.

(4) Svoje mnenje lahko komisija prekliče, če ugotovi, da je tako postajališče postalo nevarno oziroma so nastali pogoji za izgradnjo postajališča izven vozišča ali da zanj ni več potrebe.

(5) Za čistočo in urejenost avtobusnih postajališč je odgovoren upravljavec občinskih cest.

 

V. PARKIRANJE ENOSLEDNIH VOZIL

 

20. člen

(1) Kolesa, mopede in motorna kolesa je dovoljeno parkirati (pustiti) le na stojalih oziroma na parkirnih mestih, namenjenih za parkiranje le-teh, tako, da ne ovirajo prometa. Prepovedano je prislanjati kolesa in mopede ob zgradbe ali druge objekte, ki mejijo na javne prometne površine.

(2) Vozniki mopedov in motorjev, ki parkirajo vozilo na označenem parkirnem mestu za enosledno vozilo niso dolžni plačati parkirnine, v kolikor parkirajo vozilo na parkirnem mestu za avtomobile v plačljivi modri coni pa so dožni plačati parkirnino.

(3) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik enoslednega vozila, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena.

 

VI. CESTNO PROMETNA SIGNALIZACIJA IN DRUGA TEHNIČNA OPREMA

 

21. člen

(1) Javne prometne površine morajo biti opremljene s cestnoprometno signalizacijo in drugo tehnično opremo v skladu s predpisi in pravilniki, ki urejajo to področje.

(2) Cestnoprometno signalizacijo in drugo tehnično opremo postavlja, zamenjuje, dopolnjuje, odstranjuje in redno vzdržuje upravljavec ulic, cest lokalnega značaja in javnih poti ter drugih javnih prometnih površin  (v nadaljevanju: upravljavec).

(3) Za postavitev, odstranitev in dopolnitev cestnoprometne signalizacije in druge tehnične opreme mora upravljavec pridobiti soglasje pristojnega organa za promet Mestne občine Ptuj.

(4) Postavitev, odstranitev in dopolnitev cestnoprometne signalizacije in druge tehnične opreme lahko zahteva tudi pristojni organ.

(5) Upravljavec vodi evidenco cestnoprometne signalizacije in druge tehnične opreme, iz katere je razvidno, kakšna signalizacija in druga oprema je postavljena, kdaj je postavljena, zamenjana ali odstranjena.

(6) Na vseh javnih cestah, javnih parkirnih površinah in drugih javnih površinah, ki se uporabljajo za promet vozil ali gibanje pešcev ni dovoljeno postavljati ovir (na primer količkov, verig, raznih zabojev,…) zaradi preprečitve gibanja, vožnje ali parkiranja, brez odločbe pristojnega organa. V odločbi se določijo tehnične karakteristike začasne ovire, vzrok postavitve ovire in zagotovitev vidnosti ovire v vseh meteoroloških pogojih, podnevi in ponoči. Začasno oviro lahko postavi samo upravljavec občinskih cest na podlagi navedene odločbe.  

(7) Z globo 1.000 evrov se kaznuje fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami drugega odstavka tega člena.

(8) Z globo 4.000 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami drugega in tretjega odstavka tega člena, njegova odgovorna oseba pa z globo 200 evrov.

(9)  Z globo 200 evrov se za  prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami šestega odstavka tega člena.

(10) Z globo 2.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami šestega odstavka tega člena, njegova odgovorna oseba pa z globo 200 evrov.

 

22. člen

(1) Prometno ureditev, začasno prometno ureditev, prometne tokove, omejitve prometa za posamezne vrste vozil, omejitev hitrosti vožnje na posameznih občinskih javnih cestah ali na njenih delih, vzpostavitev območja omejene hitrosti, vzpostavitev območja umirjenega prometa ali izvedbo ukrepov za zmanjšanje hitrosti vožnje z odločbo ali sklepom določi pristojni občinski organ, na podlagi lastnih ugotovitev, ugotovitev nadzornih služb občinskega redarstva in policije, na pobudo četrtnih skupnosti ali Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj. Pred izdajo odločbe pristojni organ obvezno zahteva mnenje Sveta za vzgojo in preventivo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj, o načrtovanem ukrepu in pred izdajo odločbe seznani župana Mestne občine Ptuj.

(2) Vzpostavitev novih območij za pešce po opravljenih dejanjih iz prejšnjega odstavka na predlog pristojnega občinskega organa potrdi Mestni svet Mestne občine Ptuj s spremembo odloka.

(3) O bistvenih spremembah prometne ureditve na območju Ptuja, pristojni organ obvesti javnost na ustaljeni način obveščanja.

 

VII. NEPROMETNA SIGNALIZACIJA

 

23. člen

(1) Na ulicah in cestah lokalnega značaja, v območjih za pešce, na javnih poteh in drugih javnih prometnih površinah (v nadaljevanju: javne prometne površine) na območju Mestne občine Ptuj, je dovoljena postavitev neprometne signalizacije (napisne table, transparenti ipd.) z dovoljenjem pristojnega organa. Dovoljenje za postavitev neprometnega znaka izda pristojni organ v soglasju z upravljavcem. Dovoljenje mora vsebovati: mesto, obliko, velikost in vsebino neprometnega znaka.

(2) Uporabnik iz prvega odstavka tega člena sklene pogodbo o plačilu uporabnine z Mestno občino Ptuj oziroma mu Mestna občina Ptuj izda odločbo o komunalni taksi.

(3) Upravljavec cest, ulic in poti mestnega značaja mora voditi evidenco neprometne signalizacije, iz katere je razvidno, kdaj je neprometna signalizacija postavljena, mikrolokacija znaka in čas veljavnosti dovoljenja za postavitev znaka.

(4) Če občinska inšpekcija ugotovi, da je na javni prometni površini postavljena neprometna signalizacija brez dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem pristojnega organa, odredi z odločbo takojšnjo odstranitev na stroške kršitelja.

(5) Z globo 200 evrov se kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju s določbami prvega, drugega in četrtega odstavka tega člena.

(6) Z globo 1.400 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena, odgovorna oseba pa z globo 200 evrov.

 

VIII. POSEBNE PROMETNE STORITVE

 

 1. Dostava v prometu

 

24. člen

(1) Na prometnih površinah izven območja za pešce, kjer je s predpisi ali prometnimi znaki prepovedano ustavljanje in parkiranje, je dovoljena ustavitev zaradi dostave v prometu v času od 5.00 do 8.00 ter od 20.30 do 23.00. Ustavitev zaradi dostave sme trajati toliko časa, da se blago razloži ali naloži na vozilo. Zaradi dostave ne sme biti oviran promet drugih vozil.

(2) V območju umirjenega prometa, ki obsega Slomškovo ulico, Slovenski trg in Prešernovo ulico, je dovoljena ustavitev motornega vozila zaradi dostave za stanovalce teh ulic tudi izven dostavnega časa, tako za lastno dostavo (večji nakup), kot za dostavo s strani dobaviteljev (pohištvo, večji kosi blaga).

(3) Ustavitev zaradi dostave je dovoljena tudi izven parkirnih prostorov na Slomškovi ulici za stanovalce in gospodarske družbe od hišne številke 12 do 24 in sme trajati toliko časa, da se blago razloži ali naloži na vozilo, vendar največ 30 minut. Zaradi dostave ne sme biti oviran promet drugih vozil. Voznik vozila, s katerim se izvaja dostava, ustavi vozilo ob levem robu vozišča, namesti na armaturno ploščo list z napisom dostava, označi čas začetka dostave in vklopi varnostne utripalke zaradi opozorila drugim voznikom.

(4) Z globo 40 evrov se kaznuje voznik motornega vozila, ki ravna v nasprotju z določbami prvega in tretjega odstavka tega člena.

 

2. Čiščenje javnih prometnih površin in odvoz komunalnih odpadkov

 

25. člen

(1) Čiščenje in pranje prometnih površin ter odvoz komunalnih odpadkov na območju, ki ga omejujejo Minoritski trg, Dravska ulica, Cafova ulica, Prešernova ulica, Muzejski trg, Raičeva ulica, Slomškova ulica in Trstenjakova ulica, je dovoljeno v času od 20.30 do 6.00.

(2) Z globo 200 evrov se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

 

 

 

3. Posebna uporaba javnih prometnih površin

 

26. člen

(1) Javne prometne površine se lahko v skladu s prostorskimi ureditvenimi pogoji ter z dovoljenjem pristojnega organa uporabljajo za postavitev začasnih kioskov, prodajnih mizic, stojnic, gostinskih vrtov, telefonskih govorilnic, uličnih avtomatov, panojev, gradbišč, začasnih deponij materiala in podobno.

(2) Predlagatelj mora vlogi priložiti soglasje upravljavca javnih površin.

(3) Uporabnik iz prvega odstavka tega člena sklene pogodbo oziroma mu Mestna občina Ptuj izda odločbo o plačilu uporabnine (komunalna taksa).

(4) Če občinski inšpektor ugotovi, da se uporablja javna prometna površina za postavljanje začasnih kioskov, prodajnih mizic, stojnic, gostinskih vrtov, telefonskih govorilnic, uličnih avtomatov, panojev, gradbišč, začasnih deponij materiala in podobno brez dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem pristojnega organa, odredi z odločbo takojšnjo odstranitev na stroške kršitelja.

(5) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki krši določbe tega člena.

(6) Z globo 400 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki krši določbe tega člena, odgovorna oseba pa z globo 40 evrov.

 

4. Odstranitev in zadržanje nepravilno parkiranih vozil

 

27. člen

Postopek odstranitve nepravilno parkiranih vozil se izvede v skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa in pravilnikom, ki ga sprejme Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

28. člen

(1) V primerih, kadar niso izpolnjeni pogoji za odstranitev vozila, lahko občinski redar odredi namestitev klešč na nepravilno ustavljeno ali parkirano vozilo. Lastnik, voznik ali imetnik pravice uporabe vozila lahko nadaljuje z uporabo vozila takoj, ko poravna stroške za namestitev in odstranitev klešč.

(2) Namestitev klešč se lahko odredi za nepravilno ustavljeno ali parkirano motorno vozilo:

- na pločnikih, ploščadih in ostalih površinah za pešce, če ostane več prostora kot 1,60 m za pešce,

- v parkih, na zelenicah, otroških igriščih, pokopališčih,

- na rezerviranih parkirnih površinah za vozila taksi služb,

- v območju za pešce, v kolikor ne ovira ali ogroža prometa,

- tam, kjer je postavljen prometni znak o prepovedi ustavljanja in parkiranja, a vozilo ne ogroža ali ovira ostalega prometa,

- v modri coni, kadar je vozilo nepravilno parkirano, vendar ne ovira ali ogroža prometa do te mere, da bi ga bilo potrebno odstraniti s specialnim vozilom za odvoz.

 

29. člen

Odstranitev nepravilno parkiranih vozil in postavitev klešč opravi koncesionar, ki je registriran za to dejavnost in zagotavlja primeren prostor za deponiranje, čuvanje in celodnevno izdajo odstranjenih vozil.

 

30. člen

Ceno za odvoz in hrambo nepravilno parkiranih ter zapuščenih vozil predlaga koncesionar, potrdi pa jo Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

5. Odstranitev zapuščenih vozil

 

31. člen

Postopek odstranitve zapuščenega vozila se izvede na podlagi Zakona o pravilih cestnega prometa in v skladu s pravilnikom.

 

 IX. ŽIVALI V PROMETU

 

32. člen

(1) Za jahače, goniče in vodnike živali se uporabljajo določbe Zakona o pravilih cestnega prometa.

(2) Prepovedana je ježa konj in uporaba vprežnega vozila na kolesarskih stezah, rekreacijskih poteh, parkih in drugih javnih površinah, razen tam, kjer je to dovoljeno z ustrezno prometno signalizacijo. Prepoved iz tega odstavka ne velja, če se s konji opravljajo naloge policije.

(3) Izjemoma lahko uporabo živali za ježo ali za vleko vprežnega vozila na drugih javnih površinah z odločbo odobri pristojni organ, v kolikor je predvidena uporaba živali pri izvedbi javne prireditve ali zasebne prireditve (razne povorke, poroke z uporabo kočije,…).

(4) Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek jahač ali voznik vprežnega vozila, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena ali ne pridobi odločbe iz tretjega odstavka tega člena.

 

X. NADZOR NAD IZVAJANJEM ODLOKA

 

33. člen

(1) Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka ter ukrepanje izvaja občinska inšpekcija in občinsko redarstvo.

(2) Občinski redar nadzoruje izvajanje določil:

- pravila, prepovedi in dostava v območjih za pešce (3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10. člen),

- prepovedi ustavljanja in parkiranja na vseh javno prometnih površinah in drugih javnih površinah (12. člen),

- pravila parkiranja v območju plačljivega območja kratkotrajnega parkiranja (15. 16. člen)

- prepovedi parkiranja tovornih motornih vozil in avtobusov (18. člen),

- parkiranja enoslednih vozil (20. člen),

- o prometni signalizaciji (21. člen),

- o dostavi v prometu, (24. člen),

- o odstranitvi nepravilno parkiranih vozil in začasnem zadržanju nepravilno parkiranih vozil - uporaba klešč (27., 28. člen),

- o odstranitvi zapuščenih vozil (31. člen),

- o živalih v prometu (32. člen).

(3) Občinski inšpektor nadzoruje izvajanje določil iz prejšnjega odstavka tega člena ter določila:

- začasne omejitve, preusmeritve in prepovedi prometa (11. člen),

- o avtobusnih postajališčih (19. člen),

- o prometni in neprometni signalizaciji (21. in 23. člen),

- o čiščenju in pranju prometnih površin (25. člen),

- o posebni uporabi javno prometnih površin (26. člen).

 

34. člen

(1) Pooblaščeni uslužbenci občinskega redarstva in občinski inšpektorji morajo imeti pri nadzoru službeno izkaznico, katero so dolžni na zahtevo stranke v postopku tudi pokazati.

(2) Občinski redarji imajo med opravljanjem svojih nalog  pravico in dolžnost nositi službeno uniformo občinskih redarjev v skladu s predpisom, ki ureja to področje.

 

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

35. člen

Višino parkirnine, mesečnih abonmajev, prevoznine iz tega odloka sprejme Mestni svet Mestne občine Ptuj na predlog koncesionarja.

 

36. člen

Odredba o javnih in rezerviranih parkirnih površinah na območju Mestne občine Ptuj se uskladi s tem odlokom in poda v obravnavo mestnemu svetu najpozneje v tridesetih dneh po uveljavitvi odloka. Priloga odredbi morajo biti vzorci vseh dovolilnic in abonmajev, ki se izdajajo v zvezi s parkiranjem na javnih površinah Mestne občine Ptuj.

 

37. člen

Obstoječe dovolilnice za vožnjo, parkiranje in ustavljanje v območju za pešce veljajo do 1. oktobra 2020, razen dovolilnic izdanih po 1. juniju 2020, ki veljajo do konca leta 2022.

 

38. člen

Koncesionar bo do 1. 10. 2020 na vstopnih mestih v območje za pešce, čas vstopa za vozila za dostavo uredil v skladu s 5. členom tega odloka in s tem onemogočil nenadzorovano dostavo v območju za pešce izven dostavnega časa.

 

39. člen

Pristojni občinski organ Oddelka za gospodarske dejavnosti Mestne občine Ptuj bo do 15. julija 2020 vzpostavil natančno evidenco vseh dovolilnic izdanih za vožnjo, parkiranje in dostavo v območju za pešce, evidenco izdanih mesečnih ali letnih abonmajev za parkiranje na vseh javnih površinah v Mestni občini Ptuj in evidenco dovolilnic tipa »E« in »E-PRESS«.

 

40. člen

Zaradi upravnih postopkov pri izdaji odločb in dovolilnic za vstop v območje za pešce za potrebe stanovalcev in dostave iz smeri Slomškove ulice v Miklošičevo ulico, bodo potopni valji spuščeni od 6. 4. 2020 do trideset dni po uveljavitvi tega odloka. Nadzorni organi bodo nadzirali spoštovanje določb tega odloka in zakonov v zvezi z vožnjo, parkiranjem in ustavljanjem v območju za pešce.

 

41. člen

Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o ureditvi cestnega prometa na območju Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/10, 11/12 in 13/12).

 

42. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

Številka: 007-21/2019

Datum: 25. 5. 2020

 

 

Nuška GAJŠEK,

 

županja Mestne občine Ptuj