New Page 1

Na osnovi 3. člena Zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91 in 8/96), 41. in 140. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 12/96 in 23/96), 15. člena Zakona o izobraževanju odraslih (Uradni list RS, št. 12/96) ter 8. in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 39. seji, dne 23. decembra 1997, sprejel

 

ODLOK

o ustanovitvi javnega zavoda

Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza

 

I. SPLOŠNA DOLOČBA

 

1. člen

S tem odlokom Mestna občina Maribor (v nadaljnjem besedilu: ustanoviteljica) ustanavlja na področju izobraževanja odraslih javni vzgojno-izobraževalni zavod Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza (v nadaljnjem besedilu: zavod).

 

II. STATUSNA DOLOČBA

 

1. Ime, sedež in pravni status zavoda

 

2. člen

Zavod posluje pod imenom Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza.

Skrajšano ime zavoda je AZM LU Maribor.

Sedež zavoda je v Mariboru, Maistrova ulica 5.

 

3. člen

Zavod je pravna oseba.

za svoje obveznosti je zavod odgovoren s sredstvi, s katerimi razpolaga.

 

4. člen

Zavod se vpiše v sodni register in v razvid organizacij za izobraževanje odraslih, ki ga vodi pristojno ministrstvo.

 

2. Pečat zavoda

 

5. člen

Zavod ima pečata okrogle oblike premera 35 mm in 20 mm. Sredi pečata je grb Republike Slovenije, na obodu pa izpisano: Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza.

 

Število posameznih pečatov, njihovo uporabo, hrambo, varovanje in uničevanje ter delavce, ki so zanje odgovorni, določi s sklepom direktor zavoda.

 

3. zastopanje, predstavljanje in podpisovanje

 

6. člen

Zavod zastopa in predstavlja direktor.

 

Med začasno odsotnostjo nadomešča direktorja njegov pomočnik ali drugi delavec zavoda, ki ga za nadomeščanje pooblasti direktor. Pomočnik ima v času nadomeščanja vsa pooblastila direktorja, drugi pooblaščeni delavec pa samo v okviru pisnega pooblastila direktorja.

 

Direktor lahko za zastopanje ali predstavljanje zavoda v posameznih zadevah pisno pooblasti tudi druge osebe.

 

7. člen

Za zavod podpisuje direktor, v mejah pooblastil in poslov, ki jih opravljajo, pa tudi drugi delavci zavoda.

 

V odnosih, vezanih na plačilni promet, podpisuje listine direktor, računovodja in podpisniki, ki jih v skladu s predpisi določi direktor.

 

III. DEJAVNOST ZAVODA

 

8. člen

Zavod je ustanovljen za izvajanje dejavnosti izobraževanje odraslih, za organizacijo ter izvajanje tistih vzgojno-izobraževalnih programov in vsebin za otroke in mladino, ki ne sodijo med obvezne dejavnosti javnih zavodov, ustanovljenih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladine, v skladu z zakonom pa tudi za organizacijo in izvajanje tistih javnih vzgojno-izobraževalnih programov za otroke in mladino, ki se v tovrstnih javnih zavodih na območju mestne občine - ustanoviteljice v okviru rednega šolanja ne izvajajo.

 

V tem okviru izvaja zavod v skladu s predpisi naslednje dejavnosti

M/80.4

izobraževanje odraslih in drugo izobraževanje,

M/80.41

dejavnost vozniških šol,

M/80.422

drugo izobraževanje, d. n.,

M/80.421

dejavnost glasbenih in drugih umetniških šol (v tem okviru samo: izobraževanje po posebnih programih, usmerjeno k razvijanju posameznih nagnjenj, ki ne spada v obvezno osnovnošolsko izobraževanje oz. v redni šolski sistem,

M/80.102

osnovnošolsko splošno izobraževanje (oddelki osnovne šole za odrasle),

M/80.21

srednješolsko splošno izobraževanje,

M/80.22

srednješolsko poklicno in strokovno izobraževanje,

M/80.301

višješolsko izobraževanje,

M/80.302

visoko strokovno izobraževanje,

M/80.303

univerzitetno izobraževanje.

 

Zaradi celovitega izvajanja v prejšnjih odstavkih tega člena opredeljenih dejavnosti, v okviru prostih kapacitet pa tudi kot ponudbo na trgu, izvaja zavod v skladu s predpisi tudi naslednje gospodarske in druge dejavnosti:

K/71.34

dajanje opreme v najem

K/72.1

svetovanje o računalniški strojni opremi,

K/72.10

svetovanje o računalniških napravah,

K/72.2

svetovanje in oskrba s programsko opremo,

K/72.20

svetovanje in oskrba z računalniškimi programi,

K/72.60

druge računalniške dejavnosti,

K/74.13

raziskovanje trga in javnega mnenja,

K/74.14

podjetniško in poslovno svetovanje,

K/74.4

ekonomska propaganda,

K/74.83

tajniška dela in prevajanje,

K/74.84

druge raznovrstne poslovne dejavnosti,

DE/22.11

izdajanje knjig,

DE/22.22

drugo tiskarstvo

DE/22.23

knjigoveštvo in dodelava,

DE/22.24

priprava tiskovnih sestavkov,

I/63.30

storitve potovalnih agencij in organizatorjev potovanj, s turizmom povezane dejavnosti, d.n.,

O/92.72

druge dejavnosti za sprostitev, d.n.,

O/92.511

dejavnost knjižnic.

 

Zavod lahko, upoštevajoč veljavne predpise, opravlja tudi druge dejavnosti, ki so namenjene nemotenemu izvajanju dejavnosti, za katero je ustanovljen, med njimi organizacijo razstav in drugih prireditev, gostinske usluge za zaposlene in odrasle, ki so pri zavodu vključeni v izobraževanje, opravljanje prevozov za lastne potrebe ter druge spremljajoče dejavnosti.

 

Svojo dejavnost izobraževanja in strokovnega usposabljanja odraslih in drugo vzgojo-izobraževalno dejavnost izvaja zavod po javno veljavnih in drugih programih, celotno dejavnost pa pod pogoji in na način, kot to določa zakon.

 

IV. NOTRANJA ORGANIZACIJA IN DELOVANJE ZAVODA

 

9. člen

Organiziranost in delovanje zavoda se v skladu z zakonom in tem odlokom podrobneje opredelita s pravili zavoda.

 

V. ORGANI ZAVODA

 

10. člen

Organi zavoda so:

• svet zavoda,

• direktor zavoda,

• strokovni organi.

 

1. Svet zavoda

 

11. člen

Zavod upravlja 4 članski svet zavoda, ki ga sestavljajo:

- 2 predstavnika ustanoviteljice,

- 2 predstavnika delavcev zavoda.

 

1.1. Mandat sveta zavoda

 

12. člen

Mandat sveta zavoda traja štiri leta in začne teči s potrditvijo mandatov na ustanovitveni seji sveta zavoda. mandat posameznega člana sveta zavoda je v mandatnem obdobju vezan na mandat sveta zavoda kot celote. Za člana sveta zavoda je ista oseba lahko izvoljena le dvakrat zaporedoma.

 

1.2. Volitve in imenovanje, predčasno prenehanje mandata ter odpoklic oz. razrešitev članov sveta zavoda

 

13. člen

Predstavnika ustanoviteljice v svetu zavoda imenuje in razrešuje mestni svet Mestne občine Maribor.

 

Mestni svet imenuje predstavnika ustanoviteljice na pobudo sveta zavoda, ki jo je ta dolžan posredovati ustanoviteljici najmanj tri mesece pred iztekom mandata sveta zavoda, v primeru predčasnega prenehanja mandata posameznemu članu - predstavniku ustanoviteljice pa je dolžan zaprositi za nadomestno imenovanje takoj po prenehanju mandata.

 

14. člen

Predstavnika delavcev zavoda v svetu zavoda volijo vsi zaposleni, ki imajo delovno razmerje v zavodu.

 

Svet zavoda sprejme sklep o razpisu volitev predstavnikov delavcev zavoda v svetu zavoda najmanj 60 dni in največ 90 dni pred iztekom svojega mandata ter imenuje predsednika in dva člana ter namestnika predsednika in obeh članov komisije za vodenje postopka volitev in pripravo poročila o poteku in izidu volitev, ki ga mora predložiti svetu zavoda. Komisija ima mandat 4 leta in vodi v času mandata sveta zavoda tudi postopke pri morebitnih volitvah nadomestnih članov v primerih, ko posameznemu predstavniku delavcev v svetu zavoda mandat predčasno preneha. Član volilne komisije ne more biti kandidat za predstavnika delavcev v svetu zavoda.

 

V primeru predčasnega prenehanja mandata člana sveta zavoda izda le-ta sklep o razpisu nadomestnih volitev v najkrajšem možnem času, praviloma takoj, ko ugotovi, da je članu mandat prenehal.

 

Kandidate za predstavnika delavcev v svetu zavoda lahko predlagajo andragoški zbor, zbor delavcev in reprezentativni sindikati v roku, ki ga določi svet zavoda in ne sme biti krajši od 21 dni od dneva razpisa volitev. Predlog mora biti posredovan volilni komisija v pisni obliki in s priloženimi pisnimi soglasji vseh predlaganih kandidatov h kandidaturi.

 

Volitve so neposredne in tajne in se opravijo najmanj 15 dni pred iztekom mandata sveta zavoda oz. v najkrajšem možnem roku, če gre za nadomestne volitve. Volilna komisija lahko določi, da se za delavce, ki bodo na dan volitev odsotni, zagotovi možnost predčasnih volitev. Volitve so veljavne, če se jih udeleži več kot polovica delavcev zavoda.

 

Izvoljeni so kandidati, ki so na volitvah dobili največ glasov.

Če sta dva kandidata dobila enako število glasov, je izvoljen isti, ki ima daljšo delovno dobo v zavodu.

 

Dokler ne bo sprejet in uveljavljen zakon, ki bo urejal sodelovanje delavcev pri upravljanju javnih zavodov se za volitve in odpoklic predstavnikov delavcev v svetu zavoda v zadevah, ki jih ne določa ta odlok, smiselno uporabljajo določbe Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju podjetij (Uradni list RS, št. 42/93). Svet zavoda lahko na osnovi zakona in tega odloka podrobneje uredi postopek izvolitve in razrešitve predstavnikov delavcev s pravilnikom.

 

15. člen

Članu sveta zavoda mandat predčasno preneha, če:

poda pisno izjavo, da odstopa,

ga za njegovo izvolitev oz. imenovanje pristojen organ odpokliče oz. razreši,

če mu preneha delovno razmerje v zavodu (velja za predstavnike delavcev).

 

Če je član sveta odpoklican oz. razrešen, določi datum prenehanja mandata organ, ki ga je odpoklical oz. razrešil, v primeru odstopa preneha mandat z dnem, ki je naveden v pisni izjavi o odstopu, v drugih primerih pa z dnem, ko nastopi dejstvo, zaradi katerega mandat prenehal. Svet zavoda sprejme o predčasnem prenehanju mandata ugotovitveni sklep in prične postopek za izvolitev oz. imenovanje nadomestnega člana.

 

Izvedba postopka izvolitve oz. imenovanja nadomestnega člana sveta zavoda ni potrebna, če je mandat predčasno prenehal manj kot tretjini članov, do izteka mandata sveta zavoda pa je manj kot 6 mesecev.

 

16. člen

O razrešitvi predstavnikov ustanoviteljice v svetu zavoda odloča mestni svet Mestne občine Maribor, ki ob razrešitvi praviloma imenuje tudi novega predstavnika ustanoviteljice. Utemeljen predlog za odpoklic predstavnika ustanoviteljice v svetu zavoda lahko ustanoviteljici poda tudi svet zavoda sam.

 

17. člen

Postopek za odpoklic predstavnika delavcev v svetu zavoda se začne na podlagi zahteve andragoškega zbora ali zbora delavcev, na osnovi pisne zahteve najmanj 10% delavcev zavoda s priloženimi podpisi ali na zahtevo reprezentativnega sindikata. Zahteva za odpoklic mora vsebovali razloge za odpoklic:

 

zahteva se predloži volilni komisiji, ki preveri formalno pravilnost zahteve in ne presoja razlogov za odpoklic. Če volilna komisija ne zavrne zahteve za odpoklic, v 30 dneh razpiše glasovanje o odpoklicu predstavnika delavcev v svetu zavoda in določi dan glasovanja.

 

Predstavnik delavcev v svetu zavoda je odpoklican, če je za odpoklic glasovala večina delavcev zavoda. Volilna komisija z rezultati glasovanja in o odpoklicu delavca seznani svet zavoda, ki s sklepom ugotovi, da je predstavniku delavcev mandat zaradi odpoklica predčasno prenehal.

 

1.3. Način dela sveta zavoda

 

18. člen

Svet zavoda razpravlja in odloča na sejah, ki jih sklicuje in vodi predsednik sveta zavoda, v njegovi odsotnosti pa namestnik predsednika. Predsednika sveta zavoda in njegovega namestnika izvolijo člani sveta zavoda izmed sebe praviloma na ustanovitveni seji sveta zavoda.

 

Ustanovitveno sejo novega sveta zavoda praviloma skliče in do izvolitve predsednika sveta zavoda vodi predsednik predhodnega sveta.

 

Predsednik sklicuje seje sveta zavoda po potrebi, vendar najmanj dvakrat letno, mora pa sejo sveta zavoda sklicati tudi na zahtevo ravnatelja, pristojnega organa ustanoviteljice ali najmanj dveh članov sveta.

 

Svet zavoda odloča o vsebinskih vprašanjih z večino glasov vseh članov, o proceduralnih vprašanjih pa z večino glasov navzočih na seji. Glasovanje je javno, razen če se člani sveta odločijo, da o posamezni zadevi glasujejo tajno.

 

Svet zavoda lahko v skladu z zakonom in tem odlokom podrobneje določi način svojega dela s poslovnikom.

 

1.4. Pristojnosti sveta zavoda

 

19. člen

Svet zavoda opravlja v mejah svojih pooblastil naloge, določene z zakonom in tem odlokom, med njimi zlasti:

sprejema programe dela in razvoja zavoda ter spremlja njihovo izvrševanje,

sprejema pravila zavoda in tiste splošne akte, ki niso v pristojnosti direktorja,

sprejema letni delovni načrt in poročilo o njegovi uresničitvi,

določa finančni načrt in sprejema zaključni račun zavoda,

predlaga ustanovitelju spremembo ali razširitev dejavnosti,

odloča o uvedbi novih programov,

obravnava poročila o izobraževalni problematiki,

po postopkih in na način, ki ga določa zakon, imenuje in razrešuje direktorja zavoda,

odloča o pritožbah vključenih v izobraževanje oz. njihovih zakonitih zastopnikov v zvezi z njihovim izobraževanjem v zavodu,

odloča o pritožbah delavcev zavoda v zvezi s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi, povezanimi z delovnim razmerjem v zavodu,

sprejema program razreševanja presežnih delavcev,

razpisuje volitve članov sveta zavoda,

v skladu z zakonom, tem odlokom in pravili zavoda voli oz. imenuje organe zavoda,

imenuje predstavnike zavoda v druge organe in organizacije,

oblikuje pobude in predloge ter sprejema stališča o vprašanjih, pomembnih za delovanje zavoda, in jih posreduje direktorju, ustanovitelju oz. drugim pristojnim organom, organizacijam in zavodom.

obravnava druge zadeve in o njih odloča v skladu z zakonom, tem odlokom, pravili in drugimi splošnimi akti zavoda.

 

2. Direktor zavoda

 

20. člen

Direktor zavoda je poslovodni organ in andragoški vodja zavoda.

 

Direktor zavoda organizira in vodi delo in poslovanje zavoda, predstavlja ter zastopa zavod in je odgovoren za zakonitost in strokovnost dela zavoda.

 

Naloge in pristojnosti direktorja določa zakon, podrobneje pa se lahko opredelijo v pravilih zavoda. Pri odločanju o zadevah in svoje pristojnosti je direktor v mejah, ki jih določajo zakon, ta odlok in na osnovi zakona sprejete odločitve sveta zavoda, samostojen.

 

21. člen

Za direktorja je lahko imenovana oseba, ki izpolnjuje pogoje, določene z zakonom.

 

22. člen

Mandat direktorja je 4 leta.

 

Direktorja imenuje na osnovi javnega razpisa svet zavoda, ki mora pred imenovanjem v skladu z zakonom pridobiti mnenje ustanovitelja in s tajnim glasovanjem izraženo mnenje andragoškega zbora ter mnenje zbora delavcev. Imenovanje velja, ko poda nanj soglasje pristojni minister. Razloge za razrešitev direktorja določa zakon, postopek razrešitve je smiselno enak postopku imenovanja.

 

Če direktorju predčasno preneha mandat ali če nihče izmed prijavljenih kandidatov ni imenovan, se v skladu z zakonom imenuje vršilec dolžnosti direktorja.

 

23. člen

Za pomoč direktorju pri opravljanju poslovodnih in andragoških nalog ima zavod lahko pomočnika direktorja. Za pomočnika direktorja je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje za direktorja.

 

Pomočnik direktorja nadomešča direktorja v njegovi odsotnosti ter opravlja naloge, ki mi jih določi direktor, in naloge, ki so določene v aktu o sistemizaciji.

 

Pomočnik direktorja ima v odsotnosti direktorja vsa njegova pooblastila.

 

Pomočnik direktorja imenuje in razrešuje direktor na podlagi javnega razpisa po postopku, ki ga določa zakon. Javni razpis ni potreben, če direktor imenuje pomočnika izmed strokovnih delavcev zavoda. mandatna doba pomočnika direktorja je 4 leta.

 

3. Strokovni organi zavoda

 

24. člen

Strokovni organi zavoda so:

• andragoški zbor,

• strokovni aktivi in

• vodja izobraževalnega področja.

 

Sestava, pristojnosti in naloge strokovnih organov se na osnovi določil zakona podrobneje opredelijo v pravilih zavoda.

 

Andragoški zbor lahko v soglasju z direktorjem imenuje tudi začasne ali stalne strokovne organe zavoda. S sklepom o imenovanju določi andragoški zbor tudi naloge imenovanega strokovnega organa.

 

VI. ZAPOSLENI V ZAVODU

 

25. člen

Pogoje, ki jih morajo za zaposlitev na posameznih delovnih mestih izpolnjevati delavci zavoda, določata zakon in akt o sistemizaciji.

 

Postopke in pristojnosti v zvezi z delovnimi razmerji, sindikalne in druge pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja, določata zakon in kolektivna pogodba.

 

Postopke in naloge v zvezi z varstvom osebnih podatkov o delavcih določa zakon.

 

Za izvajanje strokovnih nalog na posameznih področjih dejavnosti zavoda, sklepa zavod ustrezne pogodbe z zunanjimi sodelavci.

 

VII. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA

 

26. člen

Pravice in obveznosti udeležencev posameznih oblik izobraževanja in strokovnega usposabljanja v zavodu se na osnovi zakona podrobneje opredelijo v pravilih in drugih aktiv zavoda.

 

Postopke in naloge v zvezi z varstvom osebnih podatkov udeležencev izobraževanja in strokovnega usposabljanja v zavodu določa zakon.

 

VIII. VIRI IN NAČIN PRIDOBIVANJA SREDSTEV ZA DELO ZAVODA, PRAVICE, OBVEZNOSTI

         IN ODGOVORNOSTI ZAVODA V PRAVNEM PROMETU, ODGOVORNOST

         USTANOVITELJICE ZA OBVEZNOSTI ZAVODA

 

27. člen

Ustanoviteljica daje zavodu kot pravnemu nasledniku Delavske univerze Maribor za opravljanje dejavnosti, za katero je ustanovljen, tudi vnaprej v brezplačno uporabo in upravljanje zgradbo s prizidkom v Mariboru, Maistrova ul. 5, stoječo na parceli štev. 949 - stavbišče v izmeri 684 m2, travnik v izmeri 209 m2 in dvorišče v izmeri 318 m2, k.o. Maribor - grad, v skladu s pogodbo štev. 465-716/74-7/4-Ger z dne 30.12.1974, sklenjeno med takratno Občino Maribor in Delavsko univerzo Maribor, pod pogoji, ki so opredeljeni v navedeni pogodbi.

 

Sestavni del premoženja v lasti ustanoviteljice, s katerim zavod upravlja, je tudi vse drugo premoženje, ki ga zavod upravlja in ga izkazuje v bilanci stanja na dan 31. decembra preteklega leta.

 

Zavod samostojno gospodari s sredstvi, ki so lastnina ustanoviteljice, ne more pa brez predhodnega soglasja ustanoviteljice vstopati v pravne posle, katerih posledica bi bila odtujitev nepremičnega premoženja ali obremenitev premoženja ustanoviteljice s stvarnimi ali drugimi bremeni.

 

Zavod je dolžan premoženje iz prvega odstavka tega člena upravljati v skladu z navedeno pogodbo, vse premoženje ustanoviteljice, s katerim upravlja, pa s skrbnostjo dobrega gospodarja.

 

28. člen

Zavod pridobiva sredstva za opravljanje dejavnosti, za katero je ustanovljen, iz javnih sredstev države, ustanoviteljice in drugih lokalnih skupnosti, iz prispevkov odraslih, ki se pri njem vključujejo v izobraževanje, in skladno z zakonom tudi iz donacij, sponzorstev in drugih virov.

 

Ustanoviteljica skladno z zakonom zagotavlja zavodu v svojem letnem proračunu določen obseg sredstev za financiranje oz. sofinanciranje tistih zakonskih obveznosti in izobraževalnih programov za odrasle, ki jih je na osnovi obveznosti po zakonu ali zaradi svojega posebnega interesa uvrstila v svoj letni program za področje vzgoje in izobraževanja. Ustanoviteljica je navedene sredstva dolžna zavodu zagotavljati največ do obsega, ki je za te namene s strani države priznan v okviru sredstev zagotovljene porabe občin, dodatna sredstva iz svojih izvirnih prihodkov pa zagotavlja le, če je to v njenem posebnem interesu.

 

Prispevke odraslih za programe, v katere se vključujejo, je zavod dolžan sorazmerno zmanjšati, če za izvedbo določenega programa pridobi del sredstev iz javnih ali drugih virov.

 

29. člen

Del prihodkov, ki jih ustavi z dejavnostmi, ki niso financirane iz javnih sredstev, zavod v skladu z zakonom in v mejah zakona uporablja za plače tistih delavcev, ki niso financirati iz javnih sredstev, na podlagi opravljenega dela ter ugotovljenih rezultatov dela pa jih lahko v skladu z zakonom uporablja tudi za stimulativni del plač tistih delavcev zavoda, ki so financirani iz javnih sredstev.

 

30. člen

Delitev presežka prihodkov nad odhodki in kritje primanjkljaja določa zakon.

 

31. člen

Zavod nastopa v pravnem prometu v svojem imenu in za svoj račun v okviru dejavnosti, za katero je ustanovljen in registriran, in v okviru sredstev, s katerimi razpolaga.

 

V primerih, ko zavod sklepa pogodbe in druge dogovore, ali se prijavlja na natečaje, ki lahko posledično povzročijo finančne ali druge obveznosti ustanoviteljice, mora pridobiti njeno predhodno soglasje.

 

Ustanoviteljica odgovarja za obveznosti zavoda samo do višine sredstev, ki jih skladno z zakonom in drugim odstavkom 28. člena tega odloka v svojem letnem proračunu zagotavlja zavodu za izvajanje njegove dejavnosti.

 

IX. OBVEŠČANJE USTANOVITELJICE O IZVAJANJU DEJAVNOSTI IN POSLOVANJU ZAVODA

 

32. člen

Zavod vsako leto sprejme letni delovni načrt in finančni načrt ter ju posreduje ustanoviteljici v vednost. Obveznosti ustanoviteljice lahko v finančnem načrtu planira samo z njenim predhodnim soglasjem.

 

V roku 60 dni po zaključku leta mora zavod ustanoviteljici posredovati zaključni račun ter poročili o izvajanju letnega delovnega načrta in poslovanju v preteklem letu, na njeno zahtevo pa ji mora o izvajanju dejavnosti in poslovanju poročati tudi med letom.

 

X. JAVNOST DELA ZAVODA IN VARSTVO PODATKOV

 

33. člen

Delo zavoda je v okviru omejitev, ki jih določajo zakon in poslovni interesi zavoda, javno. Javnost dela zagotavlja zavod z obveščanjem odraslih, ki so vključeni v njegove izobraževalne programe, s stiki s sredstvi javnega obveščanja in druge načine, ki jih opredeli v pravilih zavoda.

 

Javnost obveščanja o delu zavoda direktor in od njega pooblaščeni delavci zavoda.

 

34. člen

Direktor in vsi drugi delavci zavoda morajo varovati listine in podatke, povezane z dejavnostjo in poslovanjem zavoda, do katerih imajo dostop oz. se pri opravljanju dela z njimi seznanijo in so določeni za poslovno tajnost.

 

Osebe iz prejšnjega odstavka morajo varovati poslovno tajnost tudi po prenehanju delovnega razmerja.

 

Za poslovno tajnost se šteje zlasti:

• podatki in dokumenti, ki so z zakonom in drugimi predpisi določeni za zaupne oz. tajne,

• podatki in dokumenti, ki jih svet zavoda določi za poslovno tajnost,

• podatki in dokumenti, ki jih v okviru svojih pooblastil določi za poslovno tajnost direktor zavoda,

• podatki in dokumenti, ki jih zavodu kot zaupne sporoči pristojni organ ali organizacija.

 

V skladu z zakonom mora zavod zagotavljati tudi varstvo osebnih podatkov.

 

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

35. člen

Zavod je pravni naslednik javnega zavoda Delavska univerza Maribor, Maistrova ulica 5, Maribor, v soglasju z ustanoviteljice v letu 1992 preimenovanega v Andragoški zavod Maribor - Ljudska univerza, ki je vpisan v sodni register pri Okrožnem sodišču v Mariboru pod štev. reg. vl. 1/244-00, in prevzema vse njegove pravice in obveznosti.

 

36. člen

Zavod uredi vprašanja, ki niso urejena s tem odlokom, so pa pomembna za opravljanje delavnosti in poslovanje, s pravili, ki jih sprejme svet zavoda, in drugimi internimi predpisi.

 

S pravili se uredijo predvsem zadeve, ki v zakonu, drugih predpisih in tem odloku niso dovolj razdelane za uporabo pri urejanju razmerij v zavodu in zanje zakon ne predpisuje drugih internih aktov zavoda.

 

Razen s pravili in z zakonom predpisanimi internimi predpisi lahko zavod notranja razmerja ureja tudi z drugimi internimi predpisi, ki niso v nasprotju z zakonom in tem odlokom.

 

37. člen

Zavod sprejema pravila, skladna z zakonom in tem odlokom, v roku 3 mesecev po uveljavitvi tega odloka.

 

Postopek za izvolitev oziroma imenovanje članov sveta zavoda se prične neposredno po uveljavitvi tega odloka, svet zavoda pa mora biti konstituiran v roku 3 mesecev od dneva uveljavitve tega odloka.

 

Do konstituiranje sveta zavoda v skladu s tem odlokom opravlja njegove naloge dosedanji svet zavoda.

 

38. člen

Dosedanji direktor zavoda opravlja svoje naloge do izteka mandata, za katerega je bil imenovan.

 

39. člen

Volitve predstavnikov delavcev v svetu zavoda se izvajajo po postopkih in na način, kot določa ta odlok, dokler ne bodo sprejeti in uveljavljeni posebni predpisi, ki bodo urejali sodelovanje delavcev pri upravljanju javnih zavodov, po njihovi uveljavitvi pa se izvajajo na osnovi teh predpisov.

 

40. člen

Z uveljavitvijo tega odloka prenehajo veljati Odločba o ustanovitvi Delavske univerze Maribor, ki jo je 5. marca 1963 sprejel OLO Maribor -Center (Uradni vestnik Okraja Maribor, štev. 20/63), Odločba o spremembi in dopolnitvi odločbe o ustanovitvi Delavske univerze Maribor (MUV, štev. 19/83) in Sklep o soglasju k spremembi imena Delavske univerze Maribor (MUV, št. 10/92).

 

41. člen

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 02800 - 64/97 - 07                                                  Predsednik Mestnega sveta

Datum: 31. december 1997                                              Borut Ambrožič, dipl. ing. agr., s.r.