New Page 2

Na podlagi 52. in 97. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS št. 33/07) in 30. člena Statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož št. 11/99, 7/01, 19/05, 12/06) je Občinski svet občine Ormož na 22. seji dne 23. 2. 2009 sprejel

 

ODLOK

o spremembah in dopolnitvah Odloka o lokacijskem načrtu središča mesta Ormož

 

  I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Sprejme se Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o lokacijskem načrtu središča mesta Ormož (v nadaljevanju lokacijski načrt), ki ga je izdelalo podjetje ZEU družba za načrtovanje d.o.o. iz Murske Sobote, pod številko LN 7/08.

 

2. člen

Vsebina sprememb in dopolnitev občinskega lokacijskega načrta predvideva:

- gradnjo novih objektov,

- rekonstrukcijo objektov,

- rekonstrukcijo in novogradnjo komunalne, energetske in prometne infrastrukture.

 

Spremembe in dopolnitve lokacijskega načrta obsegajo:

 

TEKSTUALNI DEL:

- odlok

 

KARTOGRAFSKI DEL:

- arhitekturno ureditvena situacija M 1:1000

- zakoličba predvidenih ureditev M 1:1000

- situacija komunalnih vodov in naprav   M 1:1000

- situacija prometne ureditve M 1:1000

- varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami M 1:1000

 

PRILOGE

- obrazložitev in utemeljitev sprememb

- smernice in mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora

- seznam aktov in predpisov, ki so bili upoštevani pri pripravi spremembe LN

- izjava odgovornega prostorskega načrtovalca

 

3. člen

Parcele, ki so predmet posamezne spremembe, so navedene pri opisih posegov v 9. členu tega odloka.

 

4. člen

V 6. členu Odloka o lokacijskem načrtu središča mesta Ormož (Uradni vestnik občine Ormož št. 19/05) se spremeni točka 4. FUNKCIONALNA CONA GRADU-FCG tako, da se glasi:

»Območje ormoškega gradu je zajeto v podobmočju št. 6 vključno z bencinsko črpalko in se nahaja na jugovzhodnem delu ožjega mestnega jedra. Tako grad kot parkovno območje predstavljajo kulturno in naravno dediščino. Prevladujoča namembnost objektov v tem območju ima kulturne, muzejske, izobraževalne in druge vsebine, ki so programsko skladne z naštetimi vsebinami. Predvidena je rekonstrukcija obstoječih objektov, vse v soglasju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Maribor.«

 

5. člen

8. člen odloka se dopolni tako, da se

 

v točki a) Lega objektov, na koncu prvega odstavka doda novi stavek:

»Novi objekt se lahko locira tudi na posestno mejo, v kolikor se s tem ohranja obstoječa kvaliteta urbanistične zasnove območja. Gradnja na parcelno mejo je mogoča ob soglasju strank v postopku«. 

 

Za točko b) se dodajo nove točke c), č) in d)

c) Območje za gradnjo

Gradnja objekta je mogoča znotraj določenega območja za gradnjo, kot je to razvidno iz arhitektonsko urbanistične situacije. V kolikor območje za gradnjo za določeni poseg ni posebej označeno pomeni, da tovrstna toleranca ni predvidena. V tem primeru se upošteva tlorisna zasnova za objekt z dimenzijami, kot je to opredeljeno v grafičnem delu lokacijskega načrta.«

 

č) Gradbena linija

»V območjih sprememb naj se predvideni objekt z večjim delom fasade dotika gradbene linije, kot je to označeno v grafičnem delu.«

 

d) Izkoriščenost parcele

»Maksimalni tlorisni gabarit objekta ne sme presegati velikosti območja za gradnjo, oziroma 40% tlorisne površine gradbene parcele.«

 

6. člen

V 9. členu odloka se spremenijo ali dodajo naslednje vsebine:

 

Za posegom 14*, 15* se dodajo posegi :

 

- 47*

(Podobmočje št. 1)

Poslovno stanovanjski objekt etažnosti (K)+P+2+M do (K)+P+1+M. Maksimalna višina objekta znaša 11 m do nivoja kapne lege. V kolikor se v kletni etaži izvede podzemna garaža, mora biti popolnoma vkopana. Garaža lahko posega tudi izven območja za gradnjo vendar tako, da v nobenem pogledu ne vpliva negativno na sosednje objekte in ureditve. Parcele: 816, 817, 818/24  k.o. Ormož.

 

- 48*

(Podobmočje št. 1)

Gradnja poslovno stanovanjskega objekta etažnosti (K)+P+1+M. Maksimalna višina do nivoja kapne lege znaša 7,5 m. Objekt se zgradi v odmiku od obstoječega objekta vzdolž Ptujske ceste. Parcele: 982/1, 982/2, 986 k.o. Ormož.

 

- 49*

 (Podobmočje št. 1 v povezavi s podobmočjem št. 5)

Rekonstrukcija hiše Kerenčičev trg 9: Hiša je kulturni spomenik. Pred obnovo hiše mora biti izdelan konservatorski načrt, na podlagi katerega se obnova izvrši. Gradnja stanovanjskega objekta etažnosti (K)+P+1+M. Maksimalna višina do nivoja kapne lege znaša 7,5 m. Parcele: 993, 994/5, 994/1 k.o. Ormož.

Spremenijo in dopolnijo se določila posegov :

 

- 13*, 15*, 16*, 17*.

(Podobmočje št. 1 v povezavi s podobmočjem št. 3)

Za to območje je bila izdelan projekt št: 8978/074 izdelovalca Inženiring IBT Ljubljana v letu 2008, na katerega je bilo podano pozitivno urbanistično mnenje izdelovalca lokacijskega načrta in soglasje Občine Ormož.

Objekt 13* postane enosmerna cesta širine min. 3,5m , z uvozom iz Ptujske ceste.

Objektu 15* se povečajo tlorisne dimenzije, kot je razvidno iz zakoličbene situacije.

Objektu 16*  spremeni se etažnost na (K)+P+1.

Objektu 17*  spremeni se etažnost na (K)+P+1.

Parcele : 809, 810, 811/1, 814/4 k.o. Ormož.

 

Spremeni se določilo posega:

 

- 4*

(Podobmočje št. 1 v povezavi s podobmočjem št. 7)

Rekonstrukcija objekta razširja možnosti spremembe namembnosti tudi za nove poslovne oziroma poslovno stanovanjske vsebine, z možnostjo postavitve dvigala na dvoriščni strani. Parcela : 798/19 k.o. Ormož.

 

V celoti se spremeni določilo podobmočja št. 6:

 

- 23*

(Podobmočje 6)

 »Predel ormoškega gradu, pripadajočega starega gospodarskega poslopja z »Wienerbergerjem«, bencinske črpalke, vse do Ljutomerske ceste na severu.

23* Načrtuje se rekonstrukcija, delna novogradnja, komunalna ureditev objekta, ureditev zunanjega okolja in sprememba namembnosti grajskih objektov na tem podobmočju. Sprememba namembnosti se nanaša na muzejsko dejavnost in druge kulturno-umetniške vsebine ter na ureditev glasbene šole v okviru obstoječih objektov. Lahko se izvede povezovalni hodnik med grajskim gospodarskim poslopjem in vzhodnim delom gradu. Načrtuje se izgradnja novega kongresno kulturnega centra na mestu poslovnega objekta (bencinske črpalke), ki se ruši. V kongresno kulturnem centru se uredi dvorana s 300 sedeži. Za načrtovanje kongresno kulturnega centra se predvideva izvedba javnega natečaja.

Parkirišča pred gradom se ukinejo in nadomestijo s  parkirišči v podzemni garaži na najprimernejšem mestu. Izvedejo se tudi drugi objekti in ureditve, ki celostno uredijo vsebino območja in ohranjajo preostale dele stavbnih značilnosti, ki vzpostavljajo prvotne originalne ambiente gradu. Parcele: 593, 594, 595, 616, 617, 625, 627 k.o. Ormož.«

 

 Za posegom 32* se dodata nova posega:

 

- 50*

(Podobmočje 9 v povezavi s podobmočjem 13)

Gradnja pastoralnega centra pri župnišču: Župnišče Skolibrova 15 je  kulturni spomenik. Na severni strani stavbe je prizidan neustrezen prizidek, ki ga je možno odstraniti in za potrebe pastoralnega centra zgraditi ustreznejšega, ki mora biti ločen od osnovnega objekta župnišča in nižji od njega. Pokrit naj bo z opečno, dvokapno streho in klasično oblikovan. Za potrebe pastoralnega centra je možno uporabiti tudi leseno gospodarsko poslopje na parc. št. 471 k.o. Ormož ob severni stranici župnijskega kompleksa. Le – tega je mogoče izvesti kot nadomestno gradnjo, ki mora slediti obstoječim talnim in višinskim gabaritom, fasade pa morajo biti oblikovane tako, da se ohrani značaj gospodarskega poslopja (uporaba lesa na fasadah). Zidano gospodarsko poslopje ob zahodni stranici župnijskega dvorišča je potrebno ohraniti in obnoviti v podobi gospodarskega poslopja z opečnimi mrežami. Poslopje lahko služi za potrebe pastoralnega centra. Parcele: 471, 472, 473, 475 k.o. Ormož.

 

- 51*

(Podobmočje 9 v povezavi s podobmočjem 13)

Rekonstrukcija in dozidava kulturnega doma in ureditev parkirišča. Dozidava kulturnega doma na severni strani za potrebe garderob je možna ob pogoju, da ne bo višja od osnovnega objekta in bo upoštevala lokacijo gospodarskega poslopja. Prizidek mora biti oblikovan kot sodobni dodatek k obstoječi arhitekturi. Za ureditev parkirnih mest na dvorišču kulturnega doma in dvorišču zahodno od župnijskega kompleksa ni zadržkov. Parkirišča morajo biti načrtovana z uporabo travnih plošč ali kombinacije granitnih kock in asfalta in zasajena z drevesi ali grmovnicami. Načrtovanje enotne, asfaltirane površine ni dovoljeno. Parcele 470, 471, 472 k.o. Ormož ležijo v neposredni bližini okopa in jarka bronastodobne naselbine. Tu je pred posegi potrebno izvesti arheološke raziskave (arheološko zavarovalno izkopavanje) pred graditvijo ali pred posegi v zemeljske plasti tako, da se arheološka dediščina neovirano in nadzorovano dokumentira in odstrani (26. in 27. točka 3. člena ZVKD – 1).

 Za posegom 37* se doda nov poseg:

 

- 52*

 (Podobmočje 12)

Gradnja poslovno stanovanjskega objekta etažnosti (K)+P+1+M mora biti na lokaciji obstoječega objekta (v gradbeni liniji ulice). Maksimalna višina do nivoja kapne lege znaša 7,5 m. V 2. fazi gradnja večstanovanjskega objekta (pet bivalnih enot v nizu) etažnosti (K)+P+M. Zaradi zapiranja pogledov na pozidavo na dvorišču je potrebno načrtovati intenzivno zasaditev jugozahodnega vogala parc. št. 621 k.o. Ormož. S tem bo dosežen tudi optični zaključek zelenega roba grajskega parka. Ohraniti je potrebno vse drevje na robu parkovne zasaditve, ki meji na obravnavane parcele, posebej velik oreh. Parkirne površine naj bodo urejene kot 'zeleno parkirišče' s tratnimi ploščami in zasajene z manjšimi drevesi in/ali grmovnicami. Parcele: 623, 624, 621 k.o. Ormož.

 

7. člen

10. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:

»Na območju lokacijskega načrta je dovoljena gradnja novih objektov, ureditev in komunalnih ureditev, ki so navedeni v Odloku o lokacijskem načrtu za središče mesta Ormož in tej spremembi odloka«.

 

8. člen

V 1. odstavku 14. člena odloka se drugi stavek spremeni tako, da se glasi:

»Dopolni in nadgradi se obstoječi vodovodni sistem v sistem krožnega vodovoda PEHD 110 s hidrantnim omrežjem in obnova dotrajanih vodov, povsod tam, kjer je to potrebno zaradi izboljšanja oskrbe s pitno vodo«.

 

Doda se nov tretji stavek, ki se glasi :

»Vsako vrsto posega in lokacijo znotraj območja lokacijskega načrta, opredeli in izvaja skladno s potrebami,  pristojna gospodarska javna služba v soglasju z občino kot lastnikom«. 

 

9. člen

Na koncu 16. člena odloka se doda novi stavek, ki se glasi :

»Dopolni in nadgradi se obstoječi kanalizacijski sistem in obnova dotrajanih vodov povsod tam, kjer je to potrebno zaradi izboljšanja čiščenja odpadnih vod. Vsako vrsto posega in lokacijo znotraj območja lokacijskega načrta, opredeli in izvaja skladno s potrebami, pristojna gospodarska javna služba v soglasju z občino kot lastnikom.« 

 

10. člen

Za 34. členom se doda nov 34. a člen, ki se glasi :

»34. a člen

 

Pri načrtovanju objektov in površin se upošteva veljavno zakonodajo s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Za vsak poseg, za katerega se ugotovi ali domneva, da bo povzročil požarno obremenitev, se v projektni dokumentaciji določi stopnja požarne obremenitve in po potrebi izdela ocena požarne ogroženosti ter določi ustrezne ukrepe.

Na območjih povečane požarne ogroženosti na območjih stanovanjskih in drugih gradenj se izvede hidrantno omrežje, po potrebi pa tudi druge požarnovarnostne ukrepe. Ob vseh objektih je treba zagotoviti interventne poti in možnost evakuacije izven rušitvenih con, kot je prikazano v grafični prilogi Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Za zaščito prebivalcev pred rušenji in drugimi nevarnostmi se v novih javnih objektih mora ojačati prvo plošča tako, da zdrži rušenje nanjo.«

 

11. člen

V 35. členu odloka se doda nova alinea, ki se glasi :

»- odstranitev, porušitev ali razgraditev objektov ter vzpostavitev v prejšnje stanje ne sme ogrožati varnosti sosednjih objektov, življenja in zdravja ljudi, prometa ali okolja«. 

 

12. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem Vestniku Občine Ormož.

 
Št: 350-00003/2008 2  22

Ormož, dne 23. 2. 2009 

           ŽUPAN OBČINE ORMOŽ

Alojz Sok l.r.