New Page 2

Na podlagi 6. in 15. člena statuta Občine Miklavž na Dravskem polju (MUV, št. 14/2003-UPB in 33/2010), Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št .37/04) je občinski svet Občine Miklavž na Dravskem polju na. izredni seji, dne, sprejel

 

P R AV I L N I K

o dodeljevanju pomoči za spodbujanje podjetništva v Občini

Miklavž na Dravskem polju

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem pravilnikom se določijo ukrepi, upravičenci, pogoji in postopki za dodeljevanje proračunskih sredstev in nadzor nad porabo sredstev, namenjenih za spodbujanje podjetništva na območju Občine Miklavž na Dravskem polju (v nadaljevanju: občina).

 

2. člen

Sredstva za pomoči po tem pravilniku se zagotavljajo v proračunu občine za namene in v višini, ki je določena z odlokom o proračunu občine za posamezno leto.

 

3. člen

Za uresničevanje ciljev občine na področju razvoja podjetništva, se sredstva po tem pravilniku dodeljujejo po pravilih dodeljevanja pomoči de minimis, skladno z Uredbo komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. december 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

 

II. POGOJI IN MERILA

 

4. člen

Upravičenci do pomoči po tem pravilniku so:

- podjetja, ki imajo sedež na območju občine (mikro in majhno enotno podjetje),ki izpolnjujejo pogoje v skladu z zakonodajo o gospodarskih družbah in samostojni podjetniki posamezniki (pri samostojnih podjetnikih se vsi pogoji za mikro in majhna podjetja smiselno upoštevajo), ki imajo sedež dejavnosti na območju občine,

- fizične osebe s stalnim bivališčem v občini, kadar gre za sofinanciranje samozaposlitve,

- občani, ki so pri pristojnem upravnem organu vložili zahtevo za izdajo dovoljenja za opravljanje dejavnosti oziroma pri pristojnem sodišču priglasitev za vpis v sodni register in predložili vse predpisane dokumente za ustanovitev podjetja.

Iz vloge občana, ki je pri pristojnem organu vložil vlogo za priglasitev statusa samostojnega podjetnika mora biti razvidno, da ima ali bo imel stalno prebivališče in poslovni sedež na območju občine.

5. člen

Izraz »enotno podjetje« v skladu z 2. odstavkom 2. člena Uredbe komisije (EU) št. 1407/2013 pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,

b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja,

c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,

d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

e) podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk a) do d), preko enega ali več drugih podjetij, veljajo so prav tako za enotno podjetje.

 

6. člen

Do pomoči po tem pravilniku niso upravičena podjetja, ki:

- so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,

- so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje,

- sodijo v sektor ribištva in ribogojstva,

- sodijo v sektor primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

- delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti v naslednjih primerih:

- če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

- če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce,

- nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine,

- nimajo plačanih prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev,

- nimajo poravnanih obveznosti do FURS-a za nosilca dejavnosti (s.p.).

 

7. člen

Skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju, ne sme presegati 200.000 EUR v obdobju zadnjih treh poslovnih let, ne glede na obliko ali namen pomoči, ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali unije (v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000 EUR.

 

8. člen

Pomoči de minimis ne smejo biti neposredno povezane z izvozno dejavnostjo upravičenca in se ne smejo dodeljevati pod pogojem, da se daje prednost domačim proizvodom pred uvoženimi.

Pomoči de minimis niso namenjene nabavi vozil za cestni prevoz tovora, dodeljene podjetjem, ki opravljajo dejavnost tovornega prometa in so namenjena za prevoz oseb in tovora v cestnem prometu in ki opravljajo cestne prevoze blaga za najem ali plačilo.

sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški, če bi bila s tako kumulacijo presežena največja dovoljena intenzivnost pomoči, določena v uredbi o skupinskih izjemah ali v odločbi, ki jo je sprejela Komisija.

Pomoč de minimis,dodeljena v skladu z Uredbo komisije (EU) št. 1407/2013 se lahko komulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (200.000 EUR oz. 100.000 EUR).

 

10. člen

Dajalec pomoči mora od prejemnika pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobiti:

- pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi tega pravilnika ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu, - pisno izjavo o drugih že prejetih ali zaprošenih pomočeh za iste upravičene stroške ter zagotovilo, da z dodeljenim zneskom pomoči de minimis, ne bo presežena zgornja meja de minimis ter intenzivnost pomoči po drugih predpisih.

Dajalec pomoči mora pisno obvestiti prejemnika o znesku de minimis pomoči in da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

 

11. člen

Občina bo hranila evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.

Pomoč, odobrena po pravilu de minimis lahko pokriva praviloma do 50 % upravičenih stroškov. Z vsakokratnim razpisom se določi maksimalna višina pokrivanja stroškov za posamezno proračunsko leto.

 

III. UKREPI POMOČI

 

12. člen

Pomoči de minimis se ob izpolnjevanju pogojev iz tega pravilnika dodeljujejo kot nepovratna sredstva v določeni višini za posamezne namene v obliki dotacij ali subvencioniranja obrestne mere.

Sredstva pomoči so namenjena za naslednje ukrepe:

1. sofinanciranje zaposlovanja in ustvarjanja novih delovnih mest,

2. sofinanciranje podjetniškega svetovanja in razširjanje znanja,

3. sofinanciranje usposabljanja in izobraževanja podjetnikov in zaposlenih v podjetju,

4. sofinanciranje promocijskih aktivnosti,

5. sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij.

 

13. člen

Sofinanciranje zaposlovanja in ustvarjanje novih delovnih

mest

Namen ukrepa je povečanje števila zaposlenih in ustvarjanje

novih delovnih mest ter zmanjšanje brezposelnosti.

Pomoč se lahko dodeli za odpiranje novih delovnih mest največ v višini 5 minimalnih bruto mesečnih plač.

Upravičenci do pomoči:

- v primeru samozaposlitve so fizične osebe,ki so registrirane kot brezposelne osebe, imajo stalno prebivališče na območju občine in registrirajo dejavnost na podlagi Zakona o gospodarskih družbah, če jim taka dejavnost pomeni edini in glavni poklic in je tudi poslovni sedež na območju občine. Sredstva za samo zaposlitev lahko fizična oseba prejme le 1 krat.

- v primeru odpiranja novih delovnih mest so podjetja iz 4. člena tega pravilnika. Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru zaposlitve registrirane brezposelne osebe s stalnim bivališčem na območju občine in v kolikor nova zaposlitev pomeni povečanje skupnega števila zaposlenih.

Vsaka sofinancirana zaposlitev mora trajati najmanj 24 mesecev.

 

14. člen

Sofinanciranje podjetniškega svetovanja in razširjanje

znanja

Namen ukrepa je sofinanciranje stroškov podjetjem za:

- svetovanje pri pripravi in izvajanju strateških razvojnih projektov podjetja;

- svetovanje v fazi nastajanja in rasti podjetja,

- svetovanje pri razširjanju znanja za krepitev konkurenčnih in inovacijskih sposobnosti podjetja;

- prijavo podjetja na mednarodne javne razpise.

Upravičeni stroški so:

- stroški zunanjega svetovalca oziroma zunanje institucije,

- stroški zunanjih svetovalcev oziroma izvajalcev v zvezi s pripravo prijave na mednarodni razpis, ki morajo biti v skladu z običajnimi tržnimi cenami in običajnim poslovanjem prijavitelja na razpis.

Pomoč se lahko dodeli največ v višini 50 % upravičenih stroškov.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena tega pravilnika.

V primeru iz druge alineje prejšnjega odstavka so upravičenci podjetja, ki na razpise iz mednarodnih virov prijavijo projekte, ki ustrezajo razpisnim pogojem in so administrativno ustrezni, kar dokažejo s potrdilom razpisovalca, ki je objavil mednarodni javni razpis. V kolikor se na mednarodni razpis prijavi več podjetij, ki so sklenili dogovor o sodelovanju, je vlagatelj vloge nosilno podjetje skupnega projekta.

 

15. člen

Sofinanciranje usposabljanja in izobraževanja podjetnikov

in zaposlenih v podjetju

Namen ukrepa je spodbujanje pridobivanja znanja in kompetenc podjetnikov ter zaposlenih na vseh področjih ter zaposlenih na vseh področjih in s tem spodbujanje inovativnosti in konkurenčnosti podjetij.

Upravičeni stroški so:

- stroški inštruktorja,

- stroški svetovanja v povezavi s projektom usposabljanja,

- potni stroški inštruktorjev in tistih, ki se usposabljajo,

- stroški aktivnosti, ki promovirajo podjetništvo, inovativnost in odličnost poslovanja

Pomoč se lahko dodeli največ v višini 50 % upravičenih stroškov.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena tega pravilnika, ki imajo izdelane strateške razvojne dokumente podjetja, vključno z letnim programom usposabljanja in izobraževanja zaposlenih delavcev, ki vsebuje vrste programov, število udeležencev in predvidene stroške ter izvajalce programov.

 

16. člen

Sofinanciranje promocijskih aktivnosti

Namen ukrepa je spodbuditi sodelovanje podjetnikov in obrtnikov na strokovnih sejmih in razstavah doma in v tujini in na ta način promovirati razvoj novih proizvodov in storitev.

Upravičeni stroški so:

- najetje, postavitev in delovanje stojnice na določenem strokovnem sejmu ali razstavi doma ali v tujini.

Pomoč se lahko dodeli največ v višini 50 % upravičenih stroškov.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena tega pravilnika.

Ukrep, ki je predmet dotacije, mora biti uspešno udejanjen in dokazljiv z izstavljenim računom s strani organizatorja sejma ali razstave.

 

17. člen

Sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij

Namen ukrepa je spodbujanje investicijskih vlaganj v nakup

nove proizvodne in druge opreme za opravljanje dejavnosti, za

katero je podjetje registrirano in katero tudi dejansko opravlja ter nakup nematerialnih pravic (patenti, licence, tehnološko znanje) zaradi ustanovitve novega podjetja, razširitve obstoječega podjetja ali zaradi uvajanja novega proizvodnega programa.

Upravičeni stroški so:

- Stroški nabave opreme

- stroški nakupa, urejanja in opremljanja zemljišč na območju občine,

- stroški pridobivanja projektne dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov,

- stroški nakupa, gradnje ali preureditve poslovnih prostorov,

- stroški nakupa nove opreme in celovita obnova obstoječe proizvodnje,

- stroški nakupa patentov, licenc, know-how in druge programske opreme

Inštrument pomoči: dotacije, subvencioniranje obrestne mere.

 

Pogoji za subvencioniranje obrestne mere:

Subvencioniranje obrestne mere za najete dolgoročne bančne kredite, če so najeti za izvedbo materialne ali nematerialne investicije; obrestna mera bančnega posojila je subvencionirana največ do višine 50% obrestne mere, določene med banko in prosilcem, doba subvencioniranja je največ 3 leta, ne glede na dolžino trajanja posojilnega razmerja med banko in prosilcem.

Pomoč se lahko dodeli največ v višini 50 % upravičenih stroškov posamezne investicije, vendar ne več kot 5.000 EUR.

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena tega pravilnika.

Prejemnik pomoči mora zagotoviti vsaj 50 % lastnih sredstev za kritje stroškov posamezne investicije. Materialna ali nematerialna investicija mora ostati v lasti upravičenca najmanj 3 leta. Pri enakih pogojih ima prednost tisti, ki v zadnjih dveh letih ni dobil subvencije iz občinskih sredstev.

IV. NAČIN DODELJEVANJA POMOČI

 

18. člen

Sredstva pomoči se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa (objava na spletni strani občine), v skladu s tem pravilnikom in predpisi, ki urejajo izvrševanje proračuna.

Javni razpis se lahko objavi za vse ali za posamezne vrste ukrepov navedenih v tem pravilniku.

Merila in kriteriji za dodeljevanje pomoči de minimis po tem pravilniku se podrobneje določijo v javnem razpisu.

 

19. člen

Postopek za dodelitev finančnih sredstev vodi tričlanska strokovna komisija, ki jo imenuje župan.

Vloge za dodelitev sredstev v skladu z razpisnimi pogoji obravnava komisija. V primeru nepopolnih vlog komisija pisno pozove vlagatelja na dopolnitev vloge in določi rok za dopolnitev.

Če vloga v navedenem roku ni dopolnjena, se zavrže kot nepopolna. Za popolne vloge komisija izdela poročilo, na podlagi katerega pripravi predlog prejemnikov sredstev. Predlog upravičencev do regresiranja obrestne mere za kredite (ukrep 1) pripravi komisija v sodelovanju s poslovno banko upravičenca.

O dodelitvi sredstev upravičencem po tem pravilniku, na predlog strokovne komisije, odloča pooblaščena oseba.

Zoper odločitev iz prejšnjega odstavka lahko upravičenec vloži pritožbo pri županu v roku 8 dni od prejema odločbe. Odločitev župana je dokončna.

Datum dodelitve pomoči je datum pravnomočnosti odločbe.

 

V. NADZOR NAD NAMENSKO PORABO SREDSTEV

 

20. člen

Medsebojne obveznosti med občino in prejemnikom sredstev se uredijo s pogodbo.

Kontrolo nad izvajanjem pogodb opravlja občinska uprava.

Prejemniki pomoči morajo takoj po končanem investiranju oz. izvajanju ukrepov, najkasneje pa v roku šestih mesecev po sklenitvi pogodbe, podati pisno vsebinsko in finančno poročilo o namenski porabi sredstev.

V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena ali so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je prejemnik prekršil druga določila pogodbe, je občina na predlog pristojnega občinskega organa upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.

V primeru, da je prejemnik sredstev prenehal z dejavnostjo za katera je prejel sredstva po tem pravilniku, ker se je njegovo podjetje znašlo v težavah, je dolžan vrniti sorazmerni del sredstev skupaj z zamudnimi obrestmi.

 

21. člen

Upravičenec je dolžan povrniti nenamensko porabljena sredstva z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunajo od dneva nakazila upravičencu do dneva vračila sredstev, v primerih ko se ugotovi:

- da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,

- da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,

- da je upravičenec za isti namen in iz istega naslova ponovno pridobil finančna sredstva pred iztekom za to določenega obdobja v razpisu,

- da je upravičenec odtujil (prodal) opremo in druga osnovna

sredstva, sofinancirana iz sredstev proračuna občine, pred iztekom 3 let

- druge nepravilnosti pri uporabi sredstev.

 

VI. KONČNE DOLOČBE

 

22. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o finančni pomoči za spodbujanje podjetništva in obrti v Občini Miklavž na Dravskem polju (MUV 23/2004).

 

23. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 0070-0004/2015

Datum: 20. oktober 2015

 

Župan Občine

Miklavž na Dravskem polju

Leo Kremžar, univ. dipl. nov., s.r.