Na podlagi 43. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86, Ur. list RS št. 26/90,18/ 93,47/93 in 56/93) ter navodila o vsebini posebnih strokovnih podlag in vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 15/85) in na podlagi 19. člena Statuta občine Piran (Ur. objave št. 8/95) je Občinski svet Občine Piran na seji dne 29.05.1997 sprejel
ODLOK
 
O DELNI SPREMEMBI IN DOPOLNITVI UREDITVENEGA NAČRTA ZA HOTEL PALACE V PORTOROŽU (DEL PLANSKE CELOTE T 5/9)
 
I. UVODNE DOLOČBE
 
1. člen
Sprejme se delna spreMemba UREDITVENEGA NAČRTA ZA HOTEL PALACE V PORTOROŽU (planska celota T-5/9) (Ur. obj. 4/ 90), katerega je izdelalo podjetje "Kraški zidar" Sežana, TOZD Projektiva inženiring, septembra 1989. leta pod štev.projekta 7200-722 778.
 
Spremembo istega UN z naslovom: DELNA SPREMEMBA IN Dopolnitev UREDITVENEGA NAČRTA HOTEL PALACE V PORTOROŽU (DEL PLANSKE CELOTE T 5/9) je izdelalo podjetje ARCHITECTA d.o.6. Piran, Tartinijev trg 15, pod štev. projekta 69/96 v februarju 1997 in se nanaša na ožje območje okoli hotela Palace v Portorožu.
2. člen
Osnovni UN se spremeni v naslednjih elementih:
 
  • spremeni se obseg rušenja objektov,
 
  • spremenijo se gabariti prizidkov k hotelu,
 
  • spremeni se prometna ureditev,
 
  • spremeni se komunalna ureditev,
 
  • spremeni se zunanja ureditev,
 
  • v načrt se vnese vrtina termalne vode.
3. člen
Dokumentacija o spremembi UN vsebuje:
 
I. Uvod
 
II. Odlok
 
  1. Soglasje pristojnih soglasodajalcev
 
  1. Tekstualne obrazložitve
 
V. Ocena stroškov posegov v prostor
 
VI. Grafični del
 
List l
 
Izsek iz planskih aktov
 
List 2
 
Kopija katastrskega načrta z mejo območja urejanja in z vrisanimi predvidenimi posegi
 
List 3
 
Geodetski načrt (reambulacija sedanjega stanja na terenu)
 
List 4
 
Prikaz sprememb osnovnega ZN
 
List 5
 
Ureditvena situacija s prikazom objektov Prikaz rušitev objektov
 
List6
 
Zbirna situacija komunalne in energetske infrastrukture
 
List7
 
Načrt gradbenih parcel
 
Tehnični elementi za zakoličenje objektov in funkcionalnega zemljišča
 
List 8
 
Idejna rešitev prometnega omrežja
 
List 9
 
Situacija hortikulturne ureditve
 
List 10
 
Karakteristični prerezi območja
 
List 11
 
Idejne rešitve objektov
II. SPLOŠNE DOLOČBE
 
4. člen
 
Meja ureditvenega območja
Območje spremembe ureditvenega načrta zajema naslednje parcele v skupni izmeri 2,75 ha:
 
Meja poteka na južni strani po zelenici med obema cestama na dvopasovnici in razpolavlja parcelo 7703/2. Na zahodnem delu poteka po robu pločnika K stari cesti po zahodni meji parcele 1582. Na križišču K stari cesti in Stara cesta prečka parcelo 7725 do vogala objekta Stara cesta 4. Nadalje poteka po zahodnem robu parcele 1488 in po severnem robu iste parcele. Nadalje seka Cvetno pot oz. parcelo 1472. Diagonalno preseka parcelo 1477, poteka po severni meji parcele 1476, prečka ulico Mirni kot oz. parcelo 1593, poteka po severo - zahodni in severni meji parcele 1588. Nadaljuje poteka po severni meji,parcele 1589, po zahodni meji parcele 1584/1 in 1585, nadaljuje po severni meji parcele 1585 in 1587, prečka dostopno pot na parceli 1599/1, po spodnjem delu brežine prečka parcelo 1601. Nadalje teče po severnem robu Koprske ceste oz. parcele 7704/5.
 
Na vzhodni strani poteka meja v smeri od severa proti jugu, seka parcelo 1743/1 (park) in poteka naprej po zahodni meji parcele 1743/2 m 1740/1, prečka Senčno ulico oz. parcelo 1686. Nadalje poteka po zelenici med obema cestama Koprske ceste po parceli 7704/5 do podaljška meje , ki poteka po zelenici Obale v smeri od zahoda proti vzhodu po parceli 7703/2. V križišču Obala in Koprska cesta se meja ; poveže v zaključeno celoto.
 
Vse navedene parcele so K.O. Portorož.
 
Natančneje je meja prikazana na katastrskem načrtu v M 1:500.
III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE ALI DRUGIH POSEGOV V PROSTOR
 
5. člen
Ureditveno območje predstavlja del centra Portoroža in je v večji meri namenjeno turizmu in javnim zelenim površinam, v severnem delu pod Koprsko cesto pa ohranja obstoječo individualno stanovanjsko pozidavo.
 
Poleg že obstoječih TP se na obravnavanem področju pojavi nova TP, ki bo izključno napajala z električno energijo prenovljeni hotel Palace.
20 kV kabelsko omrežje
Nova trasf. postaja naj se vzanka v 20 kV povezavi TP Portorož I -TP Portorož V.
 
Vsi 20 kV kablovodi na obravnavanem področju naj bodo uvlečeni v kabelski kanalizaciji.
 
Pred pričetkom del za obnovo okolice hotela je njuno zgraditi novo kabelsko kanalizacijo, v katero se bodo premestile (deloma novi kablovodi) 20 kV kabelske povezave.
 
Razen prenove in novogradnje hotela Palace, katerega bo z električno energijo napajala lastna transf. postaja, na ureditvenem področju ne bo energetskih sprememb.
 
Nizkonapetostno omrežje
 
Nizkonapetostno kabelsko omrežje, ki poteka po področju, ki bo : prizadeto z gradbeni posegi, je potrebno prestaviti in usposobiti v enakem obsegu in funkcionalnosti, kot je obstoječe.
 
Javna razsvetljava
 
Velja enako kot za NNO, le da je potrebno svetilke javne razsvetljave na področju poenotiti.
 
TELEFONSKO OMREŽJE
 
Pristop gradnje kabelsko telefonskega omrežje se uskladi z Ureditvenimi načrti ne samo za obravnavano delo, temveč tudi za potrebe predvidenih Ureditvenih načrtov vzhodno in severno od Ureditvenega načrta T 5/9 hoteli Palace.
 
Pri gradnji kabelskega omrežja se izvedbena dela tehnološko delijo na gradbena in kabelsko montažna dela.
 
V gradbena dela štejemo izgradnjo kabelske kanalizacije take kapacitete, ki bo zadostovala potrebam poleg predmetnega Ureditve-nega načrta tudi za Ureditvene načrte v smeri Lucije in Pirana. Tako zgrajeno kabelsko kanalizacijo uvrščamo med končne rešitve predmetne zazidave, saj ne bo potreb po naknadnih gradbenih delih za dograditev kabelskega omrežja. Kabelska kanalizacija je sistem podzemno položenih cevi, v katere vgrajujemo kable ustreznih konstrukcij, kapacitet in namembnosti, ter kabelskih jaškov za vgradnjo kabelsko spojnega pribora ali pa namensko vgraditev naprav za nemoteno delovanje telefonskega prometa.
 
Pojem kabelsko montažna dela pa obravnava. vgradnjo in spajanje kablov v kabelski kanalizaciji ter zaključevanje le teh v telefonski centrali ali pa v kabelskih razvodiščih na osnovi potreb v prostoru.
 
KOMUNALNI ODPADKI
 
Smetarnica za Hotel Palace je predvidena pri gospodarskem uvozu. Vsi odpadki se odvažajo z območja na deponijo komunalnih odpadkov, skladno z veljavnim odlokom o obveznem odlaganju in odvažanju smeti in odpadkov v občini Piran.
 
CENTRALNO OGREVANJE
 
Hotelski objekt v območju urejanja se ogreva s centralno napeljavo iz lastne kotlovnice. V prizidku Hotela Palace mora biti v kletni etaži ob gospodarskem uvozu predviden prostor za hrambo goriva (olje), ki je zveden tako, da ni mogoč izliv v talnico in morje, ali pa je predviden prostor za hrambo cisterne za plin v zunanji ureditvi okolice.
X. MERILA IN POGOJI ZA VAROVANJE IN IZBOLJŠANJE OKOLJA
 
17. člen
Izhodišče za merila in pogoje varovanja in izboljšanja okolja je porodilo o vplivih na okolje, ki je sestavni del posebnih strokovnih podlog tega UN.
 
Varstvo zraka
 
Pravne osebe morajo poleg stalnega nadzora onesnaženja, ki ga povzročajo viri onesnaženja zraka v njihovih stavbah in neposredni okolici, takoj pristopiti k sanaciji izvirov m odpravi nedovoljenih emisij v zrak, kot to predpisuje Zakon o varstvu zraka. Glede na rezultate meritev in onesnaženosti je potrebno izvesti smotrn prometni režim na vsem območju.
 
Varstvo voda in tal
 
Vse prometne površine morajo biti izvedene s prevleko nepropustno za olje in odvodnjavanje preko lovilcev maščob v meteorno kanalizacijo. Vsa skladišča goriv in naftnih derivatov morajo biti izvedena na način, ki onemogoča izliv v kanalizacijo ali podtalje. Pri vseh posegih v teren je potrebno na ranjenih zemeljskih površinah preprečiti pojave erozije.
 
Varstvo pred hrupom
 
Ravni hrupa ne smejo presegati maksimalne dovoljene vrednosti, ki so definirane z Odlokom o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za posamezna območja. V primeru preseganja najvišjih dovoljenih vrednosti hrupa za območje naravnega ali življenjskega okolja mora PGD prikazati izvedbo aktivnih ali pasivnih protihrupnih ukrepov ter ob zaključku gradnje zahtevo za ponovno oceno emisijske vrednosti hrupa.
Varstvo pred požarom
Adaptacija hotela mora biti tako zasnovana, da je v skladu z zahtevami veljavnih pravilnikov za graditev hotelskih objektov (sobe, apartmaji, dvorane, garaž, bazen, vse komunikacije). Preveriti bo potrebno ustreznost odmikov od sosednjih objektov. V objektu in v zunanjih ureditvah predvideti evakuacijske poti. Predvidijo naj se po veljavnih predpisih vse naprave, potrebne za odkrivanje požara in za gašenje požara.
 
Zagotovljena mora biti zadostna količina vode za gašenje, protipožarni hidranti morajo biti locirani v predpisani medsebojni razdalji v skladu s pravilnikom Ur. list. SFRJ št. 44/83. Za celotni kompleks je potrebna zunanja in notranja hidrantna mreža, predvideti je treba ustrezno število gasilskih aparatov, glede na namembnost, ogroženost in velikost posameznih požarnih sektorjev. Urgentne poti morajo biti speljane do vseh objektov hotela min. širine 3,5 m, za osno obremenitev 10 ton. Zagotoviti se mora intervencijske površine za gasilce.
 
Pri načrtovanju požarnovarnostnih ukrepov je potrebno upoštevati smernice študije požarne varnosti, ki je sestavni del posebnih strokovnih podlag o delni spremembi in dopolnitvi ureditvenega načrta za Hotel Palace.
XI. ETAPNOST IZVEDBE
 
18. člen
Realizacija posegov v prostor ureditvenega območja bo naslednja:
I. faza
Preureditev notranjosti in zunanjosti (fasada in streha) starega dela hotela Palace z rušenjem stranskih objektov. Stranski objekti so objekti nekdanjih term ter na severni strani hotela ter prizidan bazen P+l. V primeru, če preiskave konstrukcije bazena dovoljujejo adaptacijo oz. rekonstrukcijo bazena, se objekt v tej fazi ne ruši.
 
V tej fazi se izvrši prenova obstoječe recepcije na zahodni strani hotela in obstoječe kuhinje. Izvede se rekonstrukcija obstoječega vhoda (avtomobilski uvoz in nadstrešek). Izvede se prenova osrednjega parka (1. del prenove). V tej fazi se predvideva zagotovitev enakovrednih nadomestnih stanovanj za stanovalce v objektu Stara cesta 2
 
Obstoječa trasa Stare ceste z infrastrukturo na severni strani hotela se ohrani. Med cesto in hotelom se predvidijo parkirna mesta. Gospodarski vhod se predvidi na severo-vzhodni strani hotela (glej situacijo l.faze).
II. faza
Zgraditev severnega prizidka hotela z gradnjo kletnih etaž za potrebe funkcioniranja hotela s pripadajočo komunalno in energetsko infrastrukturo. Podfaza teh del je izgradnja osrednje recepcije s cestnim dovozom in pripadajočo zunanjo ureditvijo brez zahodnega in vzhodnega prizidka recepcije s programom dopolnilne ponudbe.
 
Izvede se prenova osrednjega parka (2. del prenove).
III. faza
Rušitev objekta na parceli št. 1583 in gradnja ceste, garažne hiše in priključka na Koprsko cesto v celoti. Ureditev območja termalnega vira. Izkop garažne hiše se izvaja šele po izvedbi podpornih zidov proti severnemu delu. Izvedba pripadajoče komunalne in energetske infrastrukture.
IV. faza
Gradnja novega bazenskega objekta ali adaptacija z rekonstrukcijo bazena ob hotelu in dokončanje hortikulturne ureditve parka pred hotelom in ostale hortikulturne ureditve na celotnem območju ter pripadajoče komunalne in energetske infrastrukture.
 
Glede na potrebe investitorja je v pogojih, ki jih za celoto določa UN, mogoča tudi drugačna faznost poteka del.
19. člen
Začasni režim urejanja:
 
Pred izgraditvijo nove prometne in komunalne infrastrukture je dovoljeno na stavbi starega hotela izvajati vsa pripravljalna dela za prenovo in izvesti načrtovane rušitve.
XII. OBEZNOSTIINVESTITORJEV IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU UREDITVENEGA NACRTA
 
20. člen
Uporabnikom stavb, ki se bodo morale zaradi realizacije ureditvenega načrta porušiti, mora investitor zagotoviti nadomestna stanovanja pred pričetkom izvajanja gradbenih del.
 
Pri realizaciji etapnosti gradnje mora investitor zagotoviti nemotene bivalne pogoje za prebivalce v obstoječih okoliških stavbah v vsem času gradnje in prenove.
 
Investitor je dolžan pred pričetkom rušitvenih del s strani strokovnjaka za geomehaniko ugotoviti stanje sosednjih objektov in po opravljeni porušitvi starega ter gradnji novega prizidka ugotoviti morebitne nastale poškodbe ter jih odpraviti na investitorjeve stroške.
XIII. TOLERANCE
 
21. člen
Dovoljena odstopanja od določil tega odloka so naslednja:
 
V območju Hotela Palace so za prizidke dovoljene tolerance znotraj maksimalnega gabarita, kar pomeni, da se prenova objekta glede na možnosti investitorja lahko izvede tudi v manjšem obsegu in z morebitnimi spremembami dela programa v okviru hotelske dejavnosti. V območju hotela Palace ni dovoljeno povečati števila predvidenih ležišč, določenih s tem UN, in ne zmanjšanje števila parkirnih mest.
 
Namesto gradnje novega bazenskega objekta je možna tudi adaptacija in rekonstrukcija obstoječega bazenskega prizidka, vendar ne srne presegati obstoječega gabarita v velikosti, ki je navedena v 9. členu.
 
Dovoljene so tolerance pri prestavitvi in izgradnji komunalne infrastrukture, prometnih ter zunanjih ureditev, v kolikor se pri izdelavi projektne dokumentacije in gradnji sami ugotovi, da je z manjšimi spremembami mogoče doseči tehnično m ekonomsko ugodnejše rešitve, če le-te ne slabšajo obstoječega oz. predvidenega stanja.
 
Če se pokaže potreba po večjem številu parkiranih mest, lahko obsega garažna hiša po višini 3 etaže (K+P+1), s tem da je kletna etaža pod nivojem predvidenega pritličja.
 
XIV. KONČNE DOLOČBE
22. člen
Vsi ostali elementi osnovnega UN Hotel Palace (Ur. obj. 4/90) stanejo nespremenjeni.
23. člen
Delna sprememba in dopolnitev UN za Hotel Palače v Portorožu je na vpogled občanom in skupnostim pri Uradu za urejanje prostora občine Piran in Upravni enoti občine Piran.
24. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Ministrstvo za okolje in prostor, Enota Koper - Urbanistična inšpekcija.
25. člen
Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah.
 
Številka: 252-328/95-97
Datum: 29.05.1997
Predsednica občinskega sveta Občine Piran
dr. MILENA OBLAK-JUH