Na osnovi 15. člena Zakona o prevozih v cestnem prometu (Ur.list RS, št. 721 1994), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Ur.list SRS, št. 25/83,36/83,42/85,2/86, 47/87, 5/90 in Ur.list RS, št. 10/91,13/93,66/93) ter 19. in 99. člena Statuta Občine Piran (Ur.objave PN, št. 8/95) je Občinski svet Občine Piran 19.9.1996 na seji sprejel
ODLOK
 
O ORGANIZACIJI IN NAČINU OPRAVLJANJA JAVNEGA PREVOZA OSEB Z AVTOTAKSJJI V OBČNI PIRAN
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
1. člen
Ta odlok predpisuje način opravljanja javnih prevozov potnikov z avto taksiji na območju občine Piran, usposobljenost voznikov za opravljanje prevozov z avto taksiji, pravice in obveznosti prevoznikov in pri njih zaposlenih voznikov avto taksijev ter pravice in obveznosti uporabnikov storitev avto taksijev.
2. člen
Gospodarske družbe in samostojni podjetniki posamezniki (v nadaljnjem besedilu prevozniki) opravljajo javni prevoz oseb in stvari z avto taksiji v občini Piran v skladu z določbami tega odloka in ostalimi predpisi.
3. člen
Storitve avto taksijev zajemajo javni prevoz potnikov in njihove osebne prtljage z za to posebej opremljenimi in urejenimi osebnimi avtomobili z največ 8 sedeži za potnike. pri katerem relacijo določi potnik oziroma naročnik, cena in drugi pogoji izvajanja storitve pa so določeni s splošnimi pogoji, ki izhajajo iz tega odloka ali pa so določeni na način, kot ga določa ta odlok.
 
Ta odlok ureja samo storitve avto taksijev, pri katerih je začetek prevoza na območju občine Piran, ne glede na nadaljevanje relacije (v nadaljnjem besedilu storitve avto taksijev). Ta odlok ne ureja pogojev in načina opravljanja storitev avto taksijev, ki so pričele izven območja občine Piran (v nadaljnjem besedilu občina), ne glede na to, da relacija poteka preko območja občine ali se v njej konča.
4. člen
Storitve avto taksijev so namenjene potnikom (fizičnim osebam) in njihovi osebni prtljagi brez omejitev, razen v primerih, določenih s tem odlokom.
 
Poleg potnikov imajo značaj uporabnikov storitev avto taksijev tudi naročniki oziroma plačniki storitev, ki niso nujno potniki.
 
Naročnik lahko naroči, izvajalec pa lahko izvede avto taksi storitev samo na način, določen s tem odlokom.
5. člen
Prevozniki pridobijo pravico do opravljanja prevozov z avto taksiji na podlagi pridobljene licence. Domače pravne osebe pridobijo licenco pri Gospodarski zbornici Slovenije, fizične osebe pa pri Obrtni zbornici Slovenije.
6. člen
Prevozniki morajo zagotoviti časovno in prostorsko avto taksi storitev na območju občine 24 ur na dan vse dni v letu.
 
II. ORGANIZACIJA PREVOZOV Z AVTOTAKSIJI
7. člen
Avto taksi storitve, pri katerih je začetek prevoza na območju občine Piran, se izvajajo na osnovi programa dela Sekcije avto taksistov pri Območni obrtni zbornici Piran (v nadaljnjem besedilu: sekcija). Sekcija pripravlja predloge Območne obrtne zbornice Piran, ki prevoznike zastopa pred organi občine ter pred javnostjo glede priprave in izvajanja programa dela, določanja tarif za storitve avto taksijev in drugih splošnih pogojev poslovanja.
8. člen
Posamezen prevoznik izvaja avto taksi storitve na podlagi letnega programa sekcije.
 
Sekcija pripravi predlog programa za naslednje leto in ga do 30. novembra tekočega leta posreduje v potrditev Županu. Župan lahko zahteva dopolnitev, po preučitvi predloga, v skladu z veljavnimi predpisi, ki jo izvršni odbor.sekcije obravnava in svoje ugotovitve dostavi Županu.
 
Če sekcija ne predloži predloga programa v roku iz drugega odstavka, velja program iz predhodnega leta. Sekcija o tem obvesti Župana.
 
Potrjeni program lahko sekcija samostojno spreminja, ko gre za potrebne uskladitve zaradi vključitve dodatnega števila vozil v program in zaradi daljšega začasnega ali trajnega zmanjšanja posameznih vozil. O spremembah mora sproti obveščati Župana.
9. člen
Program vsebuje:
 
  1. razporeditev avto taksijev po delovnih skupinah;
 
  1. razpored delovnih skupin po dekadah ali drugače določenih časovnih periodah po posameznih postajališčih v posameznem delu dneva;
 
  1. način komuniciranja med uporabniki in vozniki avto taksijev ter vozniki med seboj;
 
  1. druge elemente, ki so potrebni za celovito organizacijo prevoza z avto taksiji.
 
Pri izdelavi programa je treba upoštevati naslednje pogoje:
 
    • vsak voznik je po programu tedensko aktiven vsaj 40 ur,
 
    • na postajališču avto taksijev v Portorožu (pred Pošto) mora biti zagotovljena avto taksi storitev 24 ur dnevno vse leto.
 
Ostala postajališča pa po potrebi s programom
 
  • pripravljen mehanizem nadomeščanja po programu razporejenih, vendar odsotnih vozil in voznikov.
10. člen
Sekcija poleg programa dela samostojno določa cene oziroma tarife za avto taksi storitve, pri tem pa glede postopka in vsebine odločitev upošteva morebitne veljavne predpise na državni ravni.
 
Tarife za avto taksi storitve ne smejo vsebovati elementov linijskega cestnega prometa.
 
Sekcija predloži sprejete tarife v vednost županu.
III. POSTAJ ALIŠČA AVTOTAKSIJEV
 
11. člen
Postajališča za avto taksije so posebne javne površine, na katerih lahko ustavljajo in opravljajo svojo dejavnost le avto taksiji.
 
Uporabo postaj ališča za avto taksije, kjer morajo prevozniki zagotavljati stalno ponudbo z avto taksiji, dovoli z odločbo občinska uprava na podlagi letnega programa sekcije.
 
Postajališča za avto taksije v občini Piran so:
 
  1. Piran - Tartinijev trg,
 
  1. Piran - pri Luški kapitaniji,
 
  1. Portorož - pri pošti.
 
  1. Lucija - med Banko in trgovino Degro.
 
Pristojna občinska služba lahko določi nova postajališča za avto taksije na osnovi ustrezne dokumentacije, predpisov in programa sekcije.
12. člen
Če je število prevoznikov po letnem programu večje ali manjše od števila oziroma od letne zmogljivosti avto taksi postajališč objavi pristojni občinski upravni organ javni razpis za oddajo avto taksi postajališč.
13. člen
Kriteriji javnega razpisa iz 12. člena so:
 
  • doba opravljanja dejavnosti v celoti in posebej na območju občine Piran:prednostno pravico imajo prevozniki, ki ob izpolnjevanju vseh drugih zakonskih pogojev dejavnost že oziroma dlje časa opravljajo;
 
  • prevoznik mora imeti v Republiki Sloveniji licenco za opravljanje z avto taksijem, oziroma to licenco pridobiti pred izdajo odločbe občinske uprave;
 
  • znanje italijanskega jezika in vsaj pasivno še enega izmed naslednjih svetovnih jezi kov: angleški, nemški ali francoski, kar se ugotovi na podlagi ustreznega potrdila ali s preizkusom znanja.
14. člen
Župan lahko za strokovno pripravo odločitev pri izvedbi razpisa (priprava razpisnih pogojev. ocena ponudb) določi posebno komisijo.
15. člen
Postajališča za avto taksije določi Urad za urejanje prostora Občine Piran, uredijo in vzdržujejo pa jih uporabniki javne površine.
16 člen
Za uporabo avto taksi postajališča na javni površini plačujejo prevozniki komunalno takso.
17. člen
  1. Avto taksi postajališče mora biti opremljeno z ustrezno horizontalno in vertikalno signalizacijo, označeno s predpisanim znakom, številko postajališča in cenikom oziroma tarifami za avto taksije Ponoči morajo biti razsvetljena.
 
  1. Na postajališču za avto taksije morajo biti označeni prostori (boksi) za ustavljanje avto taksijev.
 
  1. Na začetku in koncu avto taksi postajališča mora biti postavljena tabla z obojestransko označbo " TAXI ".
 
  1. Postajališča so lahko opremljena s telefonom. Stroški namestitve telefona, postavitev ustreznih prometnih znakov in vzdrževanje postajališč bremenijo prevoznike avto taksijev.
18. člen
Na postajališču se avto taksiji razporedijo po času prihoda. Vozniki morajo biti na avto taksi postajališču v avto taksiju ali v njegovi neposredni bližini.
19. člen
Prevoz z avto taksijem se opravlja z avto taksi postajališča ali z mesta, ki ga določi naročnik.
IV. PRAVICE IN DOLŽNOSTI VOZNIKA
 
20. člen
Ob izpolnjevanju drugih zakonskih pogojev mora imeti voznik avto taksija opravljen preizkus, s katerim se preveri njegovo poznavanje kraja in okoliščin, pomembnih za opravljanje avto taksi storitev na območju občine.
 
Župan določi komisijo za izvedbo preizkusa ter sprejme program preizkusa ob sodelovanju Območne obrtne zbornice Piran in Turističnega društva Portorož.
21. člen
Voznik avto taksija, ki je na podlagi programa dela razporejen na delo, mora v tem času prevzeti vsako naročilo, ki ga prejme neposredno na avto taksi postajališču, po telefonu na avto taksi postajališče ali od naročnika, ki ga je z očitnim znamenjem ustavil med vožnjo, če voznik pri tem ustavljanju ne ovira prometa in ne krši cestno-prometnih predpisov.
22. člen
Voznik avto taksija ne more med delovnim časom, brez opravičenega razloga, odkloniti naročila, ki se mu sporoči neposredno ali po telefonu.
23 člen
Voznik avto taksija ni dolžan voziti oseb, ki so pod vplivom alkohola in napadalnih oseb ter oseb, ki bi s svojimi stvarmi, obleko ali na kakšen drug način poškodovale vozilo, razen v primerih, ko je treba nuditi pomoč osebam, ki so se ponesrečile v prometni nesreči ali kako drugače.
24. člen
Voznik avto taksija mora sprejeti tudi potnikovo osebno prtljago razen če ta skupaj s potniki ne presega nosilnosti vozila ali če bi s svojimi dimenzijami ogrožala spoštovanje cestno-prometnih in drugih predpisov.
 
Prtljago namešča in izdaja voznik avto taksija.
25. člen
Živali v spremstvu potnikov sprejme voznik v vozilo po lastni presoji.
 
Voznik je dolžan sprejeti živali, ki so v kletkah ter psa z nagobčnikom, ki ga potnik drži med vožnjo v naročju.
 
Voznik je dolžan sprejeti v vozilo službenega psa v spremstvu uradnih oseb ter psa, izšolanega vodnika za slepe v spremstvu slepe osebe.
26. člen
Voznik avto taksija mora naročeno vožnjo opraviti v skladu z naročilom, in sicer po naj krajši oziroma najprimernejši poti.
 
Voznik avto taksija mora imeti ves čas vožnje vključen taksi meter, ki ga vključi ob začetku vožnje in izključi ob prihodu na določen, naročeni kraj.
 
Voznik potniku zaračuna storitev na podlagi taksi metra in veljavne tarife ter je dolžan potniku izstaviti račun.
27. člen
V primeru, da voznik avto taksija zaradi objektivnih razlogov ne more dokončati začete vožnje, je dolžan potniku oziroma naročniku vožnje v najkrajšem času zagotoviti drugo avto taksi vozilo ali drug ustrezni prevoz.
28. člen
Voznik avto taksija lahko z napisom na vozilu obvesti potnike o sporazume-vanju v tujem jeziku.
29. člen
Z najdenimi predmeti v avto taksiju ravna voznik v skladu s predpisi o najdenih predmetih.
V. PRAVICE IN DOLŽNOSTI POTNIKA
 
30. člen
Potnik lahko naroči prevoz na avto taksi postajališču po telefonu ali z ustavitvijo prostega avto taksija.
 
Potnik izbere na postajališču za avto taksije vozilo ki je prvo na vrsti, vendar ima pravico izbrati tudi drugo vozilo, ko le to pride na vrsto.
 
Pri drugih načinih naročanja avto taksijev naročnik nima pravice izbirati vozila ali voznika.
31. člen
Namembni kraj in smer vožnje določi potnik, ki naroči prevoz z avto taksijem. Naročnik lahko določi, ali se bo z istim avto taksijem peljalo več potnikov na istih ali različnih relacijah, vendar največ toliko, kot dopušča registracija vozila.
VI. NADZOR
 
32. člen
Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja pristojna občinska komunalna služba.
Nadzor nad neposrednim izvajanjem avto taksi storitev, usposobljenostjo voznikov, uporabo tarif ter drugih vidikov opravljanja avto taksi storitev opravljajo tudi tržna in cestno-prometna inšpekcija ter policija.
VII. KAZENSKE DOLOČBE
 
33. člen
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznujeta za prekršek samostojni podjetnik in voznik avto taksija, če:
 
  1. ne ustavila vozila in ne sprejmeta potnika v primeru, da imata prosto vožnjo in s tem ne kršita cestno-prometnih predpisov (21. člen);
 
  1. ravnala v nasprotju z določbo 22. člena;
 
  1. ne sprejmeta potnikove osebne prtljage (prvi odstavek 24. člena);
 
  1. naročene vožnje ne opravila v skladu z naročilom oziroma ne po najkrajši poti (prvi odstavek 26. člena);
 
  1. naročniku vožnje ali potniku ne zagotovita v najkrajšem času drugega avto taksija (27. člen);
 
  1. z najdenimi predmeti ne ravnata v skladu s predpisi o najdenih predmetih (29. člen);
 
  1. ravnata v nasprotju z drugim odstavkom 30. člena.
 
Z denarno mandatno kaznijo 8.000,00 SIT se kaznuje za prekršek voznika avto taksija, če:
 
  1. ravna v nasprotju z določbo 18. in 19. člena;
 
  1. ne vključi taksi metra ob odhodu in ga ne izključi ob prihodu na določeno mesto (2 odstavek 26- člena).
34. člen
Z denarno kaznijo najmanj 20.000 SIT se kaznujeta za prekršek samostojni podjetnik in pravna oseba, če:
 
  1. avto taksi storitve ne delujejo 24 ur na dan, vse dni v letu (6. Člen);
 
  1. avto taksi postajališče ni opremljeno v skladu z določbo 17. Člena;
 
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje za prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena tudi odgovorna oseba fizične ali pravne osebe.
35. člen
V slučaju večkratne kršitve določil na podlagi 33. in 34. člena tega odloka, lahko nadzorni organ predlaga prepoved uporabe avto taksi postajališča ali pa odvzem obrtnega dovoljenja v skladu s 4. točko 17. člena in 2. točko 18. člena Obrtnega zakona.
 
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
36. člen
V primeru dodelitve avto taksi postajališč pred uveljavitvijo postopka za pridobitev licence po Zakonu o prevozih v cestnem prometu, veljata Obrtno dovoljenje in priglasitveni list za samostojnega podjetnika kot licenca.
37. člen
Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati odlok o ureditvi nekaterih vprašanj avto taksi storitev v občini Piran (Uradne objave, št. 6/82).
38. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic, Koper.
 
Št.: 343-25/95-96
Piran, 19. septembra 1996
Predsednica Občinskega sveta občine Piran
dr.MILENA OBLAK-JUH, l.r.