New Page 1

Na podlagi 14., 15. in 16. člena Zakona o varnosti cestnega prometa – uradno prečiščeno besedilo ZVCP-1-UPB4 (Ur. l. RS, št. 133/06), 3. in 17. člena Zakona o prekrških – uradno prečiščeno besedilo ZP-1-UPB4 (Ur. l. RS, št. 3/07), 21. člena Zakona o lokalni samoupravi – uradno prečiščeno besedilo ZLS-UPB1 (Ur. l. RS, št. 100/05, 21/06, 14/07) ter 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04, 26/05) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 9. seji, dne 11. junija 2007, sprejel

 

O D L O K

o ureditvi cestnega prometa

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se na območju Mestne občine Maribor (v nadaljevanju: MOM) določi prometna ureditev, postopek in način dela Mestne redarske službe Mestne uprave MOM in Medobčinskega inšpektorata pri nadzoru nad ustavljenimi, parkiranimi in zapuščenimi vozili, pa tudi delovanje Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOM (v nadaljevanju: svet).

 

2. člen

(1) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

-  dostava je opravljanje prevoznih storitev fizičnih, pravnih oseb ter samostojnih podjetnikov posameznikov;

-  dostavni čas je čas med 5.00 in 9.00 uro ter med 20.00 in 22.00 uro, ki je predviden za opravljanje dostave v območju za pešce;

-   dovolilnica je predpisan obrazec, ki ga izda pristojni organ za potrebe parkiranja, ustavljanja ali vstopa v določena območja

MOM;

-  inšpektor je inšpektor oziroma inšpektorica Mestne uprave MOM, ki opravlja nadzorstvo nad izvajanjem določb tega odloka in ZVCP-1-UPB4;

-   redar je občinski redar oziroma redarka Mestne redarske službe Mestne uprave MOM, ki opravlja nadzor nad izvajanjem določb tega odloka in ZVCP-1-UPB4;

-  intervencijska vozila so vozila organov in organizacij, ki opravljajo intervencijske naloge skladno z zakonskimi pooblastili ter vozila, ki opravljajo intervencijsko dejavnost na področju gospodarskih javnih služb;

-  vozilo za mobilno oglaševanje je motorno in/ali priklopno vozilo, ki je namenjeno izključno oglaševanju;

-  pajek je posebej prirejeno vozilo z dvigalom za odvoz nepravilno parkiranih vozil;

- parkirna ura je naprava ali predmet za označitev časa prihoda oziroma začetka parkiranja v območju kratkotrajnega parkiranja;

-  parkirnina je občinska taksa za parkiranje na javnih površinah, določenih s tem odlokom;

-  parkirni listek je obrazec za označitev časa, za katerega se plača parkirnina;

-  pristojni organ je organ Mestne uprave MOM, pristojen za področje prometa.

(2) Drugi izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen, kot ga določajo ZVCP-1-UPB4, Zakon o javnih cestah – uradno prečiščeno besedilo ZJC-UPB1 (Ur. l. RS, št. 33/06) in Zakon o prevozih v cestnem prometu – ZPCP-2 (Ur. l. RS, št. 131/06, 5/07) in Zakon o graditvi objektov – uradno prečiščeno besedilo – ZGO-1-UPB1 (Ur. l. RS, št. 102/04, 92/05, 93/05, 111/05, 120/06).

 

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu

3. člen

(1) Za uveljavljanje ukrepov ter načrtovanje in usklajevanje nalog na področju preventive in vzgoje v cestnem prometu na območju MOM se s sklepom Mestnega sveta MOM ustanovi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (v nadaljevanju: svet).

(2) S sklepom o ustanovitvi sveta se določijo sestava, pogoji in način dela sveta.

(3) Sredstva za delovanje sveta se določijo v vsakoletnem občinskem proračunu v okviru izvajanja nalog s področja prometa.

 

II. UREDITEV CESTNEGA PROMETA

Ustavitev in parkiranje

4. člen

(1)  Ustavitev in parkiranje je, poleg v ZVCP-1-UPB4 in v tem odloku naštetih primerih, prepovedano tudi na javnih površinah kot so trgi, tržnice, igrišča, parki, zelenice, drevoredi in rekreacijske površine.

(2)  Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki parkira vozilo na javni površini iz prvega odstavka tega člena.

 

Ureditev mirujočega prometa

5. člen

Javne parkirne površine so:

-   parkirne površine, namenjene kratkotrajnemu parkiranju;

-   parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine;

-   parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine; -    javne parkirne hiše v lasti MOM; -   ostale parkirne površine.

6. člen

(1)  Parkiranje na javnih parkirnih površinah je dovoljeno le pod pogoji, določenimi s tem odlokom in ZVCP-1-UPB4.

(2)  Dovoljeni čas parkiranja, način parkiranja in obveznost plačila parkirnine na javnih prometnih površinah mora biti označeno s predpisano prometno signalizacijo.

(3)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

1. Območja kratkotrajnega parkiranja

7. člen

(1)  Mestni svet MOM na predlog pristojnega organa določi območje kratkotrajnega parkiranja s predpisano prometno signalizacijo. Parkiranje v območju kratkotrajnega parkiranja je brezplačno.

(2)  Na območju kratkotrajnega parkiranja je potrebno na vidnem mestu v vozilu namestiti parkirno uro in označiti čas začetka parkiranja.

(3)  Voznik po preteku s parkirno uro označenega časa ne sme ponovno podaljšati časa parkiranja.

(4)  Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne označi časa začetka parkiranja ali ponovno podaljša čas parkiranja po preteku s parkirno uro označenega.

 

2. Parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine

8. člen

(1)  Pristojni organ lahko določi parkirne površine, na katerih ni uvedeno plačilo parkirnine.

(2)  Parkirne površine iz prejšnjega odstavka tega člena so:

-   posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest, ki so označena s predpisano prometno signalizacijo;

-   parkirišča na voziščih javnih cest in drugih javnih površinah, označena s predpisano prometno signalizacijo;

-   začasno urejena parkirišča kot posebej urejena parkirišča izven vozišč javnih cest.

(3)  Parkirne površine iz prve in druge alineje drugega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(4)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

3. Parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine

9. člen

(1)  Mestni svet MOM na predlog pristojnega organa določi parkirne površine, na katerih je uvedeno plačilo parkirnine. Višino parkirnine določi Mestni svet MOM z odlokom v skladu z določili Zakona o financiranju občin – ZFO-1 (Ur. l. RS, št: 123/06).

(2)  Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3)  Kjer je s predpisano prometno signalizacijo določeno, da se plačuje parkirnina, mora voznik plačati parkirnino in parkirni listek namestiti na vidnem mestu v vozilu ter vozilo po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, odpeljati.

(4)  Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki na parkirni površini iz prvega odstavka tega člena:

-   ne plača parkirnine na predpisan način;

-   ne namesti parkirnega listka na vidnem mestu v vozilu;

-   po izteku časa, za katerega je bila plačana parkirnina, ne odpelje vozila.

(5) Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

10. člen

(1)  Za potrebe parkiranja vozil stanovalcev s stalnim bivališčem na območju, kjer je uvedeno plačilo parkirnine, ter pravnih oseb, samostojnih podjetnikov – posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, državnih organov in organov lokalnih skupnosti, ki imajo svoj sedež na območju, kjer je uvedeno plačilo parkirnine, lahko pristojni organ na podlagi vloge in proti plačilu izda dovoljenje za parkiranje. V dovoljenju se določijo pogoji za uporabo te parkirne površine. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu.

(2)  Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne namesti dovolilnice iz prejšnjega odstavka na vidno mesto v vozilu.

(3)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(4)  Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

 

4. Ostale parkirne površine

11. člen

(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo za parkiranje:

-   vozil voznikov, ki prevažajo otroke v in iz vzgojno-varstvenih ustanov in osnovnih šol;

-   vozil državnih organov in tujih diplomatskih predstavništev za službene potrebe;

(2)  Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3)  Parkiranje vozil na parkirnih površinah iz druge alineje prvega odstavka tega člena je dovoljeno le s posebnim dovoljenjem za parkiranje, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ. V dovoljenju se določijo pogoji za uporabo te parkirne površine. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu.

(4)  Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki ne namesti dovolilnice iz tretjega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu.

(5)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz tretjega odstavka tega člena.

(6)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

(7)  Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

 

12. člen

(1)  Parkiranje tovornih vozil, priklopnih vozil, vozil za mobilno oglaševanje in avtobusov na javnih prometnih površinah je prepovedano.

(2)  Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za potrebe parkiranja tovornih vozil, priklopnih vozil in avtobusov.

(3)  Pristojni organ na podlagi vloge in proti plačilu izda dovoljenje za parkiranje vozil za mobilno oglaševanje na javnih površinah. V dovoljenju se določijo pogoji za uporabo te parkirne površine. Hkrati z dovoljenjem izda pristojni organ tudi dovolilnico za parkiranje vozila za mobilno oglaševanje, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu.

(4)  Parkirne površine iz drugega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(5)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik vozila, ki ne namesti dovolilnice iz tretjega odstavka tega člena na vidno mesto v vozilu.

(6)  Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz tretjega odstavka tega člena.

(7)  Z globo 1000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim in tretjim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 200 evrov.

(8)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

13. člen

(1)  Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za potrebe parkiranja koles, koles z motorjem in motornih koles.

(2)  Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

Dostavna mesta

14. člen

(1)  Pristojni organ lahko določi potrebno število dostavnih mest, namenjenih izključno za potrebe izvajanja dostave.

(2)  Površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3)  Parkiranje na dostavnih mestih je prepovedano, dovoljena pa je ustavitev za čas, potreben, da se naloži ali razloži tovor, ki je predmet dostave.

(4)  Dostava na javnih prometnih površinah ne sme ovirati ali onemogočiti normalnega poteka prometa in mora biti opravljena brez odlašanja in hitro. Po naložitvi ali razložitvi blaga je potrebno cesto temeljito očistiti.

(5)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.

(6)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom ali četrtim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

Parkirna mesta za avto-taksi vozila

15. člen

(1)  Pristojni organ lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za potrebe parkiranja avtotaksi vozil.

(2)  Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo.

(3)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

III. VARSTVO UDELEŽENCEV CESTNEGA PROMETA

 

Varstvo cestnega prometa

16. člen

(1)  Prepovedano je ograjevanje javnih parkirnih površin, razen z dovoljenjem pristojnega organa, ki se izda po predpisu, ki ureja javne ceste v MOM.

(2)  Javne površine se lahko s soglasjem pristojnega organa uporabljajo tudi za postavljanje kioskov, prodajnih stojnic, gostinskih vrtov, cvetličnih korit, telefonskih govorilnic, avtomatov, panojev, gradbišč, začasnih deponij materiala, ograj, stebrov, oglaševalskih objektov, montažnih in zidnih sten ter podobnih enostavnih objektov, če to ne ovira ali ogroža udeležencev cestnega prometa. S soglasjem se določijo pogoji postavitve objekta.

(3)  Za postavitev objektov iz prejšnjega odstavka, za katere ZFO-1 ne predpisuje možnost plačila občinske takse, se sklene najemna pogodba.

(4)  Če inšpektor ugotovi, da je na javni površini postavljen objekt iz prvega ali drugega odstavka tega člena brez soglasja ali dovoljenja pristojnega organa ali v nasprotju s soglasjem oziroma dovoljenjem, odredi takojšnjo odstranitev takega objekta na stroške lastnika. Odstranitev opravi izvajalec rednega vzdrževanja ceste.

(5)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom.

(6)  Z globo 160 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki brez soglasja pristojnega organa ali v nasprotju s soglasjem ali najemno pogodbo postavi objekt iz drugega odstavka tega člena.

(7)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, ali brez soglasja pristojnega organa ali v nasprotju s soglasjem ali najemno pogodbo postavi objekt iz drugega odstavka tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

Območje za pešce

17. člen

(1)  Pristojni organ določi območja za pešce s predpisano prometno signalizacijo.

(2)  Območja za pešce so lahko varovana s premičnimi ali nepremičnimi fizičnimi zaporami, ki preprečujejo vožnjo vozil.

(3)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

 

18. člen

(1) V območje za pešce smejo poleg vozil, ki so navedena v ZVCP-1-UPB4, zapeljati tudi vozila:

-   za potrebe izvajanja dostave materiala za gradnjo, vzdrževanje objektov, kurirskih storitev in servisne dejavnosti na območju za pešce;

-   lastnikov ali najemnikov stanovanj, poslovnih prostorov in garaž znotraj območja za pešce, kadar imajo na funkcionalnem zemljišču zagotovljen parkirni prostor; če parkirnega prostora nimajo, so upravičeni do dostave v dostavnem času;

-   za potrebe izvajanja javnih prireditev.

(2)  Vozila iz prvega odstavka tega člena, razen tistih, ki jih določa ZVCP-1-UPB4, smejo zapeljati v območje za pešce le, če je to dovoljeno s predpisano prometno signalizacijo in imajo dovoljenje pristojnega organa.

(3)  Dovolilnico, ki jo izda pristojni organ na podlagi dovoljenja, je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu.

(4)  Višino in vrsto prevoznine določa Mestni svet MOM v okviru vsakoletne strategije oblikovanja cen komunalnih proizvodov in storitev.

(5)  Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju tretjim odstavkom tega člena.

(6)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(7)  Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

19. člen

(1)  Dostava v območju za pešce se opravlja v dostavnem času med 5.00 in 9.00 uro ter med 20.00 in 22. uro, kar mora biti določeno s predpisano prometno signalizacijo.

(2)  V območju za pešce je v dostavnem času dovoljena vožnja in ustavitev vozil do 5 ton največje dovoljene mase. Prekoračitev največje dovoljene mase 5 ton je dovoljena za dostavo gradbenega materiala ali drugih izdelkov, ki imajo takšno dimenzijo, maso in obliko, da jih ni mogoče dostaviti drugače, le s posebnim dovoljenjem za prevoz, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ.

(3)  Dovolilnico, ki jo izda pristojni organ na podlagi posebnega dovoljenja, je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu.

(4)  Zaradi prevoza, nakladanja in razkladanja tovora ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev oziroma poškodovana javna površina.

(5)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim ali drugim odstavkom tega člena.

(6)  Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.

(7)  Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico.

(9)  Z globo 680 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim ali četrtim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo 120 evrov.

(10)             Neupravičeno uporabljeno dovolilnico občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu. O odvzemu izda potrdilo.

 

IV. POGOJI IN NAČIN ODSTRANITVE TER HRAMBE NEPRAVILNO PARKIRANIH VOZIL

20. člen

(1)  Redar odredi odstranitev oziroma odvoz vozila s pajkom v skladu s pogoji in načinom, določenim v ZVCP-1-UPB4 in tem odloku.

(2)  Redar izda pisno odredbo za odvoz vozila s pajkom, ki jo namesti na vozilo tako, da jo voznik zlahka opazi.

(3)  Odredba za odvoz vozila mora vsebovati:

-   registrsko številko vozila,

-   znamko in tip vozila,

-   kraj prekrška,

-   datum in čas prekrška.

21. člen

(1)  Odvoz nepravilno parkiranega vozila iz prejšnjega člena tega odloka opravi izvajalec, ki je izbran na podlagi javnega razpisa (v nadaljevanju: izvajalec).

(2)  Izvajalec je dolžan vozilo, ki je nepravilno parkirano in ogroža varnost cestnega prometa, odstraniti v najkrajšem možnem času.

(3)  Odvoz vozila se opravi na stroške lastnika oziroma uporabnika vozila.

 

22. člen

(1)  Izvajalec opravlja dejavnost hrambe in varovanja vozil na za to določenem in urejenem prostoru. Na poslovnem prostoru mora biti na vidnem mestu označena firma izvajalca, čas poslovanja in cenik.

(2)  Izvajalec mora zagotoviti, da se lahko vozilo prevzame kadarkoli.

 

23. člen

(1)  Izvajalec odgovarja za morebitne poškodbe ali tatvino vozila od začetka izvajanje odredbe, s katero je bil odrejen odvoz vozila do prevzema vozila.

(2)  Odredba se začne izvajati z nameščanjem opreme za odvoz vozila.

 

24. člen

(1)  Voznik oziroma uporabnik vozila mora plačati izvajalcu 50 % višine stroškov, določenih za odvoz vozila, če želi prevzeti vozilo na kraju prekrška potem, ko je redar že napisal odredbo za odvoz vozila, izvajalec pa s kraja prekrška vozila še ni odpeljal.

(2)  Voznik oziroma uporabnik vozila mora plačati stroške iz prejšnjega odstavka takoj na kraju prekrška, sicer se šteje, da voznik ne želi prevzeti vozila na kraju prekrška.

(3)  Šteje se, da je vozilo odpeljano, ko pajek spelje z mesta, kjer je naložil vozilo.

 

25. člen

Izvajalec vrne odstranjeno vozilo na mestu hrambe, ko lastnik ali uporabnik vozila predloži dokazila o plačilu stroškov odvoza in varovanja vozila.

 

26. člen

Če lastnik ali uporabnik vozila ne prevzame vozila v 30 dneh od dneva odvoza vozila, se šteje, da je to vozilo zapuščeno, izvajalec pa ravna z vozilom po postopku, določenem za zapuščena vozila.

 

V. RAVNANJE Z ZAPUŠČENIMI VOZILI

27. člen

Redar ali inšpektor ravna z zapuščenimi vozili skladno z določili ZVCP-1-UPB4.

 

28. člen

 Odredba za odstranitev mora vsebovati:

-   znamko, tip in barvo vozila,

-   lokacijo zapuščenega vozila,

-   datum zaznave zapuščenega vozila,

-   številko in datum izdaje pisne odredbe,

-   morebitne identifikacijske oznake vozila (številka šasije, številka motorja, itd.).

-    

29. člen

(1)  Izvajalec rednega vzdrževanja cest zagotovi 24-urno hrambo in varovanje prevzetih vozil pred poškodbami in tatvinami ter škodno zavarovanje za čas hrambe.

(2)  Na poslovnem prostoru izvajalca rednega vzdrževanja cest mora biti na vidnem mestu označena firma ter čas poslovanja in postopek izdajanja zapuščenih vozil.

 

30. člen

Izvajalec rednega vzdrževanja cest vodi evidenco prevzetih zapuščenih vozil, ki mora obsegati podatke iz drugega odstavka 28. člena tega odloka in datum ter uro prevzema zapuščenega vozila.

31. člen

Izvajalec rednega vzdrževanja cest preda vozilo lastniku na podlagi listine, s katero dokaže, da je lastnik zapuščenega vozila. Lastnik vozila mora pred prevzemom plačati stroške odvoza in hrambe.

 

32. člen

Če lastnik zapuščenega vozila ne prevzame v roku treh mesecev od izdaje odredbe, se vozilo uniči po določbah predpisov, ki urejajo ravnanje z zapuščenimi predmeti.

 

33. člen

(1)  Po preteku treh mesecev ali po lastnikovem prevzemu zapuščenega vozila izvajalec rednega vzdrževanja cest obvesti odredbodajalca o morebitnih identifikacijskih oznakah odstranjenega zapuščenega vozila, zaradi nadaljnjega vodenja postopka o prekršku zoper lastnika vozila.

(2)  Z globo 680 evrov se kaznuje izvajalec rednega vzdrževanja cest, če ravna v nasprotju z določbami prvega odstavka tega člena, odgovorna oseba izvajalca rednega vzdrževanja cest pa se kaznuje z globo 120 evrov.

 

VI. ODGOVORNOST LASTNIKA VOZILA

34. člen

(1)  Če je prekršek po tem odloku storjen z vozilom, pa ni mogoče ugotoviti, kdo je storilec, se za prekršek kaznuje lastnik oziroma imetnik pravice uporabe vozila, razen če dokaže, da tega prekrška ni storil.

(2)  Če je lastnik oziroma imetnik pravice uporabe vozila, s katerim je storjen prekršek iz prejšnjega odstavka, pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik, državni organ ali samoupravna lokalna skupnost, se kaznuje za prekršek odgovorna oseba.

 

VII. NADZOR

35. člen

(1)  Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka, ki urejajo postavljanje in vzdrževanje predpisane prometne signalizacije in nadzor nad zapuščenimi vozili, opravlja inšpektor v skladu s pooblastili, predpisanimi v ZVCP-1 in v tem odloku.

(2)  Redarji izvajajo nadzor nad izvajanjem določb ZVCP-1 in tega odloka, v skladu s svojimi pooblastili, predpisanimi v

ZVCP-1, Zakonu o občinskem redarstvu (Ur. l. RS, št. 139/06) in v tem odloku.

(3)  Inšpektorji in redarji vodijo postopek o prekršku in odločajo v postopku o prekršku po določbah ZP-1 kot prekrškovni organi v skladu s pooblastili, določenimi v prvem in drugem odstavku tega člena.

 

VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

36. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka prenehata veljati:

-   Odlok o ureditvi cestnega prometa v Mestni občini Maribor (MUV, št. 14/96),

-   Odredba o določitvi elementov za urejanje prometa, po Odloku o ureditvi cestnega prometa v Mestni občini Maribor (MUV, št. 21/96, 22/98, 23/98, 29/02, 2/03, 16/04, 5/05, 4/06).

 

37. člen

Dovoljenja in dovolilnice, izdane na podlagi predpisov, določenih v 36. členu tega odloka, veljajo do izdaje ustreznih dovolilnic po določbah tega odloka, vendar ne dlje kot 3 mesece po uveljavitvi tega odloka.

 

38. člen

Pristojni organ v roku treh mesecev, po uveljavitvi tega odloka, posreduje Mestnemu svetu MOM predlog območij kratkotrajnega parkiranja, odplačnih parkirnih površin, višino parkirnine in kriterije za izdajo dovolilnic.

 

39. člen

Mestni svet MOM s sklepom ustanovi svet za preventivo in varnost v cestnem prometu v treh mesecih od uveljavitve tega odloka.

 

40. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 34001-411/2006 0800 DPO                                                                   Župan

Datum: 11. junij 2007                                                                               Franc Kangler, s. r.