New Page 1

 

Na podlagi 12. člena Zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 4/06-UPB1), 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00 in 30/06), ter 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 10/1999 in 15/2004) je Občinski svet Občine Piran na 6. redni seji dne 22.5.2007  sprejel

 

 

 

 

 

ODLOK

 

 

O MERILIH ZA DOLOČITEV PODALJŠANJA OBRATOVALNEGA ČASA GOSTINSKIH OBRATOV V OBČINI PIRAN

 

 

 

 

 

1. člen

 

 

(splošno)

 

 

S tem odlokom se določajo merila in pogoji, na podlagi katerih za gostinstvo pristojen organ lokalne skupnosti (v nadaljevanju: občinska uprava) izda dovoljenje za obratovanje gostinskega obrata in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, v podaljšanem obratovalnem času na območju občine Piran.

 

 

2. člen

 

 

(obratovalni čas)

 

 

Gostinski obrati in kmetije (v nadaljevanju: gostinski obrati), na katerih se opravlja gostinska dejavnost, obratujejo v rednem obratovalnem času, ki se evidentira in potrdi pri občinski upravi.

 

 

 

 

 

Obratovanje gostinskih obratov izven rednega obratovalnega časa se šteje za obratovanje  v podaljšanem obratovalnem času.

 

 

 

 

 

Gostinski obrat lahko obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če za to predhodno dobi soglasje občinske uprave, ki o tem odloča na podlagi vloge stranke, določil tega odloka in Zakona o splošnem upravnem postopku.

 

 

3. člen

 

 

(pogoji)

 

 

Soglasje za podaljšani obratovalni čas se lahko izda, če gostinski obrat:

 

 

  • v predhodnem letu ni imel zaznanih kršitev s strani pristojnih služb ali drugih ukrepov v zvezi s kršitvami iz 8. člena tega odloka in če ne gre za kršitve, do katerih prihaja zaradi obratovanja gostinskega lokala v podaljšanem obratovalnem času,

 

 

  •  zagotavlja urejenost in čistočo na funkcionalnih površinah od 7. ure dalje do konca obratovalnega časa,

 

 

  • zagotavlja varnost za obiskovalce in zaposlene,

 

 

§         ima ustrezno odločbo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki ga  izda pristojna upravna enota;

 

 

  • ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program, ima ustrezno odločbo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki jo izda pristojna upravna enota, iz katere je razvidno, da lokal izpolnjuje pogoje iz 52. člena Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti (Uradni list RS, št. 88/2000).

 

 

 

 

 

 

4. člen

 

 

(merila za določitev podaljšanega obratovalnega časa)

 

 

 

 

 

Na podlagi meril se podaljšani obratovalni čas določi:

 

 

  • v obdobju od 15.06. do 15.09. lahko gostinski obrati obratujejo največ do 3. ure, razen obratov, ki nudijo mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program in jo izvajajo v zaprtih prostorih s protihrupno zaščito,

 

 

  • v obdobju od 15.09. do 15.06. lahko gostinski obrati obratujejo največ do 1. ure, ob petkih, sobotah in praznikih pa največ do 3. ure, razen obratov, ki nudijo mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program in jo izvajajo v zaprtih prostorih s protihrupno zaščito,

 

 

§         gostinskim obratom, ki nudijo mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program in jo izvajajo v zaprtih prostorih s protihrupno zaščito, se določi podaljšan obratovalni čas največ do 4. ure vse leto,

 

 

§         gostinski obrati, ki svojo dejavnost deloma ali v celoti opravljajo zunaj zaprtih prostorov, morajo zaključiti s predvajanjem glasbe in drugimi hrupnimi dejavnostmi na zunanjih površinah najkasneje ob 1. uri,

 

 

§         gostinski obrati, ki svojo dejavnost opravljajo v stanovanjsko poslovnih stavbah, morajo zaključiti s predvajanjem glasbe in drugimi hrupnimi dejavnostmi najkasneje ob 1. uri.

 

 

5. člen

 

 

(prijava obratovalnega časa)

 

 

Gostinec mora razpored obratovalnega časa za svoj gostinski obrat prijaviti pri občinski upravi najpozneje 15 dni pred :

 

 

-       začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto,

 

 

-       začetkom obratovanja,

 

 

-       spremembo obratovalnega časa,

 

 

-       iztekom obdobja, v katerem mu je bil odvzet podaljšani obratovalni čas.

 

 

 

 

 

Odločbo za podaljšani obratovalni čas izda občinska uprava za posamezno koledarsko leto.

 

 

 

 

 

Gostinec prijavi obratovalni čas na obrazcu, ki je objavljen skupaj s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00 in 30/06).

 

 

 

 

 

6. člen

 

 

(enkratno podaljšanje obratovalnega časa)

 

 

 

 

 

Občinska uprava lahko odloča o enkratnem podaljšanju obratovalnega časa gostinskega obrata.

 

 

 

 

 

Gostinec mora podati vlogo za izdajo odločbe za enkratno podaljšanje obratovalnega časa vsaj  8 dni pred prireditvijo.

 

 

 

 

 

Občinska uprava lahko dovoli enkratno podaljšanje obratovalnega časa, če gostinec v zadnjem letu ni kršil določil tega odloka, pri tem pa lahko upošteva mnenje pristojne krajevne skupnosti, policijske postaje ali inšpekcijskega organa.

 

 

Gostinci ali drugi subjekti, ki organizirajo več prireditev v koledarskem letu ali organizirajo prireditev, ki poteka  v več gostinskih lokalih hkrati, lahko podajo skupno vlogo za podaljšani obratovalni čas za vse prireditve.

 

 

7 . člen

 

 

(dolžnosti)

 

 

Gostinec s podaljšanim obratovalnim časom je dolžan:

 

 

na ustrezen način ves čas zagotavljati varnost za obiskovalce in zaposlene,

 

 

zagotavljati urejenost in čistočo na funkcionalnih površinah od 7. ure dalje do konca obratovalnega časa.

 

 

 

 

 

Gostinec s podaljšanim obratovalnim časom, ki nudi tudi mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program, je dolžan zagotavljati varnost za obiskovalce in zaposlene z uniformirano varnostno službo, ki ima pridobljeno dovoljenje na podlagi Zakona o zasebnem varovanju.

 

 

8. člen

 

 

(kršitve odloka)

 

 

Za kršitve tega odloka šteje:

 

 

- kršitve obratovalnega časa,

 

 

- kršitve javnega reda in miru,

 

 

- prekomerne obremenitve okolja s hrupom,

 

 

- kršitve Zakona o zasebnem varovanju,

 

 

- kršitve Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami,

 

 

- neurejenost in nečistoča na območju funkcionalnih površin gostinskega obrata.

 

 

9. člen

 

 

(ugotavljanje kršitev)

 

 

 Občinska uprava ugotavlja kršitve na podlagi:

 

 

-          najmanj dveh postopkov pristojnih organov,

 

 

-          pridobitve najmanj dveh poročil pristojne institucije ali pooblaščenega organa o zaznanih kršitvah tega odloka,

 

 

-          dve fotografij občinske inšpekcije, opremljenih z datumom in uro, ki izkazujejo dve kršitvi tega odloka in sta zapisniško zabeleženi,

 

 

-          pisnega mnenja pristojnega inšpekcijskega organa, da so nastale v gostinskem obratu take razmere, da je potrebno nemudoma ukrepati.

 

 

 

 

 

Pristojni občinski inšpekcijski organ vodi posebno evidenco kršiteljev tega odloka in o tem obvešča pristojne službe.

 

 

10. člen

 

 

(odvzem dovoljenja za podaljšani obratovalni čas)

 

 

 

 

 

Občinska uprava lahko na podlagi pravnomočnega plačilnega naloga oz. odločbe pristojnega prekrškovnega organa odvzame dovoljenje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času zaradi kršitev določil tega odloka, in sicer za dobo enega leta.

 

 

11. člen

 

 

(subsidiarna uporaba predpisov)

 

 

 

 

 

Za druga vprašanja, ki niso opredeljena s tem odlokom, se smiselno uporabljajo naslednji predpisi:

 

 

Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na  katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00 in 30/06),

 

 

Zakon o zasebnem varovanju (Uradni list RS, št. 126/2003),

 

 

Zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami (Uradni list RS, št. 108/99 in 44/00),

 

 

Zakon o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/2006),

 

 

Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 105/2005).

 

 

12. člen

 

 

(prehodne določbe)

 

 

 

 

 

Med kršitve iz 8. člena tega odloka se štejejo tiste, ki so bile podane oziroma zabeležene od dneva uveljavitve tega odloka dalje.

 

 

 

 

 

Gostinskim obratom, ki so za leto 2007 že pridobili dovoljenje za podaljšani obratovalni čas, velja le-ta do konca leta 2007.

 

 

 

 

 

Gostinski obrat, ki je za leto 2007 že pridobil dovoljenje za podaljšani obratovalni čas, bi pa na podlagi tega odloka pridobil ugodnejši obratovalni čas, lahko poda vlogo za podaljšani obratovalni čas po uveljavitvi tega odloka.

 

 

 

 

 

Četrta in peta alineja 4. člena - ki določa, da gostinski obrati, ki svojo dejavnost deloma ali v celoti opravljajo zunaj zaprtih prostorov, in gostinski obrati, ki svojo dejavnost opravljajo v stanovanjskih poslovnih stavbah, morajo zaključiti s predvajanjem glasbe in drugimi hrupnimi dejavnostmi najkasneje ob 1. uri se uporablja od uveljavitve tega odloka dalje.

 

 

13. člen

 

 

(končna določba)

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po uradni objavi, s tem pa preneha veljati Odlok o merilih za določitev podaljšanja obratovalnega časa gostinskih obratov v občini Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 25/05)in Pravilnik o dodatnih merilih za določitev podaljšanja obratovalnega časa gostinskih obratov v občini Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 45/05).

 

 

 

 

 

Štev.: 321-6/2007

 

 

Piran, 22.5.2007

 

 

                                                                                           Župan Občine Piran

 

 

                                                                                               Tomaž Gantar