New Page 1

 

Republika Slovenija

OBČINA ZAGORJE OB SAVI

Cesta 9. avgusta 5

1410 Zagorje ob Savi

 

tel.: 03 56 55 700

fax: 03 56 64 011

www.zagorje.si

obcina.zagorje@zagorje.si

 

 

OBČINSKI SVET

 

 

Številka : 900-39/2008

Datum : 3. 11. 2008

 

   

Z A P I S N I K

 

14. seje Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi, ki je bila v ponedeljek, 3. 11. 2008, ob 17. uri, v sejni sobi gasilskega društva Zagorje – mesto, Kidričeva 11a.

 

Prisotni:  

Ivo Klančišar, Neva Marn, Gregor Brinjevec, Janka Pavšek Bantan, Ani Režun, Franc Kukovica, Marjan Kovač, Sandi Grčar, Romana Butolen, Anica Ule Maček, Aleksander Kos, Simona Klukej, Janez Vovk, Janez Groboljšek, Ivo Potočnik, Andrej Dolšina, Marko Agrež, Dragica Jazbec, Janez Vidmar, Albin Pražnikar, Alojz Jelševar, Samo Vrtačnik, Staša Baloh Plahutnik, Mitja Cizej, Štefka Suša.

 

Ostali prisotni:

Matjaž Švagan, župan; Branko Omahne, direktor občinske uprave, Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance; Tatjana Podbregar, vodja oddelka za okolje in prostor; Blanka Šmit, vodja oddelka za družbene dejavnosti, Irena Drašlar, vodja oddelka za splošne zadeve; Ivo Vrtačnik, vodja oddelka za gospodarske javne službe; Rudi Regancin, član nadzornega odbora, predstavnik SAVAPROJEKT, d.o.o. in AQUARIUS, d.o.o. (k 7. točki); predstavnik AKA, d.o.o. (k 8. in 9. točki); predstavnik ARHIS, d.o.o. ( k 10. točki).

 

Na seji je bilo prisotnih 25 članov občinskega sveta, zato je občinski svet lahko pričel z delom.

 

Sejo je otvoril in vodil župan Občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan.

 

Župan je nato v skladu s 30. členom poslovnika občinskega sveta predlagal v sprejem zapisnika 13. seje, z dne 3. 7. 2008 in 7. korespondenčne seje občinskega sveta, z dne 29.07. 2008.

 

Člani so SOGLASNO sprejeli zapisnika 13. seje, z dne 3. 7. 2008 in 7. korespondenčne seje občinskega sveta, z dne 29.07. 2008.

 

Župan je predlagal, da se 7, 8, 9. in 10. točka dnevnega reda, prestavijo na začetek dnevnega reda, ker so prisotni gosti, ki bodo predstavili te točke.

Člani so predlog SOGLASNO sprejeli.

 

Člani občinskega sveta so nato SOGLASNO sprejeli naslednji

 

dnevni red:

 

1. Občinski prostorski načrt občine Zagorje ob Savi in okoljsko poročilo – 1. OBRAVNAVA

2. Občinski podrobni prostorski načrt za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi – 2. OBRAVNAVA

3. Občinski podrobni prostorski načrt za območje »Loke« v Kisovcu – 1. OBRAVNAVA

4. Spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta za Obrtno industrijsko cono Toplice v Zagorju ob Savi – 1. OBRAVNAVA

5. Pobude in vprašanja članov občinskega sveta

6. Poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti v Občini Zagorje ob Savi

7. Informacija o opravljenih revizijah in nadzorih poslovanja

8. Poročilo o realizaciji proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 za obdobje januar – julij 2008

9. Predlog Odloka o spremembi Odloka o proračunu Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 – 2. REBALANS – SKRAJŠANI POSTOPEK

10. Predlog proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2009 z odlokom o proračunu in načrt razvojnih programov občine za obdobje 2009 -2013 – 1. OBRAVNAVA

11. Volitve in imenovanja:

- imenovanje nadomestnega člana – predstavnika zaposlenih – skupščine Stanovanjskega podjetja Zagorje ob Savi, d.o.o.

 

 

K 1. točki – Občinski prostorski načrt občine Zagorje ob Savi in okoljsko poročilo

 

Tatjana Podbregar, vodja oddelka za okolje in prostor je uvodoma pojasniila, da je OPN  prostorski načrt, s katerim se ob upoštevanju usmeritev iz državnih prostorskih aktov, razvojnih potreb občine in varstvenih zahtev določijo cilji in izhodišča prostorskega razvoja občine, načrtujejo prostorske ureditve lokalnega pomena ter določijo pogoji umeščanja objektov v prostor. Postopek priprave obeh načrtov se je začel še v času veljavnosti Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03; v nadaljevanju: ZUreP-1) na podlagi programov priprave kot Strategija prostorskega razvoja občine Zagorje ob Savi (Ur.l. RS, št. 93/05) in Prostorski red občine Zagorje ob Savi (Ur.l. RS, št. 26/07) ter se po uveljavitvi ZPNačrt v skladu z 98. členom in na podlagi Sklepa o začetku priprave občinskega prostorskega načrta (OPN) Občine Zagorje ob Savi (Ur.l. RS, št. 51/07) tudi nadaljuje.

V mesecu maju 2007 je bil torej, po dolgotrajnem napovedovanju sprememb, končno sprejet nov Zakon o prostorskem načrtovanju, ki je v delih, ki obsegajo izdelavo prostorskih aktov občin, v celoti nadomestil do takrat veljavni ZUreP. Nov zakon predvsem bistveno spreminja postopek sprejemanja občinskih prostorskih aktov. V skladu z novim zakonom je župan že sprejel zgoraj omenjeni nov ugotovitveni sklep, s katerim se določa, da občina namesto strategije prostorskega razvoja in prostorskega reda občine pripravi nov enoviti prostorski akt – občinski prostorski načrt (OPN). S sprejemom novega zakona je morala občina v celoti prilagoditi postopek izdelave novega OPN.

Občina je od občanov in gospodarskih subjektov v občini  za spremembo prostorskih aktov pridobila kar 243 pobud, tako da se v celoti zaveda dimenzije problema in časovnih zagat, ki so nastale pri pripravi omenjenega dokumenta. Občina mora pri pripravi občinskih prostorskih aktov in pri vodenju postopkov spoštovati sprejeto zakonodajo ter priporočila pristojnega ministrstva. Občina je na podlagi izdelanih strokovnih podlag skušala celovito začrtati prostorski razvoj naselij ter tudi spremeniti mejo naselja v primerih, ko je bila le ta v preteklih letih načrtovana neskladno s sedanjimi razvojnimi prioritetami. V kolikor so pobude občanov skladne s sprejeto strategijo in lokalnimi razvojnimi cilji ter v okviru novih usklajenih mej naselij, so se skušale upoštevati pobude občanov ter so se tudi ustrezno utemeljile, da bo za te spremembe mogoče pridobiti pozitivna mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

Podrobno obrazložitev vsebine Občinskega prostorskega načrta je nato podal g. Dušan Blatnik predstavnik izdelovalca iz podjetja Savaprojekt d.d. Krško.

 

Sledila je obrazložitev vsebine okoljskega poročila, ki jo je podala ga. Lea Trnovšek predstavnica izdelovalca iz podjetja Aquarius d.o.o. Ljubljana.

 

Župan se je zahvalil za predstavitev in otvoril razpravo.

 

Janez Vidmar, član občinskega sveta z liste SDS, je vprašal, kako je s predlogom sprememb glede na predloge, ki so bili podani na javni razpravi, kajti gradivo je obsežno in ni razvidno. Koliko je upoštevana izgradnja pločnikov in kolesarskih stez ob vseh teh regionalnih ali občinskih cestah.

 

Tatjana Podbregar je obrazložila, da je predstavljen enak prostorski dokument kot je bil javno razgrnjen. Ob enem pa so predstavljena tudi vse pripombe in podana stališča do pripomb. Če bodo danes potrjena stališča, bodo vse pozitivne pripombe dodane v osnutek in takšen bo šel soglasodajalcev v dokončno mnenje. Kar se tiče kolesarskih poti in pločnikov, so vključene v samih strateških usmeritvah, vendar, ker ne gre za podrobnejši prostorski načrt, niso predmet obdelave.

 

Župan je pojasnil, da je pločnik v Kisovcu že vrsto let v planu, vendar občina ne dobi zemljišča, obvoznice v KS Franc Farčnik ni mogoče zgraditi, ker je plaz še vedno aktiven.  Večina podanih pobud pa je v prostorskem planu upoštevanih.

 

Dragica Jazbec, članica občinskega sveta z liste SDS, je vprašala pripravljavca načrta, kako bo prostorski plan vključen v eventuelno drugačno regijo ali bo to cela regija priključena drugi regiji ali bo eventuelno deljena, ali ta plan predvideva tudi to možnost.

 

Podbregarjeva je odgovorila, da gre za občinski prostorski načrt, ki je na lokalni ravni, zakonodaja pa omogoča tudi regionalni prostorski načrt. Kar se tiče povezovanja, je mogoča navezava znotraj Zasavske regije ali širše. 

 

Dragica Jazbec je dejala, da jo moti sprememba terminologije iz kraja v mesto, zato se boji ,da ne bi prišlo do kakšne zmešnjave.

 

Župan je pojasnil, da je Zagorje od leta 1952 mesto in ne kraj.

 

Tatjana Podbregar je tudi pojasnila, da je OPN optimistično naravnan.. Največ se bosta širila kraj Kisovec in Izlake.

 

Staša Baloh Plahutnik, članica občinskega sveta z liste SD, je dejala, da je OPP verjetno pripravljen v skladu z metodologijo, kajti zelo podrobno opredeljuje nekatere namene v prostoru, predvsem kar se tiče infrastrukture in drugih zadev, ki so prostorskega značaja, iz samega dokumenta pa je relativno malo jasno, koliko primernih površin bo lahko namenjenih nadaljnjemu gospodarskemu razvoju. Ali bi lahko pripravljalci dokumenta na kratko s skupno številko povedali, koliko dodatnih površin je namenjenih za razvoj  obrti, industrijo in drugo. V OPN se veliko posveča vprašanju razvoja turizma ali je to potem umeščeno kot gospodarska dejavnost ali kot turistični potencial, ki še ni realiziran v gospodarskem delu. Izrazila je tudi prepričanje, da bo sedaj mogoče lažje pripraviti razvojni načrt občine Zagorje, ki ga občina zelo potrebuje.

 

Tatjana Podbregar je odgovorila, da so bile glede razvoja turizma izpostavljene Izlake, kajti izdelovalci vidijo, da je potencial v turizmu na  Izlakah, ker je kar nekaj naravnih biserov v občini, ki bi jih bilo potrebno iz turističnega aspekta bolj poudarjati in tržiti. Kar se tiče gospodarskega razvoja oz. možnosti obrtnih con in centralnih funkcij naselja je bilo mogoče v predstavitvi premalo poudarjeno, da občina strateško širi tri urbana jedla in lokalna središča, ki so bila tudi pokazana. Iz urbanističnega razvoja Kisovca je razvidno, da se širi ves ravninski del do območja Siporexa, ki je razvojno namenjen predvsem širjenju gospodarskih dejavnosti, obrti in industrije. Ravno tako Izlake, ki bodo povezane z Orehovico in Podlipovico. Mesto Zagorje se bo širilo krakasto, ker je pač konfiguracija terena takšna. Je pa v odstotkih težko povedati koliko dodatnih novih zazidljivih površin pridobivamo s tem načrtom Izrazila je tudi upanje, da bo država te širitve odobrila.

 

Samota Vrtačnika, član občinskega sveta z liste SMS, je zanimala usoda 174. pobude.

 

Podbregarjeva je dejala, da je to območje varovanega gozda in širitev je bila možna samo kot zapolnitev obstoječe razpršene poselitve v minimalnem obsegu za eno individualno stanovanjsko hišo, kajti večja širitev v varovani gozd ni dovoljena.

 

Andrej Dolšina, član občinskega sveta z liste NSi, je želel pojasnilo, ker je predlagatelj v enem predlogu predvideval tudi rešitev prometnega zamaška skozi predore, v kakšnih okoliščinah, bi se ta možnost uresničila, da bi se razbremenitev reševala skozi predore, kajti ko so pred dvajsetimi leti prvič naredili rekonstrukcijo ceste skozi Izlake, so bili pobudniki takšne rešitve takrat slabo razumljeni oz. označeni kot nerealisti. Zanimalo ga je kdaj in pod kakšnimi pogoji bi se ta pobuda uresničila in ali gre samo za nakazano možnost.

 

Župan je pojasnil, da je bila res takšna pobuda dana, predlagatelj bo to možnost proučil.

 

Dušan Blatnik je dejal, da je to vizija, strateški del, podrobnejše umestitve objektov pa so del bolj podrobnejših načrtov. Tehnično se da vse naredit, kaj je pa realno pa je veliko odvisno od  števila prometa in seveda od finančnih sredstev.

 

Janez Vidmar je dopolnil, da je bila to pobuda izlaškega sveta krajevne skupnosti. Gre za  predor pod gradom v dolžini 400 m, kar je zelo realno, nikoli pa niso govorili o pobudi za izgradnjo predorov proti Trojanam. Verjame pa, da bo verjetno prišlo v petnajstih letih do realizacije teh projektov glede na obremenjenost prometa, ki se pojavlja.

 

Mitja Cizej, član občinskega sveta z liste SD, je dejal, da ga zanima širjenje področje poselitve, po tem projektu bo precej več prebivalcev v naši občini čez nekaj let in ali so zato predvideni ti tuneli ali pa zgolj zaradi povečanega tranzita.

 

Tatjana Podbregar je pojasnila, da gre pri izgradnji predorov za strateško usmeritev in zato, da tranzitni promet sprosti urbana jedra.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo se je župan zahvalil predstavnikom SAVAPROJEKTA, d.o.o.,  AQUARIUSA, d.o.o in Tatjani Podbregar za izčrpno predstavljen občinski prostorski načrt in za uspešno sodelovanje tudi v bodoče.

 

Člani občinskega sveta so nato SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 31:

 

1. Občinski svet je obravnaval dopolnjen osnutek Občinskega prostorskega načrta  (OPN)

Občine Zagorje ob Savi in okoljsko poročilo.

 

2.Občinski svet je obravnaval in sprejel stališča do pripomb iz javne razgrnitve.

 

3.Predlagatelj pripravi in vodi vse nadaljnje postopke za dokončen sprejem Občinskega prostorskega načrta.

 

K 2. točki – Občinski podrobni prostorski načrt za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi

 

Uvodoma je Tatjana Podbregar obrazložila, da je občinski svet na svoji seji dne 02. 06. 2008 obravnaval osnutek Odloka občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi in obravnaval tudi pripombe z javne razgrnitve ter sprejel stališča do pripomb, ki so bila vsem pripombodajalcem pisno posredovana. Občinski svet je sprejel tudi sklep, da predlagatelj odloka pripravi predlog odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi za drugo obravnavo in sprejem. Podjetje AKA d.o.o. Trbovlje je skladno z zakonodajo zaprosilo tudi za dokončna mnenja vse pristojne nosilce urejanja prostora, ki so svoja pozitivna mnenja tudi podali. Tako je usklajen predlog odloka o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi, ki je posredovan občinskemu svetu v drugo obravnavo in sprejem.

 

Ker razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 32 :

 

1. Sprejme se Odlok o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi. Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za območje »Pavliničeve vile« v Zagorju ob Savi je pod številko projekta OPPN 01/07 izdelalo podjetje AKA, d.o.o. Trbovlje v avgustu 2008.

 

K 3. točki – Občinski podrobni prostorski načrt za območje »Loke« v Kisovcu

 

Tatjana Podbregar je obrazložila, da je pobudnik za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta investitor STIP d.o.o., Loke pri Zagorju 18, Kisovec, da se za obravnavano območja izdela OPPN kot temeljni prostorski dokument za pridobitev nadaljnjih dokumentov in dovoljenj za izgradnjo večstanovanjskega objekta. Območje urejanja se nahaja v starem trškem jedru Lok, na severnem delu ureditvenega območja naselja Kisovec. Na severu ga omejuje strmo gozdnato pobočje, na jugu območje s centralnimi funkcijami in stanovanji z objekti kmetijske zadruge in gasilskega doma, na vzhodu lokalna cesta Loke – Gamberk – Zaloka z individualno stanovanjsko pozidavo ob njej ter na zahodu sklop individualne stanovanjske pozidave.

Skladno s sklepom in zakonskimi določili je podjetje Aka d.o.o. izdelalo strokovne podlage in gradivo za pridobitev smernic za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora. Sledila je izdelava osnutka OPPN in priprava gradiva za javno razgrnitev in javno obravnavo. Župan je dne 17. 6. 2008 sprejel sklep o javni razgrnitvi. OPPN je bil javno razgrnjen v mansardi upravne zgradbe Občine Zagorje ob Savi in na sedežu KS Kisovec - Loke v času uradnih ur. Javna razgrnitev je trajala 30 dni in sicer od 7. 7. 2008 do 7. 8. 2008, z javno obravnavo 23. 7. 2008 na sedežu KS Kisovec - Loke. Prispelo je precej pobud, sugestij krajanov, ki so v gradivu tudi prikazane. Pripombe so obrazložene v gradivu.

 

Sledila je razprava.

 

Gregor Brinjevec, član občinskega sveta z liste LDS, je imel vprašanje glede pisne izjave družbe Spekter, d.o.o., da namerava odstraniti objekt Loke 40 in  kaj pomeni ta izjava.

 

Tatjana Podbregar je pojasnila, da gre za utesnjenost tega starega objekta v lasti družbe Spekter d.o.o  ob lokalni cesti, zato se je investitor dogovoril, da bo moteči objekt v tem prostoru odstranil. Občinska uprava je zahtevala pisno izjavo, da se bo to tudi uresničilo.

 

Dragica Jazbec je vprašala ali so bile že narejene raziskave terena in ali bo ta objekt to prenesel.

 

Podbregarjeva je pojasnila, da so bile osnovne geološke raziskave že narejene, podrobne za samo načrtovanje so pa v izdelavi.

 

Župan je dejal, da je bila tudi dogovorjena in podpisana donatorska pogodba med investitorjema Stip d.o.o. in Občino Zagorje ob Savi in Vrtcem Zagorje za dogradnjo treh enot vrtca v Kisovcu 

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

Člani občinskega sveta so SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 33:

 

1. Občinski svet je obravnaval osnutek odloka o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje »Loke« v Kisovcu.

 

2. Občinski svet je obravnaval in sprejel stališča do pripomb iz javne razgrnitve.

 

3. Predlagatelj odloka pripravi predlog odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje »Loke« v Kisovcu za drugo obravnavo in sprejem.

 

 

K 4. točki -  Spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta za Obrtno industrijsko cono Toplice v Zagorju ob Savi

 

 

Tatjana Podbregar je obrazložila, da gre za območje ureditvenega načrta obsega obrtno industrijski kompleks Toplice v Zagorju, ki ga na severu omejuje državna cesta R1-221, na jugu pa ga obkroža potok Medija. Razlog za spremembo ureditvenega načrta OIC Toplice je želja investitorja KUM-PLAST d.o.o., da na vzhodni strani cone, ki je še ne pozidana, na parcelah št. 35/19, 35/21, 42/2, 42/4, 43/3, 44/1, 44/2, 45/1, vse k.o Zagorje-mesto, postaviti proizvodno skladiščno halo, kar terja nove prostorske rešitve. Zunanja ureditev okrog RR objekta je izdelana drugače, kot je bila sprejeta z odlokom. Zaradi večjega posega v obstoječe objekte trenutno ni možno graditi levi zavijalni pas, zato je prikazana fazna izgradnja priključkov za OIC Toplice. Skladno s sklepom in zakonskimi določili je podjetje Arhis d.o.o. Zagorje ob Savi izdelalo gradivo za pridobitev smernic za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora. Sledila je izdelava dopolnjenega osnutka in priprava gradiva za javno razgrnitev in javno obravnavo. V času javne razgrnitve ni bilo pripomb.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo, se je župan zahvalil predstavnikom ARHISA d.o.o, AKA d.o.o. in Tatjani Podbregar, vodji oddelka za okolje in prostor.

 

Člani občinskega sveta so SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 34:

 

1. Občinski svet je obravnaval osnutek odloka o spremembah in dopolnitvah ureditvenega načrta za obrtno industrijske cone Toplice v Zagorju ob Savi, ki ga je pod številko projekta 03/08, izdelalo podjetje ARHIS, d.o.o. Zagorje ob Savi.

 

2. Občinski svet se je seznanil, da v času javne razgrnitve ni bilo podanih pripomb.

 

3. Predlagatelj odloka pripravi predlog odloka o spremembah in dopolnitvah ureditvenega načrta za obrtno industrijske cone Toplice v Zagorju ob Savi za drugo obravnavo in  sprejem.

 

 

K 5. točki – Pobude in vprašanja članov občinskega sveta

 

Župan Matjaž Švagan je članom občinskega sveta pojasnil, da je v predpisanem roku prispela pobuda g. Albina Pražnikarja in sicer:

 

»V času gradnje parkirišč ob Cesti zmage je Srednja šola Zagorje izpostavljena močnemu hrupu in prahu, kar gotovo otežuje pedagoški proces. Tudi posledice odstranitve dreves so za šolo negativne. Predlagam, da se v občinskem proračunu čimprej zagotovijo sredstva za pleskanje fasade šole, material zagotavlja podjetje IGM Zagorje brezplačno.

Menim, da si šola to zasluži, saj smo Zagorjani ponosni na njeno delo. Če bo zunanjost šole polepšana, bo prispevek k bolj urejenemu kraju svoj znatni delež.«

 

Župan je pojasnil, da se urejajo parkirišča v okolici šole, odstranjena so bila dotrajana drevesa, ki so ogrožala varnost šole in mimoidočih. Šola je bogatejša za klimatske naprave, ki bodo olajšale delo zaposlenih. Komunalno podjetje pa nima primerni strojev za prepleskanje šole.

 

Anica Ule Maček, članica občinskega sveta z liste LDS, se je pridružila pobudi, kajti interes šole je, da ima urejeno zunanjo podobo, saj se nahaja v centru mesta, v šoli pa se zavedajo tudi, da sami ali z državnimi sredstvi ne bodo uspeli tega narediti.

 

Janez Vidmar je vprašal »zakaj je zopet gradivo dobil prepozno«.

 

Branko Omahne, direktor občinske uprave je pojasnil, da je bilo gradivo odposlano pravočasno in sicer deset dni pred sklicem seje. S strani občinske uprave je bilo poslano pravočasno.

 

Staša Baloh Plahutnik je podprla pobudo in predlagala, da se pobuda pogleda v luči vseh potreb s področja vzgoje in izobraževanja ter da se pripravi prioriteta teh investicij. Med te investicije je nujno potrebno vključiti tudi zamenjavo strehe v Vrtcu Kisovec.

 

Župan je dejal, da bo obljuba izpolnjena v letu 2009.

 

Dragica Jazbec je dejala, da se morajo prioritete popisati in urediti. Ne strinja se z lepotnimi popravki, ker smo premalo bogati, da bi z denarjem razmetavali.

 

Župan je dejal, da je v osnovni in predšolski vzgoji v Kisovcu bilo v poletnih mesecih urejena nova telovadnica, novi prostori, nova kopalnica. Župan je dejal, da bo na naslednjo točko dnevnega reda dal, kako in na kakšen način bodo stranke pripeljale finančna sredstva v našo občino, kajti do sedaj tega še ni doživel,  ampak pa je doživel samo nagajanje in metanje polen pod noge.

 

Albin Pražnikar je dodal, da ima Zagorje samo eno srednjo šolo in da je njen izgled pomemben. Stranka DESUS smatra, da če dobimo brezplačno barvo, ne bo velikih stroškov z beljenjem faasde. Odbor za šolstvo pa ima v bodoče načrt pripraviti program kaj je prioriteta na področju šolske in predšolske vzgoje.

 

Anica Ule Maček je pojasnila, da ne gre zgolj za lepotno zadevo, ampak za zunanjo ureditev pomembnega javnega objekta v Zagorju. Glede na to, da je srednjih šol zelo malo, bi morali biti Zagorjani ponosni na to šolo. Kot predsednica odbora za šolstvo in kulturo je tudi povedala, da odbor načrtuje  enega od sestankov v novembru z direktorji in ravnatelji vseh vzgojnoizobraževalnih in kulturnih ustanov, kjer bi le –ti tudi sami osvetlili najhujše probleme in težave ter vizije, ki jih imajo.

 

 

K 6. točki - Poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti v Občini Zagorje ob Savi

 

Župan Matjaž Švagan je v zvezi z izvajanjem tekočih aktivnosti dejal,:

- vesel je , da smo končno dobili nazaj policijsko postajo v Zagorju, kajti s tem bo varnost v Občini Zagorje boljša;

- pri izgradnji obvoznice se bo vzporedno zamenjal tudi vročevod, kajti to je bilo potrebno, zato je prišlo do zamika del za en mesec;

- v zvezi z mladinskim centrom, je bilo veliko vprašanj, dejstvo pa je, da je dokumentacija  v pripravljanju, ko bo pripravljena, bo objavljen razpis za direktorja mladinskega centra in ko bo direktor imenovan bo investicija izvedena. Mladi še nimajo kandidata za direktorja. Prostori v Proletarcu so v delni obnovitvi, vendar dokler direktor ne bo imenovan, se dela ne bodo nadaljevala;

- glede lokacij lekarne pogovori intenzivno potekajo, je več lokacij. Rok, ki je opredeljen bo tudi uresničen;

- urejuje se pločnik v Kotredežu. Objekt na Prvinah, kjer bo center obšolskih dejavnosti, se ureja;

počitniški dom v Vrsarju je obiskal skupaj s cenilcem. Javni razpis za prodajo je bil  objavljen. Kupec je ponudil 900.000€. Varščina je bila vplačana, v kolikor kupec varščine ne plača, ostane  v lasti občine Zagorje ob Savi;

- potekel je rok za oddajo ponudb za obnovo objekta  »Vašhava«, kjer bo podjetniški inkubator;

- v obravnavi je tudi razvojni načrt na področju stanovanjske gradnje,  kar pomeni, da bo v Zagorju na Kidričevi cesti 15 novih stanovanj in v Kisovcu 80 novih stanovanj;

- na cestah so bili zaradi varnosti v cestnem prometu nameščeni merilniki hitrosti..

 

Janez Vidmar je dejal, da ni razumel ali je kupec dal varščino in kdo financira toplovod, ki se obnavlja.

 

Župan je dejal, da je bila varščina vplačana.

 

Ivo Vrtačnik, vodja oddelka za gospodarske javne službe, je odgovoril, da je financiranje toplovoda vključeno v sporazum med Direkcijo RS za ceste, občino Zagorje in Cestnim podjetjem Ljubljana d.o.o., kot izvajalcem (delež 50 proti 50). Občina ima naknadno podpisan sporazum med upravljavcem to je Komunalo Zagorje, da direktno financira del vročevoda.

 

Janez Vidmar je rekel, da bi moral to upravljavec financirati in ne občina in da želi na svoje vprašanje pismeni odgovor.

 

Ivo Vrtačnik je nato obrazložil, da je bil v letu 2007 podpisan sporazum med Direkcijo RS za ceste in občino Zagorje o razmerju pri financiranju posameznih vrst  komunalne infrastrukture. Občina je morala kot edini partner pri direkciji prevzeti finančne obveznosti glede financiranja komunalne infrastrukture. V nadaljevanju je bil podpisan sporazum z vsemi lastniki in upravljavci komunalnih vodov, ki direktno prevzemajo finančne obveznosti za financiranje komunalne infrastrukture, to je za elektro omrežje, kabelsko televizijo, telekomunikacijsko omrežje in za toplovod. Komunala Zagorje d.o.o. financirana toplovod.

 

Sandi Grčar, je kot direktor Komunale Zagorje d.o.o., obrazložil, da je občina lastnik vse komunalne infrastrukture, komunalno podjetje pa ima infrastrukturo v upravljanju. Navedeni toplovod bodo financirali  iz amortizacije infrastrukture.

 

Andrej Dolšina je vprašal, kdaj bo obnovljena streha na tržnici, ki je bila po neurju leta 2006 dodatno razbita s strani toče, tako da  zamaka na vseh koncih. Sredstva je komunala že nakazala v občinski proračun.

 

Župan je dejal, da bo v proračunu za leto 2009 poskusil zagotoviti finančna sredstva.

 

Staša Baloh Plahutnik je dejala, da smo na zadnji seji imenovali v.d. direktorico Mladinskega centra, ki naj bi prevzela vodenje zavoda do ustanovitve in konstituiranja organov. Zanimalo jo je v čem so razlogi, da zadeva še ni stekla, kajti mladi so zaradi zavlačevanja že dali pobudo za sklic izredne seje občinskega sveta. Predlagala je, da se jasno pove zakaj zadeve še niso stekle.

 

Irena Drašlar, pravnica je dejala, da se bo direktorja zbiralo na javnem razpisu, registracija je v teku, trenutno je vloga za registracijo zavoda na notariatu. Občinski svet mora imenovati dva predstavnika ustanovitelja v svet zavoda in takrat bo sklicana prva seja.

 

Župan je poudaril, da ŠKLAB ne želi iti ven iz svojih prostorov.

 

Romano Butolen je zanimalo ali je pobuda za izgradnjo nove lekarne pri Zdravstvenem domu Zagorje še aktualna, oziroma je potrebno povedati kje so ostale lokacije.

 

Župan je dejal, da lokacija pri zdravstvenem domu ni več aktualna, kajti tako prostori kot cena niso ustrezali zahtevam kupca.

 

Dragica Jazbec je dejala, da cena za m2 zemljišča za lekarno ni bila previsoka in je  običajna za zemljišče v centru. Da ni prišlo do nakupa zemljišča, je po njenem mnenju edini razlog v tem, da direktorica zdravstvenega doma ni dala soglasja.

 

Župan je pojasnil, da so pri zdravstvenem domu problem parkirišča ter neustrezen dovoz.

 

Staša Baloh Plahutnik je glede Mladinskega centra pojasnila, da občinski svet imenuje dva člana sveta zavoda in če imamo imena, bi to imenovanje lahko opravili že danes. Svet deluje na podlagi Zakona o javnih zavodih. Svet  zavoda potrjuje javni razpis za imenovanje direktorja, imenovanje itd.  Predlagala je, da občinski svet imenuje dva člana v svet Mladinskega centra.

 

Župan je menil, da naj se zavod najprej registrira, nato pa bo občinski svet na decembrski seji imenoval svoje predstavnike v svet zavoda.

 

Janez Vidmar je menil, da bi moral župan v bodoče pripraviti pismeno poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti, tako da se točno ve kdaj in kje je kdo investitor.

 

K 7. točki – Informacija o opravljenih revizijah in nadzorih v Občini Zagorje ob Savi

 

Uvodoma je član nadzornega odbora Rudi Regancin opravičil odsotnost predsednika nadzornega odbora g. Smrkolja. Nadzorni odbor je revizijo občine Zagorje ob Savi za 2007 obravnaval že septembra in zavzel priložene sklepe (pod št. 35). Osnovni problemi zunanje revizije je nadzorni odbor tekoče obravnaval, glavni problem proračuna je prevzem investicijskih obveznosti v breme prihodnjih let. Revizorka navaja tudi konkretne številke. Nadzorni odbor meni, da se bo problem delno rešil s prodajo Vrsarja, kar bo razvidno v 2. rebalansu in v predlogu proračuna za leto 2009. Kar se tiče poročila v investicijah v Osnovno šolo in Vrtec Izlake in Mrliške vežice Zagorje, so navedene končne številke in odstotek podražitve, ki so v obeh primerih nastali, ker sta bila projekta nepopolna in pomanjkljiva. Pomembno je mnenje revizorke in sicer, da ugotovljene nepravilnosti niso povzročile negativnih finančnih posledic na proračunu. Nadzorni odbor je že pri mrliški vežici ugotavljal, da je manjkal skrbni in strokovni pregled projektne dokumentacije pred sklenitvijo pogodbe. Takrat je bil tudi projekt osnovne šole mimo te faze izpeljan. Obseg del bi moral biti že od začetka razširjen na pozneje dogovorjena dodatna dela, tako pa se bile šele po začetku del ugotovljene strokovne pomanjkljivosti projekta in je bilo potrebno potem naknadno in to »gasilsko« popravljat. V reševanju nastalih problemov je bil pravzaprav župan prisiljen in jih je po mnenju nadzornega odbora na najboljši možni način tudi rešil.

Ob zaključku je še dejal, da je v poročilu nadzornega odbora omenjeno, da je mnogo že končanih investicij še vedno na spisku »investicije v teku«. Nadzorni odbor je že dosti prej naročil finančni službi, da se te zadeve zaključijo in prenesejo v upravljanje porabnikom. Pohvalil je finančno službo, da je tovrstno poslovanje močno izboljšala tako kar se tiče načrtovanja kot tudi poročanja na vseh področij in menil, da bodo končane investicije razmeroma hitro prenesene uporabnikom.

 

V nadaljevanju je še na kratko opisal poročila o reviziji Zdravstvenega doma Zagorje in Vrtca Zagorje. Poročila so bila tudi priložena članom občinskega sveta, ravno tako sklepi in priporočila nadzornega odbora. Nadzorni odbor predlaga občinskemu svetu, da poročila v predlagani vsebini sprejme.

 

Župan se je zahvalil g. Rudiju Regancinu ostalim članom nadzornega odbora za opravljeno delo in korektno sodelovanje.

 

Sledila je razprava.

 

Dragica Jazbec je vprašala ali je nadzorni odbor dal kakšne smernice za naprej, kdo je odgovoren za preverjanje projektov ter ali izvajalec del ne preverja projekta preden ga podpiše.

 

Rudi Regancin je dejal, da je skrbni pregled projekta v obeh primerih manjkal, zaradi časovne stiske. Menil je, da bi bil edini izhod za eno leto projekt preložiti. So pa člani nadzornega odbora že od začetka letošnjega leta mnenja, da bi morali vsak projekt revidirati.

 

Albin Pražnikar je želel pojasnilo za odgovor na vprašanja pod točko 3., zadnji odstavke, ki se glasi: »v primeru neutemeljenih prekoračenj proračunskih postavk bo nadzorni odbor sprejel ustrezne ukrepe proti skrbnikom posameznih postavk« in sprašuje ali je nadzorni odbor represivni organ občine ali države oz. kdo je odgovoren za izvajanje proračuna oziroma predvidenih postavk. Dejal je, da daje vse priznanje članom nadzornega odbora, ki korektno opravljajo svoje delo.Želeno je da nadzorni organ, ko pregleda poslovanje, ugotovi negativnosti, kršitve in pomanjkljivosti in jih predstavi članom občinskega sveta. Pozitivno je tudi, da je nadzorni odbor opozoril na problematiko knjiženja investicij in njihov prenos v evidence in v upravljanje. Strinjal se je tudi s pobudo nadzornega odbora, da se razmisli o bodočem pravnem statusu krajevnih skupnosti in menil, da je boljše, da so krajevne skupnosti brez statusa pravnih oseb, ker se bilance poslovanja vodijo na občini in ker nimajo svojega premoženja.

 

Rudi Regancin je pojasnil, da se iz zapisnikov vseh sej nadzornega odbora lahko ugotovi, da so vseh pobudah člani nadzornega odbora že razpravljali in sprejemali sklepe.Nadzorni odbor ni represivni organ, tudi ni več samo svetovalni organ, izvaja nadzore in o nadzorih napiše sklepe, lahko pa tudi prijavlja ustreznim institucijam, ki pa so represivni. Član nadzornega odbora ima možnost dati tudi ločeno mnenje. Do sedaj niso ugotovili kakšnih hudih kršitev, da bi na to pomislili. Če člani občinskega sveta želijo, jim lahko posredujejo tudi vse zapisnike nadzornega odbora. Zapisniki so tako in tako javni.

 

Alojz Jelševar, član občinskega sveta z liste SLS, je pohvalil delo nadzornega sveta, saj so člani občinskega sveta prvič dobili jasno sliko o poslovanju občine. Prav bi bilo, da bi se občinski svet izrekel o nekaterih zadevah, predvsem o tistih kjer je prihajalo do kršitev zakonodaje.Motijo ga predvsem investicije, kjer je prišlo do velikih prekoračevanj. Ve se kdo so zadolženi za posamezno investicijo. Nadzorni organ bi moral odgovarjati zaradi povečanih stroškov.

 

Rudi Regancin je dejal, če bi bil projekt brezhiben, bi predvidel razširjena dela. Nadzorni odbor je do teh številk prišel pred revizorko.

 

Romana Butolen je dejala, da ni način, da nadzorni odbor napadamo, da ne dela po svoji najboljši moči. Nato se je navezala na poročilo notranje revizorke, in sicer, da je občina privolila v podaljšanje pogodbenega roka in tako izgubila pravico do pogodbene kazni, zato ni bila upravičena do t.i. penalov, na isti strani svojega poročila pa ugotavlja, da nepravilnosti, ki so se zgodile, niso povzročale negativnih finančnih posledic za občino. Čudi jo ozkogledanost same revizorke, kajti če občina ni dobila plačanih penalov,  je potem oškodovana, saj je zgubila določene prihodke. Zanimalo jo je ali je občina izkoristila vse  pogodbene možnosti, da pride do teh sredstev.

 

Župan je odgovoril, da je osebno naročil dodatna dela, ker so se mu zdela nujno potrebno,  vsa ostala dela iz pogodbe pa so bila opravljena do pogodbenega roka. Projekt ni predvideval nekaterih dodatnih del, zato se je čutil odgovornega da zagotovi varnost.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

 

K 8. točki – Poročilo o realizaciji proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 za obdobje januar – julij 2008

 

Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance, je uvodoma pojasnila, da smo pri vseh aktivnosti v zvezi z pripravo proračuna izhajali predvsem iz tega, da so vsi skrbniki maksimalno optimalno poskušali planirati tekoči del proračuna in dejansko ovrednotiti odhodke, ki še čakajo, kar se da realno. Rezultat tega je tekoči del v višini 8.690.000 EUR, kar predstavlja v strukturi vseh odhodkov 62%, preostanek 5.300.000 EUR pa je dejansko namenjen za investicije, kar je 38% vseh odhodkov. V sami bilanci prihodkov in odhodkov je razlika še vedno negativna in sicer je odhodkov več za 508.000 EUR, ki se bo pokrivala z ostankom sredstev na računi, kajti ocenjeno je, da bi za leto 2008 po izkazani bilanci stanja, morali imeti na računu 780.000 EUR, kar bo tudi vir za pokrivanje razlike. Pri samem računi finančnih terjatev in naložb tudi letos ni nobenih sprememb. Račun financiranja pa izkazuje zadolževanje. V odlok je izrecno napisan, da občina v naslednjem letu ne predvideva dodatnega zadolževanja niti ni predvideno zadolževanje proračunskih uporabnikov in javnih zavodov, ki poslujejo v okviru občine. 

 

Razprave ni bilo.

 

Člani občinskega sveta so SOGLASNO sprejeli naslednji

 

S K L E P št. 35 :

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi se je seznanil s poročilom o realizaciji proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 za obdobje januar – julij 2008

 

 

K 9. točki – Predlog Odloka o spremembi Odloka o proračunu Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 – 2. REBALANS – SKRAJŠANI POSTOPEK

 

 

Predlog 2. rebalansa proračuna je pojasnila Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance. V mesecu aprilu letošnjega leta je župan predlagal Občinskemu svetu Občine Zagorje ob Savi 1. rebalans proračuna za leto 2008, ki je bil sprejet na 11. seji Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi dne 08.05.2008. Glavni razlog za sprejem 1. rebalansa proračuna 2008 je bila vključitev novih projektov v Načrt razvojnih programov 2008-2011 in s tem možnost prijave teh projektov na razpis za pridobitev nepovratnih evropskih sredstev. Temeljni razlog za predlagani rebalans pa je vključitev prihodkov od prodaje nepremičnine v Vrsarju v občinski proračun.

 

Sledila je razprava.

 

Simona Klukej, članica občinskega sveta z liste LDS in predsednica Odbora za gospodarstvo je predstavila stališče odbora, ki je naslednje:

 

1. Odlok o spremembi Odloka o proračunu Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 – 2. REBALANS je pripravljen pregledno, je ustrezno obrazložen in odraža dejansko poslovanje Občine Zagorje. Odbor za gospodarstvo zato predlaga občinskemu svetu, da odlok sprejme.

 

2. Odbor za gospodarstvo ponovno opozarja, da prihaja do slabega planiranja proračunskih odhodkov, in sicer konkretno povišanja postavk »prireditve ob občinskem prazniku in praznikih KS« in »prireditve ob državnih praznikih« in zahteva od vodstva občine, da se bodoče planiranje uskladi z realnimi proračunskimi možnostmi.

 

Slavko Jelševar je pohvalil župana in občinsko upravo glede postopka prodaje doma v Vrsarju, zanimalo pa ga je kdaj bo prišlo do realizacije plačila.

 

Tudi Janeza Vidmarja je zanimalo kdaj je rok plačila. Opozoril pa je tudi na velik porast sredstev za novoletno okrasitev.

 

Jelena Mlakar je pojasnila, da je rok že potekel.

 

Sandi Grčar je kot direktor zagorskega komunalnega podjetja pojasnil, da se na omenjeni proračunski postavki ne zagotavljajo zgolj sredstva za novoletno okrasitev, temveč tudi za nakup in izobešanje zastav.

 

Staša Baloh – Plahutnik je prav tako opozorila na velik porast sredstev za novoletno okrasitev. Predlagala je, da se sredstva prerazporedijo in namenijo za zamenjavo azbestne strehe na vrtcu v Kisovcu. Ponovno je tudi predlagala, da naj se božično – novoletne prireditve izvedejo v enakem obsegu kot lani. Pojasnila je še, da bo glasovala proti predlaganemu rebalansu.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

Občinski svet je nato s 23 glasovi ZA in 1 glasom PROTI sprejel naslednji

 

S K L E P št. 36 :

 

1. Občinski svet občine Zagorje ob Savi je po hitrem postopku sprejel Odlok o 2. Rebalansu proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2008.

 

2. Odlok prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

 

K 10. točki – Predlog proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2009 z odlokom o proračunu in načrt razvojnih programov občine za obdobje 2009-2013 – 1. OBRAVNAVA

 

Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance je na kratko predstavila predlog proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2009 z odlokom o proračunu in načrt razvojnih programov za obdobje 2009-2013 in predala v tritedensko javno obravnavo.

 

Župan Matjaž Švagan  je predlaga, da gre  proračun v tritedensko javno razpravo.

 

Člani občinskega sveta so brez razprave SOGLASNO sprejeli

 

S K L E P št. 37 :

 

1.Občinski svet občine Zagorje ob Savi je v prvi obravnavi sprejel predlog proračuna občine Zagorje ob Savi za leto 2009 z odlokom o proračunu ter načrtom razvojnih programov za obdobje 2009 do 2012 in ga daje v tritedensko javno obravnavo do 24.11.2008.

 

2.V času javne obravnave obravnavajo predlog proračuna nadzorni odbor občine, delovna telesa občinskega sveta in druga zainteresirana javnost.

 

3.Po zaključku javne obravnave pripravi predlagatelj predlog proračuna za drugo obravnavo.

 

K 11. točki – Volitve in imenovanja:

 

- imenovanje nadomestnega člana – predstavnika zaposlenih – skupščine Stanovanjskega podjetja Zagorje ob Savi, d.o.o.

 

Gregor Brinjevec, direktor Stanovanjskega podjetja d.o.o., je pojasnil, da se je prejšnja članica skupščine, predstavnica zaposlenih zaposlila v drugem podjetju, zato predlagajo imenovanje nove predstavnice zaposlenih in sicer zaposleni predlagajo imenovanje Mirsade Karahasanovič.

 

Ker razprave ni bilo, so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

S K L E P št. 38 :

 

1.Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog zaposlenih  imenoval ga. Mirsado KARAHASANOVIČ za nadomestno članico - predstavnico zaposlenih  skupščine Stanovanjskega podjetja Zagorje ob Savi, d.o.o.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo so člani občinskega sveta sejo zaključili ob 20.30 uri.

 

 

Direktor občinske uprave:                                                                    Župan

Brane OMAHNE, univ.dipl. zgod. in soc.                                       Matjaž ŠVAGAN

 SEKRETAR