New Page 1

Na podlagi 9., 12. in 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Ur. l. RS, št. 16/08 -ZVKD-1) in 7. in 16. člena Statuta občine Nazarje (Uradno glasilo zgornjesavinjskih občin št. 3/06 in 14/06) ter na predlog lastnika nepremičnine na parc. št. 921/36 k.o. Prihova je Občinski svet Občine Nazarje na 28. redni seji dne 6. maja 2010 sprejel

ODLOK

o razglasitvi Bohačeve gostilne za kulturni spomenik lokalnega pomena na

območju Občine Nazarje

1. člen

(1)Za kulturni spomenik se razglasi Bohačeva gostilna v Nazarjah - v nadaljevanju spomenik.

 (2)Spomenik je zgrajen na zemljišču parc. št. 921/36, k.o. Prihova v območju, ki se ureja skladno z določili Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Center -Nazarje (Ur. glasilo ZSO, št. 11/08, 16/09-popravek)- v nadaljevanju OPPN Center.

2. člen

(1)Za spomenik velja varstveni režim, ki določa varovanje vseh kulturnih, arhitekturnih, etnoloških, likovnih, arheoloških ter zgodovinskih vrednot na mestu samem (»in situ«).

 (2)Varuje se primarna stavbna masa s tlorisnimi in višinskimi gabariti, konstrukcija in uporabljeni materiali tako, da se raba objekta in posegi podrejajo ohranjanju in varovanju spomenika in ne vplivajo negativno na njegovo zunanjo podobo in pričevalnost.

 (3) Varuje se celotna notranjost spomenika s pripadajočo opremo v likovno-arhitekturnem oblikovanju in materialih.

3. člen

(1)K spomeniku je določeno vplivno območje s katerim se varuje poglede na spomenik in ohranja pripadajoče zemljišče k objektu, ki je nujno potreben za njegovo funkcioniranje.

 (2) Z OPPN Center izdelanim na podlagi smernic Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Celje, št. 02-2402/26-98/07-DG,DB,TH, so za spomenik in njegovo vplivno območje opredeljeni posegi in pogoji za izvedbo le teh.

4. člen

Spomenik in njegovo vplivno območje sta namenjena trajni ohranitvi kulturnih vrednot, povečanju pričevalnosti spomenika, ohranitvi vedute na spomenik ter pedagoškemu in znanstveno-raziskovalnemu delu.

5. člen

(1)Zunanjost spomenika mora biti dostopna za javnost. (2)Spomenik se označi skladno s področnim predpisom.

6. člen

Spomeniku se določi upravljavca (praviloma je to lastnik) ter sprejme načrt upravljanja skladno z novo zunanjo ureditvijo, novimi vsebinami in ukrepi za trajno ohranitev spomenika.

7. člen

(1)Strokovne naloge v zvezi z varstvom spomenika opravlja Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Celje.

(2)Za vsak poseg v spomenik, njegove dele in njegovo vplivno območje je potrebno pridobiti kulturno varstvene pogoje in na njihovi podlagi kulturno varstveno soglasje pristojnega zavoda.

8. člen

Zaznamba o kulturnem spomeniku se vpiše v zemljiško knjigo.

Občinski upravni organ predlaga vpis v zemljiško knjigo v roku treh mesecev po sprejetju tega odloka.

9. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Inšpektorat RS za varstvo kulturne dediščine. Za kršitev določb tega odloka   veljajo kazenske določbe Zakona o varstvu kulturne dediščine.

10. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.

 

Številka: 032-0003/2006-2010-28

Nazarje, 6. maj 2010

ŽUPAN:

Ivan PURNAT, l. r.