New Page 1

Na podlagi 87. člena Poslovnika Občinskega sveta Občine Gornji Grad (Uradno glasilo slovenskih občin št.: 8/2016), je Občinski svet Občine Gornji Grad na 14. redni seji, dne 9.6.2016 potrdil uradno prečiščeno besedilo Odloka o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov, ki obsega:

·       Odlok o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 27/2007),

·       Odlok o spremembi odloka o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 17/2010) in

·       Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 30/16)

 

ODLOK

O USTANOVITVI, ORGANIZIRANOSTI IN NAČINU DELA KRAJEVNIH ODBOROV

(URADNO PREČIŠČENO BESEDILO)

 

I.       Splošni določbi

 

1. člen

Ta odlok ureja ustanovitev, organizacijo, način dela in druge zadeve v zvezi z delovanjem krajevnih odborov (v nadaljevanju: Odbor) v Občini Gornji Grad.

 

 

2. člen

Odbori opravljajo naloge opredeljene v zakonu, statutu Občine Gornji Grad in temu odloku.

 

II.      Območja, na katerih se ustanovijo odbori

 

3. člen

(1)    Občinski svet zaradi zagotovitve sodelovanja krajevnih skupnosti pri opravljanju javnih zadev, kot svoja posvetovalna telesa, ustanovi krajevne odbore.

(2)    Ustanovijo se krajevni odbori:

·       Krajevni odbor Gornji Grad na območju Krajevne skupnosti Gornji Grad,

·       Krajevni odbor Bočna na območju Krajevne skupnosti Bočna in

·       Krajevni odbor Nova štifta na območju Krajevne skupnosti Nova Štifta.

 

III.    Naloge odborov

 

4. člen

Občani preko odborov uresničujejo svoje skupne potrebe in interese tako, da:

·       dajejo predloge in sodelujejo pri pripravi razvojnih programov občine na področju javne infrastrukture na svojem območju ter sodelujejo pri izvajanju komunalnih investicij in investicij v javno razsvetljavo na njihovem območju in sodelujejo pri nadzoru nad opravljenimi deli,

·       sodelujejo pri pripravi programov oskrbe s pitno vodo in zaščiti virov pitne vode, sodelujejo pri pridobivanju soglasij lastnikov zemljišč za dela s področja  javnih služb,

·       dajejo predloge za sanacijo divjih odlagališč komunalnih odpadkov in sodelujejo pri njihovi sanaciji,

·       dajejo predloge za ureditev in olepševanje kraja (ocvetličenja, ureditev in vzdrževanje sprehajalnih poti ipd.) in pri tem sodelujejo,

·  dajejo pobude za dodatno prometno ureditev (prometna signalizacija, ureditev dovozov in izvozov, omejevanje hitrosti ipd.),

·       oblikujejo pobude za spremembo prostorskih, planskih in izvedbenih aktov ter jih posredujejo pristojnemu organu občine,

·       dajejo mnenja glede spremembe namembnosti kmetijskega prostora v druge namene, predvidenih gradenj večjih proizvodnih in drugih objektov v skupnosti, za posege v kmetijski prostor (agromelioracije, komasacije), pri katerih bi prišlo do spremembe režima vodnih virov,

·       seznanjajo pristojni organ občine s problemi in potrebami prebivalcev krajevne skupnosti na področju urejanja prostora in varstva okolja,

·       sodelujejo pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev,

·       sodelujejo pri spremljanju nevarnosti na svojem območju in o tem obveščajo štab za civilno zaščito ter po potrebi prebivalstvo in sodelujejo pri ostalih nalogah s področja zaščite in reševanja,

·       dajejo mnenje k odločitvi o razpolaganju in upravljanju s premoženjem občine, ki je krajevnim skupnostim dano v uporabo za opravljanje njihovih nalog.

 

5. člen

(1)          Stališča, mnenja, pobude in predlogi odbora se dostavijo občinski upravi, ki jih posreduje ustreznemu organu občine.

(2)          Stališča, mnenja, pobude in predlogi odbora niso pogoj za izvrševanje nalog občine, za katere so pristojni občinski svet, župan ali občinska uprava in jih ne zavezujejo.

 

IV.     Predlaganje in potrditev članov odborov

 

6. člen

(1)          Na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, člane v posamezne odbore imenuje in razrešuje občinski svet praviloma na drugi redni seji v mandatu. Člane v posamezni odbor se imenuje izmed prebivalcev posamezne krajevne skupnosti.

(2)          Mandat članov odbora se konča istočasno kot mandat članov občinskega sveta.

(3)          Funkcija predsednika in člana krajevnega odbora je združljiva s funkcijo člana občinskega sveta, ni pa združljiva s funkcijo župana, podžupana, člana nadzornega odbora občine in delom v občinski upravi.

 

7. člen

(1)          Število članov odbora se določi tako, da so preko članov odbora, v posamezni krajevni skupnosti v kateri deluje odbor, zastopani interesi vseh krajanov. Število članov v odboru ne more biti manjše od tri in ne večje od pet.

(2)          Število članov odbora posamezne krajevne skupnosti določi občinski svet na predlog komisije  za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

 

8. člen

Vsaj en član občinskega sveta, ki je izvoljen v volilni enoti z območje krajevne skupnosti za katero je ustanovljen odbor, mora biti član odbora.

 

9. člen

(1)          Odbori se morajo konstituirati v roku 30 dni po imenovanju.

(2)          Prvo sejo odbora skliče župan Občine in jo vodi do izvolitve predsednika odbora.

(3)          Odbor izmed svojih članov z večino glasov vseh članov izvoli predsednika in namestnika predsednika.

(4)          Predsednik odbora predstavlja krajevno skupnost, sklicuje in vodi seje ter opravlja druge naloge, ki mu jih določi odbor.

(5)          Predsednika odbora v njegovi odsotnosti nadomešča namestnik predsednika.

 

V.       Način dela odborov

 

1.         Sklicevanje sej, predsedovanje in udeležba na seji

 

10. člen

(1)          Seje odbora sklicuje predsednik. Predsednik skliče sejo na lastno pobudo ali na zahtevo članov odbora, vendar mora sklic seje upravičiti in pripraviti gradivo za obravnavo.

(2)          Seje odbora se skliče tudi na predlog župana, občinskega sveta, stalnega delovnega telesa občinskega sveta ali občinske uprave, ko obstaja potreba o obravnavi določenih vprašanj iz njegove pristojnosti. Predlagatelj za sklic seje odbora mora pripraviti pisno gradivo, ki se bo na seji obravnavalo.

(3)          Če predsednik ne skliče seje, jo lahko skliče njegov namestnik.

 

11. člen

(1)          Predsednik pošlje vabilo za sejo vsem članom odbora pet dni pred datumom seje. K vabilu je potrebno priložiti gradivo, ki se bo obravnavalo na seji.

(2)          Predsednik povabi na sejo odbora župana, po potrebi tudi strokovnega sodelavca občinske uprave ter predstavnike, ki so dolžni podati strokovno pojasnilo.

(3)          Vabilo na sejo odbora se pošlje tudi članom občinskega sveta, ki imajo prebivališče na območju posamezne krajevne skupnosti.

(4)          Izvajanje strokovnih nalog in administrativnih opravil za potrebe odborov zagotavlja občinska uprava.

 

12. člen

Seja odbora je javna. Javnost seje je zagotovljena z navzočnostjo občanov in predstavnikov javnega obveščanja.

 

13. člen

Delo in sejo odbora vodi predsednik, v njegovi odsotnosti pa namestnik predsednika oziroma član, ki ga določi predsednik.

 

14. člen

Naloga predsednika odbora je, da:

·       po posebnih zadolžitvah in pooblastilu župana vodi in organizira delo,

·       sklicuje in vodi sejo,

·       podpisuje zapisnike, sklepe,

·       sodeluje z organi občine,

·       zaradi obravnave določenih skupnih vprašanj in nalog ter za obravnavo zadev iz občinske pristojnosti sodeluje z županom,

·       po potrebi sodeluje na sejah občinskega sveta, če je nanjo povabljen

·       opravlja druge naloge, ki mu jih določi odbor.

 

15. člen

Predsedniki in člani krajevnih odborov imajo za opravljanje dela pravico do sejnine po 9. členu Pravilnika o plačah in drugih prejemkih občinskih funkcionarjev, članov delovnih teles Občinskega sveta in članov drugih občinskih organov Občine Gornji Grad.

 

2.            Potek seje

 

16. člen

(1)          Na začetku seje lahko predsedujoči poda pojasnilo v zvezi z delom na seji in drugimi vprašanji.

(2)          Preden odbor določi dnevni red seje, potrdi zapisnik prejšnje seje.

(3)          Vsak član odbora ima pravico podati pripombe na zapisnik.

 

17. člen

(1)          Odbor na začetku seje določi dnevni red.

(2)          Posamezne točke dnevnega reda se obravnavajo po sprejetem vrstnem redu.

(3)          Član odbora dobi besedo po vrstnem redu, kakor se je priglasil k razpravi.

 

18. člen

(1)          Ko predsedujoči ugotovi, da ni več priglašenih k razpravi, sklene razpravo o posamezni točki dnevnega reda.

(2)          Ko so vse točke dnevnega reda izčrpane, odbor konča sejo.

 

19. člen

Potek seje odbora se lahko tudi snema na elektronski medij.

 

3.         Odločanje

 

20. člen

(1)          Odbor dela in odloča na sejah.

(2)          Odbor veljavno odloča, če je na seji navzoča večina njegovih članov. Navzočnost se ugotavlja na začetku seje, pred vsakim glasovanjem in na začetku nadaljevanja seje, po odmoru oziroma prekinitvi.

(3)          Odbor sprejema odločitve z večino navzočih glasov.

(4)          Odbor sprejema odločitve z javnim glasovanjem, ki se opravi z dvigovanjem rok.

(5)          Glasovanje se opravi po končani razpravi o predlogu, o katerem se odloča.

 

4.         Zapisnik seje krajevnega odbora

 

21. člen

(1)          O seji odbora se piše zapisnik.

(2)          Zapisnik obsega glavne podatke o delu na seji, zlasti pa podatke o udeležbi na seji, o izidih glasovanja o posameznih predlogih in sklepih, ki so bili sprejeti.

(3)          Zapisniku je treba predložiti original ali kopijo gradiva, ki je bilo predloženo oziroma obravnavano na seji in se kot trajno gradivo hrani v stalni zbirki dokumentarnega gradiva občinske uprave.

 

Odlok o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 27/2007) vsebuje naslednje prehodne in končne določbe:

 

»VI.   Prehodne in končne določbe

 

22. člen

Glede vprašanj uporabe jezika, javnosti dela, vodenja sej, načina dela in drugih vprašanj, ki niso urejena s tem odlokom se smiselno uporablja določila Statuta Občine Gornji Grad in Poslovnika Občinskega sveta Občine Gornji Grad.

 

23. člen

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (UG ZSO, št. 6/02).

Dosedanji krajevni odbori nadaljujejo delo v nespremenjeni sestavi do izteka mandata.

 

24. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih Občin.«

 

Odlok o spremembi odloka o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 17/2010) vsebuje naslednjo končno določbo:

 

 

»končna določba

 

2. člen

Ta sprememba odloka začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.«

 

Odlok spremembah in dopolnitvah odloka o ustanovitvi, organiziranosti in načinu dela krajevnih odborov (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 30/16) vsebuje naslednjo končno določbo:

 

»Končna določba

 

8. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.«

 

Številka: 03201-14/2014-2018-5

Datum: 9.6.2016

 

 

Občina Gornji Grad

 

Stanko Ogradi, župan