New Page 1

Na podlagi 52. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 - ZVO-1B, 108/09, 80/10 - ZUPUDPP, 43/11 - ZKZ-C, 57/12, 57/12 - ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13-skl. US, 76/14-odl. US in 14/15 - ZUUJFO) in 17. člena Statuta Občine Kidričevo (Uradni list RS, št. 10/04, 58/05 in Uradno glasilo slovenskih občin, št. 20/11) je Občinski svet Občine Kidričevo na 1.izredni seji, dne 9. 5. 2016, sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O OBČINSKEM PROSTORSKEM NAČRTU OBČINE KIDRIČEVO - SPREMEMBE ŠT. 1 (ID OPN - SP1)

 

1. člen

V Odloku o občinskem prostorskem načrtu Občine Kidričevo (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 38/13 in 53/13) se v 4 .členu za izrazom »Bruto tlorisna površina stavbe (BTP)« doda nov izraz, ki se glasi:

»Dopustna izraba prostora (DIP) določa faktorje izrabe na območju posamezne enote urejanja prostora.«

Za novim izrazom »Dopustna izraba prostora (DIP)« se doda nov izraz, ki se glasi:

»Delež odprtih bivalnih površin (DOBP) je v odstotku izražena velikost zelenih in utrjenih površin na stavbni parceli (razen povoznih) v odnosu do celotne površine gradbene parcele, ki pripada objektu.«

Za izrazom »Mansarda (M)« se doda nov izraz, ki se

glasi:

»Nadomestna gradnja pomeni odstranitev

 

obstoječega objekta in gradnjo novega objekta, ki je po velikosti in namembnosti enak odstranjenemu objektu.«

Za izrazom »Nestanovanjska stavba« se doda nov izraz, ki se glasi:

»Nestanovanjska kmetijska stavba je objekt, ki je podvržen tehnološkim procesom kmetijske proizvodnje: stavbe za rejo živali: hlev, svinjaki, staje, senik, skedenj, kozolec ter klet, vinska klet, kašča, hram, koruznjak, sušilnica sadja, stavbe za shranjevanje kmetijskih strojev, orodja in mehanizacije: kolnice, lope ipd.«

 

2. člen

V 5. členu v preglednici 1: obrazložitev kratic se pod vrstico, ki vsebuje besedo »BTP«, vstavi nova vrstica, ki se glasi:

 

DIP

dopustna izraba prostora

 

Pod vrstico, ki vsebuje besedilo »DOF«, se vstavi nova vrstica, ki se glasi:

 

DOBP

delež odprtih bivalnih površin

 

3. člen

V 27. členu se na koncu devetega odstavka doda nov stavek, ki se glasi:

»Pogoj za podzemno izvedbo vodov GJI ne velja za prenosne vode električne energije.«

 

4. člen

V 32. členu se na začetku desetega odstavka doda beseda »Prenosne«,v drugem stavku pa se za besedo »se« doda besedilo »pri distribucijskih elektroenergetskih vodih«.

 

5. člen

V 55. členu se v tretjem odstavku, v drugem stavku črta beseda »gospodarsko«, za besedo »prostori:« pa se besedilo »Pleterje I-P1 širitev, Pleterje II, Pleterje P2b, Pleterje P3; raziskovalni prostor: Pleterje R3)« nadomesti z besedilom »Pleterje II, Pleterje P1, Pleterje P2b, Pleterje P3 in Prepolje)«.

V šestem odstavku se za besedo »več« doda beseda »možno«, za besedo »sanirati« pa se doda besedilo »(brez možnosti nadaljnjega izkoriščanja mineralnih surovin)«.

 

6. člen

V 72. členu se  doda nov prvi odstavek, ki se glasi:

»Dopustna izraba prostora (DIP) določa merila za velikost objektov na parceli namenjeni gradnji, med katere spadajo:

·       faktor izrabe parcele namenjene gradnji (FI),

·       faktor zazidanosti parcele namenjene gradnji (FZ),

·       delež odprtih bivalnih površin (DOBP) ter

·       višina objektov, opredeljena v metrih ali s številom etaž.«

V dosedanjem prvem odstavku, ki postane drugi odstavek, se besedilo »Faktor izrabe parcele namenjene gradnji (FI) in faktor zazidanosti parcele namenjene gradnji (FZ) sta« nadomesti z besedilom »Merila dopustne izrabe prostora (DIP) so«.

V dosedanjem drugem odstavku, ki postane tretji odstavek, se besedilo »faktorjev FI in FZ« nadomesti z besedilom, »meril dopustne izrabe prostora (DIP)«.

V dosedanjem tretjem odstavku, ki postane četrti odstavek, se besedilo »od faktorjev FI in FZ" nadomesti z besedilom, »meril dopustne izrabe prostora (DIP)«.

 

7. člen

V četrtem odstavku 78. člena se besedilo »Od meje sosednjega zemljišča morajo biti oddaljeni v skladu z veljavno zakonodajo.« nadomesti z besedilom »Najbolj izpostavljeni deli objekta morajo biti od meje sosednjega zemljišča odmaknjeni za polovico svoje višine, pri vkopanih objektih najmanj 1,5 m, ograja kot enostaven objekt in objekt brez kriterija višine pa se lahko gradi na mejo.«.

V šestem odstavku se:

·       za besedo »presegati« doda beseda »višine«;

·       osmi, deveti, deseti, enajsti in dvanajsti stavek se črtajo in nadomestijo z besedilom, ki se glasi:

»Ograje morajo biti od meje sosednjega zemljišča oddaljene najmanj za toliko, da je omogočeno vzdrževanje ograje iz svoje parcele, oziroma se jih lahko postavi na posestno mejo,vendar tako, da se z ograjo ne posega na sosednje zemljišče. Če je sosednje zemljišče javna ceste se odmik določi v skladu s področno zakonodajo in soglasjem upravljavca ceste«.;

·       na koncu šestega odstavka se doda nov stavek, ki se glasi:

»Vstopna in uvozna vrata se obvezno odpirajo proti parceli namenjeni gradnji in ne proti cesti. V križiščih ograje ne smejo ovirati preglednega trikotnika.«.

 

8. člen

V 83. členu se v tretjem odstavku število »4« nadomesti s številom »2«.

Črta  se četrti odstavek.

Dosedanji peti odstavek postane četrti odstavek.

V dosedanjem šestem odstavku, ki postane peti odstavek se število »4« nadomesti s številom »2«.

Črtata se dosedanji sedmi in osmi odstavek.

Dosedanji deveti do dvanajsti odstavek postanejo šesti do deveti odstavek.

Na koncu dosedanjega trinajstega odstavka, ki postane deseti odstavek, se dodajo novi enajsti, dvanajsti in trinajsti odstavek, ki se glasijo:

»(11) Razlogi za odmike, ki so manjši od predpisanih, morajo biti utemeljeni v načrtu za pridobitev gradbenega dovoljenja, kjer bo dokazano, da zmanjšani odmik ne ruši vzpostavljenega prostorskega reda.«

»(12) Za obstoječe objekte katerim se spreminja namembnost in se jim hkrati ne spreminjajo obstoječi volumski in višinski gabariti, ter se jim ne spreminja oblika fasade na strani, ki meji na sosednjo parcelo, v primeru manjšega odmika od parcelne meje, ni potrebno soglasje sosedov«.

»(13) Za objekt nadomestne gradnje, ki je po velikosti in namembnosti enak odstranjenemu objektu v primeru manjšega odmika od parcelne meje, ni potrebno soglasje sosedov.«

 

9. člen

V 88. členu v drugi alineji drugega dostavka, se črta besedilo »FBP oziroma FZP«.

 

10. člen

V 89. členu se v drugem odstavku, pred besedo »soglasjem« doda besedilo »predhodno pridobljenim«.

Na koncu devetega odstavka se doda nov stavek »Pogoj za podzemno izvedbo vodov GJI ne velja za prenosne vode električne energije.«.

11. člen

V 98. členu se v sedmem odstavku pred besedo »elektroenergetske« doda besedo »distribucijske«, na koncu odstavka pa se doda nov stavek, ki se glasi »Pogoj za podzemno izvedbo vodov elektroenergetske infrastrukture ne velja za prenosne vode električne energije.«

 

12. člen

V prvem odstavku 101. člena se:

·       pred besedo »elektroenergetskega« doda novo besedo »prenosnega«;

·       beseda »možna« nadomesti z novo besedo »prepovedana«;

·       v drugem stavku pred besedo »daljnovodov« doda novo besedo »prenosnih«;

·       v tretjem stavku pred besedo »daljnovodi« doda novo besedo »prenosnimi«.

 

13. člen

V 103. členu se na koncu tretjega odstavka besedilo »prilogi 3« nadomesti z besedilom »prilogi 4«.

 

14. člen

V 130. členu se na koncu četrtega odstavka dodata novi peti in šesti odstavek, ki se glasita:

»(5) Pri načrtovanju in umeščanju objektov okoljske infrastrukture, namenjene za odlagališča in kompostarne ter območij za kmetijsko proizvodnjo, namenjenih za bioplinarne v prostor, je s stališča varovanja kakovosti zunanjega zraka zaradi vpliva vonjav, potrebno upoštevati sledeče:

·       za nove naprave kompostarn in bioplinarn so določeni odmiki od naprave do najbližjih obstoječih ali predvidenih stanovanjskih, gostinskih, upravnih, pisarniških in trgovinskih stavb, sejemskih dvoran in razstavišč, stavb za kulturo in razvedrilo, muzejev in knjižnic, stavb za izobraževanje in znanstveno raziskovalno delo, stavb za zdravstvo in šport ter športno-rekreacijskih površin, ki so naslednji: za kompostarne najmanj 300 m pri zaprtem kompostiranju in najmanj 500 m pri odprtem kompostiranju in za bioplinarne najmanj 300 m in najmanj 500 m pri anaerobni razgradnji z naknadnim odprtim kompostiranjem.

·       za nove naprave odlagališč so določeni odmiki od naprave do najbližjih območij stanovanj, območij centralnih dejavnosti, območij namenjenim za turizem, rekreacijo, nakupovalna središča in podobno, območij zelenih površin, območij proizvodnih dejavnosti, ki so pretežno namenjena industrijskim proizvodnim in spremljajočim storitvenim ter servisnim dejavnostim, ki je naslednji: najmanj 300 m od zunanjega roba telesa odlagališča.«

»(6) Pri načrtovanju in umeščanju novih večjih objektov za intenzivno rejo živali, je potrebno strokovno preveriti vplivno območje zaradi vonjav ter ugotoviti sprejemljivost umeščanja v prostor in določiti ali ti objekti spadajo med objekte za katere je obvezna presoje vplivov na okolje. Pri načrtovanju in umeščanju novih objektov ter pri nadomestnih gradnji in širitvi obstoječih objektov, ki predstavljajo vir vonjav in s tem možen vpliv na okolje (nestanovanjske kmetijske stavbe za vzrejo perutnine in drugih živali, gnojišča, zbiralniki gnojnice in gnojevke) v prostor, je dopustno graditi v delih EUP z oznako SK in IKp, pri čemer je potrebno izdelati tehnološki načrt v katerem se določi najboljšo razpoložljivo tehnologijo in strokovno oceno zaradi vpliva vonjav. Pri obstoječih in novih objektih, ki predstavljajo vir vonjav, je za rejo živali ter skladiščenju in prevozu gnoja obvezno uporabiti najboljšo razpoložljivo tehniko za zmanjševanje emisij vonjav v okolje ali tehniko za preprečevanje in zmanjševanje emisij vonjav, ki je njej enakovredna.«

 

15. člen

V drugem odstavku  138. člena se v zadnji vrstici, v tretjem stolpcu preglednice črta besedilo »v (osnutek)«.

 

Priloga 2

 

16. člen

V razdelku 1.2.1 Podrobnejši PIP za območja stanovanj, v tretjem odstavku Podrobnejši PIP za površine podeželskega naselja (SK), se v preglednici, v vrstici z besedilom »8 Merila in pogoji za oblikovanje:«, pri:

·       Gabariti za nestanovanjske kmetijske stavbe, za zadnjo alinejo doda nova alineja, ki se glasi:

·       »Pri določanju velikosti nestanovanjskih kmetijskih stavb, ki so v celoti podrejeni tehnološkim procesom so dopustna odstopanja od predpisanih določil, pri čemer objekt ne sme izstopati iz prepoznavne silhuete naselja, velike gradbene mase pa je potrebno stavbno členiti na manjše gradbene mase in sicer je pri velikih horizontalno poudarjenih stavbah potrebna navidezna delitev objekta v več manjših celot s pokončnimi fasadnimi delilnimi elementi. Odstopanje mora biti obrazloženo in utemeljeno v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.«

·       Streha za nestanovanjske kmetijske stavbe, se za zadnjo alinejo doda nova alineja, ki se glasi:

·       »Pri določanju oblikovanja nestanovanjskih kmetijskih stavb, ki so v celoti podrejeni tehnološkim procesom so dopustna odstopanja od predpisanih določil, pri čemer objekt ne sme izstopati iz prepoznavne silhuete naselja, velike gradbene mase pa je potrebno stavbno členiti na manjše gradbene mase in sicer je pri velikih horizontalno poudarjenih stavbah potrebna navidezna delitev objekta v več manjših celot s pokončnimi fasadnimi delilnimi elementi. Umestitev gospodarskih objektov večjih tlorisnih in višinskih gabaritov zaradi tehnoloških zahtev je izjemoma možna kadar objekt ni vidno izpostavljen ali pa je intenzivno ozelenjen. Gradbeni materiali za gradnjo objektov se, v kolikor je to mogoče prilagodi zunanjemu izgledu že obstoječega stavbnega fonda. Odstopanje mora biti obrazloženo in utemeljeno v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.«

·       Fasade za nestanovanjske kmetijske stavbe, se za zadnjo alinejo doda nova alineja, ki se glasi:

·       Pri določanju oblikovanja nestanovanjskih kmetijskih stavb, ki so v celoti podrejeni tehnološkim procesom so dopustna odstopanja od predpisanih določil, pri čemer objekt ne sme izstopati iz prepoznavne silhuete naselja, velike gradbene mase pa je potrebno stavbno členiti na manjše gradbene mase. Umestitev gospodarskih objektov večjih tlorisnih in višinskih gabaritov zaradi tehnoloških zahtev je izjemoma možna kadar objekt ni vidno izpostavljen ali pa je intenzivno ozelenjen. Gradbeni materiali za gradnjo objektov se, v kolikor je to mogoče prilagodi zunanjemu izgledu že obstoječega stavbnega fonda. Odstopanje mora biti obrazloženo in utemeljeno v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.«

 

 

17. člen

V razdelku 1.2.3 Podrobnejši PIP za območja proizvodnih dejavnosti, v četrtem odstavku Podrobnejši PIP za površine z objekti za kmetijsko proizvodnjo, ki se nahajajo ob robu naselij (IKp), se v preglednici, pod vrstico z besedilom »8 Merila in pogoji za oblikovanje:«, vstavi nova vrstica, ki se glasi:

»9 Druga merila in pogoji: izvesti je potrebno omilitveni ukrep v smislu ozelenitve krajnih robov s krajšo stranico, ki meji na odprte površine kmetijske krajine, in sicer na način, da se zasadi ožji drevesni pas (enojna vrsta) avtohtonih drevesnih vrst oziroma zasaditev visokodebelnih sadnih dreves. V primeru da konstrukcija nestanovanjskih kmetijskih objektov to dopušča, se objekte ozeleni z zasaditvijo vzpenjavih rastlinskih vrst, po možnosti zimzelenih ali pa se v kolikor prostorska razmestitev to dopušča ob objektih vzpostavi zeleni pas z zasaditvijo ustrezne drevnine.«

 

18. člen

V razdelku 1.2.10 Podrobnejši PIP za vodna zemljišča, v prvem odstavku Podrobnejši PIP za celinske vode (VC), se  v preglednici, v vrstici z besedilom »6 Drugi pogoji:«, za zadnjo alinejo dodata novi osma in deveta alineja, ki se glasita:

·         »Dela na območju vodnih in priobalnih zemljišč, ki lahko vplivajo na kakovost vode in vodni režim, se mora načrtovati in opraviti izven drstnih dob ribjih vrst, ki poseljujejo vodni prostor. «

·         »Ob predvidenih delih na območju vodnih ali priobalnih zemljišč, ki lahko vplivajo na kakovost vode in vodni režim, je potrebno vsaj 14 dni pred začetkom del obvestiti izvajalca ribiškega upravljanja, da lahko izvede izvedbo intervencijskega odlova rib na predvidenem območju posega oziroma predelu, kjer je ta vpliv še lahko prisoten.«

 

19. člen

V razdelku 2.1.1 Posebni PIP za EUP na območju naselja Kidričevo, se v vrstici z oznako šifra EUP  »KI08«, v tretjem stolpcu pod točko 5 Pogoji glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,  pri Priprava sanitarne tople vode je lokalna z el. grelniki vod, v prvem stavku za besedo »za« doda beseda »nadaljnjih«.

V vrstici z oznako šifra EUP »KI11«, se v tretjem stolpcu pred besedilom dodata prva in druga točka, ki se glasita:

»1 Dopustne namembnosti: gradnja kmetijskih stavb za intenzivno pridelavo rastlin. Gradnja kmetijskih stavb za intenzivno rejo živali ter žag je prepovedana.

2 Druga merila in pogoji:«

V vrstici z oznako šifra EUP »KI13«, se v tretjem stolpcu pred besedilom dodata prva in druga točka, ki se glasita:

»1 Dopustne namembnosti: gradnja kmetijskih stavb za intenzivno pridelavo rastlin. Gradnja kmetijskih stavb za intenzivno rejo živali ter žag je prepovedana.

2 Druga merila in pogoji:«

V vrstici z oznako šifra EUP »KI14«, se v tretjem stolpcu pred besedilom dodata prva in druga točka, ki se glasita:

»1 Dopustne namembnosti: gradnja kmetijskih stavb za intenzivno pridelavo rastlin. Gradnja kmetijskih stavb za intenzivno rejo živali ter žag je prepovedana.

2 Druga merila in pogoji:«

V vrstici z oznako šifra EUP »KI15«, se v tretjem stolpcu pred besedilom dodata prva in druga točka, ki se glasita:

»1 Dopustne namembnosti: gradnja kmetijskih stavb za intenzivno pridelavo rastlin. Gradnja kmetijskih stavb za intenzivno rejo živali ter žag je prepovedana.

2 Druga merila in pogoji:«

V vrstici z oznako šifra EUP »KI24-OPPN«, se v tretjem stolpcu pod točko 4 Druga merila in pogoji doda nova točka, ki se glasi:

»5 Izjema: na parcelah št. 1020/23 in 1020/5, obe k.o. Lovrenc na Dravskem polju, se brez predhodne izdelave OPPN-ja dovoli postavitev manj zahtevnega objekta - dozidava, k obstoječemu gostinskemu objektu, v velikosti 9,30 x 12,50m (maksimalne zunanje dimenzije objekta s fasado) in etažnosti P+1N, ki se priključuje na obstoječo komunalno infrastrukturo obstoječega objekta.«

V vrstici z oznako šifra EUP »KI95-OPPN«, se v tretjem stolpcu na koncu besedila doda novo besedilo, ki se glasi:

»Izjema: na JZ delu parcele št. 1311/1 k.o. Lovrenc na Dravskem polju, se brez predhodne izdelave OPPN-ja dovoli gradnja skladiščnega objekta (skladišče za izparilnike) dimenzij velikosti približno 20 x 30 m višine 8,5 m, ki se priključuje na obstoječo komunalno infrastrukturo na območju KI29.«

 

20. člen

V razdelku 2.1.3. Posebni PIP za EUP na območju naselja Apače, se v vrstici z oznako šifra EUP »AP58«, v tretjem stolpcu, pred sedanjo prvo alinejo doda nova alineja, ki se glasi:

·       »V objektu na zemljiščih ali delih zemljišč s parcelnimi številkami v katastrskih občinah Apače (424): 550/81 in 550/120 (stanovanjska hiša Apače 179) se spremeni namembnost stanovanjskega objekta v rabo II. območja varstva pred elektromagnetnim sevanjem, ki izključuje stanovanja in dejavnosti, pri katerih se v objektu dalj časa zadržujejo ljudje. Na teh zemljiščih nista mogoča gradnja novih bivalnih objektov I. območja ali objektov I. območja, v katerih se dalj časa zadržujejo ljudje, in ne opravljanje dejavnosti, ki se uvrščajo v dejavnosti I. območja varstva pred elektromagnetnim sevanjem.«

Dosedanja prva in druga alineja postaneta druga in tretja alineja.

 

21. člen

V razdelku 2.1.9. Posebni PIP za EUP na območju naselja Pleterje, se v vrstici z oznako Naselje št. 7 »PL06«, v tretjem stolpcu, na koncu prve alineje doda besedilo, ki se glasi:

»Dovoljena je postavitev dvojnega kozolca - toplar tlorisnih dimenzij velikosti približno 10 x 6m. Dovoljena je v celoti lesena nosilna konstrukcija ter leseno ostrešje, z izjemo betonskih temeljev, dovoljena kritina je opečni zareznik ali bobrovec v rdeči barvi. Pri gradnji kozolca je potrebno upoštevati Uredbo o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje (Uradni list RS, št. 18/13, 24/13 in 26/13), ki ostane v veljavi do njenega preklica.«

Prehodne in končne določbe

 

22. člen

Ta odlok je v času uradnih ur na vpogled javnosti na Občini Kidričevo, Oddelku za okolje in prostor, in na sedežu Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju.

 

23. člen

Postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se končajo po določbah prostorskih izvedbenih aktov občine, veljavnih v času vložitve vloge za izdajo gradbenega dovoljenja.

24. člen

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

Številka: 3500-25/2015

Datum: 10.5.2016

 

 

Občina Kidričevo

 

Anton Leskovar, župan