New Page 2
Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11-ZKZ-C, 57/12 in 109/12) in 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je župan Mestne občine Ptuj sprejel

SKLEP

o začetku priprave občinskega podrobnega

prostorskega načrta za enoto urejanja prostora

P11-R8 Staro ptujsko pokopališče - spominski park

1.

(pričetek priprave)

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za enoto urejanja prostora P11-R8 Staro ptujsko pokopališče - spominski park (v nadaljevanju: podrobni načrt).

2.

(ocena stanja in razlogi za pripravo

podrobnega načrta)

Ko so se z letom 1978 prenehali pokopi umrlih na tedanjem mestnem pokopališču, je bil zanj določen moratorij 20 let. Po preteku tega časa naj bi na območju pokopališča nastal spominski park.

Leta 1994 so bile skupaj s spremembami srednjeročnega plana sprejete tudi programske zasnove s pogoji za ureditev spominskega parka (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 16/94, točka 5.2.16). Le-te podajajo naslednja osnovna določila za izdelavo podrobnega načrta za območje enote urejanja prostora P11-R8: meja območja, obodna parcelacija, namenska raba, usmeritve za urbanistično, arhitektonsko in krajinsko oblikovanje, za varstvo naravne in kulturne dediščine, za varovanje in izboljšanje bivalnega okolja, promet, gospodarska javna infrastruktura, drugi pogoji.

V mesecu marcu 2013 je bila končana urbanistična delavnica z naslovom »Spominski park na Ptuju«, ki je nakazala štiri variantne rešitve možne ureditve območja, podala pa je tudi predlog s sintezno rešitvijo končne ureditve spominskega parka.

Rezultati delavnice bodo upoštevani pri izdelavi prostorskega izvedbenega akta. Sicer pa bo ureditev območja natančneje in z možnostmi dovoljenih odstopanj določil podrobni načrt.

Pobudo za pričetek postopka izdelave podrobnega načrta je podala Mestna občina Ptuj.

3.

(območje podrobnega načrta)

Območje podrobnega načrta P11-R8 Staro ptujsko pokopališče - spominski park obsega površino velikosti cca. 1,19 ha.

Območje obravnavanega podrobnega načrta sovpada z območjem enote urejanja prostora iz občinskega prostorskega akta.

Meja območja podrobnega načrta poteka v sourni smeri od glavnega vhoda (Tiha pot), po zunanji strani pokopališke ograje, proti jugozahodu do njenega vogala, se tu obrne proti severozahodu, poteka ves čas ob ograji do njenega naslednjega presečišča na skrajni zahodni točki območja. Nato poteka še dalje ob zunanji strani pokopališke ograje, vse do stičišča s parcelo št. 171/5, k.o. Ptuj (polkrožni plato s spominskim obeležjem talcem, ob zunanji ograji), zajema v polkrogu to celotno parcelo in ponovno poteka ob ograji do njenega skrajnega severnega vogala. Meja nato poteka po severovzhodni meji parcele št. 599, k.o. Ptuj, oziroma ob ograji, proti jugovzhodu in nato proti jugozahodu, vse do začetnega/ izhodiščnega položaja ob glavnem vhodu.

Območje podrobnega načrta obsega površino, ki jo tvorijo zemljišča s parcelnimi številkami 171/5, 598, 599, 600, 601, 602, 603, vse k.o. Ptuj. Območje podrobnega načrta se v fazi izdelave lahko delno spremeni.

Podrobni načrt lahko ureja tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave.

V zasnovi kulturne dediščine, izdelani za srednjeročni plan 1994, je območje P11-R8 Ptuj-Staro pokopališče evidentirano pod številko 600765.

Območje P11-R8 se nahaja v arheološkem območju Ptuj - Levi breg (evidenčna številka: EŠD 9155).

Odlok o razglasitvi Gradu Ptuj za kulturni spomenik državnega pomena (Uradni list RS, št. 81/99, 111/00, 66/01 in 16/08-ZVKD-1) določa meje varovanega in vplivnega območja gradu. Vplivno območje gradu obsega območje, oddaljeno 300 m od zarisanega območja spomenika ter ves odprti prostor v širši okolici, na katerem bi načrtovali objekte ali uporabo, ki bi s svojo velikostjo, obliko ali funkcijo lahko negativno vplivali na zaščitene funkcionalne in vizualne elemente spomenika.

Območje podrobnega načrta se po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko-ptujskega polja (Uradni list RS, št. 59/07, 32/11, 24/13) nahaja v širšem (tretjem) vodovarstvenem pasu.

4.

(etapna izvedba podrobnega načrta)

Etapnost izvedbe prostorske ureditve se določa tako, da posamezne etape predstavljajo tiste zaključene funkcionalne enote, ki lahko služijo svojemu namenu tudi brez izvedbe ostalih delov prostorske ureditve. Skladna pa mora biti z načrtovano infrastrukturno rešitvijo celotnega območja in dimenzionirana na končno načrtovano rešitev.

Etapnost urejanja območja podrobnega načrta je odvisna od mnogih dejavnikov; eden izmed bistvenih je dinamika zagotavljanja potrebnih finančnih sredstev. Iz tega razloga se načrtovane etape izvajanja lahko dodatno razdelijo v manjše (pod) etape ali tudi združujejo v večje.

5.

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Investitor pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04).

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrt, izražene investicijske namere ter tudi že pridobljene smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora.

Izdelovalec podrobnega načrta sme uporabiti morebitno obstoječo dokumentacijo oziroma mora zagotoviti izdelavo strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile uporabljene rešitve.

Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev izdela načrtovalec z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave podrobnega načrta.

Podrobni načrt se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) Mestne občine Ptuj.

6.

(roki za pripravo podrobnega načrta in njegovih

posameznih faz)

Ob sodelovanju nosilcev urejanja prostora bo potekala priprava podrobnega načrta po naslednjem terminskem planu:

Sklep o začetku priprave podrobnega načrta:

april 2013.

Objava sklepa v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in v svetovnem spletu:

april 2013.

Priprava osnutka podrobnega načrta:

30 dni po objavi tega sklepa.

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in pridobitev obvestila Ministrstva za kmetijstvo in okolje, ali je v postopku priprave podrobnega načrta potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje:

30 dni od prejema poziva.

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka podrobnega načrta:

15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

(Če je za podrobni načrt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja).

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka podrobnega načrta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

(Če je za podrobni načrt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom). Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka: 30 dni.

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku. Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

7 dni po zaključku javne razgrnitve.

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka podrobnega načrta na mestnem svetu ter obravnava in sprejem stališča do pripomb in predlogov:

do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:  7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

Priprava predloga podrobnega načrta (dopolnitev s stališči mestnega sveta):

7 dni po prejemu stališč.

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog podrobnega načrta:

30 dni od prejema poziva.

(Če je za podrobni načrt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe podrobnega načrta na okolje.)

Priprava usklajenega predloga podrobnega načrta:

7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga podrobnega načrta na mestnem svetu:

do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj:

v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi.

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju (število izvodov za investitorja določa pogodba):

15 dni po objavi odloka.

Roki se lahko tudi spremenijo.

Izdelovalec podrobnega načrta mora predati pripravljalcu, to je Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta. Po en izvod prejetega podrobnega načrta bo predan Upravni enoti Ptuj in pristojnim inšpekcijskim službam, en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti. Obenem je potrebno celoten podrobni načrt s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na štirih zgoščenkah v dogovorjenem formatu.

7.

(nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za

načrtovane prostorske ureditve,

in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi)

Nosilci urejanja prostora:

1. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek porečja reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

2. Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje varstva narave);

3. Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine);

3.a (v vednost - zaradi predhodne seznanitve s predvidenim podrobnim načrtom):

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor (za področje varstva kulturne dediščine);

4. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Sekretariat, Služba za vojna grobišča, Kotnikova ulica 28, 1000 Ljubljana (za področje urejanja vojnih grobišč);

5. Elektro Maribor, d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

6. Javne službe Ptuj, d.o.o. Ulica heroja Lacka 3, 2250 Ptuj (za področje oskrbe z vodo in odvajanje odplak, javne razsvetljave in zimskega vzdrževanja cest);

7. Mestna občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, 2250 Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste);

8. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO).

V primeru, da se v postopku priprave ugotovi, da je potrebno vključiti tudi druge nosilce urejanja prostora, ki niso navedeni v tem sklepu, se v postopku pridobi tudi njihove smernice.

8.

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave in izdelave

podrobnega načrta)

Finančne obveznosti v zvezi s pripravo, izdelavo ter stroške soglasij podrobnega načrta prevzame Mestna občina Ptuj. V te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje predpisane pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti se določijo z medsebojnim dogovorom.

9.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in na spletnem naslovu Mestne občine Ptuj (www.ptuj.si).

 

Številka: 3505-2/2013

Datum: 10. 4. 2013

 

Dr. Štefan ČELAN,

župan Mestne občine Ptuj