New Page 1

Na podlagi 6. člena Zakona o humanitarnih organizacijah-ZHO (Uradni list RS, št. 98/2003), 2. člena Zakona o invalidskih organizacijah-ZInvO (Uradni list RS, št. 108/2002) in 15. člena Statuta Občine Destrnik (Uradni vestnik, 10/05) je Občinski svet Občine Destrnik na 16. redni seji 9. 12. 2009 sprejel

PRAVILNIK

o vrednotenju programov organizacij in društev na področju

humanitarnih, invalidskih dejavnosti in ostalih

neprofitnih organizacij ter združenj v občini Destrnik

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. Namen

1. člen

Ta pravilnik določa načrtovanje in dodeljevanje finančnih sredstev za izvajanje neprofitne in prostovoljne dejavnosti izvajalcev na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti in ostalih neprofitnih organizacij ter združenj (v nadaljevanju:

izvajalcev), ki delujejo na območju občine Destrnik in imajo tudi svoj sedež.

Za navedena društva, organizacije in združenja velja izjema, da imajo lahko svoj sedež tudi izven območja občine Destrnik, če so njihovi člani tudi občani občine Destrnik.

2. člen

Predmet tega pravilnika je delitev finančnih sredstev, ki jih na podlagi sprejetih programskih nalog izvajalcem zagotavlja Občina Destrnik iz sredstev proračuna.

V pravilniku so opredeljena tudi:

– opravila in postopki, ki jih v posameznih fazah postopka opravlja občinska uprava,

– dejanja, ki jih morajo v posameznih fazah postopka opraviti predlagatelji in izvajalci programov za sofinanciranje na zgoraj navedenih področjih,

– dokumentacija, ki se uporablja v postopku, ki ga ureja ta pravilnik.

3. člen

Izvajalci programov in projektov so organizacije, društva, združenja in zveze, ki so registrirane za izvajanje dejavnosti, opredeljenih v javnem razpisu.

4. člen

Izvajalci programov morajo izpolnjevati naslednje pogoje:

– da imajo sedež v občini Destrnik,

– izjema so društva, organizacije in združenja, ki imajo svoj sedež tudi izven območja občine Destrnik, njihovi člani pa morajo biti tudi občani občine Destrnik,

– da imajo urejeno evidenco o članstvu, plačani članarini in ostalo dokumentacijo, kot jo določa zakon,

– da so registrirani in delujejo neprekinjeno najmanj eno leto,

– da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za uresničevanje načrtovanih aktivnosti,

– da občinski upravi redno dostavljajo poročila o realizaciji programov, ki jih je sofinancirala občina.

5. člen

Pogoji in merila sofinanciranja, določeni s tem pravilnikom, upoštevajo proračunske možnosti ter načelo, da so proračunska sredstva dostopna vsem izvajalcem, in sicer za naslednje vsebine:

– neprofitnim in prostovoljnim izvajalcem na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti za izvajanje njihovih rednih letnih programov,

– vsem ostalim neprofitnim izvajalcem (razen društev, ki delujejo na športnem in kulturnem področju ter razvoju podeželja) za sofinanciranje letnih programov.

II. POSTOPEK

2. Način in postopek za vrednotenje in razdelitev sredstev

6. člen

Postopek oblikovanja in dodeljevanja finančnih sredstev izvajalcem poteka po naslednjem zaporedju:

1. priprava in objava javnega razpisa za zbiranje predlogov izvajalcev,

2. zbiranje predlogov,

3. ocenjevanje prispelih predlogov,

4. sprejem sklepa o izbiri izvajalcev,

5. sklepanje in podpis pogodb,

6. spremljanje pogodb in namenskega koriščenja sredstev iz proračuna.

Občina za navedene programe, ki jih sofinancira iz javnih sredstev, enkrat letno izvede javni razpis. Razpis se izvede po sprejetju proračuna za leto, za katerega se sredstva razpisujejo, in v njem se določi skupni obseg sofinanciranja.

Javni razpis se objavi v Uradnem vestniku Občine Destrnik, na spletni strani občine ali na drug krajevno običajen način.

Razpisni rok se časovno prilagodi postopku priprave in sprejema občinskega proračuna.

7. člen

Javni razpis mora vsebovati predvsem:

predmet javnega razpisa, pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci, njihovi programi ali projekti (pogoji iz 4. člena), vrednost sredstev, ki so namenjena za predmet javnega razpisa, merila in kriterije za izbor projektov in programov za dodelitev sredstev (Priloga 1), določitev obdobja, v katerem morajo biti dodeljena sredstva porabljena, rok, do katerega morajo biti predložene vloge, in način njihove dostave, datum odpiranja vlog, rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa, kraj, čas in uradno osebo, pri kateri lahko zainteresirani dvignejo razpisno dokumentacijo, ter za posredovanje informacij v zvezi z razpisom

8. člen

Vodenje postopka javnega razpisa za sofinanciranje programov humanitarnih in ostalih neprofitnih dejavnosti, prispelih na javni razpis, opravi petčlanska Komisija za vodenje postopka javnega razpisa za sofinanciranje programov društev ( v nadaljevanju: komisija), ki jo s sklepom imenuje župan Občine Destrnik. Predsednika komisije imenuje župan. Komisija je sestavljena iz treh predstavnikov Odbora za šolstvo, kulturo, socialo in društva ter dveh predstavnikov občinske uprave.

Naloge komisije so:

ugotavljanje formalnih pogojev prijaviteljev, vrednotenje programov s področja humanitarnih in ostalih neprofitnih dejavnosti, skladno z merili, določitev višine in namena dodeljenih sredstev posameznim izvajalcem, sestava zapisnika in poročila o delu, priprava sklepa o določitvi višine sredstev posameznim izvajalcem, izvedba ostalih nalog, ki jih določi župan.

9. člen

Komisija ugotovi popolnost vlog. Prijavitelji, ki v predpisanem roku oddajo formalno nepopolne prijave, lahko le-te dopolnijo v določenem roku od prejema pisnega poziva za dopolnitev prijave. Nepopolnih prijav komisija po tem roku ne obravnava in jih s sklepom zavrže.

10. člen

Komisija mora voditi zapisnik, ki vsebuje:

naslov, prostor in čas pregleda vlog, predmet javnega razpisa, imena navzočih predstavnikov komisije ter navedbo, kateri člani komisije so odsotni,

imena oz. naziv vlagateljev,

število prispelih prijav za sofinanciranje,

število formalno nepopolnih prijav in navedbo posameznih nepopolnih prijav prijaviteljev, število popolnih prijav.

Zapisnik podpišejo predsednik komisije in navzoči člani komisije.

Vrednotenje prijav

11. člen

Komisija opravi pregled popolnih prijav in jih vrednoti na podlagi pogojev, ki so navedeni v razpisni dokumentaciji, ter v skladu z Merili in kriteriji za vrednotenje programov humanitarnih in ostalih neprofitnih dejavnosti.

Od dneva objave razpisa do določitve sofinanciranja programov s področja humanitarnih in ostalih neprofitnih dejavnosti, se merila ne smejo spreminjati.

12. člen

Izbrane izvajalce se o izbranih projektih in o višini odobrenih finančnih sredstev obvesti s sklepom.

Sklep o izbiri podpiše direktor občinske uprave, vroči se vsem predlagateljem programov. Zoper sklep o izbiri je možno podati ugovor županu občine v roku osem dni od prejema sklepa. O ugovoru odloči župan v roku 15 dni od prejema ugovora.

Predlagatelj programa ima pravico vpogleda v tiste dele strokovnega mnenja, zapisnikov ali poročil, ki se nanašajo na obravnavo njegove vloge in sklepa o izbiri.

13. člen

Z izbranimi izvajalci programov se sklenejo letne pogodbe o sofinanciranju izbranih programov. V pogodbi se opredelijo:

- vsebina in obseg izbranega programa,

- čas realizacije programa,

- višina in rok za zagotovitev finančnih sredstev,

- način nadzora nad namensko porabo proračunskih sredstev,

- rok, v katerem morajo izvajalci programov predložiti dokazila o opravljenih nalogah in doseženih rezultatih,

- vračilo sredstev, ki jih izvajalec nenamensko porabi,

- druge medsebojne pravice in obveznosti.

14. člen

Uporabniki proračunskih sredstev, namenjenih za navedene programe, so dolžni izvajati dogovorjene programe v skladu z določili tega pravilnika in s sklenjeno pogodbo.

V primeru, da izvajalci ne izvajajo odobrenih programov v skladu z določili tega pravilnika in s sklenjeno pogodbo, se financiranje takoj ukine, izvajalci pa so dolžni povrniti prejeta sredstva.

Izvajalci navedenih programov morajo do konca februarja naslednjega koledarskega leta po letu sklenitve pogodbe o sofinanciranju oddati letno poročilo z dokazili o izvedbi dogovorjenega programa. Če izvajalec tega ne stori, ne more kandidirati za sredstva občine na razpisu za leto, v katerem je dolžan oddati poročilo. V primeru, da posamezni program ni bil v celoti realiziran, se izvajalcu programa pri javnem razpisu za naslednje leto finančna sredstva ustrezno zmanjšajo oz. mora izvajalec podati ustrezna dokazila o upravičeni namenski porabi finančnih sredstev.

15. člen

Izjemoma sme župan iz drugih proračunskih sredstev skleniti pogodbo o sofinanciranju posameznega programa oziroma projekta tudi brez javnega razpisa, če se ugotovi posebna pomembnost programa oziroma projekta, ki ga ni bilo mogoče vnaprej predvideti oziroma načrtovati.

3. Merila

16. člen

Osnova za obseg sofinanciranje na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti in ostalih neprofitnih organizacij in združenj v občini Destrnik so merila v obliki točkovnega sistema. Dejanski obseg sofinanciranja se določi po sprejetju proračuna občine. Izvajalec je upravičen pridobiti točke le za namen znotraj vsebine programa, za katerega v razpisu izkaže dejansko nastajanje stroškov in ta pravilnik zanj predvideva sofinanciranje. Merila in kriteriji za sofinanciranje programov so specificirana v prilogi 1.

Priloga 1 je sestavni del pravilnika.

17. člen

Vrednost točke se določi vsako proračunsko leto posebej in je odvisna od višine sredstev, namenjenih za sofinanciranje programov za to proračunsko obdobje, ter skupne točkovne vrednosti ponujenih programov.

III. PREDHODNE IN KONČNE DOLOČBE

Sestavni del tega pravilnika je priloga Merila in kriteriji za vrednotenje programov organizacij in društev na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti in ostalih neprofitnih organizacij ter združenj v občini Destrnik.

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik za vrednotenje programov organizacij in društev na področju humanitarnih in drugih dejavnosti, Uradni Vestnik Občine Destrnik, št. 2/2003.

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Destrnik.

 

Šifra: 900-10/2009-16R-11/14

Datum: 9. 12. 2009

 

Župan občine Destrnik

Franc Pukšič

 

 

Priloga 1

Merila in kriteriji za vrednotenje programov organizacij in društev na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti in ostalih neprofitnih organizacij ter združenj v občini Destrnik.

Pogoji in merila za vrednotenje programov:

1. PROGRAMI NEPROFITNIH IZVAJALCEV NA PODROČJU HUMANITARNIH, INVALIDSKIH DEJAVNOSTI, KI IMAJO SEDEŽ V OBČINI DESTRNIK:

 

1.1. Neprofitni izvajalci na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti so:

– dobrodelne organizacije kot prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih z namenom, da bi reševale socialne stiske ter težave občanov Občine Destrnik, ustanovijo posamezniki v skladu z zakonom, ali verske skupnosti,

– organizacije za samopomoč, kot so prostovoljne organizacije, ki jih v skladu z zakonom ustanovijo posamezniki z namenom, da bi v njih skupno reševali socialne potrebe svojih občanov,

– invalidske organizacije, kot so prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih ustanovijo invalidi ali drugi posamezniki v skladu z zakonom, da v njih izvajajo posebne socialne programe in storitve, utemeljene na značilnostih invalidnosti po posameznih funkcionalnih okvarah, ki ogrožajo socialni položaj invalidov – občanov občine Destrnik,

– druga društva, zavodi, zasebne ustanove, ki izvajajo občinske programe na področju sociale ali občinske programe za izboljšanje kakovosti življenja občanov v občini Destrnik.

1.1. Programi se točkovno vrednotijo na naslednji način:

1.1.1. Redna dejavnost društva:

– redna dejavnost društva 100 točk

– za člana, ki je občan občine Destrnik in je plačal članarino 2 točki

1.1.2. Sofinanciranje posameznih aktivnosti:

– organizacija predavanja za člane društva 5 točk

– organizacija strokovnega predavanja za občane – na predavanje 10 točk

– obdaritev jubilantov 10 točk

– organizacija srečanja starostnikov 10 točk

– novoletna obdaritev 10 točk

– skrb za bolne in ostarele 10 točk

– organizacija prireditve z več udeleženci 20 točk

2. PROGRAMI NEPROFITNIH IZVAJALCEV NA PODROČJU HUMANITARNIH, INVALIDSKIH DEJAVNOSTI, KI IMAJO SEDEŽ IZVEN OBMOČJA OBČINE DESTRNIK:

2.1 Neprofitni izvajalci na področju humanitarnih, invalidskih dejavnosti so:

– dobrodelne organizacije, kot so prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih z namenom, da bi reševale socialne stiske ter težave občanov, ustanovijo posamezniki v sladu z zakonom, ali verske skupnosti,

– organizacije za samopomoč, kot so prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih v skladu z zakonom ustanovijo posamezniki z namenom, da bi v njih skupno reševali socialne potrebe občanov,

– invalidske organizacije, kot so prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih ustanovijo invalidi ali drugi posamezniki v skladu z zakonom, da v njih izvajajo posebne socialne programe in storitve, utemeljene na značilnostih invalidnosti po posameznih funkcionalnih okvarah, ki ogrožajo socialni položaj invalidov, druga društva, zavodi, zasebne ustanove, ki izvajajo občinske programe na področju sociale ali občinske programe za izboljšanje kakovosti življenja za občane.

2.2. Programi se točkovno vrednotijo na naslednji način:

2.2.1 Redna dejavnost društva:

– redna dejavnost društva 25 točk

– za člana, ki je občan občine Destrnik in je plačal članarino 2 točk

2.2.2 Sofinanciranje posameznih aktivnosti:

Višino sofinanciranja programov določi komisija.

– kakovost in zahtevnost predlaganega programa 1 do 10 točk

– skupna vrednost ovrednotenih programov 1 do 10 točk

– organizacija prireditve z več udeleženci s prizoriščem na območju občine Destrnik 1 do 20 točk

3. PROGRAMI VSEH OSTALIH NEPROFITNIH IZVAJALCEV, KI IMAJO SEDEŽ V OBČINI DESTRNIK:

3.1. Programi se točkovno vrednotijo na naslednji način:

3.1.1. Redna dejavnost društva:

– redna dejavnost organizacije ali združenja 50 točk

– za člana, ki je občan Občine Destrnik in je plačal članarino 2 točki

3.1.2Sofinanciranje posameznih aktivnosti:

– organizacija predavanja za člane društva 5 točk

-organizacija strokovnega predavanje za občane 10 točk

– organizacija razstave izdelkov in proizvodov članov organizacije ali društva na območju občine Destrnik 10 točk

– organizacija oratorija 20–40 točk

– sodelovanje organizacije ali društva na prireditvah, ki jih organizira občina 20 točk

– organizacija dobrodelne prireditve 25 točk

4. PROGRAMI VSEH OSTALIH NEPROFITNIH IZVAJALCEV, KI IMAJO SVOJ SEDEŽ IZVEN OBMOČJA OBČINE DESTRNIK:

4.1. Programi se točkovno vrednotijo na naslednji način:

– redna dejavnost organizacije ali združenja 25 točk

– za člana, ki je občan občine Destrnik in je plačal članarino 2 točk

4.1.1. Sofinanciranje posameznih aktivnosti:

Višino sofinanciranja programov določi komisija.

– kakovost in zahtevnost predlaganega programa 1 do 10 točk

– skupna vrednost ovrednotenih programov 1 do 10 točk

– organizacija prireditve z več udeleženci s prizoriščem na območju občine Destrnik 1 do 20 točk