New Page 2

Na podlagi 110. in 119. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17), 3.ea člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih (ZKZ-E, Uradni list RS, št. 27/16), Sklepa o začetku priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje parcele 447 k.o. 2125 Voglje (Uradno glasilo slovenskih občin št. 58/18) in  16. člena Statuta Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin št. 9/18) je Občinski svet Občine Šenčur na svoji 22. redni seji  dne 22.09.2021 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA OBMOČJE PARCELE 447 K.O. 2125 VOGLJE

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(predmet odloka)

(1)  S tem odlokom se sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za območje parcele 447 k.o. 2125 Voglje (v nadaljevanju: OPPN).

(2) OPPN je izdelalo podjetje Mega team d.o.o.

 

2. člen

(vsebina OPPN)

(1) OPPN je sestavljen iz odloka s prilogami in grafičnim delom.

(2) Besedilo odloka sestavljajo:

I.  splošne določbe,

II.  opis prostorske ureditve,

III. umestitev načrtovane ureditve v prostor,

IV. pogoji za projektiranje in gradnjo,

V.  pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,

VI. rešitve in ukrepi za ohranjanje kulturne dediščine in ohranjanje narave,

VII.  rešitve in ukrepi za varstvo okolja in naravnih virov, 

VIII.  rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami vključno z varstvom pred požarom,

IX. dopustna odstopanja,

X.  vrste dopustnih posegov po prenehanju veljavnosti OPPN,

XI. končne določbe.

(3) Grafični del sestavljajo karte:

1.  Izsek iz kartografskega dela izvedbenega dela Občinskega prostorskega načrta Občine Šenčur (v nadaljnjem besedilu OPN) s prikazom lege prostorske ureditve v širšem prostoru: karta 1.

2.  Območje OPPN z obstoječim parcelnim stanjem: karta 2.

3.  Geodetski načrt območja: karta 3.

4.  Zazidalna situacija s prikazom poteka omrežij in priključevanja objekta na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro: karta 4.

5.  Prikaz poteka omrežij in priključevanja objekta na gospodarsko javno infrastrukturo izven območja OPPN na katastru: karta 5.

6.  Prikaz območja OPPN, fiksnih točk in minimalnih odmikov od parcelnih mej: karta 6.

7.  Prikaz ureditev potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov, ohranjanja narave in kulturne dediščine ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami vključno z varstvom pred požarom: karta 7.

(4) Priloge k OPPN:

·  obrazložitev in utemeljitev OPPN s prikazom stanja prostora,

·  povzetek za javnost,

·  prva in druga mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora,

·  odločba Ministrstva za okolje in prostor o potrebnosti izvedbe celovite presoje vplivov na okolje.

 

II. Opis prostorske ureditve

 

3. člen

(območje OPPN)

(1) Predlagana lokacija za gradnjo novega hleva tj. zemljišče parc. št. 447 k.o. Voglje leži na robu gozda, v oddaljenosti več kot 400 m od bivalnega okolja in je v OPN Občine Šenčur uvrščeno v območje kmetijskih zemljišč – K1.

(2) Predvideno območje OPPN bo obsegalo del zemljišča parc. št. 447 k.o. Voglje, v velikosti  3.667,00 m2.

 

4. člen

(ureditve izven območja OPPN)

Za nemoteno izvedbo in uporabo načrtovanih objektov je izven območja OPPN predvidena izgradnja dela energetske, komunalne in prometne infrastrukture.

 

5. člen

(program dejavnosti)

Z OPPN se načrtuje gradnja hleva za talno rejo kokoši nesnic in pokritega gnojišča, ki neposredno služita kmetijski dejavnosti. 

 

III.  Umestitev načrtovane ureditve v prostor

 

6. člen

(vplivi in povezave s sosednjimi območji)

(1) Na stavbnem zemljišču obstoječega kmetijskega gospodarstva Globočnik zaradi prostorske utesnjenosti  gradnja novega hleva za talno rejo kokoši nesnic in pokritega gnojišča ni možna, prav tako ni možno načrtovanje novega kmetijskega objekta v bližini obstoječe lokacije kmetijskega gospodarstva. Izbrano zemljišče tj. parc. št. 447 k.o. Voglje je izmed razpoložljivih zemljišč v lasti pobudnika najbližje kmetijskemu gospodarstvu Globočnik in ga je  možno komunalno opremiti.

(2) Predlagana lokacija za gradnjo novega hleva tj. zemljišče parc. št. 447 k.o. Voglje leži na robu gozda, v oddaljenosti več kot 400 m od bivalnega okolja in je v OPN uvrščeno v območje kmetijskih zemljišč – K1.

 

IV. Pogoji za projektiranje in gradnjo

 

7. člen

(vrste gradenj glede na namen)

Dopustna je gradnja novega hleva za 9.000 kokoši nesnic, namenjenega proizvodnji jajc in pokritega gnojišča.

 

8. člen

(pogoji glede velikosti in oblikovanja objektov)

(1) Gabariti:

·  tlorisne dimenzije hleva 70  m x 12 m, tlorisne dimenzije pokritega gnojišča 40 m x 10 m,

·  hlev bo obsegal 2 etaži, gnojišče obsega P,

·  strehi sta simetrični dvokapnici v naklonu 25°, s slemenom v smeri daljše stranice.

(2) Konstrukcijska zasnova:

·  objekta sta lahko montažna (kovinska, lesena, armiranobetonska konstrukcija oz. kombinacija naštetih) ali masivno grajena,

·  strešna konstrukcija bo klasična lesena, kovinska, iz prefabriciranih armiranobetonskih nosilcev ali montažnih lesenih nosilcev (leseno paličje).

(3) Arhitekturno oblikovanje:

·  fasada hleva bo obložena z lesom v naravni barvi, lahko tudi ometana in obarvana s svetlo barvo; fasada gnojišča bo vidni beton.

 

9. člen

(oblikovanje okolice objektov)

(1) Povozne površine se izvedejo v asfaltu ali utrjenem makadamu, ostale površine se zatravijo.

(2) Na severnem, zahodnem in jugozahodnem robu območja, kjer parcela meji na kmetijske površine, se načrtuje zasaditev visokodebelne vegetacije v obliki gruč visokodebelnih dreves ali v obliki sadovnjakov, pri čemer ni dovoljeno uporabiti gostiteljskih vrst za hrušev ožig in invazivnih tujerodnih vrst.

 

10. člen

(lega objektov)

(1) Lega objektov je določena z min. odmiki objektov od parcelnih mej in fiksnima točkama.

(2) Minimalni odmik od parcelnih mej, merjeno od fasade oz. gotove stene objektov, je 4,00 m. Min. odmiki so prikazani na grafični prilogi - karta 4.

(3) Fiksni točki sta prikazani na grafični prilogi - karta 6.

 

11. člen

(parcela namenjena gradnji)

Parcela namenjena gradnji obsega del zemljišča parc. št. 447 k.o. Voglje v izmeri  3.667,00 m2 in je prikazana na karti 4.

 

12. člen

(urbanistični parametri)

Pri načrtovanju objektov se upošteva:

·  zelene površine: min. 20 %,

·  zazidanost: max. 40 %.

 

V.  Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

13. člen

(promet)

(1) Dovoz do načrtovanega objekta bo mogoč s SZ strani, preko zemljišča parc. št. 1547 k.o. Voglje, ki je delno kategorizirano kot občinska pot z oznako JP 890631 in se navezuje na občinsko cesto z oznako LK 391521.

(2) Manipulativne površine morajo biti zasnovane tako, da se vozila čelno vključujejo na javno cesto ter opremljene z lovilcem olja.

 

14. člen

(vodovodno omrežje)

(1) Novi hlev se bo oskrboval z vodo iz sistema javnega vodovoda. Načrtovan objekt je od javnega vodovoda po liniji dostopa oddaljen 500 m. Do območja pozidave se predvidi interna komunalna ureditev vodovoda. Merilne naprave bodo locirane v bližini priključevanja na javno vodovodno omrežje.

(2)  Za zagotovitev požarne varnosti se predvidi interna povezava do obstoječega vodovodnega omrežja.

 

15. člen

(odvajanje odpadnih voda)

(1) Odpadne komunalne vode bodo speljane v MČN. Odpadna voda pri čiščenju hleva ne bo nastajala – suho čiščenje z razkuževanjem. Gnojišče bo brez iztoka.

(2)  Meteorne vode s strešin in povoznih površin bodo speljane v ponikovalnico.

 

16. člen

(elektroenergetsko omrežje)

(1) Za potrebe napajanja novega porabnika z električno energijo na obravnavanem območju je potrebno zgraditi nov NN kabelski vod iz obstoječe TP 1196 Voglje Krakovska do prostostoječe merilne omarice locirane na parcelni meji obravnavanega območja. Priključna omarica mora biti dostopna iz javnih površin.

(2)  Na obravnavanem območju ni elektroenergetskega omrežja. Najbližja TP se nahaja zahodno od obravnavanega območja. Pred pričetkom gradbenih del se mora izvajalec seznaniti z natančno lokacijo elektroenergetskih vodov in naročiti zakoličbo. Kjer se bodo posegi izvajali v območju tras obstoječih elektroenergetskih vodov je potrebno predvideti njihovo prestavitev izven območja gradbenih posegov oz. predvideti njihovo zaščito v skladu z veljavnimi predpisi. Pri vseh gradbenih posegih v bližini elektroenergetskih vodov mora biti zagotovljen nadzor s strani distribucijskega podjetja Elektro Gorenjska. 

 

17. člen

(telekomunikacijsko omrežje)

Objekt ne bo priključen na TK omrežje. Po zemljišču ne potekajo obstoječe telekomunikacijske naprave Telekoma Slovenije d.d.

 

18. člen

(ogrevanje objektov)

Hlev ne bo ogrevan.

 

19. člen

(ravnanje z odpadki)

(1) Komunalne odpadke je treba zbirati v zabojnikih za ločeno zbiranje odpadkov. Zbirno mesto bo urejeno ob dovozu na zemljišče.

(2) Gradbene odpadke mora investitor ločevati in jih deponirati neposredno na za to urejenem odlagališču.

(3) Odvečni izkopani material, ki ga ni možno uporabiti za ureditev okolice, mora investitor deponirati na za to urejenem odlagališču, ki se ga določi v fazi priprave projektne dokumentacije.

 

VI. Rešitve in ukrepi za ohranjanje kulturne dediščine in ohranjanje narave

 

20. člen

(ohranjanje kulturne dediščine)

(1) Zemljišče leži v vplivnem območju varstva naselbinske dediščine Voglje – Vas, EŠD 10262. V neposredni bližini ni registriranih enot kulturne dediščine.

(2) Načrtovan objekt se integrira v prostor na način, da se upošteva krajinsko sliko.

(3) Na severnem, zahodnem in jugozahodnem robu območja OPPN oz. parcele št. 447 k.o. Voglje, kjer parcela meji na kmetijske površine, se načrtuje zasaditev visokodebelne vegetacije v obliki gruč visokodebelnih dreves ali v obliki sadovnjakov, ki bo iz oddaljenih pogledov členila podobo grajene strukture.

(4) Za gradnjo objektov in druge posege je potrebno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in mnenje  ZVKDS OE Kranj.

 

21. člen

(ohranjanje narave)

V območju ni evidentiranih naravnih vrednot ali območij pomembnih za ohranjanje biotskih raznovrstnosti. 

 

VII.  Rešitve in ukrepi za varstvo okolja in naravnih virov

 

22. člen

(varstvo okolja in naravnih virov)

Pri načrtovanju, gradnji objektov in naprav ter pri uporabi le-teh je potrebno upoštevati vse predpisane ukrepe za zmanjšanje vplivov na okolje. Le ti obsegajo varstvo voda, tal, zraka in varstvo pred prekomernim hrupom.

 

23. člen

(varstvo voda)

(1) Meteorne vode s strešin in povoznih površin je potrebno prioritetno ponikati na zemljišču investitorja. V kolikor ponikanje ni možno je potrebno meteorne vode odvajati na drug ustrezen način. Odtoke iz utrjenih in manipulativnih površin je potrebno ustrezno urediti tako, da ne bo prihajalo do onesnaževanja ali iztokov nevarnih snovi v podtalje.

(2) Odpadne komunalne vode bodo speljane v MČN. Odpadna voda pri čiščenju hleva ne bo nastajala – suho čiščenje z razkuževanjem.  Gnojišče bo brez iztoka.

(3) Odlaganje odpadnega, rušitvenega in izkopnega materiala na priobalna in vodna zemljišča, na brežine in v pretočne profile vodotokov ni dovoljeno. Nasipavanje retenzijskih površin, zasipavanje pretočnih profilov vodotokov, potokov in izvirnih voda ter sprožanje erozijskih procesov ni dovoljeno.

(4) Potrebno je preventivno preprečiti obremenitve obrežnih ekosistemov, onesnaženje vod in okolja.

 

24. člen

(varstvo tal)

Posegi v tla se izvedejo tako, da bodo prizadete čim manjše površine tal. Humus se pred začetkom gradnje odstrani in deponira tako, da se ohrani njegova rodovitnost.

 

25. člen

(varstvo zraka)

Ukrepi za varstvo zraka v času gradnje predvidevajo predvsem preprečevanje prašenja z območja gradbišča in dovoznih poti.

 

26. člen

(varstvo pred hrupom)

(1) Po OPN spada predmetno območje v IV. stopnjo varstva pred hrupom. Predvideni objekti oziroma njihovo obratovanje ne sme presegati predpisane mejne ravni hrupa.

(2) V času gradnje je na območju potrebno predvideti vse ukrepe, da bo obremenitev okolja s hrupom čim manjša. Dela je potrebno opravljati z delovnimi napravami in gradbenimi stroji, ki so izdelani v skladu z emisijskimi normami za hrup gradbenih strojev. Hrupna gradbena dela naj potekajo v delovnem času med 7. uro zjutraj in 18. uro zvečer.

 

27. člen

(varstvo gozda)

(1) Predmetno območje meji na gozdni prostor. Predmetni posegi naj bodo izvedeni na način, da bo omogočeno neovirano gospodarjenje s sosednjim gozdom (vključno z rabo funkcij gozda) in prost dostop do gozdnega zaledja pod enakimi pogoji kot doslej. Raba predmetne dovozne prometnice mora dopuščati obstoječo rabo za dostopanje do zalednih gozdnih zemljišč za gospodarjenje z gozdom. V nasprotnem primeru morajo biti načrtovane rešitve za nadomestne dostope. 

(2) S komunalnimi priključki za potrebe predvidenih objektov naj se ne posega v sosednja gozdna zemljišča.

(3) Sosednjega gozda ni dovoljeno ograjevati.

(4) Za urejanje zelenih površin v okviru območja OPPN ni dovoljeno uporabiti gostiteljskih vrst za hrušev ožig in invazivnih tujerodnih vrst.

(5) Za gradnjo objektov in druge posege je potrebno pridobiti mnenje Zavoda za gozdove k projektni dokumentaciji.

(6) Investitor na delu območja OPPN, ki je oddaljen manj kot višino odraslega gozdnega drevja od gozda, prevzema odgovornost za poškodbe na njegovih objektih, pripadajoči komunalni, prometni in zunanji ureditvi ter premičninah, ki bi jih lahko povzročili tvarine sosednjega gozda, normalno gospodarjenje z njim, koreninski pletež gozdnega drevja, gozdarski promet po prometnicah v gozdnem prostoru, ujme ter sanacija njihovih posledic oz. bo z lastniki sosednjih gozdnih zemljišč uredil civilnopravno razmerje.

 

VIII.  Rešitve in ukrepi za obrambo ter  varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami vključno z varstvom pred požarom

 

28. člen

(varstvo zračnega prometa)

Območje predvidene gradnje se nahaja približno 1,6 km od referenčne točke Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana. Zemljišče po veljavnem OPN leži v območju omejitve B za katerega velja, da je potrebno pridobiti projektne pogoje in mnenje pristojnega ministrstva za civilno letalstvo za postavitev trajnih ali začasnih objektov katerih najvišji deli (vključno z antenami, dimniki, klimatskimi napravami, reklamnimi panoji ipd.) presegajo nadmorsko višino 408 m.n.m. ali pa njihova skupna višina presega 25 m.

 

29. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1) Objekt mora biti dimenzioniran in projektiran glede na stopnjo potresne ogroženosti. Po karti potresne nevarnosti iz Atlasa okolja se obravnavano zemljišče nahaja v območju s projektnim pospeškom tal 0,225 (g).

(2) Predvidena prostorska ureditev ne leži na območju ogroženem s poplavami in visoko podtalnico ali na erozijskem ter plazovitem območju.

 

30. člen

(varstvo pred požarom)

(1) Za preprečitev prenosa požara so zagotovljeni zadostni odmiki od meje parcel in med objekti. Dovozi, manipulacijske in delovne površine ob objektih omogočajo neoviran dovoz in dostop za intervencijska vozila. Pri načrtovanju prostorske ureditve je potrebno zagotoviti pogoje za varen umik ljudi, živali in premoženja.

(2) Za zagotovitev zadostne količine požarne vode se predvidi interna povezava do obstoječega vodovodnega omrežja.

 

IX. Dopustna odstopanja

 

31. člen

(tolerance)

(1) Pri določanju višinskih gabaritov objektov so dovoljene tolerance do + 0,5 m. Objekti so lahko nižji od višin oz. gabaritov določenih s tem odlokom. Odstopanja navzdol niso omejena.

(2) Tlorisne gabarite se lahko presega za + 10 %, pri čemer je potrebno upoštevati predpisane minimalne odmike objektov od parcelnih mej oz. obstoječih objektov in ohranjati gradbeno linijo, v kolikor je določena. Odstopanja navzdol niso omejena.

(3) Pri realizaciji prometne, komunalne in energetske infrastrukture so dopustna odstopanja od tehničnih rešitev, določenih s tem odlokom na podlagi ustrezne dokumentacije ali zahtev upravljavcev, pogojujejo primernejši obratovalni elementi in bolj ekonomična investicijska vlaganja.

 

X.  Vrste dopustnih posegov po prenehanju veljavnosti OPPN

 

32. člen

(prenehanje veljavnosti)

OPPN preneha veljati, ko je izveden, ko so z načrtom predvideni objekti zgrajeni in v uporabi. Izvedenost OPPN oziroma prenehanje njegove veljavnosti ugotovi Občinski svet Občine Šenčur z odlokom. Po prenehanju veljavnosti se območje ureja z OPN.

 

33. člen

(dopustni posegi)

Po prenehanju veljavnosti OPPN je dopustna sprememba namembnosti stavb, vendar le znotraj skupine nestanovanjskih kmetijskih stavb.

 

XI. Končne določbe

 

34. člen

(nadzor)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.

 

35. člen

(vpogled)

OPPN je na vpogled na sedežu Občine Šenčur in na pristojni upravni enoti.

 

36. člen

(veljavnost odloka)

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 350-0012/2019-32 

Datum: 22.09.2021

 

 

Občina Šenčur

 

Ciril Kozjek, župan