New Page 2

 

Na podlagi 3., 17. 18. člena Zakona o varnosti cestnega prometa ( Uradni list RS, št 30/98) in 29. ter 118. člena Statuta Občine Trbovlje (Uradni vestnik  Zasavja , št 3/2000) je Občinski svet občine Trbovlje na 20. seji dne 26.06.2001 sprejel

 

 

 Odlok o ureditvi cestnega prometa na območju Občine Trbovlje

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

(namen odloka)

 

 

(1) S tem odlokom se urejajo pravila javnega cestnega prometa in prometa varnost v naseljih občine     Trbovlje.

 

 

 

 

 

Ta odlok:

 

 

- določa omejitve in prepovedi v prometu ter ureja promet z motornimi vozili, s kolesi, kolesi z          motorjem, delovni stroji, vozili za učenje v prometu, intervencijskimi vozili ter promet pešcev;

 

 

- ureja ustavljanje in parkiranje, ter odredi pogoje in način za odvoz nepravilno parkiranih vozil, ter za postavitev naprave, s katero se prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo;

 

 

- predpisuje dodatne pogoje in ukrepe, kijih je potrebno upoštevati pri delih na cestah in ostalih          prometnih površinah v naseljih;

 

 

- predpisuje način odstranitve uničene, poškodovane, izrabljene, neustrezno postavljene prometne signalizacije ter postavitev nove ali dodatne signalizacije;

 

 

- odreja pogoje in način odvoza počitniških prikolic in zapuščenih vozil;

 

 

- odreja dodatne tehnične in druge ukrepe za varnost, otrok,pešcev in kolesarjev, zlasti v bližini  vrtcev, šol zdravstvenih zavodov, igrišč, stanovanjskih naselij in drugih območij, kjer se ti udeleženci pojavljajo v večjem številu;

 

 

 

 

 

(2) V kolikor posamezne zadeve niso opredeljene s tem odlokom, se smiselno se smiselno uporabljajo določila drugih predpisov s področij javnih cest in varnosti cestnega prometa.

 

 

2. člen

 

 

(javne prometne površine)

 

 

(1) Določbe tega odloka se nanašajo na javne prometne površine v naseljih občine Trbovlje.

 

 

(2) Javne prometne površine po tem odloku so vse kategorizirane ceste, nekategorizirane ceste, po  katerih je dovoljen javni promet, ter ostale nekategorizirane prometne površine, ki niso v zasebni lasti.

 

 

 

 

 

II. UREDITEV PROMETA

 

 

3. člen

 

 

(površine za pešce)

 

 

(1) Prometne površine, namenjene izključno pešcem, so pločniki, ulice, trgi in druge površine v mestu, na katerih je promet z motornimi vozili prepovedan oziroma omejen v skladu s prometno signalizacijo.

 

 

(2) Prometno površino za pešce uporabljajo tudi uporabniki posebnih prevoznih sredstev (bolniški vozički, otroška prevozna sredstva, športni pripomočki in naprave, ki omogočajo gibanje hitrejše od hoje pešca - skiro, kotalke, rolke, smuči, sanke, otroško kolo), ki pa ne smejo ovirati ali ogrožati prometa pešcev. Hitrost uporabnikov posebnih prevoznih sredstev ne sme biti višja od hitrosti hoje pešcev.

 

 

(3)        Promet z motornimi vozili na prometnih površinah za pešce je dovoljeno samo za stanovalce, ki imajo vhod v garažo oziroma na dvorišče.

 

 

(4)  Posebne prometne površine za pešce so:

 

 

-   Ulica Sallaumines;

 

 

-   Mestni park;

 

 

-   Občinski park.

 

 

(5) Na posebnih prometnih površinah za pešce promet ni omejen za službena vozila v primeru  intervencij.

 

 

(6) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, ki krši določila 1., 2. in 3. odstavka.

 

 

 

 

 

III. PREDNOSTNE IN ENOSMERNE CESTE

 

 

4. člen

 

 

(prednostne in enosmerne ceste)

 

 

(1) Glavni prometnici mesta ter prednostni cesti sta regionalni cesti R1 221, R1 223 (železniška postaja - Občina - Marko), ter R2 427 (Občina - preval Podmeja), ki mesto navezujeta na slovensko cestno omrežje (G2 108 v dolini Save, avtocesta Ljubljana - Maribor).

 

 

(2) Na regionalno cestno omrežje v mestu se navezujejo naslednje zbirne mestne (LZ) in mestne ceste (LK):

 

 

- LZ 423010 (Obrtniška c. - Ulica 1. junija)

 

 

- LZ 423020 (Trg revolucije - Opekarna Keršičeva c. - Kolonija 1. maja - Neža - Vreskovo)

 

 

- LZ 423030 (Partizanska cesta)

 

 

- LZ 423040 (Kolonija 1. maja - Pod gozdom - Košetovo)

 

 

- LZ 423060 (Kolonija1. maja - Ribnik - Žabjek - Trg revolucije)

 

 

- LZ 423070 (Opekarna - mimo bivšega hotela);

 

 

- LK 423100 (Opekarna - Šuštarjeva kolonija - Ribnik)

 

 

- LK 423120 (Žabjek - Nasipi - Vodenska c.)

 

 

- LK 423130 (Partizanska c. - Novi dom - Trg svobode - Dežman)

 

 

- LK 423150 (Vreskovo - Pod gozdom - Novi dom)

 

 

- LK 423200 (Trg F. Fakina - Komunala - Cesta T. Čeč)

 

 

- LK 423240 (Iskra - sp. Svine);

 

 

(3)   Enosmerne ceste na območju mesta so:

 

 

- LZ 423010 (del: Rudarska cesta - Ulica 1. junija)

 

 

- LZ 423030 (Partizanska cesta)

 

 

- LZ 423022, LZ 423023 ( Keršičeva cesta)

 

 

- LK 423010 (Gimnazijska cesta - mimo Gimnazije)

 

 

- JP 923110 (Športna hala Polaj)

 

 

(4) Na vseh prednostnih in enosmernih cestah, ki so navedene v tem členu je potrebno zagotoviti vsaj enostranski hodnik za pešce.

 

 

 

 

 

IV. POSEBNI PROMET

 

 

5. člen

 

 

(tovorni promet)

 

 

(1) Tovorni promet na območju občine Trbovlje je dovoljen le po sledečih cestah:

 

 

- glavni cesti G2 108;

 

 

- regionalnih cestah R1 221, R1 223, R2 427;

 

 

- Sušnik - Nasipi - Lakovica (LK 423122 - industrijska cesta);

 

 

- Nasipi - Žabjek - Kolonija 1. maja - Neža (LZ 423062, 423061, - LZ 423024, LC 423050 - LK   423180);

 

 

- Neža - Kamnolom Cementarne  (LC 423050);

 

 

- Trg revolucije - Žabjek - Ribnik (LZ 423063, 423062).

 

 

(2) Ne glede na določbe prvega odstavka je promet s tovornimi vozili dovoljen na ostalih cestah v občini za preskrbovanje podjetij in gospodinjstev (dostava), za interventne potrebe in za lastnike tovornih vozil, ki imajo garažo izven območij cest, ki so navedene v 1. odstavku tega člena, če ni s prometnimi znaki drugače določeno.

 

 

(3) Za tovorna vozila iz tega člena, ki presegajo maso 5 ton, je potrebno predhodno pridobiti dovoljenje, ki ga izda občinski upravni organ pristojen za promet. V dovoljenju morajo biti določeni način in pogoji dostave blaga. Dostavo s tovornimi vozili za preskrbo podjetij in gospodinjstev lahko pristojni občinski upravni organ za promet omeji tudi časovno. V območjih izven industrijskih cest je dostava za preskrbo podjetij in gospodinjstev prepovedana v času od 22.00 ure do 05.00 ure.

 

 

(4) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje voznik tovornega vozila, ki vozi tovorno vozilo po cestah, ki zato niso določene, oziroma za prevoz ni bilo pridobljeno dovoljenje.

 

 

(5) Z denarno kaznijo 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če se tovorni promet odvija po cestah, ki niso za to določene, oziroma za prevoz ni bilo pridobljeno ustrezno dovoljenje. Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek tudi odgovorno osebo izvajalca.

 

 

6. člen

 

 

(prepoved vožnje delovnih strojev, čiščenje javnih površin)

 

 

(1) Vožnja delovnih strojev, motokultivatorjev, vprežnih vozil, izredni prevozi in vleka vozil je prepovedana v času od 5.30 - 8.00 ure in od 13.45 - 15.15 ure v delavnikih, ter od 7.00 - 12.00 ure ob sobotah.

 

 

(2) Omejitve iz prvega odstavka tega člena ne veljajo za vozila, ki so predpisano označena in opravljajo vožnje ali dela na cesti kot službene intervencije.

 

 

(3) Čiščenje in pranje javnih prometnih površin se praviloma opravlja med 20.00 in 5.00 uro, prepovedano pa je v času od 6.00 - 8.00 in od 13.45 - 15.15 ure ob delavnikih ter od 7.00 - 12.00 ure ob sobotah.

 

 

(4) Z denarno kaznijo do 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti:

 

 

- če vozijo delovni stroji ali se opravljajo izredni prevozi po javnih prometnih površinah v času, ko je le-to prepovedano;

 

 

- če se opravlja čiščenje in pranje prometnih površin v času, ko veljajo časovne omejitve oziroma prepovedi.

 

 

 

 

 

Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, če opravlja dela na javni prometni površini v času, prepovedi, pa ne gre za službeno intervencijo, ter posameznik, ki vozi delovne stroje, motokultivatorje, vprežna vozila, ali če se opravlja izredni prevoz ali vleka vozil v času, ko je le-to prepovedano.

 

 

 

 

 

V. OMEJITVE HITROSTI IN OMEJITVE PROMETA

 

 

7. člen

 

 

(hitrost vožnje v naseljih)

 

 

(1) Hitrost vožnje na območjih naselij V občini Trbovlje je omejena na največ 50 km/uro. Območja naselji določajo cestne tabele z imenom naselja.

 

 

(2) Za območje omenjene hitrosti lahko pristojni organ določi naselje ali del naselja, če je zaradi gostote prometa pešcev in njihove varnosti potrebno omejiti hitrost vozil pod 50 km/h. Območja omejene hitrosti so območja vrtcev, osnovnih in srednjih šol, zdravstvenega doma, bolnišnice, igrišč. Na predlog krajevnih skupnosti ali sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu lahko občinski upravni organ, pristojen za promet omeji hitrost tudi v ostalih naseljih in njihovih delih, če to terjajo ukrepi za zavarovanje ceste ali varnost prometa na njej.

 

 

(3) Pred šolami, vrtci in drugimi objekti, ob katerih je zaradi varnosti vseh udeležencev v cestnem prometu dodatno zmanjšana največja dovoljena hitrost v naseljuje obvezna postavitev naprav oziroma izvedba ukrepov za umirjanje prometa. Naprave in ukrepi za umirjanje prometa morajo biti označeni z ustrezno prometno signalizacijo. Postavitev naprav oziroma izvedba ukrepov za umirjanje prometa mora biti v skladu s Tehnično specifikacijo za javne ceste z oznako TSC 03.800 - Naprave in ukrepi za umirjanje prometa na cesti, ki določa tehnične pogoje za prometno tehnično oblikovanje naprav in ukrepov za umirjanje prometa na javnih cestah.

 

 

8. člen

 

 

(omejevanje prometa)

 

 

(1) Na občinskih javnih cestah ni dovoljeno postavljati ovir (zapornic), oziroma na kakršenkoli drug način omejevati prometa.

 

 

 

 

 

VI. NALAGANJE IN RAZLAGANJE

 

 

9. člen

 

 

(nalaganje in razlaganje tovora)

 

 

(1) Oskrbovanje se mora zagotoviti z dvorišča ali funkcionalnega zemljišča. V kolikor zato niso podani pogoji, se oskrbovanje lahko opravi tudi javne prometne površine, vendar pa pri nalaganju ali razlaganju tovora udeleženci v prometu ne smejo biti ogroženi ali več kot je nujno potrebno ovirani, promet pa zaradi tega ne sme biti bistveno oviran. Z nalaganjem ali razlaganjem tovora ni dovoljeno onesnaževati ceste, niti se ne sme povzročati prekomernega hrupa.

 

 

(2) Če je pri nalaganju ali razlaganju tovora nujno potrebno, da vozilo stoji na vozišču, se morajo dela začeti takoj, ko vozilo parkira. Med delom mora biti poskrbljeno za varnost drugih udeležencev v prometu. Nalaganje ali razlaganje tovora lahko v takih primerih traja največ 30 minut.

 

 

(3) Če je potrebno zaradi nalaganja ali razlaganja tovora vozilo ustaviti na pešpoti, mora imeti voznik posebno dovoljenje, ki ga izda pristojni občinski upravni organ za promet.

 

 

(4) V času nalaganja in razlaganja tovora mora biti motor vozila ustavljen. Motor ustavljenega vozila ne sme obratovati več kot 3 minute, razen če delovanje motorja pogoj za nalaganje in razlaganje tovora.

 

 

(5) Pri dostavi kuriva, pohištva, ipd., ko se dostava opravlja dlje kot 30 minut in prevzem ni mogoč z dvorišča ali funkcionalnega zemljišča, se lahko začasno uporabi javno prometno površino, tako, da se postavi označbo "Pozor, dostava blaga!". Po opravljeni dostavi blaga se mora označbo takoj odstraniti.

 

 

(6) Blago, ki je dostavljeno naročniku in je odloženo javno prometno površino, mora biti odstranjeno brez odlašanja in hitro. Javno površino mora uporabnik neposredno po odstranitvi blaga temeljito očistiti.

 

 

(7) Z denarno kaznijo do 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če se pri nalaganju in razlaganju krši določila tega člena.

 

 

Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek tudi odgovorno osebo izvajalca.

 

 

(8) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, če:

 

 

- pri nalaganju ali razlaganju blaga ogroža varnost  udeležencev v prometu, oziroma ovira promet dlje kot 30 minut ali pusti motor zaustavljenega vozila delovati več kot 3 minute;

 

 

- ne očisti javne prometne površine po nalaganju ali razlaganju blaga;

 

 

- krši določila 5. odstavka tega člena.

 

 

 

 

 

VII. USTAVLJANJE IN PARKIRANJE

 

 

 

 

 

10. člen

 

 

(parkirne površine)

 

 

(1) Parkiranje vozil je možno le na površinah, ki so urejene samo za mirujoči promet.

 

 

(2) Na območju mesta so za parkiranje vozil na prometnih površinah namenjene;

 

 

-parkirne površine za osebna vozila;

 

 

- rezervirane parkirne površine;

 

 

- parkirne površine za tovorna vozila.

 

 

 

 

 

11. člen

 

 

(javne parkirne površine za osebna motorna vozila)

 

 

(1) Javne parkirne površine za osebna motorna vozila:

 

 

pri OŠ Trbovlje - nasproti letnega kopališča;

 

 

ob stavni občinske uprave občine Trbovlje;

 

 

ploščad na trgu Revolucije pri spomeniku;

 

 

pri Športni hali na Polaju;

 

 

parkirišče pred stavbo Ulica 1. junija 4 (stari zdravstveni dom);

 

 

parkirišče pred in za Delavskim domom;

 

 

parkirišče na Njivi pred Kubus barom;

 

 

parkirišče nasproti Zdravstvenega doma;

 

 

parkirišče severno in vzhodno od Gimnaziji;

 

 

parkirišče nad poslovnim prostorom Hit - marketa na Trgu F. Fakina;

 

 

parkirišče pred pokopališčem;

 

 

pokopališče ob igrišču teniškega kluba Rudar na Tereziji;

 

 

parkirišče pred objektom Gimnazijska c 22;

 

 

parkirišče na železniški postaji-del

 

 

(2) Na površinah, navedenih v prvem odstavku tega člena, ni dovoljeno parkiranje avtobusov, tovornih vozil, njihovih prikolic, opuščenih motornih vozil, počitniških prikolic, čolnov in drugih plovnih objektov.

 

 

(3) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT, ki se izterja na kraju sanem, se kaznuje za prekršek, kdor parkira vozila iz drugega odstavka tega člena na površinah, ki so določene kot parkirne površine za osebna motorna vozila.

 

 

(4) Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT, ki se izterja na kraju samem, se kaznuje za prekršek, kdor parkira motorno osebno vozilo na površini, ki ni določena kot parkirna površina,

 

 

 

 

 

12. člen

 

 

(parkirišča, ki se lahko oddajajo z najemno pogodbo)

 

 

(1) Urejena parkirišča za osebna vozila, ki niso navedena v 11. členu.

 

 

(2) Parkirišča za tovorna vozila:

 

 

- del parkirišča na železniški postaji;

 

 

- začasno parkirišče pri Sušnik (do izgradnje čistilne naprave)

 

 

 

 

 

13. člen

 

 

(rezervirane parkirne površine)

 

 

(1) Rezervirane parkirne površine so posebej označene in urejene površine ki so namenjene;

 

 

- za osebna vozila invalidov, ki so posebej označena

 

 

- za vozila taksi služb

 

 

(2) Rezervirane parkirne površine določi z odločbo pristojni občinski organ. Stroški signalizacije in vzdrževanja rezervirane parkirne površine bremenijo uporabnika.

 

 

(3) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje na kraju samem za prekršek voznik, če uporablja rezervirano parkirno površino brez predpisanih dovoljenj oziroma v nasprotju z njimi.

 

 

 

 

 

14. člen

 

 

(določanje parkirnine in najemnine)

 

 

(1) Višino parkirnine in parkirnine za rezervirano parkirno površino ter ostale pogoje uporabe teh površin določa župan občine Trbovlje.

 

 

 

 

 

15. člen

 

 

(ostale površine za mirujoči promet)

 

 

(1) Vse ostale površine za mirujoči promet, ki niso opredeljene kot javne in se nahajajo na parkiriščih funkcionalnih zemljišč večstanovanjskih in poslovnih objektov, morajo biti označene s talno obeležbo ter redno vzdrževane in čiščene.

 

 

(2) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje na kraju samem upravljavec večstanovanjskih objektov, oziroma lastnik poslovnih prostorov, če ne vzdržujeta prometnih površin znotraj funkcionalnih zemljišč.

 

 

 

 

 

VIII. NEPRAVILNO USTAVLJANJE IN PARKIRANJE VOZIL

 

 

 

 

 

16. člen

 

 

(prepoved ustavljanja in parkiranja)

 

 

(1)   Ustavljanje in parkiranje motornih vozil je na javnih parkirnih površinah prepovedano za:

 

 

- tovorna vozila in njihove prikolice,

 

 

- avtobuse,

 

 

- počitniške prikolice, čolne ter druge objekte.

 

 

(2)          Motornim vozilom je prepovedano ustavljanje in parkiranje na naslednjih površinah:

 

 

- na zelenici ali v parku;

 

 

- pred vhodom v stavbo ali garažo ali na dvorišče;

 

 

- na prostoru, ki je namenjen za dostop intervencijskih vozil;

 

 

- na mestih, ki so določena za ustavljanje dostavnih vozil;

 

 

- na ali pred komunalnimi napravami (hidranti, jaški,kontejnerji za smeti, greznicami....),

 

 

(3) Dovoli se postavitev naprave, s katero se prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo. Na vozilo, ki je parkirano tako, da ogroža druge udeležence v prometu, ni dovoljeno postaviti naprave, ki prepreči odpeljati vozilo, pač pa se za tako parkirano vozilo odredi odvoz.

 

 

(4) Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se kaznuje voznik, ki parkira vozilo na površinah, kjer je motornim vozilom ustavljanje in parkiranje prepovedano.

 

 

 

 

 

IX. NEUPORABNA MOTORNA VOZILA

 

 

17. člen

 

 

(zapuščena vozila)

 

 

(1)  Odstranitev se odredi:

 

 

- če je vozilo zapuščeno ;

 

 

- če dotraja, neregistrirana in razpadajoča prevozna sredstva ( v nadaljevanju neuporabna prevozna sredstva) niso odstranjena s prometnih površin najkasneje v sedmih dneh po nastali neuporabnosti.

 

 

(2) Odstranitev zapuščenih vozil odredi vozniku s površin za mirujoči promet komunalni inšpektor ali komunalni nadzornik.

 

 

18. člen

 

 

(postopek odstranitve vozil)

 

 

(1) V primeru, da komunalni inšpektor ali komunalni nadzornik najde zapuščeno vozilo, mora ugotoviti lastnika in mu določiti rok, v katerem mora odstraniti vozilo na svoje stroške.

 

 

(2) V primeru, da lastnik v določenem roku ne odstrani zapuščenega vozila, vozilo pa se v nobenem primeru ne more usposobiti za vožnjo, se po predhodnem obvestilu lastnika odredi odstranitev na stroške lastnika.

 

 

(3) V primeru, da se lastnika ne ugotovi, zapuščeno vozilo pa se v nobenem primeru ne more usposobiti za vožnjo, se odredi odstranitev.

 

 

(4) O najdenem zapuščenem vozilu in njegovi odstranitvi po določbah prvega, drugega ali tretjega odstavka tega člena mora komunalni nadzornik ali komunalni inšpektor sestaviti poseben zapisnik.

 

 

19. člen

 

 

(pooblaščena družba za odstranitev vozil)

 

 

(1) Odstranitev iz prejšnjega člena tega odloka opravi s strani občinskega sveta pooblaščena družba, ki je registrirana in usposobljena za tako dejavnost ter ima urejen prostor za parkiranje in hrambo vozil.

 

 

20. člen

 

 

(stroški odstranitve vozil)

 

 

Višino stroškov za odstranjevanje nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil določi župan občine, na predlog pooblaščene organizacije iz prejšnjega člena, v skladu s predpisi o določanju cen.

 

 

(2) Stroške za odstranjevanje nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil mora poravnati lastnik zapuščenega vozila. Če lastnik odpeljanega vozila ne poravna stroškov v treh dneh po izstavitvi računa, oziroma če je le-ta neznan, se jih pooblaščenemu podjetju, ki opravlja odvoz, povrne iz proračuna občine Trbovlje. Občina Trbovlje pa od povzročitelja izterja stroške, vključno z zamudnimi obrestmi in stroški izterjave.

 

 

(3) Če lastnik odstrani vozilo po tem, ko je pooblaščena uradna oseba že pozvala pooblaščeno podjetje, da odstrani vozilo, pa se še ni pričelo odstranjevati, mora lastnik plačati nastale stroške.

 

 

(4) Če se je vozilo že začelo odstranjevati, vendar še ni naloženo na vlečno vozilo, mora voznik vozila plačati nastale stroške, vendar najmanj 50% določene tarife.

 

 

(5)  Podatke o odstranjenih vozilih, njihovi hrambi in poziv lastnikom, naj jih prevzamejo, se objavi na oglasni deski Občine Trbovlje.

 

 

(6)  Pooblaščeno podjetje mora hraniti odpeljano vozilo na za to urejeni površini, ki je ograjena in varovana. Vozilo mora biti shranjeno najmanj 30 dni od datuma odstranitve. Po izteku 30 dnevnega roka se vozilo proda na javni dražbi. V tem primeru se nastali stroški poravnajo iz izkupička, morebiti presežek stroškov pa iz proračuna. V kolikor izkupiček presega višino stroškov se razlika nakaže na račun proračuna občine Trbovlje.

 

 

 

 

 

X. AVTOBUSNA POSTAJALIŠČA

 

 

21. člen

 

 

(lokacija in uporaba avtobusnih postajališč)

 

 

(1) Avtobusna postajališča za vstopanje in izstopanje potnikov morajo biti na cestah v naseljih izven vozišča. Izpolnjevati morajo tehnične normative in minimalne pogoje, ki so določeni s predpisi.

 

 

(2)  Po presoji okoliščin, pomembnih za varnost prometa lahko upravni organ pristojen za promet, v soglasju s podjetjem za vzdrževanje javnih prometnih površin izda dovoljenje za ureditev avtobusnega postajališča tudi na vozišču ceste. Upravni organ, pristojen za promet lahko dovoljenje iz prejšnjega odstavka prekliče, če ugotovi, da je tako postajališče iz kakršnihkoli razlogov postalo nevarno, oziroma so nastali pogoji za izgradnjo postajališča izven vozišča ceste.

 

 

(3) Avtobusna postajališča javnega prometa na območju občine Trbovlje lahko uporabljajo tudi podjetja in zasebniki, ki opravljajo poseben javni prevoz potnikov, vendar le za čas trajanja vstopa in izstopa potnikov.

 

 

 

 

 

XI. UČENJE VOŽNJE Z MOTORNIMI VOZILI

 

 

22. člen

 

 

(pouk kandidatov za voznike motornih vozil)

 

 

(1) Zaradi varnosti otrok in pešcev je pouk kandidatov za voznike motornih vozil prepovedan na priključkih k vrtcem, šolam, zdravstvenim zavodom, igriščem.

 

 

(2)  Šole za učenje kandidatov za voznike motornih vozil morajo opravljati začetni pouk kandidatov (spoznavanje vozila in učenje osnovnih elementov tehnike vožnje), ki traja najmanj tri ure, na neprometni površini, ki ni javna cesta.

 

 

(3) Pouk kandidatov za voznike motornih vozil na javnih površinah na območju mesta je prepovedan v času od 5.30 do 8.00 ter od 14.00 do 16.00 ob delavnikih, ter od 7.00 do 11.00 ob sobotah.

 

 

(4) Z denarno kaznijo do 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti (Avto šola), ki ne poskrbi da bi njeni inštruktorji poučevali da bi kandidate za voznike motornih vozil v skladu z določili tega člena. Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek tudi odgovorno osebo izvajalca.

 

 

 

 

 

XII. UPORABA IN DELO NA JAVNIH POVRŠINAH

 

 

23. člen

 

 

(uporaba javnih prometnih površin za druge namene)

 

 

(1)  Javne prometne površine se praviloma uporabljajo samo za promet,

 

 

(2) Javne površine se lahko z dovoljenjem občinskega upravnega organa pristojnega za promet uporablja  za postavitev prodajnih stojnic, začasnih gostinskih vrtov, uličnih avtomatov, gradbišč ter podobno.

 

 

(3)  Za uporabo javnih površin se plačuje komunalna taksa.

 

 

(4) Če komunalni inšpektor ali komunalni nadzornik ugotovita, da se prometna površina uporablja brez dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem pristojnega organa, odredi takojšno odstranitev na stroške kršitelja. V primeru, da kršitelj ne odpravi odstranitve,opravi odstranitev pooblaščena organizacija.

 

 

(5) Z denarno kaznijo do 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če na javni površini brez predhodnega dovoljenja ali v večjem obsegu, kot mu je dovoljeno, opravljajo svojo dejavnost. Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek tudi odgovorno osebo izvajalca.

 

 

24 člen

 

 

(obnovitev vseh komunalnih naprav)

 

 

(1) Če se na javni prometni površini izvaja gradnja ali rekonstrukcija komunalne naprave ali ceste, je potrebno istočasno obnoviti vse komunalne naprave, če upravljavci posameznih naprav po pregledu le-teh ugotovijo, da so potrebne obnove.

 

 

(2)  Pet (5) let po rekonstrukciji ter obnovitvi zgornjega ustroja vozišča ni dovoljeno prekopavanje ceste zaradi obnavljanja ali modernizacije komunalnih naprav. Določba ne velja za interventne posege  zaradi okvar na komunalnih napravah.

 

 

 

 

 

XIII. POSEBNI TEHNIČNI UKREPI ZA VARNOST

 

 

25. člen

 

 

(varnost pri delu na prometnih površinah)

 

 

(1) Delo na prometni površini mora biti vidno označeno in zavarovano s predpisanimi prometnimi znaki, tako da je zagotovljen varen promet. Delovišče na cesti ali neposredno ob cesti mora biti ponoči, v megli oziroma ob slabi vidljivosti predpisano razsvetljeno.

 

 

(2) Kadar je potrebno zaradi gradnje ali drugega dela zasesti pločnik ali del vozišča tako, da se postavi oder, mora izvajalec del speljati po odrom prehod za pešce, ki mora biti zavarovan pred padanjem materiala, biti mora razsvetljen ter urejen za varno hojo. Takoj, ko preneha razlog posebne uporabe prometne površine, mora izvajalec del odstraniti prometne znake, branike in ostalo opremo.

 

 

(3) Po opravljenih delih je potrebno prometno površino vzpostaviti v prvotno stanje.

 

 

(4) Z denarno kaznijo do 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če delovišče ni predpisano označeno in zavarovano.

 

 

(5) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, če delovišče ponoči ali ob slabi vidljivosti ni predpisano označeno in zavarovano.

 

 

 

 

 

26. člen

 

 

(postavitev zaščitnih ograj za pešce)

 

 

(1) Pristojen občinski upravni organ za urejanje prometa po sprejeti odločitvi sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ali na podlagi prometne zasnove dovoli postavitev zaščitnih ograj za pešce na nevarnih mestih, kjer so ogroženi pešci.

 

 

(2) Postavitev, vzdrževanje in zamenjavo dotrajanih zaščitnih ograj izvaja upravljavec javne prometne površine, na kateri stoji zaščitna ograja. V primeru, da je zaščitna ograja potrebna pred izhodom iz objekta  oz. prostora, kjer je nevarnost neposrednega dostopa ali padca pešca na cestišče, mora stroške za naloge iz prvega stavka tega odstavka plačati lastnik objekta ali prostora.

 

 

 

 

 

XIV. PROMETNA SIGNALIZACIJA

 

 

27. člen

 

 

(postavitev prometne signalizacije)

 

 

(1) prometne znake na javnih prometnih površinah sme postavljati le pooblaščen vzdrževalec javnih prometnih površin.

 

 

(2) Odstranitev uničene, poškodovane ali neustrezno postavljene prometne signalizacije ter postavitev nove odredi z odločbo občinski organ, pristojen za promet.

 

 

(3) Na območju vzdolž vozišča, ki je določeno za postavitev prometne signalizacije in prometne opreme prepovedano postavljati neprometne znake, predmete ali karkoli, kar bi lahko vplivalo na zmanjšanje vidnosti prometne signalizacije, funkcije prometne opreme ali odvračalo pozornost voznikov.

 

 

(4) Postavitev nove, nadomestitev stare ali manjkajoče prometne signalizacije financirajo pri novogradnjah in rekonstrukcijah cest investitorji, v ostalih primerih pa predlagatelj postavitve prometne signalizacije.

 

 

(5) Z denarno kaznijo do 360.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če krši določila 3. odstavka tega člena. Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznik, ki krši določbe 3. odstavka tega člena.

 

 

 

 

 

XV. SVET ZA PREVENTIVO IN VZGOJO V CESTNEM PROMETU

 

 

28. člen

 

 

(namen in sestava sveta za preventivo)

 

 

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Trbovlje skrbi za razvijanje in uveljavljanje ukrepov za večjo varnost, dvig varnostno prometne kulture udeležencev v cestnem prometu, ter za razvijanje humanih in solidarnih odnosov med vozniki in drugimi udeleženci v cestnem prometu.

 

 

(2) Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu šteje 5 članov, ki jih imenuje župan za dpbo svojega mandata iz predstavnikov organizacij, katerih dejavnost je pomembna za varnost v prometu, ter strokovnjakov s področja prometa. Sestava sveta:

 

 

- predsednik - predstavnik Odseka za gospodarske javne službe občine Trbovlje;

 

 

- član - Predstavnik Odseka za okolje, prostor in ekologijo občine Trbovlje;

 

 

- član - predstavnik Policijske postaje Trbovlje;

 

 

- član - predstavnik pooblaščenega vzdrževalca cest;

 

 

- član - strokovnjak s področja prometa ( predstavnik projektivne organizacije).

 

 

29. člen

 

 

(naloge sveta za preventivo)

 

 

(1) Naloge občinskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu so zlasti:

 

 

1. proučuje in obravnava problematiko s področja varnosti prometa;

 

 

2. daje mnenja in pripombe ter predloge in pobude za izboljšanje varnosti v cestnem prometu;

 

 

3. pospešuje prometno vzgojo in etiko udeležencev v prometu;

 

 

4. sodeluje pri pripravi tehnične dokumentacije in pri odločanju o posameznih tehničnih rešitvah, ki se nanašajo na tehnično urejanje prometa v občini Trbovlje;

 

 

5. sodeluje pri delu organov in organizacij, ki se ukvarjajo s prometno vzgojo in preventivno dejavnostjo v cestnem prometu;

 

 

6. predlaga organom in organizacijam, ki se ukvarjajo z vprašanji cestnega prometa, ukrepe za izboljšanje varnosti;

 

 

7. razvija in pospešuje varnost v prometu s pomočjo sredstev javnega obveščanja;

 

 

8. razvija in pospešuje organizacijo in aktivnosti šolske prometne službe;

 

 

9. opravlja druge naloge v skladu z zakonom.

 

 

(2) Sredstva za delovanje Občinskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu se določijo v vsakoletnem občinskem proračunu. Svet lahko za opravljanje svojega dela in nalog lahko pridobiva sredstva iz drugih virov.

 

 

 

 

 

XVI. ŠOLSKA PROMETNA SLUŽBA

 

 

30. člen

 

 

(šolska prometna služba)

 

 

(1) Za večjo prometno varnost otrok lahko organizirajo šole v sodelovanju s svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu šolsko prometno službo.

 

 

(2) Šolsko prometno službo izvajajo mladi prometniki, ki nadzirajo promet učencev pešcev in učencev kolesarjev ob prihodu in odhodu iz šole, jim po potrebi pomagajo ter jih seznanijo, kako pravilno ravnati v prometu.

 

 

(3) Mladi prometniki morajo pri opravljanju službe nositi modro kapo, ovratno rumeno ruto, bele prometne narokavnike, bel prometni pas s prekoramnikom in prometni loparček. V dežju in ob zmanjšani vidljivosti pa še pelerino s kapuco rumene barve in svetlobno odsevnimi všitki, tako, da so dobro vidni.

 

 

 

 

 

XVII. PRISTOJNOSTI ORGANOV

 

 

31. člen

 

 

(občinski upravni organ za promet)

 

 

(1) Upravne zadeve s področja urejanja prometa izvaja občinski upravni organ pristojen za promet. Pred odločitvijo mora pridobiti mnenje Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

 

 

(2) Občinski upravni organ pristojen za promet:

 

 

1. določi parkirne površine, način parkiranja, prepoved parkiranja in ustavljanja na določenih cestah in ob stanovanjskih in poslovnih objektih;

 

 

2. dovoli postavitev in vzdrževanje varovalnih ograj na nevarnih krajih, kjer so ogroženi pešci;

 

 

3. odredi posebne tehnične in druge ukrepe za varnost otrok in slabotnih na prehodih čez vozišče v bližini zdravstvenih domov in vrtcev ter šol;

 

 

4. odredi odstranitev, zamenjavo ali postavitev prometne signalizacije, če to zahtevajo prometne varnostne razmere;

 

 

5. odredi ukrepe za umirjanje prometa;

 

 

6. odredi druge ukrepe, za katere je pristojen po tem odloku.

 

 

 32. člen

 

 

(odstranitev ograje ali žive meje)

 

 

(1) Komunalni inšpektor ali komunalni nadzornik mora, če to narekuje varnost prometa, z odločbo odrediti znižanje ali odstranitev ograj, žive meje ali druge ovire, če je to potrebno zaradi preglednosti križišča ali ovinka.

 

 

(2) Če lastnik ne izvede z odločbo naloženega ukrepa v danem roku, komunalni inšpektor naloži upravljavcu javne prometne površine, da izvede ukrep na stroške lastnika.

 

 

(3) Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT, ki se izterja na kraju samem, se kaznuje za prekršek, kdor ne vzdržuje žive meje ali ograje, oziroma le-teh ne odstrani, če če je ogrožena preglednost ceste ali križišča.

 

 

33. člen

 

 

(nadzor nad izvajanjem odloka)

 

 

Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravljajo komunalni inšpektor, komunalni nadzornik ter inšpektor, pristojen za ceste.

 

 

34. člen

 

 

(finančna sredstva, pridobljena na podlagi odloka)

 

 

Finančna sredstva, pridobljena na podlagi tega odloka, se uporabljajo namensko za vzdrževanje javnih prometnih površin in za delovanje Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

 

 

 

 

 

XVIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

35. člen

 

 

Za vse ostale ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev varnosti v cestnem prometu in niso določeni s tem odlokom veljajo določbe Zakona o varnosti v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 30/98).

 

 

36. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o razvrstitvi cest in ureditvi cestnega prometa na območju občine Trbovlje (UVZ, št. 15/96).

 

 

37. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 34406/5/2000

 

 

Datum: 26.06.2001

 

 

 

 

 

ŽUPAN

 

 

OBČINE TRBOVLJE

 

 

Ladislav Žiga ŽGAJNAR

 

 

s.r.