Na podlagi 21. in 61. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00 in 51/02), 99. člena Statuta Občine Piran, 16., 17., 18., 174. in 175. člena Zakona o varnosti cestnega prometa, 82. člena Zakona o javnih cestah (Uradni list RS, št. 29/1997, Zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 36/83 – popravek, 42/85, 2/86 – popravek, 47/87, 5/90 in Uradni list RS št. 10/91, 13/93, 66/93, 39/96 – odločba US, 61/96 – odločba US, 35/97, 73/97 – odločba US, 87/97, 73/98 in 31/2000), Zakona o prekrških (Uradni list RS št. 7/2003), Zakona o evidenci in nastanitvi (Uradni list RS, št. 9/2001), Odloka o kategorizaciji občinskih cest v občini Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 45/2001), Odloka o gospodarskih javnih službah občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 6/95, Uradni list RS, št. 35/95, Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/01), Pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah (Uradni list RS, št. 46/2000) je Občinski svet Občine Piran na 10. redni seji dne 11.12.2003 sprejel
 
ODLOK
 
 
O CESTNOPROMETNI UREDITVI V OBČINI PIRAN
 
I. UVODNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
S tem odlokom se na območju občine Piran urejajo:
 
I. Uvodne določbe
 
 
II. Omejitev uporabe cest
 
 
Ureditev mirujočega prometa
 
 
Območje za pešce
 
 
Območje umirjenega prometa
 
 
Območje omejene hitrosti
 
 
Udeležba živali v prometu
 
 
Druge obveznosti udeležencev v cestnem prometu
 
III. Prometna signalizacija in prometna oprema
 
IV. Postopek in način dela občinskih redarjev, nadzornikov in inšpektorjev pri zagotavljanju reda nad ustavljenimi in parkiranimi vozili
 
 
Pogoji in način odvoza nepravilno parkiranih vozil
 
Pogoji in način priklenitve nepravilno parkiranih vozil
 
V. Postopek in način dela občinskih redarjev, nadzornikov in inšpektorjev v zvezi z zapuščenimi vozili  
VI. Svet za preventivno vzgojo v cestnem prometu
 
 
VII. Nadzor
 
 
VIII. Predhodne in končne določbe
 
2. člen
 
Naselja, kjer veljajo določila tega odloka, so Piran, Portorož, Lucija, Strunjan, Sečovlje, Dragonja, Sv. Peter, Nova vas in Padna. Območja naselja označujejo cestne table z imenom kraja.
 
 
 
 
3. člen
 
Pomen izrazov v odloku:
 
 
- Naselje po tem odloku so območja, označena s prometnim znakom “ime naselja” (III-14) in “konec naselja” (III-15).
 
 
- Javne prometne površine v občini Piran so kategorizirane javne ceste – lokalne ceste, javne poti in javne poti za kolesarje, pločniki, kolesarske steze, ulice, parki, zelenice, rekreacijske površine, javni parkirni prostori na javnih cestah in izven njih, rezervirane parkirne površine, dovozne ceste k javnim in poslovnih stavbam, garažam (predpisano označenih prehodov) ter stanovanjskim stavbam in drugim objektom kakor tudi prometne površine ob teh objektih, ki so v upravljanju rednega izvajalca vzdrževanja občinskih cest in površin ter je raba pod enakimi pogoji namenjena vsem, in javne površine, ki so v skladu z odlokom s prometno signalizacijo v omejeni uporabi (abonenti, rezervirani parkirni prostori in podobno), ter druge podobne površine.
 
 
- Posebne prometne površine, namenjene pešcem, so “območja za pešce” in “območja umirjenega prometa” in “območja omejene hitrosti”. To so posebej označene prometne površine v mestu ali naseljih, na katerih je promet z vozili prepovedan oz. je omejen, celotno površino pa lahko uporabljajo le pešci.
 
 
- Soglasodajalec je državni organ, organ lokalne skupnosti ali nosilec javnega pooblastila, za katerega je z zakonom ali drugim predpisom določeno, da določa pogoje in soglasje.
 
 
- Pristojni organ je organ Občine Piran, pristojen za območje prometa, v skladu z 16., 17. in 18. členom ZVCP: Občinski svet, Županja, Urad za gospodarske dejavnosti in turizem, Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo občine Piran, z opredeljenimi pristojnostmi v Odloku o organizaciji uprave in tem odloku (v nadaljevanju pristojni organ).
 
 
- Območje ožjega mesta Pirana obsega od vhodno-izstopne fizične zapore pri stanovanjskem objektu Dantejeva 31 – “cona modrega abonmaja” in vhodno- izstopno fizično zaporo na ulici IX. korpusa (vhod na pokopališče Piran) pri stanovanjskem objektu Oljčna pot št. 3 – “cona zelenega abonmaja”, ki obsega vse stanovanjske objekte in javne zgradbe na ulici IX. korpusa, Oljčno pot, Rozmanovo ulico do vključno stanovanjske hiše št. 45 in 22A, Gortanovo ulico do stanovanjske hiše št. 30 in 27A, dostopno pot k Osnovni šoli Cirila Kosmača do stanovanjske hiše v Aškerčevi ulici, Bolniška ulica do vstopa v Kajuhovo ulico, Kajuhova ulica, ulica IX. korpusa do vključno stanovanjske hiše št. 16. in 17, Adamičevo ulico.
 
 
- Dostavni čas je čas od 06.00 do 09.30 ure, ki je predviden za opravljanje vsakodnevne dostave.
 
 
- Lisice so posebne naprave, s katerimi se vozniku prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo.
 
- Pajek je posebno vozilo z dvigalom za odvoz nepravilno parkiranega vozila.
 
- Odvoz nepravilno parkiranega vozila; na vozilo, ki je parkirano tako, da ogroža druge udeležence v cestnem prometu, ni dovoljeno postaviti naprave, ki prepreči odpeljati vozilo, pač pa se za tako parkirano vozilo odredi odvoz (18. člen ZVCP)
 
- Intervencijska vozila so vozila organov in organizacij, ki opravljajo intervencijske naloge skladno z zakonskimi pooblastili, ki opravljajo intervencijsko dejavnost na področju gospodarskih javnih služb, vozila urada občinskih inšpekciji in redarstva, reševalne in gasilske službe, vzdrževanja in čiščenja cest in ulic, odvoz komunalnih odpadkov, vozila poštnih, telekomunikacijskih in elektroenergetskih služb in vzdrževanja javne infrastrukture, varovanja premoženja in oseb, zdravstvene in socialne oskrbe oz. pomoči na domu, vendar le v času opravljanja delovnih nalog s službenim vozilom, državnih inšpekcijskih služb in dejavnosti službe za zaščito in reševanje.
 
- Vstopno-izstopne fizične zapore; za preprečitev prometa ali nadzorovanega vstopanja in izstopanja vozil se lahko uporabijo različne tehnične izvedbe, kot so zapornice, potopni stebrički, avtomatski potopni stebrički in mehanični potopni stebrički.
- Vstopno-izstopni mediji so parkirni listek, magnetna kartice, daljinski pilot, registrske tablice, transponder in brezkontna kartica.
 
- Parkirni listek občine Piran je predpisan obrazec za označitev časa parkiranja, ki ga izda parkirna naprava ali izvajalec prometnega režima.
 
 
- Parkirna ura je naprava za označitev časa prihoda in trajanja parkiranja in ročno nastavljiva ura, s ki jo voznik označi čas prihoda in trajanja parkiranja na območju omejitve časa parkiranja, kar je razvidno iz prometnega znaka.
 
 
- Ustavitev vozila je vsaka prekinitev vožnje za toliko časa, kot je potrebno, da vstopijo ali izstopijo potniki ali da se naloži, ali razloži tovor, ali odpravi okvara na vozilu.
 
 
- Parkiranje je prekinitev vožnje iz katerega koli razloga, razen ustavitve vozila ali prekinitve vožnje zaradi tega, da se je vozilo izognilo prometni nesreči, ali zato, da je voznik ravnal skladno s predpisi o varnosti cestnega prometa.
 
 
- Zapuščeno vozilo je motorno vozilo, ki stoji na javni prometni površini, na zemljišču ob njej ali na drugi javni površini in ob njej, nima registrskih tablic ali ni registrirano oz. mu je registracija potekla (razvidno iz registracijske nalepke) za več kot 30 dni ter zanj nihče ne skrbi.
 
 
- Lastnik vozila je fizična ali pravna oseba, na ime katere je registrirano in je razviden iz evidence motornih vozil oz. iz drugih uradnih listin v primeru, da vozilo ni registrirano.
 
 
- Odgovornost za prekršek
 
Če je prekršek zoper varnost cestnega prometa storjen z vozilom, pa ni mogoče ugotoviti, kdo je storilec, se za prekršek kaznuje lastnik oz. imetnik pravice uporabe vozila, razen če dokaže, da tega prekrška ni storil.
 
Če je lastnik oz. imetnik pravice uporabe vozila, s katerim je storjen prekršek iz prejšnjega odstavka, pravna oseba ali samostojni podjetnik – posameznik, se kaznuje za prekršek odgovorna oseba pravne osebe oz. samostojni podjetnik – posameznik (Uradni list RS, št. 67/02).
 
 
- Dvojezičnost prometne signalizacije; vse dopolnilne table na prometnih znakih in turističnih in drugi prometni signalizaciji mora biti izpisana dvojezično v slovenskem in italijanskem jeziku, kar velja tudi za vse dokumente, izhajajoče iz tega odloka.
 
 
- Posamezni izrazi, uporabljeni v odloku, imajo enak pomen kot izrazi v Zakonu o varnosti cestnega prometa in Zakonu o javnih cestah (v nadaljevanju Zakon).
 
4. člen
 
 
(pristojnost za urejanje prometa)
 
(1) Občinski svet Občine Piran na predlog župan(je) odloča o prometni ureditvi na območju občine ali posameznih urbanih območij naseljih občine, določa območja za pešce, območje umirjenega prometa in območja omejene hitrosti, določa javne parkirne površine, način parkiranja, območja kratkotrajnega parkiranja – modre cone ter območje, kjer je potrebno parkiranje plačati.
 
 
(2) Prometna ureditev in način vodenja prometa morata biti označena s predpisano prometno signalizacijo, ki jo vzdržuje in postavlja izvajalec vzdrževanja občinskih cest ter jo spreminja le s soglasjem pristojnega občinskega organa.
 
 
(3) Urad za gospodarske dejavnosti in turizem kot občinski organ, pristojen za ceste in promet, na predlog Komisije za tehnično urejanje prometa, ki jo s sklepom imenuje župan(ja), pripravlja strokovne odločitve župan(ji):
 
 
- določa prednostne in stranske ceste,
 
 
- določa enosmerne ceste,
 
 
- določa postavitev vstopno-izstopnih fizičnih zapor za kontrolo vstopa vozil v območje za pešce, območje umirjenega prometa in območje omejene hitrosti,
 
 
- določa prepovedi in omejitve prometa za posamezne vrste vozil,
 
 
- omejuje hitrost vožnje na občinskih cestah,
 
 
- določa prometno signalizacijo in prometno opremo na občinskih cestah,
 
 
- določa javne in rezervirane parkirne površine, način parkiranja, območja kratkotrajnega parkiranja in območja, kjer je potrebno pakiranje plačati, ter območja prepovedi parkiranja in ustavljanja,
 
- odreja postavitev in vzdrževanje varovalnih ograj ter posebne tehnične in druge ukrepe za varnost otrok, slabotnih in oslabelih ter telesno in duševno prizadetih oseb,
 
 
- odreja ukrepe za umirjanje hitrosti,
 
 
- ureja promet pešcev in promet s kolesi, kolesi z motorjem, vprežnih vozil in posebnih prevoznih sredstev,
 
 
- ureja gonjenje in vodenje živine,
 
 
- ukrepa v drugih zadevah zagotavljanja prometne varnosti.
 
 
- določa omejitve uporabe cest (5., 6., 9., 10., 16., 17., 18., 19. in 27. člen tega odloka),
 
 
- določa območje rezerviranih parkirnih prostorov.
 
 
(4) Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo kot občinski organ, pristojen da:
 
 
- rešuje vloge in odloča o upravičenosti upravičencev za pridobitev ustreznega abonmaja oz. vstopnega medija.
 
II. OMEJITVE UPORABE CESTE
 
 
5. člen
 
(1) Na območju ožjega mesta Pirana je prepovedan promet delovnih vozil motokultivatorjev, traktorjev, tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 3,5 tone, ter delovnih strojev in avtobusov z izjemo rednih linij ali s pridobitvijo predhodnega dovoljenja pristojnega organa, ali presega omejitev, ki je odrejena na občinski cesti ali njenem delu s prometnim znakom.
 
 
(2) Na območju naselja Portoroža in Lucije je prepovedan promet tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone, in delovnih strojev, in sicer na relaciji od glavne vstopno-izstopne zapornice na Dantejevi ulici v Piranu in celotnem potezu ceste Obala – cesta Obala-križišče s Koprsko cesto do križišča ceste Obala s Podvozno cesto ter Liminjanska cesta do obrtne cone ali s pridobitvijo predhodnega dovoljenja pristojnega organa ali presega omejitev, ki je odrejena na občinski cesti ali njenem delu s prometnim znakom.
 
 
(3) Dovoljenja za promet vozil iz 1. in 2. točke 5. člena izda pristojni organ, ko zaradi velikosti, narave in oblike tovora tega ni mogoče pripeljati z manjšim vozilom.
 
 
(4) Za izdajo dovoljenja se plača taksa. Višino takse določi župan(ja) s sklepom o določitvi višine takse za izdajo dovoljenja za promet tovornih vozil.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1. in 2. točko tega člena.
 
 
(6) Z denarno kaznijo 40.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 1. in 2. točko tega člena.
 
 
(7) Z denarno kaznijo 150.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 1. in 2. točko tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
6. člen
 
(1) Na javnih cestah, kjer je s prometno signalizacijo prepovedan promet tovornim vozilom ali je omejen promet za motorna vozila nad določeno dovoljeno maso ali osno obremenitvijo, lahko pristojni organ izjemoma izda dovoljenje za promet teh vozil. V dovoljenju se določijo pogoji v skladu s soglasjem upravljalca javnih površin oz. vzdrževalca občinskih cest.
 
 
(2) Pristojni organ pri odreditvi pogojev zahteva od investitorja izdelavo elaborata o ugotovitvi predhodnega obstoječega stanja javne ceste, ki ga mora izdelati pooblaščeni sodni izvedenec gradbene stroke. Takoj po zaključku del se opravi ponovni ogled in meritve povzročene škode na cestnem telesu. Med odrejenimi pogoji se lahko odredi obveznost plačila varščine do višine predvidenih stroškov, potrebnih za odpravo posledic izredne uporabe na občinskih cestah. Odločba, ki vsebuje tak pogoj, neha veljati, če v roku desetih dni po vročitvi odločbe varščina ni položena. Ob zaključku del se opravi ponovni ogled in varščina se vrne investitorju v primeru, da na vozišču ni ugotovljenih poškodb zaradi izredne uporabe občinske ceste.
 
 
(3) Višino varščine do višine predvidenih stroškov, potrebnih za odpravo posledic izredne uporabe na občinskih cestah, s sklepom določi župan(ja) občine.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 15.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1. točko tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 1. točko tega člena.
 
 
(6) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 1. točko tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
7. člen
 
Omejitve iz 5. in 6. člena tega odloka ne veljajo za vozila iz 24. člena tega odloka ali imajo ustrezno dovoljenje pristojnega občinskega organa in vozil javnega potniškega prometa in potniškega turističnega vlaka.
 
8. člen
 
(1) Na območju ožjega mesta Piran, Portoroža, Lucije in Strunjana je prepovedano parkiranje tovornih motornih vozil, delovnih strojev, avtobusov in bivalnih vozil, razen na mestih, kjer je dovoljeno s prometno signalizacijo.
 
 
(2) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1. točko tega člena.
 
 
(3) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 1. točko tega člena.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 1. točko tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
9. člen
 
(1) Zaradi prireditev, gradbenih del, stanja ceste ali iz drugih utemeljenih razlogov lahko pristojni organ omeji uporabo javnih prometnih površin, ali prepove promet posameznih vozil, ali promet v celoti.
 
 
(2) Pristojni organ lahko omeji uporabo ceste, njenega dela ali javnih parkiranih površin tudi na podlagi javnega poziva zaradi izvajanja zimske službe, rednih vzdrževalnih del, čiščenja, prireditev, protokolarnih obiskov in podobnega.
 
10. člen
 
(1) Kdor potrebuje omejitev uporabe ceste ali javne prometne površine zaradi gradbenih del, prireditev in podobnega, mora pridobiti dovoljenje pristojnega organa; v primeru športnih in drugih prireditev na cesti tudi dovoljenje pristojne upravne enote.
 
 
(2) Uporaba ceste ali javne prometne površine ali njenega dela se sme omejiti le z dovoljenjem pristojnega organa, razen če je nujno, da se dela nemudoma opravijo zaradi preprečevanja velike in nepopravljive škode. V takem primeru mora izvajalec takoj, najkasneje pa v dveh urah po vzpostavljeni omejitvi uporabe javne prometne površine ali ceste, o tem obvestiti upravljalca ceste ali javnih prometnih površin, policijo in občinsko inšpekcijo.
 
 
(3) Vlogo za izdajo dovoljenja iz prvega odstavka tega člena mora organizator prireditve oz. izvajalec ali investitor gradbenih del vložiti na pristojni organ najmanj 30 dni pred predvidenim začetkom veljavnosti dovoljenja.
 
 
(4) Če je zaradi omejitve uporabe ceste potrebna sprememba prometne ureditve, zagotovitve varnega prometa udeležencev v prometu, lahko pristojni organ zahteva, da vlagatelj predloži elaborat prometnotehnične ureditve v času omejene uporabe ceste ali javne prometne površine. Elaborat izdela pooblaščena organizacija na stroške vlagatelja, s tem da pridobi soglasje upravljalca javnih prometnih površin in vzdrževalca občinskih cest. Elaborat potrdi pristojni občinski organ.
 
 
(5) Pristojni organ lahko iz utemeljenih razlogov spremeni čas trajanja, ali se dela opravlja neprekinjeno, ali v nočnem času, ali spremeni predlagano prometno ureditev.
 
 
(6) Najmanj 24 ur pred pričetkom prireditve ali pričetkom veljavnosti dovoljenja mora organizator ali izvajalec na prireditvenem prostoru ali gradbenem prostoru le tega ograditi s predpisano prometno signalizacijo in opremo (triopan znaki s pisnim obvestilom) ter delitvijo informacijskih letakov, da je na tem prostoru prepoved ali omejena uporaba ceste ali javne prometne površine ter je v navedenem času parkiranje prepovedano. Če to navodilo ni upoštevano, občinski redarji, nadzorniki ali inšpektorji ukrepajo, kot da je vozilo nepravilno parkirano, ter se na stroške lastnika vozilo premesti na drugo lokacijo. Organizator javne prireditve ali drugih dogodkov mora na lastne stroške v sredstvih javnega obveščanja obvestiti javnost o spremembi ali preusmeritvi prometa na javnih površinah najmanj tri dni pred pričetkom prireditve ali drugih dogodkov in po koncu prireditve nemudoma vzpostaviti prvotno stanje.
 
 
(7) Na mestih, kjer je to posebej označeno (v 6. točki tega člena) z obvestilom, tablo ali je z odločbo pristojnega občinskega organa odrejena splošna prepoved prometa zaradi izvedbe prireditve ali drugega dogodka na javni površini, konkretno vozilo pa predstavlja oviro za promet ali za izvedbo prireditve ali drugega dogodka, sme občinski redar, nadzornik ali inšpektor odrediti odstranitev vozila ter prestavitev vozila na poseben prostor za parkiranje in varovanje.
 
 
Višino stroškov prestavitve vozila določi s sklepom župan(ja).
 
 
(8) Če morajo pri zagotavljanju varne izvedbe prireditve in drugih dogodkov na cestah ali javnih površinah sodelovati občinski redarji, nadzorniki in inšpektorji (premiki vozil, izvajanje zapore prometa in podobno) mora organizator ali investitor – izvajalec vnaprej povrniti stroške, ki nastopijo z organizacijo in izvedbo prireditve ali drugega dogodka. Višina stroškov sodelovanja občinskih redarjev, nadzornikov in inšpektorjev določi s sklepom župan(ja).
 
 
(9) Z denarno kaznijo 50.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(10) Z denarno kaznijo 150.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(11) Z denarno kaznijo 200.00,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
III. UREDITEV MIRUJOČEGA PROMETA
 
 
11. člen
 
(1) Javne parkirne površine so:
 
- plačljive parkirne površine, namenjene časovno omejenemu parkiranju (modre cone), kjer je prva ura parkiranja brezplačna, in kratkotrajnemu parkiranju do 30 min,
 
 
- plačljive parkirne urejene javne površine in parkirne hiše, namenjene dolgotrajnemu parkiranju,
 
 
- posebej urejene in za ta namen določene površine izven ali ob vozišču javnih cest, določene s predpisano prometno signalizacijo,
 
 
- javni parkirni prostori za tovorna motorna vozila in avtobuse,
 
 
- rezervirani parkirni prostori.
 
(2) Javne parkirne površine so praviloma razdeljene na mesta za posamezna vozila.
 
12. člen
 
(1) Parkiranje na javnih prometnih površinah je dovoljeno le pod pogoji, določenimi s tem odlokom in s predpisi, ki urejajo cestni promet.
 
 
(2) Čas dovoljenega parkiranja in način parkiranja sta razvidna s prometnim znakom in dopolnilnimi obvestilnimi tablami oz. na drug ustrezen način.
 
13. člen
 
(1) Na plačljivih parkirnih površinah, kjer je parkiranje časovno omejeno in so parkirne površine tako označene, je voznik dolžan namestiti predpisan parkirni vstopni list ali parkirni list o plačani parkirnini na vidno mesto armaturne plošče pod prednjim vetrobranskim steklom. Na parkirnem listku mora biti vidno označen ustrezen datum in čas začetka parkiranja. Voznik ne sme prekoračiti dovoljenega časa parkiranja, ki je določen na parkirnem listku ali prometnem znaku, ali nameščati novega parkirnega listka.
 
 
(2) Za označitev časa prihoda se uporabljajo tudi ročno nastavljive parkirne ure ali parkirni listek. Način označitve časa prihoda je razviden s prometnim znakom.
 
 
(3) Začetek parkiranja, ki je bil nastavljen na ročni nastavljivi parkirni uri po vstopu na tako območje, ni dovoljeno pred oz. po poteku časa kratkotrajnega parkiranja nastaviti na novo z namenom, da se podaljša čas zadrževanja vozila v navedenem območju, temveč mora takoj z vozilom zapustiti območje kratkotrajnega časovno omejenega parkiranja.
 
 
(4) Na območju Portoroža na cesti Obala od križišča s Solinsko potjo do odcepa za Grand hotel Metropol v obe smeri se od 01.05 do 30.09 plačuje parkirnina.
 
 
Izven poletne časovne omejitve iz prvega odstavka te točke se plačuje parkirnina na relaciji ceste Obala od Koprskega križišča do križišča ceste Obala - Solinska pot v obeh smereh, izven te lokacije pa se plačuje parkirnina v skladu s sklepom, ki ga določi župan(ja).
 
(5) Območje Trgovsko-poslovnega centra Lucija oklepajo cesta Obala, Cesta solinarjev, odcep za Mercator-Degro in dovozna pot v enosmerno vozišče avtobusnega postajališča Lucija. Na teh s prometno signalizacijo označenih prometnih površinah se plačuje parkirnina v skladu s sklepom, ki ga določi župan(ja). Ob vstopu v to območje parkiranja mora voznik takoj na vidno mesto v vozilu oz. na armaturni plošči namestiti vstopni veljaven parkirni listek.
 
(6) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(7) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(8) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
14. člen
 
(1) Na javnih parkirnih površinah je prepovedano postavljati ali puščati komunalne gradbene in druge odpadke, posode za njihovo zbiranje ali druge predmete.
 
 
(2) Na pločnikih, kolesarskih stezah, otokih za pešce, zelenicah med dvema smernima voziščema ni dovoljeno postavljati nikakršnih reklamnih tabel ali drugih predmetov.
 
 
(3) Prepovedano je postavljati ali puščati kakršne koli predmete ali naprave, ki ovirajo ali onemogočajo uporabo parkirnega mesta (stoli, opozorilna stojala, “U” zapore, zaboji in podobno), razen z dovoljenjem pristojnega organa. Ograjevanje ali rezerviranje parkirnih mest je dovoljeno le z dovoljenjem pristojnega organa.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik – posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 20.000,00 SIT.
 
15. člen
 
(1) Na parkiriščih, ki so opredeljena kot urejena javna parkirišča, se plačuje parkirnina. Višino parkirnine in določitev plačljivih parkirišč s sklepom določi župan(ja) občine.
 
 
(2) Kjer je določeno, da se plačuje parkirnina, je treba parkirnino plačati na predpisan način, ki je razviden iz prometne signalizacije ali drug ustrezen način.
 
16. člen
 
(1) Pristojni organ določi, da se posamezne parkirne površine (rezervirani parkirni prostori) uporabljajo izključno za:
 
 
- službena vozila (šole, vrtci, sodišče, banke, zdravstveni dom, pošta, Občina, novinarske dejavnosti),
 
- službena vozila državnih organov,
 
 
- vozila hotelskih gostov,
 
 
- parkiranje invalidnih oseb,
 
 
- izposojanje vozil,
 
 
- postajališča za taksije,
 
 
- parkiranje tovornih in motornih vozil ter avtobusov,
 
 
- parkiranje turističnih avtobusov,
 
 
- prostore za parkiranje intervencijskih vozil in urgentnih vozil zdravstvenih domov in koristnikov zdravstvenih storitev zdravstvenih domov.
 
 
(2) Parkiranje na teh površinah je dovoljeno le s pridobitvijo posebnega dovoljenja za parkiranje, ki ga izda pristojni organ. Za uporabo navedenih posebnih površin iz prvega odstavka tega člena se plačuje mesečno nadomestilo upravljalcu sistema, razen upravičencev, ki so financirani iz občinskega proračuna, in upravičencev iz 7. in 8. alineje 1. točke 16. člena.
 
 
(3) Vsi parkirni prostori iz prvega odstavka tega člena morajo biti označeni s predpisano talno in vertikalno prometno signalizacijo.
 
 
(4) Stroški postavitve in vzdrževanje teh prostorov gredo v breme upravičenca, razen izjem iz 1., 4. in 6. alineje 1. točke tega odloka.
 
 
(5) Navedeni parkirni prostori za vozila upravičencev se lahko rezervirajo za določene časovne termine (dneve, ure) ter se izven določenih časovnih terminov, razvidnih s prometnega znaka, uporabljajo kot javne parkirne površine.
 
 
(6) Na rezerviranih parkirnih prostorih lahko parkirajo le motorna vozila, katerim to dovoljuje prometna signalizacija, parkirana vozila pa morajo na vidnem mestu v vozilu imeti predpisano dovolilnico.
 
 
(7) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki brez posebnega dovoljenja za parkiranje ali v nasprotju z njim uporablja parkirne površine.
 
 
(8) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki brez posebnega dovoljenja za parkiranje ali v nasprotju z njim uporablja parkirne površine.
 
 
(9) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki brez posebnega dovoljenja za parkiranje ali v nasprotju z njim uporablja parkirne površine, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
 
 
17. člen
 
(1) Ustavitev in parkiranje na rezerviranih parkirnih mestih za avto taksi vozila je dovoljeno le s posebno oznako na avto taksi vozilu le v času opravljanja dejavnosti ter v skladu s pogoji, določenimi z Odlokom o avto taksi prevozih na območju Občine Piran.
 
 
(2) Na rezerviranih parkirnih prostorih za avto taksi vozila smejo parkirati le vozila, za katere je rezervirana parkirna površina.
 
(3) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
18. člen
 
(1) Pristojni organ določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za potrebe parkiranja vozil, ki so označena z veljavno predpisano parkirno karto oz. imajo pravico uporabljati poseben znak za invalide in jo mora imeti upravičenec na vidnem mestu armaturne plošče pod sprednjim vetrobranskim steklom. Drugim vozilom je parkiranje prepovedano.
 
 
(2) Za parkiranje na časovno omejenih parkirnih površinah na območju ožjega mesta Piran iz 30. člena tega odloka se plačuje parkirnina. Vozniki motornih vozil morajo ravnati v skladu z določbami tega odloka z izjemo parkiranja vozila upravičencev na predpisano označenih prostorih za invalide in rezerviranih parkirnih prostorih iz 16. člena.
 
 
(3) Voznik motornega vozila s statusom in predpisano oznako invalida mora na zahtevo občinskega redarja dati na vpogled dovoljenje o pridobljeni pravici s strani pristojne upravne enote (49. člen ZVCP).
 
 
(4) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.
 
19. člen
 
(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne parkirne površine uporabljajo izključno za kratkotrajno parkiranje za potrebe parkiranja vozil (do 30 minut):
 
 
- staršev, ki oddajajo (ali prevzemajo) otroke v vzgojno-varstvenih zavodih in osnovnih šolah (čas se opredeli na prometnem znaku),
 
 
- lahko pa tudi v bližini bankomatov, lekarn ali na drugih lokacijah, kjer je večja koncentracija javnih dejavnosti oz. objektov v javni rabi,
 
 
- ter parkirne površine Zdravstvenega doma v Luciji za kratkotrajno brezplačno parkiranje s časovno omejitvijo.
 
 
(2) Parkirne površine iz prvega odstavka tega člena se lahko določijo s prometno signalizacijo le za kratkotrajno parkiranje, ki glede na vrsto opravka lahko traja največ do 30 minut. Vozniki morajo v vozilu na vidnem mestu označiti čas prihoda s parkirnim listkom ali ročno nastavljivo parkirno uro in po preteku tega časa vozilo odmakniti.
 
(3) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
20. člen
 
(1) Parkiranje tovornih vozil, priklopnih vozil in avtobusov je dovoljeno le na površinah, ki so določene za parkiranje teh vozil in označene s predpisano prometno signalizacijo.
 
 
(2) Obvestilni znaki z glavne vpadnice – magistralne ceste morajo biti nameščeni tako, da opozarjajo voznike na javne parkirne površine, določene za tovorna motorna vozila, priklopnike, avtodome in avtobuse.
 
(3) Z denarno kaznijo 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
(4) Z denarno kazijo 150.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 200.00,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
21. člen
 
(1) Na javnih prometnih površinah ter posebnih parkirnih prostorih, če to ni posebej označeno s prometno signalizacijo in za ta namen posebej urejeno, ni dovoljeno parkiranje s počitniškimi prikolicami, plovili, bivalnimi vozili, polpriklopniki ter lahkimi priklopniki. Isto velja tudi za enosledna vozila oz. kolo s pomožnim motorjem na tri kolesa.
 
(2) Z denarno kaznijo 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(3) Z denarno kazijo 150.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 200.00,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z denarno kaznijo 30.000,00 SIT.
 
22. člen
 
(1) Ustavitev in parkiranje na pločniku oz. na stezi za pešce, na kolesarski stezi ali kolesarskem pasu ter na obcestni zelenici ali v drevoredu je prepovedano.
 
 
(2) Ustavitev in parkiranje na označenih intervencijskih poteh je prepovedano.
 
 
(3) Parkiranje je prepovedano tudi:
 
 
- na javnih površinah, ki niso namenjene prometu vozil,
 
- na delu ceste tako, da je prost prehod med njim in neprekinjeno vzdolžno črto na vozišču, ali nasprotnim robom vozišča, ali kakšno drugo oviro na cesti širok manj kot 3 m,  
  - na pločniku tako, da med njim in kakšno drugo oviro ali drugim parkiranim vozilom ni omogočenega prostega prehoda v širini vsaj 1,6 m, ali parkira na območju za pešce,  
- na mestih, kjer bi parkirano vozilo povzročilo oviro v prometu,
 
 
- na mestih, kjer bi parkirano vozilo oviralo ali onemogočilo dostop do hidranta,
 
 
- na mestu, kjer bi parkirano vozilo onemogočilo vključitev v promet že parkiranemu vozilu ali onemogočilo dovoz na dvorišče stavbe, do garaže, skladiščnega prostora, ali drugega podobnega objekta, ali do zasebnega zemljišča. Dovoz na dvorišče v objekt ali k objektu pred katerim je prepovedana ustavitev ali parkiranje, mora biti na vhodu označen s predpisanim prometnim znakom (III-119 »Prehod za vozila«).
 
 
- na in ob neposrednih dovozih na ali gradbišč,
 
 
- na mestih, kjer bi parkirano vozilo zmanjševalo preglednost križišča,
 
 
- na prehodih za pešce,
 
 
- na mestih, kjer bi parkirano vozilo zakrivalo prometno signalizacijo,
 
 
- na vozišču javnih cest izven naselja,
 
 
- na zelenicah, parkih ali otroških igriščih,
 
 
- na prostorih, določenih za dostavo in dostavna vozila,
 
 
- v primeru, da parkirano vozilo onemogoča dostop do prostora, določenega za odlaganje posod za zbiranje komunalnih odpadkov, ekoloških otokov, ali je vozilo parkirano na površini, kjer so s prometnega znaka in dopolnilne obvestilne table razvidni časovni termini prepovedi parkiranja zaradi postavitve in odvoza kontejnerjev za kosovne odpadke, ali parkirano vozilo ovira izvajalce komunalne službe pri opravljanju njihove dejavnosti,
 
 
- na mestih, kjer je to prepovedano s predpisano postavljeno prometno signalizacijo.
 
(4) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1. ali 2. točko tega člena.  
  (5) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 1. ali 2. točko tega člena.  
  (6) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 1. ali 2. točko tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.  
(7) Z denarno kaznijo 15.000,00 SIT se kaznuje fizična oseba, ki ravna v nasprotju z 2., 3., 9., 11. alinejo 3. točke tega člena.  
  (8) Z denarno kaznijo 30.000,00 SIT se kaznuje samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 2., 3., 9., 11. alinejo 3. točke tega člena.  
  (9) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 2., 3., 9., 11. alinejo 3. točke tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.  
  (10) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1., 4., 5., 6., 7., 8., 10., 12., 13., 14., 15., 16., 17. alinejo 3. točke tega člena.  
  (11) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 1., 4., 5., 6., 7., 8., 10., 12., 13., 14., 15., 16., 17. alinejo 3. točke tega člena.  
(12) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 1., 4., 5., 6., 7., 8., 10., 12., 13., 14., 15., 16., 17. alinejo 3. točke tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.  
OBMOČJE ZA PEŠCE
 
 
23. člen
 
(1) Na območju za pešce je prepovedana vožnja z motornimi vozili, razen vozil med opravljanjem dejavnosti iz 1. točke 24. člena tega odloka in vozil s posebnim dovoljenjem pristojnega organa.
 
 
(2) Na območju za pešce je prepovedano parkiranje motornih vozil.
 
 
(3) Na območju za pešce je dovoljena vožnja s kolesi in uporaba posebnih prevoznih sredstev, vendar ne smejo ovirati ali ogrožati prometa pešcev oz. se ne smejo gibati s hitrostjo, večjo od hitrosti, s ki jo se gibljejo pešci.
 
 
(4) Območje za pešce in območja umirjenega prometa so lahko varovana s premičnimi in nepremičnimi fizičnimi zaporami za preprečevanje vožnje z vozili in predpisano prometno signalizacijo. Pred fizičnimi zaporami je vozilom prepovedano parkiranje.
 
 
(5) Izjemoma se vožnja in parkiranje vozil dovoli na območjih za pešce v primerih napovedane nevarnosti visokega plimovanja morja, ali poplavitve obalnih površin, ali drugih izrednih dogodkov, vendar le za čas trajanja nevarnosti.
 
 
(6) V času od 1. maja do 20. septembra se na Prešernovem nabrežju pri križišču za Kosovelovo ulico (proti Punti) postavi mehansko fizično zaporo, s katerima se prepreči vožnja motornih vozil, površine pa pridobijo status območja za pešce. Z mehansko fizično zaporo se ustrezno varuje tudi območje za pešce ob vstopu na IX. korpus (pri župnišču) in vstop preko Kosovelove ulice na Trg 1. maja in dostop iz Partizanske ulice na Zelenjavni trg.
 
 
(7) Vse druge ulice, trgi oz. javne prometne površine, ki niso zajete v 29. členu tega odloka v naselju Piran, se štejejo za območja za pešce ter je prepovedana vožnja in parkiranje z motornimi vozili, razen intervencijskim vozilom med opravljanjem dejavnosti iz 1. točke 24. člena in vozil s posebnim dovoljenjem pristojnega organa.
 
 
(8) Župan(ja) lahko z namenom nemotenega in varnega poteka prometa vozil ali obogatitve turistične ponudbe lahko s sklepom časovno opredeli območja za pešce.
 
(9) Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1., 2., 3. točko tega člena.
 
 
(10) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 1., 2., 3. točko tega člena.
 
 
(11) Z denarno kaznijo 50.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 1., 2., 3. točko tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 20.000,00 SIT.
 
(12) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 4. ali 5. točko tega člena.
 
 
(13) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju s 4. ali 5. točko tega člena.
 
(14) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 4. in 5. točko tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
24. člen
 
(1) Na območju za pešce je dovoljen promet vozil, če gre za opravljanje dejavnosti
 
 
- policije,
 
 
- gasilske službe,
 
 
- reševalne službe,
 
 
- intervencijsko vzdrževanje,
 
 
- odvoz komunalnih odpadkov,
 
 
- čiščenje cest in površin,
 
- potniški turistični vlak.
 
 
(2) Za nujne intervencijske posege ne velja časovna omejitev vožnje na območju za pešce za vozila iz 1. točke 24. člena, vendar pod pogoji iz 2. točke 10. člena
 
 
(3) Vozila stanovalcev na območju za pešce ter pravnih oseb in samostojnih podjetnikov – posameznikov, ki imajo sedež na tem območju, lahko z dovolilnico – abonmajem vstopijo na to območje le v predpisanem dostavnem času in po poteku tega časa območje zapustijo.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(6) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
25. člen
 
 
OBMOČJE UMIRJENEGA PROMETA
 
(1) Na območju umirjenega prometa imajo prednost pešci. Voznik mora prilagoditi hitrost (do 30 km/h) in biti posebej pozoren na otroke, ki jim je dovoljena igra na tem območju. Na območju umirjenega prometa so prepovedane prireditve na cestah, na katerih so udeležena motorna vozila.
 
 
(2) Območje umirjenega prometa obsega:
 
- Cono modrega abonmaja, ki obsega Cankarjevo nabrežje, Prešernovo nabrežje, Kidričevo nabrežje, Stjenkovo ulico, Tartinijev trg, Župančičevo ulico, Trg bratstva, Matteottijevo ulico, Marušičevo ulico, Vodnikov trg, Gradnikov trg in
 
 
- Cono I - zelenega abonmaja z ulico IX. korpusa (od vstopno-izstopne kontrole do zapore pri župnišču), Oljčno pot, Rozmanovo ulico in dostopno cesto k Osnovi šoli Cirila Kosmača.
 
 
- Cono II – zelenega abonmaja za območje Fiese od vstopno-izstopnega sistema pri garažni hiši – pokopališče Piran do fizične zapore pri Hotelu Barbara.
 
26. člen
 
 
OBMOČJE OMEJENE HITROSTI
 
(1) Če je potrebno zaradi gostote prometa pešcev, kolesarjev in uporabnikov posebnih prevoznih sredstev ter njihove varnosti ali iz drugih utemeljenih razlogov omejiti hitrost vozil pod 50 km/h, lahko pristojni organ določi naselje ali del naselja kot območje omejene hitrosti.
 
 
(2) Na območju omejene hitrosti hitrost ne sme biti omejena na manj kot 30 km/h.
 
 
(3) Za območje omejene hitrosti se določi cesta od vstopne zapornice na Dantejevi ulici do Cankarjevega nabrežja.
 
 
(4) Na območju omejene hitrosti se predvidi namestitev hitrostnih ovir, in sicer na delih cest, kjer vozniki, ki ne spoštujejo omejitve hitrosti, lahko dosežejo višjo hitrost od omejene. Te so najbolj izpostavljene na vhodu v mesto – Dantejeva ulica.
 
27. člen
 
 
DOSTAVA BLAGA
 
(1) Dostava blaga za oskrbo s tovornimi vozili na območju ožjega mesta Piran na območju za pešce in na območju umirjenega prometa je dovoljena izključno v dostavnem času od 06.00 do 09.30 ure. Po poteku tega časa se mora vozilo umakniti.
 
 
(2) Pristojni organ lahko izjemoma, zaradi posebej utemeljenih razlogov, dovoli dostavo tudi izven dovoljenega dostavnega časa za navedeno kategorijo vozil iz 1. točke tega člena, vendar s pridobitvijo posebnega dovoljenja, v katerem se določijo pogoji.
 
 
(3) Takso za izdajo dovoljenja – rumeni abonma iz drugega odstavka tega člena določi župan(ja) s sklepom.
 
(4) Dovoz blaga na tržnico (Zelenjavni trg) in odvoz s tržnice je dovoljen le s kombiniranim vozilom (skupne mase do 2 toni) po Stjenkovi in Partizanski ulici med 06.00 in 09.30 uro, odvoz pa v času ene ure po zaključku obratovanja tržnice ter preko Kosovelove ulice na Trg 1. maja in Prešernovo nabrežje izključno v predpisanem dostavnem času. Prav tako se opravi dostava izključno v predpisanem dostavnem času na Tartinijevem trgu ob vstopu v Verdijevo ulico, v času dostave ne sme delovati motor dostavnega vozila Dovoz  blaga za oskrbo s tovornimi in osebnimi vozili  preko Tartinijevega trga kot območja za pešce ni možna. Z namenom zagotovitve možnosti za izvedbo dostave blaga se pred vstopom na Tartinijev trg zagotovi ustrezno število parkirnih mest za dostavo, ki se mora izvršiti v predpisanem dostavnem času (06.00 – 09.30).
 
 
(5) Kot dovoz in odvoz na tržnico se šteje tudi vožnja vozil imetnikov poslovnih prostorov na Zelenjavnem trgu in Levstikovi ulici v predpisanem dostavnem času in v času od 13.00 do 14.00 ure.
 
 
(6) Motorna in priklopna vozila, ki so prirejena oz. se uporabljajo kot priročne delavnice, skladišča ali prodajalne, se smejo zadrževati na območju tržnice le v času in na kraju, ki ga je v dovoljenju določil pristojni organ.
 
 
(7) Dostava in odvoz blaga po javnih prometnih površinah mora biti opravljena hitro, brez odlašanja, v času, potrebnem le za naložitev ali razložitev tovora, do največ 30 minut.
 
 
Po odstranitvi tovora je potrebno javno prometno površino očistiti ter blago ali stvari odstraniti z javnih prometnih površin najkasneje do 10.00 ure. Zaradi razkladanja in nakladanja stvari ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev. Prekoračitev oz. zadrževanje na območju umirjenega prometa preko 30 minut se ob izhodu zaračunava parkirnina v skladu s Sklepom o višini parkirnin in načinu plačila, ki ga določi župan(ja).
 
 
(8) Z denarno kaznijo 50.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(9) Z denarno kazijo 150.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(10) Z denarno kaznijo 200.00,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
28. člen
 
(1) Župan(ja) lahko določi potrebno število parkirnih mest, namenjenih izključno uporabi za namene izvajanja dostave z dostavnimi vozili.
 
 
(2) Parkiranje na predpisano označenih površinah za dostavna vozila iz prvega odstavka tega člena je prepovedano, dovoljena pa je ustavitev za čas, potreben, da se naloži ali razloži tovor, ki je predmet dostave, ali je iz prometne signalizacije časovno opredeljen status rezerviranega prostora za dostavo.
 
(3) Dostava na območju za pešce se opravi izključno v predpisanem dostavnem času.
 
(4) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(6) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
29. člen
 
PROMETNI REŽIM NA OBMOČJU OŽJEGA MESTA PIRAN
 
(1) Območje ožjega mesta Piran obsega zaprt parkirni prostor z omejitvami v tem odloku z vstopno-izhodnimi kontrolami:
 
 
- Dantejeva ulica pri stanovanjski hiši št. 31,
 
 
- Ulica IX. korpusa pri stanovanjski hiši št. 5.
 
 
(2) Na območju ožjega mesta Piran velja prepoved prometa za vsa motorna vozila po vseh ulicah in trgih, razen:
 
 
- Prešernovo nabrežje - Vodnikov trg
 
 
- Stjenkova ulica - Gradnikov trg
 
 
- Kidričevo nabrežje - Ulica IX. korpusa (od št. 5 do župnišča)
 
- Tartinijev trg - parkirišče nad obrambnim domom
 
 
- Cankarjevo nabrežje - Vrtna ulica
 
 
- Trg bratstva - Bolniška ulica
 
 
- Župančičeva ulica - Rozmanova ulica
 
 
- Matteottijeva ulica - Oljčna pot
 
 
- Marušičeva ulica - Cesta k Osnovni šoli Cirila Kosmača.
 
 
(3) Javne prometne površine, kjer je dovoljena ustavitev in parkiranje izključno za stanovalce-imetnike dovolilnic–abonmajev: Za obiskovalce mesta Piran (vozniki, ki nimajo stalnega prebivališča na območju mesta Piran) je dovoljeno parkiranje na območju Tomažičevega trga. Če so vsa parkirna mesta zasedena morajo ti vozniki svoja vozila parkirati na velikem parkirišču Fornače.
 
 
- MODRI, RDEČI ABONMA
 
- Prešernovo nabrežje - Marušičeva ulica
 
 
- Mattottijeva ulica - Vodnikov trg
 
 
- Kidričevo nabrežje - Gradnikov trg.
 
 
- parkirišči ob vstopni zapornici in ob avtobusni postaji Piran
 
 
- Župančičeva ulica
 
 
- Trg bratstva.
 
 
 
 
 
- ZELENI ABONMA – vstopno-izstopna kontrola, cona 1:
 
 
- IX. korpus (od vhoda na pokopališče Piran do župnišča, vključno z parkiriščem nad obrambnim domom)
 
 
- Vrtna ulica
 
 
- Bolniška ulica
 
 
- Rozmanova ulica
 
 
- Oljčna pot.
 
(4) ZELENI ABONMA – vstopno-izstopna kontrola, cona 2 - Fiesa:
 
- vstopno-izhodna kontrola - garažna hiša (pokopališče)
 
 
- fizična zapora pri Hotelu Barbara.
(4.1) Na območju Fiese velja poseben prometni režim. Za to območje se šteje območje od vstopno-izhodne kontrole pri garažni hiši (pokopališče) do fizične zapore pri Hotelu Barbara. Parkiranje na tem območju se časovno omeji na deset ur ter se plačuje parkirnina. Plačila parkirnine so oproščeni prebivalci znotraj tega območja, kjer velja poseben prometni režim, in vsi tisti, ki parkirajo vozila izven javnih prometnih površin. Pravico do pridobitve zelenega abonmaja za parkiranje v coni 2 – Fiesa in ustreznega vstopnega medija so upravičeni vsi prebivalci z začasnim, stalnim prebivališčem, hotelski gostje, gostje avto kampa, lastniki nepremičnin ali zemljišč, s tem da lahko vozila parkirajo le izven javnih prometnih površin, ki se označijo s predpisano prometno signalizacijo. Parkirajo lahko le osebna vozila.
 
30. člen
 
(1) Tartinijev trg je območje umirjenega prometa z vstopno izhodno kontrolo in območje časovno omejenega parkiranja, kjer se plačuje parkirnina in je čas parkiranja omejen do deset ur. Voznik mora označiti čas prihoda z veljavnim parkirnim listkom na vidnem mestu v vozilu in po izteku določenega časa vozilo odpeljati. Parkirajo lahko le osebna vozila.
 
 
(2) Za vozila iz 1. točke 16. člena tega odloka, ki parkirajo na rezerviranih parkirnih prostorih z dovoljenjem pristojnega občinskega organa, ne plačujejo parkirnine ter jim parkiranje ni časovno omejeno.
 
 
Višino parkirnine za območje Tartinijevega trga se določa z naslednjimi tarifami:
 
 
 
 

 

Poletna tarifa 01. 07 – 31. 08

čas parkiranja

Število točk

tarifa I

0 do 1 ure

1,0

Vsaka nadaljnja ura do 10 ur

 

3,0

 

 
 

Zimska tarifa 01.9 – 30.06

čas parkiranja

Število točk

tarifa I

0 do 1 ure

0

Vsaka nadaljnja ura do 10 ur

 

3,0

 
Županja(ja) določa vrednost točke tarifnega sistema s sklepom.
 
 
(3) Na Tartinijevem trgu je dovoljeno parkiranje imetnikov modrih dovolilnic-abonmajev le v času od 20.00 do 08.00 ure naslednjega dne, v tem času ne velja časovna omejitev parkiranja. Voznik mora na vidnem mestu v vozilu imeti nameščeno predpisano dovolilnico – abonma modre barve.
 
 
(4) Za parkiranje vozil se lahko koristijo tudi rezervirani parkirni prostori izven določene časovne omejitve, če je to razvidno iz prometne signalizacije.
 
 
(5) Ob zasedenosti Tartinijevega trga velja prepoved uvoza za vsa vozila, razen za:
 
 
a. motorna kolesa,
 
 
b. kolesa in kolesa z motorjem na dveh kolesih,
 
 
c. dostavo blaga in dostavna vozila v dostavnem času,
 
 
d. taksi vozila, z veljavnim dovoljenjem pristojnega organa Občine Piran,
 
 
e. policijo,
 
 
f. gasilce,
 
 
g. imetnike rezerviranih parkirnih prostorov z dovoljenjem pristojnega organa (Občina, Sodišče, Hotel Tartini),
 
 
h. zdravstvena urgentna vozila in pomoč na domu,
 
 
j. vozila invalidov, ki so predpisano označena na označenih parkirnih prostorih za invalide,
 
 
k. vozila komunalnih storitev,
 
 
l. vozila intervencijskega vzdrževanja v skladu z 2. točko 10. člena tega odloka.
 
 
(6) Če so zasedena vsa parkirna mesta v naselju Piran, lahko imetniki modrih in rdečih abonmajev parkirajo vozila na urejenem javnem parkirišču Fornače, ne da bi plačali parkirnino.
 

(1) Če so zasedena vsa parkirna mesta v naselju Piran, lahko imetniki modrih, zelenih in rdečih abonmajev parkirajo vozila na urejenem parkirišču Fornače, ne da bi plačali parkirnino.

 
 

(2) Tartinijev trg je območje za pešce, kjer je dovoljen promet vozil le za opravljanje dejavnosti navedenih v 24. členu odloka ter v izjemnih  primerih ob soglasju župana.

 
(7) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(8) Z denarno kaznijo 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(9) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
31. člen
 
(1) Od vstopno-izstopne fizične zapore za ulico IX. korpusa morajo vsa vozila imeti na vidnem mestu na vozilu predpisano dovolilnico – abonma zelene barve.
 
 
(2) V neposredni bližini dveh vzgojno varstvenih-zavodov (vrtcev) in dostopna pot do šole Cirila Kosmača na ulici IX. korpusa se določijo parkirne površine za spremljevalce, ki oddajajo ali prevzemajo otroke iz VVZ oz. šole Cirila Kosmača za kratkotrajno parkiranje, ki lahko traja do največ 30 min. Isti postopek velja za obiskovalce in paciente Veterinarske ambulante na Oljčni poti 15 v Piranu. Vozniki teh vozil morajo ob vstopu in parkiranju na predpisani lokaciji, označeni s prometnim znakom, namestiti na vidnem mestu v vozilu dovolilnico, in po preteku tega časa vozilo odmakniti.
 
 
(3) Na cesti k Osnovni šoli Cirila Kosmača se dovoli ustavljanje in časovno omeji parkiranje na dve uri za popoldanske izvenšolske dejavnosti na osnovni šoli Cirila Kosmača. Vozila, ki so upravičeno parkirana na tej lokaciji, morajo imeti na vidnem mestu v vozilu nameščeno predpisano dovolilnico, ki jo izda odgovorna oseba osnovne šole Cirila Kosmača. Po preteku dveh ur se plačuje parkirnina na blagajni garažne hiše.
 
 
(4) Imetniki dovolilnic – modrih abonmajev lahko parkirajo tudi na območju zelenih abonmajev vendar izključno na ulici IX. Korpusa do Župnišča in parkirišča nad obrambnim domom
 
(5) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
32. člen
 
(1) Urejene javne parkirne površine, namenjene dolgotrajnemu parkiranju (Fornače – parkirna hiša pokopališče in Portorož–cesta Obala, območja TPC Lucija), kjer se plačuje parkirnina, določi župan(ja) občine s pogodbo z upravljalcem, v katerem se določijo načini in pogoji upravljanja.
 
 
(2) Upravljalca javnih parkirnih prostorov, namenjenih za dolgotrajno parkiranje, obvezuje pristojnost za postavitev in vzdrževanje predpisane prometne signalizacije tako na parkirišču in zunanjih pristopih na parkirišča, reda in čistoče in odgovornosti za škodo, ki nastane na parkiranem vozilu v času plačane parkirnine garažne hiše pri pokopališču.
 
 
(3) Upravljalec izvaja nadzor vhoda, izhoda in pobiranja parkirnine. V primeru, da voznik vozila krši določila tega odloka (pobeg, noče plačati parkirnine, zloraba abonmaja oz. magnetne kartice in podobno), mora upravljalec pisno z vsemi dokazili odstopiti kršitev v reševanje občinski redarski službi, ki izvede ukrep v skladu z določili tega odloka.
 
 
(4) V primeru, da imetnik pravice modrega, rdečega, zelenega ali rumenega abonmaja ali ustreznega vstopnega medija ne plača v določenem roku petnajst dni z odlokom določeno nadomestilo tudi po preteku opomina, mu upravljalec sistema fizične zapore začasno onemogoči delovanje tehničnega pripomočka za upravljanje s potopnimi stebrički do plačila stroškov nadomestila in stroškov opomina.
 
(5) Z denarno kaznijo 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(6) Z denarno kazijo 50.000,00 SIT se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik– posameznik ki ravna v nasprotju z določili tega člena.
 
 
(7) Z denarno kaznijo 100.00,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z določili tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa se kaznuje z denarno kaznijo 50.000,00 SIT.
 
33. člen
 
(1) Pravico do pridobitve ustrezne dovolilnice-abonmaja in drugih vstopno-izstopnih medijev imajo:
 
 
- uporabniki garaž za lastna vozila, ki z ustreznimi dokazili izkažejo dejansko posest garaže za lastno parkiranje vozila ter se jim na abonma vpiše konkretna pravica parkiranja le v garaži, lahko za več lastnih vozil v gospodinjstvu če z ustreznim dokazilom dokažejo ustrezno število parkirnih mest v garaži-ah.
 
 
- Modri abonma: občani s stalnim prebivališčem na območju modre cone naselja Piran in ki dejansko živijo na tem naslovu s pisnimi dokazi o prijavi dejanskega stalnega prebivališča in registracije vozila v skladu s 147. in 175. členom ZVCP. Abonma se dodeli izključno na eno osebno vozilo na gospodinjstvo v skladu s kriteriji, vsebovanimi v Zakonu o evidenci in nastanitvi za lastno vozilo.
 
 
- Zeleni abonma v coni 1 in coni 2: stanovalci s stalnim bivališčem na območju cone zelenih abonmajev, lastniki nepremičnin, garaž in lastniki funkcionalnih zemljišč, na katerih lahko parkirajo vozila, če jim je dostop omogočen s prometno signalizacijo.
 
 
- Rdeči abonma: pravne osebe in samostojni podjetniki za eno vozilo, ki imajo sedež dejavnosti na območju modre ali zelene cone, kar se označi z ustrezno dovolilnico – abonmajem.
 
 
- Rumeni abonma: pridobijo vse fizične in pravne osebe ter samostojni podjetniki posamezniki, ki opravljajo redno vsakodnevno dostavo blaga na območju naselja Piran (stalni zunanji dobavitelji), vendar pod pogoji iz 5. in 6. člena tega odloka.
 
 
- Uporabniki rezerviranih parkirnih prostorov smejo parkirati le na rezerviranih parkirnih prostorih ter vozilo označiti s predpisano dovolilnico.
 
 
(2) Uporabniki vozil z leasing pogodbo morajo izpolniti le pogoj stalnega prebivališča za izdajo ustrezne dovolilnice–abonmaja, ki velja do izteka leasing pogodbe (dostaviti izvod notarsko overjene leasing pogodbe). Vozniki – tujci motornih vozil, ki stalno prebivajo na območju ožjega mesta Piran, pridobijo ustrezno dovolilnico – abonma v skladu s 174. členom ZVCP (dokazilo o trajanju in prijavi stalnega bivališča s strani pristojne upravne enote). Vozniki uporabniki z stalnim prebivališčem v naselju Piran, ki uporabljajo službeno vozilo podjetja, morajo pri podani vlogi za pridobitev dovolilnice priložiti notarsko overjeno pogodbo o uporabi službenega vozila.
 
34. člen
 
(1) Za uporabo javnih prometnih površin na območju ožjega mesta Piran iz 3. in 4. točke 29. člena (cona modrega in coni zelena abonmaja) plačujejo uporabniki imetniki abonmajev posebno mesečno nadomestilo, katere višino določi s sklepom župan(ja).
 
 
(2) Upravičenost do pridobitve ustrezne dovolilnice – abonmaja ugotavlja Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo na podlagi vloge in ustreznih pisnih dokazil in ugotovitve dejanskega stanja ter ob izpolnitvi predpisanih pogojev pisno odredi izvajalcu prometnega režima izdajo ustrezne dovolilnice–abonmaja ali drugega vstopno- izstopnega medija.
 
 
Dovolilnico – abonma se praviloma izda za parkirno površino v neposredni bližini naslova bivališča upravičenca.
 

(3) Za vstop na območje ožjega mesta Piran lahko imetnik dovolilnice – abonmaja za vožnjo v območje umirjenega prometa s strani upravljalca sistema pridobijo v uporabo tehnični pripomoček za upravljanje s sistemom fizične zapore (vstopno-izstopni medij). Upravljalec lahko upravičencu izda vstopno-izstopni medij, v skladu s pogoji iz 2. točke 34. člena, in le tega vpiše v uradno evidenco imetnikov vstopno-izstopnih medijev.
 
 
(4) Pravico do vstopno-izstopnega medija registrske tablice ali transponderja imajo:
 
 
a. intervencijska vozila (policija, gasilci, reševalna vozila),
 
 
b. vozila komunalnih služb ter občinske redarske in inšpekcijske službe,
 
 
c. avto taksi vozila z veljavno odločbo Občine Piran za uporabo odrejenih avto taksi postajališč,
 
 
d. vozila javnega potniškega prometa.
 
 
Izvajalec prometnega režima mora sprotno ažurno dopolnjevati evidenco imetnikov različnih vstopnih medijev in zagotoviti Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo vsakodnevni operativen vpogled v računalniško evidenco imetnikov vstopno izstopnih medijev in zagotoviti dostavo celotne baze podatkov v elektronski obliki ob vsakršni spremembi v roku 24 ur.
 
 
(5) Območje umirjenega prometa je lahko varovano s premičnimi ali nepremičnimi fizičnimi zaporami za preprečevanje vstopa-izstopa vozil, ki ne posedujejo ustreznega dovoljenja - abonmaja.
 
 
(6) Tehnični pripomoček za upravljanje s sistemom fizične zapore sme uporabljati le imetnik pravice uporabe tehničnega pripomočka. Imetnik je dolžan tehnični pripomoček vrniti upravljalcu sistema v 15 dneh od dneva, ko prenehajo veljati pogoji za izdajo dovolilnice za vožnjo in ustavljanje na območju naselja Piran. Na javnih prometnih površinah v naselju Piran, določenih s prometno signalizacijo izključno za parkiranje stanovalcev naselja Piran imetnikov dovolilnic – abonmajev, ne smejo parkirati druga vozila.
 
 
(7) Kdor namerno zaradi nespoštovanja prometne signalizacije ali nespoštovanja pravil uporabe poškoduje naprave ali opremo fizične zapore, se kaznuje z denarno kaznijo 30.000,00 SIT, poravnati pa mora tudi nastalo škodo.
 
 
(8) Imetnik, ki namerno začasno ali trajno odtuji tehnični pripomoček ali mu je potekel rok pridobljene pravice uporabe za upravljanje s sistemom fizične zapore ali z njim omogoči vstop nekomu, ki za vstop nima ustrezne dovolilnice – abonmaja oz. zlorabo, se kaznuje z denarno kaznijo 30.000,00 SIT, upravljalec sistema pa mu z odločbo prepove njegovo uporabo do izstavitve dokazila o plačani denarni kazni.
 
 
(9) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju s 3. in 4. točko tega člena, odgovorno oseba pravne osebe pa s 50.000,00 SIT.
 
35. člen
 
(1) S sistemom fizičnih zapor upravlja upravljalec prometnega režima, ki ga za upravljanje s sistemi zapor in nadzora vstopov pooblasti župan(ja).
 
 
(2) Upravljalec skrbi za sistem fizične zapore, zaračunava in pobira parkirnino, izdaja tehnične pripomočke za upravljanje fizične zapore ter opravlja druge naloge v skladu pooblastila župana(je) in pogodbo o upravljanju sistema fizičnih zapor, parkirnih hiš, plačljivih parkirišč ter zagotavlja red na parkirnih površinah, za katere jih pooblasti, izvaja kontrolo vstopa in izstopa in nadzira spoštovanje vstopno-izstopnega sistema ter opravlja druge naloge v skladu s pooblastilom župana(je) in pogodbo o upravljanju sistema fizične zapore.
 
 
(3) Sredstva, zbrana s pobiranjem parkirnine, uporabi upravljalec za vzdrževanje celotnega sistema.
 
36. člen
 
(1) Motorna vozila, ki vstopajo v naselje Piran, morajo biti ves čas od vstopa do izhoda iz naselja Piran na vidnem mestu označena z ustrezno dovolilnico – abonmajem oz. predpisanim parkirnim listkom ali parkirno uro. Dovolilnica – abonma, ali parkirni listek, ali parkirna ura mora biti nameščen(a) na vidnem mestu armaturne plošče pod prednjim vetrobranskim steklom, tako, da se kadarkoli lahko preveriti ustreznost vsebine dovolilnice ali parkirnega listka oz. parkirna ura.
 
 
(2) Imetniki dovolilnic – abonmajev iz prvega odstavka tega člena je dolžan zahtevati izdajo nove dovolilnice – abonmaja, če se spremenijo podatki, ki vplivajo na vsebino dovolilnice oz. abonmaja. Novo dovolilnico mora zahtevati v roku 15 dni po spremembi podatkov.
 
 
(3) Dovolilnico – abonma iz prvega odstavka in parkirne karte ali druge vstopno-izstopne medije iz 32. člena smejo na območju ožjega mesta Piran uporabljati le njihovi imetniki za tisto vozilo za ki jo je izdana dovolilnica, abonma ali vstopni mediji.
 
UDELEŽBA ŽIVALI V PROMETU
 
37. člen
 
(1) Uporaba vprežnih vozil je na območju naselij Piran, Portorož, Lucija in glavnih vpadnicah dovoljena le z dovoljenjem pristojnega organa, v katerem se določijo pogoji.
 
 
(2) Na javnih prometnih površinah ni dovoljeno puščati jezdnih živali brez nadzora.
 
 
(3) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek lastnik vprežnega vozila ali jezdne živali, ki ravna v nasprotju določb tega člena.
 
38. člen
 
(1) Jezdeci smejo uporabljati javne prometne površine le s posebnim dovoljenjem pristojnega organa, v katerem se določijo pogoji.
 
 
(2) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek lastnik vprežnega vozila ali jezdne živali, ki ravna v nasprotju določb tega člena.
 
39. člen
 
(1) Živali – psi in večje živali in vprežno vozilo so lahko na javnih prometnih površinah le v spremstvu osebe, ki jih varno vodi.
 
 
(2) Psi in druge večje živali, ki lahko ogrožajo promet, se lahko vodijo po javnih prometnih površinah le na povodcu in vrvici (v spremstvu osebe, ki jih varno vodi).
 
 
(3) Živali ob cestah in drugih prometnih površinah morajo biti pod nadzorstvom ali zavarovane tako, da ne morejo priti na cesto ali drugo javno prometno površino.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje fizična oseba, ki upravlja vprežno vozilo, jezdi večjo žival ali vodi psa na neustrezen način.
 
PROMET KOLES, KOLES S POMOŽNIM MOTORJEM IN KOLO Z MOTORJEM
 
40. člen
 
(1) Promet s kolesi, kolesi s pomožnim motorjem in kolo z motorjem je dovoljen po javnih cestah in kolesarskih poteh. Kjer so urejene kolesarske steze, morajo vozniki koles uporabljati kolesarske steze.
 
 
(2) S kolesi, kolesi s pomožnim motorjem in kolo z motorjem je prepovedana vožnja po pločnikih in drugih javnih poteh, namenjenih pešcem in površinah, kjer je s prometnim znakom določena prepoved za to kategorijo vozil, otroških igriščih, in zelenicah, prav tako je prepovedano parkiranje na pločnikih, vozišču in drugih površinah kjer bi vozila ovirala ali ogrožala promet ali hojo pešcev.
 
 
(3) Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se kaznuje fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.
 
41. člen
 
(1) Na javnih prometnih površinah je dovoljeno puščati kolesa in kolesa s pomožnim motorjem le na mestih, ki so za to določena ali opremljena s stojali.
 
(2) V naseljih občine Piran je prepovedano naslanjati kolesa ob zgradbe in druge objekte, ki mejijo neposredno na javne prometne površine ter na robnike kolesarskih stez in pločnikov.
 
 
(3) Pristojni urad določi prostore, kjer je dovoljeno puščati kolesa, in način ureditve kolesarnic.
 
 
(4) Izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest je odgovoren, da so mesta, določena za puščanje koles, primerno opremljena, urejena in vzdrževana.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT se kaznuje fizična oseba, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena.
 
42. člen
 
(1) Prislonjeno kolo, kolo s pomožnim motorjem, kolo z motorjem, in motorno kolo ki ovira promet drugih udeležencev v prometu, se lahko odstrani.
 
(2) Odstranitev kolesa, kolesa z motorjem, kolesa s pomožnim motorjem in motorno kolo odredi občinski redar v skladu z 52. členom tega odloka.
 
DRUGE OBVEZNOSTI UDELEŽENCEV V CESTNEM PROMETU
 
43. člen
 
(1) Pristojni organ lahko določi, da se posamezne ceste zaprejo za avtobuse, namenjene na glavno avtobusno postajo Lucija in iz nje, ali predpiše, da se za promet avtobusov na glavno avtobusno postajo Lucija in z nje uporablja le določene ceste oz. vozne poti, če je to potrebno zaradi razbremenitve posameznih cest in povečanja pretočnosti prometa.
 
 
(2) Vozne smeri avtobusov iz prvega odstavka tega člena so za avtobusne prevoznike obvezne. Glavna avtobusna postaja Lucija je dolžna o voznih smereh avtobusov na glavno postajo in z nje obvestiti vse prevoznike, ki opravljajo javni prevoz.
 
 
(3) Avtobusna postajališča se lahko uporabljajo tudi za krajše postanke turističnih avtobusov, s katerim se opravlja javni prevoz potnikov v prostem cestnem prometu.
 
 
(4) Avtobusna postajališča za vstopanje in izstopanje potnikov na občinski cesti in na delu državne ceste v naselju morajo biti izven vozišča ter izpolnjevati tehnične normative in minimalne pogoje, ki so določene s predpisi.
 
 
(5) Po presoji okoliščin, pomembnih za varnost prometa, lahko pristojni občinski organ izda dovoljenje za ureditev avtobusnega postajališča na vozišču ceste. Svoje dovoljenje lahko prekliče, če ugotovi, da je tako postajališče postalo nevarno in, so s tem nastali pogoji za izgradnjo postajališča izven vozišča (34. člen Zakona o javnih cestah).
 
 
(6) Avtobusna postajališča javnega prometa na območju občine Piran lahko za ustavitev uporabljajo z dovoljenjem občinskega pristojnega organa tudi podjetja in zasebniki, ki opravljajo poseben prevoz potnikov (delavcev, učencev v šolo itd).
 
 
(7) Z denarno kaznijo 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s 1. in 2. točko tega člena.
 
 
(8) Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravno osebo ali samostojnega podjetnika – posameznika, ki ravna v nasprotju s 1. in 2. točko tega člena, odgovorno osebo pravne osebe pa s 30.000,00 SIT.
 
III. PROMETNA SIGNALIZACIJA IN PROMETNA OPREMA
 
44. člen
 
Prometno signalizacijo cest sestavljajo:  
_ prometni znaki,  
  _ označbe na vozišču,  
  _ svetlobni prometni znaki in svetlobne označbe,  
  _ drugi znaki za označevanje del, drugih ovir in okvar vozišča,  
  _ turistična in druga obvestilna signalizacija,  
  _ vse dopolnilne table na prometnih znakih in turistični in drugi prometni signalizaciji morajo biti izpisane dvojezično v slovenskem in italijanskem jeziku.  
45. člen
 
Prometno opremo cest sestavljajo:  
  - oprema za označevanje robov vozišča,  
  - oprema za vodenje in kanaliziranje prometa na območju del na cesti, drugih ovir ali okvar vozišča,  
  - varnostne in varovalne ograje,  
  - oprema za fizično preprečevanje dovoza na določene prometne površine (zapornice, količki, pogrezni stebriči, cvetlična korita itd.),  
  - prometna ogledala,  
  - protiparkirne ovire,  
  - ovire za umirjanje prometa,  
  - stojala za kolesa,  
  - označbe za potrebe zimske službe,  
  - tehnični ukrepi, sredstva in naprave za izboljšanje prometne varnosti,  
  - posebne svetilke za osvetljevanje prehodov za pešce,  
  - cestna razsvetljava in naprave, potrebne za njeno delovanje,  
  - naprave za evidentiranje prometa, preventivni hitrostni radarji
  - naprave za nadzor prometa,  
  - naprave za dajanje zvočnih signalov osebam s prizadetim vidom,  
  - naprave za dajanje taktilnih signalov slušno prizadetim osebam,  
  - tipke za pešce na samopostrežnih peš prehodih,  
- javne parkirne ure,  
  - naprave za dajanje zvočnih in taktilnih signalov za osebe z okvaro vida in sluha,  
  - naprave in oprema, potrebna za delovanje svetlobnosignalnih naprav in signalizacije s spremenljivo vsebino, (informacijski svetlobni panoji)
  - naprave in oprema za ugotavljanje vremenskih pogojev na cesti.  
46. člen
 
(1) Prometna signalizacija in prometna oprema na občinskih cestah je last Občine Piran.
 
 
(2) Nalog za postavitev, spremembo, dopolnitev ali odstranitev prometne signalizacije in prometne opreme izda pristojni organ. Nalog ni potreben, če gre za označitev ovire v prometu, ki jo je treba označiti po predpisih, ki urejajo cestni promet.
 
 
(3) Prepovedano je poškodovati, odstraniti oziroma zakriti prometno signalizacijo ali spreminjati njen pomen ter poškodovati, ali odstraniti prometno opremo, ali spremeniti njeno funkcijo.
 
 
(4) Inšpektor za ceste ali inšpektor za promet lahko odredi izvajalcu rednega vzdrževanja takojšnjo odstranitev prometne signalizacije in prometne opreme, ki ni postavljena po nalogu iz drugega odstavka tega člena ali v nasprotju z njim, oziroma odredi ukrepe za vzpostavitev normalne funkcije prometne signalizacije in prometne opreme v zvezi s četrtim odstavkom tega člena.
 
 
(5) Z denarno kaznijo 20.000 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.
 
 
(6) Z denarno kaznijo 200.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik - posameznik, ki ravna v nasprotju s tretjim ali četrtim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000 SIT.
 
47. člen
 

(1) Na območju vzdolž vozišča ceste, ki je določeno za postavitev prometne signalizacije in prometne opreme ter v polju preglednosti, je prepovedano postavljati table, napise in objekte ali naprave za slikovno ali zvočno oglaševanje ter predmete ali karkoli, kar bi lahko vplivalo na zmanjšanje vidnosti prometne signalizacije in funkcije prometne opreme ali odvračalo pozornost voznikov oziroma zmanjševalo preglednost, razen z dovoljenjem pristojnega organa (v skladu s 103. členom ZVCP).

 
 

(2) V primeru kršitve določil prvega odstavka tega člena lahko inšpektor za ceste ali inšpektor za promet odredi izvajalcu rednega vzdrževanja takojšnjo odstranitev.

 
  (3) Z denarno kaznijo 20.000 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.  
 

(4) Z denarno kaznijo 200.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik-posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 50.000 SIT.

 
48. člen
 
(1) Na prometno signalizacijo, njene pritrdilne elemente oziroma nosilce ter na prometno opremo ni dovoljeno dodajati ničesar, kar ni v zvezi njo, razen z dovoljenjem pristojnega organa.
 
 
(2) V primeru kršitve določil prvega odstavka tega člena lahko inšpektor za ceste ali inšpektor za promet odredi izvajalcu rednega vzdrževanja takojšnjo odstranitev.
 
 
(3) Z denarno kaznijo 10.000 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 100.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik - posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo 30.000 SIT.
 
IV. POSTOPEK IN NAČIN DELA MESTNIH REDARJEV PRI ZAGOTAVLJANJU REDA NAD USTAVLJENIMI IN PARKIRANIMI
VOZILI
 
 
49. člen
 
(1) Občinski redarji pri izvajanju svojih pooblastil za zagotavljanje reda nad ustavljenimi in parkiranimi vozili izvajajo ukrepe po Zakonu o varnosti cestnega prometa in po tem odloku.
 
 
(2) Pooblastila in dolžnosti občinskih redarjev, nadzornikov in inšpektorjev pri izvajanju njihovih nalog so urejena v posebnem odloku – Odlok o občinski inšpekciji in redarstvu Občine Piran.
 
50. člen
 
Občinski redarji, nadzorniki in inšpektorji sodelujejo pri izvedbi prireditev in podobnih dogodkov, ki potekajo na območju občine Piran. Stroške njihovega sodelovanja krije organizator prireditve, višina stroškov sodelovanja s sklepom določi župan(ja).
 
51. člen
 
V okviru svojih pooblastil občinski redarji, nadzorniki in inšpektorji opravljajo nadzor nad ustavljenimi in parkiranimi vozili na:  
  – javnih cestah in nekategoriziranih cestah, ki so dane v uporabo za cestni promet,  
  – območjih za pešce,  
  – območjih umirjenega prometa,  
  – javnih parkirnih površinah,  
  – poteh, namenjenih intervencijskim vozilom,  
  – javnih zelenih površinah, otroških igriščih in drevoredih,  
  – drugih javnih površinah.  
  1. Pogoji in način odvoza nepravilno parkiranih vozil
 
 
52. člen
 
(1) Občinski redar, nadzornik ali inšpektor odredi odvoz nepravilno parkiranega vozila s pajkom, če ugotovi, da parkirano vozilo ogroža druge udeležence ali predstavlja oviro v cestnem prometu.
 
 

(2) Vozilo ogroža druge udeležence ali predstavlja oviro v cestnem prometu v primeru, da je parkirano:

 
 

- na mestu, kjer zakriva postavljeno prometno signalizacijo ali napravo, ki daje svetlobne signale,

 
  - na ozkem in nepreglednem delu ceste tako, da drugo vozilo ne bi moglo varno voziti mimo,  
  - v predoru, podvozu, nadvozu, galeriji ali na mostu,  
  - na prehodu za pešce ali v razdalji, manjši od 5 m pred prehodom,  
  - v križišču ali v razdalji, manjši od 5 m od najbližjega roba vozišča prečne ceste,  
  - na delu ceste tako, da je prost prehod med njim in neprekinjeno vzdolžno črto na vozišču, ali nasprotnim robom vozišča, ali kakšno drugo oviro na cesti širok manj kot 3 m,  
  - na kolesarski stezi ali kolesarskem pasu,  
  - tako, da onemogoča dovoz do javne garaže, dvorišča, skladišča in podobno ali onemogoča dovoz do zasebnega objekta ali zemljišča,  
  - tako, da onemogoča vključitev v promet že parkiranemu vozilu ali preprečuje uporabo uvozov v objekte, na intervencijske poti in podobno,  
  - tako, da onemogoča promet intervencijskih vozil,  
 

- na posebej označenem delu ceste, kjer sta parkiranje in ustavitev izrecno prepovedana s predpisano označbo na vozišču in s prometnim znakom z dopolnilno tablo, na kateri je simbol pajka,

 
  - na območju razvrstilnih pasov pred križiščem,  
  - na cesti z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer,  
  - na posebnem prometnem pasu za vozila mestnega javnega prevoza potnikov,  
  - na označenem avtobusnem postajališču ali obračališču,  
  - na mestu, kjer onemogoča dostop do hidranta,  
  - tako, da preprečuje normalno funkcioniranje ali onemogoča vzdrževanje prometne opreme in signalizacije,  
  - na območju, kjer je uporaba ceste, njenega dela ali javnih parkirnih površin omejena z javnim pozivom zaradi zimske službe, rednih vzdrževalnih del, čiščenja, prireditev in podobno,  
  - na pločniku ali na območju za pešce tako, da med njim in kakšno drugo oviro ali drugim parkiranim vozilom ni omogočenega prostega prehoda v širini vsaj 1,6 m ali na območju za pešce.  
  - Odvoz se odredi tudi za izločeno vozilo, za ki jo obstaja nevarnost, da se pomanjkljivosti ne bodo odpravile v roku prvega odstavka 219. člena ZVCP  
 

(3) Občinski redar, nadzornik ali inšpektor odredi tudi odvoz nepravilno parkiranega vozila, na katerega so priklenjene lisice, če voznik ni izpolnil pogojev, ki so določeni v 2. točki 63. člena tega odloka.

 
53. člen
 
(1) Odvoz parkiranega vozila iz 52. člena tega odloka izvršuje Javno podjetje Okolje Piran, d.o.o., ali izvajalec, ki ga za to dejavnost na osnovi razpisa za koncesionarja določi župan(ja) (v nadaljevanju: izvajalec odvoza).
 
 
(2) Odvoz se opravi na stroške lastnika oziroma najemnika vozila. Vozilo se odstrani na varovan prostor, posebej določen za ta namen.
 
 
(3) Vozilo se preda vozniku ob predložitvi dokazila o poravnavi stroškov odvoza in varovanja vozila.
 
 
(4) Višino stroškov za odvoz parkiranega vozila in stroške varovanja vozila določi župan(ja).
 
54. člen
 
(1) Če pride voznik k vozilu po tem, ko je občinski redar, nadzornik ali inšpektor že napisal odredbo za odvoz in pozval izvajalca odvoza, vendar vozilo še ni bilo odpeljano, mora voznik ob prihodu plačati 50% višine stroškov za odvoz.
 
 
(2) Šteje se, da je vozilo odpeljano, ko pajek spelje z mesta, kjer je naložil parkirano vozilo.
 
55. člen
 
(1) Občinski redar, nadzornik ali inšpektor mora vsako vozilo, za ki jo je odredil odvoz, fotografirati in napisati zapisnik o stanju vozila ter v odredbi navesti vse podatke o stanju vozila, ali je za vozilo zaklenjeno ali odklenjeno oz. je možen vstop v vozilo, morebitne poškodbe pa fotografsko in pisno v odredbi zadokumentirati.
 
 
(2) V primeru poškodovanja vozila ali drugih poškodb, nastalih zaradi izvajanja odvoza, je izvajalec odvoza dolžan poravnati nastalo škodo.
 
56. člen
 
(1) Občinski redar, nadzornik ali inšpektor mora o vsakem opravljenem odvozu ali premiku vozil takoj obvestiti policijo.  
  (2) Sporočiti je treba:  
  – registrsko označbo vozila, za katerega je bil odrejen odvoz,  
  – datum in uro odvoza,  
  – izvajalca odvoza,  
  – mesto hrambe vozila oziroma mesto, kjer je možno vozilo prevzeti.  
  1. Pogoji in način priklenitve nepravilno parkiranih vozil
 
57. člen
 
(1) Na vozilo, ki je nepravilno parkirano, a ne izpolnjuje pogojev za odvoz s pajkom ali odvoz ni mogoč, občinski redar, nadzornik ali inšpektor odredi priklenitev lisic.
 
(2) Lisice se priklene tudi na vozilo, ki je parkirano na parkirnih površinah iz 13., 16., 17., 18. in 19. člena tega odloka, če nima na predpisanem vidnem mestu v vozilu nameščen predpisan parkirni listek in nima ustreznega dovoljenja za parkiranje ali posebne oznake pristojnega organa.
 
 
(3) Lisice se lahko priklene tudi na vozilo, ki je parkirano na površinah, če zanj ni bila plačana predpisana parkirnina, ali ni bila nameščen predpisan in veljaven parkirni listek na vidno mesto v vozilu, ali nameščena ročno nastavljiva parkirna ure, ki označuje pričetek parkiranja.
 
58. člen
 
(1) Lisice se priklene, če je le mogoče, na sprednje levo kolo.
 
 
(2) Priklenitev in odstranitev lisic opravlja izvajalec, ki ga za to dejavnost pooblasti župan(ja) (v nadaljevanju: izvajalec priklenitve in odstranitve lisic).
 
59. člen
 
(1) Na vetrobransko steklo vozila iz prejšnjega člena tega odloka občinski redar, nadzornik ali inšpektor namesti pisno obvestilo o prekršku.
 
 
(2) Poleg pisnega obvestila o prekršku mora občinski redar, nadzornik ali inšpektor na steklo voznikovih vrat oziroma na vetrobransko steklo pred voznikovim sedežem ali na drugo primerno in dobro vidno mesto na vozilu prilepiti tudi pisno odredbo za voznika, da so na vozilu priklenjene lisice. S tem opozorilom je voznik obveščen o postopku odstranitve lisic ter o plačilu stroškov priklenitve in odstranitve lisic.
 
 
(3) Vozila, na katerega so priklenjene lisice, voznik ne sme odpeljati ali premikati, dokler lisice niso odstranjene.
 
60. člen
 
(1) Občinski redar, nadzornik ali inšpektor mora vsako vozilo, na ki jo se priklenejo lisice, fotografirati in napisati zapisnik o stanju vozila in v odredbi navesti vse podatke o stanju vozila, ali je vozilo zaklenjeno ali odklenjeno oz. je možen vstop v vozilo, morebitne poškodbe pa fotografsko in pisno v odredbi dokumentirati.
 
 
(2) V primeru poškodovanja vozila ali drugih poškodb, nastalih zaradi izvajanja tega odloka, je izvajalec priklenitve in odstranitve lisic dolžan poravnati nastalo škodo.
 
61. člen
 
(1) Če pride voznik k vozilu med postopkom priklepanja lisic na vozilo, plača 50% višine stroškov priklenitve in odstranitve lisic.  
  (2) Vozilo je priklenjeno, ko so na vozilu nameščene lisice zaklenjene.  
62. člen
 
Višino in način plačila stroškov za priklenitev in odstranitev lisic z vozila ter višino stroškov uporabe lisic s sklepom določi župan(ja).  
63. člen
 
(1) Stroške priklenitve in odstranitve lisic ter stroške uporabe lisic se plača izvajalcu priklenitve in odstranitve lisic, ki izda potrdilo o plačilu.
 
 
(2) Če ni podane zahteve za odklep vozila ali niso poravnani stroški za priklenitev in odstranitev lisic v osmih urah od priklenitve občinski redar, nadzornik ali inšpektor odredi odvoz vozila na varovan prostor.
 
64. člen
 
(1) Izvajalec priklenitve in odstranitve lisic mora z vozila odstraniti lisice takoj oziroma najpozneje v eni uri po predložitvi dokazila o poravnavi stroškov priklenitve in odstranitve lisic.
 
 
(2) Voznik mora po odstranitvi lisic z vozila takoj odstraniti vozilo z mesta, kjer je bilo vozilo parkirano. Če tega ne stori, se na vozilo ponovno priklene lisice.
 
65. člen
 
(1) Odstranjevanje lisic se opravlja ob delavnikih med 6. in 22. uro.  
 
(2) Odstranjevanje lisic se opravlja lahko tudi v nočnem času med 22. in 6. uro in ob praznikih ter dela prostih dnevih, vendar se v tem primeru stroški odstranitve lisic zaračunajo v dvakratnem znesku stroškov iz 59. člena tega odloka.
 
66. člen
 
(1) Za odstranitev lisic s strani nepooblaščene osebe, namerno poškodovanje, uničenje ali odtujitev lisic se zaračuna odškodnina v višini nabavne vrednosti lisic na dan odstranitve lisic s strani nepooblaščene osebe, namernega poškodovanja ali odtujitve.
 
 
(2) Račun se izstavi lastniku ali najemniku vozila, na ki jo so bile pritrjene lisice, izvajalec odvozov in priklenitve pa poda prijavo na pristojni policijski postaji.
 
V. POSTOPEK IN NAČIN DELA OBČINSKIH REDARJEV, NADZORNIKOV IN INŠPEKTORJEV V ZVEZI Z ZAPUŠČENIMI, POKVARJENIMI ALI POŠKODOVANIMI VOZILI
 
 
 
67. člen
 
(1) Občinski redarji v okviru svojih pooblastil, nadzorniki in inšpektorji opravljajo nadzor nad zapuščenimi, pokvarjenimi ali poškodovanimi vozili, zapuščenimi priklopnimi vozili in počitniškimi prikolicami ter plovili na javnih površinah.
 
 
(2) Pooblastila in dolžnosti občinskih redarjev, nadzornikov in inšpektorjev pri izvajanju njihovih nalog so urejena v Odloku o občinski inšpekciji in redarstvu Občine Piran.
 
68. člen
 
(1) Na javnih prometnih površinah, na zemljišču, ob njem ali na drugi javni površini je prepovedano puščati zapuščena, pokvarjena ali poškodovana vozila, plovila ali prikolice.
 
 

(2) Občinski redarji, nadzorniki in inšpektorji na zapuščeno, pokvarjeno ali poškodovano vozilo nalepi pisno obvestilo, da se mora vozilo v osmih dneh odstraniti.

 
 

(3) Če po preteku osmih dni občinski redar, nadzornik ali inšpektor ugotovi, da je vozilo še vedno na istem mestu, odredi odstranitev zapuščenega, pokvarjenega ali poškodovanega vozila na varovan prostor. Hkrati ugotavlja lastnika vozila. Pritožba zoper odredbo o odstranitvi vozila ne zadrži njene izvršitve.

 
  (4) Z denarno kaznijo 60.000,00 SIT se kaznuje za prekršek lastnika vozila, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.  
69. člen
 
(1) Občinski redar, nadzornik ali inšpektor izdela zapisnik o stanju vozila, za katerega je odredil odstranitev, in vozilo fotografira. Zapisnik mora vsebovati tele podatke:  
  - vrsta in tip vozila,  
  - stanje vozila (zaklenjeno, odklenjeno, možen vstop v vozilo, poškodbe, pomanjkljivosti in podobno),  
  - podatke o lastniku vozila (če je ta znan),  
  - lokacijo zapuščenega, pokvarjenega ali poškodovanega vozila,  
  - datum obvestila, da se mora vozilo odstraniti,  
  - datum odvoza vozila,  
  - opis načina odvoza in mesto, kamor je bilo vozilo odstranjeno.  
 
(2) Lastnik, ki je zapuščeno, pokvarjeno ali poškodovano vozilo sam odstranil na podlagi ukrepa iz 68. člena tega odloka, vozilo ne sme ponovno postaviti na javno površino ali umakniti na tako lokacijo, ki je vidna z javne površine, ampak mora vozilo garažirati v primernem objektu ali ga oddati registriranemu podjetju in o tem občinskemu redarju, nadzorniku ali inšpektorju predložiti uradno dokazilo.
 
 
Če je voznik med potekom uradnega postopka vozilo prodal, je dolžan pooblaščeni osebi, ki vodi postopek, predložiti uradno dokazilo.
 
 
(3) Če se že na kraju samem ugotovi, da je vozilo očitno zavrženo ter ne predstavlja vrednosti oz. da gre le še za ostanke vozila in ni mogoče ugotoviti lastnika, se vozilo ne glede na določbe tega odloka odstrani direktno na podjetje, ki je registrirano za zbiranje takih odpadkov.
 
 
Pooblaščena oseba o tem izda odločbo izvajalcu odvoza.
 
 
(4) Z denarno kaznijo 60.000,00 SIT se kaznuje za prekršek lastnika vozila, ki ravna v nasprotju z 2. točko tega člena.
 
Hramba in vrnitev vozila
 
70. člen
 
Hrambo in vrnitev opravlja pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki je registriran in izpolnjuje vse predpisane pogoje za opravljanje take dejavnosti. To dejavnost lahko ob izpolnjevanju pogojev opravlja pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki opravlja dejavnost odvoza nepravilno parkiranih, pokvarjenih, poškodovanih ali zapuščenih vozil, ali pa po njegovem pooblastilu pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki izpolnjuje predpisane pogoje.
 
71. člen
 

(1) Vozilo se hrani na varovanem prostoru, dokler lastnik ne prevzame vozila, vendar največ 30 dni.

 
 

(2) V primeru, da lastnik ne prevzame vozila v roku, določenem v prvem odstavku tega člena, se šteje, da je vozilo brez lastnika. Lastninsko pravico na tem vozilu pridobi Občina Piran.

 
72. člen
 
(1) Izvajalec opravlja dejavnost prevzema, hrambe, varovanja, vračanja in predaje vozil na za to določenem in urejenem prostoru.  
 

(2) Izvajalec zagotavlja celodnevno (24-urno) izdajo vozil, hrambo in varovanje prevzetih vozil pred poškodbami in tatvinami ter škodno zavarovanje vozil za čas hrambe.

 
 

(3) Poslovni objekt izvajalca mora biti vidno označen z imenom podjetja in postopkom izdajanja vozil.

 
73. člen
 
Izvajalec o hrambi vozil vodi evidenčno knjigo. Evidenca vsebuje naslednje podatke: znamko, tip, barvo, fotografijo vozila, registrsko oznako (če jo ima), stanje vozila, lokacijo odvoza, dan in čas odvoza, stroške, povezane z odvozom vozila, ter podatke o morebitni prodaji vozila, dohodek od prodaje vozila ter številko spodnjega ustroja motornega vozila (v nadaljnjem besedilu: šasija) in številko motorja, če gre za zapuščeno vozilo, ki je nezaklenjeno, in številko ima.
 
74. člen
 
(1) Izvajalec ima pridržno pravico na vozilih, ki so bila odstranjena, dokler niso plačani vsi stroški na podlagi določil tega odloka.
 
(2) Izvajalec je dolžan na zahtevo prevzemnika vozila po plačilu stroškov le-temu izročiti vozilo. Pri prevzemu vozila se vpiše v evidenčno knjigo: datum in uro prevzema ter kdo je prevzel vozilo. Vozilo se vrne lastniku ali vozniku na podlagi listine ali drugega ustreznega dokazila, s ki jo dokazuje lastništvo in po plačilu denarne kazni za prekršek ter stroškov odvoza in hrambe.
 
75. člen
 
(1) Izvajalec vrne odstranjeno vozilo, ko prevzemnik vozila plača stroške odvoza in hrambe ter podpiše prevzemni zapisnik. Za obračunane stroške izda izvajalec račun, ki mora vsebovati tudi:
 
- ime in priimek prevzemnika,
 
 
- datum prevzema vozila v hrambi,
 
 
- datum izdaje vozila prevzemniku,
 
 
- strošek odvoza in hrambe vozila,
 
 
- podpis prevzemnika.
 
 
(2) Izvajalec odvoza vozil mora občinskemu inšpektorju ali redarstvu sporočiti podatke o prevzemniku vozila najkasneje naslednji delovni dan.
 
 
(3) Izvajalec o vrnitvi vozila prevzemniku naslednji delovni dan obvesti pristojno službo Občine Piran.
 
 
(4) Cenik stroškov o odvozu in hrambi vozil mora biti v poslovnem prostoru izobešen na vidnem mestu.
 
76. člen
 
(1) Izvajalec mora najkasneje v osmih dneh od prevzema vozila obvestiti uradno osebo, da pripeljano vozilo v hrambo še ni prevzeto. Na podlagi obvestila izvajalca uradna oseba objavi razglas na oglasni deski uradne osebe o hrambi takega vozila. Razglas o zapuščenem vozilu mora biti objavljen najmanj 15 dni od namestitve na oglasno desko.
 
(2) Razglas mora vsebovati:
 
 
- opis vozila,
 
 
- kraj, od koder je bilo vozilo odpeljano v hrambo,
 
 
- datum odvoza vozila,
 
 
- navedbo, kdaj začne teči 30-dnevni rok, ko je bilo vozilo prevzeto v hrambo izvajalca, in navedbo, da se lastnik vozila odpoveduje lastništvu vozila, lastninsko pravico nad vozilom pa pridobi Občina Piran, če lastnik vozila ne prevzame in odpelje po danem roku,
 
 
- navedbo, da mora lastnik pred prevzemom poravnati vse dotlej nastale stroške.
 
 
(3) Če se ugotovi, da je vozilo v hrambi last tujca, uradna oseba o tem obvesti pristojne organe policije in carine.
 
77. člen
 
(1) Če se po preteku 30-dnevnega roka po objavi razglasa po krajevno običajnem načinu iz prejšnjega člena tega pravilnika lastnik vozila ne javi, ali če lastnik vozila predloži uradni osebi overjeno izjavo, ali če lastnik vozila pred uradno osebo podpiše izjavo, da vozila ne želi več imeti v svoji lasti in posesti, ali če se ugotovi, da lastnika ni bilo mogoče ugotoviti, se šteje, da je vozilo brez lastnika ali da je lastnik vozilo opustil. Lastninsko pravico nad tem vozilom pridobi Občina Piran.
 
 
(2) Izvajalec skupaj z uradno osebo komisijsko odpre tako vozilo. O odpiranju se napiše poseben zapisnik, v katerem se navede morebitna številka šasije, motorja in druge posebnosti, zaradi kasnejšega ugotavljanja storilca prekrška.
 
78. člen
 
(1) Občina Piran z izvajalcem organizira javno dražbo vozil, ki so prešla v njeno last. Komisija lahko določi ceno zapuščenega vozila, vendar ne more biti manjša od vseh stroškov odstranitve zapuščenega vozila. Kupnina od prodanih vozil je prihodek proračuna Občine Piran.
 
(2) Če se vozilo na javni dražbi ne more prodati oziroma kadar je vozilo manjše ali neznatne vrednosti, se vozilo lahko da v razgradnjo ali uniči kot kosovni odpadek pri registriranem podjetju na podlagi zapisnika, ki ga podpiše uradna oseba. Šteje se, da je vozilo manjše ali neznatne vrednosti, kadar so stroški odvoza, hrambe in javne dražbe večji od uradno ocenjene vrednosti.
 
 
(3) Stroški odvoza, hrambe in razgradnje ali uničenja vozil, ki so last Občine Piran, se izvajalcu pokrivajo na osnovi računa iz proračuna Občine Piran.
 
79. člen
 
Za zapuščena, pokvarjena ali poškodovana vozila na stavbnih zemljiščih večstanovanjskih objektov in drugih zemljiščih (kmetijskih, gozdnih) fizičnih in pravnih oseb se na pisno zahtevo lastnika, zakupnika zemljišča ali upravitelja zemljišča lahko smiselno uporabljajo določbe tega odloka, ki urejajo postopek odstranjevanja zapuščenih, pokvarjenih ali poškodovanih vozil.
 
80. člen
 
Zapuščena priklopna vozila ter počitniške prikolice in plovila, če so parkirana na javnih površinah, se odstranijo na enak način, kot to velja za zapuščena vozila. Enaka določila veljajo tudi glede hrambe in odprodaje.
 
VI. SVET ZA PREVENTIVO IN VZGOJO V CESTNEM PROMETU
 
 
81. člen
 
(1) Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Piran (v nadaljevanju: svet) skrbi za razvijanje in uveljavljanje ukrepov za večjo varnost cestnega prometa, za dvig varnostne prometne kulture udeležencev v cestnem prometu ter za razvijanje humanih in solidarnih odnosov med udeleženci v cestnem prometu.
 
(2) Svet opravlja zlasti tele naloge:
 
 
- proučuje in obravnava problematiko na področju varnosti cestnega prometa ter predlaga organom, ki urejajo posamezna področja, pomembna za varnost cestnega prometa, ukrepe za izboljšanje prometne varnosti,
 
 
- pospešuje prometno vzgojo in izobraževanje udeležencev v cestnem prometu,
 
 
- sodeluje pri delu organov in organizacij, ki se ukvarjajo s prometno vzgojo, izobraževanjem in drugimi področji, pomembnimi za varnost prometa,
 
 
- izdaja in razširja prometnovzgojne publikacije in druga gradiva ter sodeluje s sredstvi obveščanja,
 
 
- organizira vzgojno-preventivne akcije,
 
 
- razvija in pospešuje dejavnosti šolske prometne službe,
 
 
- sodeluje skupaj z Republiškim svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na področju državnega in mednarodnega sodelovanja,
 
 
- sodeluje s sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu iz drugih občin in Republiškim svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu,
 
 
- sodeluje v občinskem Varnostnem sosvetu Občine Piran,
 
 
- organizira pripravo načrtov varnih poti v šolo in vodi evidenco izdelanih načrtov.
 
82. člen
 

(1) Sredstva za delovanje sveta zagotavlja Občina Piran in se določijo s proračunom. Lahko pa Občina Piran ustanovi svet na območju več občin.

 
  (2) Svet lahko sredstva za uresničevanje svojih nalog pridobiva tudi iz drugih virov.  
83. člen
 
(1) Svet ustanovi Občina Piran s sklepom, ki ureja sestavo sveta, naloge in druga vprašanja.  
  (2) Svet sprejme poslovnik o svojem delu.  
ŠOLSKA PROMETNA SLUŽBA
 
84. člen
 
(1) Za večjo prometno varnost otrok lahko šole v sodelovanju s Sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu organizirajo šolsko prometno službo.
 
(2) Šolsko prometno službo izvajajo šolarji – prometniki, ki nadzorujejo ravnanje šolarjev – pešcev in kolesarjev v prometu ob šoli in v njeni bližini, jim po potrebi pomagajo ter jih seznanjajo s pravilnim in varnim ravnanjem v prometu.
 
 
(3) Šolar – prometnik mora opraviti poseben izpit, pri izvajanju nadzora pa mora biti ustrezno označen.
 
VII. NADZOR
 
85. člen
 
(1) Nadzor nad izvajanjem tega odloka in izrekanja ukrepov v primeru kršitev opravljajo na območju občine Piran pooblaščene osebe-občinski redar, nadzornik, inšpektor Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo občine Piran v obsegu in okviru danih pooblastil.
 
 
(2) V primeru, da dejanje v prekršku v celoti ali deloma presega mejo pristojnosti pooblaščene osebe ali upravnega organa občine, se zadeva v delu, kjer je ugotovljena nepristojnost, odstopi drugim pristojnim organom v nadaljnji postopek v obliki pisnega poročila.
 
 
(3) Kazenske sankcije so določene na koncu vsakega člena v tem odloku.
 
 
(4) Občinski redarji, nadzorniki, inšpektorji izvajajo nadzor predpisane uporabe dovolilnic – abonmajev ter nadzirajo upravljalca parkirnih prostorov, izvajalcev vhoda in izhoda iz naselja Piran ter upravičenost izdaje raznih vstopno-izstopnih medijev, za kar mora izvajalec voditi evidenco izdaje.
 
Prav tako izvajajo nadzor izvajalca odvozov in priklenitev napačno parkiranih, zapuščenih, pokvarjenih ali poškodovanih vozil.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
86. člen
 
(1) Vse sklepe, navedeni v tem odloku, se morajo sprejeti najkasneje do 31.12.2003.
 
87. člen
 
(1) Komisija, ki jo je s sklepom o imenovanju komisije za pripravo tega odloka določila županja Občine Piran, mora do 31.01.2004 izdelati Načrt prometne ureditve občine Piran, ki bo na novo opredelil pravila javnega cestnega prometa ter pogoje za udeležbo v tem prometu ob upoštevanju določil 3. in 6. člena Zakona o javnih cestah, ter v njem konkretno opredeliti potrebno prometno signalizacijo, prometno opremo, fizične zapore, pešpoti, območja kratkotrajnega parkiranja in ukrepe za umirjanje prometa in določiti etapno dinamiko pristopa k vzpostavitvi prometnega režima.
 
88. člen
 
Prostore iz 3. točke 41. člena tega odloka, kjer je dovoljeno parkiranje koles in koles s pomožnim motorjem, ter način njihove ureditve (Pravilnik o enotni urbani opremi) določi pristojni organ v šestih mesecih po uveljavitvi tega odloka ter uredi v enem letu po uveljavitvi tega odloka.
 
 
40. in 41. člen Odloka o cestnoprometni ureditvi v občini Piran stopita v veljavo po uresničitvi 3. in 4. alineje 41. člena.
 
89. člen
 
Ta odlok se objavi v Uradnih objavah Primorskih novic in začne veljati s 01.01.2004. S tem dnem preneha veljati Odlok o ureditvi cestnega prometa v Občini Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/99, 27/99). Postopna etapna dinamika vzpostavitve novega prometnega režima v skladu z določbami tega odloka se realizirajo:
 
 
- 1. etapa: s pričetkom obratovanja garažne hiše se uredi prometni režim za območje zelene cone – 1 (IX. korpus) in območja zelene cone – 2 (Fiesa),
 
 
- vstopno-izstopni sistem Kidričevo nabrežje (Batana),
 
 
-tehnična ureditev javnega parkirnega prostora Fornače in ureditev vstopno – izstopnega sistema pri zgradbi Javnega podjetja Okolje Piran, d.o.o.,
 
 
- Prometni režim na območju trgovsko poslovnega centra Lucija in Zdravstvenega doma Lucija iz 5. točke 13. člena in 1. točke 19. člena tega odloka se realizira s 01.05.2004.
 
  Številka: 34404-9/2003
Piran, 11.12.2003
Županja Občine Piran
Vojka Štular, prof.
 

 

O  D L O K

 

 

O SPREMEMBI ODLOKA O CESTNOPROMETNI UREDITVI

 

 

V OBČINI PIRAN

 

 

Uradne objave Primorske novice, št. 15/2008 

 

 

7. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi (3.6.2008) v Uradnih objavah Primorskih novic.