New Page 2

Na podlagi 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08, 8/11, 30/11 odl. US, 90/12 in 111/13) in 15. člena Statuta Občine Brezovica (Uradni list RS, št. 79/16) ter predloga Zavoda za varstvo kulturne dediščine št. 6224-0005/2015-6 z dne 24. 5. 2016 je Občinski svet Občine Brezovica na 19. redni seji dne 15. 6. 2017 sprejel

 

O D L O K

o razglasitvi Kušljanovega gradu na Podplešivici za kulturni spomenik lokalnega pomena

 

1. člen

Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi enota dediščine: Podplešivica – Kušljanov grad, EŠD 11806 (v nadalj­njem besedilu: spomenik).

 

2. člen

(1) Vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik, so:

Zaradi izjemnega ambienta, zgodovinske pričevalnosti ter stavbno-zgodovinskih, estetskih in etnološko-socialnih kva­litet se varujeta Kušljanov grad in območje znotraj njegovega obzidja.

Srednjeveška graščina, katere stavbnemu razvoju sle­dimo od 16. stoletja, je bila upodobljena med Valvasorjevimi grafikami. Iz najstarejšega časa stavbne zgodovine ima ohra­njeno: stavbno strukturo, obočne sisteme, lesena renesančna stropova, kamniti tlak in več stavbnih elementov; iz časa baroka so ohranjeni fragmenti šivanih robov na fasadi in pol­krožni kamniti portal na vhodu v graščino ter lesene stopnice v nadstropje.

(2) Spomenik se razglasi z namenom, da se zagotovita njegov nadaljnji obstoj in celovitost ter ohranijo naslednje va­rovane sestavine:

– Izvirne značilnosti stavbe, kot so: tlorisna in arhitektur­na zasnova gradu, materialna struktura, skupaj s stavbnimi elementi: zidani obokani in leseni stropovi, tlaki, stopnišča in drugi stavbni elementi.

– Dvorišče z obzidjem, drevesi (lipa), vrtom in s pomožni­mi starejšimi graščinskimi objekti.

– Komunikacijska in infrastrukturna navezava na okolico.

– Parkovna zasnova, oblikovane naravne prvine prostora, objekti in pritikline, namenjeni uporabi in olepšanju.

3. člen

(1) Spomenik obsega nepremičnine: parcele št.: 2790/1, 2799/4, 2799/5, 2801/1, 2801/2, vse k.o. Brezovica.

(2) Zaradi zagotavljanja prostorske celovitosti se spome­niku določi vplivno območje, ki obsega nepremičnine pod parc. št. 2790/6, 2790/13, 2790/14, 2790/21 – del, 2790/23, 2790/31 in 2790/33, vse k.o. Brezovica.

(3) Meje spomenika in njegovega vplivnega obmo­čja so določene na digitalnem katastrskem načrtu v merilu 1:2880 in vrisane na temeljnem topografskem načrtu v me­rilu 1:5000.

(4) Izvirnike načrtov iz prejšnjega odstavka hranita Občina Brezovica (v nadaljnjem besedilu: občina) in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod).

 

4. člen

Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:

– Varovanje ohranjenih kulturnih, umetnostnih in arhi­tekturnih, etnoloških in zgodovinskih vrednot v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti.

– Strokovno vzdrževanje in obnavljanje vseh neokrnjenih prvin arhitekture gradu po načelu ohranjanja njegove izvirne tlorisne zasnove, gabarita, lege, velikosti, oblike, sestave in barvne podobe.

– Strokovno prenovo okrnjenih izvirnih prvin arhitekture in stavbnih elementov, tudi v smislu rekonstrukcije podobe spomenika.

– Prepoved spreminjanja vseh varovanih vrednot arhitek­turne zasnove gradu z rušenjem in odstranjevanjem kot tudi z nadzidavo, prezidavo in prizidavo.

– Podrejanje vsake rabe in vseh posegov v objekt ter njegovo območje ohranjanju in vzdrževanju varovanih spome­niških lastnosti.

– Redno vzdrževanje gradu in grajskega dvorišča.

– Dopustni so posegi, ki pripomorejo k razpoznavnosti kulturne dediščine in hkrati ohranjajo namembnost objekta in življenja v njem ter niso v nasprotju z varovanimi elementi kulturne dediščine.

– Omogočanje predstavitve celote in posameznih zašči­tenih elementov v meri, ki ne ogroža varovanja spomenika.

– Posegi v območju spomenika in njegovem vplivnem območju so dopustni ob predhodnem soglasju ZVKDS, OE Ljubljana.

Varujejo se:

Graščina in območje znotraj obzidja: ambient, arhitektur­na zasnova gradu, historični materiali in vsi historični stavbni elementi.

Dopustno je redno vzdrževanje in sanacija zatečenega stanja z odstranitvijo elementov, ki so za spomenik neustrezni in moteči.

Dovoljuje se:

– Stanovanjska in javna namembnost.

– Redna investicijsko-vzdrževalna dela v skladu s pred­hodnim kulturnovarstvenim soglasjem.

– Odstranitev in sanacija kasnejših, neustreznih predelav in elementov, ki so za spomenik moteči.

– Rekonstrukcija historične zunanje ureditve na osnovi predhodnih raziskav in smernic strokovne službe.

– Javna dostopnost v sorazmerju z zmožnostmi objekta ter lastnika oziroma posestnika.

 

5. člen

Za vplivno območje spomenika velja varstveni režim, ki določa:

– Ohranjanje nepozidanega odprtega prostora na kme­tijskem zemljišču severno in zahodno od spomenika, na ob­močjih pozidave pa se ohranjajo fragmenti kulturne dediščine, dopušča se nadomestna in dopolnilna gradnja. Novi posegi morajo biti skladni s smernicami varstva kulturne dediščine.

– Za vse posege je potrebno pridobiti soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

 

6. člen

Javni dostop je dopusten v sorazmerju z zmožnostmi la­stnika oziroma posestnika, vendar ne sme ogrožati spomenika in posameznih spomeniških vrednot, zlasti ne njegove osnovne namembnosti.

 

7. člen

Spomenik se označi v skladu s pravilnikom o označevanju spomenikov kulturne dediščine, s predpisano oznako, ki ne krni likovne podobe ali posameznih delov kulturnega spomenika.

 

8. člen

Za vse posege v spomenik je treba predhodno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje zavoda.

 

9. člen

Nadzor nad izvajanjem odloka opravlja inšpektorat, pri­stojen za področje kulturne dediščine.

 

10. člen

(1) Pristojno sodišče po uradni dolžnosti zaznamuje v zemljiški knjigi status kulturnega spomenika na nepremičninah, navedenih v prvem odstavku 3. člena tega odloka.

(2) Status vplivnega območja se v zemljiški knjigi ne zaznamuje.

 

11. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

Št. izv. 20/17

Brezovica, dne 16. junija 2017

 

Župan

Občine Brezovica

Metod Ropret l.r.