New Page 1
 

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 - uradno prečiščeno besedilo, 27/08 - odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 - odl. US in 40/12 – ZUJF, 14/2015 - ZUUJFO), Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (Uradni list RS, št. 62/10, 40/11, 40/12 - ZUJF, 57/12 - ZPCP-2D, 3/13 - ZŠolPre-1, 14/13, 56/13 - ZŠtip-1, 99/13, 14/2015 - ZUUJFO), Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 110/11 - ZDIU12, 40/12 - ZUJF, 8/13, 14/13, 63/13, 99/13, 99/13 - ZUPJS-C in 55/14) in 16. člena Statuta Občine Brda (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/2006, 24/2010), je Občinski svet Občine Brda na 6. redni seji dne 21.4.2015 sprejel

 

 

 

PRAVILNIK

 

O DODELJEVANJU DENARNE SOCIALNE POMOČI V OBČINI BRDA

 

 

 

I.       Splošne določbe

 

 

 

1. člen

 

S tem pravilnikom se določijo upravičenci, vrste, pogoji za dodelitev, način izplačila denarne socialne pomoči iz sredstev občinskega proračuna Občine Brda (v nadaljevanju: denarna pomoč) ter postopek uveljavljanja pravice do občinske denarne socialne pomoči.

 

 

 

2. člen

 

V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in za ženske.

 

 

 

3. člen

 

Sredstva za dodeljevanje denarnih pomoči se zagotovijo v okviru zmožnosti znotraj proračuna Občine Brda. Letni obseg razpoložljivih sredstev za tekoče leto je določen v proračunski postavki »Denarne pomoči zaradi materialne ogroženosti«.

 

Denarna pomoč se dodeljuje do porabe predvidenih proračunskih sredstev za tekoče leto, po zaporedju vloženih popolnih vlog.

 

 

 

4. člen

 

Denarna pomoč je socialnovarstveni prejemek, namenjen tistim posameznikom, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere sami ne morejo vplivati. Z denarno pomočjo se upravičencu, za čas prebivanja v Občini Brda, zagotavljajo sredstva za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb.

 

 

 

II.      Upravičenci, namen, merila in višina denarne socialne pomoči

 

 

 

5. člen

 

Upravičenci do denarne pomoči po tem pravilniku so posamezniki oziroma družine ter osebe, ki živijo v zakonski ali zunajzakonski skupnosti, ki so:

 

· občani Občine Brda in imajo na območju občine stalno prebivališče,

 

· tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji, imajo na območju Občine Brda prijavljeno stalno prebivališče in na njenem območju tudi dejansko prebivajo,

 

· ter osebe, ki lahko uveljavljajo denarno socialno pomoč na podlagi mednarodnih aktov, ki obvezujejo Republiko Slovenijo.

 

Upravičenci so osebe, ki potrebujejo pomoč lokalne skupnosti, saj trenutno nimajo zadostnih sredstev za preživljanje, izkoristili pa so vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske in so se zaradi spleta utemeljenih neugodnih okoliščin, na katere niso mogli vplivati, znašli v takšnem položaju, da ne morejo poravnati najnujnejših obveznosti, hkrati pa aktivno rešujejo svojo socialno problematiko.

 

 

 

6. člen

 

Denarna pomoč je namenjena:

 

· nakupu šolskih potrebščin,

 

· subvencioniranju letovanj in šol v naravi,

· regresirani prehrani (plačilom in doplačilom prehrane učencev in dijakov v času rednega šolanja),   regresiranju stroškov šolske prehrane, ki jih ne pokrije subvencija

 

· sofinanciranju dodatnih programov v vrtcih,

 

· doplačilu zdravstvenih storitev in pripomočkov, ki so nujno potrebne in jih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne pokriva,

 

· plačilu položnic za osnovne in nujne življenjske potrebe,

 

· kritju drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti, z upoštevanjem socialnih razmer upravičenca.

 

 

 

7. člen

 

Podlaga za ugotovitev upravičenosti in določitev višine denarne pomoči je minimalni dohodek posameznika oziroma njegove družine ali zakonske oziroma zunajzakonske skupnosti, ugotovljen z upoštevanjem osnovnega zneska minimalnega dohodka, skladno z Zakonom o socialno varstvenih prejemkih.

 

Pri ugotavljanju upravičenosti do denarne socialne pomoči, se dohodek upošteva na način in glede na obdobje, določeno z Zakonom o socialno varstvenih prejemkih. Kot dohodek se upoštevajo periodični dohodki ─ povprečni mesečni dohodki in prejemki, ter občasni in priložnostni dohodki, ugotovljeni v obdobju zadnjih treh mesecih pred mesecem vložitve vloge.

 

 

 

8. člen

 

Vlagatelj je upravičen do denarne pomoči, če njegov dohodek ne presega za več kot 60% minimalnega dohodka samske osebe oziroma dohodek njegove družine oziroma dohodek zakonske ali zunajzakonske skupnosti ne presega za več kot 50% minimalnega dohodka družine ali zakonske oziroma zunajzakonske skupnosti.

 

 

 

9. člen

 

V primeru, da dohodki presegajo minimalni dohodek, naveden v prejšnjem členu, se denarna pomoč odobri le izjemoma, in sicer:

· če je materialna ogroženost posledica težje bolezni ali smrti v družini ali v zakonski oziroma zunajzakonski skupnosti,  če je materialna ogroženost posledica težje bolezni, hujše nesreče ali trenutne socialne stiske posameznika ali težje bolezni, hujše nesreče ali trenutne socialne stiske ali smrti v družini, zakonski ali zunajzakonski skupnosti,

 

· če gre za elementarno nesrečo,

 

· v drugih primerih, ko Komisija za socialna vprašanja Občine Brda (v nadaljevanju: komisija) presodi, da gre za težje socialne razmere.

 

 

 

10. člen

 

Ne glede na določila iz 8. in 9. člena tega pravilnika, lahko komisija v izjemnih primerih pri dodelitvi denarne pomoči upošteva tudi druga dejstva in okoliščine, ki odražajo dejanski socialni položaj posameznika ali družine in denarne pomoči ne dodeli, če ugotovi, da je dejanski socialni položaj bistveno boljši v primerjavi z izkazanimi dohodki.

 

 

 

11. člen

Višina denarne pomoči se določi po prostem preudarku ob upoštevanju materialnega, socialnega in zdravstvenega stanja upravičenca in njegovih družinskih članov.

 

Denarna pomoč znaša največ 400 500 evrov.

 

Če se je upravičenec znašel v položaju materialne ogroženosti zaradi bolezni, smrti v družini, elementarne ali druge nesreče, se denarna pomoč lahko izjemoma, po prostem preudarku komisije za socialna vprašanja, dodeli v višjem znesku, vendar največ do štirikratnika maksimalne vrednosti denarne pomoči iz prejšnjega odstavka.

 

 

 

III.    Postopek pri uveljavljanju in dodelitvi denarne pomoči

 

 

 

12. člen

 

Postopek za uveljavitev denarne pomoči se uvede na zahtevo upravičenca ali na predlog zdravstvene službe, šolske svetovalne službe, krajevne oziroma vaške skupnosti ali druge pravne osebe.

 

 

 

13. člen

 

Vlogo za denarno pomoč vloži vlagatelj na predpisanem obrazcu "Vloga za dodelitev denarne socialne pomoči Občine Brda", ki je priloga tega pravilnika.

 

Obrazec dobi vlagatelj v sprejemni pisarni Občine Brda ali na spletni strani Občine Brda in ga izpolnjenega vloži v sprejemni pisarni Občine Brda ali pošlje po pošti na naslov: Občina Brda, Trg 25. maja 2, 5212 Dobrovo v Brdih, s pripisom "Komisija za socialna vprašanja".

 

 

 

14. člen

 

Podatki o vlagatelju in njegovih družinskih članih se zbirajo neposredno od vlagatelja. Vlagatelj mora vlogi predložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev za dodelitev denarne pomoči, ki jih organ lokalne skupnosti potrebuje v postopku vodenja in odločanja in so navedena kot priloga k vlogi.

 

 

 

15. člen

 

Postopke ugotavljanja upravičenosti do denarne pomoči vodi in v njih odloča Komisija za socialna vprašanja Občine Brda.

 

Strokovna in administrativna dela v zvezi s postopkom opravlja Občinska uprava Občine Brda.

Komisija po preverjanju vseh podatkov in dokazil po prostem preudarku odloči o višini in načinu nakazila denarne pomoči. Komisiji lahko kot pomoč pri odločanju služijo mnenja Centra za socialno delo, šol, zdravstvene službe, humanitarnih organizacij in drugih podobnih organizacij.

 

 

 

16. člen

 

Postopek na zahtevo stranke se začne z dnem, ko je stranka vložila pri organu popolno vlogo, kar pomeni, da so ob tem izpolnjeni vsi predpisani procesni pogoji za uvedbo in vodenje upravnega postopka.

 

Če vloga ni popolna, komisija oziroma pristojna oseba komisije pisno opozori vlagatelja o pomanjkljivostih in določi rok, v katerem mora vlagatelj pomanjkljivosti odpraviti. Če stranka v danem roku pomanjkljivosti ne odpravi oziroma vloge ne dopolni, organ takšno vlogo s sklepom zavrže.

 

 

 

17. člen

 

V postopku dodelitve denarne pomoči se uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek.

 

Pristojen občinski organ v roku tridesetih dni od prejema popolne vloge in na osnovi predloga komisije, izda odločbo o upravičenosti in višini denarne pomoči.

 

Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba v roku petnajstih dni od dneva vročitve odločbe.

 

O pritožbi zoper odločbo odloča župan Občine Brda.

 

 

 

18. člen

 

Denarno pomoč se praviloma izplača v denarju in se jo nakaže upravičencu oziroma njegovemu zakonitemu zastopniku na njegov osebni bančni račun v petnajstih dneh po dokončnosti odločbe.

 

Lahko pa se pomoč dodeli tudi v funkcionalni obliki, če komisija presodi, da bo le na tak način zagotovljen namen dodeljene socialne pomoči.

 

 

 

19. člen

 

 

 

 

V primeru, da se denarna pomoč nakaže neposredno upravičencu oziroma njegovemu zakonitemu zastopniku, je ta dolžan v roku tridesetih dni po nakazilu sredstev predložiti dokazila o namenski porabi dodeljenih sredstev z razvidnimi potrjenimi osebnimi podatki vlagatelja. Če upravičenec tega ne stori ali pa se iz dokazil ugotovi, da pomoč ni bila namensko porabljena, v naslednjem koledarskem letu ni upravičen do denarne socialne pomoči.  V primeru, da se denarna pomoč nakaže neposredno upravičencu oziroma njegovemu zakonitemu zastopniku, je ta dolžan v roku 30 dni po nakazilu sredstev predložiti dokazila o namenski porabi dodeljenih sredstev, iz katerih izhaja, da je račune poravnal upravičenec oz. njegov zakoniti zastopnik. Če upravičenec tega ne stori ali pa se iz dokazil ugotovi, da pomoč ni bila namensko porabljena, v naslednjem koledarskem letu ni upravičen do denarne socialne pomoči.

V primeru dodelitve sredstev iz tretjega odstavka 11. člena Pravilnika mora upravičenec dokazila o namenski porabi dodeljenih sredstev dostaviti v roku 90 dni od nakazila sredstev s strani Občine Brda.

 

 

 

20. člen

 

V primeru lažnega prikazovanja in zamolčanja podatkov je upravičenec dolžan vrniti neupravičeno pomoč.

 

Predložitev dokazil o namenski porabi sredstev je odgovornost in dolžnost upravičenca. V primeru, da upravičenec dokazil ne dostavi do rokov določenih v 19. členu tega Pravilnika ali se iz predloženih dokazil ugotovi, da denarna pomoč ni bila namensko porabljena, upravičenec v naslednjem koledarskem letu ni upravičen do denarne pomoči po tem Pravilniku.

 

 

 

21. člen

 

Denarna socialna pomoč se praviloma dodeli enkrat letno.

Izjemoma se denarna socialna pomoč lahko odobri dvakrat v koledarskem letu, vendar skupni znesek dodeljene pomoči v istem koledarskem letu ne sme presegati 500 600 evrov. Ta izjema ne velja za primere iz tretjega odstavka 11. člena tega pravilnika.

 

 

 

IV.     Prehodne in končne določbe

 

 

 

22. člen

 

Pri odločanju o dodelitvi denarne pomoči se poleg določb tega pravilnika smiselno uporabljajo tiste zakonske določbe, ki urejajo področje socialnega varstva in se nanašajo na denarno socialno pomoč.

 

 

 

23. člen

 

Vloge za dodelitev občinske denarne pomoči in postopki, ki so bili pričeti pred uveljavitvijo tega pravilnika, se dokončajo v skladu s tem pravilnikom.

 

 

 

24. člen

 

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o denarnih pomočeh v občini Brda (Uradno glasilo Občine Brda, št. 9/2000).

 

 

 

25. člen

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

 

Številka: 1221-10/2015-02

 

Datum:   21.4.2015

 

 

 

 

Občina Brda

 

Franc Mužič, župan

 

  Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju denarne socialne pomoči v Občini Brda (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 13/2016) vsebuje naslednjo končno določbo:
 

3. člen

 

 

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju socialne pomoči v Občini Brda (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/2022) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

8. člen

Ta Pravilnik začne veljati 8. dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.