New Page 2

Na podlagi prvega in drugega odstavka 41. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 36/08, 58/09, 64/09 popr., 65/09 popr., 20/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D in 46/15) ter 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 10/11 in 8/14) sta Mestni svet Mestne občine Maribor na 13. dopisni seji dne 19. 7. 2016 in Vlada Republike Slovenije na 137. dopisni seji dne 24. avgusta 2016 sprejela

 

S K L E P

o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda

»Center za sluh in govor Maribor«

 

A – SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(ustanoviteljstvo)

 

(1) Ustanoviteljici javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor« sta Republika Slovenija in Mestna občina Maribor.

(2) Ustanoviteljske pravice in dolžnosti ustanoviteljic uresničuje za Republiko Slovenijo Vlada Republike Slovenije, za Mestno občino Maribor pa Mestni svet Mestne občine Maribor.

(3) Ustanoviteljici uredita medsebojne pravice, obveznosti in odgovornosti s Pogodbo o soustanoviteljstvu javnega vzgojno- izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor « (v nadaljnjem besedilu: pogodba o soustanoviteljstvu).

(4) Javni vzgojno-izobraževalni zavod »Center za sluh in govor Maribor« je pravni naslednik javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor«, ki je bil ustanovljen s Sklepom o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor« (št. 022-06/97-2 z dne 25. februarja 1997 in št. 022-06/97-11 z dne 5. junija 1997).

S Sklepom o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor « (št. 01403-163/2008/4 z dne 28. oktobra 2008 in št. 01403-41/2010/4 z dne 27. julija 2010) je bil ustanovitveni akt zavoda usklajen s veljavno zakonodajo.

(5) S tem sklepom vstopa v soustanoviteljstvo javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor«

Mestna občina Maribor, in sicer zaradi ureditve pravnega statusa oddelka vrtca, ki izvaja program za predšolske otroke – Kurikulum za vrtce.

 

2. člen

(ime in sedež)

 

(1) Ime javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda je: »Center za sluh in govor Maribor« (v nadaljnjem besedilu: zavod).

(2) Skrajšano ime zavoda: CSGM.

(3) Sedež zavoda je v Mariboru.

(4) Poslovni naslov zavoda je: Vinarska ulica 6, 2000 Maribor.

(5) Zavod opravlja svoje dejavnosti na poslovnem naslovu in na drugih lokacijah. Posamezne vzgojno izobraževalne in druge programe ter dejavnosti lahko v skladu s predpisi izvaja v sodelovanju z drugimi zavodi oziroma šolami in drugimi poslovnimi partnerji v Republiki Sloveniji in tujini.

 

3. člen

(pečat zavoda)

 

(1) Zavod ima pečat okrogle oblike, premera 35 mm z grbom Republike Slovenije v sredini. Na obodu sta izpisana ime in sedež zavoda. Zavod ima tudi pečat premera 20 mm z enakim besedilom.

(2) Organizacijski enoti zavoda imata pečat, ki je enak pečatu zavoda z dodanim imenom organizacijske enote.

 

4. člen

(namen ustanovitve)

 

(1) Zavod je ustanovljen za opravljanje javne službe na področju vzgoje in izobraževanja otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami (gluhi in naglušni, govorno-jezikovne motnje in avtistične motnje) po javno-veljavnih vzgojno-izobraževalnih programih, ki jih v izvajanje določi minister, pristojen za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami (v nadaljnjem besedilu: minister).

(2) Zavod izvaja tudi zdravstveno-rehabilitacijsko dejavnost na nivoju specialistične dejavnosti in rehabilitacijskih storitev, opredeljenih kot druge samostojne zdravstvene dejavnosti (logopedske, psihološke, klinično-logopedske, klinično-psihološke, surdopedagoške, defektološke oziroma specialnopedagoške, fizioterapevtske in delovno terapevtske storitve), specialistične zunajbolnišnične dejavnosti za otroke, mladostnike in odrasle z motnjami na področju sluha, govora oziroma jezika in avtizma, in sicer v obsegu, kot je določeno v pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

 

B – DEJAVNOSTI

 

5. člen

(dejavnosti javne službe)

 

Zavod opravlja javno službo na področjih dejavnosti, kot so opredeljene v skladu z uredbo, ki ureja standardno klasifikacijo dejavnosti, in sicer:

- P/85.100 – predšolska vzgoja,

- P/85.200 – osnovnošolsko izobraževanje,

- Q/ 86.100 – bolnišnična zdravstvena dejavnost,

- Q/86.220 – specialistična zunajbolnišnična zdravstvena dejavnost,

- Q/86.909 – druge zdravstvene dejavnosti.

 

6. člen

(druge dejavnosti)

 

Druge dejavnosti, ki so namenjene opravljanju dejavnosti, za katero je zavod ustanovljen oziroma jih lahko opravlja z namenom racionalne rabe znanja in premoženja, ki ga zavod uporablja, v obsegu, dovoljenem z zakoni in drugimi predpisi, so določene v prilogi tega sklepa, ki je njegov sestavni del.

 

C – ORGANIZACIJA ZAVODA

 

7. člen

(organizacija zavoda)

 

V zavodu sta organizirani naslednji organizacijski enoti:

- Osnovna šola in vrtec (v nadaljnjem besedilu: OE OŠ in vrtec)

- Zdravstvena enota (v nadaljnjem besedilu: OE ZE).

 

8. člen

(Zdravstvena enota)

 

(1) V OE ZE se izvajajo storitve osnovne zdravstvene dejavnosti na primarni ravni, in sicer odkrivanje, zdravljenje in rehabilitacija bolnikov in poškodovancev s težavami na področju sluha, govora in jezika, avtizma, preventivno zdravstveno varstvo predšolskih otrok (preventivni logopedski pregledi), zdravstvena rehabilitacija gluhih, naglušnih, otrok z govorno jezikovno motnjo in otrok z avtističnimi motnjami, diagnostične in terapevtske storitve (logopedske, surdopedagoške, psihološke, defektološke, fizioterapevtske, delovne terapevtske in pediatrične) za gluhe in naglušne otroke in odrasle, otroke in odrasle z govorno jezikovno motnjo ter otroke z avtističnimi motnjami.

(2) V OE ZE se izvaja tudi specialistična ambulantna dejavnost v okviru katere se izvaja poglobljena klinično logopedska, klinično psihološka, otorinolaringološka in pedopsihiatrična diagnostika, terapija in rehabilitacija gluhih in naglušnih otrok in odraslih, otrok in odraslih z govorno jezikovno motnjo, otrok z avtističnimi motnjami oziroma oseb s poškodbami centralnega živčnega sistema.

 

9. člen

(organizacija skupnih dejavnosti)

 

(1) Za racionalno delovanje zavoda se infrastrukturne in druge dejavnosti, ki se nanašajo na vse ali več organizacijskih enot, združujejo in opravljajo na ravni zavoda (v nadaljnjem besedilu: skupne dejavnosti).

Skupne dejavnosti zavoda so:

− splošne dejavnosti, v katere spadajo splošne, pravne, kadrovske in druge administrativno-tehnične zadeve;

− finančno računovodske dejavnosti, v katere spadajo računovodske in knjigovodske zadeve;

− informacijske dejavnosti, v katere spadajo knjižnična in informacijska dejavnost, avdiovizualne storitve (servisiranje učil in avdio-vizualnih sredstev) in druge tovrstne storitve;

− tehnične dejavnosti, v katere spadajo varovanje, vzdrževanje in čiščenje objektov, opreme in naprav, ki so namenjeni dejavnosti zavoda;

− investicijske dejavnosti, v katere spada investicijsko vzdrževanje, opremljanje, vodenje skupnih projektov, povezanih s skupnimi programi in osnovnimi sredstvi ter druge naloge, ki se nanašajo na stvarno premoženje, ki ga zavod uporablja;

− komercialne dejavnosti, v katere spadajo nabava (javno naročanje) blaga, skladiščenje in trženje izdelkov ter storitev zavoda;

− založniške in promocijske dejavnosti zavoda;

− ostale skupne naloge zavoda.

(2) Direktor zavoda lahko določi, da se v okviru skupnih dejavnosti opravljajo tudi druge naloge oziroma storitve s področja dejavnosti zavoda oziroma da se opravljanje določenih nalog iz prejšnjega odstavka organizira v okviru posamezne organizacijske enote.

(3) Na ravni zavoda ali znotraj organizacijske enote se lahko v skladu s sklepom sveta zavoda oblikuje razvojna enota za opravljanje dejavnosti s področja raziskovanja in razvoja.

(4) Skupne dejavnosti zavoda vodi direktor zavoda, ki lahko za organiziranje in koordiniranje dela teh dejavnosti in pomoč pri njihovem vodenju pooblasti strokovnega delavca, upoštevajoč predpisane normative za zasedbo delovnih mest.

 

Č – ORGANI ZAVODA IN ORGANIZACIJSKIH ENOT

 

10. člen

(vodenje zavoda in organizacijske enote)

 

(1) Organ upravljanja zavoda je svet zavoda, direktor pa je poslovodni organ.

(2) OE OŠ in vrtec vodi ravnatelj. OE ZE vodi vodja enote.

 

11. člen

(organi zavoda)

 

Organi zavoda so:

- svet zavoda,

- direktor,

- kolegij zavoda.

 

12. člen

(drugi organi zavoda)

 

V zavodu se organi, ki niso natančneje opredeljeni s tem sklepom, oblikujejo v skladu s predpisi in internimi akti zavoda.

 

13. člen

(organi organizacijskih enot)

 

(1) Organi OE OŠ in vrtec so:

- ravnatelj,

- pomočnik ravnatelja,

- vzgojiteljski zbor,

- učiteljski zbor,

- programski učiteljski zbor,

- oddelčni učiteljski zbor,

- razrednik,

- strokovni aktivi učiteljev,

- strokovni aktivi vzgojiteljev,

- svet staršev.

(2) Organi OE ZE so:

- vodja,

- strokovni svet,

- strokovni timi.

(3) V zavodu deluje interdisciplinarno sestavljena strokovna skupina za obravnavanje otrok s posebnimi potrebami pred sprejemom v zavod, za pripravo individualiziranih programov in za določanje sprememb v obravnavi posameznega otroka, ko to zahteva sprememba njegovega psihofizičnega statusa v skladu s predpisi o vzgoji in izobraževanju otrok s posebnimi potrebami.

 

1. Svet zavoda

 

14. člen

(sestava sveta zavoda)

 

Svet zavoda ima 12 članov, in sicer:

- 3 predstavnike ustanoviteljic,

- 5 predstavnikov delavcev in

- 4 predstavnike staršev.

 

15. člen

(imenovanje predstavnikov ustanoviteljic)

 

Dva predstavnika ustanoviteljev imenuje Vlada Republike Slovenije, enega pa Mestna občina Maribor.

 

16. člen

(postopek volitve predstavnikov delavcev in staršev)

 

(1) Pravico voliti in biti izvoljen v svet zavoda (aktivno in pasivno volilno pravico) imajo vsi delavci, ki imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi v zavodu, razen direktorja, ravnatelja, pomočnika ravnatelja in vodje OE ZE.

(2) Delavci organizacijske enote izvršujejo svojo volilno pravico v organizacijski enoti, v katero so, v skladu z aktom o notranji sistemizaciji delovnih mest, razporejeni. Če delavec opravlja delo v dveh ali več organizacijskih enotah, se sam odloči, v kateri organizacijski enoti bo izvrševal svojo volilno pravico tako, da o tem poda pisno odločitev v roku, ki ga določi svet zavoda ob razpisu volitev in svoje odločitve ne more spreminjati do volitev v svet zavoda novega sklica. Delavci, ki so v skladu s sistemizacijo razporejeni v OE ZE in v skupne dejavnosti zavoda in ki ne uveljavljajo svoje volilne pravice v skladu s prejšnjim stavkom, izvršujejo volilno pravico v eni skupni volilni enoti. Zaposleni v OE OŠ in vrtec in OE ZE imajo v svetu zavoda po dva predstavnika, zaposleni v skupnih dejavnostih zavoda pa enega predstavnika.

(3) Predstavnike staršev otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami voli svet staršev vrtca oziroma osnovne šole izmed kandidatov, ki jih lahko predlagajo starši na sestankih oddelčnih skupnosti otrok in mladostnikov neposredno ali prek svojih predstavnikov v svetu staršev. Za izvolitev predstavnikov staršev se oblikujeta dve volilni enoti, in sicer vrtec in osnovna šola.

(4) Svet zavoda sprejme sklep o razpisu volitev oziroma imenovanjih v svet zavoda in v njem določi roke za izvedbo posameznih aktivnosti za izvedbo volitev oziroma imenovanj in imenuje volilno komisijo.

(5) Podrobnejši postopek in način predlaganja kandidatov in oblikovanja kandidacijskih list, način glasovanja in ugotavljanja izidov glasovanja, primere, ko se volitve ponovijo, in druga postopkovna vprašanja, potrebna za izvedbo volitev v skladu z zakonom in tem sklepom, se lahko uredijo z internimi pravili zavoda. Pravila sprejme svet zavoda po predhodni pridobitvi mnenja vseh skupin, ki volijo svoje predstavnike v svet zavoda (zaposlenih in staršev).

(6) Predsednik sveta zavoda najkasneje 90 dni pred iztekom mandata pisno pozove pristojne organe oziroma volilno telo, da predlagajo, imenujejo oziroma izvolijo svoje predstavnike v svet zavoda.

 

 

(7) Če svet ne izvede aktivnosti iz prejšnjih odstavkov tega člena oziroma ne opravi dejanj, ki so potrebna za imenovanje oziroma izvolitev članov sveta zavoda in njegovo konstituiranje, najkasneje v rokih, določenih s tem sklepom, opravi te naloge v sedmih dneh po preteku roka, določenega za svet zavoda, ravnatelj zavoda.

(8) Kandidate za člane sveta zavoda, predstavnike delavcev, lahko predlagajo učiteljski zbor, vzgojiteljski zbor, zbor delavcev, reprezentativni sindikat ali najmanj 10 % vseh delavcev zavoda. Starši lahko predlagajo svoje kandidate neposredno na sestankih sveta staršev ali na roditeljskih sestankih. Predlagatelji oblikujejo pisni predlog kandidatov s pisnim soglasjem predlaganega kandidata h kandidaturi ter s podpisom predlagateljev.

(9) Volitve predstavnikov v svet zavoda so veljavne, če se jih udeleži več kot polovica volilnih upravičencev. Izvoljeni so kandidati, ki dobijo največje število glasov volilnih upravičencev, ki se udeležijo volitev.

(10) Če se volitev udeleži manj upravičencev, kot je določeno v prejšnjem odstavku, se volitve ponovijo. V ponovljenih volitvah so izvoljeni kandidati, ki dobijo večino glasov volilnih upravičencev, ki se volitev udeležijo.

(11) Če imata dva ali več kandidatov enako število glasov, se med njimi izbere enega kandidata z žrebom. Žrebanje izvede volilna komisija, ki določi način žrebanja in ugotovi izid.

(12) Volilna komisija najkasneje v sedmih dneh po opravljenih volitvah pripravi poročilo in ga predloži predsedniku sveta zavoda tekočega sklica in ravnatelju zavoda.

(13) Svet zavoda se lahko konstituira, ko je imenovanih oziroma izvoljenih večina članov sveta zavoda in se je iztekel mandat svetu prejšnjega sklica. Svetu zavoda začne teči mandat z dnem konstituiranja ne glede na to, kdaj je bil posamezen član imenovan oziroma izvoljen. Članu sveta, ki je bil imenovan oziroma izvoljen po konstituiranju sveta zavoda, se izteče mandat, ko se izteče mandat celotnega sveta.

(14) Direktor zavoda je dolžan naslednji dan po izteku mandata prejšnjega sveta sklicati konstitutivno sejo sveta zavoda, če so izpolnjeni pogoji za konstituiranje sveta zavoda iz prejšnjega odstavka oziroma takoj, ko so ti pogoji izpolnjeni.

Člani sveta na konstitutivni seji izmed sebe izvolijo predsednika in njegovega namestnika.

 

17. člen

(predčasno prenehanje mandata članu sveta zavoda)

 

(1) Članu sveta zavoda predčasno preneha mandat, če:

− je imenovan v drugo funkcijo, ki je s to nezdružljiva (npr. predstavnik delavcev je imenovan za direktorja, ravnatelja, pomočnika ravnatelja ali vodjo enote);

− odstopi (npr. zaradi bolezni, daljše odsotnosti ali iz drugih razlogov, zaradi katerih ne more ali ne želi več opravljati funkcije člana sveta zavoda);

− izgubi status, v katerem je bil izvoljen;

− je razrešen ali

− mu preneha delovno razmerje v zavodu.

(2) Članom sveta zavoda, katerih mandat je vezan na status, preneha mandat s prenehanjem statusa.

(3) Svet zavoda na podlagi sklepa organa, pristojnega za imenovanje, da je imenovani član razrešen, pisne odstopne izjave člana oziroma poročila volilne komisije o izidu glasovanja o razrešitvi ali na podlagi ugotovitve dejstev iz prvega odstavka tega člena sprejme ugotovitveni sklep, da je članu prenehal mandat v svetu in dan prenehanja.

 

18. člen

(postopek imenovanja oziroma volitev nadomestnih članov

sveta zavoda)

 

(1) Ko svet ugotovi, da je članu sveta prenehal mandat, najkasneje v osmih dneh razpiše nadomestne volitve, direktor pa o tem takoj pisno obvesti in pozove organe oziroma volilno telo, pristojno za izvolitev oziroma imenovanje, da v tridesetih dneh izpeljejo postopek izvolitve nadomestnega člana oziroma imenujejo drugega predstavnika.

(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena nadomestnih volitev ni treba izvesti, če je prenehal mandat manj kot tretjini članov sveta in je do izteka mandata sveta manj kot šest mesecev.

(3) Za nadomestne volitve se smiselno uporabljajo določbe tega sklepa, ki se nanašajo na redne volitve.

 

19. člen

(postopek razrešitve članov sveta)

 

(1) Delavci in starši lahko v času mandata razrešijo svoje predstavnike v svetu zavoda, če njihov predstavnik pri odločanju krši predpise ali ne izpolnjuje obveznosti člana sveta.

(2) Predstavnike ustanoviteljic lahko razrešijo pristojni organi, ki so jih imenovali v skladu s pravili o imenovanjih in razrešitvah njihovih predstavnikov.

(3) Postopek razrešitve predstavnikov delavcev in staršev se začne, ko svet zavoda dobi pisni predlog za razrešitev posameznega člana določenega volilnega telesa ali pa vseh njihovih predstavnikov v svetu zavoda, ki ga s podpisom podpira vsaj 10 % vseh volilnih upravičencev zadevnega volilnega telesa.

(4) Za postopek razrešitve se smiselno uporabljajo določila, ki določajo pravila volitev članov sveta zavoda. O razlogih za razrešitev mora biti član sveta seznanjen pred začetkom postopka razrešitve. Če član sveta, za katerega se predlaga razrešitev, odstopi najkasneje do začetka glasovanja o razrešitvi, se izpelje le postopek volitev nadomestnega člana.

(5) Predlagatelji za razrešitev člana sveta zavoda morajo sočasno predlagati vsaj enega kandidata za nadomestnega člana sveta zavoda. Glasovanje o razrešitvi in glasovanje o volitvah nadomestnega člana se skliče na isti dan. Volitve nadomestnega člana se izvedejo takoj po tem, ko volilna komisija ugotovi, da je prejšnji član razrešen s potrebno večino glasov. Član sveta je razrešen, če je za razrešitev glasovala večina volilnih upravičencev, ki so se udeležili glasovanja o razrešitvi, v nasprotnem primeru član sveta nadaljuje z mandatom.

(6) Razrešenemu članu sveta preneha mandat, nadomestnemu članu pa prične teči z dnem, ko svet zavoda potrdi poročilo volilne komisije o volilnem izidu za razrešitev in za izvolitev nadomestnega člana.

 

20. člen

(pravila odločanja sveta)

 

(1) Svet zavoda v okviru nalog, določenih z zakonom in drugimi predpisi, sprejema svoje odločitve na način in po postopku ter v rokih, določenih s predpisi oziroma akti poslovanja.

(2) Svet lahko zaseda, če je prisotna več kot polovica članov in sprejema odločitev z večino glasov vseh članov sveta.

(3) Sejo sveta praviloma sklicuje in vodi predsednik, v njegovi odsotnosti oziroma nezmožnosti pa njegov namestnik (v nadaljnjem besedilu: sklicatelj seje). Predlog za sklic seje oziroma dnevni red seje lahko poda vsak član sveta in drugi organi zavoda, pobudo pa vsakdo, ki ima neposreden interes.

(4) Sklicatelj seje sveta mora sklicati sejo praviloma v 30 dneh po prejemu vloge ali predloga za sklic seje oziroma v najkrajšem možnem času, kadar odloča o zadevah, za katere predpisi določajo krajše roke.

(5) Če sklicatelj seje ne skliče v skladu s prejšnjim odstavkom, jo lahko skliče član sveta, če si za sklic seje pridobi soglasje več kot polovice članov sveta, ali direktor zavoda.

(6) Svet zavoda določi način glasovanja pred začetkom glasovanja o posamezni zadevi, če to ni urejeno s poslovnikom oziroma posebej predpisano.

(7) Na način, določen v prejšnjem odstavku, svet določi druga pravila odločanja (o predčasnem ali naknadnem glasovanju, dopisni oziroma korespondenčni seji, o glasovanju v dveh krogih za primer neodločenega rezultata pri imenovanjih oziroma volitvah in podobno).

(8) Če predsednik sveta ne more voditi seje zaradi odsotnosti oziroma iz drugih razlogov, jo vodi namestnik predsednika sveta. Če niti namestnik ne more voditi seje, člani sveta določijo, da jo vodi eden izmed prisotnih članov sveta.

(9) Kadar svet odloča kot drugostopenjski organ, odloči pred pričetkom obravnave zadeve na zahtevo člana, predsednika sveta ali druge osebe o izločitvi člana, ki je v isti zadevi odločal v organu zavoda na prvi stopnji ali če obstajajo druge okoliščine, ki utemeljeno vzbujajo dvom o nepristranskosti člana sveta v zadevi. Zoper sklep sveta v zvezi z izločitvijo ni pritožbe.

(10) Na razloge za izločitev je dolžan paziti in je za to odgovoren vsak član sveta sam. Zahtevo za izločitev in razloge za njo mora član sveta oziroma druga oseba iz prejšnjega odstavka podati v pisni obliki ali pa na zapisnik nemudoma, ko izve za razloge, najkasneje pa do konca obravnave zadeve, in sicer pred glasovanjem o zadevi. Zahteva za izločitev mora vsebovati okoliščine, zaradi katerih se zahteva izločitev člana.

(11) Če je član sveta kandidat za direktorja ali ravnatelja OE OŠ in vrtec, se mora izločiti iz celotnega postopka imenovanja, in sicer od trenutka, ko se odloči za prijavo na razpis pa do konca tega postopka. Pri glasovanju sveta zavoda se izid glasovanja ugotavlja glede na število članov sveta, ki imajo pravico glasovati, brez člana sveta, ki je kandidat za direktorja, ravnatelja OE OŠ in vrtec ali vodjo OE ZE v tem postopku. Če se član sveta, ki je kandidat za direktorja, ravnatelja OE OŠ in vrtec ali vodjo OE ZE, ne izloči pravočasno sam tako, da poda pisno izjavo, da se namerava prijaviti na razpis, ga izloči predsednik oziroma predsedujoči sveta zavoda takoj, ko izve, da namerava kandidirati v tem postopku. Člana sveta, ki je kandidat za direktorja, ravnatelja OE OŠ in vrtec ali vodjo OE ZE, se v postopku imenovanja obravnava enako kot vse druge kandidate, ki se prijavijo na razpis za direktorja, ravnatelja OE OŠ in vrtec ali vodjo OE ZE.

(12) Svet zavoda lahko v skladu s tem sklepom določi podrobnejša pravila delovanja sveta s poslovnikom.

 

21. člen

(pristojnosti sveta zavoda)

 

Svet zavoda ima naslednje pristojnosti:

- imenuje in razrešuje direktorja in ravnatelja OE OŠ in vrtec,

- daje mnenje direktorju glede imenovanja vodje OE ZE,

- sprejema program razvoja zavoda, letni delovni načrt in poročilo o njegovi uresničitvi,

- sprejema letno poročilo o samoevalvaciji zavoda,

- odloča o uvedbi nadstandardnih in drugih programov,

- obravnava poročila o vzgojno-izobraževalni problematiki,

- odloča kot drugostopenjski organ o pritožbah zoper odločitve direktorja, če z zakonom ni določeno drugače,

- odloča kot drugostopenjski organ o pritožbah v zvezi s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi delavcev iz delovnega razmerja, če z zakonom ni določeno drugače,

- obravnava zadeve, ki mu jih predložijo učiteljski oziroma vzgojiteljski zbor, strokovni svet OE ZE, šolska inšpekcija, reprezentativni sindikati zaposlenih ali svet staršev,

- opravlja druge naloge, določene z zakonom in tem sklepom.

 

2. Direktor zavoda

 

22. člen

(pristojnosti direktorja zavoda)

 

(1) Direktor zavoda opravlja naslednje naloge:

- zastopa in predstavlja zavod,

- imenuje vodjo OE ZE,

- zagotavlja in odgovarja za zakonitost dela zavoda in njegovih organov,

- zagotavlja in ugotavlja kakovost s samoevalvacijo zavoda,

- predlaga letni delovni načrt, finančni načrt, razvojni program dela, letno poročilo o delu in samoevalvaciji zavoda,

- razporeja sredstva za plače, materialne stroške, investicije, investicijsko vzdrževanje in posodabljanje izobraževalnega procesa v zavodu,

- predlaga nadstandarde storitve izobraževalnih programov,

- določa pravila v zvezi z uporabo in hrambo pečatov zavoda in organizacijskih enot,

- določa ukrepe za varovanje osebnih podatkov in pooblasti delavce za zbiranje in uporabo teh podatkov,

- zagotavlja varnost in zdravje pri delu,

- vodi kolegij in delo skupnih dejavnosti zavoda,

- določa sistemizacijo delovnih mest v zavodu,

- določa plače delavcev zavoda,

- sklepa pogodbe o zaposlitvi oziroma pogodbe o delu,

- skrbi za dopolnjevanje delovne obveznosti strokovnih delavcev v šolah in v zavodu,

- skrbi za strokovno izobraževanje, izpopolnjevanje oziroma usposabljanje delavcev skupnih dejavnosti zavoda,

- zagotavlja uresničevanje pravic udeležencev izobraževanja v zavodu,

- organizira mentorstvo za pripravnike v skupnih dejavnostih zavoda,

- predlaga napredovanje strokovnih delavcev skupnih dejavnosti zavoda v nazive,

- odloča o napredovanju delavcev zavoda v plačne razrede,

- odloča o kršitvah delovnih obveznosti delavcev zavoda in o njihovi odškodninski odgovornosti in

- opravlja druge naloge v skladu s tem sklepom in predpisi.

 

(2) Direktor za nadomeščanje v času odsotnosti ali za opravljanje določenih nalog iz svoje pristojnosti pisno pooblasti strokovnega delavca zavoda.

 

3. Kolegij

 

23. člen

(kolegij zavoda)

 

(1) V zavodu se za koordinacijo vzgojno-izobraževalnega dela in zdravstvenega dela, vodenja in poslovanja oblikuje kolegij. Sestavljajo ga direktor zavoda, ravnatelj OE OŠ in vrtca ter vodja OE ZE. Pri delu kolegija lahko sodelujejo tudi drugi delavci zavoda, ki jih določi direktor. Kolegij vodi direktor zavoda.

(2) Kolegij opravlja naslednje naloge:

- zagotavlja enoten vzgojno-izobraževalni in zdravstveno-

-rehabilitacijski proces ter usklajeno delo organizacijskih enot zavoda,

- predlaga program razvoja zavoda in smernice za letni delovni načrt posameznih organizacijskih enot in zavoda,

- usklajuje predloge nadstandardnih programov organizacijskih enot,

- usklajuje sistemizacijo delovnih mest zavoda,

- usklajuje kadrovske potrebe organizacijskih enot in zavoda,

- koordinira delo šolske svetovalne službe, knjižnic in skupnih dejavnosti,

- usklajuje predloge dodatnih nalog skupnih dejavnosti,

- usklajuje poslovne usmeritve za organizacijo, izvajanje in financiranje nadstandardnih storitev in drugih dejavnosti zavoda v skladu s tem sklepom,

- usklajuje strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje delavcev zavoda,

- usklajuje razvojne programe in druge dejavnosti zavoda,

- oblikuje predlog za razporeditev sredstev za investicije, investicijsko vzdrževanje in posodabljanje izobraževalnega procesa in

- opravlja druge naloge v skladu z zakonom in internimi akti zavoda.

 

4. Pristojnosti organov organizacijskih enot

 

24. člen

(pristojnosti ravnatelja)

 

(1) Ravnatelj opravlja funkcijo pedagoškega vodje OE OŠ in vrtca.

(2) Ravnatelj opravlja naslednje naloge:

- predstavlja OE OŠ in vrtec v okviru dejavnosti, ki jo izvaja ta organizacijska enota,

- zagotavlja zakonitost dela OE OŠ in vrtca v okviru svojih pooblastil,

- organizira, načrtuje in vodi strokovno delo OE OŠ in vrtca ter je odgovoren zanj,

- za OE OŠ in vrtca predlaga letni delovni načrt, razvojni program, letno poročilo o delu in samoevalvaciji,

- odgovarja za uresničevanje letnega programa dela, in razvojnega programa OE OŠ in vrtca,

- skrbi za zagotavljanje in ugotavljanje kakovosti s samoevalvacijo,

- določa delavce, ki so odgovorni za uporabo in hrambo pečatov OE OŠ in vrtca,

- odgovarja za namensko porabo finančnih sredstev in uporabo

stvarnega premoženja OE OŠ in vrtca,

- vodi delo učiteljskega in vzgojiteljskega zbora,

- prisostvuje vzgojno-izobraževalnemu delu strokovnih delavcev, spremlja njihovo delo in jim svetuje,

- oblikuje predlog nadstandardnih storitev programov,

- spremlja delo strokovnih delavcev in jim svetuje ter spodbuja njihovo strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje,

- predlaga napredovanje strokovnih delavcev OE OŠ in vrtca v nazive,

- pripravlja sistemizacijo delovnih mest OE OŠ in vrtca,

- predlaga sklenitev pogodbe o zaposlitvi oziroma pogodbe o delu za potrebe OE OŠ in vrtca,

- predlaga uvedbo postopkov ugotavljanja kršitev delovnih obveznosti za delavce OE OŠ in vrtca oziroma njihove odškodninske odgovornosti,

- predlaga napredovanje delavcev OE OŠ in vrtca v plačne razrede,

- skrbi za varnost in zdravje pri delu v skladu s predpisi in ukrepi zavoda,

- skrbi za sodelovanje vrtca in osnovne šole s starši,

- spodbuja in spremlja delo otrok in mladostnikov v zavodu,

- skrbi za uresničevanje pravic in dolžnosti otrok in mladostnikov v zavodu,

- podpisuje javne listine, ki se nanašajo na izobraževalne programe šole in

- opravlja druge naloge v skladu s tem sklepom in drugimi predpisi.

(2) Ravnatelj šole za nadomeščanje v času odsotnosti ali za opravljanje posameznih nalog iz svoje pristojnosti pisno pooblasti pomočnika ravnatelja oziroma strokovnega delavca OE OŠ in vrtca.

 

25. člen

(svet staršev)

 

(1) Za organizirano uresničevanje interesa staršev se v šoli in v vrtcu oblikujeta sveta staršev, ki sta sestavljena tako, da ima v njem vsak oddelek enega predstavnika, ki ga starši praviloma izvolijo na prvem roditeljskem sestanku v začetku šolskega leta. Starši lahko izvolijo tudi namestnika člana sveta staršev, ki ga nadomešča v svetu staršev. Članom sveta staršev preneha mandat v svetu staršev s prenehanjem vključitve otroka v vrtec ali šolo, če sam odstopi ali če ga starši oddelka, ki so ga izvolili, predčasno razrešijo v skladu s tem sklepom.

(2) Svet staršev:

- predlaga nadstandardne programe,

- daje soglasje k predlogu ravnatelja o nadstandardnih storitvah,

- sodeluje pri nastajanju predloga programa razvoja vrtca oziroma šole, vzgojnega načrta, pri pravilih šolskega reda ter da mnenje o letnem delovnem načrtu,

- daje mnenje o kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje za ravnatelja,

- razpravlja o poročilih ravnatelja o vzgojno-izobraževalni problematiki,

- obravnava pritožbe staršev v zvezi z vzgojno-izobraževalnim delom,

- voli predstavnike staršev v svet vrtca oziroma šole in druge organe šole,

- lahko sprejme svoj program dela sodelovanja s šolo, zlasti glede vključevanja v lokalno okolje,

- v dogovoru z vodstvom šole lahko ustanavlja oziroma oblikuje delovne skupine,

- opravlja druge naloge v skladu z zakonom in drugimi predpisi.

(3) Prvi sklic sveta staršev opravi ravnatelj OE OŠ in vrtca.

(4) Način izvrševanja zakonskih pristojnosti sveta staršev se lahko podrobneje uredi v poslovniku sveta staršev.

 

26. člen

(vodja OE ZE)

 

Vodja Zdravstvene enote vodi strokovno delo te organizacijske

enote in opravlja naslednje naloge:

- vodi in organizira delo ter odgovarja za strokovno delo Zdravstvene enote,

- strokovno sodeluje s specialisti drugih strok,

- pripravlja predlog letnega delovnega načrta in razvojni program Zdravstvene enote,

- pripravlja predlog programa in poročila o delu zdravstvene enote,

- predlaga napredovanje delavcev Zdravstvene enote v plačne razrede,

- skrbi za realizacijo predpisanega programa o izvajanju zdravstvenih storitev, sklenjenega v pogodbi med ZZZS in zavodom,

- odgovarja za mesečno in letno točkovno realizacijo plana zdravstvenih storitev,

- sodeluje v raziskovalnemu delu,

- opravlja druge naloge v skladu s tem sklepom in drugimi predpisi.

 

27. člen

(način odločanja organov)

 

(1) Organi zavoda odločajo in poslujejo na način in po postopku, določenem z zakonom, tem sklepom in poslovnikom organa.

(2) Konstitutivno sejo organa zavoda skliče direktor zavoda, če s tem sklepom ni določeno drugače, organa OE OŠ in vrtca ravnatelj, organa OE ZE pa vodja enote, in sicer najkasneje v sedmih dneh po izvolitvi oziroma imenovanju članov organa. Konstitutivno sejo do imenovanja predsednika oziroma vodje organa vodi direktor, ravnatelj oziroma vodja enote.

(3) Predlog za sklic seje oziroma dnevni red seje lahko poda vsak član organa in drugi organi zavoda, pobudo pa vsakdo, ki ima neposreden interes.

(4) Če pravila odločanja drugih organov zavoda niso posebej opredeljena v skladu s prvim odstavkom tega člena, se smiselno uporabljajo pravila, ki veljajo za delovanje sveta zavoda v skladu s tem sklepom

 

D – PREMOŽENJE IN FINANCIRANJE ZAVODA

 

28. člen

(premoženje zavoda in ustanoviteljske obveznosti)

 

(1) Zavod uporablja stvarno nepremično in premično premoženje ter finančna sredstva v obsegu in vrednosti, kot jih izkazuje v svojih knjigovodskih evidencah oziroma letnih poročilih po stanju na dan 31. decembra 2015.

(2) Republika Slovenija zagotavlja zavodu sredstva za izvajanje javne službe na področju vzgoje in izobraževanja otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami (gluhi in naglušni, govorno-jezikovne motnje in avtistične motnje) po javno-veljavnih vzgojno-izobraževalnih programih, ki jih v izvajanje določi minister.

(3) Mestna občina Maribor zagotavlja zavodu sredstva za izvajanje programa za predšolske otroke Kurikulum za vrtce.

(4) Ustanoviteljici uredita medsebojne obveznosti s pogodbo o soustanoviteljstvu.

(5) Zavod je dolžan sredstva, ki jih pridobi za namen iz prejšnjih odstavkov tega člena, uporabljati namensko in z njimi ravnati kot dober gospodar ter ustanoviteljicama na njuno zahtevo poročati o višini in namenu porabljenih sredstev. Sredstva, ki jih zavodu zagotavlja Mestna občina Maribor, mora zavod voditi ločeno od drugih javnih sredstev.

 

29. člen

(uporaba in upravljanje s stvarnim premoženjem)

 

(1) Ustanoviteljici določita stvarno premoženje, ki ga zagotovita zavodu za izvajanje javne službe s pogodbo o soustanoviteljstvu.

(2) Zavod uporablja stvarno premoženje s skrbnostjo dobrega gospodarja. Zavod lahko izvaja naloge oziroma dejanja, ki spadajo v pristojnost upravljavca stvarnega premoženja, na podlagi pooblastila, izdanega v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje s stvarnim premoženjem ustanoviteljice.

(3) Stvarno premoženje, ki si ga je oziroma ga pridobi zavod iz drugih virov, ne glede na način pridobitve, se obravnava enako kot stvarno premoženje zavoda, ki mu ga zagotovi ustanoviteljica, v skladu s predpisi in tem sklepom.

(4) Zavod lahko daje v najem oziroma uporabo stvarno premoženje v času, ko ga sam ne rabi za izvajanje svoje dejavnosti, v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje s stvarnim premoženjem ustanoviteljice.

(5) Zavod vodi evidenco stvarnega premoženja iz prejšnjih odstavkov tega člena in podatke iz te evidence vsaj enkrat letno pošlje pristojnim organom v skladu s predpisi. Premično stvarno premoženje, ki ga zavodu zagotavljata ustanoviteljici, se ločeno evidentira v okviru evidence osnovnih sredstev

zavoda v skladu s predpisi o računovodstvu. Zavod obvešča ustanoviteljici in druge pristojne organe o stanju oziroma spremembah v zvezi s stvarnim premoženjem in jim izroči vse listine in druga dokazila, ki se nanašajo na upravljanje oziroma gospodarjenje z njim, zlasti pa o pravnih poslih iz prejšnjega odstavka.

 

30. člen

(viri financiranja dejavnosti zavoda)

 

(1) Zavod pridobiva sredstva za svoje delovanje:

- iz proračuna Republike Slovenije,

- iz proračuna Mestne občine Maribor,

- s prodajo storitev na trgu,

- z donacijami in darili, plačili in prispevki staršev,

- drugi prihodki.

(2) Obseg in višina sredstev, ki jih ustanoviteljici zagotavljata zavodu za opravljanje javne službe, se določi v skladu s predpisi in izvedbenimi akti ministrstva, pristojnega za izobraževanje in Mestne občine Maribor ter pogodbo o soustanoviteljstvu zavoda.

 

31. člen

(presežek in primanjkljaj prihodkov)

 

(1) Presežek prihodkov nad odhodki sme zavod uporabljati le za opravljanje in razvoj dejavnosti. O porabi presežka prihodkov nad odhodki odločata ustanoviteljici na predlog sveta zavoda.

(2) O pokrivanju primanjkljaja odločata ustanoviteljici na predlog sveta zavoda.

 

32. člen

(razpolaganje s sredstvi)

 

Zavod lahko razpolaga s finančnimi sredstvi, ki jih pridobi za izvajanje javne službe, s prodajo proizvodov in storitev na trgu, z darili in donacijami ali kako drugače, glede na namen, za katerega so bila pridobljena, v skladu s tem sklepom in predpisi oziroma v skladu z voljo darovalca oziroma donatorja, vendar v okviru dejavnosti zavoda.

 

33. člen

(obseg odgovornosti zavoda)

 

Zavod odgovarja za svoje obveznosti do višine finančnih sredstev, s katerimi lahko razpolaga, ne glede na njihov vir.

 

34. člen

(obseg odgovornosti ustanoviteljic)

 

(1) Republika Slovenija odgovarja za obveznosti zavoda, ki se nanašajo na izvajanje javne službe, do višine sredstev, ki jih v skladu z zakonom zagotavlja zavodu za izvajanje javne službe, določene s tem sklepom.

(2) Mestna občina Maribor odgovarja za obveznosti zavoda, ki se nanašajo na izvajanje Programa za predšolske otroke – Kurikulum za vrtce, in sicer do višine sredstev, ki jih v skladu s predpisi in pogodbo o soustanoviteljstvu zagotavlja zavodu.

 

35. člen

(pooblastila v pravnem prometu)

 

(1) Zavod samostojno nastopa v pravnem prometu v okviru dejavnosti, določenih s tem sklepom.

(2) Zavod mora pred sklenitvijo pravnega posla o (brezplačni) pridobitvi stvarnega premoženja pridobiti soglasje pristojnih organov ustanoviteljic.

 

36. člen

(vodenje računovodskih evidenc in poslovne dokumentacije)

 

(1) Zavod vodi računovodske evidence in izdela letna poročila o finančnem poslovanju v skladu s predpisi o računovodstvu in finančnem poslovanju pravnih oseb javnega prava ter navodili pristojnih organov ustanoviteljic.

2) Zavod ima en podračun enotnega zakladniškega računa države, registriran pri pristojni upravi za javna plačila.

(3) Zavod pripravi letna poročila o izvajanju dejavnosti v skladu s predpisi oziroma izvršilnimi akti pristojnih organov in jih predloži pristojnim organom ustanoviteljic.

 

E – JAVNOST DELA IN POSLOVNA SKRIVNOST

 

37. člen

(javnost dela)

 

 

(1) Delo zavoda je javno. O delu zavoda javnost obvešča direktor zavoda ali oseba, ki jo ta za to pooblasti. Javnost dela zavoda se zagotavlja predvsem s poročili svetu zavoda, svetu staršev in obveščanjem uporabnikov zdravstvenih storitev. O svojem delu zavod poroča staršem preko sveta staršev najmanj dvakrat letno.

(2) Starši, novinarji in drugi predstavniki javnosti so lahko prisotni na sejah in drugih oblikah strokovnega dela organov zavoda, če je tako določeno s predpisi.

(3) Če javnost v skladu s predpisi ni izrecno izključena, lahko direktor odobri prisotnost javnosti ob upoštevanju predpisov o varovanju osebnih podatkov, integritete mladoletnih oseb in podatkov, ki imajo naravo tajnosti.

 

38. člen

(varovanje poslovne skrivnosti oziroma osebnih podatkov)

 

(1) Vsi zaposleni v zavodu morajo varovati dokumente in podatke, do katerih pridejo oziroma so z njimi seznanjeni, če so ti določeni za poslovno skrivnost oziroma vsebujejo osebne podatke, tudi po prenehanju delovnega razmerja.

(2) Listine, ki vsebujejo informacijo javnega značaja, posreduje prosilcu v skladu s predpisi direktor ali oseba, ki jo za to pooblasti.

 

F – PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

39. člen

(pravna kontinuiteta zavoda)

 

S tem sklepom zavod, ki je bil vpisan v sodni register pri Okrožnem sodišču v Mariboru pod št. Srg 200301367 z dne 29. januarja 2007, ohranja vse svoje pravice in obveznosti, kot jih je imel do sedaj, v pravnem prometu.

 

40. člen

(tekoči mandati direktorja, sveta zavoda in drugih organov)

 

Direktor, ravnatelj, svet zavoda in drugi organi opravljajo svoje naloge do izteka njihovega tekočega mandata. Po izteku tekočega mandata se konstituirajo v skladu s tem sklepom.

 

41. člen

(prenehanje veljavnosti sklepa)

 

Z uveljavitvijo tega sklepa preneha veljati Sklep o ustanovitvi javnega vzgojno- izobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor« (št. 01403-163/2008/4 z dne 28. oktobra 2008 in št. 01403-41/2010/4 z dne 27. julija 2010).

 

42. člen

(vpis sprememb v sodni register)

 

Direktor zavoda je dolžan poskrbeti za vpis sprememb podatkov po tem sklepu (vstop soustanoviteljice) v sodni register v skladu s predpisi.

 

43. člen

(uveljavitev sklepa)

 

Ta sklep sprejmeta pristojna organa ustanoviteljic in začne veljati naslednji dan po sprejetju na Vladi Republike Slovenije.

 

 

 

 

Številka:01403-27/2016/4

Datum:24. avgust 2016

Vlada Republike Slovenije

generalni sekretar

mag. Darko Krašovec, s. r.

 

 

 

 

Številka: 01400-2/2016

Datum: 19. julij 2016

Župan Mestne občine Maribor

dr. Andrej Fištravec, s. r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Priloga Sklepa o ustanovitvi javnega vzgojnoizobraževalnega zavoda »Center za sluh in govor Maribor«

Druge dejavnosti zavoda so:

- C/18.120 - drugo tiskanje,

- C/18.130 - priprava za tisk in objavo,

- C/18.140 - knjigoveštvo in sorodne dejavnosti,

- C/18.200 - razmnoževanje posnetih nosilcev zapisa,

- I/56.102 - okrepčevalnice in podobni obrati,

- I/56.210 - priložnostna priprava in dostava jedi,

- I/56.290 - druga oskrba z jedmi,

- I/56.300 - strežba pijač,

- J/58.110 - izdajanje knjig

- J/58.130 - izdajanje časopisov

- J/58.140 - izdajanje revij in druge periodike

- J/58.190 - drugo založništvo

- J/62.020 - svetovanje o računalniških napravah in programih,

- J/62.030 - upravljanje računalniških naprav in sistemov,

- J/62.090 - druge z informacijsko tehnologijo in računalniškimi storitvami povezane dejavnosti,

- J/63.110 - obdelava podatkov in s tem povezane dejavnosti,

- L/68.200 - oddajanje in obratovanje lastnih ali najetih nepremičnin

- M/69.200 - računovodske, knjigovodske in revizijske dejavnosti; davčno svetovanje,

- M/72.200 - raziskovalna in razvojna dejavnost na področju družboslovja in humanistike,

- M/74.300 - prevajanje in tolmačenje,

- N/81.100 - vzdrževanje objektov in hišniška dejavnost,

- N/81.210 - splošno čiščenje stavb,

- N/82.190 - fotokopiranje, priprava dokumentov in druge posamične pisarniške dejavnosti,

- N/82.300 - organiziranje razstav, sejmov, srečanj,

- N/82.990 - drugje nerazvrščene spremljajoče dejavnosti za poslovanje,

- P/85.590 - drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje,

- P/85.600 - pomožne dejavnosti za izobraževanje,

- Q/88.910 - dnevno varstvo otrok

- Q/88.990 - drugo drugje nerazvrščeno socialno varstvo brez nastanitve,

- R/90.030 - umetniško ustvarjanje,

- R/91.011 - dejavnost knjižnic,

- R/91.012 - dejavnost arhivov.