New Page 1

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 16. člena Statuta Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/18 in 50/21) je Občinski svet Občine Šenčur na svoji 32. redni seji dne 09. 11. 2022 sprejel

 

PRAVILNIK

O PROTOKOLARNIH OBVEZNOSTIH TER PORABI SREDSTEV ZA PROTOKOL IN REPREZENTANCO OBČINE ŠENČUR

 

1. člen

(uvodne določbe)

S tem pravilnikom se določijo protokolarna pravila in dogodki, način financiranja protokolarnih dogodkov, stroškov reprezentance in dolžnosti občinske uprave pri organiziranju ter izvedbi protokolarnih dogodkov.

 

2. člen

(1)  Protokolarne zadeve po tem pravilniku pripravlja in izvaja občinska uprava, ki skrbi za njihovo organizacijsko in strokovno tehnično izvedbo.

(2)  Sredstva za financiranje posameznih protokolarnih dejanj ter stroškov reprezentance iz tega pravilnika se zagotavljajo v občinskem proračunu.

 

3. člen

(1) Kot protokolarni dogodki se štejejo:

·  uradni in delovni obiski doma in v tujini,

·  sprejemi, ki jih prireja župan,

·  proslave in druge prireditve,

·  županovi obiski ob posebnih jubilejih občanov in

·  otvoritve objektov.

(2) Ob izjemnih dogodkih, ki niso predvideni s tem pravilnikom, določi protokolarne aktivnosti Občine Šenčur župan za vsak dogodek posebej.

 

4. člen

(uradni obiski iz tujine)

(1) Ob obisku tujih delegacij v občini Šenčur je gostitelj župan.

(2) Goste ob prihodu v občinsko stavbo pozdravijo oziroma se ob odhodu od njih poslovijo župan, podžupan, direktor občinske uprave oziroma druga oseba po pooblastilu župana.

 

5. člen

(1)  Ob uradnih obiskih tujih delegacij lahko župan priredi svečano kosilo ali večerjo.

(2)  Na slovesnosti ob prihodu ali odhodu tujih delegacij ter v primeru slovesnega kosila ali večerje, župan določi seznam vabljenih.

(3)  Župan lahko posameznemu gostu izroči darilo, katerega vrednost mora biti skladna z Uredbo o omejitvah in dolžnostih javnih uslužbencev v zvezi s sprejemanjem daril (Uradni list RS, št. 58/03, 56/15 in 158/20 – ZIntPK-C). Vsebina darila mora biti povezana z eno izmed značilnosti občine Šenčur.

(4)  Ob obisku tujih delegacij v občini se lahko stroški bivanja in prevozov uradnih oseb krijejo iz občinskega proračuna.

 

6. člen

Za izbiro, pripravo, usklajevanje in nabavo daril skrbi občinska uprava, ki vodi evidenco o gostih in izročenih darilih.

 

7. člen

(uradni obisk v tujini)

(1)  Ob uradnih obiskih predstavnikov občine Šenčur v tujini občinska uprava s koordinatorjem obiska sodeluje pri organizacijskih in protokolarnih vprašanjih.

(2)  Ob teh obiskih se gostitelju izroči darilo v skladu s tretjim odstavkom 5. člena tega pravilnika.

 

8. člen

Seznam sodelujočih oziroma udeležencev uradnih obiskov v tujini določi župan.

 

9. člen

Uradni in delovni obiski v tujini trajajo praviloma do tri delovne dni.

 

10. člen

(sprejemi, ki jih prireja župan)

(1)  Župan lahko priredi sprejem za občane, skupine občanov, društva ali druge, ki so dosegli pomembne uspehe ali zasluge doma ali v tujini na področju gospodarstva, kulture, športa, humanitarnih dejavnosti, varnosti, varstva pred naravnimi nesrečami, gasilskih tekmovanj, zdravstva, šolstva, izobrazbe in drugih dosežkov pomembnih za osebe ali skupine iz občine Šenčur in za občino Šenčur.

(2)  Župan lahko priredi sprejem tudi za osebe, ki niso občani občine Šenčur, vendar so s svojimi aktivnostmi pomembno vplivali na razvoj občine, prispevali k njeni prepoznavnosti in drugo.

(3)  Župan lahko za udeležence sprejemov iz prejšnjih odstavkov tega člena organizira pogostitev in se jim zahvali s priložnostnim darilom.

 

11. člen

(proslave in druge prireditve)

(1)  Občinska uprava organizira in sodeluje pri organizaciji proslav ob državnih in občinskem prazniku, pri podelitvi priznanj in zahval, pri kulturnih prireditvah in pri drugih prireditvah in otvoritvah, pomembnih za občino.

(2)  Župan lahko za udeležence dogodkov iz prvega odstavka tega člena organizira pogostitev in se jim zahvali s priložnostnim darilom.

 

12. člen

(jubileji občanov)

Župan vsako leto lahko obišče občane, ki so dopolnili 90 let ali več. Ob tej priložnosti jim izroči priložnostno darilo.

 

13. člen

(nosilci občinskih priznanj)

Občina izkaže pozornost prejemnikom občinskih priznanj:

·  s svečano podelitvijo priznanj na osrednji proslavi ob občinskem prazniku,

·  z osmrtnico in cvetličnim aranžmajem ob smrti častnega občana, ter govorom ob grobu, ki ga opravi župan, podžupan ali drug občinski funkcionar v primeru, da svojci za to izrazijo željo,

·  z izobešanjem črne zastave pred občinsko stavbo ob smrti častnega občana občine Šenčur,

·  s sožalno brzojavko svojcem ob smrti častnega občana.

 

14. člen

(občinski funkcionarji)

Aktivnim občinskim funkcionarjem (župan, podžupan, član občinskega sveta) občina izkaže pozornost:

·  ob novem letu s srečanjem, pogostitvijo oziroma priložnostnim darilom,

·  ob koncu mandata s priložnostnim darilom,

·  z osmrtnico in cvetličnim aranžmajem ob smrti in z govorom župana ali drugega občinskega funkcionarja ob grobu, v primeru izražene želje s strani svojcev,

·  z žalno sejo občinskega sveta ob smrti občinskega funkcionarja z izobešanjem črne zastave na prostem pred zgradbo občinske uprave.

 

15. člen

(člani nadzornega odbora, člani vaških in krajevnih skupnosti ter člani odborov in komisij v sestavi občinskega sveta)

Aktivnim članom nadzornega odbora, članom krajevnih in vaških skupnosti, članom odborov in komisij občinskega sveta, ki niso člani občinskega sveta, občina izkaže pozornost s sožalno brzojavko svojcem ob smrti.

 

16. člen

(priložnostna darila)

Priložnostna darila iz 10., 11., 12., in 14. člena so darila manjše vrednosti. Izbere jih občinska uprava in ne smejo presegati z zakonom določene meje.

 

17. člen

(protokolarna darila)

Protokolarna darila so tista darila, katera se lahko podarijo ob priliki protokolarnih dogodkov iz tega pravilnika in drugih predpisov Občine Šenčur.

 

18. člen

(1) Stroški protokola obsegajo stroške:

·  priprave protokolarnih in drugih podobnih dogodkov,

·  nakupa protokolarnih daril,

·  nakupa žalnih aranžmajev,

·  nakupa zastav.

(2) Stroški reprezentance so stroški, ki nastanejo zaradi sodelovanja s fizičnimi in pravnimi osebami in obsegajo stroške:

·  pogostitev na uradnih ali delovnih sestankih in sejah organov občine (kava, čaj oziroma druge pijače),

·  pogostitev na sprejemih, ki jih prireja župan,

·  pogostitev na otvoritvah objektov,

·  uradnih in delovnih kosil/večerij,

·  svečanih kosil na protokolarnih dogodkih,

·  nakupa priložnostnih daril,

·  promocijskih dogodkov in daril za namen predstavitve občine Šenčur doma ali v tujini.

(3) Evidenco o porabi stroškov protokola in reprezentance vodi občinska uprava.

 

19. člen

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 081-0001/2022-1

Datum: 09. 11. 2022

 

 

Občina Šenčur

 

Ciril Kozjek, župan