New Page 1

Na podlagi 99. člena zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92, 42/94 in 41/99), 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list, RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98 in 70/00) ter 17. člena statuta Mestne občine Murska Sobota (Uradni list RS, št. 23/99) je Mestni svet mestne občine Murska Sobota na seji dne 25. 10. 2000 sprejel

 

P R A V I L N I K 

o dodeljevanju socialnih pomoči v Mestni občini Murska Sobota

 

1. člen

 

S tem pravilnikom se določajo kriteriji in postopki dodeljevanja socialnih pomoči v Mestni občini Murska Sobota.

 

2. člen

 

Do socialne pomoči po tem pravilniku so upravičeni občani s stalnim prebivališčem v Mestni občini Murska Sobota, ki jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske. 

Kriterij za dodelitev socialnih pomoči je cenzus, določen v 26. členu zakona o socialnem varstvu, ki je lahko povečan za 50%, ob upoštevanju socialnih razmer upravičenca.

 

3. člen

 

Občinska socialna pomoč je po tem pravilniku denarna pomoč. Denarna pomoč se dodeli praviloma enkrat letno.

 

4. člen

 

Upravičenci do socialne pomoči iz prejšnjega člena so: 

– občan, ki je upravičen do denarne pomoči kot edinega vira za preživljanje, 

– občan, prejemnik denarnega dodatka po zakonu o socialnem varstvu, 

– družina, ki prejema denarni dodatek, 

– posamezniki in družine, ki se zaradi težje bolezni, nesposobnosti za pridobitno delo, elementarne nesreče ali drugih izjemnih razmer, ki pogojujejo tovrstno pomoč, znajdejo v težki materialni situaciji. 

Upravičenci iz druge in tretje alinee tega člena so upravičeni do socialne pomoči, če so invalidi ali nesposobni za pridobitno delo.

 

5. člen

 

Enkratna denarna pomoč je namenjena za: 

– nakup ozimnice in kurjave, 

– doplačilo letovanj socialno ogroženih otrok, 

– doplačila zdravstvenih storitev, ki so nujno potrebne, pa jih ne pokriva ZZZS, 

– plačilo najemnine za stanovanje, 

– plačilo pogrebnih stroškov, 

– obdarovanje otrok in občanov ob novem letu, ki se nahajajo v rejništvu in v zavodih.

 

6. člen

 

Znesek denarne pomoči se odobri do višine denarnega dodatka po 33. členu zakona o socialnem varstvu, na osebo ali družino, ki je lahko povečana za 50% z upoštevanjem izredno težkih socialnih razmer upravičenca. 

Denarna pomoč se praviloma izplača neposredno upravičencu, razen za letovanja ter v primeru, ko strokovna služba Centra za socialno delo oceni, da pomoč ne bi bila namensko uporabljena. 

Doplačilo zdravstvenih storitev se odobri v skladu z določili zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, plačilo najemnin za stanovanje pa v skladu z zakonom o socialnem varstvu.

 

7. člen

 

Denarna pomoč se lahko upravičencu dodeli v nižjem znesku kot bi mu pripadala po tem pravilniku, ali se mu ne dodeli, če: 

– se ugotovi, da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov; 

– se ugotovi, da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po zakonu o socialnem varstvu, pa pridobivajo dohodke iz 27. člena zakona o socialnem varstvu skupaj z upravičencem. 

Center za socialno delo lahko o upravičenosti do denarne pomoči posamezniku in družini uporabi prosto presojo glede dodelitve ali zavrnitve upravičenosti do pomoči.

 

8. člen

 

Izjemoma, in sicer ob izredno težki materialni ogroženosti posameznika in družine, je mogoče dodeliti denarno pomoč za premostitev trenutne materialne ogroženosti tudi takrat, ko občan presega cenzus po 2. členu tega pravilnika, vendar ne več kot za 100%.

 

9. člen

 

Do plačila oziroma doplačila pogrebnih stroškov je upravičen pokojnik, ki je bil prejemnik denarne pomoči po zakonu o socialnem varstvu in nima zavezancev, ki so ga po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list SRS, št. 14/89) v času njegovega življenja bili dolžni preživljati.

 

10. člen

 

Zavezanci, ki so po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih bili v času njegovega življenja dolžni preživljati pokojnika, so oproščeni plačila ali doplačila pogrebnih stroškov v primeru, ko njihovi dohodki ne dosegajo dohodkov po 26. členu zakona o socialnem varstvu, povečanih za 100%.

 

11. člen

 

Kljub izkazanemu dohodku lahko strokovna služba Centra za socialno delo odkloni plačilo pogrebnih stroškov, na podlagi ocene dejanskih razmer zavezancev. Kolikor je pokojnik svoje premoženje pred smrtjo predal drugi osebi ali dedičem, ni upravičen do povračila pogrebnih stroškov, kot tudi v primeru, da je pokojnik lastnik nepremičnega ali premičnega premoženja.

 

12. člen

 

V primeru, da je pokojnik lastnik nepremičnega in premičnega premoženja in dediči niso sposobni poravnati pogrebnih stroškov, jih za pokojnika poravna občina. V tem primeru občina priglasi terjatev iz naslova plačila pogrebnih stroškov v zapuščinskem postopku.

 

13. člen

 

Za pokojnika se poravnajo najnujnejša pogrebna oprema in storitve v višini kot to priznava in izplačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije kolikor Center za socialno delo glede na dejansko situacijo ne odloči, da se stroški najnujnejše pogrebne opreme in storitev plačajo v celoti.

 

14. člen

 

Sredstva za socialne pomoči zagotavlja občina v proračunu Mestne občine Murska Sobota. Na podlagi sprejetega proračuna občine za tekoče leto se določi višina sredstev ločeno za pogrebne stroške, doplačila zdravstvenih storitev, plačila najemnine za stanovanje in ostale socialno-varstvene pomoči iz 5. člena tega pravilnika.

 

15. člen

 

Postopke o socialnih pomočeh vodi in o njih odloča Center za socialno delo Murska Sobota na podlagi pogodbe, ki jo sklene z Mestno občino Murska Sobota. 

Občani vlagajo zahtevke za dodelitev socialne pomoči na obrazcu “Vloga za dodelitev občinske socialne pomoči” pri Centru za socialno delo Murska Sobota. 

Vlogi so dolžni priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev v skladu z zakonom o socialnem varstvu in s tem pravilnikom.

 

16. člen

 

Center za socialno delo Murska Sobota preveri podatke iz vloge in dokazil in v roku trideset dni od vložitve zahtevka odloči o upravičenosti do občinske socialne pomoči z odločbo. 

Zoper odločbo Centra za socialno delo Murska Sobota je možna pritožba, ki jo občan vloži v roku petnajst dni po prejemu odločbe na naslov: Mestna občina Murska Sobota, Kardoševa 2, 9000 Murska Sobota. 

O pritožbi zoper odločbo Centra za socialno delo Murska Sobota odloča župan Mestne občine Murska Sobota.

 

17. člen

 

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS in se uporablja od 1. 1. 2001 dalje.

 

Št. 152-3/00

Murska Sobota, dne 25. oktobra 2000.

 

Župan 

Mestne občine Murska Sobota 

Anton Slavic l. r.