New Page 1

 

Republika Slovenija

OBČINA ZAGORJE OB SAVI

Cesta 9. avgusta 5, 1410 Zagorje

tel 03 56 55 727

fax 03 56 64-011

Občinski svet

e-mail: obcina.zagorje@zagorje.si

 

 

 

Številka: 900-33/2007

Datum: 18.06. 2007

 

Z A P I S N I K

 

5. seje Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi, ki je bila v ponedeljek, 18. 6. 2007, ob 17.00 uri, v sejni sobi Prostovoljnega gasilskega društva Zagorje – mesto, Cesta Borisa Kidriča 11 a, Zagorje ob Savi.

 

Prisotni:

Ivo Klančišar, Ivo Potočnik, Gregor Brinjevec, Janka Pavšek Bantan, Ani Režun, Vekoslav Ajtič, Marjan Kovač, Sandi Grčar, Romana Butolen, Aleksander Kos, Simona Klukej, Janez Groboljšek, Alojz Pavlovič, Anica Ule – Maček, Štefka Suša, Andrej Dolšina, Dragica Jazbec, Marko Agrež, Janez Vidmar, Alojz Jelševar, Samo Vrtačnik, Staša Baloh Plahutnik, Mitja Cizej, Albin Pražnikar.

 

Ostali prisotni:

Matjaž Švagan, župan; Branko Omahne, direktor občinske uprave;Ivo Vrtačnik, vodja oddelka za gospodarske javne službe; Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance; Tatjana Podbregar, vodja oddelka za okolje in prostor; Majda Drnovšek, vodja oddelka za gospodarstvo, Rudi Regancin, član nadzornega odbora

 

Na seji je bilo prisotnih 24 članov občinskega sveta, zato je občinski svet lahko pričel z delom.

 

Sejo je otvoril in vodil župan Občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan. Uvodoma je čestital uspešni družbi Elektropom d.o.o. za 40. letnico delovanja. Direktor podjetja Boštjan Vidmar se je opravičil, zato bo fibulo, ki je darilo Občine Zagorje ob Savi za uspešno delovanje podjetja, župan izročil na obisku podjetja.

 

V skladu s 30. členom poslovnika občinskega sveta je župan nato dal v razpravo zapisnike 4.  seje Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi z dne 29. 3. 2007 ter 2. in 3. korespondenčne seje z dne 17.04. in 22.5. 2007. Župan je članice in člane občinskega sveta seznanil, da so prispele tri pobude Janeza Vidmarja, člana občinskega sveta z liste SDS, v zvezi z zapisnikom z dne 29.3. 2007. G.Vidmar  se ni strinjal z odgovorom in je zahteval natančno revizijo križišča na novi obvoznici,  prav tako je zahteval revizijo tudi pri uvozu za obrtno in industrijsko cono v Kisovcu, pod tretje pa se ni strinjal z odgovorom glede financiranja plinovoda v Kisovcu in je zahteval popolni odgovor, pregled koncesijske pogodbe in dokazilo na kakšen način je bilo izvedeno plačilo okoli 50 mio Sit za izgradnjo plinovoda v Kisovcu.

Janez Vidmar, član občinskega sveta z liste SDS, je nato še dodatno obrazložil svoje pobude. Povedal je, da je že na prejšnji seji dal pobudo za spremembo štirikrakega križišča v Toplicah v rondo pri obvoznici in podobno tudi za dovoz v obrtno cono v Kisovcu. Za prvi predlog je mogoče že prepozno, ker je križišče že zgrajeno, v Kisovcu pa je še čas, ker se projekti še niso izdelali.Ne se strinjal z odgovorom g. Vrtačnika, zato je želel ponovno revizijo celotnega postopka. Ravno tako se ni strinjal z odgovorom g. Vrtačnika glede financiranja plinovoda v Kisovcu. Zahteval je popoln odgovor in popoln pregled dokumentov, vključno s plačilom Slovenskim plinovodov za izvedbo del v Kisovcu.

 

Ivo Vrtačnik, vodja oddelka za gospodarske javne službe je na prvo vprašanje in pojasnil, da so bile izdelane prometne študije vključno z sprejetim lokacijskim načrtom in že izdanim gradbenim dovoljenjem. Sprememb na tem križišču ni možno več izvesti brez ponovnega postopka identifikacije investicije. Investicija je še v teku, prva faza investicije je zaključena, nadaljuje se v drugo fazo.

 

Glede OIC Kisovec je Vrtačnik pojasnil, da so osnove za sprejet zazidalni načrt  projektne študije in idejni projekti, na podlagi katerih je bila izdelana tehnična rešitev.Trenutno je postopek v fazi izbire izvajalca izdelave PZI, v katerem je vključena tudi prometne rešitve – umiritev prometa.

 

V zvezi s plinifikacijo Kisovca je bila podpisana koncesijska pogodba in naknadno aneksi k tej pogodbi. Eden izmed aneksov je bil tudi podpisan zaradi nezagotavljanja zadostnega odjema na območju Kisovca.

 

Župan je poudaril, da bo g. Vidmar prejel vso dokumentacijo v pogled po pošti.

 

Slavko Jelševar, član občinskega sveta z liste SLS, je dejal, da ni zadovoljen z odgovorom g. Vidmarju,  predvsem v prvi točki, kajti prevladuje splošno mnenje, da bi bilo boljše narediti rondo kot pa obstoječe križišče. Predlagal je, naj se opravi ponovni razmislek o načinu izvedbe križišča.

 

Župan se je zahvalil in pojasnil, da bo na prihodnjo sejo povabil projektanta tega križišča iz družbe Ozzing d.o.o., ki bo strokovno predstavil problematika glede križišča na obvoznici v Toplicah.

 

Janez Vidmar, član občinskega sveta z liste SDS, je imel pripombo na odgovor Irene Drašlar, ki se nahaja na 4. strani zapisnika,  v zvezi z vzpostavitvijo služnosti za vodovod, ki poteka preko zemljišča, ki ga je kupil v OIC Kisovec. Nato je prebral  točno dikcijo 7.člena pogodbe o nakupu zemljišča.

 

Ga. Dragica Jazbec, članica občinskega sveta z liste SDS, je želela dopolnitev zapisnika, ker ni bila zadovoljna z dopolnitvijo, ki je bila zapisana v zapisniku. Njena izrečena misel naj se glasi  » da je pozdravila županov namen, da vse, kar se in se bo  dogajalo v občini Zagorje ob Savi, se bo dogajalo po legalni poti.«

Na 9. strani zapisnika je želela popravek in sicer naj se namesto besedila«…da bi se na strehi namestili sončni kolektorji«, zapiše besedilo »…da bi se na strehi namestila sončna elektrarna«.

 

Člani občinskega sveta so nato zapisnik SOGLASNO sprejeli.

 

 

Župan je nato predlagal dopolnitev dnevnega reda z dvema dodatnima točkama, in sicer:

 

1. Predlog 1. rebalansa proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2007

2. Dopolnitev 14. točke dnevnega reda – Volitve, imenovanja, razrešitve:

- odstop članov občinskega sveta občine Zagorje ob Savi Vekoslava Ajtiča in Iva Potočnika

 

Andrej Dolšina, član občinskega sveta z liste NSi, je predlagal umik 7. točke dnevnega reda, kajti te točke ni obravnavala Statutarno pravna komisija, ki je pristojno delovno telo za obravnavo te točke. Zahteval je, da komisija, ki je pristojna za obravnavo te točke, to točko tudi obravnava.

 

Župan je dejal, da umika točko z dnevnega reda.

 

Člani občinskega sveta so nato SOGLASNO sprejeli naslednji

 

DNEVNI RED:

 

1. Pobude in vprašanja članov občinskega sveta

2. Poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti v Občini  Zagorje ob Savi

3. Predlog podelitve občinskih priznanj  v letu 2007

4. Predlog Odloka o preimenovanju dela naselja Brezje v naselje Orehovica – 2.OBRAVNAVA  

5. Predlog Odloka o razdružitvi in preimenovanju dela naselja Šemnik v naselji  Spodnji Šemnik in Strahovlje – 2.OBRAVNAVA

6. Predlog Odloka o spremembi odloka o območjih krajevnih skupnosti Občine Zagorje ob Savi  – 2.OBRAVNAVA

7. Sprejem soglasja k predlogu cene Kresničke, Centra za oskrbo na domu, d.o.o., za  socialno varstveno storitev »pomoč na domu«

8. Predlog povišanja cen zbiranja, čiščenja in distribucije vode v Občini Zagorje ob Savi

9.Predlog povečanja cen pogrebnih storitev, najemnin in oskrbnin grobov v Občini Zagorje ob Savi

10.Predlog Odloka o spremembah Odloka o rednem vzdrževanju občinskih javnih cest v Občini Zagorje ob Savi – SKRAJŠANI POSTOPEK

11.Predlog Pravilnika o dodeljevanju finančnih pomoči za programe razvoja podeželja in kmetijstva v Občini Zagorje ob Savi

12.Premoženjsko – pravne zadeve ;

- predlog prodaje zemljišča parc. št. 924/33 k.o. Čemšenik s predhodno ukinitvijo statusa javnega dobra na zemljišču;

- predlog prodaje zemljišča parc. št. 924/32 k.o. Čemšenik s predhodno ukinitvijo statusa javnega dobra na zemljišču;

- predlog prodaje zemljišča parc. št. 924/31 in 924/30 k.o. Čemšenik s predhodno ukinitvijo statusa javnega dobra na parc. št. 924/31 k.o. Čemšenik;

- predlog prodaje počitniške hišice in sorazmernega deleža (do 1/5) na skupnem objektu in zemljišču v Savudriji;

13. Predlog 1. rebalansa proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2007

14.Volitve, imenovanja, razrešitve :

- sprejem soglasja k imenovanju direktorice javnega zavoda Zdravstveni dom Zagorje;

- odstop članov občinskega sveta občine Zagorje ob Savi Vekoslava Ajtiča in Iva Potočnika

 

 

K 1. točki – Pobude in vprašanja članov občinskega sveta

 

Župan Matjaž Švagan je obrazložil, da je v roku, ki ga za pobude in vprašanja predvideva poslovnik prispela samo ena pobuda in sicer pobuda Slovenske demokratske stranke, ki predlaga, da se v okviru občinskih pristojnih služb preveri možnost umestitve objekta za pridobivanje in prodajo pitne vode na področju KS Franc Farčnik (baze Selo) v prostor in morebitno uskladitev z že sprejetimi in veljavnimi prostorskimi akti Občine Zagorje ob Savi.

Rudnik v zapiranju je že pred leti zavaroval vrtino vode, ki je po zagotovilih vodstva RZVZ ena najbolj kvalitetnih pitnih voda v Sloveniji. SDS predlaga ime vode  »Barbara iz Zagorja«, saj bi na ta način ohranili spomin na rudarjenje v teh krajih in njihovo zavetnico sv. Barbaro.

 

Marko Agrež, član občinskega sveta z liste SDS, je pojasnil, da je na tej lokaciji RZVZ d.o.o. napravil že študijo. Velika prednost je bližina podjetnika, ki izdeluje embalažo, kajti odprta bi bila tudi nova delovna mesta. Pobuda je namenjena odboru za gospodarstvo. Odbor za gospodarstvo skupaj z RZVZ d.o.o. naj v kratkem vzpostavita stik in proučita možnost realizacije projekta. Predlagal je, da bi si skupno ogledali zadnji projekt s tega področja, to je pitna voda Kostela. Gre za eno najbolj sodobnih polnilnic vode, s tem projektom bi lahko pridobili tudi kakšna evropska sredstva.

 

Župan se je zahvalil za pobudo in predlagal, da odbor za gospodarstvo opravi širšo razpravo na temo na kakšen način bi se lahko pristopilo k realizaciji tega projekta. Menil je, da bi bilo nujno tudi izvesti tržno raziskavo, določiti ime blagovne znamke, vrednost investicije in vire za financiranje projekta. Predlagal je, da g. Agrež pripravi predlog na podlagi katerega bi pripravili vse te elemente, ki so pomembni za odločanje.

 

Člani občinskega sveta so pobudo poslanske skupine SDS SOGLASNO sprejeli.

 

Drugih pobud ni bilo.

 

K 2. točki – Poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti v Občini Zagorje ob Savi

 

Uvodno obrazložitev je predstavil župan Matjaž Švagan, ki je poudaril:

 

- dela na šoli Ivana Kavčiča potekajo intenzivno, kajti investicija mora biti zaključena do 1. septembra, ko se prične prvi šolski dan. Odločitev župana in Vrtca Zagorje je bila, da otroke iz Vrtca Izlake zaradi varnostnih razlogov preselijo na šolo Mlinše;

- glede obvoznice je bil izveden razpis v višini 3 mio €, to investicijo bodo zaključili okrog leta 2008, z rondojem v centru Zagorja. Zahvalil se je Ivu Vrtačniku, ki je s svojim delom pomagal, da je prišlo do ključne investicije;

- okrog 250.000 € pridobljenih nepovratnih sredstev bo občina namenila za rekonstrukcijo križišča pri gostinskem objektu Kum, obnovo spomenika iz prve svetovne vojne ter asfaltiranje ceste Podkrnica – Mošenik, t.i. Smrtnica, v dolžini 2600 m;

- v okviru razpisa evropskega regionalnega sklada za financiranje neposrednih regionalnih vzpodbud je občina prijavila tri projekte, v vrednosti 2,3 mio €.  Prvi projekt je asfaltiranje ceste Izlake – Čemšenik, drugi ureditev obrtne cone Selo, tretji pa  ureditev centra Polje, ker bo potrebno obnoviti infrastrukturo;

- sanacija plazu Markelj je v zaključni fazi, pogodbene obveznosti so urejene, skupna investicija sanacije plazu vključno z infrastrukturo znaša okrog 66.000€, večji del sredstev je pridobljenih od Ministrstva za okolje in prostor;

- izvajalec za izdelavo projekta pri uvozu v obrtno cono Kisovec je bil izbran;

uredili se bo igrišče Polje v Zagorju;

- v zaključni fazi je izgradnja športno – rekreativnega centra na Izlakah;

- v zaključni fazi je tudi vodovod Podkum, otvoritev bo v mesecu septembru, ko bodo praznovali 100-obletnico osnovne šole Podkum;

- dvorana v Zadružnem domu na Mlinšah že služi svojemu namenu.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

K 3. točki – Predlog podelitve občinskih priznanj v letu 2007

 

 

Predsednik komisije za odlikovanja, Janez Groboljšek, je uvodoma obrazložil, da je komisija v razpisnem roku prejela 5 predlogov in sicer so na komisijo bili naslovljeni naslednji predlogi:

 

a) Za zlato plaketo je bil predlagan Rudarski pevski zbor Loški glas (predlagatelj KS Kisovec-Loke);

b) Za zlato plaketo je bila predlagana Ribiška družina Zagorje (predlagatelj Silvo Laznik in somišljeniki);

c) Za srebrno plaketo je bil predlagan g. Slavko Flisek (predlagatelj Gasilska zveza Zagorje);

d) Za srebrno plaketo je bilo predlagana Društvo invalidov Zagorje ob Savi (predlagatelj Branko Omahne);

e) Za srebrno plaketo je bilo predlagana Kulturno umetniško društvo Zagorski oktet (predlagatelj TE VE VARNOST Elektronika, d.o.o.).

 

Komisija za odlikovanja je že pred potekom razpisnega roka, na predlog župana, predlagala občinskemu svetu, da se Rudarskemu pevskemu zboru Loški glas ob njegovi 80. letnici  podeli zlata plaketa. Občinski svet je na svoji korespondenčni seji dne 22.5. 2007 predlog sprejel. Zlata plaketa je bila zboru vročena na slavnostnem koncertu dne 26.05.2007.

Komisija je na svoji seji dne 06.06. 2007, na podlagi temeljite obravnave prispelih predlogov in upoštevaje določilo, da se lahko v koledarskem letu podelita največ dve zlati in dve srebrni plaketi, odločila, da Občinskemu svetu prelaga, da se v letu 2007 podelijo naslednja priznanja:

 

a) Zlata plaketa Občine Zagorje ob Savi se podeli Ribiški družini Zagorje;

b) Srebrna plaketa Občine Zagorje ob Savi se podeli Kulturno umetniškemu društvu Zagorski oktet;

c) Srebrna plaketa se podeli g. Slavku Flisku, stanujočemu v Zagorju, Cesta Borisa Kidriča 11a.

 

Komisija za odlikovanja predlaga občinskemu svetu, da njene predloge obravnava in sprejme, prejemnikom pa se priznanja vročijo na slavnostni seji občinskega sveta ob letošnjem občinskem prazniku.

 

Ker razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

S K L E P:

a) Zlata plaketa Občine Zagorje ob Savi se podeli Ribiški družini Zagorje;

b) Srebrna plaketa Občine Zagorje ob Savi se podeli Kulturno umetniškemu društvu Zagorski oktet;

c) Srebrna plaketa se podeli g. Slavku Flisku, stanujočemu v Zagorju, Cesta Borisa Kidriča 11a.

 

 

K 4. točki -  Predlog Odloka o preimenovanju dela naselja Breze v naselje Orehovica – druga obravnava

 

K 5. točki – Predlog Odloka o razdružitvi in preimenovanju dela naselja Šemnik v naselji Spodnji Šemnik in Strahovlje – druga obravnava

 

K 6. točki – Predlog Odloka o spremembi odloka o območjih krajevnih skupnosti občine Zagorje ob Savi – druga obravnava

 

Uvodoma je vodja oddelka za okolje in prostor, Tatjana Podbregar pojasnila, da se vse tri točke vsebinsko navezujejo, zato je podala skupno obrazložitev. Občinski svet je vse tri točke lansko leto obravnaval v prvi obravnavi in takrat sprejel sklep, da se pridobi mnenje Službe vlade RS za lokalno samoupravo  glede sprejemanja tovrstnih točk v času, ko je bila podana pobuda za ustanovitev nove občine Izlake. Že v letu 2006 so krajani dela naselja Brezje ob regionalni cesti Izlake – Trojane podali pobuda, da se želijo priključiti v KS Izlake, ker so do sedaj živeli v KS Čemšenik, gravitirajo pa na KS Izlake, zato so z Geodetsko upravo Ljubljana, izpostava Trbovlje pripravili predlog priključitve dela naselje Brezje v KS Izlake in s tem preimenovanje tega dela naselja v naselje Orehovica (10 hiš) - pod 6. točko dnevnega reda.

Krajani naselja Šemnik so prav tako podali pobudo za spremembo meje krajevne skupnosti in spremembo naselja, saj je naselje Šemnik sodilo pod Krajevno skupnost Izlake in KS Kisovec Loke. Ker je pri pobudi za ustanovitev Občine Izlake celoten Šemnik sodil pod novo občino, so bile podane želje dela naselja Šemnik, da gre v KS Kisovec, po novem v samostojno naselje. Po predlogu razdružitve se del naselja Šemnik preimenuje v Spodnji Šemnik, del pa v Strahovlje.

 

Dne 11.5. 2007 pa je predsednik Državnega zbora g. Franc Cukjati poslal županu dopis iz katerega izhaja, da je dne 1.2006 prenehala poslanska funkcije g. Francu Capudru, s tem pa je tudi vloga predlagatelja Capudra, katere pa ni prevzel drug možen predlagatelj, umaknjena in postopek za ustanovitev občine Izlake ustavljen.

 

Ker razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednje

 

S K L E P E:

 

K 4. točki dnevnega reda

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Odlok o preimenovanju dela naselja Breze v naselje Orehovica.

2. Odlok se objavi v Uradnem listu.

 

K 5. točki dnevnega reda

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Odlok o razdružitvi in preimenovanju dela naselja Šemnik v naselji Spodnji Šemnik in Strahovlje.

2. Odlok se objavi v Uradnem listu.

 

K 6. točki dnevnega reda

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Odlok o spremembi odloka o območjih krajevnih skupnosti občine Zagorje ob Savi.

2. Odlok se objavi v Uradnem listu.

 

K 7. točki – Predlog cene za socialno varstveno storitev »pomoč na domu«

 

Blanka Šmit, vodja oddelka za družbene dejavnosti je pojasnila, da je družba Kresnička d.o.o. – Center za oskrbo na domu, Podvine 36 v Zagorju, v mesecu aprilu 2007 dobila dovoljenje za opravljanje socialno varstvene storitve »pomoč na domu«. Dovoljenje je izdalo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Pred vpisom potrebujejo soglasje občinskega sveta, zato so pisno zaprosili za obravnavo. Odbor  za zdravstvo in socialne zadeve je na svoji seji predlog Kresničke d.o.o. tudi obravnaval. Direktorica Kresničke d.o.o. je zagotavljala, da bodo storitev opravljali na območju občine Litija in v prihodnje imajo tudi namen prestaviti sedež podjetja v občino Litija. Predlog podjetje je, da bi cena storitve znašala 9,94€ na uro. Ker je izvajalec pri oblikovanju cen v celoti upošteval določbe pravilnika, je odbor za zdravstvo in socialne zadeve predlagal Občinskemu svetu Občine Zagorje ob Savi, da predlog Kresničke d.o.o. potrdi in izda soglasje k predlagani ceni.

 

Dragica Jazbec, članica občinskega sveta z liste SDS, je želela pojasnilo zakaj potrebuje potrditev občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi.

 

Šmitova je obrazložila, da zato, da lahko storitev prične samoplačniško opravljati, kajti sedež podjetja je trenutno v Občini Zagorje ob Savi.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

S K L E P:

 

1. Kresnički d.o.o, s sedežem Podvine 36 v Zagorju ob Savi, se izda soglasje k predlagani ceni za opravljanje socialno varstvene storitve »POMOČ NA DOMU«. Cena storitve, ki vključuje stroške vodenja in stroške neposredne oskrbe, znaša 9,94 € in jo plača uporabnik v celoti.

2. Ta sklep začne veljati z dnem sprejetja, cena pa se uporablja od dne, ko bo izvajalec pričel opravljati socialno varstveno storitev »POMOČ NA DOMU.«

 

 

K 8. točki – Predlog povišanja cen zbiranja, čiščenja in distribucije vode v Občini Zagorje ob Savi

 

Uvodoma je vodja oddelka za gospodarske javne službe Ivo Vrtačnika obrazložil, da je Vlada RS izdala Uredbo o oblikovanju cen komunalnih storitev, s katero v 4. členu navaja, da lahko zavezanec po pridobitvi predhodnega soglasja ministrstva poviša lastno ceno, če se njegovi stroški objektivno in upravičeno povečajo zaradi doseganja predpisanih standardov in če je zavezanec uvedel nove storitve v okviru izvajanja komunalnih storitev in bodo te povzročile dodatne stroške, ki jih ni mogoče v celoti pokrivati z obstoječimi prihodki. Iz dokumentacije je razvidna utemeljena zahteva po dvigu cene vodarine za 0,41 €/m3. Nove predlagane cene za gospodarstvo znašajo 0,6511 €/m3, medtem pa za gospodinjstvo in negospodarstvo 0,3675 €/m3.

Ob povprečni  15 m3 mesečni porabi vode na gospodinjstvo prestavlja predlagani dvig dodatno obremenitev za gospodinjstvo v višini 1,01 € na mesec. Predlagani dvig cene mora potrditi še Ministrstvo za gospodarstvo RS.

 

Direktor Komunale Zagorje, d.o.o., Sandi Grčar, je obrazložil, da je glavni razlog povišanja cen širitev sistema oz. prevzem dodatnega vodovodnega sistema Peške – Kandrše, ki je bil opravljen 01.06. 2007.

 

Janez Vidmar se je strinjal, da je voda v občini Zagorje zelo poceni, ni pa se strinjal z načinom podražitve. Dejal je, da se mu zdi, da vodovod Peške Kandrše niso pravi razlog za podražitev. Ni se strinjal tudi s ceno za gospodarstvo in negospodarstvo, kajti za negospodarstvo je cena precej nižja. Zdi se mu pravično, da je cene potrebno popraviti, vendar ne s takšno razliko. Predlagal je nov predlog in da bi se ceni za gospodarstvo in za prebivalstvo čimbolj izenačili.

 

Sandi Grčar je poudaril, da je to edini način dviga cen, glede na obstoječo uredbo. Iz kalkulacije je razvidno, da bodo dodatne izgube skoraj 38.000 € zaradi upravljanja tega sistema. Direktorji komunalnih podjetij bodo financirali izdelavo nove metodologijo za dvig cen komunalnih storitev sami.

 

Staša Baloh Plahutnik, članica občinskega sveta z liste SD, je izpostavila dva problema in sicer v samem dokumentu piše, da se cena dviguje zaradi nove investicije, smiselno je razmisliti ali je to glavni razlog. Če je to glavni razlog je predlagala, da se razmisli o javno-privatnem partnerstvu.

 

Ivo Klančišar, član občinskega sveta z liste LDS, je dejal, da se strinja z razpravljalci. Ne razume, kako smo prišli do tega, da voda odstopa od drugih slovenskih krajev. Strinja se z g. Vidmarjem, da je ta diferenciacija cene med prebivalstvom in gospodarstvom na nek način nevzdržna.

 

Župan je obrazložil, da je vlada zamrznila ceno vode po letu 1990, ko smo imeli v Zagorju zelo nizke cene vode. Končno soglasje pa mora itak dati še  Ministrstvo za gospodarstvo. Podoben problem bo nastal. Ko se bo prevzemal vodovod v Podkumu.

 

Samo Vrtačnik, član občinskega sveta z liste SMS, je pojasnil, da v KS Podkum gradijo nov vodovod, ki ga sami tudi delno financirajo. Finančni vložek krajanov v vodovod je zelo visok.

 

Dragica Jazbec je vprašala kakšno je razmerje med plačniki in neplačniki vode v Zagorju.

 

Sandi Grčar je dejal, da so krajani Občine Zagorje med rednimi plačniki, glede na sosednje občine je to zelo pohvalno. Veliko občanov se poslužuje plačevanja na blagajni v podjetju, kar je za občane ugodnejše, ker je brez provizije.

 

Romana Butolen, član občinskega sveta z liste LDS, se  je strinjala z razpravljavci, ki so menili, da je cena vode nizka, je pa obrazložitev za dvig cene »nerodno« prikazana.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo so člani občinskega sveta s 23 glasovi ZA in 1 glasom PROTI sprejeli naslednji

 

S K L E P :

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi daje soglasje k povišanju cen zbiranja, čiščenja in distribucije vode Javnemu podjetju Komunala Zagorje, d.o.o.

2. Nova cena za gospodinjstvo in negospodarstvo znaša 0,3675 €/m3, za gospodarstvo pa 0,6511 €/m3.

3. Povišanje cen se uveljavlja s 1.8.2007, oz. po pridobljenem soglasju Ministrstva za gospodarstvo RS. Cene se objavijo v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

K 9. točki – Predlog povišanja cen pogrebnih storitev, najemnin in oskrbnin grobov v upravljanju Javnega podjetja Komunala Zagorje, d.o.o. v Občini Zagorje ob Savi

 

Župan je uvodoma obrazložil, da je odbor za okolje in prostor ta predlog obravnaval in dal pozitivno mnenje.

 

Ivo Vrtačnik je pojasnil, da je bilo zadnje povišanje cen 01.05.2004. Predlagajo 9,3% povečanje cen vseh vrst pogrebnih storitev in oskrbnine ter najemnine prostorov za grobove. Izračun povečanja je bil opravljen na osnovi višje inflacije.

 

Slavko Jelševar se ni strinjal, da je prikazani odstotek inflacije tako visok.

 

Župan je pojasnil, da je to seštevek  inflacije od leta 2004.

 

Dragica Jazbec je predlagala, da se vsako leto usklajujejo cene teh storitev.

 

Sandi Grčar je pojasnil, da so se direktorji komunal odločil, da gredo sami v financiranje nove metodologije za spremembe cen, ker nima smisla, da se za vsako zadevo obravnava občinski svet. Upa, da bo ta metodologija z začetkom prihodnjega leta zaživela.

 

Člani občinskega sveta so nato SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP:

 

1. Občinski svet občine Zagorje ob Savi sprejema povečanje cen pogrebnih storitev najemnin in oskrbnin grobov v občini Zagorje ob Savi za 9,3%.

2. Povišanje cen se uporablja od 01.07.2007 dalje. Cene se objavijo v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

K 10. točki – Predlog spremembe Odloka o rednem vzdrževanju občinskih javnih cest v Občini Zagorje ob Savi – skrajšani postopek

 

Ivo Vrtačnik  je uvodoma pojasnil, da Krajevna skupnost Kisovec-Loke samostojno skrbi za javno snago in čiščenje javnih površin na območju KS, ureja lokalne ceste in javne poti na območju KS, ki jih ne ureja javno podjetje, ureja javne površine za pešce in zelene površine ter javna parkirišča na območju KS. Ker podjetje STORD, ki je to dejavnost izvajala za krajevno skupnost, ne bo te dejavnosti več opravljala, je svet KS Kisovec-Loke na svoji seji sprejel sklep, da se te dejavnosti prenesejo na javno podjetje. V Javnem podjetje Komunala d.o.o. že potekajo aktivnosti za prevzem nalog.

 

Ker razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je po skrajšanem postopku sprejel Odlok o spremembah Odloka o rednem vzdrževanju občinskih javnih cest v Občini Zagorje ob Savi.

2. Odlok se objavi v Uradnem listu  RS.

 

K 11 točki – Predlog za sprejem pravilnika o dodeljevanju finančnih pomoči za programe razvoja podeželja in kmetijstva v Občini Zagorje ob Savi – skrajšani postopek

 

Majda Drnovšek, vodja oddelka za gospodarstvo je pojasnila, da so po novem pravilniku opredeljena pravila razdeljevanja sredstev iz občinskega proračuna. Po novem pravilniku, ki naj bi veljal do konca leta 2013, ne bo več možno sofinancirati ukrepe, ki predstavljajo tekoče stroške proizvodnje. Ukrepi, ki jih bo možno na podlagi novega pravilnika podpreti tudi s strani lokalne skupnosti so: naložbe v kmetijska gospodarstva za primarno proizvodnjo (posodabljanje kmetijskih gospodarstev, urejanje pašnikov, kmetijskih zemljišč in dostopov), varstvo tradicionalnih krajin in stavb … Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Ministrstvo za finance sta k pravilniku že izdali pozitivno mnenje, zato je predlagala, da  pravilnik v skrajšanem postopku občinski svet sprejme.

 

Ker razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

S K L E P :

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je po skrajšanem postopku sprejel Pravilnik o dodeljevanju finančnih pomoči za programe razvoja podeželja in kmetijstva v Občini Zagorje ob Savi.

2. Odlok se objavi v Uradnem listu  RS.

 

 

K 12 točki – Premoženjsko – pravne zadeve:

 

Direktor občinske uprave, Brane Omahne je obrazložil premoženjsko pravne zadeve. Odbor za okolje in prostor je tudi obravnaval premoženjsko pravne zadeve in dal pozitivno mnenje k predlogom.

 

Ker razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednje

 

S K L E PE:

 

a) predlog prodaje zemljišča parc. št. 924/33 k.o. Čemšenik s predhodno ukinitvijo statusa javnega dobra na zemljišču;

 

1. S tem sklepom se ukine status javnega dobra oz.dobrine v splošni rabi za nepremičnino:

 -parc.št.924/32 pot v izmeri 17 m2, vpisana v Seznam II k.o.Čemšenik.

2. Nepremičnina iz I.točke tega sklepa preneha biti nepremičnini s statusom javnega dobra in nepremičnina v splošni rabi ter se odpiše iz dosedanjega  Seznama II k.o.Čemšenik in vpiše v ustrezen zemljiškoknjižni vložek kot last Občine Zagorje ob Savi.

 

b) predlog prodaje zemljišča parc. št. 924/32 k.o. Čemšenik s predhodno ukinitvijo statusa javnega dobra na zemljišču;

 

 

1. S tem sklepom se ukine status javnega dobra oz.dobrine v splošni rabi za nepremičnino:

 -parc.št.924/33 pot v izmeri 49 m2, vpisana v Seznam II k.o.Čemšenik.

2. Nepremičnina iz I.točke tega sklepa preneha biti nepremičnini s statusom javnega dobra in nepremičnina v splošni rabi ter se odpiše iz  Seznama II k.o.Čemšenik in vpiše v ustrezen zemljiškoknjižni vložek kot last Občine Zagorje ob Savi.

3. Sprejme se  program prodaje nepremičnine-stavbnega zemljišča s parc.št.924/32  k.o.Čemšenik v lasti Občine Zagorje ob Savi.

 

c) predlog prodaje zemljišča parc. št. 924/31 in 924/30 k.o. Čemšenik s predhodno ukinitvijo statusa javnega dobra na parc. št. 924/31 k.o. Čemšenik;

 

1. S tem sklepom se ukine status javnega dobra oz.dobrine v splošni rabi za nepremičnino:

 -parc.št.924/31 pot v izmeri 210 m2, vpisana v Seznam II

 k.o.Čemšenik.

 

2. Nepremičnina iz I.točke tega sklepa preneha biti nepremičnini s statusom javnega dobra in nepremičnina v splošni rabi ter se odpiše iz  Seznama II k.o.Čemšenik in vpiše v ustrezen zemljiškoknjižni vložek kot last Občine Zagorje ob Savi.

 

3. Občinski svet občine Zagorje ob Savi soglaša z menjavo zemljišča v lasti občine parc.št.924/31 k.o.Čemšenik za zemljišče parc.št.924/30 k.o.Čemšenik, ki je v lasti Šerak Andreja, Čemšenik 13, Čemšenik. Menjava je potrebna zaradi zemljiškoknjižne ureditve lastništva dela javne ceste.Z izvedbo menjave in predhodne ukinitve javnega dobra (ker v naravi ne gre več za javno pot) postane lastnik zemljišča  parc.št.924/31 k.o.Čemšenik Šerak Andrej, na dosedaj njegovi parceli parc.št.924/30 k.o.Čemšenik, kjer dejansko poteka del občinske javne poti, pa se vknjiži lastninska pravica občine. Ker z menjavo navedenih zemljišč Šerak Andrej pridobiva večjo površino, je dolžan plačati razliko v površini, ki ovrednotena s cenitvijo znaša 3.461,52 €.

 

d) predlog prodaje počitniške hišice in sorazmernega deleža (do 1/5) na skupnem objektu in zemljišču v Savudriji;

 

1. Sprejme se  program prodaje nepremičnin-počitniške hišice in sorazmernega deleža (1/5) na zemljišču in skupnem objektu Ravna dolina v Savudriji na Hrvaškem v lasti Občine Zagorje ob Savi .

 

K 13. točki - Predlog 1. rebalansa proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2007

 

Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance, je obrazložila glavni vzrok za rebalans proračuna Občine Zagorje ob Savi, in sicer razpis, ki je bil objavljen 1. junija v Uradnem list RS, katerega predmet je dodelitev nepovratnih sredstev iz naslova prednostne usmeritve »Regionalni razvojni programi«. Razpis ima določene zahteve, katerim se je bilo potrebno prilagoditi za pridobitev teh sredstev. Nepovratna sredstva so namenska sredstva Evropskega sklada za regionalni razvoj zagotovljena v proračunu Republike Slovenije v okviru Službe vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Republike Slovenije. Celotna razpoložljiva sredstva so razdeljena po kvotah med razvojne regije. V okviru Zasavske razvojne regije pripada Občini Zagorje ob Savi v letih 2007-2007 v skupnem znesku okrog 1.700.000 €. Te projekte je potrebno oddati do 26.6. 2007 in morajo biti vključeni v proračun Občine Zagorje ob Savi in načrt razvojnih programov 2007-2010 (dva projekta sta sicer že vključena  v načrt razvojnih programov in sicer projekt »Rekonstrukcija in modernizacija LC Izlake-Čemšenik« in Komunalna ureditev OIC in sejemsko prireditvenega prostora Selo«). S temi tremi projekti bo občina kandidirala za pridobitev nepovratnih sredstev na osnovi javnega razpisa »Regionalni razvojni programi«.

Navedene spremembe v načrtu razvojnih programov vplivajo na prihodkovno in odhodkovno stran proračuna. V okviru predlaganega rebalansa so planirane spremembe še na projektih, na katerih so spremembe potrebne zaradi spremenjenega obsega oziroma dinamike del. Predlagani rebalans ne bo bistveno spremenil in prerazporedil pravic porabe med proračunskim postavkami znotraj neposrednih proračunskih uporabnikov oziroma med neposrednimi proračunskimi uporabniki.

 

Sledila je razprava.

 

Brane Omahne, direktor občinske uprave je pojasnil, da se prijavljajo trije  projekti, ostali so še evidentirani vendar, ko se bomo prijavljali na naslednje projekte bomo morali te projekte združevati in dopolnjevati v prihodnje s projekti, ki bodo vredni najmanj 600.000 €.

 

Janez Vidmar je dejal, da je rebalans, ki je na mizi nemogoče v tako kratkem času pregledati, zato tudi ne moreš imeti nikakršnega vpliva nanj. Ker se prihodki zmanjšujejo za 6 %, se verjetno zmanjšujejo tudi odhodki..

 

Župan je obrazložil, da je to potrebno.

 

Jelena Mlakar je obrazložila, da fizično ni bilo možno tega rebalansa prej pripraviti. Razpis je bil objavljen 01.06. 2007, zadnji podatki pa so se dobili 14.6.2007. Opcija je, da se rebalans ne pripravi in se ne prijavimo na razpis, kar pa ni smiselno. Spremembe v rebalansu so izključno te, ki so povezane s tem projekti. Operativno bo evropska sredstva speljal državni proračun. Noben projekt ni izključen. Do 30.9. 2007 bo potrebno že predložiti  zahtevke za izplačilo, kar je izredno kratek rok.

 

Župan je zagotovil, da se danes daje soglasje k razvojnim projektom in zagotovil, da se dela zgolj v korist občanov. S            tremi projekti bo občina kandirala na pridobitev nepovratnih sredstev.

 

Staša Baloh Plahutnik je pojasnila, da ima vsaka občina pravico do kvote iz naslova »Regionalnih razvojnih programov«. Ko se je delal program je pisalo, da bo imela zasavska regija na razpolago v celotnem obdobju 2,6 mio € letno. Ko pa je bil razpis objavljen, je bilo glede na kriterije potrebno zmanjšati prihodke, kajti bil je razpisan manjši razpis sredstev. SVRL je obljubil, da bo v prihodnjem letu razpisal večji obseg sredstev, ki bo omogočil prijavo projektov, ki so na zalogi.

 

Janez Vidmar je rekel, da ne bo prevzemal odgovornost za takšen rebalans, ki ga ni prebral in pogledati. Se pa strinja s predlaganimi investicijami.

 

Dragica Jazbec je kljub znižanju prihodkov za 6%  pozdravila dejstvo, da so se našle notranje rezerve in da se bodo kljub temu projekti, ki so prijavljeni na razpis, realizirali.

 

Ivo Klančišar je dejal, da se z rebalansom strinja. Zanimalo pa ga je kaj je z izgradnjo kulturnega doma na Izlakah, saj ni vključen v načrt razvojnih programov.

 

Župan je dejal, da so idejne zasnove, ki sta jih pripravila z g. Vidmarjem, posredovane na krajevno skupnost. Ali obnoviti obstoječi doma ali graditi novega, to je dilema. Vsekakor je pobuda na mestu in bo upoštevana v prihodnje pri pripravi NRP.

 

Slavko Jelševar je pojasnil, da bo glasoval za, vendar v prihodnje želi, da se takšne zadeve kot je rebalans predhodno pošljejo po pošti in ne dajo na mizo, Kljub temu bi se lahko sestal  vsaj odbor za gospodarstvo sestal in dal pripombo občinskemu svetu.

 

Župan je ponovno pojasnil, da je bilo zelo malo časa, saj je vse tri projekte potrebno pripraviti v najkrajšem možnem času, kajti potrebno bo veliko energije, da se ta sredstva res pridobijo. Župan je dejal, da kritiko sprejema, vendar na žalost na to ne more vplivati, ker se prilagajamo zgolj Vladi RS.

 

Albin Pražnikar, član občinskega sveta z liste DESUS, se je popolnoma strinjal, da je potrebno material pripraviti za obravnavo kot je predpisano, vendar omenjeni primer  je tako važen in tako posebno zahteven, da lahko samo pohvali skrbno pripravljen rebalans, vse v cilju, da občina nekaj pridobi. V nekaj dneh pripraviti kompleten elaborat za investicije za nepovratna sredstva je težko in to odtehta dejstvo, da ni bilo gradivo pravočasno pripravljeno za razpravo. Pohvalil je prizadevnost in smisel za občane, da se občinska uprava trudi, da pridobi ta povratna sredstva v korist občanov.

 

Župan se je zahvalil za pogumne in spodbudne besede in dejal, da se bodo trudili, da se bodo ta sredstva pridobila.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli naslednji

 

S K L E P:  

 

1. Občinski svet občine Zagorje ob Savi je po hitrem postopku sprejel Odlok o spremembi Odloka o proračunu Občine Zagorje ob Savi za leto 2007 – 1. rebalans.

 

2. Odlok prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

3 Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Dokument identifikacije investicijskega programa »Izgradnja in prenova komunalne infrastrukture območja »Polje« v Zagorju«, ki ga je v mesecu juniju 2007 izdelala družba IN – TACT, d.o.o., Cesta 20. julija 2 c, Zagorje ob Savi.

 

4. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Dokument identifikacije investicijskega programa »Komunalna ureditev obrtno – industrijske cone in sejemsko prireditvenega prostora Selo«, ki ga je v mesecu juniju 2007 izdelala družba IN – TACT, d.o.o., Cesta 20. julija 2 c, Zagorje ob Savi.

 

5. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Dokument identifikacije investicijskega programa »Rekonstrukcija in modernizacija lokalne ceste 480040 Izlake – Čemšenik« , ki ga je v mesecu juniju 2007 izdelala družba IN – TACT, d.o.o., Cesta 20. julija 2 c, Zagorje ob Savi.

 

K 14. točki – Volitve, imenovanja in razrešitve

 

- sprejem soglasja k imenovanju direktorice javnega zavoda Zdravstveni dom Zagorje;

- odstop dveh članov občinskega sveta Vekoslava Ajtiča in Iva Potočnika

 

a) sprejem soglasja k imenovanju direktorice javnega zavoda Zdravstveni dom Zagorje;

 

Sandi Grčar je v imenu Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja obrazložil, da je komisija vlogo obravnavala in predlagala občinskemu svetu, da se izda soglasje k imenovanju direktorice javnega zavoda Zdravstveni dom Zagorje.

 

Člani občinskega sveta so z 1 glasom PROTI in 22 glasovi ZA sprejeli naslednji

 

S K L E P:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel SOGLASJE k imenovanju ga. Danice SLAPAR, dr. med., za direktorico Zdravstvenega doma Zagorje ob Savi za naslednje 4.- letno mandatno obdobje.

 

b) odstop dveh članov občinskega sveta Vekoslava Ajtiča in Iva Potočnika

 

Župan je obrazložil, da je od predsednika za preprečevanje korupcije g. Draga Kosa dobili dopis, da trije svetniki Vidmar Janez, Potočnik Ivo in Ajtič Vekoslav niso komisiji za preprečevanje korupcije predložili stanja o premoženju in ker ocenjuje, da takšno ravnanje predstavlja kršitev ene od osnovnih zakonskih obveznosti slovenskih funkcionarjev in znatno odstopa od ravnanja večine ter spravlja navedene člane občinskega sveta v neutemeljeno priviligiran položaj,  je pozval vse tri svetnike, da takoj posredujejo navedeni obrazec. G. Ajtič in g. Potočnik sta podala odstopni izjavi  s položaja člana občinskega sveta, kar pomeni da se spoštuje ta zakonodaja.

 

Predsednik Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je obrazložil, da je komisija vlogi o odstopu dveh članov obravnavala in predlagala občinskemu svetu, da sprejme ugotovitveni sklep o prenehanju mandata tema dvema svetnikoma in da se pošlje poziv naslednjima članoma z liste LDS, če sprejmeta mandat člana občinskega sveta .

 

Veko Ajtič,  član občinskega sveta z liste LDS, je dejal, da se je že predčasno popolnoma zavedal te svoje obveznosti in dal že pred tremi tedni  odstopno izjavo. Ker ima manjše podjetje, ki mu je  njegov edini vir zaslužka, se je odločil za odstop.

 

Ivo Potočnik, član občinskega sveta z liste LDS, je pojasnil, da tudi on predložil  odstopno izjavo, ker ima podjetje, ki opravlja storitve za javni sektor, zato se je zavestno odločil, da izstopi iz občinskega sveta. Svetnicam in svetnikom se je zahvalil za sodelovanje.

 

Župan se je članoma občinskega sveta zahvalil za korektno sodelovanje in spoštovanje zakona.

 

Janez Vidmar, tretji član občinskega sveta, ki komisiji za preprečevanje korupcije ni predložil obrazca o premoženju,   je dejal, da komisiji ne misli dajati izjave o premoženju, ker je vse premoženje javno. Ne zdi se mu to potrebno in je trdil, da je to zavajanje ljudi in volivcev. Ko kandidiraš na volitvah, ti namreč nihče tega ne pove. Od tega ne odstopa in ne bo odstopil prostovoljno.

 

Župan se je še enkrat zahvalil predhodnikoma, da spoštujeta zakonodajo, ki je bila sprejeta v parlamentu, je pa tudi popolnoma legitimna pravica tistih, ki so člani  občinskega sveta, pa zakonodaje ne spoštujejo.

 

Dragica Jazbec je dejala, da je stranka SDS zavezana, da spoštuje pozitivno zakonodajo in upa, da se bo g. Vidmar premislil in prijavil premoženje.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

Seja se je zaključila ob 19. uri 10 minut.

 

 

Direktor občinske uprave:

Župan

Brane OMAHNE, univ.prof.

Matjaž ŠVAGAN