New Page 2

 

Na podlagi 12. in 27. člena zakona o urejanju prostora (Ur. list RS, št. 110/02, 8/03 – popravek in 58/03 – ZZK-1) in 30. člena Statuta občine Hoče–Slivnica (MUV, št. 8/03) je župan občine Hoče–Slivnica dne 9. oktobra 2006 sprejel

 

 

P R O G R A M P R I P R A V E

 

 

občinskega lokacijskega načrta za del naselja Rogoza (območje Maj) v občini Hoče–Slivnica

 

 

1. OCENA STANJA, RAZLOGI IN PRAVNA PODLAGA ZA PRIPRAVO OBČINSKEGA LOKACIJSKEGA NAČRTA ZA DEL NASELJA ROGOZA (OBMOČJE MAJ)

 

 

Za območje občine Hoče – Slivnica veljajo:

 

 

- prostorske sestavine dolgoročnega plana Občine Maribor za obdobje 1986-2000 (MUV, št. 1/86, 16/87 in popravek 19/87, 7/93, 8/93, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/98, 12/00 in 20/04) in

 

 

- prostorske sestavine družbenega plana Mesta Maribor (MUV, št. 12/86, 20/88, 22/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92, 7/93 in popravek 8/93, 8/94, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/98, 12/00 in 20/04).

 

 

Občina Hoče–Slivnica je navedene prostorske sestavine planskih aktov nazadnje ažurirala in spremenila v mesecu juniju leta 2004, ko je sprejela celovit in potrebam prilagojeni prostorski plan za svoje območje (Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Maribor za obdobje 1986 – 2000 in družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 – 1990 za območje občine Hoče–Slivnica, v letu 2001; MUV, štev. 20/2004).

 

 

V navedenem aktu je na območju vzhodnega dela naselja Rogoza opredelila dodatne površine za stanovanjsko gradnjo, na katerih zagotavlja del prostorskih kapacitet za pokrivanje potreb po stanovanjih.

 

 

Občina Hoče–Slivnica podpira pobudo investitorja, t.j. gospodarske družbe SAMIT trgovina in storitve d.o.o., Kidričeva ulica 25, 3000 Celje štev. 350-00055/2006 z dne 13. 9. 2006, ki želi realizirati gradnjo na delu območja, namenjenega stanovanjski pozidavi in županu občine Hoče–Slivnica predlaga, da prične s postopkom priprave ustreznega občinskega lokacijskega načrta.

 

 

V skladu z opredelitvami iz prostorskega plana občine in v skladu z določili zakona o urejanju prostora je za območje kompleksnega urejanja, kot je del naselja Rogoza (območje Maj), predvidena izdelava občinskega lokacijskega načrta. Občinski lokacijski načrt za del naselja Rogoza (območje Maj) v občini Hoče–Slivnica (v nadaljevanju: OLN) bo hkrati tudi ustrezna pravna podlaga za pridobitev potrebnih dovoljenj za gradnjo na tangiranem območju in za komunalno urejanje, kot jih določajo zakon o urejanju prostora, zakon o graditvi objektov ter drugi relevantni pravni akti.

 

 

Pravno podlago za pripravo OLN predstavljajo:

 

 

- zakon o urejanju prostora (ZUreP-1; Ur. list RS, štev. 110/02, 8/03 – popravek in 58/03 – ZZK-1) vključno z ustreznim izvršilnim predpisom, t.j. Pravilnikom o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter vrstah njihovih strokovnih podlag (Ur. list RS, št. 86/04);

 

 

- določila Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Maribor za obdobje 1986 – 2000 in družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 – 1990 za območje občine Hoče–Slivnica, v letu 2001.

 

 

Z navedenimi pravnimi podlagami je odločitev za pripravo in sprejem OLN ustrezno utemeljena.

 

 

S tem programom priprave se opredelijo programska izhodišča OLN, nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi OLN, seznam potrebnih strokovnih podlag ter način pridobitve strokovnih rešitev, potrebnost in način pridobitve ustreznih geodetskih podlag, roki za pripravo OLN in obveznosti v zvezi s financiranjem OLN. V programu priprave je opredeljen in časovno ovrednoten tudi postopek za pripravo in sprejem OLN.

 

 

2. PREDMET IN PROGRAMSKA IZHODIŠČA OLN

 

 

2.1. Predmet OLN in programska izhodišča

 

 

Predmet OLN so vse prostorske ureditve, vezane na realizacijo oz. izgradnjo obravnavanega območja. Po veljavnih planskih aktih občine je na območju OLN možna stanovanjska gradnja nižje gostote pozidanosti, na katerega se pretežno umestijo stanovanjski objekti (t.j. enodružinske ali vrstne hiše in vila bloki).

 

 

Zasnova organizacije oz. koncept ureditve predmetnega območja mora izhajati iz načrtovane stanovanjske funkcije, navezave na obstoječi, neposredno v bližini ležeči prostor, oblike razpoložljivega prostora in obstoječe parcelacije, ohranjanja morfološkega vzorca in smiselnega vključevanja obstoječih stavbnih zemljišč razpršene gradnje v neposredni bližini obravnavanega območja. Ob načrtovanih novih cestah se nizajo parcele z enodružinskimi objekti maksimalne etažnosti K+P+1+M. Te se lahko združujejo ali delijo, na njih pa se nato locirajo vrstne hiše ali vila bloki, ki pomenijo racionalnejšo izrabo prostora in še vedno optimalni bivalni standard. Faktor izrabe tal FIZ (= BEP ene hiše / površina gradbene parcele), kot je bil zasnovan v prostorskem planu občine, bi naj bil 0,2 - 0,4 za prostostoječe enodružinske hiše in 0,5 - 0,7 za vrstno zazidavo in vila bloke.

 

 

Ogrodje cestnega omrežja predstavlja Samova ulica na severu, ki se navezuje na Rogoško cesto.

 

 

Izgraditi je treba ustrezno mrežo ulic in jo navezati na cestno omrežje naselja. Zaradi nizke pričakovane prometne obremenitve, strukture prometa in funkcije ulic ni potrebno ločevati različnih prometnih površin, zagotoviti pa je treba ustrezni normalni prečni profil.

 

 

Območje je komunalno le delno opremljeno. Za vodooskrbo predmetnega območja bo potrebno dograditi obstoječe vodovodno omrežje ter zagotoviti ustrezne količine sanitarne in požarne vode.

 

 

Načrtovati in zgraditi bo treba mešani sistem odvajanja padavinskih in odpadnih voda.

 

 

Vso elektroenergetsko infrastrukturo bo potrebno projektno obdelati. V bližini obravnavanega območja se nahaja obstoječa transformatorska postaja TP Rogoza 2, na katero bo možna priključitev nizkonapetostnega (NN) kabla za obravnavano območje. Za osvetlitev objektov in dovoza do objektov bo potrebno zgraditi javno razsvetljavo pod pogoji upravljavca. Ogrevanje objektov se bo vršilo iz individualnih ogrevalnih enot. Energent bo lahko kurilno olje ali plin.

 

 

Prostorski ureditveni pogoji, ki začasno urejajo območje obravnave, določajo, da se na območjih, za katera je predvidena izdelava občinskih lokacijskih načrtov, minimalno 15% površin nameni zelenim površinam in obvezno zasadi drevored ob novih cestah. V procent zelenih površin ne spadajo ozelenela parkirišča.

 

 

V postopku priprave OLN je treba:

 

 

- zagotoviti potrebne strokovne podlage, ki jih določa ta program priprave;

 

 

- zagotoviti ustrezni geodetski načrt;

 

 

- pripraviti OLN in izvesti postopek njegove verifikacije in sprejema;

 

 

- v odvisnosti od odločitve ministrstva, pristojnega za okolje, izvesti postopke, ki jih opredeljuje Zakon o varstvu okolja (ZVO-1; Ur. list RS, štev. 41/2004, 17/2006 – avtentična razlaga in 20/2006), pa jih je treba izvesti pred sprejemom OLN;

 

 

- opraviti druge aktivnosti, ki so potrebne za kvalitetno pripravo in sprejem OLN.

 

 

2.2. Obveznost izvedbe celovite presoje vplivov na okolje

 

 

Občina Hoče–Slivnica kot pripravljavec OLN bo obvestila Ministrstvo za okolje in prostor, da namerava pripraviti in sprejeti občinski lokacijski načrt za del naselja Rogoza v občini Hoče– Slivnica. Zaprosila ga bo, da ji najkasneje v 30 dneh od prejema obvestila sporoči, ali je za načrtovani OLN potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje, kot jo določa zakon o varstvu okolja oz. presojo sprejemljivosti plana, kot jo opredeljuje zakon o ohranjanju narave.

 

 

V kolikor bo ministrstvo presodilo, da je v postopku priprave in sprejemanja OLN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje, bo občina odločitev ministrstva z izvedbo postopka ustrezno spoštovala in upoštevala.

 

 

3. OKVIRNO UREDITVENO OBMOČJE OLN

 

 

Območje stanovanjske gradnje Maj je velikosti cca 1,3 ha in se nahaja med Samovo ulico in ulico Ob gozdu, vzhodno od ulice Ilije Gregoriča v naselju Rogoza. Okvirno ureditveno območje OLN zajema naslednje parcele ali njihove dele v k.o. Rogoza: 697/1, 698/1, 694/2 in 696.

 

 

Ureditveno območje OLN bo natančno določeno v postopku priprave v samem OLN tako, da bo obsegalo vse površine, na katerih je načrtovana stanovanjska gradnja, vključno s površinami, potrebnimi za nemoteno bivanje na območju ter površine, ki so potrebne le v času izvajanja del. Poleg tega bo obsegalo vplivno območje pričakovanih vplivov na okolico. Ureditveno območje bo v OLN določeno z mejo ureditvenega območja ter s prikazom lege prostorske ureditve v širšem območju.

 

 

4. NOSILCI UREJANJA PROSTORA, KI DAJEJO SMERNICE IN MNENJA, TER DRUGI UDELEŽENCI, KI BODO SODELOVALI PRI PRIPRAVI OLN

 

 

4.1. Pripravljavec OLN, pobudnik in načrtovalec

 

 

Pripravljavec OLN je Občina Hoče–Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče.

 

 

Pobudnik priprave OLN je gospodarska družba SAMIT trgovina in storitve d.o.o., Kidričeva ulica 25, 3000 Celje. Pobudnik je hkrati tudi naročnik in financer vseh gradiv, potrebnih v postopku priprave in sprejemanja OLN.

 

 

Načrtovalca izbere pobudnik. Načrtovalec mora izpolnjevati pogoje, ki jih določajo 156. do 160. člen ZUreP-1.

 

 

4.2. Nosilci urejanja prostora

 

 

Nosilci urejanja prostora so ministrstva in organi v njihovi sestavi ter nosilci javnih pooblastil v občini, ki sodelujejo pri pripravi OLN in so določeni s tem programom priprave. Nosilci urejanja prostora sodelujejo v postopku priprave OLN s smernicami in mnenji za področje iz svoje pristojnosti, nekateri pa tudi s strokovnimi podlagami za področje iz svoje pristojnosti. Nosilci urejanja prostora podajo smernice za pripravo predloga OLN in mnenja k dopolnjenemu predlogu OLN v roku 30 dni od prejema vloge.

 

 

V primeru molka nosilca urejanja prostora v fazi pridobivanja smernic se šteje, da nosilec nima smernic, za pripravo predloga OLN pa se v takem primeru smiselno upoštevajo in uporabijo določila predpisov in morebitnih izdelanih strokovnih podlag za področje iz pristojnosti nosilca urejanja prostora.

 

 

V primeru molka nosilca urejanja prostora v fazi pridobivanja mnenj se šteje, da nosilec urejanja prostora na dopolnjeni predlog OLN nima pripomb oz. da se z dopolnjenim predlogom OLN strinja.

 

 

V postopku priprave OLN sodelujejo naslednji nosilci urejanja prostora:

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Direktorat za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Direktorat za obrambne zadeve, Uprava RS za zaščito in reševanje;

 

 

- Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, območje Maribor;

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, sektor za varstvo okolja;

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, sektor za varstvo narave;

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Oddelek za porečje reke Drave;

 

 

- Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor;

 

 

- Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor;

 

 

- Elektro Maribor d.d. javno podjetje za distribucijo električne energije;

 

 

- Mariborski vodovod, JP, d.d.;

 

 

- Nigrad d.d.

 

 

- Telekom Slovenije d.d., PE Maribor;

 

 

- Občina Hoče–Slivnica v delu občinske gospodarske javne infrastrukture.

 

 

V primeru, da se v postopku priprave OLN ugotovi, da morajo sodelovati tudi drugi subjekti, ki niso navedeni v tem programu, lahko pripravljavec OLN k sodelovanju povabi tudi druge organe in organizacije.

 

 

5. POTREBNE STROKOVNE IN DRUGE PODLAGE ZA PRIPRAVO OLN

 

 

Pri izdelavi OLN je treba v možnem obsegu upoštevati že izdelane strokovne podlage. Le-te se uporabijo in upoštevajo, v kolikor so ustrezno ažurne, skladne z odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor za območje občine Hoče–Slivnica in skladne z veljavnimi predpisi za posamezna področja.

 

 

Poleg uporabe razpoložljivih strokovnih podlag se za OLN v okviru izdelave OLN zagotovijo naslednje strokovne podlage:

 

 

- idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve;

 

 

- idejna zasnova nove prometne ureditve vključno z opredelitvijo odnosa do obstoječe prometne mreže;

 

 

- idejne zasnove potrebne nove komunalne in energetske infrastrukture ter vodnogospodarskih ureditev vključno z idejnimi zasnovami morebiti potrebne zaščite, prestavitve oz. ukinitve infrastrukturnih vodov;

 

 

- podatki iz zemljiške knjige ali zemljiškega katastra ali iz drugega relevantnega vira o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic na zemljiščih, ki so vključena v ureditveno območje OLN.

 

 

V postopku priprave OLN se lahko zagotovijo tudi druge strokovne podlage, če to izhaja iz vsebine problematike, ki jo je treba razrešiti v OLN.

 

 

Za izdelavo OLN je na razpolago topografsko-katastrski načrt v digitalni obliki z natančnostjo, ki ustreza merilu 1 : 500. Načrt mora biti izdelan v skladu s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Ur. list RS, štev. 40/2004) in ga je v primeru, da to ni, potrebno ustrezno dopolniti.

 

 

6. VARIANTNE STROKOVNE REŠITVE

 

 

Za zagotovitev ureditve prostora ni predvidena izdelava variantnih rešitev pozidave območja.

 

 

7. ROK ZA PRIPRAVO OLN

 

 

Za pripravo OLN so opredeljeni naslednji okvirni roki:

 

 

 

 

 

V kolikor bo Ministrstvo za okolje in prostor presodilo, da je v postopku priprave in sprejemanja OLN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje, kot jo določa zakon o varstvu okolja oz. presojo sprejemljivosti plana, kot jo opredeljuje zakon o ohranjanju narave, bo vzporedno z gornjim postopkom od faze dopolnitve predloga OLN na podlagi priporočil druge prostorske konference naprej izveden tudi postopek celovite presoje vplivov na okolje.

 

 

Dne 28. 9. 2006 je pripravljavec OLN skladno z 28. členom ZUreP-1 izvedel prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave OLN oz. glede načrtovane prostorske ureditve. Datum ter kraj in čas zbora konference je pripravljavec objavil v dveh sredstvih javnega obveščanja. Z navedeno objavo so bili obveščeni predstavniki gospodarstva, interesnih združenj ter organizirane javnosti, z vabili pa so bili povabljeni nosilci urejanja prostora, ki so navedeni v predhodnih točkah tega programa priprave.

 

 

Na prostorski konferenci so pisno ali ustno posredovali priporočila in usmeritve naslednji udeleženci:

 

 

Telekom d.d. – potrebno je izdelati idejni projekt za izvedbo telekomunikacijskega omrežja in ga posredovati Telekomu v soglasje skupaj z gradivom za izdajo mnenja k OLN

 

 

V tem programu priprave so že upoštevana tista priporočila prostorske konference, ki se nanj neposredno nanašajo, druga pa bodo upoštevana v postopku priprave OLN.

 

 

8. DRUGA DOLOČILA

 

 

Program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Številka: 350-00055/2006

 

 

Datum: 9. oktober 2006

 

 

Župan občine Hoče–Slivnica

 

 

Anton Obreht, prof. fi., s. r.