New Page 2

Na podlagi določb 14., 15., 40. in 41. člena Zakona o državnem svetu (Uradni list RS, št. 44/92), Zakona o določitvi volilnih enot za volitve predstavnikov lokalnih interesov v državni svet (Uradni list RS, št. 48/92) ter 21. člena Statuta Občine Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske, št. 6/95, 6/96, 36/98, 21/99) je občinski svet Občine Šenčur na svoji 28. redni seji dne 25.9.2002, sprejel

PRAVILA

za izvolitev predstavnikov Občine Šenčur v volilno telo za volitve člana državnega sveta ter za določitev kandidata za člana državnega sveta

I. SPLOŠNI DOLOČBI

1. člen

S temi pravili se ureja postopek izvolitve predstavnikov Občine Šenčur (v nadaljevanju: občina) v volilno telo 9. volilne enote za izvolitev člana državnega sveta (v nadaljevanju: elektor) ter postopek določitve kandidata za člana državnega sveta.

Elektorja (2) in kandidata za člana državnega sveta izvoli oziroma določi občinski svet Občine Šenčur (v nadaljevanju: občinski svet) v skladu z zakonom in temi pravili.

2. člen

Postopke izvolitve elektorja in kandidata za člana državnega sveta je potrebno izvesti znotraj rokov, ki jih opredeljuje rokovnik volilnih opravil za volitve v državni svet, oziroma tako, da lahko pristojni organ občine o sklepih občinskega sveta obvesti pristojno volilno komisijo najkasneje 30 dni pred dnem glasovanja.

II. VOLITVE ELEKTORJA OBČINE V VOLILNO TELO

3. člen

Volilno telo za volitve člana državnega sveta v 9. volilni enoti sestavljajo izvoljeni elektorji občin, ki sestavljajo volilno enoto.

Skladno z zakonom ima občina v volilnem telesu dva elektorja.

4. člen

Za elektorja je lahko predlagan in izvoljen vsak, ki ima volilno pravico v občini.

5. člen

Predlog za elektorja lahko poda vsak član občinskega sveta Komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Občine Šenčur (v nadaljevanju: komisija).

Predlogi morajo biti pisni in morajo vsebovati naslednje podatke: ime in priimek, rojstni datum, naslov stalnega prebivališča in delo, ki ga opravlja. Predlogu mora biti priloženo soglasje kandidata.

6. člen

Komisija ugotovi popolnost predlogov in pripravi seznam predlaganih za elektorja po abecednem vrstnem redu. Tako pripravljen predlog komisija posreduje občinskemu svetu na sejo, na kateri se voli elektor.

7. člen

Občinski svet javno glasuje o predlogih za elektorja.

Član občinskega sveta ima pri glasovanju toliko glasov, kolikor se voli elektorjev. Izvoljena sta kandidata, ki sta dobila največje število glasov.

8. člen

Tajnik občinske uprave posreduje sklep občinskega sveta o izvolitvi elektorjev volilni komisiji 9. volilne enote, najkasneje 30 dni pred dnem volitev predstavnikov lokalnih interesov, z vsemi potrebnimi prilogami.

III. DOLOČITEV KANDIDATA ZA ČLANA DRŽAVNEGA SVETA

9. člen

Občinski svet lahko določi enega kandidata za člana državnega sveta.

10. člen

Za člana državnega sveta je lahko predlagan kdor ima volilno pravico v občinah, ki sestavljajo 9. volilno enoto, skladno z zakonom.

11. člen

Za postopek in način oblikovanja predloga ter izvolitev kandidata za člana državnega sveta se smiselno uporabljajo določbe teh pravil, ki opredeljujejo izvolitev elektorja.

12. člen

Tajnik občinske uprave posreduje sklep občinskega sveta o izvolitvi kandidata za člana državnega sveta volilni komisiji 9. volilne enote, najkasneje 30 dni pred dnem volitev predstavnikov lokalnih interesov, z vsemi potrebnimi prilogami. 

IV. KONČNE DOLOČBE

13. člen

Predloge za elektorje in kandidata za člana državnega sveta posredujejo predlagatelji Komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Občine Šenčur najpozneje v osmih dneh od dneva sprejema teh pravil.

14. člen

Občinski svet sprejme ta pravila z dvotretjinsko večino glasov navzočih članov sveta.

15. člen

Ta pravila se objavijo v Uradnem vestniku Gorenjske in začnejo veljati z dnem sprejema, uporabljati pa se začno za potrebe volitev v državni svet leta 2002.

Številka: 006-05/02-1

Šenčur, dne 26.9.2002

Župan Občine Šenčur

Franc Kern, ing. , l.r.