New Page 2

Na podlagi 2. odstavka 11. člena in 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Ur. l. RS št. 33/07) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05) sprejmem

 

S K L E P

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje multimedijskega centra Lent

 

1. člen

(splošno)

S tem sklepom se začne pripravljati občinski podrobni prostorski načrt za območje multimedijskega centra Lent – v nadaljevanju: OPPN.

Pravna podlaga za izdelavo OPPN je Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt) (Ur. l. RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09) in vsi ostali relevantni zakoni ter podzakonski predpisi.

Pripravljavec: Mestna občina Maribor, Urad za komunalo, promet okolje in prostor, Sektor za urejanje prostora.

Pobudnik: Lent Invest d.o.o., Šmartinska cesta 152, 1000 Ljubljana.

Naročnik: ZIM d.o.o., Slovenska 40, 2000 Maribor.

Načrtovalec: Urbis d.o.o. Maribor, Jezdarska ulica 3, 2000 Maribor.

 

2. člen

(območje obdelave, ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN)

 

Območje obdelave

Območje OPPN zajema parcele št. 1910, 1912/1, 1912/2, 1913/1, 1913/2, 1913/3, 1914, 1915, 1919/1, 1919/3, 1919/7, 1919/8, 1919/9, 1919/11, 1920, 2185/3, 2185/4, 2187/1, 2187/5, 2187/6, del parcele št. 1917/1, 1917/2, 1918/2, 1919/10, 1919/12, 2187/6 vse k.o. Maribor-grad. Območje obdelave se lahko v samem postopku priprave OPPN tudi spremeni.

Območje na severu meji na Ulico kneza Koclja, na vzhodu na Festivalno dvorano Lent, na jugu območje omejuje reka Drava in na zahodu se z načrtovanim objektom funkcionalno zaključi sedanji odprt stavbni kare. Območje je veliko cca. 15.000 m2.

 

Ocena stanja

Območje se nahaja na levem bregu Drave v Mariboru ob kompleksu multikina Kolosej in nezaključenim stavbnim karejem ob Loški ulici. Območje je večinoma neurejeno. V osrednjem delu med Kolosejem in obstoječimi stavbami na zahodu je že obstoječa garažna hiša, ki je zgrajena samo do nivoja pritličja. Na površini se nahaja prazna nefunkcionalna ploščad. V zahodnem delu je območje precej degradirano, prav tako je neurejeno nabrežje Drave.

Območje obdelave obsega po Urbanistični zasnovi mesta Maribor del prostorsko planske enote Rt 2-C. Po namenski rabi je predvideno za centralne dejavnosti in zelene površine na jugu obravnavanega območja.

Za potrebe OPPN so bile izdelane strokovne podlage, ki jih je izdelalo podjetje Urbis d.o.o. Strokovne podlage so obsegale umestitev novih objektov v prostor ter strokovno utemeljitev posega. Strokovne podlage za oblikovanje objektov in zunanji izgled je izdelalo podjetje Atelier Christian de Portzamprac iz Pariza.

 

Razlogi za izdelavo OPPN

Po sedanjem veljavnem izvedbenem aktu (Ureditveni načrt za del območja C-1 in C-2 (multimedijski center - Lent) v Mariboru (MUV, št, 39/99; sprememba in dopolnitev v MUV, št. 29/03)) je na območju predvidena rekonstrukcija hale B, objekt multipleksa, tlakovane površine, interventni dovoz iz Loške ulice v garažo na zahodni strani, gledališče na prostem in ureditev promenade.

 

3. člen

(predmet OPPN)

Na predlaganem območju, se izgradnja predvideva večjega večnamenskega objekta namenjenega kulturnim dejavnostim s spremljajočimi poslovnimi in trgovskimi dejavnostmi na zahodni strani obstoječega kompleksa Kolosej, stanovanjskega objekta na severovzhodnem delu in hotelskega objekta na zahodnem delu območja. Z OPPN se v uredi tudi območje večje proste površine južno od načrtovanih objektov na nabrežju reke Drave, ki naj upošteva usmeritve zmagovalne natečajne rešitve (iz leta 2000) ter načrtuje enotno zunanje oblikovanje načrtovanih in obstoječega objekta (Koloseja). Natančne urbanistične in arhitekturne usmeritve se določijo v postopku izdelave OPPN.

 

4. člen

(nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci)

Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice in mnenja, so:

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek porečja

  reke Drave, Krekova ul. 17, 2000 Maribor

- Ministrstvo za kulturo, Maistrova ul. 10, 1000 Ljubljana

- Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za okolje in podnebne spremembe,

  Dunajska 48, 1000 Ljubljana

- Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova c. 61, 1000 Ljubljana

- Slovenske železnice d.o.o., Kolodvorska 11, 1506 Ljubljana

- Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška ul. 20, 2000 Maribor

- Mestna občina Maribor, Urad za komunalo promet, okolje in prostor, Sektor za komunalo in promet,

  Slovenska ul. 40, 2000 Maribor

- Nigrad d.d. javno komunalno podjetje, Zagrebška c. 30, Maribor

- Elektro Maribor d.d. podjetje za distribucijo električne energije, Vetrinjska ul. 2, 2000 Maribor

- Mariborski vodovod, javno podjetje d.d., Jadranska c. 24, 2000 Maribor

- Toplotna oskrba d.o.o. javno podjetje, Jadranska c. 28, 2000 Maribor

- Plinarna Maribor d.d., Plinarniška ul. 9, Maribor

V vseh fazah priprave OPPN, javni razgrnitvi in v upravnem postopku sprejemanja prostorskega akta sodelujejo tudi Mestna četrt Center, KRS Rotovž, Telekom Slovenije d.d., mestni arhitekt ter organi Mestne občine Maribor, pristojni za varovanje okolja, zelene površine in stavbna zemljišča.

Ustrezna gradiva nosilcem urejanja prostora in drugim udeležencem posreduje pripravljavec oziroma načrtovalec po pooblastilu pripravljavca.

Pripravljavec pridobi odločbo Ministrstva za okolje in prostor, Direktorata za prostor, Sektorja za celovito presojo vplivov na okolje, ali je za OPPN treba izvesti celovito presojo vplivov njegove izvedbe na okolje (v nadaljevanju: CPVO).

Osnutek OPPN pošlje načrtovalec skupaj s pozivom za pridobitev smernic nosilcem urejanja prostora. Šteje se, da nosilci urejanja prostora nimajo smernic, v kolikor jih ne podajo v 30 dneh od prejetja osnutka OPPN.

Predlog OPPN pošlje načrtovalec skupaj s pozivom za pridobitev mnenj nosilcem urejanja prostora. V primeru, da nosilci urejanja prostora v 30 dneh svojega mnenja ne podajo, se šteje, da soglašajo s predlagano prostorsko ureditvijo.

Med nosilce urejanja prostora se lahko uvrstijo tudi drugi državni organi oziroma organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil, za katere se v postopku OPPN izkaže, da rešitve posegajo v njihovo delovno področje.

 

5. člen

(postopek in terminski plan sprejemanja OPPN)

Postopek priprave in sprejema OPPN poteka po naslednjem terminskem planu:

-

Objava sklepa o začetku priprave OPPN v Medobčinskem uradnem vestniku.

-

Izdelava osnutka OPPN – 15 dni po objavi sklepa.

-

Pridobivanje smernic nosilcev urejanja prostora in odločbe ministrstva, pristojnega za varstvo okolja (v nadaljevanju: ministrstvo), ali je potrebno izvesti CPVO – 30 dni od prejema osnutka OPPN.

-

Priprava dopolnjenega osnutka OPPN v skladu s smernicami nosilcev urejanja prostora in izdelava gradiva za javno razgrnitev – 15 dni po pridobitvi smernic.

-

Izdelava okoljskega poročila za dopolnjeni osnutek OPPN, če je zahtevana CPVO: 30 dni po izbiri izdelovalca okoljskega poročila.

-

Dopolnjeni osnutek OPPN in okoljsko poročilo se pošljeta na ministrstvo (v primeru izvedbe CPVO) – 8 dni.

-

Ministrstvo po pridobitvi dopolnjenega osnutka OPPN najkasneje v 30 dneh obvesti pripravljavca o ustreznosti okoljskega poročila. Najkasneje v 45 dneh od prejema osnutka OPPN pa poda pisno mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje.

-

Priprava ter objava obvestila o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka OPPN in okoljskega poročila (v primeru izvedbe CPVO) na krajevno običajen način in v svetovnem spletu – najmanj 7 dni pred pričetkom javne razgrnitve.

-

Javna razgrnitev traja najmanj 30 dni.

-

V času javne razgrnitve se izvede javna obravnava, župan pa v tem času posreduje dopolnjeni osnutek OPPN Mestnemu svetu v prvo obravnavo.

-

Predaja pripomb iz javne obravnave, javne razgrnitve in obravnave na Mestnem svetu načrtovalcu OPPN – 8 dni.

-

Načrtovalec pripravi stališča do pripomb – 15 dni po prejemu.

-

Pripravljavec pregleda stališča do pripomb in jih posreduje županu – 8 dni.

-

Župan potrdi stališča do pripomb – 8 dni po prejemu.

-

Priprava predloga OPPN – 15 dni po potrditvi stališč.

-

Pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog OPPN in odločbe ministrstva (v primeru izvedbe CPVO) o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje – 30 dni.

-

Priprava usklajenega predloga OPPN – 15 dni.

-

Priprava gradiva za drugo obravnavo na Mestnem svetu – 15 dni po prejemu dopolnjenega predloga OPPN.

-

Mestni svet v drugi obravnavi sprejme OPPN z odlokom – 30 dni po prejemu gradiva.

-

Pripravljavec pošlje odlok o OPPN v objavo v Medobčinskem uradnem vestniku – 8 dni.

-

Načrtovalec do začetka veljavnosti OPPN pripravi popolno gradivo in ga preda pripravljavcu.

Zgoraj navedeni terminski plan je okviren. Zaradi nepredvidljivih ahtev in pogojev udeležencev v postopku se lahko spremeni, saj pripravljavec akta na to ne more vplivati.

Roki faz, ki niso v pristojnosti Mestne občine Maribor, so odvisni od pogodbenih razmerij naročnik – načrtovalec.

 

6. člen

(obveznosti naročnika in načrtovalca)

Vse obveznosti v zvezi s financiranjem postopkov in gradiv, potrebnih za izdelavo OPPN, nosi naročnik. To velja tudi za izdelavo dodatnih strokovnih rešitev, če se zanje izkaže potreba v postopku izdelave OPPN.

Naročnik mora v pogodbenem razmerju z izbranim načrtovalcem zagotoviti, da bo le-ta izdelal gradiva v skladu z veljavno zakonodajo in na način, kot sledi v nadaljevanju.

OPPN se izdela v digitalni in analogni obliki. Grafični prikazi morajo biti izdelani v GIS obliki.

Digitalni prostorski podatki, ki se prikažejo na grafičnih načrtih, se izdelajo kot vektorski podatki s pripadajočimi opisnimi podatki. Vodijo se s topološko pravilnimi poligoni, s topološko pravilnimi in usmerjenimi linijami ali s točkami.

Formati podatkov za digitalni grafični izris morajo biti povezljivi s formati digitalnih geodetskih podatkov. Pri zajemu digitalnih prostorskih podatkov je potrebno upoštevati natančnost predpisanih geodetskih podatkov.

Vsa gradiva morajo biti izdelana v digitalni obliki, in sicer:

- teksti, grafikoni, tabele, predstavitve z Microsoft Office programskimi orodji,

- karte z ESRI, Auto Cad ali Map Info Professional programskimi orodji,

- karte morajo biti ločene od legend,

- legende morajo biti v formatu .jpg z ločljivostjo 150 dpi,

- posamezno karto v vektorski obliki je potrebno pretvoriti v rastrsko obliko .tif z ločljivostjo 300 dpi v

  velikosti izrisa s pripadajočo legendo,

- karte morajo biti orientirane proti severu,

- v karti mora biti tudi sloj parcel (zaradi geolokacije),

- sheme v formatih .tif ali .jpg ali .pdf,

- meja območja obdelave mora biti zajeta v vektorski obliki v formatu .tab ali .shp ali dwg,

- tekstualni del naloge mora biti izdelan v formatu .pdf ali .doc.

Gradiva morajo biti oddana:

- v dveh analognih kopijah za obravnave na Mestnem svetu,

- v potrebnem številu in obliki za pridobitev smernic in mnenj nosilcev urejanja prostora,

- v potrebnem številu in obliki za javno razgrnitev in javno obravnavo.

Končni elaborat mora biti oddan v šestih izvodih v analogni obliki ter v dveh izvodih v digitalni obliki.

Digitalna in analogna oblika morata biti skladni, kar načrtovalec potrdi z izjavo.

Naročnik zagotovi udeležbo načrtovalca na javni obravnavi, sejah Odbora za urejanje prostora in varstvo okolja ter na sejah Mestnega sveta – kot poročevalca.

 

7. člen

(veljavnost sklepa)

Sklep o začetku priprave OPPN se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku ter na spletnih straneh Mestne občine Maribor. Veljati začne naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 35005-43/2010                                                                                Župan

Datum: 6. december 2010                                                                     Franc Kangler, s. r.