New Page 1

 

Na podlagi 12. in 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03-p, 58/03-ZZK-1; v nadaljnjem besedilu: ZUreP-1) in 20. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 6/99-prečiščeno besedilo, 2/01, 1/03, 6/03 in 12/05), je župan Mestne občine Ptuj, dne 13. 2. 2006, sprejel naslednji

 

 

PROGRAM PRIPRAVE

 

 

občinskega lokacijskega načrta za poselitveno območje P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg"), območje A-vzhod

 

 

1. člen

 

 

(cilj in predmet prostorskega izvedbenega akta)

 

 

Cilj je pridobiti občinski lokacijski načrt za poselitveno območje P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg"), območje A-vzhod (v nadaljnjem besedilu: LN), ki bo omogočil izgradnjo družinskih prostostoječih in/ali vrstnih stanovanjskih hiš (skupno do 23 objektov, etažnosti P+M ali morda tudi P+1N+M, na zemljišču s površino cca 1,33 ha) ter pripadajočo prometno in komunalno ureditev. Predvidena je fazna pozidava območja.

 

 

S tem programom se podrobneje določijo

 

 

- vsebina in obseg LN,

 

 

- nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri pripravi LN,

 

 

- način njihovega sodelovanja oziroma naloge in obveznosti, ki jih morajo pri tem opraviti,

 

 

- roki za posamezne faze za pripravo LN,

 

 

- sredstva, potrebna za njihovo pripravo,

 

 

- nosilci strokovnih aktivnosti priprave LN in način izbora načrtovalca.

 

 

2. člen

 

 

(ocena stanja, razlogi in pravna  podlaga za pripravo LN)

 

 

Ocena stanja

 

 

V prostorskih sestavinah sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (objava Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04, 9/04-p, Uradni list RS, št. 73/05-3251-/54. člen/) je opredeljeno območje P11-S6. Obsega štiri "pod-območja" z oznakami I, II, III in IV. Vsa ta štiri območja se nahajajo v nekdanjem naselju Rabelčja vas, ki je sedaj vključeno v mesto Ptuj. Lokalno poimenovanje "Rabelčja vas" pa je ostalo.

 

 

Območje P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg") je bilo /sicer kot posledica nesinhroniziranih interesov lastnikov zemljišč na tem območju/ najprej razdeljeno na dve območji. Južni del je oznake "A", severni del je oznake "B".

 

 

Za jugozahodni del območja P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg") /delovna oznaka je bila: "A-JZ"/ se je hitro zbralo zadostno število interesentov, ki so plačali izdelavo izvedbenega načrta za to območje. Odlok o sprejemu zazidalnega načrta za jugozahodni del stanovanjskega območja P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg") je objavljen v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj, št. 8/96-39, z dne 23. 9. 1996.

 

 

Za območje "B" se je izdeloval lokacijski načrt v letih od 2002 od 2004. Odlok o lokacijskem načrtu za poselitveno območje P11-S6/III ("breg"), območje "B", je objavljen v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj, št. 12/04-106, z dne 30. 11. 2004.

 

 

Preostanek območja, to je vzhodni del poselitvenega območja P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg") /delovna oznaka območja je "A-vzhod"/, je na vrsti tokrat. Območja obdelave so vedno podana v grafičnih prilogah družbenega plana.

 

 

Pozidava tega območja bi naj obsegala skupno 17 prostostoječih družinskih stanovanjskih hiš ter predvidoma en niz vrstnih hiš (skupaj štiri manjše enote).

 

 

Podobna pozidava je sicer že opisana pod točko 5.2.20., v veljavnem planu, v programskih zasnovah za zazidalni načrt (in sicer v odloku o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin srednjeročnega družbenega plana občine Ptuj, dopolnjenega v letu 1994, objavljenega v Uradnem vestniku občin Ormož in Ptuj, št. 16/94-53).

 

 

Razlogi za pripravo LN

 

 

Lastniki zemljiških parcel, nahajajočih se v vzhodnem delu poselitvenega območja z oznako P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg"), so podali pobudo za izdelavo občinskega lokacijskega načrta. Mestna občina Ptuj je pobudo sprejela.

 

 

Pravna podlaga za sprejem LN

 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04, 9/04-p, Uradni list RS, št. 73/05-5251-/54. člen/), v svojem 3. členu, v tabeli poselitvenih območij mesta Ptuj, določa:

 

 

- oznaka poselitvenega  območja:

P11-S6/III

 

 

- naziv območja:          

Rabelčja vas - zahod  ("breg")

 

 

- površina v ha:              

5,25 (celotno območje S6/III) (območje obdelave "A-vzhod" meri cca 1,33 ha)

 

 

- namembnost: 

stanovanjska

 

 

- izvedbeni  prostorski akt:        

LN

 

 

Zato se LN pripravi skladno z določili ZUreP-1, ki v svojem 72. členu med drugim pravi, da se z občinskim lokacijskim načrtom podrobneje načrtujejo posamezne prostorske ureditve ter da se z njim določijo lokacijski pogoji za pripravo projektov za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

 

LN se pripravi tudi skladno z določili Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter vrstah njihovih strokovnih podlag (Uradni list RS, št. 86/04).

 

 

3. člen

 

 

(predmet in programska izhodišča LN)

 

 

Predmet tega LN je - v skladu z veljavno zakonodajo - izdelava takšnega prostorskega akta za poselitveno območje P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg"), območje A-vzhod, da bo za predvideno komunalno opremljanje in stanovanjsko gradnjo na parcelah v navedenem območju možna izdaja lokacijske informacije v predpisani obliki.

 

 

Na podlagi le-te bo investitor oziroma projektant pridobil pogoje za izdelavo projektne dokumentacije v delih, ki se nanašajo na skladnost objekta s prostorskim aktom in ob upoštevanju določil 50. člena Zakona o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 102/04-ZGO-1-UPB1, 103/04-ZObr-UPB1, 14/05-popravek ZGO-1-UPB1; v nadaljevanju: ZGO-1).

 

 

Programska izhodišča ter smernice za urbanistično oblikovanje in lociranje posameznih programov v sklopu celotnega kompleksa pozidave so zastavljene v že izdelanih strokovnih podlagah za poselitveno območje P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg").

 

 

Druga gradiva, ki jih bo potrebno upoštevati pri izdelavi sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta, so:

 

 

- dejansko stanje komunalnih vodov in naprav v širšem delu območja (s podatki razpolagajo upravljalci posameznih infrastrukturnih objektov);

 

 

- mnenje Službe mestnega arhitekta k urbanistični postavitvi in oblikovni zasnovi predvidene pozidave.

 

 

Kot ena izmed podlag za izdelavo tega programa priprave so tudi priporočila, usmeritve in legitimni interesi, ki jih glede priprave predvidene prostorske ureditve lahko podajo udeleženci na prvi prostorski konferenci. Konferenca je bila izvedena 01. 02. 2006.

 

 

LN mora zajemati vse sestavine in priloge, ki so navedene v določilih 73. člena ZUreP-1. Torej naj bi vseboval:

 

 

- prikaz ureditvenega območja LN;

 

 

- umestitev načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in povezav prostorske ureditve s sosednjimi območji;

 

 

- načrt parcelacije;

 

 

- zasnovo projektnih rešitev prometne, energetske vodovodne in druge komunalne infrastrukture območja z obveznostmi priključevanja nanjo, in prikazom morebitnih odstopanj od že izvedene infrastrukture;

 

 

- etapnost izvedbe prostorske ureditve, če je ta predvidena, ter druge pogoje in zahteve za izvajanje načrta;

 

 

- rešitve in ukrepe za varovanje okolja, ohranjanje naravne in kulturne dediščine ter trajnostne rabe naravnih dobrin;

 

 

- rešitve in ukrepe za obrambo ter za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;

 

 

- prikaz površin, ki so namenjene javnemu dobru;

 

 

- finančno konstrukcijo, kadar gre za več udeležencev pri financiranju prostorske ureditve, določene z lokacijskim načrtom;

 

 

- program opremljanja zemljišč s komunalno infrastrukturo, s tem, da se program izdela na podlagi LN in v soodvisnosti od sosednjih območij pozidave, pripravi pa ga pristojni organ občinske uprave.

 

 

LN mora vsebovati tudi priloge, ki so definirane v 23. členu ZUreP-1. Zato bo moral vsebovati še naslednje obvezne priloge:

 

 

- povzetek za javnost;

 

 

- izvleček iz strateškega prostorskega akta, ki se nanaša na obravnavano prostorsko ureditev (sedaj je to še veljaven dolgoročni in srednjeročni plan Mestne občine Ptuj);

 

 

- obrazložitev in utemeljitev LN;

 

 

- strokovne podlage, na katerih temeljijo rešitve LN in seznam sektorskih aktov in predpisov, ki so bili pri pripravi LN upoštevani, z njihovimi povzetki, ki se nanašajo na vsebino prostorskega akta;

 

 

- smernice za načrtovanje in mnenja nosilcev urejanja prostora (oboje pridobljeno po postopku in v časovnih rokih, kot jih določata 29. in 33. člen ZUreP-1;

 

 

- spis postopka priprave in sprejemanja LN.

 

 

Izdelovalec LN mora predati pripravljalcu, Skupni občinski upravi, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta.

 

 

Po en izvod sprejetega LN bo predan krajevno pristojni upravni enoti (RS UE Ptuj, Oddelek za okolje in prostor) in pristojnim inšpekcijskim službam, en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti.

 

 

Obenem je potrebno celoten LN s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu.

 

 

4. člen

 

 

(okvirno ureditveno območje LN)

 

 

LN se pripravi za poselitveno območje P11-S6/III Rabelčja vas zahod ("breg"), območje A-vzhod, v obsegu dela obodne parcelacije, predvidene s sprejetim srednjeročnim planom občine. Obravnavano območje A-vzhod meri cca 1,33 ha.

 

 

5. člen

 

 

(nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi LN)

 

 

Pripravljalec oziroma nosilec strokovnih aktivnosti pri pripravi LN sta Mestna občina Ptuj, Mestni trg 1, Ptuj in Skupna občinska uprava, Mestni trg 1, Ptuj.

 

 

Naročniki LN in investitorji gradenj oziroma posegov v prostor so lastniki zemljišč na obravnavanem območju.

 

 

Pripravljalec po sprejemu tega programa priprave pozove pristojne nosilce urejanja prostora da podajo v roku 30 dni smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Nosilci urejanja prostora dobijo ob pozivu tudi sprejeti program priprave LN za obravnavano območje.

 

 

Opomba: Glede na izrecno določilo prvega odstavka 50. člena ZGO-1, da če se izdeluje projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja za objekt na območju, ki se ureja z lokacijskim načrtom, se šteje, da so soglasja pristojnih soglasodajalcev k projektnim rešitvam že pridobljena z dnem izdaje njihovih mnenj k lokacijskemu načrtu, je - ob zahtevanih smernicah - potrebno pridobiti tudi projektne pogoje. Več o pridobivanju projektnih pogojev in soglasij ter o stroških projektnih pogojev in soglasij navajata 50. in 51. člen ZGO-1.

 

 

V primeru, da nosilci urejanja prostora v 30 dneh po prejemu poziva ne bodo podali smernic, se bo v skladu z določili 29. člena ZUreP-1 štelo, da smernic nimajo. V primeru, da smernice nekaterih nosilcev urejanja prostora ne bodo podane, mora načrtovalec LN kljub temu upoštevati vse veljavne predpise in druge pravne akte.

 

 

Pristojni nosilci urejanja prostora, za izdajo smernic oziroma projektnih pogojev za pripravo LN, so:

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave Oddelek za porečje reke Drave, Krekova ulica 17, Maribor (za področje voda),

 

 

- Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, Maribor (za področje varstva narave),

 

 

- Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, Maribor (za področje varstva kulturne dediščine),

 

 

- Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, Območna enota Maribor, Ulica heroja Tomšiča 2, Maribor (za področje zdravstvenega varstva),

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, Ljubljana (za področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami),

 

 

- Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, Maribor (za področje oskrbe z električno energijo),

 

 

- Komunalno podjetje Ptuj, d. d, Puhova ulica 10, Ptuj (za področje oskrbe z vodo in odvajanja odplak, javne razsvetljave in zimskega vzdrževanja cest),

 

 

- Telekom Slovenije, d. d., Regionalna enota TK omrežja Vzhod, Center skrbništva TK kabelskega omrežja, Titova cesta 38, Maribor (za področje fiksne telefonije),

 

 

- Adriaplin, d. o. o, PE Ptuj, Ulica heroja Lacka 10, Ptuj (za področje oskrbe s plinom),

 

 

- KKS Ptuj, d. d., Potrčeva cesta 34, Ptuj (pristojni distributer kabelske televizije na območju Mestne občine Ptuj),

 

 

- Mestna občina Ptuj, Mestni trg 1, Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste).

 

 

V kolikor se pri pridobivanju smernic ugotovi, da jih je potrebno pridobiti tudi še od drugih nosilcev urejanja prostora, se le-te pridobijo v tem istem postopku pridobivanja.

 

 

6. člen

 

 

(seznam potrebnih strokovnih podlag in način pridobitve strokovnih rešitev)

 

 

Strokovne idejne rešitve za izgradnjo bivalnih objektov, komunalne opremljenosti in prometnih komunikacij na obravnavanem območju so izdelane tako, da so zanje podlaga že pridobljene smernice nosilcev urejanja prostora, podane za sosednja območja urejanja, ter da bodo delno uporabljene arhitekturne rešitve v ožjem poselitvenem območju.

 

 

Druga gradiva, ki jih je potrebno upoštevati pri izdelavi LN, so:

 

 

- obstoječa dokumentacija in dejansko stanje komunalnih vodov in naprav v širšem delu območja. S podatki razpolagajo upravljalci posameznih infrastrukturnih objektov;

 

 

- mnenje Službe mestnega arhitekta k urbanistični postavitvi in oblikovni zasnovi predvidene pozidave.

 

 

7. člen

 

 

(pridobitev geodetskih podlag)

 

 

Geodetske podlage za izdelavo LN si je izdelovalec dolžan pridobiti na Geodetski upravi RS, Območni geodetski upravi in izpostavi Ptuj, Krempljeva ulica 2, Ptuj.

 

 

8. člen

 

 

(potek in roki za pripravo LN)

 

 

Roki priprave in sprejemanja LN:

 

 

Obvestilo o nameri priprave plana

 

 

V skladu z določilom četrtega odstavka 40. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04; ZVO-1) je Skupna občinska uprava dne 29. 11. 2005 Ministrstvo za okolje in prostor RS obvestila o nameri priprave plana. Na podlagi tega zaprosila je Ministrstvo za okolje in prostor, z odločbo št. 35409-147/2005-jh, z dne 09. 12. 2005, pripravljalca plana seznanilo, da v postopku priprave plana - občinskega lokacijskega načrta za poselitveno območje P11-S6/III Rabelčja vas - zahod ("breg"), območje A-vzhod, ni treba izvesti celovite presoje vplivov na okolje.

 

 

Prva prostorska konferenca

 

 

Prostorsko konferenco pripravljalec skliče in vodi v skladu z 28. členom ZUreP-1. Izvede se z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave prostorskega akta. Konferenca je s svojimi priporočili podlaga za dokončno oblikovanje in sprejem tega programa priprave.

 

 

Objava programa priprave

 

 

Program priprave izvedbenega prostorskega akta, ki ga sprejme župan občine, se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

Pridobitev smernic za načrtovanje

 

 

Pripravljalec LN takoj po sprejetju tega programa priprave pozove pristojne nosilce urejanja prostora, navedene v 5. členu tega programa, da v roku 30 dni podajo svoje smernice za načrtovanje predvidene strokovne rešitve. K pozivu se priloži ta program priprave in kopije izbrane urbanistične zasnove ter morebitnih idejnih projektov objektov in/ali komunalnih vodov ter naprav.

 

 

(predvideni rok: februar, marec 2006)

 

 

Zbiranje ponudb

 

 

Izdelovalec LN mora biti strokovna organizacija, ki je registrirana za opravljanje tehnično strokovnih nalog v zvezi z urbanističnim načrtovanjem v skladu z veljavno zakonodajo. Izdelovalca izbere naročnik; z izborom izvajalca pa mora soglašati pripravljalec.

 

 

Izdelava LN

 

 

Izdelovalec bo izdelal predlog LN najkasneje v roku 30 delovnih dni od dneva podpisa pogodbe in predložitve prejetih smernic oziroma projektnih pogojev in ga dostavil Skupni občinski upravi.

 

 

(predvideni rok: februar, marec 2006)

 

 

Druga prostorska konferenca

 

 

Najmanj 14 dni pred javno razgrnitvijo predloga LN, pripravljalec skliče in vodi zbor druge prostorske konference, na kateri se ugotovi, ali so priporočila s prve prostorske konference in podane smernice upoštevane v pripravljenem predlogu.

 

 

(predvideni rok: marec, april 2006)

 

 

Sprejem sklepa o razgrnitvi

 

 

Župan sprejme sklep o javni razgrnitvi predloga LN.

 

 

Javna razgrnitev in javna obravnava

 

 

Predlog LN s prilogami se javno razgrne za obdobje najmanj 30 dni. O razgrnitvi ter kraju in času obravnave mora pripravljalec javnost obvestiti z objavo v uradnem glasilu ter na krajevno običajen način najmanj en teden pred začetkom javne razgrnitve.

 

 

(predvideni rok: april, maj 2006)

 

 

V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o predlogu LN. Občani, organi in organizacije, krajevne skupnosti ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.

 

 

Predlog strokovnih stališč in odgovorov na pripombe in predloge, podane v času javne razgrnitve, pripravi izdelovalec LN, v sodelovanju s strokovnimi službami Mestne občine Ptuj, Skupne občinske uprave, pristojnimi institucijami in investitorji oziroma naročniki. Rok za pripravo predloga stališč in odgovorov je 15 dni po končani javni razgrnitvi.

 

 

(predvideni rok: maj 2006)

 

 

Prva obravnava na Mestnem svetu Mestne občine Ptuj

 

 

Dopolnjen predlog LN, skupaj s soglasji in mnenji ter priporočili obeh prostorskih konferenc, posreduje župan v sprejem Mestnemu svetu Mestne občine Ptuj v prvo obravnavo. Hkrati se potrdijo odgovori na pripombe iz javne razgrnitve in javne razprave. V primeru ponovnih predlogov korekcij LN na mestnem svetu, izdelovalec dopolni predlog LN tako, da upošteva potrjene pripombe.

 

 

(predvideni rok: maj, junij 2006)

 

 

Izdelava dopolnjenega predloga LN

 

 

Sprejeta stališča Mestnega sveta Mestne občine Ptuj so podlaga izdelovalcu za dopolnitev LN; izdela jo v osmih dneh ter tako, da upošteva potrjene pripombe.

 

 

(predvideni rok: junij 2006)

 

 

Pridobitev mnenj in/ali soglasij

 

 

Pripravljalec LN pozove nosilce urejanja prostora, določene v 5. členu tega programa priprave, da podajo mnenje k dopolnjenemu predlogu LN ter soglasja k projektnim rešitvam. Mnenje in/ali soglasje morajo podati najkasneje 30 dni od dneva poziva.

 

 

(predvideni rok: junij, julij 2006)

 

 

Druga obravnava na Mestnem svetu Mestne občine Ptuj in sprejetje odloka

 

 

Dopolnjen predlog LN, skupaj s soglasji in mnenji ter priporočili obeh prostorskih konferenc, posreduje župan Mestnemu svetu Mestne občine Ptuj v drugo obravnavo. Mestni svet Mestne občine Ptuj obravnava tako usklajen predlog LN ter ga sprejme z odlokom.

(predvideni rok: julij, avgust 2006)

 

 

Objava odloka

 

 

Odlok se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

(predvideni rok: julij, avgust 2006)

 

 

9. člen

 

 

(obveznosti v zvezi s financiranjem LN)

 

 

Stroške izdelave LN ter mnenj oziroma soglasij krijejo naročniki.

 

 

10. člen

 

 

(končna določba)

 

 

Ta program priprave se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

Številka: 350-05-455/05

 

 

Datum: 13. 2. 2006

 

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.,

 

 

župan Mestne občine Ptuj