New Page 2

 

Na podlagi 23. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 - popravek, 58/03 - ZZK-1) in 11. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine, št. 6/99 - prečiščeno besedilo, 2/01 in 1/03) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na svoji 32. seji, dne 25. julija 2005, sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o občinskem lokacijskem načrtu za del poselitvenega območja

 

 

P11-R4 Toplice - območje hotela in lokalne obvozne ceste

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

(podlaga za občinski lokacijski načrt)

 

 

S tem odlokom se ob upoštevanju Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04) sprejme občinski lokacijski načrt za del poselitvenega območja P 11-R4 Toplice - območje hotela in lokalne ceste v digitalni in analogni obliki.

 

 

Lokacijski načrt je izdelal URBIS d. o. o. Maribor, Svetozarevska ul. 6 pod številko 301-LN/2004 v marcu 2005.

 

 

2. člen

 

 

(vsebina odloka)

 

 

(1) Ta odlok določa: ureditveno območje, zasnovo projektnih rešitev prometne infrastrukture, zasnovo projektnih rešitev za urbanistično, krajinsko in arhitekturno oblikovanje, zasnovo projektnih rešitev energetske, vodovodne in druge komunalne infrastrukture, rešitve in ukrepe za varovanje okolja, ohranjanja narave in kulturne dediščine ter trajnostne rabe naravnih dobrin, etapnost izvedbe, obveznosti investitorjev in izvajalcev, tolerance ter nadzor nad izvajanjem te uredbe.

 

 

(2) Sestavine iz prejšnjega odstavka so obrazložene in grafično prikazane v občinskem lokacijskem načrtu, ki je skupaj z obveznimi prilogami na vpogled na Mestni občini Ptuj.

 

 

Lokacijski načrt iz prejšnjega člena vsebuje tekstualni del, grafični del ter smernice in mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

 

II. UREDITVENO OBMOČJE

 

 

3. člen

 

 

(obseg ureditvenega območja)

 

 

Obravnavano območje, se nahaja na desnem bregu Drave, jugozahodno od starega mestnega jedra Ptuj. V neposredni bližini, severno od obravnavanega območja ležijo obstoječi objekti Term Ptuj.

 

 

Območje obdelave je na severni strani omejeno z dovozno cesto do Term Ptuj, na jugovzhodu z obstoječim apartmajskim naseljem, na jugu pa z robom parcel št. 896 in 897 ter delno 898 k. o. Ptuj.

 

 

Velikost območja obdelave je 105 500 m2.

 

 

V območje obdelave so vključene naslednje parcelne številke:

 

 

3973/1, 849/9, 849/1, 4001, 849/10, 849/23, 932, 892, 893, 894, 849/4, 849/5, 849/3, 931/2, 898, 897, 895, 849/5, 849/8, 4001, 930, 966, 964, 968/2, 930, 961, 962/2, 896, 849/6, 969/2, 972/2 vse k.o. Ptuj.

 

 

Območje je po odloku o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04), z oznako P11-R4 Toplice, opredeljeno kot poselitveno območje namenjeno javni infrastrukturi.

 

 

4. člen

 

 

(namenska raba ureditvenega območja)

 

 

Osnovna namenska raba: poselitveno območje namenjeno javni infrastrukturi.

 

 

Podrobnejša namenska raba: območje za vzgojo in izobraževanje, šport, zdravstvo, socialno varstvo, kulturo, javno upravo, čaščenje in opravljanje verskih dejavnosti.

 

 

5. člen

 

 

(vrste dopustnih dejavnosti, vrste dopustnih gradenj in drugih del ter vrste dopustnih objektov glede na namen)

 

 

Vrste dopustnih dejavnosti: dejavnosti povezane z vzgojo in izobraževanjem, športom, turizmom, rekreacijo, zdravstvom, socialno varnostjo, kulturo, javno upravo, čaščenjem in opravljanjem verskih dejavnosti.

 

 

Vrste dopustnih gradenj in drugih del: novogradnje, adaptacije, dozidave, nadzidave, spremembe namembnosti, odstranitev obstoječih objektov in delne rušitve stavb s ciljem očiščenja stavbnega fonda nefunkcionalnih oz. neestetskih sestavin.

 

 

Vrste dopustnih objektov glede na namen: objekti namenjeni vzgoji in izobraževanju, športu, zdravstvu, socialnemu varstvu, kulturi, javni upravi, čaščenju in opravljanju verskih dejavnosti.

 

 

III. UMESTITEV NAČRTOVANE

 

 

UREDITVE V PROSTOR

 

 

6. člen

 

 

(merila in pogoji za graditev objektov in izvedbo drugih del)

 

 

Zasnova ureditve območja, lega, velikost in zmogljivost objektov

 

 

Predvidena je ureditev 105.500 m2 površin.

 

 

Predmet lokacijskega načrta je ureditev območja, ki zajema izgradnjo novega topliškega hotela, prometno ureditev okolice kompleksa in predvideno lokalno obvozno cesto.

 

 

Objekt hotela

 

 

Predvideno območje urejanja topliškega hotelskega kompleksa znaša 26.500 m2.

 

 

Velikost objekta hotela je neto notranje površine 13.493 m2.

 

 

Novi HOTEL 4* je zasnovan tako, da je pritličje nekoliko dvignjeno nad terenom. Absolutna kota 223.60 je relativna kota ± 0.00 in predstavlja v tem projektu vrh finalnega tlakovanja pritličja hotela. Absolutna kota 223.10 je relativna kota -1.50 in predstavlja korigirano koto obstoječega cestišča, na katerega se s prometnicami navezuje novi objekt.

 

 

Hotel bo obsegal pet etaž (K+P+3): klet, pritličje in tri nadstropja. Na strehi bo osrednji del med tremi kraki namenjen strojnici za prezračevanje in plinski kotlovnici. Omenjeni del bo imel lastno funkcionalno streho.

 

 

Programi, ki jih bo vseboval in nudil gostom novi hotel so sledeči: sobe za goste, gostinstvo, kongresni del, bazenski del s savnami, wellnes program in zdravstvo, lokali za najem, garaža ter uprava term.

 

 

Oblikovanje zunanje podobe objekta

 

 

Predvideni hotel je oblikovan s tremi kraki etažnosti K+P+3 kot sodobna ploskovna fasada z asimetrično urejenimi balkonskimi odprtinami. Posamezne ploskve se tudi barvno obdelane v sorodnih nijansah.

 

 

Krožni dodatki parterja etažnosti K+P so pretežno oblikovani kot steklena transparentna fasada, ki omogoča stik obiskovalcev z zunanjo okolico.

 

 

Strehe bodo ravne, na bazenskem delu bo streha ločna na konstrukciji iz lepljenih nosilcev in na strehi nad 3. nadstropjem bo lahka ločna konstrukcija, predvidena kot maska horizontalnega razvoda prezračevalnih kanalov.

 

 

Nosilna konstrukcija bo AB skelet z delom vmesnih zidov. Na vsakem drugem polju nadstropij bo vmesni zid iz lahke montažne konstrukcije.

 

 

Ureditev okolice objektov

 

 

Koncept ureditve odprtih površin se navezuje na obstoječe značilnosti prostora in zasnovo razporeditve dejavnosti na območju. Obstoječe urejene zelene površine se v največji možni meri ohrani in vključi v ureditev odprtega prostora.

 

 

Odprte površine se urejajo predvsem kot javne zelene površine v funkciji členitve in soooblikovanja prostora. Odprte površine se uredi s travnatimi površinami in zasaditvijo s skupinami okrasnih dreves, grmovnic in pokrovnih rastlin. Zaradi ločitve območja se proti prometnim površinam zasadijo drevoredi. Na severovzhodu objekta se predvidi ustrezna zazelenitev, v obliki visokega drevja, da se omili pogled na nov objekt in zaščiti veduta oziroma pogled s Ptujskega gradu.

 

 

Zelene površine je potrebno funkcionalno povezati s peš potmi s širšim zelenim zaledjem. Ustrezno utrjene in urejene poti mora spremljati zasaditev in urbana oprema.

 

 

Detajlnejša določitev rastlinskih vrst, kvantifikacija in oprema odprtih površin se določi s projektno dokumentacijo zunanje ureditve, ki mora upoštevati celotno zasnovo ureditve zelenih površin in značaj prostora.

 

 

IV. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV PROMETNE, ENERGETSKE, KOMUNAL-

 

 

NE IN DRUGE GOSPODARSKE INFRASTRUKTURE

 

 

7. člen

 

 

(skupne določbe)

 

 

Za predvideno infrastrukturo se izdela tehnična dokumentacija, v skladu z veljavno zakonodajo. Pri izdelavi tehnične dokumentacije je potrebno upoštevati predpisane minimalne horizontalne in vertikalne odmike, zahteve upravljalcev ter vsa zakonska določila predpisov o sanitarnem, higienskem in požarnem varstvu.

 

 

8. člen

 

 

(prometna infrastruktura)

 

 

Cestne ureditve

 

 

Kot osnovo za celotno obravnavano ure-

 

 

ditev je potrebno na celotni dolžini (cca 500,00 m) rekonstruirati oz. na novo zgraditi glavno dovozno cesto, preko katere se bo odvijal ves promet z motornimi vozili, pešci in kolesarji. Nova prometnica (cesta) je na predmetnem odseku zasnovana z elementi kot sledi:

 

 

- vozišče 2 x 3,00 m       6,00 m

 

 

- srednji delilni otok

 

 

            1 x 2,00m         2,00 m

 

 

- pločnik (obojestranski)

 

 

            2 x 2,50 m        5,00 m

 

 

Skupaj:                        13,00 m

 

 

Iz južne strani nove prometnice je predvidenih sedem priključkov in sicer:

 

 

-           na skrajnem severo-zahodnem robu priključek bodoče (nove) povezovalne ceste, katere lega in potek sta razvidni iz grafičnih prilog,

 

 

-           nasprotni priključka za avtokamp in igrišča je predviden dovoz do hotela in hotelske garaže, ki se nahaja v kletni etaži. Prav tako se preko tega priključka "napajajo" parkirišča severno in južno od le tega.

 

 

-           Nasproti priključka za objekte Terme Ptuj in kompleksa bazenov, je kot centralni dovoz predvideno krožno priključevanje za bodoči hotelski objekt z dvema priključkoma na cesto.

 

 

-           Nasproti obstoječe "kolesarnice" je lociran priključek nove dovozne in povezovalne interne ceste, ki bo služila za dovoze in dostope do garaže ter parkirnih površin na južni strani. Preko te povezovalne ceste bo izvedena tudi navezava na Mlinsko cesto in omogočena dostava ter intervenca za potrebe hotelskega objekta.

 

 

-           Sledi priključek, ki je izključno namenjen dovozu (izvozu) za parkirišča ob severni in južni strani le-tega.

 

 

Severno-zahodni rob območja obdelave lokacijskega načrta predstavlja nova povezovalna cesta, ki je zasnovana z elementi vozišča 6,00 m (2 x 3,00 m) in obojestranskim pločnikom v širini po 2,50 m, kot skupna peš in kolesarska pot.

 

 

Enake elemente ureditve ima tudi južna povezovalna cesta, ki se v smeri jugo-vzhod nadaljuje, v smeri severa in severvzhoda pa priključuje na obstoječo ulico skozi apartmajsko naselje in na novo povezovalno interno cesto skozi parkirišče.

 

 

Vse interne (notranje) dovozne ceste in ceste med parkirišči so široke 6,00 m, razen v garaži, kjer znaša ta širina 6,50 m. Parkirna mesta so dolžine 5,00 m in širine 2,50 m. V južnem delu je ob parkirišču predvidena še možnost odstave za 3 avtobuse.

 

 

Mirujoči promet

 

 

Na osnovi opredeljenih površin za potrebe odstave se le-te nahajajo znotraj območja obdelave ob cesti in ob jugo-vzhodni strani bodočega hotelskega objekta.

 

 

Na ta načina je na parkirnih površinah vzdolžno ob cesti predvidenih cca 220 parkirnih mest. Neposredno ob jugo-vzhodni strani hotelskega objekta je predvideno dvonivojsko parkiranje s kapaciteto 127 parkirnimi mesti v kletni etaži in 66 parkirnimi mesti na strehi. Ob jugo-vzhodni strani prečne dovozne ceste je še nivojsko parkirišče s kapaciteto 86 parkirnimi mesti. Za potrebe zaposlenih je predvidenih 28 parkirnih mest. Ob dovozni cesti do hotela oz. hotelske garaže je lociranih še 64 parkirnih mest.

 

 

Sam hotelski objekt ima v kletni etaži garažo za goste hotela s kapaciteto cca 45 parkirnih mest.

 

 

Skupna kapaciteta parkirnih mest znaša cca 630., kar načeloma zadovoljuje tudi povprečne poletne obremenitve.

 

 

Za potrebe avtobusov so predvidena 3-4 parkirna/odstavna mesta vzdolžno ob parkirišču s kapaciteto 57.

 

 

Peš in kolesarski promet

 

 

Pešci in kolesarji so ob glavni prometnici vodeni obojestransko na od vozišča ločenih pločnikih, ki so kot skupna peš in kolesarska pot v širini min. 2,50 m. Znotraj območja so kolesarji vodeni v sklopu vozišča, pešci pa po pločnikih, kjer so predvideni. Odstava koles je privzeta iz obstoječega stanja (kolesarnica).

 

 

Dostava, intervencija

 

 

Zagotovljena je preko osnovne dovozne ceste, interne prečne povezave in eno-

 

 

smerne transportne poti do jugo-vzhodnega vogala hotelskega objekta z navezavo na obstoječe in predvidene dovozne ulice in poti.

 

 

Javni prevozi

 

 

Posebnih avtobusnih postajališč za način javnih prevozov ni predvidenih, saj na predmetni glavni prometnici ne obstajajo linije javnih prevozov. Za potrebe turističnih avtobusov so na razpolago že prej omenjena odstavna mesta.

 

 

Prometni režim

 

 

Primarno prednostno potezo predstavlja osnovna dovozna cesta in vsi ostali priključki na njo so prometno podrejeni.

 

 

9. člen

 

 

(energetska infrastruktura)

 

 

Za zagotovitev oskrbe z električno energijo je potrebno izvesti naslednje:

 

 

-           po potrebi prestaviti obstoječe elektro omrežje,

 

 

-           zgraditi novo TP ustrezne moči s pripadajočo vključitvijo v SN omrežje,

 

 

-           zgraditi nov NN razvod.

 

 

V sklopu predvidenih prometnic in ureditve okolja se predvidi tudi ustrezno omrežje javne razsvetljave.

 

 

10. člen

 

 

(komunalna infrastruktura)

 

 

Vodooskrba

 

 

Vodovodni priključek za potrebe hotela se lahko izvede iz obstoječega vodo-

 

 

vodnega cevovoda, preko ustrezno dimenzioniranega vodomera za požarne in sanitarne potrebe. Vodomerno mesto se izvede na začetku kompleksa v tipski vodomerni jašek.

 

 

Odvajanje odpadnih voda

 

 

Pri načrtovanju kanalizacije je potrebno upoštevati določila Odloka o odvajanju in čiščenju komunalnih odpadnih in pada-

 

 

vinskih voda na območju MO Ptuj.

 

 

Potrebno je predvideti ločen sistem kanalizacije.

 

 

Padavinske vode iz streh in padavinske vode iz povoznih površin je potrebno očistiti na ustrezno dimenzioniranih peskolovih in lovilcih olj in jih voditi v vodotok.

 

 

Odvajanje čistih padavinskih voda iz utrjenih površin in strešin je potrebno urediti v skladu z 92. členom ZV (Ur. list RS, št. 67/02) in sicer na tak način, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok pada-

 

 

vinskih voda pred iztokom v površinske odvodnike.

 

 

Fekalne vode se vodijo v obstoječi kanalizacijski sistem. Gravitacijski priključki so dovoljeni samo za dele objekta nad terenom, v primeru izvedbe kleti ali garaž se predvidi ustrezno prečrpavanje.

 

 

Za odvodnjo komunalnih odpadnih voda naj se načrtuje vodotesna kanalizacija, ki naj bo navezana na obstoječo kanalizacijo.

 

 

Za obravnavano območje se naj načrtuje ločen sistem odvajanja za padavinske in komunalne odpadne vode iz objektov.

 

 

11. člen

 

 

(druga infrastruktura)

 

 

Telekomunikacijsko omrežje

 

 

Predvideni objekt se lahko naveže na obstoječe TK kabelsko omrežje iz TC PTUJ BREG 2069.

 

 

Po potrebi se ustrezno prestavi oz. zaščiti obstoječe TK omrežje.

 

 

Plinovod in ogrevanje

 

 

Predvideni objekt se lahko naveže na obstoječe plinovodno omrežje DN 150.

 

 

Ogrevanje je lahko iz obstoječe kotlovnice oz. iz predvidene v objektu.

 

 

V. REŠITVE IN UKREPI ZA VAROVANJE OKOLJA, OHRANJANJE NARAVE, VARSTVO KULTURNE DEDIŠČINE TER TRAJNOSTNO RABO NARAVNIH DOBRIN

 

 

12. člen

 

 

(merila in pogoji za varstvo okolja)

 

 

Varovanje voda

 

 

Pri predvidenih posegih je potrebno upoštevati 37. člen ZV (Ur. list RS, št. 67/02), ki določa, da na vodnem in priobalnem zemljišču ter na območju presihajočih jezer ni dovoljeno posegati v prostor, razen v posebnih primer, kadar gre za objekte grajenega javnega dobra, ukrepe, ki se nanašajo na izboljšanje hidromorfoloških in bioloških lastnosti površinskih vod, ukrepe, ki se nanašajo na ohranjanje narave, gradnjo objektov za rabo voda, zagotovitev varnosti in dr.

 

 

Pri predvidenih posegih je potrebno upoštevati varovanje priobalnega zemljišča in sicer pri vodotokih 1. reda 15 metrov od meje vodnega zemljišča in pri vodotokih 2. reda 5 metrov od meje vodnega zemljišča, kot to določa 14. člen Zakona o vodah (Ur. list RS, št. 67/02, ZV-1).

 

 

Varovanje zraka

 

 

Upoštevati je potrebno določila Zakona o varstvu okolja (Ur. list RS, št. 41/04), Uredbe o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih snovi v zraku (Uradni list RS, št. 73/94) in Uredbe o emisiji snovi v zraku iz kurilnih naprav (Ur. list RS, št. 73/94).

 

 

Po Sklepu o določitvi območij in stopnji onesnaženosti zaradi žveplovega dioksida, dušikovih oksidov, delcev, svinca, benzena, ogljikovega monoksida in ozona v zunanjem zraku (Ur. list RS, št. 72/03) spada obravnavano območje v II. stopnje onesnaženosti zraka.

 

 

Varstvo pred hrupom

 

 

V okviru načrtovanja predvidene prostorske uredite na obravnavanem območju je potrebno skladno z določili Uredbe o hrupu v naravnem in življenjskem okolju (Uradni list RS, št. 45/95 in št. 66/96):

 

 

- upoštevati zahteve, ki se nanašajo na nedopustnost prekoračitve predpisane mejne ravni za vir hrupa po 12. členu zgoraj navedene uredbe, oziroma povzročanja čezmerne obremenitve s hrupom v območju, kjer predpisane mejne ravni niso presežene; niti ne povzročanja čezmerne obremenitve s hrupom v območju, kjer je obremenitev s hrupom čezmerna;

 

 

- v primeru, da je v okviru določitve obstoječe obremenjenosti okolja s hrupom ugotovljeno, da je celotna obremenjenost s hrupom presežena, je vsakršen nadaljnji poseg možen le pod pogojem, da se predhodno sanira obstoječe stanje in da poseg ne pomeni take dodatne obremenitve okolja s hrupom, ki ne bi bile skladne s predpisanimi mejnimi vrednostmi emisij ravni hrupa.

 

 

Odvoz komunalnih odpadkov se zagotovi v skladu z veljavnim predpisom, ki ureja področje ravnanja s komunalnimi odpadki.

 

 

Zavarovanje plodne zemlje

 

 

Investitor je v času gradnje dolžan poskrbeti za zavarovanje plodne zemlje pred uničenjem, deponirati jo mora na določeno lokacijo za njeno začasno shranjevanje in nadaljnjo uporabo.

 

 

13. člen

 

 

(ohranjanje narave)

 

 

Na območju, ki ga obravnava občinski lokacijski načrt za del poselitvenega območja P11-R4 Toplice - območje hotela in lokalne obvozne ceste, se nahajajo ekološko pomembno območje in posebno varstveno območje.

 

 

Koda: 41500

 

 

EKOLOŠKO POMEMBNO OBMOČJE: Drava-spodnja

 

 

Značilnosti in ocena stanja: Poplavno območje in nižinski tok Drave med Mariborom in Središčem ob Dravi je kompleksen ekosistem z veliko pestrostjo habitatov in vrst, življenjski prostor ogroženih živalskih in rastlinskih vrst, evropsko pomemben selitveni koridor in prezimovališče ptic.

 

 

Koda: SI 5000011

 

 

POSEBNO VARSTVENO OBMOČJE: Drava

 

 

Ptujsko jezero z Dravo med Mariborom in Ormožem ter ormoškim jezerom je naj-

 

 

pomembnejše prezimovališče in preletna postaja vodnih ptic v Sloveniji, edino območje v Sloveniji, kjer redno prezimuje nad 20.000 vodnih ptic. Habitat ogroženih rastlinskih in živalskih vrst, uvrščenih na Dodatka II in IV FFH Directive EU.

 

 

Za varstvo ekološko pomembnega območja Drava - spodnja naj se upoštevajo tudi naslednje varstvene usmeritve:

 

 

-           za zasaditev predvidene bariere ograjenega bazenskega kompleksa naj se uporabijo predvsem samonikle plodonosne grmovne vrste,

 

 

-           predvidena parkovna zasaditev zelenih površin naj v mogočih okvirih smiselno posnema krajevno značilno vegetacijo.

 

 

Pri načrtovanju posegov v prostor se upoštevajo usmeritve, izhodišča in pogoji za ohranjanje biotske raznovrstnosti navedeni v strokovnem gradivu "Naravovarstvene smernice za občinski lokacijski načrt za del poselitvenega območja P11-R4 Toplice - območje hotela in lokalne obvozne ceste" (ZRSVN, OE Maribor, december 2004), ki so priloga temu odloku in se hranijo na sedežu Mestne občine Ptuj.

 

 

14. člen

 

 

(varstvo kulturne dediščine)

 

 

Območje lokacijskega načrta P11-R4 Toplice se nahaja severovzhodno ob arheološkem najdišču Ptuj-Desni breg, razglašenim z Odlokom o razglasitvi nepremičnih kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Ptuj (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj št. 35/89, pod št. 1.1.0.044.) in evidenčno številko dediščine v RKD 9156, oziroma v njegovem vplivnem območju.

 

 

V strokovnih podlagah za varstvo kulturne dediščine za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Ptuj, ki jih je izdelal Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije OE Maribor v letu 2000, je bilo območje arheološkega najdišča Ptuj-Desni breg na osnovi starejših arheoloških najdb in aeroposnetkov zemljišč (ki kažejo anomalije v rasti poljščin, ki jih je možno interpretirati delno kot posledico arheoloških struktur pod površino), razširjeno tudi na območje, ki ga delno zajema predložen lokacijski načrt P11-R5 Toplice.

 

 

Predhodni kulturnovarstveni pogoji:

 

 

1.         Pri vseh zemeljskih posegih na območju predvidene prostorske ureditve P11-R5 Toplice je potrebno opravljati stalni arheološki nadzor z dokumentiranjem zemeljskih plasti, v primeru arheoloških najdb pa je potrebno zagotoviti arheološka zavarovalna izkopavanja s postizkopavalno obdelavo gradiva.

 

 

2.         Stroške arheoloških zavarovalnih del krije investitor izgradnje, ki sklene z izvajalcem teh del pogodbo po predračunu.

 

 

3.         Investitor kakor tudi izvajalec zemeljsko gradbenih del morata upoštevati morebiten zamik roka končanja gradbenih del zaradi arheoloških zavarovalnih del. Upoštevati je potrebno tudi morebitno povečanje strojnih zemeljskih del v primeru arheoloških najdb.

 

 

4.         Investitor pisno obvesti vsaj 30 dni prej izvajalca arheoloških zavarovalnih del ZVKDS OE Maribor z Izpostavo na Ptuju o terminu nameravanega posega na zemljišču. Za arheološka zavarovalna izkopavanja je namreč poleg sklenitve pogodbe ter priprave elaboratov in ukrepov za varstvo pri delu potrebno pridobiti tudi dovoljenje za arheološke raziskave pri komisiji Ministrstva za kulturo.

 

 

VI. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI

 

 

15. člen

 

 

(varstvo pred požarom)

 

 

V skladu z 22. členom Zakona o varstvu pred požarom (ZVPoz-A, Uradni list RS, št. 71/93 in 87/01) je potrebno upoštevati prostorske, gradbene in tehnične ukrepe, s katerimi bodo zagotovljeni:

 

 

-           pogoji za varen umik ljudi in premoženja,

 

 

-           potrebni odmiki med objekti oziroma ustrezna požarna ločitev objektov, s čimer bodo zagotovljeni pogoji za omejevanje širjenja ognja ob požaru (če odmiki niso določeni s posebnim predpisom, se lahko uporabi smernica SZPV 204, požarnovarnostni odmiki med stavbami),

 

 

-           prometne in delovne površine za intervencijska vozila (SIST DIN 14090, površine za gasilce na zemljišču),

 

 

-           viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje (pravilnik o tehničnih normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov (Uradni list SFRJ, št. 30/91).

 

 

Pri načrtovanju prostorskega akta se morajo upoštevati tudi požarna tveganja, ki so povezana:

 

 

-           s povečano možnostjo nastanka požara zaradi požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov,

 

 

-           z vplivi obstoječih in novih industrijskih objektov in tehnoloških procesov,

 

 

-           z možnostjo širjenja požara med posameznimi poselitvenimi območji.

 

 

V fazi izdelave projektne dokumentacije, pa je v smislu projektnih pogojev potrebno v skladu s 15. členom pravilnika o študiji požarne varnosti (Ur. list RS, št.13/1998 in 72/2001) za načrtovane objekte oz. kompleks v celoti izdelati študijo požarne varnosti, v kateri morajo biti predvideni vsi pasivni in aktivni ukrepi varstva pred požarom v skladu s 5. in 6. členom tega pravilnika, ki bodo med zgoraj naštetimi pogoji še dodatno opredelili:

 

 

-           pogoji za pravočasno odkrivanje, obveščanje, omejitev širjenja in učinkovito gašenje požara,

 

 

-           pogoje za preprečevanje in zmanjševanje škodljivih posledic požara za ljudi, premoženje in okolje.

 

 

VII. ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE IN TOLERANCE

 

 

16. člen

 

 

(etape, tolerance)

 

 

V prvi fazi je predvidena izgradnja hotelskega kompleksa s prometnim dostopom, parkirnimi površinami in komunalno ter energetsko infrastrukturo.

 

 

Izgradnja obvozne ceste je predvidena v kasnejši fazi.

 

 

Površine (ali samo njihov del) v tem ožjem območju, ki se ne uporabijo v sedanji fazi gradnje hotela in lokalne obvozne ceste, se namenijo za zelenice.

 

 

Možna je širitev urejanja zunanjih površin (parki, bazeni, rekreacijske, športne površine) za potrebe hotela oz. Toplic.

 

 

Tolerance objekta:  višinske ± 2.00 m

 

 

                          tlorisne ± 4.00 m.

 

 

Z ozirom na ugotovljeno sestavo temeljnih tal in predvideno višinsko zasnovo objekta je predlagano plitvo temeljenje objekta v globini cca 2,00 m pod koto terena, tj. na absolutni koti 219,50.

 

 

VIII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV

 

 

17. člen

 

 

Investitor mora v okviru načrtovane investicije izvesti vse objekte cestne, komunalne in energetske infrastrukture.

 

 

IX. USMERITVE ZA DOLOČITEV MERIL IN POGOJEV PO PRENEHANJU VELJAVNOSTI LN

 

 

18. člen

 

 

Po prenehanju veljavnosti LN so na območju možne adaptacije, rekonstrukcije, rušitve, dozidave, nadzidave, vzdrževalna dela, zunanje ureditve, postavitve enostavnih objektov v skladu s prostorskimi ureditvenimi pogoji (občinskim redom) oziroma veljavno zakonodajo, ki velja za širše območje.

 

 

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

19. člen

 

 

(vpogled v občinski lokacijski načrt)

 

 

Lokacijski načrt je stalno na vpogled v prostorih Mestne občine Ptuj in na spletni strani Mestne občine Ptuj: www.ptuj.si.

 

 

20. člen

 

 

(nadzor)

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja pristojna inšpekcija.

 

 

21. člen

 

 

Ta odlok začne veljati 8. dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

Številka: 350-04-52/04

 

 

Datum: 25. 7. 2005

 

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.,

 

 

župan Mestne občine Ptuj