Na podlagi 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 in 43/89 ter Ur. list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) ter 16. člena Statuta Občine Duplek (MUV, št. 8/99) je Občinski svet Občine Duplek na 13. redni seji, dne 7. decembra 2000, določil
 
P R O G R A M
 
priprave prostorskih ureditvenih pogojev v občini Duplek
 
 
1.0. UVOD
 
Občinski svet Občine Duplek je na svoji 11. seji dne 21. 06. 2000 sprejel Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Maribor za obdobje 1986 - 2000 in družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 - 1990 za območje Občine Duplek, v letu 2000 (Prostorski plan Občine Duplek; MUV, št. 13/2000).
 
 
S sprejetjem navedenega akta je za svoje območje zaključil postopek priprave in sprejemanja prostorskih sestavin planskih aktov, ki ga je pričel v letu 1996.
 
 
Sprejeti prostorski akt vsebuje nekatere bistvene prostorske odločitve, ki naj omogočijo izvajanje najpomembnejših investicij v občini. Ob tem vsebuje odločitve, ki podajajo pomembne usmeritve za urejanje prostora v bodoče in s tem omogočajo realizacijo in vodenje zastavljene prostorske politike v občini.
 
 
Na izvedbeni ravni, t.j. kot podlaga za dovoljevanje večine posegov v prostor, velja za območje občine Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje v Občini Maribor (MUV, št. 11/93), ki ga je Skupščina Občine Maribor na sejah svojih zborov sprejela v oktobru 1993.
 
 
Že iz primerjave datumov sprejema obeh naštetih aktov je razvidno, da gre za precejšnje časovno odstopanje, zaradi katerega akta med seboj ne moreta biti usklajena. V večih vsebinskih segmentih si celo nasprotujeta, ker bistveno otežuje vodenje prostorske politike in izvajanje posegov v prostor.
 
 
Če ob tem vemo še, da prostorska zakonodaja jasno določa hierarhijo prostorskih aktov (izhodiščni je planski akt, njemu podrejeni pa je izvedbeni akt - torej tudi prostorski ureditveni pogoji), je potreba po medsebojni formalni in vsebinski uskladitvi obeh nivojev aktov še bolj izpostavljena.
 
2.0. RAZLOGI ZA PRIPRAVO PROSTORSKIH
 
UREDITVENIH POGOJEV (PUP)
 
 
Najpomembnejši razlogi za pripravo PUP za Občino Duplek so:
 
a) Uskladitev s prostorskimi sestavinami veljavnih planskih aktov občine
PUP za podeželje v Občini Maribor iz leta 1993, na osnovi katerih se še vedno izdaja večina dovoljenj za posege v prostor v Občini Duplek, je v marsičem zastarel in v nasprotju z odločitvami, sprejetimi v planu občine. Zaradi tega ne omogoča kvalitetnega urejanja prostora v skladu s potrebami in predpisi ter ne upošteva odločitev Občinskega sveta Občine Duplek, ki so opredmetene v prostorskem planu občine iz leta 2000. To je tudi razumljivo, saj je bil občinski prostorski plan sprejet v letu 2000, PUP pa v letu 1993 in objektivno ne more povzemati prevrednotenih in ažurnih odločitev o urejanju prostora v občini.
 
 
Hierarhija prostorskih aktov pa je pri tem jasna in z Zakonom o urejanju prostora in Zakonom o urejanju naselij in drugih posegov v prostor nedvoumno postavljena: občinski planski akt predstavlja izhodišče za urejanje prostora, izvedbeni akt pa se pripravi na njegovi osnovi, upošteva odločitve iz njega in mora biti z njim usklajen. Če je planski akt povedal, kaj in kje se bo urejalo in izvajalo v občini, pove izvedbeni akt le še, kako se bo urejalo in izvajalo.
 
 
V primeru, da sta navedena akta med seboj neusklajena, določa zakon, da mora občina z odlokom ugotoviti, da izvedbenega akta zaradi neusklajenosti s planskim ne more izvajati, dokler ga ne uskladi.
 
 
Tej ugotovitvi nato logično sledi uskladitev v obliki sprememb in dopolnitev ali sprejema novega akta, ki se izvede po postopku, določenem v zakonu.
 
 
Uskladitev izvedbenega akta s prostorskim planom občine obsega:
 
 
vsebinsko uskladitev (v tem smislu, da se v izvedbeni akt povzamejo vsebinske odločitve iz prostorskega plana);
 
 
formalno uskladitev (v tem smislu, da se v izvedbeni akt povzamejo formalni statusi iz prostorskega plana).
 
b) Uskladitev z zakonodajo, sprejeto po letu 1993, ki vpliva na urejanje in izvajanje posegov v prostor
Poleg v predhodni točki navedenega razloga so med pomembnimi razlogi, ki narekujejo potrebo po izdelavi PUP, tudi spremembe zakonodaje, zlasti:
 
 
Zakon o kmetijskih zemljiščih iz leta 1996, ki je bistveno spremenil pogoje za poseganje na kmetijska zemljišča;
 
 
Spremembe in dopolnitve zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor iz leta 1997, ki je razširil obseg posegov, ki jih je mogoče izvajati na podlagi PUP;
 
 
Zakon o kulturni dediščini in Zakon o ohranjanju narave iz leta 1999, ki sta bistveno spremenila postopke vključevanja ustreznih strokovnih in upravnih služb iz teh področij v postopke urejanja prostora.
 
c) Vsebinska preveritev in redefiniranje nekaterih odločitev iz PUP za podeželje v Občini Maribor
Ob formalnih razlogih, ki zahtevajo izdelavo PUP, je v postopku priprave akta potrebno preveriti oz. dodatno opredeliti tudi mnoga vsebinska določila, brez katerih lahko poseganje v prostor poteka le improvizirano (npr. določila o velikosti gradbene parcele in načinu izvajanja parcelacij zemljišč, merila za opredeljevanje funkcionalnih zemljišč idr.).
 
 
Najmanj zaradi vsega zapisanega je nujno potrebno pripraviti in sprejeti PUP, ki bodo ustrezali potrebam občine, ki bodo usklajeni s
 
 
prostorskimi sestavinami planskih aktov Občine Duplek, spremenjenimi in dopolnjenimi v letu 2000, in ki bodo v opredelitvah prilagojeni veljavni zakonodaji.
 
3.0. OSNOVE ZA PRIPRAVO PUP
3.1. Naročnik in izdelovalec PUP
 
 
N a r o č n i k PUP je Občina Duplek, Cesta 4. julija 106, 2241 Sp. Duplek.
 
I z d e l o v a l e c PUP bo izbran v postopku zbiranja ponudb za izdelavo PUP, ki ga bo pripravil in izvedel naročnik.
3.2. Zakonske podlage in obseg priprave PUP
Pri izdelavi PUP bodo upoštevani naslednji predpisi:
 
 
Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97);
 
 
Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS, št. 14/85);
 
 
- Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS, št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi sprejeti ustrezni podzakonski predpisi;
 
 
- Zakon o stavbnih zemljiščih (Ur. list RS, št.44/97);
 
 
- Zakon o gozdovih (Ur. list RS, št. 30/93);
 
 
- Zakon o kmetijskih zemljiščih (Ur. list RS, št. 59/96);
 
 
- Zakon o varstvu kulturne dediščine (Ur. list RS, št. 7/99);
 
 
- Zakon o ohranjanju narave (Ur. list RS, št. 56/99);
 
 
- Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Ur. list RS, št. 64/94);
 
 
- Zakon o javnih cestah (Ur. list RS, št. 29/97);
 
 
- drugi predpisi, ki veljajo za posamezne sestavine okolja ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.
 
 
Priprava PUP bo obsegala izdelavo tekstualnega (odlok z ustrezno obrazložitvijo, utemeljitvami, opisi, pojasnili ipd.) in grafičnega dela ter faze osnutka, predloga in končnih elaboratov PUP.
 
 
V postopku bodo za pripravo osnutka pridobljeni pogoji ter mnenja organov in organizacij, na akt pa bodo pridobljena tudi ustrezna soglasja.
 
 
Pred samo izdelavo PUP bodo izdelane ustrezne strokovne podlage, na katerih bodo temeljile odločitve v PUP.
 
3.3. Strokovne podlage in veljavni planski akti
Pri izdelavi PUP se upoštevajo in uporabijo naslednja gradiva:
 
 
Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Maribor za obdobje 1986 - 2000 in družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 - 1990 za Območje Občine Duplek, v letu 2000 (Prostorski plan Občine Duplek; MUV, št. 13/2000) ter izhodiščni planski akti, ki so bili z navedenim odlokom spreminjani in dopolnjevani:
 
 
Dolgoročni plan Občine Maribor za obdobje 1986 - 2000 (MUV, št. 1/86, 16/87 in popravek v 19/87, 7/93 in popravek v 8/93, 8/94)
 
 
Prostorske sestavine Družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 - 1990 (MUV, št. 12/86, 20/88, 22/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92, 7/93 in popravek v 8/93, 8/94)
 
 
Odlok o kategorizaciji občinskih cest (MUV, št. 16/99);
 
 
Odlok o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju Občine Maribor (MUV, št. 5/92);
 
 
Odlok o razglasitvi naravnih znamenitosti na območju Občine Maribor (MUV, št. 17/92).
 
 
Kot prva faza izdelave projekta se pripravijo strokovne podlage, ki vsebujejo zlasti:
 
 
- analizo in opis stanja prostorske planske in izvedbene dokumentacije na območju občine;
 
 
- predlog območja, za katerega se izdelajo PUP, členjeno na območje, ki ga s PUP urejamo trajno in območje, ki ga s PUP urejamo do sprejetja prostorskih izvedbenih načrtov;
 
 
- opis in analizo stanja na področju poselitve (ureditvena območja naselij, stavbna zemljišča na območjih razpršene gradnje, druga območja za poselitev);
 
 
- opis in analizo stanja na področjih prometne, komunalne in energetske infrastrukture, ki podpirajo področje poselitve;
 
 
- nabor ostalih vsebinskih in formalnih problemov, ki jih je potrebno razrešiti v PUP, s predlogi za njihovo razrešitev.
 
4. PRIPRAVA OSNUTKA PUP
4.1. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka PUP
Na osnovi strokovnih podlag bo izdelovalec PUP pripravil primerno gradivo za pridobivanje pogojev organov in organizacij, ki morajo pred pričetkom priprave osnutka PUP podati pogoje, smernice in mnenja za njegovo pripravo.
 
4.2. Organi in organizacije, ki morajo pred pričetkom izdelave osnutka PUP podati pogoje za njegovo pripravo
Pred pričetkom priprave PUP morajo v skladu s 35. členom Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji organi in organizacije:
 
 
- Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;
 
 
- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;
 
 
- Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo
 
 
- Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste;
 
 
- Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor;
 
 
- Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor;
 
 
- Zavod za gozdove Slovenije;
 
 
- ELES - Elektro Slovenija, d.o.o.;
 
 
- Elektro Maribor, Javno podjetje za distribucijo električne energije d.d.;
 
 
- Telekom Slovenije d.d.;
 
 
- Mariborski vodovod, javno podjetje d.d.;
 
 
- Nigrad, Javno komunalno podjetje d.d.;
 
 
- Komunalno podjetje Ptuj d.d.;
 
 
- Občina Duplek oz. javne gospodarske službe v delih, kjer so upravljalci javne gospodarske infrastrukture.
 
 
Če kdo od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.
 
4.3. Izdelava osnutka PUP
Na osnovi razpoložljivih podlag in pridobljenih pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec PUP pripravil osnutek PUP.
 
 
Osnutek PUP bo vseboval:
 
 
- tekstualni del s potrebnimi opisi, obrazložitvami in utemeljitvami PUP ter pogoji organov oz. organizacij;
 
 
- kartografski del s potrebnimi izseki in prikazi na PKN oz. TTN v merilu 1:5000 ter po potrebi TK v merilu 1:25000;
 
 
- osnutek odloka o PUP z vsebino, kot jo določa zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor ter specificira navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov.
 
5. SPREJEMANJE PUP
5.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka PUP
V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bo župan predložil osnutek PUP Občinskemu svetu Občine Duplek in mu predlagal, da ga potrdi ter posreduje v javno razgrnitev in obravnavo.
 
5.2. Javna razgrnitev osnutka PUP
V skladu s 37. in 38. členom Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutka PUP.
 
 
Javna razgrnitev bo trajala 30 dni.
 
 
V času javne razgrnitve bo občinska uprava Občine Duplek organizirala javne obravnave na sedežu občine in na sedežih vaških skupnosti.
 
 
Občani bodo o javnih obravnavah obveščeni na primeren način.
 
5.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi
V času javne razgrnitve in javnih obravnav bo občinska uprava Občine Duplek zbirala in evidentirala vse pisne in ustne pripombe ter predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku PUP.
 
 
Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec PUP strokovno obdelal ter do njih pripravil strokovna stališča z opredelitvijo, ali se pripombo upošteva ali ne.
 
 
O utemeljenosti pripomb in predlogov bo odločil Občinski svet občine Duplek.
 
 
Občinska uprava bo poskrbela, da bodo vsi, ki so dali pripombe in predloge, pa jih Občinski svet Občine Duplek ni sprejel, ustrezno seznanjeni z razlogi, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.
 
5.4. Priprava usklajenega predloga PUP
Na podlagi stališč občinskega sveta do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo izdelovalec osnutek PUP dopolnil v usklajeni predlog PUP.
 
 
Predlog PUP bo vseboval enake sestavine kot osnutek PUP s tem, da se bo razen vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vseboval tudi soglasja pristojnih organov in organizacij k PUP.
 
 
Župan bo usklajeni predlog PUP poslal v sprejetje Občinskemu svetu Občine Duplek.
 
5.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu PUP
Na usklajeni predlog PUP bo izdelovalec PUP pridobil soglasja naslednjih pristojnih organov in organizacij:
 
 
- Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;
 
 
- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;
 
 
- Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo
 
 
- Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste;
 
 
- Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor;
 
 
- Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor;
 
 
- Zavod za gozdove Slovenije;
 
 
- ELES - Elektro Slovenija, d.o.o.;
 
 
- Elektro Maribor, Javno podjetje za distribucijo električne energije d.d.;
 
 
- Telekom Slovenije d.d.;
 
 
- Mariborski vodovod, javno podjetje d.d.;
 
 
- Nigrad, Javno komunalno podjetje d.d.;
 
 
- Komunalno podjetje Ptuj d.d.;
 
 
Občina Duplek oz. javne gospodarske službe v delih, kjer so upravljalci javne gospodarske infrastrukture.
 
 
V primeru, da kdo od navedenih organov oz. organizacij o izdaji soglasja oz. mnenja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom PUP soglaša.
 
5.6. Sprejetje odloka o PUP
Župan bo usklajeni predlog PUP s pridobljenimi soglasji organov in organizacij poslal v sprejetje Občinskemu svetu Občine Duplek.
 
 
Ta ga bo sprejel z odlokom ter ga objavil v Medobčinskem uradnem vestniku.
 
6. ROKI ZA PRIPRAVO PUP
PUP bodo pripravljeni v naslednjih rokih:
 
 
- izbor izvajalca: v mesecu decembru 2000;
 
 
- strokovne podlage kot 1. faza izdelave PUP: v 2 mesecih po sklenitvi pogodbe (do konca februarja 2001);
 
 
- obravnava strokovnih podlag v občini: v marcu 2001;
 
 
- gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka PUP: v mesecu aprilu 2001;
 
 
- pridobivanje pogojev za pripravo osnutka PUP: do konca maja 2001;
 
 
- osnutek PUP: do konca julija 2001;
 
 
- obravnava in določitev osnutka PUP na občinskem svetu: na seji v mesecu septembru 2001;
 
 
- javna razgrnitev in obravnave osnutka PUP: 30 dni; v mesecu oktobru 2001;
 
 
- strokovna stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav: do konca novembru 2001;
 
 
- občinski svet bo o utemeljenosti pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav odločil na svoji seji v mesecu decembru 2001;
 
 
- na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo osnutek PUP dopolnjen v usklajeni predlog PUP v treh tednih po sprejemu stališč do pripomb iz javne razgrnitve in obravnav na občinskem svetu;
 
 
- organi in organizacije bodo o izdaji soglasja odločili v 30 dneh po prejemu usklajenega predloga PUP;
 
 
Občinski svet občine Duplek bo sprejel odlok o PUP po pridobitvi soglasij, predvidoma na svoji seji v mesecu februarju ali marcu 2002.
 
7. FINANCIRANJE PRIPRAVE PUP
Sredstva za pripravo PUP v okvirni vrednosti 4.000.000,00 SIT se zagotovijo iz proračuna Občine Duplek.
 
 
Za izdelavo strokovnih podlag za PUP bomo v primeru, da bo Ministrstvo za okolje in prostor, Urad RS za prostorsko planiranje, podobno kot v letih doslej, razpisal sofinanciranje občinske prostorske dokumentacije, v okviru razpisa skušali za strokovne podlage za PUP pridobiti sofinanciranje s strani predmetnega ministrstva.
 
8. VELJAVNOST PROGRAMA PRIPRAVE PUP
Ta program se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in prične veljati z dnem objave.
 
 
Župan Občine Duplek
 
 
Janez Ribič, s. r.
 
 
Številka: 350-1095/2000
 
 
Datum: 28. december 2000