New Page 2

Na podlagi petega odstavka 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt, Uradni list/RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/11-ZKZ-C, 57/12, 57/12-ZUPUDPP-A, 109/12),  in 16. člena Statuta Občine Makole ( Uradno glasilo Slovenskih občin št.2/2007) je Občinski svet Občine Makole na redni 24. redni seji dne 23.09.2014 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA  OBMOČJE PE2 –PEČKE VZHOD

 

I.       Splošne določbe

 

1. člen

(predmet odloka)

(1) S tem odlokom se sprejme občinski podrobni prostorski načrt za območje PE2 – Pečke vzhod (v nadaljevanju: OPPN), ki ga je izdelala družba Umarh d.o.o., Ptuj, pod številko 11/13.

(2) Občinski podrobni prostorski načrt vsebuje:

1.   območje OPPN,

2.   arhitekturne, krajinske in oblikovalske rešitve prostorskih ureditev,

3.   načrt parcelacije,

4.   etapnost izvedbe prostorske ureditve,

5.   rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine,

6.   rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanja narave,

7.   rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom,

8.   pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,

9.   druge pogoje in zahteve za izvajanje OPPN.

 

II.     Opis načrtovane prostorske ureditve

 

2. člen

(prostorske ureditve, ki se določajo z OPPN)

(1) OPPN bo določil prostorske pogoje in rešitev za učinkovito in usklajeno delovanje območja, pogoje za priključevanje na infrastrukturo ter predvideno novo parcelacijo območja. OPPN bo osnova za dovoljevanje in izvajanje posegov v prostor. Konkretno OPPN ureja umestitev 5 družinskih stanovanjskih hiš v prostor, njihovo priključevanje na infrastrukturo širšega območja, ter zagotavljanje dostopa do zemljišč.

 

III.    Vsebina OPPN

 

3. člen

(sestavni deli OPPN)

4. člen

(ureditveno območje)

1.  Ureditveno območje OPPN:

Območje obdelave OPPN obsega zemljišča na parcelah št., 734, 731, 732 in delih parcel št. 733, 743/1, 743/2, 741, 742, 727/22, *211, 730  vse k.o. Pečke. Velikost območja je cca 10,861m². Območje obdelave je sestavljeno iz dveh območij. Območje A na katerem so predvideni štirje objekti leži na delih parcel 743/2, 743/1, 742 in 741 vse .ko. Pečke. Območje B na katerem je predviden en objekt je sestavljeno iz parcel 731,732,, 734 in delov parcel  733, 730, *211 in 727/22 vse k.o Pečke.

2.  Meja območja OPPN:

Območje A:

Območje je locirano ob državni cesti R3-688 Poljčane – Majšperk s parcelno št.: 1159/1. Izhodiščna točka opisa poteka meje območja A leži v najbolj južni točki območja obdelave. Opis poteka meje teče v smeri urinega kazalca in to od izhodiščne točke v smeri severozahoda. 2,5m pred makadamsko cesto s parcelno št. 1158 zavije proti severovzhodu in teče vzporedno s R3 688/1233 Poljčane – Majšperk.  do makadamske ceste. V stiku z makadamsko cesto zavije proti jugovzhodu in po meji parcele 741 poteka do stika s cesto R3 688/1233 Poljčane – Majšperk. . V stiku zavije proti jugozahodu in poteka do izhodiščne točke.

Območje B:  

·      družinskih stanovanjskih hiš,

·      drugih stavb ali delov stavb v skladu z dopustno namembnostjo,

·      predvidenih utrjenih površin (povozne in manipulativne površine),

·      enostavnih in nezahtevnih objektov,

·      infrastrukturnih objektov, naprav in omrežij,

1. Programska izhodišča

Na obravnavanem zemljišču je skladno s sklepom župana ter uskladitvijo interesov lastnikov zemljišč predvidena naslednja zasnova: Za napajanje območja B bo uporabljena obstoječa cesto, skupaj s potrebo energetsko in komunalno infrastrukturo. Območje A bo napajano preko dveh priključkov na državno cesto R3 688/1233 Poljčane – Majšperk.

Objekti na območju OPPN:

·      družinske stanovanjske hiše,

·      energetska in komunalna infrastruktura,

·      manipulativne in povozne površine.

2. Funkcionalna in programska zasnova

Na celotnem obravnavanem območju je umeščenih 5 parcel za družinske stanovanjske objekte. Območje je razdeljene na dva sklopa.  V prvi sklop so vključene parcele od 1 do 4, v drugi sklop pa parcela 5. Dostop na parcel 1,2,3 je organiziran iz cesto  R3 688/1233 Poljčane – Majšperk. preko enega priključka. Za parcelo 4 je predviden posebni priključek na cesto  R3 688/1233 Poljčane – Majšperk.  Dostop na 5 parcelo je organiziran preko obstoječega priključka, ki se ustrezno uredi. Priključki na občinsko cesto se načrtujejo v skladu s pravilnikom o priključevanju na javne ceste preko lokalnih javnih poti oz. lokalnih cest. Za zagotovitev dostopov se deli obstoječih zemljišč namenijo za javne poti. Dostopi do posameznih zemljišč, ki nimajo direktnega dostopa do javne ceste se lahko zagotovijo z vpisom stvarne služnosti v zemljiško knjigo.

3. Pogoji za oblikovanje objektov

Predvidena etažnost stavb je, P+1N ali P+M, dopustna je kletna etaža. Stanovanjske stavbe so pravokotnega ali L tlorisa v razmerju stranic najmanj 1 : 1,2 (pri L tlorisu je to razmerje stranic osnovnega pravokotnika). Dovoljene so dvokapne strehe z nakloni do 45°, s slemenom vzporednim daljšim stranicam objekta. Dovoli se izstreške, izzidke in strešna okna. Kritina je opečna ali opečni podobna v temno sivi, temno rjavi ali opečni barvi. Nad izpostavljenimi deli stavb, enostavnimi in nezahtevnimi objekti so dovoljene položne in ravne strehe.

4. Pogoji za lociranje objektov

Deli parcel, ki so predvideni za pozidavo so na S delih zemljišč z namenom, da se zagotovi osončenost, racionalna raba zemljišč ter ustrezna preglednost pri priključevanjih na državno cesto. Minimalni odmiki od parcelnih mej so  2m, na delih parcel pozidanost omejujejo gradbene linije, na severnih delih pa gradbene meje, ki zagotavljajo ustrezen odmik od meje gozda, ki jo predstavlja meje ureditvenega območja. Stavbe morajo biti orientirane pravokotno ali vzporedno na državno cesto oz. na plastnice. Enostavni in nezahtevni objekti se lahko locirajo izven gradbene linije in v grafičnem delu predvidenih površin za pozidavo.

5. Oblikovanje zemljišč in zelenih površin

Vse površine, ki niso povozne ali pohodne, morajo biti zatravljene. Drevesa morajo biti najmanj za polovico končne širine krošnje odmaknjena od parcelnih mej sosedov. Zelenice in zasaditve mora redno vzdrževati lastnik.

6. Višinska regulacija kompleksa

Višinsko bodo objekti prilagojeni obstoječim objektom in terenskim danostim.

7. Komunalna infrastruktura

1. Minimalni odmiki od parcelnih mej so 2m. Na J delih parcel pozidanost omejujejo gradbene linije, na severu pa gradbene meje.

2. Enostavni in nezahtevni objekti (glej Uredba o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje, Uradni list RS, št. 18/13, 24/13 in 26/13)), morajo biti najbolj izpostavljeni deli objekta od meje sosednjega zemljišča odmaknjeni za polovico svoje višine, pri vkopanih objektih najmanj 1,5 m, ograja kot enostaven objekt in objekt brez kriterija višine pa se lahko gradi do meje. Objekti za posode za odpadke so lahko locirani ob parcelni meji, v ograji ob ulici;

1. Dostop na parcele 1,2,3 je organiziran iz cesto   R3 688/1233 Poljčane – Majšperk preko enega priključka. Za parcelo 4 je predviden posebni priključek na cesto  R3 688/1233 Poljčane – Majšperk. Dostop na 5 parcelo je organiziran preko obstoječega priključka, ki ga je treba ustrezno urediti.  Priključki na državno cesto se načrtujejo v skladu s pravilnikom o priključevanju na javne ceste preko lokalnih javnih poti oz. lokalnih cest.

2. Ob vsaki stavbi mora biti zagotovljen prostor za 3 parkirna mesta.

 

14. člen

(električno omrežje)

1. Na obravnavanem območju  potekajo naslednji elektroenergetski vodi in objekti v lasti Elektro Maribor d.d.:

·      nizkonapetostno omrežje (nadzemno in podzemno) iz TP 20/0,4 kV Pečke nadomestna (t-738OE Slovenska Bistrica)

·      nizkonapetostno omrežje (nadzemno in podzemno) iz TP 20/0,4 kV Strug(t-736OE Slovenska Bistrica)

2. Napajanje območja bo izvedeno v skladu  z idejno zasnovo napajanja območja, ki jo je izdelal Elektro Maribor d.d., št. 163/14-SB, maj 2014, in sicer za zemljišče št. 5 iz vzhodne smeri,kjer je predvidena zamenjava obstoječih golih vodnikov z samonosnim kabelskim snopom do obstoječe TP t-316 Strug, in iz zahodne smeri z navezavo na obstoječe NN omrežje.

3. Za potrebe pridobitve gradbenega dovoljenja morajo biti pridobljene overjene služnostne pogodbe z lastniki zemljišč, kjer bo predvideno navezovanje na elektro omrežje.

 

15. člen

(plinsko omrežje)

1. Na območju ni predvidena izgradnja plinskega omrežja.

 

16. člen

(vodovodno omrežje)

1. Vzporedno z državno cesto R3 688/1233 Poljčane – Majšperk poteka cevovod PVC DN 160 mm in sicer med cesto in območjem, ki se ureja z OPPN. Na drugi strani ceste je predviden nov primarni cevovod LŽ 200 mm.

2. Priključevanje objektov, ki so predvideni z OPPN bo izvedeno s priključevanjem na obstoječi cevovod PVC DN 160mm.

3. Za potrebe zagotavljanja požarne vode je znotraj območja zagotoviti dva nadzemna hidranta.

4. Priključitve predvidenih objektov morajo biti izvedene v skladu z Odlokom o oskrbi s pitno vodo na območju Občine Makole (Uradno glasilo slovenskih občin, št.:  22/2008), ter Pravilnikom o tehnični izvedbi in uporabi vodovodnih objektov in naprav na  območju Občine Slovenska Bistrica (Ur. l. RS, št. 27/2003).

 

17. člen

(kanalizacijsko omrežje)

1. Na območju ni kanalizacijskega omrežja.

2. Kanalizacijski sistem mora biti načrtovan vodotesno in v ločeni izvedbi za odvajanje komunalnih odpadnih vod in prečiščenih padavinskih vod.

3. Do izgradnje javnega kanalizacijskega sistema mora biti zagotovljen sistem malih čistilnih naprav. Dovoljena je izgradnja posameznih malih čistilnih naprava ali skupnih malih čistilnih naprav. Po izgradnji kanalizacijskega omrežja s čistilno napravo je obvezna priključitev.

4. Meteorna kanalizacija: meteorne vode bodo speljane preko predvidenih zadrževalnikov meteornih vod v obcestni jarek (v skladu z Analizo odtočnih razmer, št. 1038/14, junij 2014, izdelala Higra d.o.o.) oz. v kolikor se dokaže možnost ponikanje preko peskolovov v ponikanje na parceli. Ponikovalniki morajo biti locirani izven vpliva povoznih površin. Meteorne vode s prometnih manipulativnih površin se speljejo v ponikanje preko ustrezno dimenzioniranih standardiziranih lovilcev olj (SIST EN 858-2).

 

18. člen

(telekomunikacijsko omrežje)

1. Ob državni cesti poteka telekomunikacijski vod, od katerega bodo speljani posamezni skupni priključni vodi do predvidenih objektov. Predvideno je eno podvrtavanje državne ceste.

2. Predvidena je izgradnja kabelske kanalizacije do posameznih novogradenj s pripadajočimi jaški v predvidenih cestah z PEHD cev 2x fi50mm ter povezava teh odcepov s kanalizacijo iz PVC cevi fi 110mm do obstoječe kabelske kanalizacije in eno podvrtavanje državne ceste. Obstoj omrežja ni pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja.

3. Obstoječe TK omrežje na območju je treba ustrezno zaščititi, prestaviti in razširiti na osnovi projektne ali tehnične dokumentacije. Vse stroške v zvezi s posegi povezanimi z obstoječim omrežjem krije investitor posamezne gradnje. Vsa dela v zvezi z obstoječim TK omrežjem mora izvajati lastnik omrežja.

 

19. člen

(obveza priključevanja)

1. Stavba, ki je obravnavana v OPPN mora obvezno biti priključena na zgrajena infrastrukturna omrežja širšega območja. Obstoj omrežja ni pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja.

 

Stavba, ki je obravnavana v OPPN mora obvezno biti priključena na zgrajena infrastrukturna omrežja širšega območja. Obstoj omrežja ni pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja.

 

VI.    Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine,  varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave ter za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

1. Realizacija obravnavanega OPPN ne bo negativno vplivala na varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, ker je obravnavano območje že delno pozidano z družinskimi stanovanjskimi hišami in se razmere ob zadostno dimenzionirani komunalni  infrastrukturi ne poslabšujejo.

2. V času gradnje in uporabe je treba upoštevati okoljevarstvene ukrepe za čim manjše obremenjevanje okolja.

3. Predvidena gradnja je locirana izven območja visokih voda podanih v opozorilni karti poplav.

4. V primeru ogrevanja objektov s toplotno črpalko sistema voda - voda, kjer je kot toplotni vir podtalna voda ali z geosondo, kjer je toplotni vir zemlja preko vertikalne zemeljske sonde, za kar je treba izvesti vrtino, si mora investitor pridobiti vsa potrebna soglasja in dovoljenja v skladu s trenutno veljavno zakonodajo.

5. V skladu z 49.b členom Zakona o graditvi objektov si mora investitor pri ARSO, Krekova 17, 2000 Maribor, po končanem projektiranju in pred gradnjo objektov na obravnavanem območju, pridobiti vodno soglasje.

1. Na območju OPPN ni območij ali objektov varovane narave, zato posebni ukrepi za varovanje narave niso predvideni.

2. V območju je možen le daljinski vpliv na območje SPA (SI5000005) Dravska dolina, ki neposredno meji na območje  OPPN Pečke, predvsem v primeru urejanja komunalne infrastrukture ob državni cesti R3-688 Poljčane-Ptuj, ki pa ni predmet OPPN.

1. Na območju OPPN ni objektov in območij kulturne dediščine.

2. Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja/lastnika zemljišča/investitorja/odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in  o najdbi takoj obvesti pristojno enoto ZVKDS, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke.

1. Območje se glede plazovitosti nahaja v območju običajnih zaščitnih ukrepov in nima visoke podtalnice ali drugih nevarnih lastnosti, zato posebni ukrepi za zagotovitev varnosti pred naravnimi nesrečami niso potrebni.

2. Objekti morajo biti grajeni potresno varno skladno z geotehničnim poročilom, ki mora biti osnova za vsa projektiranja na območju, ki ga obravnava predmetni OPPN.

1. Realizacija OPPN ne bo negativno vplivala na varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ker se razmer ne poslabšujejo.

2. Način pozidave in prometnih poti celotnega območja zagotavlja dostopnost in evakuacijo iz objekta v slučaju naravnih nesreč (potres) in v slučaju požara.

3. Vsi objekti na območju morajo biti grajeni skladno s protipožarnimi predpisi.

4. Skladiščenje vnetljivih in eksplozivnih snovi na območju ni dovoljeno.

1. Po sprejetju OPPN bo potrebno izvesti novo parcelacijo. Parcelacija mora biti izvedena skladno s pravili mejno ugotovitvenega postopka. Parcelacija območja se za potrebe izvedbe OPPN se ne bo spreminjala.

2. Orientacijske velikosti zemljišč za gradnjo in javno dobro, predvidenih v OPPN:

Parcele predvidene za gradnjo stavb:

1: 1.632m2

2: 1.132m2

3: 1.207m2

4: 879m2

5: 1.983m2

Predvidene parcele javno dobro:

JD1/1: 225m2 – 1. faza

JD 1/2:172m2 – 2. faza

JD2: 63m2

1. Parcelacija na območju lahko smiselno odstopa od predvidene glede na dejansko ugotovljene meje.

2. Dopustna je fazna pozidava in združevanje zemljišč 2 in 3. Dostop do zemljišča 3 je potrebno zagotavljati samo v primeru njegove pozidave, ki bo samostojna enota.

3. Odstopanja od gradbene linje so dopustna ±0,5m.

Številka: 900-6/2014-28

 

 

Občina Makole

 

Alojz Gorčenko, župan