New Page 2

Na podlagi 62. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 - uradno prečiščeno besedilo, 27/08 - odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 - odl. US, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 76/16 – odl. US), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 - uradno prečiščeno besedilo, 28/06 - skl. US, 49/06 - ZMetD, 66/06 - odl. US, 33/07 - ZPNačrt, 57/08 - ZFO-1A, 70/08, 108/09, 48/12, 57/12, 92/13, 38/14, 37/15, 56/15, 102/15 in 30/16), 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98, 127/06-ZJZP, 38/10-ZUKN, 57/11 – ORZGJS40), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 - uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 - odl. US, 92/14 - odl. US, 15/17 – odl. US in 27/17 - ZPro), Uredbe o odpadkih (Uradni list RS, št. 37/15 in 69/15) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na 32. seji, dne 25. 9. 2017, sprejel

 

ODLOK

o spremembah in dopolnitvah

Odloka o načinu opravljanja obveznih občinskih

gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Ptuj

 

1. člen

V Odloku o načinu opravljanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Ptuj (Urani vestnik Mestne občine Ptuj, št. 12/17) se besedilo enajste točke prvega odstavka 6. člena spremeni tako, da glasi:

 

»11. Zbirni center je objekt za prevzemanje odpadkov, vključno z njihovim predhodnim sortiranjem in predhodnim skladiščenjem komunalnih odpadkov za namene prevoza do naprave za obdelavo odpadkov.«.

 

2. člen

Drugi stavek 13. člena se črta.

 

3. člen

Besedilo 14. člena se spremeni tako, da glasi:

»14. člen

(odpadki, ki niso predmet tega odloka)

Določbe tega odloka ne veljajo za greznične gošče. Prav tako ne veljajo za nevarne odpadke, ki nastajajo izven gospodinjstev, v industriji in obrti. Predmet odloka niso živalski odpadki, ki se predelujejo v kafileriji. Ravno tako niso predmet tega odloka gradbeni odpadki in ruševine, vključno z odpadnimi materiali pri gradnji cest, kot tudi vsi ostali odpadki, ki so v seznamu odpadkov iz priloge Odločbe Komisije z dne 3. 5. 2000 o nadomestitvi Odločbe 94/3/ES o oblikovanju seznama odpadkov skladno s členom 1(a) Direktive Sveta 75/442/EGS o odpadkih in Odločbe Sveta 94/904/ES o oblikovanju seznama nevarnih odpadkov skladno s členom 1(4) Direktive 91/689/EGS o nevarnih odpadkih (Uradni list EU, št. L 226 z dne  6. 9. 2000), zadnjič spremenjene s Sklepom komisije z dne 18. 12. 2014 o spremembi Odločbe Komisije 2000/532/ES o seznamu odpadkov v skladu z Direktivo 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta (Uradni list EU, št. L 370 z dne 30. 12. 2014).«.

 

4. člen

Besedilo 15. člena se spremeni tako, da glasi:

»15. člen

(vrsta in obseg storitev javne službe)

(1)         Javna služba po tem odloku obsega storitve zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov, obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov in odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov, ki jih njihovi imetniki prepuščajo izvajalcu javne službe in sicer:

-           storitve prevzemanja določenih vrst komunalnih odpadkov na prevzemnih mestih, zbiralnicah in zbirnih centrih,

-           storitve prevoza določenih vrst prevzetih komunalnih odpadkov do regijskega centra za ravnanje z odpadki,

-           storitve obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov,

-           storitve predhodnega skladiščenja komunalnih odpadkov zaradi oddaje odpadkov v nadaljnjo obdelavo ali odlaganje, vključno s prevozom preostankov odpadkov po obdelavi iz prejšnje alineje na odlagališče za nenevarne odpadke.

(2)         Izvajalec javne službe mora vse prevzete odpadke (mešane komunalne odpadke, biološke odpadke, odpadno embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov) stehtati pred predhodnim skladiščenjem v zbirnem centru ali pred oddajo v nadaljnje ravnanje. Do oddaje v nadaljnje ravnanje mora z njimi ravnati tako, da je mogoča njihova obdelava v skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki.

(3)         Storitve iz prejšnjih odstavkov so v okviru opravljanja javne službe kot javne dobrine zagotovljene vsakomur pod enakimi pogoji.«.

 

5. člen

Besedilo 17. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»17. člen

(ločeno zbiranje komunalnih odpadkov)

(1)         Dejavnost javne službe zbiranja je zbiranje komunalnih odpadkov in njihovo oddajanje v nadaljnje ravnanje z njimi v skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki in predpisi, ki urejajo odpadke.

(2)         Izvajalec javne službe je dolžan zagotoviti, da se v okviru javne službe ločeno zbirajo in prevzemajo naslednje ločene frakcije komunalnih odpadkov:

-           ločene frakcije iz podskupin 15 01 in 20 01 s seznama odpadkov,

-           kosovni odpadki,

-           odpadki z vrtov, parkov in pokopališč,

-           odpadki iz tržnic,

-           odpadki iz čiščenja cest,

-           mešani komunalni odpadki,

-           biološki odpadki,

-           izrabljene gume v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z izrabljenimi gumami.

(3)         Izvajalec javne službe mora na podlagi prvega odstavka tega člena zagotoviti naslednje naloge:

-           zbiranje komunalnih odpadkov po sistemu od vrat do vrat,

-           zbiranje kosovnih odpadkov v zbirnih akcijah ali na poziv uporabnika,

-           zbiranje komunalnih odpadkov v zbiralnicah in premičnih zbiralnicah,

-           zbiranje odpadkov v zbirnem centru,

-           predhodno razvrščanje in predhodno skladiščenje zbranih odpadkov v zbirnem centru,

-           izvajanje sortirne analize mešanih komunalnih odpadkov,

-           oddajanje zbranih odpadkov v nadaljnje ravnanje,

-           ozaveščanje in obveščanje uporabnikov.

(4)         Izvajalec javne službe mora zagotoviti, da se nevarne frakcije zbirajo ločeno od drugih ločeno zbranih frakcij komunalnih odpadkov.

(5)         Imetniki odpadkov prepuščajo komunalne odpadke izvajalcu javne službe z odlaganjem v tipizirane in označene zabojnike ali vreče, postavljene na zbirnih mestih, zbiralnicah in zbirnih centrih pod pogoji in na način, ki so določeni s tem odlokom in tehničnim pravilnikom.«.

 

6. člen

 

(1)         Besedilo prvega odstavka 18. člena se spremeni tako, da glasi:

»(1) Storitve prevzemanja ločenih frakcij obsegajo:

-           redno prevzemanje mešanih komunalnih odpadkov po sistemu »od vrat do vrat«,

-           redno prevzemanje ločenih frakcij (odpadni papir in karton; odpadno embalažo iz papirja in kartona; odpadno embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadno mešano embalažo s številko odpadka 15 01 06) zbrane po sistemu »od vrat do vrat«,

-           redno prevzemanje bioloških odpadkov po sistemu »od vrat do vrat«,

-           redno prevzemanje ločenih frakcij (odpadne embalaže iz stekla) v zbiralnicah ločenih frakcij,

-           redno prevzemanje kosovnih odpadkov v zbiralnicah  in premičnih zbiralnicah,

-           redno prevzemanje odpadkov v zbirnih centrih,

-           redno prevzemanje odpadkov z vrtov, parkov in pokopališč,

-           redno prevzemanje odpadkov iz tržnic,

-           redno prevzemanje odpadkov iz čiščenja cest,

-           redno prevzemanje ločenih frakcij zelenega vrtnega odpada v zbirnih centrih,

-           redno prevzemanje izrabljenih gum v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z izrabljenimi gumami v zbirnih centrih,

-           redno prevzemanje kosovnih odpadkov v zbirnih centrih.«.

 

(2)         Besedilo tretjega odstavka 18. člena se spremeni tako, da glasi:

»(3) Podrobneje se obseg in vsebina storitev ter način ločenega zbiranja odpadkov iz prvega in drugega odstavka tega člena določi s tehničnim pravilnikom in z letnim programom ravnanja s komunalnimi odpadki. Program za vsako naslednje leto izdela izvajalec javne službe zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov in ga posreduje občini v potrditev najpozneje do 15. oktobra v tekočem letu.«.

 

7. člen

Besedilo 20. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»20. člen

(zbiralnice ločenih frakcij)

(1)       Izvajalec javne službe v zbiralnici zbira:

-           odpadni papir in karton,

-           odpadno embalažo iz papirja in kartona,

-           odpadno embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadno mešano embalažo s številko odpadka 15 01 06 ter

-           odpadno embalažo iz stekla.

(2)       Ne glede na prejšnji odstavek izvajalcu javne službe v zbiralnici ni treba zagotoviti ločenega zbiranja za odpadke iz prejšnjega odstavka, kadar jih zbira po sistemu od vrat do vrat.

(3)       Zbiralnica je namenjena za prepuščanje odpadkov vsem izvirnim povzročiteljem komunalnih odpadkov.

(4)       Zbiralnica je lahko namenjena tudi za prepuščanje odpadne embalaže, ki ni komunalni odpadek, ki nastaja pri opravljanju trgovske ali storitvene dejavnosti, tistim izvirnim povzročiteljem te odpadkov, ki se o tem dogovorijo z izvajalcem javne službe.

(5)       V občini mora biti ustrezno število zbiralnic, tako da je posamezna zbiralnica urejena za največ 500 prebivalcev.

(6)       Zbiralnice morajo biti praviloma urejene v stanovanjskih območjih, večjih trgovinah ali trgovskih centrih, zdravstvenih domovih, bolnišnicah, šolah, vrtcih in drugih ustanovah.

(7)       Ne glede na prejšnji odstavek mora biti v mestih in soseskah z več večstanovanjskimi objekti zbiralnica urejena na vsakih 400 prebivalcev, če se na zbiralnici prepuščajo odpadni papir, karton, odpadna embalaža iz papirja in kartona ter odpadna embalaža iz stekla. Zbiralnica mora biti urejena na vsakih 300 prebivalcev, če je opremljena tudi z zabojnikom za prepuščanje odpadne embalaže iz plastike, kovin in sestavljenih materialov.«.

 

8. člen

Za besedilom 20. člena se doda nov 20.a člen, ki glasi:

 

»20.a člen

(urejanje in vzdrževanje zbiralnic ločenih frakcij)

(1)         Zbiralnice ločenih frakcij se uredijo na javnih površinah, ki so dostopne za transportna vozila, če se s tem ne ogroža njihova splošna raba. Kadar bi bila lahko zaradi ureditve zbiralnice ločenih frakcij ogrožena splošna raba javne površine, občina zagotovi drugo primerno javno površino.

(2)         Izvajalec javne službe opremi zbiralnico ločenih frakcij z zabojniki za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov. Tipi in oznake zabojnikov za posamezne ločene frakcije ter označbe zbiralnic se določijo s tehničnim pravilnikom.

(3)         Zbiralnica mora biti postavljena tako, da zabojniki stojijo na utrjeni ali tlakovani površini.

(4)         Zbiralnica mora biti urejena in vzdrževana tako, da:

-           izvirni povzročitelj lahko prepusti odpadke iz prvega ostavka 20. člena na preprost način in brez dodatnega ravnanja z njimi, ki bi lahko pomenilo nevarnost za človekovo zdravje,

-           se zaradi prepuščanja odpadkov z njimi ne onesnažujeta zbiralnica in njena okolica ter ni čezmernega obremenjevanja s hrupom in neprijetnimi vonjavami.

(5)         Zabojniki na zbiralnici ločenih frakcij morajo biti označeni z navedbo vrst odpadkov, katerim so namenjeni.

(6)         Izvajalec javne službe prazni zabojnike iz prve, druge in tretje alineje prvega odstavka 20. člena vsaj enkrat na 14 dni, zabojnik iz četrte alineje prvega odstavka 20. člena pa vsaj enkrat mesečno. Na podlagi obvestila o posameznem polno naloženem zabojniku iz prve, druge, tretje in četrte alineje prvega odstavka 20. člena pa tudi pogosteje.

(7)         Izvajalec javne službe mora vse prevzete odpadke iz prve, druge, tretje in četrte alineje prvega odstavka 20. člena stehtati pred predhodnim skladiščenjem v zbirnem centru ali pred oddajo teh odpadkov v nadaljnje ravnanje. Do oddaje v nadaljnje ravnanje mora z njimi ravnati tako, da je mogoča njihova obdelava v skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki.«.

 

9. člen

Besedilo 21. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»21. člen

(premična zbiralnica)

(1)         Izvajalec javne službe v premični zbiralnici zbira:

-           nevarne komunalne odpadke iz priloge 1 Uredbe o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov,

-           nenevarne komunalne odpadke iz priloge 1 Uredbe o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov,

-           zelo majhno OEEO v skladu s prepisom, ki ureja ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo.

(2)         Premična zbiralnica je namenjena vsem izvirnim povzročiteljem komunalnih odpadkov.

(3)         V naselju, ki ima 500 prebivalcev ali več, mora izvajalec javne službe zagotoviti prevzemanje odpadkov iz prvega odstavka tega člena najmanj enkrat letno. Če je gostota poselitve v takem naselju hkrati večja od 500 prebivalcev na km2, pa najmanj dvakrat v koledarskem letu.

(4)         Prevzem odpadkov v premični zbiralnici mora na prevzemnem mestu trajati vsaj 60 minut, pri čemer se število krajev prevzemanja določi tako, da je prepuščanje odpadkov omogočeno vsem izvirnim povzročiteljem ter odpadkov.

(5)         Izvajalec javne službe mora najmanj sedem dni pred ločenim zbiranjem odpadkov v premični zbiralnici na svoji spletni strani objaviti obvestilo o kraju in času prevzema odpadkov, izbirnim povzročiteljem iz gospodinjstev pa o tem poslati pisno obvestilo. Obvestilo mora vsebovati tudi vrste in opis odpadkov, ki jih uporabniki lahko prepustijo, in navodila za njihovo prepuščanje.«.

10. člen

Besedilo 22. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»22. člen

(urejanje in vzdrževanje premične zbiralnice)

(1)         Premična zbiralnica mora biti opremljena z zabojniki ali vrečami za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov iz prvega odstavka 21. člena tega odloka. Zabojniki ali vreče pa morajo biti označene s številkami odpadkov.

(2)         Premična zbiralnica mora biti opremljena v skladu s predpisi, ki ureja prevoz nevarnega blaga.

(3)         Premična zbiralnica mora biti urejena in vzdrževana tako, da:

-           je onemogočen dostop nepooblaščenim osebam do vsebine zabojnikov in

-           se zaradi prepuščanja odpadkov z njimi ne onesnažujeta premična zbiralnica in njena okolica ter ni čezmernega obremenjevanja s hrupom in neprijetnimi vonjavami.

(4)         V premični zbiralnici mora odpadke od uporabnikov prevzemati oseba, ki je usposobljena po programu izobraževanja o nevarnih lastnostih odpadkov in ravnanju z nevarnimi odpadki iz predpisa, ki ureja odpadke.

(5)         Izvajalec javne službe mora vse prevzete odpadke iz prvega odstavka prejšnjega člena stehtati pred predhodnim skladiščenjem v zbirnem centru ali pred oddajo teh odpadkov v nadaljnje ravnanje. Do oddaje v nadaljnje ravnanje mora z njimi ravnati tako, da je mogoča njihova obdelava v skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki.«.

 

11. člen

Besedilo 23. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»23. člen

(zbiranje komunalnih odpadkov)

(1)         Za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov, bioloških odpadkov, za  prevzemanje ločenih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06) se uporabljata  dva sistema:

-           Zbiralni sistem – povzročitelji odpadkov odpadke odlagajo v tipske zabojnike ali vreče, ki so locirane v neposredni bližini pri povzročiteljih.

-           Prenašalni sistem – zbirno oziroma odjemno mesto je namenjeno več povzročiteljem skupaj, ki odpadke odlagajo v skupne tipske zabojnike.

(2)         Sistem zbiranja mešanih komunalnih odpadkov, bioloških odpadkov, ločenih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06) je namenjen za:

-           gospodinjstva v individualnih stanovanjskih objektih,

-           gospodinjstva v večstanovanjskih objektih,

-           obrt, industrijo, poslovne prostore, javne zavode in druge osebe javnega/zasebnega prava,

-           pokopališča, tržnice, kulturne in športne objekte.

(3)         Prenašalni sistem zbiranja mešanih komunalnih odpadkov, ločenih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06) je namenjen za:

-           povzročitelje odpadkov na območjih, ki so trajno ali začasno nedostopna za komunalna vozila (npr. redko poseljena območja, počitniške hiše, delo na cestah ).«.

 

12. člen

Besedilo drugega, tretjega in četrtega odstavka 25. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»(2) Kadar zaradi prostorskih ali tehničnih razlogov ni mogoče zagotoviti zadostnega števila prevzemnih mest za namestitev zabojnikov za vse uporabnike, se za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov, bioloških odpadkov, ločenih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06), določijo skupni zabojniki, katerih število in velikost določi izvajalec javne službe skladno z merili, določenimi s tehničnim pravilnikom.

(3) Če izvajalec ugotovi, da količina prepuščenih odpadkov pri povzročiteljih odpadkov na območju večstanovanjskih objektov redno presega prostornino zabojnikov za odpadke, določi ustrezno povečanje prostornine zabojnika izvajalec javne službe. Dodatne zabojnike z oznako izvajalca za mešane komunalne odpadke, biološke odpadke, ločene frakcije (odpadni papir in karton; odpadno embalažo iz papirja in kartona; odpadno embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06) zagotovi izvajalec javne službe.

(4) Če izvajalec ugotovi, da količina prepuščenih odpadkov pri povzročitelju odpadkov na območju individualnih gospodinjstev redno presega prostornino zabojnikov ali predpisanih vrečk za mešane komunalne odpadke, biološke odpadke, ločene frakcije (odpadni papir in karton; odpadno embalažo iz papirja in kartona; odpadno embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06), lahko določi ustrezno povečanje prostornine zabojnika oziroma si je povzročitelj dolžan zagotoviti dodatne predpisane vreče z oznako izvajalca za ločene frakcije (odpadnega papirja in kartona; odpadne embalaže iz papirja in kartona; odpadne embalaže iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06).«.

13. člen

Besedilo 33. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»33. člen

(zbirni center)

(1)         V zbirnem centru izvajalec javne službe v okviru obratovalnega časa zagotavlja ločeno zbiranje v zabojnikih za naslednje frakcije:

-           nevarne komunalne odpadke iz priloge 2 Uredbe o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov,

-           nenevarne komunalne odpadke iz priloge 2 Uredbe o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov,

-           OEEO v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo,

-           kosovne odpadke,

-           izrabljene gume v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z izrabljenimi gumami,

-           zemlja, kamenje, gradbeni odpadki (manjše količine) in

-           manjše količine odpadkov, ki vsebujejo trdno vezan azbest, v skladu z veljavnimi predpisi in proti plačilu stroškov končne oskrbe po veljavnem ceniku izvajalca.

(2)         V zbirnem centru lahko prepustijo odpadke vsi, ki imajo status uporabnika, skladno s 16. členom tega odloka, kar dokazujejo s potrdilom (položnico) o plačilu storitve.

(3)         Pogoji prepuščanja odpadkov na zbirnih centrih so določeni v tehničnem pravilniku.«.

14. člen

Besedilo 34. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»34. člen

(ureditev in vzdrževanje zbirnega centra)

(1)         Zbirni center mora biti kot infrastruktura lokalnega pomena v skladu z zakonom, ki ureja varstvo okolja, vpisan v kataster gospodarske infrastrukture v skladu s predpisi o urejanju prostora.

(2)         Zbirni center upravlja izvajalec javne službe zbiranja komunalnih odpadkov.

(3)         Zbirni center mora biti urejen in vzdrževan tako, da:

-           uporabnik lahko prepusti odpadke na preprost način in brez dodatnega ravnanja z njimi, ki bi lahko pomenilo nevarnost za človekovo zdravje in

-           se zaradi prepuščanja odpadkov z njimi ne onesnažuje okolje v zbirnem centru ali njegovi okolici ter ni čezmernega obremenjevanja s hrupom in neprijetnimi vonjavami.

(4)         V zbirnem centru mora nevarne komunalne in kosovne odpadke od uporabnikov prevzemati oseba, ki je usposobljena po programu izobraževanja o nevarnih lastnostih odpadkov in ravnanju z nevarnimi odpadki iz predpisa, ki ureja odpadke.

(5)         Izvajalec javne službe mora stehtati vse odpadke, ki jih prevzame v zbirnem centru in vse odpadke, ki jih odda v nadaljnje ravnanje. Do oddaje v nadaljnje ravnanje mora z njimi ravnati tako, da je mogoča njihova obdelava v skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki.

(6)         Izvajalec javne službe mora v zbirnem centru omogočiti izvajalcu priprave za ponovno uporabo, da vsaj iz prevzetega odpadnega tekstila, oblačil in kosovnih odpadkov izloči odpadke, primerne za pripravo za ponovno uporabo, in mu jih oddati.«.

15. člen

Besedilo 35. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»35. člen

(prevzemanje kosovnih odpadkov)

(1)       V okviru javne službe mora izvajalec javne službe v vsakem naselju kosovne odpadke prevzeti najmanj dvakrat v koledarskem letu z zbiralno akcijo na za to določenih prevzemnih mestih ali najmanj enkrat v koledarskem letu od uporabnika na njegov poziv.

(2)       Zbiranje kosovnih odpadkov je namenjeno vsem izvirnim povzročiteljem odpadkov.

(3)       Izvajalec javne službe mora v primeru zbiralne akcije iz prvega odstavka tega člena najmanj 14 dni pred zbiranjem kosovnih odpadkov na svoji spletni strani objaviti obvestilo o kraju in času prevzema odpadkov, izvirnim povzročiteljem iz gospodinjstev pa o tem poslati pisno obvestilo. Obvestilo mora vsebovati tudi vrste in opis kosovnih odpadkov, ki jih lahko uporabniki prepustijo kot kosovne odpadke, in navodila za njihovo prepuščanje.

(4)       Prevzemanje kosovnih odpadkov od uporabnikov »na poziv« več kot enkrat letno ni redna storitev prevzemanja komunalnih odpadkov in se opravlja proti plačilu po ceniku izvajalca javne službe.

(5)       Izvajalec ni dolžan brezplačno prevzemati kosovnih odpadkov iz dejavnosti od drugih uporabnikov. Storitev se opravlja proti plačilu po ceniku izvajalca javne službe.«.

16. člen

Besedilo 36. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»36. člen

(javne prireditve in čistilne akcije)

(1)         Izvajalec javne službe mora za čas trajanja javne prireditve na prostem, na kateri se pričakuje več kot 1.000 udeležencev, na kraju prireditve zagotoviti zabojnike za:

-           ločene frakcije (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06; odpadna embalaža iz stekla),

-           mešane komunalne odpadke ter

-           biološke odpadke.

(2)         Stroške ravnanja z odpadki, nastalimi na javni prireditvi, vključno z najemom, postavitvijo in uporabo zabojnikov ali vreč iz prejšnjega ostavka, nosi organizator javne prireditve.

(3)         Velikost in število posod, zabojnikov ali vrečk se določi glede na število udeležencev javne prireditve. Kriterije določi izvajalec v tehničnem pravilniku.

(4)         Organizatorji čistilnih akcij so dolžni akcije priglasiti izvajalcu in z njim skleniti ustrezen dogovor o načinu izvedbe odvoza odpadkov in načinu pokrivanja stroškov obdelave in odstranjevanja. Odpadke je obvezno zbirati ločeno, skladno s tem odlokom.

(5)         Organizatorji so dolžni obvestiti izvajalca javne službe o nameravani prireditvi oziroma čistilni akciji najmanj štirinajst dni pred datumom izvedbe prireditve.

(6)         Organizator javne prireditve ali čistilne akcije mora zbrane odpadke predati izvajalcu javne službe. Izvajalec javne službe odpadke iz prvega odstavka tega člena prevzame na mestu javne prireditve.«.

17. člen

Besedilo 40. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»40. člen

(razvrščanje komunalnih odpadkov)

V okviru javne službe se z izvornim razvrščanjem komunalnih odpadkov zagotavlja predhodno ločevanje komunalnih odpadkov na osnovne frakcije:

-           ločene frakcije (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06; odpadna embalaža iz stekla),

-           biološke odpadke,

-           kosovne odpadke,

-           nevarne odpadke.«.

 

 

18. člen

Besedilo 41. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»41. člen

(tehtanje komunalnih odpadkov)

V okviru javne službe obdelave odpadkov se zagotavljajo storitve tehtanja za vse dostavljene odpadke iz območja občine ob prevzemu in ob oddaji obdelanih odpadkov različnim prevzemnikom v skladu s predpisi oziroma ob prenosu ostanka po obdelavi na odlagališče.«.

19. člen

Besedilo 45. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»45. člen

(javna obvestila)

(1)         Izvajalec javne službe zbiranja komunalnih odpadkov mora uporabnike obveščati o pravilnem ločevanju odpadkov in nujnosti ločevanja odpadkov na izvoru. Oblike obveščanja so naslednje:

-           navodila za ločevanje odpadkov z brošurami in na spletni strani izvajalca javne službe,

-           obvestila in navodila o načinih prepuščanja odpadkov, lahko tudi s praktičnimi prikazi pri uporabnikih,

-           ozaveščevalne aktivnosti v šolah in vrtcih.

(2)         Izvajalec javne službe zbiranja komunalnih odpadkov mora uporabnike na svojih spletnih straneh in najmanj enkrat letno na krajevno običajen način obveščati o:

-           lokacijah zbirnih centrov in terminih, v katerih je prepuščati odpadke,

-           vrstah odpadkov, ki se prepuščajo po sistemu »od vrat do vrat«, v zbiralnicah, premičnih zbiralnicah in zbirnih centrih,

-           vrstah odpadkov, ki se prepuščajo kot kosovni odpadki,

-           prepuščanju OEEO v skladu s predpisom, ki ureja odpadno električno in elektronsko opremo,

-           prevzemanju odpadkov s premično zbiralnico,

-           drugih pogojih za prevzem komunalnih odpadkov.

(3)         Izvajalec javne službe zbiranja komunalnih odpadkov mora povzročitelje bioloških odpadkov  na območju, za katerega uredi prevzemanje bioloških odpadkov, vsakih šest (6) mesecev z javnim naznanilom v sredstvih javnega obveščanja in na druge krajevno običajne načine obvestiti o:

-           namenih in ciljih izvajanja predpisanega ravnanja s kuhinjskimi odpadki iz gospodinjstev in zelenim vrtnim odpadom,

-           prepovedi mešanja kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstva in zelenega vrtnega odpada z drugimi komunalnimi odpadki,

-           varni in za okolje neškodljivi hrambi kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstva in zelenega vrtnega odpada,

-           možnostih hišnega kompostiranja kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstva in zelenega vrtnega odpada v hišnem kompostniku,

-           minimalnih zahtevah za pravilno hišno kompostiranje,

-           načinu prepuščanja kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstva in zelenega vrtnega odpada izvajalcu javne službe,

-           drugih pogojih za prepuščanje kuhinjskih odpadkov iz gospodinjstva in zelenega vrtnega odpada in

-           o nadaljnjem ravnanju z zbranimi kuhinjskimi odpadki iz gospodinjstva in zelenim vrtnim odpadom.«.

20. člen

Besedilo 46. člena se spremeni tako, da glasi:

 

»46. člen

(redno obveščanje o pravilnem ravnanju z odpadki)

(1)         Izvajalec javne službe zbiranja komunalnih odpadkov mora z informacijami na svojih spletnih straneh uporabnike seznanjati:

-           z ločenim zbiranjem odpadkov v skladu z Uredbo o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov, zlasti o ciljih, prednostih in koristih takega načina zbiranja,

-           s hrambo nevarnih in nenevarnih frakcij na način, da ne predstavljajo nevarnosti za zdravje ljudi ali okolje, pred njegovim prepuščanjem,

-           s pravilnim prepuščanjem odpadkov v zbiralnicah, premični zbiralnici in zbirnem centru,

-           z načinom prepuščanja tistih odpadkov, za katere je zbiranje s posebnim predpisom urejeno na poseben način in

-           s tem, da se nenevarni komunalni odpadki, ki so onesnaženi z nevarnimi odpadki ali snovmi, prepuščajo kot nevarni komunalni odpadki.

(2)         Izvajalec javne službe zbiranja komunalnih odpadkov mora povzročitelje bioloških odpadkov v sredstvih javnega obveščanja in na druge krajevno običajne načine redno obveščati o:

-           prepovedi mešanja biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada z drugimi komunalnimi odpadki,

-           izločanju vseh bioloških odpadkov iz komunalnih odpadkov in njihovem obveznem prepuščanju izvajalcu javne službe kot ločeno zbrano frakcijo ali o možnosti lastne predelave v kompost v hišnih kompostnikih,

-           varni in za okolje neškodljivi hrambi bioloških odpadkov pred prepustitvijo izvajalcu javne službe.«.

21. člen

Četrta in peta alineja 53. člena se spremenita tako, da glasita:

 

»- posode in zabojniki za prepuščanje mešanih komunalnih odpadkov, bioloških odpadkov, ločeno zbranih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06) po metodi »od vrat do vrat« in ločeno zbranih frakcij v zbiralnicah ločenih frakcij (odpadna embalaža iz stekla),

-           tipske namenske vreče za zbiranje ločeno zbranih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06),«.

 

22. člen

(1)         Druga alineja prvega odstavka 57. člena se spremeni tako, da glasi:

»- na zahtevo izvajalca javne službe ne nabavi ali vzdržuje posode ali zabojnike (tretji in četrti odstavek 25. člena),«.

 

(2)         Četrta in peta alineja prvega odstavka 57. člena se spremenita tako, da glasita:

»- ne odstrani prazne posode ali zabojnika iz prevzemnega mesta po prevzemu odpadkov (tretji odstavek 26. člena),

-           če organizator prireditve ne obvesti izvajalca javne službe o nameravani prireditvi najmanj štirinajst (14) dni pred datumom izvedbe prireditve (peti odstavek 36. člena),«.

 

(3)         Enajsta alineja prvega odstavka 57. člena se spremeni tako, da glasi:

»- postavlja zabojnike za mešane komunalne odpadke, ločene frakcije (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06; odpadna embalaža iz stekla), biološke odpadke na javno površino (četrta alineja 49. člena),«.

 

23. člen

 

V odloku se v:

-           osmi alineji 4. člena,

-           v poimenovanju 19. člena,

-           v prvem, drugem, tretjem, četrtem, petem in sedmem odstavku 19. člena,

-           v prvem in tretjem odstavku 24. člena,

-           v tretjem odstavku 26. člena,

-           v 32. členu,

-           v četrti alineji prvega odstavka 49. člena in

-           v tretjem odstavku 54. člena

besedna zveza »biološko razgradljivi kuhinjski odpadki in zeleni vrtni odpad« nadomesti z besedno zvezo »biološki odpadki«.

 

24. člen

V odloku se v:

-           v prvem in tretjem odstavku 24. člena,

-           v tretjem odstavku 26. člena,

-           v 32. členu in

-           v četrti alineji prvega ostavka 49. člena

besedna zveza »ločenih frakcij (papir in drobne lepenke, vključno z drobno odpadno embalažo iz papirja in lepenke; drobna odpadna embalaža iz plastike ali sestavljenih materialov; drobna odpadna embalaža iz kovine)« nadomesti z besedno zvezo »ločenih frakcij (odpadni papir in karton; odpadna embalaža iz papirja in kartona; odpadna embalaža iz plastike, kovin in sestavljenih materialov kot odpadna mešana embalaža s številko odpadka 15 01 06)«.

 

25. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

Številka: 007-8/2017

Datum: 25. 9. 2017

 

Miran SENČAR,

                                                                                          župan Mestne občine Ptuj