New Page 2

Na podlagi 16. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/10 in 48/12), 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007-UPB2, 27/2008 Odl.US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, 76/2008, 79/2009 in 51/2010), 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS št. 29/2011-UPB8, 43/2011 Odl.US: U-I-166/10-8, 21/2013 ter 17. člena Statuta občine Mislinja  (Ur. list RS, št.  63/2010 in Uradno glasilo slovenskih občin št. 5/12)  je Občinski svet Občine Mislinja, na  20. seji, dne 21.11.2013, sprejel

ODLOK

O OBČINSKIH CESTAH V OBČINI MISLINJA

I.  Splošne določbe

1. člen

(namen odloka)

Ta odlok določa:

·      občinske ceste na območju občine Mislinja (v nadaljnjem besedilu : občina)  in postopek njihove kategorizacije;

·      upravljanje, graditev, vzdrževanje in varstvo občinskih cest in prometa na njih;

·      način izvajanja vzdrževanja občinskih cest kot obvezne gospodarske javne službe in ukrepi za varstvo prometa;

·      inšpekcijsko nadzorstvo nad občinskimi cestami in sankcioniranje kršitev tega odloka;

·      druga vprašanja v zvezi z upravljanjem občinskih cest in drugih javnih površin ter pogoje za poseganje v občinske ceste in zagotavljanje njihovega varstva.

2. člen

(občinske ceste)

Občinske ceste so  javne ceste, namenjene povezovanju naselij v občini s povezovanjem naselij v sosednjih občinah, povezovanju naselij, delov naselij, naravnih in kulturnih znamenitosti in objektov v občini.

3. člen

 (uporaba občinskih cest)

(1) Občinske ceste se lahko uporabljajo le za cestni promet, za druge namene pa samo v primerih ter na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo javne ceste.

(2) Uporaba občinske ceste, s katero se zasede cestišče z namenom oviranja ali preprečevanja prometa na njej, je prepovedana.

4. člen

(predpisi o graditvi in vzdrževanju občinskih cest 

(1)  Občinske ceste se gradijo in vzdržujejo na način in pod pogoji, ki jih določajo predpisi, ki urejajo javne ceste, varstvo okolja, urejanje prostora in graditev objektov, predpisi, ki urejajo varnost cestnega prometa in ta odlok.

(2)   Za vprašanja, ki jih ne določa ta odlok, se uporabijo določbe zakona, ki ureja ceste.

(3)   Posamezni izrazi uporabljeni v tem odloku imajo enak pomen kot jih določa Zakon o cestah.

II.  Kategorizacija občinskih cest

5. člen

(kategorizirane občinske ceste)

Kategorizirane občinske ceste na območju občine Mislinja  so vse javne ceste, ki jih občina v skladu z merili za kategorizacijo javnih cest, razglasi za javno cesto določene kategorije in jo lahko vsak prosto uporablja na način in pod pogoji, določenim z zakonom in drugimi predpisi.

6. člen

 (kategorije občinskih cest)

(1)   Glede na pomen za promet in povezovalne funkcije v prostoru se občinske ceste kategorizirajo na :

·      lokalne ceste,

·      javne poti ter

·      kolesarske poti.

 (2) Kategorizirana občinska cesta je dovoljena za ves promet, če ni s prometno signalizacijo določeno drugače.

7. člen

(postopek kategorizacije občinskih cest)

(1) Občinske ceste določi in kategorizira Občinski svet občine Mislinja  z odlokom na predlog župana.

(2) Predlog kategorizacije občinskih cest mora biti predhodno strokovno usklajen z Direkcijo Republike Slovenije za ceste po postopku, določenim v predpisu o merilih za kategorizacijo javnih cest.

(3)Merila, po katerih občinski svet odloča o prenosu površin med javne prometne površine oz. kategorizaciji občinskih cest  so zlasti  :

·      izkaz upravičene potrebe, da površina postane javna prometna površina;

·      brezplačen prenos zemljišča;

·      ustrezna velikost površine, pri občinskih cestah :

·      minimalna širina  lokalne ceste 5 m   + 2 x 0,5 m bankine;

·      javne poti 4 m + 2, 0,5 m bankine;

·      urejeno odvodnjavanje;

·      ustrezna utrjenost površine;

·      ostali tehnični kriteriji (nakloni, varovalni pas itd.).

8. člen

(spremembe kategorizacije občinskih cest)

(1) Spremembe kategorizacije občinskih cest in nadomeščenih delov občinskih cest, ki se ohranjajo kot prometne površine, se določijo po postopku iz prejšnjega člena tega odloka.

(2)  Spremembe kategorizacije občinskih cest lahko predlagajo člani občinskega sveta občine Mislinja, vaške skupnosti, strokovne službe občine ter zainteresirane pravne in fizične osebe pristojni službi občinske uprave občine Mislinja za ceste. Predlogi morajo biti utemeljeni v skladu z merili za kategorizacijo občinskih cest.

(3) O predlogu za prenos občinske ceste med državne ceste odloči občinski svet občine Mislinja na predlog župana.

9. člen

(novogradnje in rekonstrukcije občinskih cest)

(1) Gradnje občinskih cest  se določijo v občinskem prostorskem načrtu, občinskem proračunu  in načrtu razvojnih programov.

(2) Rekonstrukcije občinskih cest se določijo v občinskem proračunu in načrtu razvojnih programov.

(3) Novozgrajeni ali rekonstruiran del občinske ceste, s katerim se nadomesti del te ceste, je iste kategorije kot obstoječa cesta.

10. člen

(opustitev občinske ceste)

(1) Občinska cesta ali njen del se lahko opusti, če se zgradi nova cesta ali del ceste, ki nadomesti prejšnjo ali v drugih utemeljenih razlogih, ko se cesta več ne uporablja.

 (2)   O opustitvi in ureditvi opuščene občinske ceste ali njenega dela ter o njenem prenosu med nekategorizirane ceste odloči občinski svet občine Mislinja  na predlog župana.

11. člen

(prenos nekategoriziranih cest med  občinske ceste)

(1) Za nekategorizirano cesto, po kateri je dovoljen javni promet, lahko lastnik ali od njega pooblaščeni upravljavec te ceste predlaga občini njen prenos med kategorizirane občinske ceste.

(2) Nekategorizirana cesta se lahko prenese med kategorizirane  občinske ceste, če je bila v uporabi za javni promet najmanj zadnjih pet let, če ustreza merilom za kategorizacijo in če se njen prenos opravi brezplačno.

 (3) Določba prejšnjega odstavka ne velja za prenos gozdnih cest med kategorizirane občinske ceste,  ki jih   določajo predpisi o gozdovih.

(4) O prenosu nekategoriziranih cest med kategorizirane

občinske ceste odloči občinski svet občine Mislinja  na predlog župana, njena kategorizacija pa se opravi po postopku iz 7. člena tega odloka.

III.  Upravljanje občinskih cest

12. člen

(upravljavec občinskih cest)

(1) Upravljavec občinskih cest je Občina  Mislinja  (v nadaljnjem besedilu: upravljavec).

(2)Redno vzdrževanje občinskih javnih cest je obvezna gospodarska javna služba, ki obsega vzdrževalna dela za ohranjanje javnih cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost javnih cest, nadzor nad stanjem javnih cest in cestnega sveta ter vzpostavitev prevoznosti cest ob naravnih in drugih nesrečah.

13. člen

(naloge in pristojnosti upravljavca)

(1) Upravljavec opravlja strokovno  tehnične, razvojne, organizacijske in upravne naloge za graditev, vzdrževanje in varstvo občinskih cest.

(2) Naloge upravljavca obsegajo zlasti:

·      izdelavo strokovnih podlag za načrtovanje razvoja in vzdrževanja občinskih cest in izdelavo osnutkov ter planov;

·      naloge v zvezi z rednim vzdrževanjem občinskih cest;

·      naloge nadzora nad stanjem občinskih cest;

·      izvajanje postopkov za oddajanje gradbenih in vzdrževalnih del na občinskih cestah, za katere je predpisana izbira izvajalca na podlagi javnega naročila;

·      izvajanje postopkov za izbiro izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest;

·      naloge v zvezi z investicijami v občinske ceste;

·      vodenje predpisanih evidenc o občinskih cestah in zagotavljanje podatkov za potrebe izračuna zagotovljene porabe občine in vodenje združene evidence o javnih cestah;

·      spremljanje prometnih tokov na občinskih cestah in priprava predlogov sprememb njihove prometne ureditve in prometne ureditve na državnih cestah, ki potekajo skozi občino Mislinja;

·      obveščanja javnosti o stanju občinskih cest in prometa na njih;

·      izdajanje dovoljenj in soglasij ter projektnih pogojev, določenih z ukrepi za varstvo občinskih cest in za zavarovanje prometa na njih;

·      priprava programov in organizacija izdelave raziskovalnih in razvojnih nalog za občinske ceste ter sodelovanje z Direkcijo Republike Slovenije za ceste in drugimi občinami pri pripravi in uresničevanju teh programov;

·      izvajanje drugih nalog, določenih s tem odlokom in drugimi predpisi.

14. člen

(prometna ureditev na občinskih cestah)

Upravljavec določi prometno ureditev na občinskih cestah v skladu s predpisi o prometni varnosti.

15. člen

(prometna signalizacija in prometna oprema na občinskih cestah)

(1) O postavitvi, zamenjavi, dopolnitvi ali odstranitvi prometne signalizacije in prometne opreme na občinskih cestah odloča upravljavec.

(2) Na občinski cesti se sme postavljati turistična in druga obvestilna signalizacija samo v skladu s predpisi, ki urejajo prometno signalizacijo.

(3) O postavitvi turistične in druge obvestilne signalizacije odloča upravljavec.

(4) Oglaševanje v območju občinskih cest je dovoljeno v skladu s predpisi, ki urejajo to področje.

16. člen

(obveznost vodenja podatkov o občinskih cestah)

(1) Upravljavec mora za potrebe načrtovanja, spremljanja stanja, upravljanja, vzdrževanja in statistične namene voditi evidence o občinskih cestah in objektih, kot banko cestnih podatkov (v nadaljevanju: BCP), skladno s predpisi o načinu označevanja javnih cest in o evidencah o javnih cestah in objektih na njih.

(2) BCP obsega opisne, številčne, grafične in druge podatke o občinskih cestah in objektih.

17. člen

(financiranje občinskih cest)

(1) Sredstva za graditev in vzdrževanje občinskih cest se zagotavljajo v občinskem proračunu in z drugimi viri.

(2) Občinski svet Občine Mislinja  lahko predlaga Vladi Republike Slovenije, da predpiše posebno povračilo za uporabo občinske ceste in objektov na njej, ki poteka po območju s statusom zavarovanega naravnega bogastva in določi prometno ureditev in nivo njenega vzdrževanja.

IV.  Graditev občinskih cest

18. člen

(gradnja občinskih cest)

(1) Gradnja in vzdrževanje občinskih cest je v javnem interesu.

(2) Občinske ceste se morajo načrtovati, projektirati, graditi in vzdrževati na način in pod pogoji kot to določajo predpisi, ki urejajo projektiranje in gradnjo javnih cest, prometno signalizacijo in prometno opremo, način označevanja in zavarovanja del in ovir v prometu, cestne priključke, avtobusna postajališča ter predpisi, ki urejajo vrste vzdrževalnih del na cesti ter nivo rednega vzdrževanja javnih cest.

19. člen

(projektiranje občinskih cest)

(1) Elementi za projektiranje občinske ceste se določijo v skladu s predpisi o projektiranju javnih cest in njihovih elementov s stališča zagotavljanja prometne varnosti in ekonomičnosti njihove graditve in vzdrževanja.

(2) V projektni dokumentaciji za gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste se določijo tudi prometna ureditev občinske ceste in ureditev navezav na obstoječe ceste ter pristopov do objektov in zemljišč ob cesti ter predvidijo površine zunaj vozišča ceste za parkirišča, avtobusna postajališča in druge prometne površine, površine za opravljanje spremljajočih dejavnosti (deponija za spravilo lesa), za gradnjo objektov za vzdrževanje cest in za nadzor cestnega prometa.

20. člen

(pridobitev zemljišč za gradnjo občinske ceste)

Zaradi pridobitve potrebnih zemljišč za gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste se lahko v skladu z zakonom na zahtevo investitorja lastninska pravica na zemljišču in drugi nepremičnini v razlastitvenem postopku oziroma v postopku omejitve lastninske pravice odvzame ali obremeni, če ne pride do sklenitve pogodbe med investitorjem in lastnikom te nepremičnine.

21. člen

(obveznost investitorja zaradi prestavitve občinske ceste)

Če je treba obstoječo občinsko cesto prestaviti zaradi graditve drugega objekta ali naprave, mora biti prestavljeni del ceste zgrajen z elementi, ki ustrezajo namenu ceste in drugim zahtevam predpisov o cestah.

Stroške prestavitve občinske ceste krije investitor objekta ali naprave.

22. člen

(obveznost usklajenega projektiranja)

(1) Če se hkrati z gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste predvideva tudi graditev komunalnih in drugih objektov, naprav in napeljav, ki ne služijo cesti ali njeni uporabi, mora tehnična dokumentacija obsegati vsa dela, ki jih je treba opraviti na območju ceste.

2) Za usklajevanje projektiranja, gradnje in rekonstruiranih objektov, naprav in napeljav iz prejšnjega odstavka je odgovoren upravljavec ceste oz.upravljavec posameznih objektov, naprav in napeljav.

(3) Stroške projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov, naprav in napeljav iz prvega odstavka tega člena krije investitor oziroma upravljavec posameznih objektov, naprav in napeljav.

23. člen

(obveznost obveščanja o posegih v občinsko cesto)

(1) Upravljavec občinske ceste  mora  o gradnji ali rekonstrukciji občinske ceste obvestiti investitorje oziroma upravljavce drugih objektov in naprav v cestnem telesu ali ob njem najmanj 30 dni pred začetkom del, da ti lahko svoja dela uskladijo z gradnjo oziroma rekonstrukcijo ceste.

(2) upravljavec občinske ceste  mora dati investitorju oziroma upravljavcu objektov in naprav iz prejšnjega odstavka na razpolago podatke, potrebne za uskladitev del.

(3) Določbe tega člena veljajo smiselno tudi za investitorje oziroma upravljavce objektov in naprav v cestnem telesu ali ob njem, kadar nameravajo graditi ali rekonstruirati svoje objekte in naprave v občinski cesti.

V.  Vzdrževanje občinskih cest

24. člen

(odgovornost za vzdrževanje  občinskih cest)

(1) Občinske ceste morajo biti vzdrževane tako, da jih lahko ob upoštevanju prometnih pravil in vremenskih pogojev za odvijanje prometa varno uporabljajo vsi uporabniki cest, ki so jim namenjene. (2) Nivo vzdrževanja občinskih cest v zimskem času, ki se nanaša na redno pluženje snega, se izvaja na način kot to določajo državni predpisi.

(3) Za izvajanje rednega vzdrževanja občinskih cest kot javne gospodarske službe je odgovoren izvajalec gospodarske javne službe.

25. člen

(javna služba vzdrževanja občinskih cest)

(1) Redno vzdrževanje občinskih cest je obvezna  gospodarska javna služba, ki obsega vzdrževalna dela za ohranjanje občinskih cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost občinskih cest, nadzor nad stanjem občinskih cest in cestnega sveta ter vzpostavitev prevoznosti cest ob naravnih in drugih nesrečah (v nadaljnjem besedilu: redno vzdrževanje).

(2) Redno vzdrževanje občinskih cest se zagotavlja na podlagi predpisov, ki urejajo gospodarske javne službe.

(3) Obnovitvena dela na občinskih cestah se oddajajo v izvedbo na podlagi postopka in pod pogoji, ki so z zakonom določeni za oddajo javnih naročil.

26. člen

 (vzdrževanje občinskih cest ob preusmeritvah prometa)

(1) Upravljavec  lahko  zaradi zapore občinske ceste začasno preusmeri promet na državno cesto ali nekategorizirano cesto, po kateri je dovoljen javni promet.

(2) Za preusmeritev prometa z občinske ceste na nekategorizirano cesto, po kateri je dovoljen javni promet, mora upravljavec  občinske ceste predhodno pridobiti soglasje lastnika te ceste ali od njega pooblaščenega upravljavca  ceste.

VI.  Varstvo občinskih cest in prometa na njih

27. člen

(začasne omejitve uporabe občinske ceste)

(1) Če na občinski cesti ali njenem delu ni mogoč varen promet vozil zaradi zimskih razmer, močnega vetra, prometne in druge nesreče ter izrednega dogodka ali če to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na zavarovanje ceste in varnost prometa na njej, lahko upravljavec občinske ceste začasno prepove uporabo občinske ceste za vse ali posamezne vrste vozil ali skupin vozil, oziroma dovoli vožnjo samo tistih vozil, ki so ustrezno opremljena. O prepovedi uporabe občinske ceste mora v roku ene ure po elektronski poti obvestiti pristojno policijsko upravo, občinskega inšpektorja ter javnost na krajevno običajen način.

(2) Del ceste, na katerem velja omejitev uporabe, mora upravljavec občinske ceste označiti s predpisano prometno signalizacijo.

28. člen

(varovalni pas ob občinski cesti)

 (1) Z namenom preprečitve škodljivih vplivov posegov v prostor ob občinski cesti, na občinsko cesto in prometa na njej je ob teh cestah varovalni pas, v katerem je raba prostora omejena.

(2) Gradnja in rekonstrukcija objektov ter izvajanje kakršnih koli del na pripadajočih zemljiščih v varovalnem pasu občinske ceste so dovoljeni le s soglasjem upravljavca.

(3) Upravljavec izda soglasje iz prejšnjega odstavka, če s predlaganim posegom v varovalnem pasu niso prizadeti interesi varovanja občinske ceste in prometa na njej, njene širitve zaradi prihodnjega razvoja prometa ter varovanja njenega videza.

(4) Predlagatelj nameravane gradnje v varovalnem pasu občinske ceste nima pravice zahtevati izvedbe ukrepov za zaščito pred vplivi ceste in prometa na njej, določenih s predpisi, ki urejajo varstvo okolja.

(5) Varovalni pas občinske ceste se meri od zunanjega roba cestnega sveta v smeri prečne in vzdolžne osi, pri premostitvenih objektih pa od tlorisne projekcije najbolj izpostavljenih robov objekta na zemljišče ter znaša največ:

·      pri lokalnih cestah 4 metre,

·      pri javnih poteh 3 metre,

·      pri občinskih kolesarskih poteh 2 metra.

(6) V območju križišča državne ceste z občinsko cesto, ali v območju cestnih priključkov na občinsko cesto (pregledni trikotnik) ter na notranjih straneh cestnih krivin (pregledna berma), ni dovoljeno zasaditi  kakršnekoli vegetacije ali postaviti objekte, naprave in druge predmete ter storiti  kar koli drugega, kar bi ovirajo preglednost cest, križišča ali priključka.

 (7)  Določbe prejšnjega odstavka se ne uporabljajo za območja, drugače urejena s prostorskimi akti.

29. člen

(obveznosti lastnikov nepremičnin ob občinski cesti)

(1) Lastniki zemljišč ob občinski cesti morajo dopustiti vse posege, ki so nujno potrebni za nemoteno uporabo občinske ceste, zlasti:

·      dostop do cestnih objektov zaradi njihovega vzdrževanja;

·      gradnjo objektov in naprav za odvodnjavanje cestišča in cestnega telesa;

·      postavitev prometne signalizacije in prometne opreme;

·      izvedbo ukrepov in postavitev začasnih ali stalnih naprav za zaščito ceste in prometa na njej pred snežnimi plazovi, zameti, hrupom, slepilnimi učinki in drugimi škodljivimi vplivi;

·      odlaganje snega na njihovo zemljišče, če se jim s tem ne povzroča škoda;

·      če navedeni posegi, gradnja in postavitev objektov in naprav ni mogoča v okviru cestnega sveta.

(2) Za izvedbo ukrepov iz prejšnjega odstavka se lahko lastninska pravica na nepremičnini začasno ali trajno obremeni s služnostjo v javno korist.

30. člen

(zagotavljanje varnosti in neovirane uporabe javnih prometnih površin)

(1) Upravniki ali lastniki oziroma uporabniki zgradb so dolžni na svojem objektu:

§  poskrbeti, da so na pročeljih, ki so obrnjena na javno cesto ali drugo javno površino, nameščeni snegolovi, nameščeni in vzdrževani žlebovi in odtoki meteornih voda ter preprečiti padanje snega ali ledenih sveč s streh na občinsko cesto ali drugo javno površino.

(2) Pri odstranjevanju snega z javnih prometnih površin, streh, funkcionalnih in drugih površin je prepovedano zametavati javne prometne površine. Sneg se mora odlagati na robu vozišča, pri čemer mora biti zagotovljeno odvodnjavanje, ali na mestu, kjer odstranjeni sneg ne ovira pešcev in prometa z vozili.

(3) V času odstranjevanja snega s površin, določenih s tem odlokom, morajo lastniki vozil odstraniti svoja vozila z javnih prometnih površin.

31. člen

(prepovedi ogrožanja varne uporabe občinske ceste)

(1) Prepovedano je izvajati kakršna koli dela na občinski cesti, na zemljiščih ali na objektih ob občinski cesti, ki bi lahko škodovala cesti ali ogrožala, ovirala ali zmanjšala varnost prometa na njej.

(2) Prepovedano je:

1.   na in v cestno telo občinske ceste odvajati meteorno vodo, odplake in druge tekočine;

2.   po brežinah ceste spuščati kamenje, les in drug material ali predmete;

3.   na cestnem svetu občinske ceste:

·      puščati živali brez nadzorstva, napajati živali v obcestnih jarkih, pasti živino ali graditi napajališča za živali;

·      jahati konje ali druge živali, ki so podkovani tako, da lahko poškodujejo cestišče;

·      nameščati in uporabljati luči ali druge svetlobne naprave, ki bi lahko zmanjšale varnost prometa;

·      postavljati ograje, stebričke, zasaditi živo mejo, drevje, trto ali druge visoke nasade ali poljščine, nameščati ali odlagati les, opeko, zemljo, drug material ali predmete;

·      nasipati zemljišča ali nameščati kakršnekoli predmete, ki bi lahko ovirali ali onemogočali nemoteno in varno odvijanje cestnega prometa;

·      postavljati nagrobne plošče in druga spominska znamenja;

·      namerno zažigati travo, les ali druge odpadne snovi;

·      odvajati odplake in druge tekočine;

·      ovirati odtekanje vode;

4.    orati na razdalji manj kot 4 metre od roba cestnega sveta v pravokotni smeri na cesto ali na razdalji manj kot 1 meter od roba cestnega sveta vzporedno s cesto;

5.    na cestišču občinske ceste:

·      razsipati sipek material, razen posipnih materialov v času izvajanja zimske službe, nanašati blato ali ga kako drugače onesnaževati;

·      puščati sneg ali led, ki pade ali zdrsne nanj;

·      onesnažiti cestišče z olji in mazili ali drugimi snovmi;

·      vlačiti hlode, veje, skale in podobne predmete kot tudi pluge, brane in drugo kmetijsko orodje ter druge dele tovora.

(3) Preden se vključi v promet na občinsko cesto s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine, mora voznik odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče.

(4) Prepovedano je poškodovati, odstraniti, prestaviti, zakriti ali kakorkoli spremeniti prometno signalizacijo, prometno opremo ter cestne naprave in druge ureditve, ki so namenjene varnosti, vodenju in nadzoru prometa, zaščiti ceste ter preprečevanju škodljivih emisij prometa na občinskih cestah.

(5) Izvajalec rednega vzdrževanja občinske ceste mora brez odlašanja s ceste odstraniti vse ovire ali druge posledice ravnanj, ki bi lahko škodovale cesti ali ogrožale, ovirale ali zmanjšale varnost prometa na njej. Če to ni mogoče, mora oviro ali nastalo nevarno mesto na cesti do njihove odprave zavarovati s predpisano prometno signalizacijo ter o oviri in drugih posledicah prepovedanih ravnanj brez odlašanja obvestiti občinskega inšpektorja  in upravljavca ceste.

32. člen

(posegi v občinsko cesto zaradi gradnje ali vzdrževanja gospodarske infrastrukture)

 

(1) Objekte in naprave gospodarske infrastrukture je dovoljeno v območju občinske ceste graditi le pod pogoji in na način, določenim s soglasjem  upravljavca.

(2) Upravljavec   lahko zahteva od upravljavca gospodarske  infrastrukture, da objekte in naprave gospodarske infrastrukture preuredi ali prestavi, kadar je to potrebno zaradi rekonstrukcije občinske ceste ali izvedbe ukrepov za zavarovanje te ceste in prometa na njej. Stroške prestavitve ali preureditve objektov in naprav krije njihov upravljavec, razen če to ni v nasprotju s pogoji iz soglasja upravljavca občinske ceste za njihovo gradnjo.

(3) Upravljavec   lahko odkloni izdajo soglasja iz prvega odstavka tega člena, če bi objekti in naprave gospodarske infrastrukture ogrožali občinsko cesto ali promet na njej, bistveno oteževali njeno vzdrževanje ali onemogočali morebitno rekonstrukcijo te ceste.

(4) Vzdrževalna in druga dela na obstoječi gospodarski infrastrukturi na občinski cesti se lahko opravljajo le s soglasjem z  upravljavcem.  V soglasju za izvajanje del se določijo način, pogoji in nadzor nad opravljanjem teh del.

(5) Soglasje iz prejšnjega odstavka tega člena ni potrebno, če je s poškodbami objektov in naprav gospodarske infrastrukture, vgrajenih v občinsko cesto, neposredno ogrožen varen promet oziroma življenje in zdravje ljudi in živali ali bi lahko nastala večja gospodarska škoda. Upravljavec gospodarske infrastrukture mora takoj odstraniti neposredno nevarnost in o tem brez odlašanja po elektronski poti obvestiti upravljavca ceste in  izvajalca rednega vzdrževanja ceste. Upravljavec gospodarske infrastrukture mora takoj odpraviti poškodbe na njej, vzpostaviti cesto v prvotno stanje in o končanih delih po elektronski poti obvestiti  upravljavca ceste, občinskega inšpektorja   in izvajalca  rednega vzdrževanja občinske ceste. Če se mora zaradi navedenih del omejiti uporaba občinske ceste, mora upravljavec gospodarske javne infrastrukture, vgrajene v občinsko cesto, o omejitvi uporabe občinske ceste in o njenem prenehanju po elektronski poti obvestiti pristojno policijsko upravo, občinskega inšpektorja in upravljavca občinske ceste. 

33. člen

(priključki na občinsko cesto)

Priključki nekategoriziranih cest ter individualni priključki na občinske ceste se lahko gradijo ali rekonstruirajo v skladu z veljavno zakonodajo in le s soglasjem upravljavca občinskih cest.

34. člen

(obvezna prilagoditev priključka)

Če priključek na občinsko cesto zaradi povečanega obsega prometa ali spremenjene vrste prometa na priključku ne izpolnjuje več zahtevanih prometnih in varnostnih pogojev ali ni vzdrževan, upravljavec občinske ceste  samostojno ali na predlog občinskega inšpektorja  ali  občinski inšpektor  samostojno z upravno odločbo odredita njegovo prometno tehnično prilagoditev spremenjenim razmeram. Stroške preureditve priključka krije investitor priključka.

35. člen

(ukinitev, sprememba prometne ureditve in prestavitev priključka)

(1) Upravljavec občinske ceste ali občinski inšpektor  lahko z odločbo ukine priključek na občinsko cesto v primeru, da se ne izvede prilagoditev priključka v skladu z odločbo iz prejšnjega člena.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko upravljavec občinske ceste   z odločbo ukine ali spremeni prometno ureditev na priključku na občinsko cesto, če se priključek nahaja na območju, kjer se mora izvesti ukrep za varstvo občinske ceste in zavarovanje prometa na njej, ali to zahteva sprememba prometne ureditve na občinski cesti. Stroške nadomestnega priključka krije upravljavec.

VII.  Ukrepi za varstvo prometa

36. člen

(zapora ceste zaradi del ali prireditev na občinski cesti)

Zapora ceste zaradi del ali prireditev na občinski cesti se lahko izvede v skladu z veljavno zakonodajo.

37. člen

(izdaja dovoljenj za zaporo občinske ceste)

(1) Dovoljenje za delno ali popolno zaporo občinske ceste izda upravljavec občinske ceste.  O izdaji dovoljenja mora upravljavec   obvestiti policijo, občinskega inšpektorja  in izvajalca rednega vzdrževanja ceste, na katero se dovoljenje nanaša.

(2) Z dovoljenjem za zaporo občinske ceste se določijo pogoji za izvedbo zapore ceste, preusmeritve prometa zaradi zapore ceste in čas njenega trajanja.

(3) Vloga za zaporo občinske ceste mora biti vložena najmanj 8 dni pred predlaganim rokom zapore ceste in mora vsebovati podatke o lokaciji, vrsti in obsegu del, zaradi katerih se predlaga delna ali popolna zapora ceste, o načinu in času trajanja njihove izvedbe ter predlog  začasne prometne ureditve v času delne ali popolne zapore ceste. Izdajatelj dovoljenja za zaporo ceste lahko spremeni čas in trajanje zapore ceste, zlasti če se ta predlaga med prireditvami, predvidenimi s koledarji večjih športnih prireditev, med turistično sezono ali med povečanimi prometnimi obremenitvami ceste.

(4) Določba prejšnjega odstavka o vsebini vloge za zaporo občinske ceste zaradi del na cesti se smiselno uporablja tudi za športne in druge prireditve na občinski cesti.

(5) Stroške za izvedbo zapore ceste in preusmeritve prometa zaradi zapore ceste krije njen predlagatelj.

(6) Zaporo postavi izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest, ki mora o njej in o preusmeritvi prometa obvestiti policijo, občinskega inšpektorja  najmanj tri dni pred prvo zaporo ceste ter javnost na krajevno običajen način.

38. člen

(prometna signalizacija na občinskih cestah)

(1) Občinske ceste morajo biti opremljene s predpisano prometno signalizacijo in prometno opremo, kot to določa veljavna zakonodaja.

(2) Na občinski cesti se smejo postavljati table in napisi, ki opozarjajo na kulturni in zgodovinski spomenik ter naravno znamenitost ali turistično pomembno območje ali naselje in podobno (turistična in druga obvestilna signalizacija), samo v skladu s predpisi o prometni signalizaciji. O predlogu zainteresirane pravne ali fizične osebe za postavitev turistične in druge obvestilne signalizacije odloča upravljavec občinske ceste.   Upravljavec  ima pravico do povrnitve stroškov za postavitev signalizacije, njeno vzdrževanje in odstranitev.

39. člen

(obveščanje in oglaševanje ob občinski cesti)

(1) Postavljanje tabel, napisov in drugih objektov ali naprav za slikovno ali zvočno obveščanje in oglaševanje je ob občinskih cestah zunaj naselja v varovalnem pasu ceste dovoljeno le v skladu z občinskimi akti. Občina  lahko izda soglasje za njihovo postavitev znotraj te razdalje samo, če so obvestila pomembna za udeležence v prometu in zanje ni predpisana prometna signalizacija, oziroma če se oglašuje gospodarski subjekt, ki dejavnost izvaja v stavbi, zgrajeni v varovalnem pasu občinske ceste. S soglasjem se določijo pogoji njihove postavitve, vzdrževanja in odstranitve.

(2) Table, napisi in drugi objekti in naprave iz prejšnjega odstavka se ob občinskih cestah v naselju lahko postavijo le izven preglednega polja in območja vzdolž vozišča ceste, določenega za postavitev prometne signalizacije ter le s soglasjem upravljavca. 

(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se soglasje za izobešanje transparentov preko občinske ceste lahko izda za določen čas (za čas trajanje prireditve, razstave, ipd.). Transparenti morajo biti izobešeni najmanj 4,5 m nad voziščem občinske ceste.

VIII.  Inšpekcijsko nadzorstvo občinskih cest

40. člen

 (opravljanje inšpekcijskega nadzorstva)

(1) Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega odloka in določb predpisov o javnih cestah, ki se neposredno uporabljajo za občinske ceste,  izvaja  občinski inšpektor.

(2) Za občinskega inšpektorja je lahko imenovan posameznik, ki izpolnjuje pogoje po zakonu, ki ureja inšpekcijski nadzor.

IX.  Kazenske določbe

41. člen

(1) Z globo 400 € se kaznuje za prekršek posameznik ali odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki krši določila  drugega odstavka 3. člena odloka.

(2) Z globo 2.000 € se kaznuje za prekršek pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost,  ki krši določila  drugega odstavka 3. člena odloka.

(3) Z globo 1.000 EUR se kaznuje za prekršek izvajalca rednega vzdrževanja občinskih cest, ki krši 24. in 25. člen tega odloka.

(4) Z globo 400 € se kaznuje za prekršek posameznik ali odgovorna oseba pravne osebe in odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki krši določila  drugega, petega in šestega  odstavka  28. člena,   29.  30., 31., 32., 33.,  34. in 39. člen  tega odloka.

(5) Z globo 1.000 EUR se kaznuje pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika in posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki krši določila drugega, petega in šestega . odstavka  28. člena,   29., 30., 31., 32., 33.,  34. in 39. člen  tega odloka.

X.  Končna določba

42. člen

 (začetek veljavnosti odloka)

(19 Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati  Odlok o javnih prometnih površinah in o ureditvi cestnega prometa v Občini Mislinja  (Uradni list RS 57/1999).

(2) Ta odlok začne veljati  naslednji dan  po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 371-08/2013         

Datum : 21.11.2013

 

 

Občina Mislinja

 

Franc Šilak, župan