New Page 2

 

Na podlagi 2. odstavka 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02 in 8/03-popr.) ter 49. člena Statuta občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 3/00-p.b. in 9/03) je župan Občine Trbovlje dne 02.07.2004 sprejel

 

 

PROGRAM PRIPRAVE

 

 

sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za

 

 

del območja urejanja PE 6/2 - Prometnoenergetski

 

 

koridor - del rekonstrukcija Separacije v Trbovljah

 

 

- po postopku občinskega lokacijskega načrta

 

 

1. člen

 

 

(predmet programa)

 

 

S tem programom se podrobneje določajo programska izhodišča, vsebina strokovnih podlag, način pridobitve strokovnih rešitev in geodetskih podlag za pripravo sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za del območja urejanja PE 6/2 – Prometnoenergetski koridor - del rekonstrukcija Separacije v Trbovljah, nosilci urejanja prostora in drugi subjekti, ki sodelujejo

 

 

pri pripravi izvedbenega prostorskega akta (v nadaljevanju: OLN), roki za posamezne faze priprave OLN ter sredstva potrebna za njegovo pripravo.

 

 

2. člen

 

 

(ocena stanja, razlogi in pravna podlaga)

 

 

(1) Ocena stanja, urbanistična dokumentacija in razlogi za pripravo sprememb in dopolnitev Območje obdelave se ureja z Odlokom o sprejemu ureditvenega načrta za del območja urejanja PE 6/2 - Prometnoenergetski koridor - del Rekonstrukcija Separacije v Trbovljah (Uradni vestnik Zasavja, št. 18/87, 11/01). Prostorski izvedbeni akt je bil izdelan v skladu s tedanjimi usmeritvami zagotavljanja optimalne proizvodnje RRP Slovenije. Za območje je opredeljena rekonstrukcija obstoječih objektov, transportiranje, predelava in deponiranje premoga ter  železniška, energetska in telekomunikacijska infrastruktura.

 

 

S sprejemom dopolnitev (Uradni vestnik Zasavja, št. 11/01) je bil odlok usklajen z zakonom o rudarstvu ter z zakonom o postopnem zapiranju RTH, ekološki sanaciji Termoelektrarne Trbovlje II in spodbujanju razvojnega prestrukturiranja Zasavske regije.

 

 

Obstoječi objekti Separacije na območju urejanja so trenutno delno opuščeni in ne služijo več svojemu namenu. Rudnik Trbovlje-Hrastnik namerava v skladu s sprejetim Programom zapiranja obstoječe objekte na tem območju porušiti ter kompleks sanirati.

 

 

Načrtovane aktivnosti sovpadajo s prostorskimi razvojnimi potrebami Termoelektrarne Trbovlje v okviru izvajanja Strateškega poslovnega načrta TET in z realizacijo I. faze programa “energetske doline”. Termoelektrarna Trbovlje je zato podala pobudo, da se na mestu porušenih objektov zgradi nov objekt termične obdelave komunalnih odpadkov. Zaradi prostorskih, logističnih in infrastrukturnih prednosti je ta lokacija v centralnem slovenskem prostoru zelo primerna. Ker gradnja novega objekta v veljavnem odloku ni predvidena, je s tem podana pobuda za spremembo in dopolnitev ureditvenega načrta.

 

 

Predvidena prostorska ureditev tega območja je nujna za pričetek izgradnje objektov “energetske doline”, kot je opredeljeno v Strategiji prostorskega razvoja Slovenije (sprejeta v Državnem zboru dne 18.06.2004). Strategija podaja usmeritve za območje Termoelektrarne Trbovlje, med katerimi je tudi izgradnja novega objekta za soproizvodnjo (kogeneracijo) toplotne in električne energije s toplotno obdelavo gorljivih frakcij komunalno nenevarnih odpadkov, lesne biomase in mulja iz čistilnih naprav (ocenjene el. moč 20-40 MW, topl. moč 50-80 MW).

 

 

(2) Pravna podlaga

 

 

Pravna podlaga za pripravo sprememb in dopolnitev izvedbenega prostorskega akta so Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02 in 8/03-popr.), Odlok o prostorskih sestavinah Dolgoročnega plana občine Trbovlje za obdobje 1986-2000 (Uradni vestnik Zasavja, št. 13/86, 13/98, 24/03-popr.), Odlok o prostorskih sestavinah Družbenega plana občine Trbovlje za obdobje 1986-1990 (Uradni vestnik Zasavja, št. 20/86, 13/98 in 24/03-popr.) ter Odlok o sprejemu ureditvenega načrta za del območja urejanja PE 6/2 – Prometnoenergetski koridor - del rekonstrukcija Separacije v Trbovljah (Uradni vestnik Zasavja, št. 18/87, 11/01).

 

 

Območje urejanja je po planski opredelitvi namenske rabe opredeljeno s PE prometno-energetskim koridorjem, opredeljena namenska raba se s strategijo prostorskega razvoja ne bo spremenila. Predvidena ureditev ne spreminja izhodišč in usmeritev opredeljenih s sprejeto Programsko zasnovo za del območja PE 6/2 -Separacija (Uradni vestnik Zasavja, št. 20/86), temveč zgolj prostorsko načrtovanje posameznih objektov.

 

 

Glede na to, da gre za načrtovanje novih objektov, za katere je predpisana obveznost presoje vplivov na okolje, se spremembe in dopolnitve prostorskega izvedbenega akta ne morejo pripravljati in sprejemati po skrajšanem postopku.

 

 

Način urejanja ureditvenega območja PE 6/2 – del Separacija je izvedbeni prostorski akt (UN), v skladu s 17. členom ZUreP-1 pa opredeljen kot lokacijski načrt (OLN).

 

 

3. člen

 

 

(predmet in programska izhodišča)

 

 

(1) Skladno s sprejetimi Strateškimi usmeritvami RS za ravnanje z odpadki ter z zakonodajo EU se v sklopu prestrukturiranja proizvodnje v TET iščejo nove možnosti na energetskem področju. Ena od teh alternativ oziroma programov prestrukturiranja je tudi gradnja objekta za termično obdelavo predhodno zbranih, ločenih in sortiranih komunalnih nenevarnih odpadkov, primernih za energetsko uporabo. S tem bi dosegli zmanjšanje njihovega volumna in inertizacijo, ter omogočili okoljevarstveno sprejemljivo trajno odlaganje.

 

 

(2) Z izdelavo sprememb in dopolnitev izvedbenega prostorskega načrta, se morajo vzpostaviti prostorski pogoji za sanacijo ureditvenega območja ter okoljski pogoji za izgradnjo novega objekta s potrebno komunalno in prometno infrastrukturo, kot je opredeljeno v že sprejeti programski zasnovi.

 

 

(3) Lokacijsko postrojenje novih objektov je pogojeno s potekom obstoječe cestne komunikacije Železniška postaja - Cementarna - Separacija – TE Trbovlje in konfiguracijo terena. Višinsko sta oblikovana dva platoja: osnovni plato stare separacije na koti 215,5 m in plato tehnoloških naprav na koti 223,0 m. Programska izhodišča novih predvidenih objektov temeljijo na tehnoloških in okoljevarstvenih pogojih.

 

 

(4) Prometna ureditev mora upoštevati bližino glavne železniške proge, obstoječo industrijsko cesto ter zahteve notranjega in mirujočega prometa za tovrstne objekte.

 

 

(5) Komunalna ureditev mora povzemati obstoječe komunalne vode in predvideti nove v skladu z usmeritvami nosilcev urejanja prostora.

 

 

(6) Na območju urejanja ni objektov kulturne dediščine. Varovanje okolja (zraka, tal in voda) je bistveni pogoj novega objekta, zato je potrebno pri načrtovanju novega objekta upoštevati vso veljavno zakonodajo, ukrepe potrebne za zmanjšanje negativnih vplivov na okolje pa vključiti v besedilo odloka.

 

 

(7) Novo predvideno ureditev območja je možno izvesti v več fazah. V odloku se opredelijo tudi pogoji za obrambo in zaščito.

 

 

(8) Priprava sprememb in dopolnitev OLN obsega izdelavo:

 

 

- variantnih strokovnih rešitev,

 

 

- strokovnih podlag iz (2) točke 6. člena tega programa,

 

 

- sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta.

 

 

4. člen

 

 

(ureditveno območje prostorskega akta)

 

 

Območje urejanja PE 6/2 - del se nahaja v k.o. Trbovlje ter meri 12,40 ha. Omejeno je z reko Savo, zahodnim delom stare PEE ter vznožjem Bukove gore. Meja območja je podrobno opredeljena z veljavnim izvedbenim prostorskim aktom.

 

 

5. člen

 

 

(nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi prostorskega akta)

 

 

(1) Nosilci urejanja prostora:

 

 

1. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Kardeljeva ploščad 21, Ljubljana,

 

 

2. Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat, Ulica 1. junija 2, Trbovlje,

 

 

3. Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo, Kardeljeva ploščad 25, Ljubljana,

 

 

4. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Urad za energetiko, Dunajska 48, Ljubljana,

 

 

5. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Urad za vode, Sektor za vode, Vojkova 1b, Ljubljana, 

 

 

6. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Urad za okolje, Sektor za okolje, Slovenčeva 95, Ljubljana,

 

 

7. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Urad za okolje, Sektor za ohranjanje narave, Vojkova 52, 1000 Ljubljana,

 

 

8. Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Celje, Stanetova ulica 6, Celje,

 

 

9. Zavod RS za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Celje, Glavni trg 1, Celje,

 

 

10.Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Tržaška cesta 19, Ljubljana,

 

 

11.Javna Agencija za železniški promet RS, Kopitarjeva 5, Maribor,

 

 

12.Zavod za gozdove R Slovenije, Območna enota Ljubljana, Tržaška cesta 2, Ljubljana,

 

 

13.ELES Elektro-Slovenija, PE Ljubljana, Hajdrihova 2, Ljubljana,

 

 

14.Elektro Ljubljana, PE Elektro Trbovlje, Gimnazijska cesta 25, Trbovlje,

 

 

15.Geoplin, Cesta Ljubljanskih brigad 11, Ljubljana,

 

 

16.JP Komunala Trbovlje, Savinjska cesta 11a, Trbovlje,

 

 

17.Telekom Slovenije, PE Trbovlje, Trg revolucije 27, Trbovlje,

 

 

18.Zavod za ribištvo, Zupančičeva 9, Ljubljana,

 

 

19.Občina Trbovlje, Oddelek za okolje in prostor, Mestni trg 4, Trbovlje.

 

 

(2) Drugi udeleženci:

 

 

V kolikor se v postopku priprave sprememb in dopolnitev LN ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja tudi drugih organov, ki niso navedeni v prejšnjem odstavku, se le-te pridobi tekom postopka.

 

 

(3) V postopku priprave OLN morajo nosilci urejanja prostora v roku 30 dni podati smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Na usklajen predlog pa morajo nosilci urejanja prostora ravno tako v roku 30 dni podati svoje mnenje. Če v predpisanem

 

 

roku smernice in mnenja niso podana, se v skladu z 29. in 33. členom zakona šteje, da jih nimajo.

 

 

6. člen

 

 

(seznam strokovnih podlag)

 

 

(1) Pri izdelavi sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta je potrebno upoštevati naslednje strokovne podlage in veljavne prostorske akte sosednjih območij:

 

 

1. Programsko zasnovo za del območja PE 6/2 - Separacija (Uradni vestnik Zasavja, št. 20/86);

 

 

2. Odlok o lokacijskem načrtu za območje PE 6/2 del - Prestavitev železniške proge v območju TE Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 24/88);

 

 

3. Odlok o lokacijskem načrtu za območje PE 6/1 del - Prestavitev Zasavske ceste v območju Stikališča (Uradni vestnik Zasavja, št. 24/88);

 

 

4. Odlok o lokacijskem načrtu za območje PE 6/2 del - TET- ČDP (Uradni vestnik Zasavja, št. 6/92);

 

 

5. Predinvesticijsko zasnovo za izgradnjo objekta termič ne obdelave odpadkov, IBE Ljubljana, maj 2004;

 

 

6. Toplotna obremenitev Save v zvezi z izgradnjo TET3 in izračun gladin merodajnih nizkih in visokih voda na vplivnem področju TET3 - II.del: Izračun poteka gladin merodajnih visokih voda na

 

 

vplivnem področju Termoelektrarne Trbovlje, Univerza v Ljubljani - Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo - Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem, oktober 1997;

 

 

7. Projektni seizmični parametri za TE TO Trbovlje, Univerza v Ljubljani - FAGG, št. projekta 10/85, 1985;

 

 

8. Informativno poročilo o geološko-geomehanskih raziskavah na območju novogradnje pri TE, ZRMK, št. poročila 2-379/81, 1981;

 

 

9. Geotehnični elaborat za TE-TO III, IBT Trbovlje - TOZD Projektiva, št. projekta 5271/023, maj 1986;

 

 

10.ostale relevantne strokovne podlage, ki so bile izdelane in novelirane v času priprave lokacijskega načrta za izgradnjo novega termoenergetskega objekta TET III v Trbovljah ter

 

 

11.zakonske in podzakonske akte, nacionalne programe, smernice, direktive in ostale akte s tega področja.

 

 

(2) Pred izdelavo sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta mora pobudnik zagotoviti pridobitev, izdelavo ali dopolnitev naslednjih strokovnih podlag:

 

 

1. Geodetsko topografski načrt izdelan v M 1:1000 za celotno območje urejanja v digitalni obliki ter ortofoto načrt;

 

 

2. Digitalni katastrski načrt izdelan v M 1:1000 oz. 1:2880 potrjen s strani Geodetske uprave;

 

 

3. Geodetski posnetek trase komunalnih vodov (podzemni in nadzemni) in prometne infrastrukture v območju urejanja;

 

 

4. Podatke iz zemljiške knjige o lastnikih in drugih imetnikih stvarnih pravic;

 

 

5. Celostno idejno zasnovo načrtovane prostorske ureditve izdelane na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve v M 1:1000 z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;

 

 

6. Tehnične idejne rešitve načrtovane prostorske ureditve izdelane v M 1:1000 kot posameznih načrtov v skladu s pravilnikom, ki ureja podrobnejšo vsebino projektne dokumentacije, z ustreznim tehničnim poročilom in projektantskim predračunom. Načrt gradbenih konstrukcij in tehnološki načrt pa je potrebno izdelati na nivoju idejnega projekta (IDP);

 

 

7. Strokovne podlage, izdelane v skladu z navodilom, ki ureja vsebino posebnih strokovnih podlag in vsebino prostorskih izvedbenih aktov:

 

 

- geološko in geotehnično poročilo za načrtovano prostorsko ureditev,

 

 

- idejne zasnove nove prometne ureditve, tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve, novogradnje, ipd.), vključno z ureditvami mirujočega prometa,

 

 

- idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih objektov in naprav,

 

 

- idejne zasnove zaščite, prestavitve, razširitve, ukinitve in drugih prilagoditev obstoječih objektov, naprav in ureditev, ki so potrebne zaradi realizacije načrtovanih prostorskih ureditev,

 

 

- idejne zasnove rešitev in ukrepov za varovanje okolja in rešitve za preprečitev in zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, naravo, kulturno dediščino in trajnostno rabo naravnih dobrin, vključno z idejno zasnovo ureditve morebitnih izravnalnih ukrepov,

 

 

- idejne zasnove rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami,

 

 

- strokovne podlage relevantnih naravnih in ustvarjenih danosti prostora tega območja.

 

 

8. Poročilo o vplivih na okolje (4./H točka 3. člena Uredbe o vrstah posegov v okolje, za katere je obvezna presoja vplivov na okolje, Ur.l. RS, št. 32/93, 1/96, 12/00) izdelano v skladu z Zakonom o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04).

 

 

(3) V postopku priprave OLN Zavod RS za varstvo narave zagotovi izdelavo naravovarstvenih smernic v skladu z 98. členom zakona o ohranjanju narave in jih posreduje pripravljavcu.

 

 

(4) V postopku priprave OLN Zavod RS za varstvo kulturne dediščine zagotovi izdelavo strokovnih zasnov s področja kulturne dediščine v skladu z 41. členom zakona o varstvu kulturne dediščine in jih posreduje pripravljavcu.

 

 

7. člen

 

 

(način pridobitve strokovnih rešitev)

 

 

(1) Strokovne rešitve prostorske ureditve, ki jo obravnava prostorski akt, se pridobijo z izdelavo več variantnih rešitev. Variantne strokovne rešitve se izdelajo za izbor tehnologije in mikrolokacijo tehnološkega postrojenja.

 

 

(2) Na prvi prostorski konferenci dne 24.06.2004 pobudnik, pripravljavec ter nosilci urejanja prostora niso predlagali drugih variantnih rešitev.

 

 

(3) Variantne rešitve se presojajo in medsebojno primerjajo v primerjalni študiji in sicer s funkcionalnega, varstvenega in ekonomskega vidika ter z vidika njihove sprejemljivosti v lokalnem okolju, pri čemer obsega:

 

 

- funkcionalni vidik: kriterije regionalnega in urbanega razvoja ter tehnično-tehnološke kriterije;

 

 

- varstveni vidik: kriterije varovanja življenjskega okolja ljudi, naravnih sestavin okolja ter varovanja kulturne dediščine;

 

 

- ekonomski vidik: višino stroškov naložbe, obratovanja, vzdrževanja ter interno stopnjo donosnosti;

 

 

- vidik sprejemljivosti v lokalnem okolju: oceno primernosti glede na pričakovane vplive prostorske ureditve na sestavine družbenega okolja.

 

 

V sinteznem zaključku primerjalne študije mora biti predlagana najustreznejša variantna rešitev in podane usmeritve za njeno optimizacijo. Primerjalna študija predstavlja študijo ranljivosti prostora v skladu z zakonom. Variantne strokovne rešitve naroči in pridobi pobudnik, o izboru variante pa bo odločal pripravljavec OLN.

 

 

(4) V sklopu strokovnih rešitev se izdelajo tudi variantne rešitve tras vročevodnega omrežja do mestnih toplarn občine Trbovlje in Hrastnik ter variante odlaganja odpadnega produkta. V fazi priprave tega OLN se o strokovnih rešitvah navedenih pod to točko ne odloča, služijo pa kot strokovna podlaga za utemeljitev ločenih izvedbenih prostorskih aktov.

 

 

8. člen

 

 

(navedba in način pridobitve geodetskih podlag)

 

 

Za območje predvidene prostorske ureditve geodetske podlage kot jih predpisuje ZUrep-1 pridobi pobudnik ali po pogodbi načrtovalec prostorske ureditve.

 

 

9. člen

 

 

(rok za pripravo prostorskega akta)

 

 

Roki za pripravo posameznih faz prostorskega akta:

 

 

1. Prostorska konferenca - junij 2004

 

 

2. Sprejem in objava programa priprave v uradnem glasilu ter izbor načrtovalca - julij 2004

 

 

3. Izdelava in izbor strokovnih rešitev (7. člen) ter izdelava potrebnih strokovnih podlag (6. člen) december 2004

 

 

4. Izdelava predloga sprememb in dopolnitev OLN ter pridobitev smernic nosilcev urejanja prostora – april 2005

 

 

5. Prostorska konferenca - maj 2005

 

 

6. Javna razgrnitev in obravnava predloga OLN – junij 2005

 

 

7. Oblikovanje stališč do posredovanih pripomb in predlogov iz javne obravnave - julij 2005

 

 

8. Izdelava in dopolnitev predloga OLN ter pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora - avgust 2005

 

 

9. Obravnava in sprejem OLN na Občinskem svetu ter objava odloka v uradnem glasilu – september 2005.

 

 

10. člen

 

 

(obveznosti v zvezi s financiranjem prostorskega akta)

 

 

Finančna sredstva za izdelavo variantnih strokovnih rešitev, potrebnih strokovnih podlag ter sprememb in dopolnitev OLN zagotovi pobudnik – Termoelektrarna Trbovlje, Ob železnici 27, Trbovlje.

 

 

11. člen

 

 

(končna določba)

 

 

Ta program priprave sprememb in dopolnitev OLN začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 35001-11/01-0201/23

 

 

Datum: 02.07.2004

 

 

 

 

 

Župan

 

 

Občine Trbovlje

 

 

Bogdan Barovič s.r.