New Page 2

 

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popravek) nadaljevanju »ZureP-1«) ter na podlagi 30. člena Statuta Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 35/03 – prečiščeno besedilo) župan sprejme

 

 

P R O G R A M    P R I P R A V E

 

 

za občinski lokacijski načrt za Tehnološko razvojno industrijsko središče Kanižarica

 

 

1. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo občinskega lokacijskega načrta (v nadaljevanju OLN):

 

 

Prostorsko načrtovanje na območju obravnave do sprejetja OLN temelji na določilih prostorskih sestavin dolgoročnega in družbenega plana občine Črnomelj in na Odloku prostorskih ureditvenih pogojih za območja KS Dragatuš (delno), KS Butoraj, KS Tribuče, KS Dobliče-Kanižarica (delno), KS Črnomelj (delno), KS Talčji Vrh in KS Petrova vas (Uradni list RS, št. 119/03).

 

 

Zaradi razvojnih potreb občine Črnomelj je potrebno razširiti obstoječo gospodarsko cono na cca 83 ha površine in tako omogočiti možnost razvoja oziroma lokacije za mala, srednja in velika podjetja.

 

 

2. Predmet in programska izhodišča OLN ter ureditveno območje

 

 

Predmet izdelave OLN je izdelava občinskega prostorskega izvedbenega akta, s katerim bodo določeni lokacijski pogoji za pripravo projektov za pridobitev gradbenih dovoljenj, zlasti glede zasnove namenske rabe površin in organizacijo dejavnosti, tehnološke pogoje in omejitve, usmeritve za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje, usmeritve za varovanje in izboljšanje bivalnega in delovnega okolja, usmeritve za ohranjanje narave in varstvo kulturne dediščine, opredelitev faznosti gradnje ter eventualne prostorske ukrepe po Zakonu o urejanju prostora (ZureP-1).

 

 

Kot programsko izhodišče se uporablja programska zasnova za širitev Tehnološko razvojno industrijskega središča TRIS Kanižarica, ki je sestavni del prostorskih sestavin dolgoročnega in družbenega plana občine Črnomelj.

 

 

Ureditveno območje je določeno s prostorskimi sestavinami družbenega plana občine in obsega zemljišča jugozahodno od mesta Črnomelj, ob regionalni cesti R1 – 218/1214 Kanižarica – Vinica. Ožje območje Rudnika je območje obstoječih stavbnih zemljišč, na katerih je že zgrajena poslovno proizvodna cona in širše območje, ki je predvideno za razširitev. Velikost celotnega območja urejanja je cca 83 ha.

 

 

 3. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi OLN

 

 

– Elektro Ljubljana, PE Novo mesto – za področje distribucije električne energije;

 

 

– JP Komunala Črnomelj – področje vodooskrbe ter odvajanja in čiščenja odpadnih vod;

 

 

– Telekom Slovenije, PE Novo mesto – področje telekomunikacij in zvez;

 

 

– Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, Izpostava Novo mesto;

 

 

– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Enota Novo mesto;

 

 

– Agencija RS za okolje, Območna pisarna Novo mesto – področje voda;

 

 

– Direkcija RS za ceste, Izpostava Novo mesto;

 

 

– Geoplin plinovodi, d.o.o. Ljubljana,

 

 

– Zavod za gozdove Slovenije, OE Novo mesto – za področje gozdarstva;

 

 

– Zavod RS za varstvo narave, območna enota Novo mesto;

 

 

Po načelu sodelovanja javnosti pa sodelujejo še:

 

 

– Krajevna skupnosti na KS Dobliče – Kanižarica;

 

 

– Ribiška družina Črnomelj;

 

 

– Rudnik Kanižarica v zapiranju, d.o.o.;

 

 

– Podjetniški center Novo mesto;

 

 

– Območna obrtna zbornica Črnomelj;

 

 

– RIC Bela krajina;

 

 

– druge občinske gospodarske javne službe ter drugi organi in organizacije, v kolikor bi se v postopku priprave OLN pokazala potreba.

 

 

Postopek priprave OLN vodi pripravljavec Občina Črnomelj, Občinska uprava, Oddelek za varstvo okolja in urejanje prostora, Trg svobode 3, Črnomelj.

 

 

OLN pripravlja načrtovalec, ki mora izpolnjevati pogoje, ki jih določajo členi od 156. do 160. člena ZureP-1 in se izbere z javnim razpisom.

 

 

 4. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve ter navedba geodetskih podlag

 

 

Pri pripravi OLN je treba upoštevati veljavno plansko in drugo prostorsko dokumentacijo. Pri pripravi se po uporabijo: geodetski načrt, digitalni katastrski načrt, digitalni orto foto, digitalni topografski načrt ter druge geodetske podlage. Smiselno se uporabljajo strokovne podlage za poselitev, ki so bile izdelane za potrebe Strategije prostorskega razvoja občine, kot tudi vse ostale študije in strokovne podlage, ki jih je izdelalo podjetje Acer Novo mesto d.o.o. s podizvajalci v letu 2005.

 

 

5. Rok priprave OLN

 

 

Priprava OLN bo ob sodelovanju pristojnih nosilcev urejanja prostora predvidoma potekala po sledečem terminskem planu:

 

 

1. Pripravljavec najmanj osem dni pred sprejemom programa priprave skliče prostorsko konferenco.

 

 

2. Pripravljavec na podlagi 29. člena Zakona o urejanju prostora pozove nosilce urejanja prostora, da najkasneje v 30 dneh od prejema programa priprave podajo pogoje in usmeritve v zvezi s pripravo OLN;

 

 

3. Pripravljavec Ministrstvu za okolje in prostor naznani namero o pripravi OLN. Glede na odgovor o potrebnosti CPVO se vodi postopek izbire izvajalca za okoljsko poročilo in z njim povezane obveznosti in postopke;

 

 

4. Načrtovalec pripravi variantne rešitve najkasneje 20 dni po predaji dokumentacije.

 

 

5. Načrtovalec pripravi predlog prostorskega akta najkasneje v 20 dneh po predložitvi variantnih rešitev pripravljavcu;

 

 

6. Pripravljavec potrdi predlog prostorskega akta in naznani javno razgrnitev, ki traja najmanj 30 dni, ter določi kraj in čas njegove obravnave;

 

 

7. Načrtovalec glede na stališča do pripomb in predlogov iz javne razprave in obravnave, ki jih sprejme pripravljavec, pripravi dopolnjen predlog prostorskega akta najkasneje v 7 dneh po zaključku javne razprave;

 

 

8. Nosilci urejanja prostora v roku 30 dni po predložitvi dopolnjenega akta z mnenjem ugotovijo upoštevanje danih pogojev za pripravo OLN, sicer se šteje, da se z njimi strinjajo;

 

 

9. Pripravljavec predloži usklajen predlog OLN v sprejem Občinskemu svetu.

 

 

6. Obveznosti financiranja priprave OLN

 

 

Sredstva za pripravo OLN se zagotovijo iz proračuna Občine Črnomelj.

 

 

Ta dokument bo pripravljen tudi ob finančni pomoči Evropske unije. Za vsebino tega dokumenta je izključno odgovorna Občina Črnomelj in zanj v nobenem primeru ne velja, da odraža stališče Evropske unije.

 

 

7. Veljavnost programa priprave

 

 

Ta program priprave se objavi v Uradnem listu RS.

 

 

 

 

 

Št. 35003-79/2005

 

 

Črnomelj, dne 23. decembra 2005

 

 

Župan

Občine Črnomelj

Andrej Fabjan l.r.