Na podlagi 43. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84 ), Navodil o vsebini posebnih strokovnih podlag in vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave, št. 10/ 99) je Občinski svet Občine Piran na seji dne 17. 6. 1999 sprejel
 
ODLOK
 
 
o spremembi dela ZN Turističnega kompleksa Bernardin v Portorožu
 
 
1.UVODNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
Sprejme se sprememba osnovnega zazidalnega načrta TURISTIČNEGA KOMPLEKSA BERNARDIN (Uradne objave, št. 19/73 ), katerega je izdelalo podjetje Invest biro Koper, aprila 1973 pod št. proj. 73/65.
 
 
Spremembo istega ZN je izdelalo podjetje Projektiva inženiring d.o.o. aprila 1998, pod št. proj. 7/97, in ga dopolnilo glede na stališča do pripomb po javni razpravi v septembru 98. Sprememba dokumenta se nanaša na severozahodni del Turističnega kompleksa Bernardin, ki obravnava GH Emona.
 
2. člen
 
Osnovni ZN se spremeni v naslednjih elementih:
 
 
  1. izvedba peš poti in kolesarske steze ob obali,
 
 
  1. sprememba namembnosti obstoječih poslovnih prostorov v trgovski ulici na območju Hotela Vas in na bernardinskem trgu pri cerkvi,
 
 
  1. rekonstrukcija in sprememba namembnosti dela pritličja GH Emona, ob obalni promenadi v poslovne prostore za gostinsko in trgovsko dejavnost,
 
 
  1. gradnja bazenskega kompleksa na plaži, med promenado in obalo, rekonstrukcija komunalnih naprav,
 
 
  1. sprememba zunanje ureditve.
 
3. člen
 
Dokumentacija o spremembi ZN vsebuje:
 
 
I. Uvod in tekstualno obrazložitev
 
 
II. Odlok
 
 
III. Soglasja pristojnih soglasodajalcev
 
 
IV Oceno stroškov posegov v prostor
 
 
v Poročilo o vplivih na okolje
 
 
VI. Grafični del
 
 
list la izsek iz Spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Piran v letu 1998
 
 
list 1b izsek iz ZN Turističnega kompleksa Bernardin
 
 
list 2a kopija katastrskega načrta M 1:1000
 
 
list 2b kopija katastrskega načrta z vrisom meje območja spremembe ZN
 
 
list 3a geodetski posnetek obstoječega stanja M 1:1000
 
 
list 3b geodetski posnetek z vrisom meje območja spremembe ZN
 
 
list 4 načrt rušitev
 
 
list 5 ureditvena situacija M 1:1000
 
 
list 6 regulacijski načrt - arhitektonska zazidalna situacija M 1:1000
 
 
list 7a zbirna situacija komunalnih naprav - obstoječe stanje M 1:1000
 
 
list 7b zbirna situacija predvidenih komunalnih naprav M 1:1000
 
 
list 8 situacija zunanje ureditve M 1:1000
 
 
list 9 tehnični elementi za zakoličenje objektov, funkcionalnega zemljišča in komunalnih naprav
 
 
list 10 etapnost izvajanja ZN
 
 
list 11 funkcionalne in oblikovne rešitve objektov in naprav
 
II. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
4. člen
 
 
Meja ureditvenega območja
 
 
Območje spremembe osnovnega ZN zajema naslednje parcele:
 
Meja poteka od izhodiščne točke na obali od konca urejene plaže na jugu, se nadaljuje po zahodnem robu (na obmorski strani) parc. št. 1499/ 1 do konca urejene plaže, nato se cca 5.0 m pred koncem parcele obme proti vzhodu in poteka po severnem robu iste parcele, nato se obrne proti jugu in poteka nekaj časa po vzhodnem robu iste parcele, se zopet obrne proti vzhodu in prečka parcelo št. 300/2, nato poteka po severnem robu parc. št. 260/2, seka parcelo št. 260/1, poteka po severnem robu parc. št. 258/1 , nato se nadaljuje po vzhodnem robu parc. št. 262/7 (pot), parc. št. 258/2 (pot), se nadaljuje po vzhodnem robu objekta hotela parc. št. 260/2 do roba parc. št. 265, nato se obme proti jugu in poteka po vzhodnem robu hotela parc. št. 260/3, nakar prečka parc. št 300/2 in poteka do izhodiščne točke na obali.
 
 
Sprememba namembnosti obstoječih poslovnih prostorov se nanaša na poslovne prostore v trgovski ulici Hotela Vas (trgovine ob promenadi in na bernardinskem trgu ob cerkvi).
 
III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE ALI DRUGIH POSEGOV V PROSTOR
 
 
5. člen
 
Ureditveno območje predstavlja le majhen severozahodni del, znotraj Turističnega kompleksa Bernardin v Portorožu, ki se nahaja na severozahodnem robu ZN, na stiku z Morsko biološko postajo in z zelenimi površinami. V omenjenem območju bo GH Emona dopolnil in izboljšal svojo turistično ponudbo s posegi, ki so navedeni v drugem členu tega odloka in se nanašajo na priobalni pas. Kljub temu, da je bil zazidalni načrt izdelan in sprejet le leta 1973 in je danes praktično v pretežnem delu te izveden, je v načelu še vedno uporaben, le da ga je potrebno v posameznih delih občasno posodobiti, v smislu prilagoditve novim trendom v turistični ponudbi. Na podlagi izdelanih študij se ugotavlja, da bi se z delno spremembo ZN, ki bi zajelo samo ožje območje GH Emona ob obali, omogočilo višji nivo hotelske ponudbe in funkcionalnejše rešitve v smislu uporabe hotela in priobalnega pasu. Namembnost trgovskih lokalov v trgovski ulici in na bernardinskem trgu naj bo fleksibilna, tako da se lahko prilagaja potrebam turistične ponudbe.
 
6. člen
 
V okviru spremembe osnovnega ZN se dovoljujejo naslednji posegi:
 
 
  1. rušenje nekvalitetnih obstoječih delov objektov in naprav,
 
 
  1. izvajanje posegov navedenih v 2. členu tega odloka,
 
 
  1. sprememba namembnosti posameznih delov objektov,
 
 
  1. postavitev začasnih gradbiščnih objektov in naprav, skladno z zakonskimi določili,
 
 
  1. rekonstrukcije in vzdrževalna dela na objektih v ureditvenem območju,
 
 
  1. gradnja, rekonstrukcija in vzdrževalna dela na infrastrukturnih objektih in napravah (kanalizacija, elektro energetsko omrežje, vodovodno, telefonsko plinsko, toplovodno in cestno omrežje, poti, zelene površine in ureditve obale),
 
 
  1. zunanja ureditev in parkirišča.
 
IV MERILA IN POGOJI ZA URBANISTIČNO UREJANJE
 
 
7. člen
 
  1. Izvedbeni posegi na območju spremembe zazidalnega načrta so možni na osnovi lokacijskega in gradbenega dovoljenja (oziroma skupnega dovoljenja), ki se izda na podlagi določb tega odloka.
 
 
  1. Za spremembo namembnosti obstoječih objektov ali delov objektov in naprav in spremembe gabaritov obstoječih in predvidenih objektov znotraj dovoljenih toleranc je potrebno izdelati strokovno preveritev posegov v prostor, ki je kot dopolnitev ZN osnova za izdajo lokacijskega in gradbenega dovoljenja.
 
 
  1. Manjši posegi na obstoječih objektih v okviru ZN in gradnja pomožnih objektov ter naprav so možni na podlagi priglasitev del v skladu z veljavnim občinskim odlokom.
 
 
  1. Za posege, ki odstopajo od elementov ZN, je potrebno izdelati spremembo tega ZN, ki se mora sprejeti po enakem postopku kot osnovni ZN.
 
8. člen
 
 
Sprememba namembnosti
 
Dovoljena je sprememba namembnosti obstoječih poslovnih prostorov v trgovski ulici v Hotelu Vas (trgovine ob promenadi) in na bernardinskem trgu ob cerkvi, in sicer v dejavnosti; ki so namenjene splošni funkciji turističnega kompleksa, ki dopolnjujejo in izboljšujejo turistično ponudbo. Sprememba funkcije in namembnosti je dopustna v takšni meri, da se ne spreminja pretežna namembnost območja ter poslabšajo bivalni in delovni pogoji, ki bi negativno vplivali na bivanje in letovanje v turističnem območju. Sprememba namembnosti stanovanjskih (apartmajskih) enot v poslovne prostore oziroma sprememba poslovnih prostorov v apartmajske - bivalne ni dovoljena.
 
9. člen
 
 
Funkcionalna zemljišča in lega objektov
 
  1. Funkcionalna zemljišča so določena z načrtom gradbenih parcel, s tekstualnimi in numeričninnmi določili, ki so sestavni del spremembe ZN.
 
 
  1. Turističnemu kompleksu Bernardin je določeno skupno funkcionalno zemljišče.
 
 
  1. Zaokrožitve ali delitev funkcionalnih zemljišč se lahko določi tudi naknadno na osnovi preveritve posega v prostor, vendar ob upoštevanju vseh odmikov od sosednjih lastnikov in izkoristka zemljišča.
 
 
  1. Odmik objektov od parcelne meje s sosedom ne sme biti manjši od 3.00 m, sicer si mora investitor pridobiti soglasje lastnika oziroma uporabnika sosednjega zemljišča.
 
10. člen
 
Lega objektov in drugih ureditev je prikazana v ureditveni situaciji in regulacijskem načrtu (list št. 5 in 6) s prikazom vseh najpomembnejših tlorisnih in višinskih gabaritov ter odmikov,od parcelnih mej.
 
 
Lega infrastrukturnih, objektov in naprav je prikazana v zbirni situaciji komunalnih naprav (list št. 7b).
 
V. MERILA IN POGOJI ZA OBLIKOVANJE OBJEKTOV IN NAPRAV
 
 
11. člen
 
 
Oblikovanje objektov
 
  1. Pri oblikovanju objektov je potrebno upoštevati značilností gradnje sodobnih turističnih objektov in ureditev v območjih, namenjenih za turistično dejavnost.
 
 
  1. Gabariti novih objektov, delov objektov, oziroma adaptacije, se morajo oblikovati v skladu z že zgrajeno strukturo ter glede na velikost, obliko in orientiranost funkcionalnega zemljišča.
 
Rekonstrukcije in adaptacije
 
Vse rekonstrukcije in adaptacije morajo upoštevati oblikovno zasnovo, horizontalne in vertikalne gabarite ter odmike, kot so prikazani v grafítnem delu zazidalnega načrta in idejnih, zasnov ob upoštevanju dovoljenih toleranc v 18. členu tega odloka.
 
Rušitve
 
Predvidena je porušitev dela že obstoječe plaže v velikosti cca 50 m x 20 m za postavitev bazenskega kompleksa.
 
 
1. Rekonstrukcija dela pritličja GH Emona ob obalni promenadi in sprememba namembnosti v poslovne prostore za gostinsko in trgovsko dejavnost.
 
 
Del pritlične etaže ob promenadi bo rekonstruiran tako, da bo dopolnjen program trgovin in gostinskih lokalov. V nišah med zamiki objekta se izkoristijo nepozidane površine tako, da se izvedejo zastekleni prostori v višini pritličja. Zasteklena objekta sta max. tlorisnih dimenzij 10,60 m x 11.00 m in 6.40 m x 11.00 m
 
 
Po višini obsegata samo pritličje:
 
 
kota pritličja 3.50 m nm,
 
 
kota venca 6.80 m nm.
 
 
Streha bo ravna, izvedena kot lahka montažna konstrukcija.
 
 
2. Gradnja bazenskega kompleksa na plaži, med promenado in obalo
 
 
Podaljšanje kopalne sezone za goste hotela je mogoče le s postavitvijo bazena z ogrevano morsko vodo, ki omogoči nemoteno kopanje tudi v obdobjih, ko prihaja do cvetenja morja in v pomladnem in jesenskem času. Predvidena le gradnja bazena nepravilnih oblik, maksimalne velikosti 33 m x 10 m, ki je sestavljen iz bazena za odrasle in bazena za otroke. Oba bazena bosta postavljena med promenado in obalo. Zaradi zaščite pred visokimi valovi z morja bo bazen zgrajen na terasi v nivoju s promenado. Terasa bazena bo na koti promenado 2.85 m nm, otroški bazen pa je spuščen na koto plaže 1.50 m nm. Vsi potrebni prostori za kopalce (garderobe, sanitarije, prostor kopalnega mojstra) bodo v sklopu obstoječega pritličja hotela. Strojnica za pripravo bazenske vode bo prizidana na vzhodnem delu in pokrita z zeleno streho. Objekt bo vkopan, max. tlorisne velikosti 14.60 m x 10.00 m.
 
12. člen
 
Vzdrževalna dela se lahko izvajajo na vseh objektih v območju ZN. Za vzdrževalna dela se šteje dela, pri katerih se omogoča normalna uporaba objektov in naprav, tako da se ne spreminja zunanjost, zmogljivost, velikost in namembnost ter se ne posega v konstruktivne elemente.
 
VI. UREJANJE ZUNANJIH POVRŠIN
 
 
13. člen
 
Območje je že hortikulturno urejeno. Zaradi navedenih sprememb bodo potrebne tudi spremembe v hortrkulturni ureditvi ob promenadi in bazenu. Vse tlakovane površine za pešce bodo izvedene s tlaki prirejenimi sedanji ureditvi kolesarske steze.
 
VII. UREJANJE PROMETA
 
 
14. člen
 
 
Cestno omrežje, kolesarska steza in peš pot
 
Cestno omrežje ostane nespremenjeno. Sprememba se nanaša na uvedbo kolesarske steze in peš poti - promenade, ki naj bo ločena od kolesarske steze.
 
Izvedba peš poti in kolesarske steze
 
Izvedba peš poti in kolesarske steze je prioritetni poseg v ureditvenem območju. V priobalnem pasu med plažo in hotelom se izvedeta javna peš pot in kolesarska steza. Ob vhodu v priobalno sprehajališče med hotelskim kompleksom in MBP (Morsko biološko postajo) se odstrani arhitektonska ovira. Peš pot - promenada bo z rumeno črto ločena od kolesarske steze in bo potekala ob obali na lokaciji sedanje promenade. Kolesarska steza bo minimalne širine 2.00 m in peš pot minimalne širine 2.00 m. Na trasi kolesarske steze in peš poti ni dovoljena uporaba prostora za gostinske namene (postavitev miz in stolov ter korit za rože). Kolesarska steza in peš pot morata biti dostopni vsem občanom in ju ni mogoče zapirati, niti začasno v turistični sezoni, ker mora imeti status javne poti.
 
VIII. KOMUNALNO UREJANJE
 
 
15. člen
 
Območje je v celoti komunalno urejeno. Potrebne so manjše dopolnitve in zavarovanja že obstoječih komunalnih naprav. Zajetja in izpusta,bazenske vode se priključi na že obstoječe priključke za notranji bazen.
 
Vodovod
 
Izdelati je potrebno tehnično dokumentacijo z obdelanimi detajli zaščite obstoječih cevovodov med izvajanjem del in po zaključku. Posebej je potrebno obdelati zaščite cevovodov na prečkanjih cestišč.
 
Električno omrežje
 
Napajanje obstoječega stanja in predvidenega odjema naj bo v času gradnje, kakor tudi pri izgradnji objektov na sedanjem nivoju kvalitete dobave električne energije. Izdelati je potrebno idejni projekt novih elektroenergetskih naprav, ki naj temeljijo na podatkih obstoječega in prognoze predvidenega stanja.
 
Telefonsko omrežje
 
Objekt je že priključen na telefonsko omrežje.
 
Kanalizacija
 
Na območju ZN se kanalizacija načrtuje in izvaja v ločenem sistemu. Pri projektiranju bazena je potrebno upoštevati zadosten odmik od obstoječega kolektorja. Čiste meteorne vode bodo speljane v meteorno kanalizacijo. Vse prometne površine se odvodnjavajo preko ustrezno dimenzioniranih lovilcev maščob in peskolova v kanalizacijo. Zajem in izpust bazenske vode je prikazan v zbirni karti komunalnih naprav in je že izveden za notranji bazen.
 
Ogrevanje
 
Za ogrevanje kompleksa GH Emona je izvedeno centralno ogrevanja na lahko kurilno olje. Ogrevanje bazena bo priključeno na obstoječ ogrevalni sistem.
 
Odstranjevanje odpadkov
 
Zbiranje, odlaganje, odstranjevanje in odvažanje komunalnih odpadkov se izvaja skladno z veljavnim Odlokom o odstranjevanju in ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Piran. Ves odpadni gradbeni
 
 
material in zemljo se mora odlagati na deponijo gradbenega materiala (pri Luki Koper).
 
IX. VAROVANJE IN IZBOLJŠANJE OKOLJA
 
 
16. člen
 
Za zavarovanje kvalitetnih pogojev bivanja in varovanje okolja je potrebno:
 
 
  1. omejiti hitrost vozil na obravnavanem območju,
 
 
  1. sanirati območja, ki so izpostavljena hrupu.
 
Varstvo zraka
 
Pravne osebe morajo poleg stalnega nadzora onesnaženja, ki ga povzročajo viri onesnaženja zraka v njihovih stavbah in neposredni okolici, takoj pristopiti k sanaciji izvirov in odpravi nedovoljenih emisij v zrak, kot to predpisuje Zakon o varstvu zraka. Glede na rezultate meritev onesnaženosti je potrebno izvesti smotern prometni režim na širšem območju.
 
Varstvo voda in tal
 
Vse prometne površine morajo biti izvedene z olje nepropustno prevleko in odvodnjavane preko lovilcev maščob v meteorno kanalizacijo. Vsa skladišča goriv in naftnih derivatov morajo biti izvedena na način, ki onemogoča izliv v kanalizacijo ali podtalje. Pri vseh posegih v teren je potrebno na ranjenih zemeljskih površinah preprečiti pojave erozije. Pri izpustu in zajemu bazenske vode v morje je potrebno izvesti mesto za merjenje kvalitete vode.
 
Varstvo pred hrupom
 
Ravni hrupa ne smejo presegati maksimalne dovoljene vrednosti, ki so določene z Odlokom o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za posamezna območja. Pri projektiranju in gradnji objektov in razporeditvi prostorov, morajo investitorji, projektanti in izvajalci upoštevati določbe o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za okolje, v katerem se nahajajo.
 
Varstvo pred požarom
 
Zagotovljena mora biti zadostna količina vode za gašenje z ustrezno dimenzioniranim hidrantnim omrežjem. Do vseh objektov morajo biti speljane interventne poti minimalne širine 3,5 m. Objekti morajo biti projektirani in izvedeni z ustreznimi medsebojnimi odmiki ali drugimi tehničnimi ukrepi, s katerimi se preprečuje širjenje požara z objekta na objekt.
 
X. ETAPNOST IZVEDBE
 
 
17. člen
 
V prvi fazi je predvidena izvedba pešpoti in kolesarske steze ter odstranitev arhitektonske ovire na meji med hotelskim kompleksom in MBP Šele po izvedbi I. faze se lahko nadaljuje z naslednjimi posegi:
 
 
  1. izgradnja bazenskega kompleksa,
 
 
  1. rekonstrukcija ter preureditev pritličja ob promenadi.
 
 
Vzporedno ob vsaki fazi se bo rekonstruirala še pripadajoča komunalna infrastruktura, kjer bo to potrebno, in priredila zunanja ureditev. Glede na potrebe investitorja in finančne možnosti je faznost lahko razdeljena še na podfaze, določene faze bodo lahko tudi zamenjane, razen I. faze, ki se mora izvesti brezpogojno kot prva.
 
XI. DOVOLJENE TOLERANCE
 
 
18. člen
 
 
1.
 
Pri predvidenih objektih so dovoljena odstopanja od tlorisnih gabaritov v smislu zmanjševanja in povečanja gabaritov za + - 10 % od dimenzij, določenih s tem odlokom. Pri večanju tlorisnih gabaritov morajo biti upoštevana določila 8. člena (funkcionalna zemljišča) tega odloka. Dovoljeni so tudi manjši premiki objektov zaradi boljše funkcionalnosti, pri čemer morajo biti upoštevani pogoji 8. in 11. člena tega odloka.
 
2.
 
Dovoljena odstopanja pri vertikalnih gabaritih so + - 1,0 m.
 
3.
 
Dovoljene so manjše spremembe namembnosti posameznih delov objekta pod pogojem, da bodo namenjene turistično-rekreacijski dejavnosti ter storitvenim in oskrbnim dejavnostim za potrebe hotelskega kompleksa.
 
4.
 
Pri gradnji oziroma prenovi komunalne infrastrukture so dovoljene tolerance, če se pri izdelavi izvedbene dokumentacije in gradnji sami ugotovi, da je z manjšimi spremembami mogoče doseči tehnično in ekonomsko ugodnejšo rešitev, pri čemer le-ta ne poslabša obstoječega oziroma predvidenega stanja. Dovoljene so manjše spremembe pri urejanju priobalnega pasu in plaže ob pogoju, da se pridobi pozitivna soglasja pristojnih soglasodajalcev.
 
XII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU UREDITVENEGA NAČRTA
 
 
19. člen
 
Investitor in izvajalec morata poleg urbanistično-arhitektonskih pogojev upoštevati vsa navodila in pogoje posameznih soglasodajalcev, ki so sestavni del ZN.
 
 
Vsak investitor mora pred gradbenim posegom pridobiti lokacijsko in gradbeno dovoljenje.
 
 
Za vsako spremembo namembnosti izven dovoljenih toleranc je potrebno pridobiti lokacijsko dovoljenje.
 
 
Za vzdrževalna dela in gradnjo pomožnih objektov po tem odloku je potrebno pridobiti potrdilo o priglasitvi del.
 
XIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
20. člen
 
Vsi ostali elementi osnovnega ZN Turističnega kompleksa Bernardin (Uradne objave št. 19/73) ostanejo nespremenjeni.
 
21. člen
 
Sprememba ZN je na vpogled občanom, podjetjem in skupnostim pri Uradu za okolje in prostor Občinske uprave Občine Piran in Upravni enoti Piran.
 
22. člen
 
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Ministrstvo za okolje in prostor, Enota Koper - Urbanistična inšpekcija.
 
23. člen
 
Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.
 
 
Številka: 35005-3/98-99
Piran, 17. junija 1999
Županja Občine Piran
VOJKA ŠTULAR, prof.