New Page 2
 

Na podlagi  99. in 100. člena Poslovnika občinskega sveta (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 15/2006, 26/2009, 41/2010, 2/2013)  je Občinski svet Občine Markovci na svoji 5. redni seji, dne 17. 6. 2015 sprejel prečiščeno besedilo Odloka o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci, ki obsega:- Odlok o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci, ki je bil sprejet na 8. redni seji dne 17. 6. 1999 (Uradni   vestnik Radia Tednik, št. 7/99),- Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci, ki je bil sprejet na 3. redni seji dne 26. 1. 2011 (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/2011),- Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci, ki je bil sprejet na 2. redni seji dne 4. 2. 2015 (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/2015). Občinski svet je sprejel Odlok o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci in njegove spremembe in dopolnitve na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 94/07-UPB2, 76/08, 79/09 in 51/10) in 67. člena v zvezi z 2. členom Statuta Občine Markovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 15/06 in 26/09).

 

 

 

ODLOK

 

O USTANOVITVI, ORGANIZACIJI IN NAČINU DELA VAŠKIH ODBOROV OBČINE MARKOVCI

 

(uradno prečiščemo besedilo)

 

 

 

1.člen

 

(splošna določba)

 

Zaradi zadovoljevanja posebnih skupnih potreb občanov na območju posameznih naselij so v občini, kot ožji deli občine, ustanovljene vaške skupnosti.

 

Zaradi zagotovitve sodelovanja vaških skupnosti pri opravljanju javnih zadev v občini, se v občini ustanovijo, kot posve­tovalna telesa občinskega sveta, vaški odbori.

 

 

 

2.člen

 

(ustanovitev)

 

Vaški odbori se ustanovijo za območje naslednjih ožjih delov občine - vaških skupnosti:

 

Borovci, Bukovci, Markovci, Nova vas pri Markovcih, Prvenci, Sobetinci, Stojnci, Strelci, Zabovci.

 

Vaški odbor šteje pet članov iz vaške skupnosti, za katero se ustanovi.

 

Člane vaških odborov imenujejo in razrešujejo občani na zborih občanov, ki jih skliče župan za območje skupnosti, za katero je vaški odbor ustanovljen. Imenovani so tisti kandidati, ki dobijo največje število glasov.

 

Imenovanje članov vaških odborov se opravi s tajnim glasovanjem, v kolikor je predlaganih več kot pet kandidatov.

 

Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja pozove politične stranke, društva in zainteresirano javnost, da podajo predloge za kandidate članov vaških odborov, pri čemer lahko vsak predlagatelj predlaga do največ pet članov. V kolikor komisija ne bi prejela dovolj kandidatov, se lahko dodatni predlogi podajo na zborih občanov.

 

Mandat članov vaškega odbora je vezan na mandat članov občinskega sveta oz. traja do izvolitve novih članov vaškega odbora. Članstvo v vaškem odboru lahko predčasno preneha, in sicer če član:

 

·       izgubi volilno pravico,

 

·       poda pisno odstopno izjavo.

 

Članstvo v vaškem odboru predčasno preneha z dnem, ko Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sprejme ugotovitveni sklep, da so izpolnjeni pogoji za prenehanje članstva.

 

V primeru predčasnega prenehanja članstva v vaškem odboru, člana nadomesti kandidat, ki je prejel naslednje največje število glasov.

 

 

 

3.člen

 

(pristojnosti)

 

Člani vaških odborov sodelujejo s člani odborov občinskega sveta, preko katerih dajejo predloge, pobude in pripombe:

 

·       dajejo predloge in sodelujejo pri pri­pravi razvojnih programov občine na po­dročju javne infrastrukture na svojem območju ter sodelujejo pri izvajanju ko­munalnih investicij in sodelujejo pri nad­zoru nad opravljenimi deli,

 

·       sodelujejo pri pripravi programov oskrbe s pitno vodo in zaščiti virov pitne vode, sodelujejo pri pridobivanju soglasij lastnikov zemljišč za dela s področja go­spodarskih javnih služb,

 

·       dajejo predloge za sanacijo divjih odla­gališč komunalnih odpadkov in  sodeluje­jo pri njihovi sanaciji,

 

·       dajejo predloge za ureditev in olepševanje kraja (ureditev cvetličnih gred, ureditev in vzdrževanje sprehajalnih poti ipd.) in pri tem sodelujejo,

 

·       dajejo pobude za dodatno prometno ureditev (prometne signalizacija, ureditev dovozov in izvozov, omejevanje hitrosti ipd.),

 

·       predlagajo programe javnih del,

 

·       sodelujejo in dajejo mnenja pri javnih razgrnitvah prostorskih, planskih in iz­vedbenih aktov, ki obravnavajo območje njihove skupnosti,

 

·       oblikujejo pobude za spremembo pros­torskih, planskih in izvedbenih aktov ter jih posredujejo pristojnemu organu občine,

 

·       dajejo mnenja glede spremembe na­membnosti kmetijskega prostora v druge namene, predvidenih gradenj večjih proizvodnih in drugih objektov v skup­nosti, za posege v kmetijski prostor (agro­melioracije, komasacije), pri katerih bi prišlo do spremembe režima vodnih vi­rov,

 

·       seznanjajo pristojni organ občine s problemi in potrebami prebivalcev skup­nosti na področji' urejanja prostora in varstva okolja,

 

·       sodelujejo pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev,

 

·       spremljajo nevarnosti na svojem območju in o tem obveščajo štab za civilno zaščito ter po potrebi prebivalstvo in sodelujejo pri ostalih nalogah s področja zaščite in reševanja,

 

·       dajejo soglasja k odločitvam o razpolaganju in upravljanju s premoženjem občine, ki je skupnostim dano na uporabo za opravljanje njihovih nalog.

 

 

3.člen   4.člen

 

(sklicevanje seje)

 

Prvo sejo vaškega odbora skliče župan. Na svoji prvi seji člani vaškega odbora izmed sebe izvolijo predsednika in podpredsednika.

 

Odbor dela ter sprejema svoje odločitve na seji, na kateri je navzoča večina članov, z večino glasov navzočih članov.

 

Župan ima pravico biti  navzoč na seji vaškega odbora, vendar nima pravice gla­sovanja.

 

Praviloma se sej vaškega odbora udeležujejo tudi svetniki občinskega sveta iz matične volilne enote

 

Predsednik skliče odbor najmanj enkrat na leto oziroma večkrat v primeru, da je to potrebno. Predsednik mora sklicati od­bor, če to zahteva župan ali najmanj polo­vica članov odbora.

 

Za delovanje vaškega odbora se smiselno uporabljajo določbe poslovnika občin­skega sveta.

 

 

4.člen  5. člen

 

(končni določbi)

 

Občinski svet lahko s spremembo statuta tudi ukine vaške odbore, če ugotovi da ni kandidatov za člane odbora, oziroma, da občani posameznega naselja ne izkažejo interesa.

 

 

5.  6. člen

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/11), vsebuje naslednjo končno določbo:

 

 

 

3.člen

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

   
 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/15), vsebuje naslednjo končno določbo:

 

 

 

4.člen

 

Spremembe Odloka o ustanovitvi, organizaciji in načinu dela vaških odborov Občine Markovci se objavijo v Uradnem glasilu slovenskih občin in začnejo veljati naslednji dan po objavi.

 

 

 

Številka: 007-0005/2015

 

Datum: 17. 6. 2015

 

 

 

 

Občina Markovci

 

Milan Gabrovec, župan