New Page 2

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 76/16 – odl. US), 25. in 100. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07 – uradno prečiščeno besedilo, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13, 68/16 in 61/17) ter 16. člena Statuta Občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem, št. 7/16) je Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem na 20. redni seji dne, 26.1.2018 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU JAVNIH KULTURNIH PROGRAMOV IN KULTURNIH PROJEKTOV

S PODROČJA LJUBITELJSKE DEJAVNOSTI V OBČINI CERKLJE NA GORENJSKEM

 

I.         Splošne določbe

 

1. člen

(vsebina pravilnika)

Pravilnik o sofinanciranju javnih kulturnih programov in kulturnih projektov s področja ljubiteljske dejavnosti v Občini Cerklje na Gorenjskem (v nadaljnjem besedilu: pravilnik) določa dejavnosti (vsebine) in upravičence za sofinanciranje javnih kulturnih programov in kulturnih projektov iz proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem (v nadaljnjem besedilu: programi in projekti), pogoje, ki jih morajo izpolnjevati programi in njihovi izvajalci, ter postopek, kriterije in merila za izbiro in vrednotenje teh programov in projektov.

 

2. člen

(uporaba izrazov)

V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in za ženske.

 

3. člen

(pomen izrazov)

(1) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo pomen, kot ga določa 2. člen Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (v nadaljnjem besedilu: ZUJIK).

(2) Javne kulturne dejavnosti po tem pravilniku so vse oblike dejavnosti s področja kulture: vokalno glasbena dejavnost, instrumentalna dejavnost, gledališka in lutkovna dejavnost, folklorna dejavnost, likovna in foto dejavnost, literarna dejavnost, ohranjanje kulturne dediščine, ki so kot take opredeljene v s tem pravilnikom in se izvajajo kot ljubiteljska dejavnost in so pomembni za lokalno območje.

(3) Javni kulturni program je kulturna dejavnost, ki je po vsebini in obsegu zaključena celota in jo izvaja kulturni izvajalec, katerega ustanovitelj ni država ali lokalna skupnost, je pa njegovo delovanje v javnem interesu do te mere, da ga lokalna skupnost financira (v nadaljnjem besedilu: kulturni izvajalec).

Javni kulturni program traja vsaj devet mesecev v posameznem koledarskem letu (na področju vokalno glasbene dejavnosti, instrumentalne dejavnosti, gledališke in lutkovna dejavnosti, folklorne dejavnosti, likovne in foto dejavnosti in literarne dejavnosti).

(4) Kulturne dejavnosti po tem pravilniku so vse oblike ustvarjanja, posredovanja in varovanja kulturnih dobrin na področju besednih, uprizoritvenih, glasbenih, vizualnih, filmskih, avdiovizualnih, intermedijskih in drugih umetnosti na področju založništva in knjižničarstva, kinematografije in na drugih področjih kulture, ljubiteljske kulture, literarne ali recitacijske ter plesne dejavnosti, medijev, arhitekture in arhivske dejavnosti ter ohranjanja kulturne dediščine.

(5) Kulturni projekt je posamična aktivnost kulturnih izvajalcev (izdaja knjige, gledališka predstava, koncert, ipd.), ki jo financira lokalna skupnost, je namenjen širši javnosti in izkaže nek širši javni interes in se zaključi z javno kulturno prireditvijo.

(6) Financiranje pomeni, kadar se uporablja samostojno, tako financiranje kot sofinanciranje.

 

4. člen

(dejavnosti, ki se sofinancirajo)

(1) Iz proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem se po tem pravilniku v posameznem koledarskem letu sofinancira redna dejavnosti ljubiteljskih izvajalcev s področja kulture, ki so izbrani na osnovi javnega razpisa.

(2) V primeru dvoma, ali je posamezna dejavnost prijavljena za sofinanciranje iz občinskega proračuna, javna kulturna dejavnost po tem pravilniku, odloči župan Občine Cerklje na Gorenjskem, ki lahko predhodno pridobi strokovno mnenje.

 

5. člen

(upravičenci)

(1) Kulturni izvajalci, upravičenci za sofinanciranje programov in projektov iz proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem po tem pravilniku so kulturna društva, njihove sekcije, zveze kulturnih društev in drugi izvajalci s področja kulture, ki niso javni zavodi, izvajajo pa kulturni program v javnem interesu.

(2) Kulturni izvajalci, katerih program je že sofinanciran iz drugih javnih sredstev (državni proračun, EU sredstva), so dolžni ob prijavni na javni razpis to navesti. Kulturni programi in kulturni projekti, ki se financirajo iz kateregakoli drugega vira proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem, ne morejo biti predmet sofinanciranja po merilih in kriterijih tega pravilnika.

(3) Noben izdatek, ki je nastal upravičencem prijavljenega kulturnega programa in/ali projekta, ne sme biti dvojno financiran iz kakršnih koli drugih javnih sredstev (državna sredstva, sredstva EU). To pomeni, da se za iste izdatke ne sme dvakrat zahtevati povračilo, niti jih vključiti v več projektov.

 

6. člen

(pogoji)

Kulturni izvajalci, upravičenci iz prejšnjega člena tega pravilnika, morajo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:

·       da imajo sedež v Občini Cerklje na Gorenjskem in aktivno delujejo na območju te občine,

·       da so v skladu z veljavno zakonodajo ustanovljeni ali registrirani za izvajanje kulturnih dejavnosti vsaj 6 mesecev pred dnem objave javnega razpisa,

·       da prijavljeno dejavnost opravljajo na neprofitni osnovi,

·       da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za uresničitev načrtovanih dejavnosti,

·       da redno dostavljajo poročila o realizaciji programov in projektov ter načrt aktivnosti za prihodnje leto

·       imajo urejeno evidenco o članstvu,

·       se prijavijo na javni razpis na predpisanih obrazcih in v določenih rokih,

·       druge pogoje določene z vsakoletnim razpisom.

 

II.        Postopek izbire programov in projektov

 

7. člen

(smiselna uporaba splošnega upravnega postopka)

(1) Kolikor niso vprašanja postopkov javnega razpisa v tem pravilniku drugače urejena, se zanj smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek.

(2) Odločbe o financiranju javnih kulturnih programov oziroma kulturnih projektov ni dopustno izdati, dokler ni sprejet proračun za leto, v katerem se odločba izdaja.

 

8. člen

(vrsta postopka)

(1) Postopek za zbiranje predlogov javnih kulturnih programov in kulturnih projektov, ki se financirajo iz javnih sredstev se izvede kot javni razpis.

(2) Za javnim razpisom se opredeli višina sredstev za sofinanciranje kulturnih programov in višina za sofinanciranje kulturnih projektov.

(3) Župan lahko, v primeru, da sredstva, ki so bila z javnim razpisom predvidena za sofinanciranje kulturnih projektov niso bila v celoti razdeljena, izda sklep o prerazporeditvi sredstev v sklop za financiranju kulturnih programov.

(4) Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena lahko župan izjemoma izda sklep o financiranju kulturnega projekta iz interventnih sredstev proračuna občine, brez javnega poziva oziroma javnega razpisa. V tem primeru se lahko sofinancirajo tisti kulturni projekti, ki bi izpolnjevali pogoje za prijavo na javni razpis občine, pa prijava zaradi objektivnih okoliščin, ki niso na strani kulturnega izvajalca, ni mogoča, ker je rok za prijavo na razpis že potekel. Kulturne projekte, za katere vsebinsko ustrezen razpis ni predviden, lahko župan iz interventnih sredstev podpre le, kadar so utemeljeni z javnim interesom na področju kulture, kar mora v sklepu posebej obrazložiti.

(5) Višina interventnih sredstev iz prejšnjega odstavka se določi z letnim proračunom.

 

9. člen

(uvedba postopka)

(1) Postopek izbire kulturnih programov in projektov, ki se sofinancirajo iz proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem, se začne s sklepom o začetku postopka, ki ga sprejme župan.

(2) S sklepom iz prejšnjega odstavka župan naroči objavo javnega razpisa in imenuje strokovno komisijo za pripravo in izvedbo javnega razpisa (v nadaljnjem besedilu: strokovna komisija).

 

10. člen

(javni razpis)

(1) Javni razpis za izbiro programov in projektov s področja kulture, ki se sofinancirajo iz proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem (v nadaljnjem besedilu: razpis), se objavi na spletni strani Občine Cerklje na Gorenjskem in v uradnem glasilu lokalne skupnosti. Za datum objave razpisa se šteje datum objave razpisa v uradnem glasilu lokalne skupnosti.

(2) Razpisni rok objave javnega razpisa se časovno prilagaja postopku priprave in sprejemanja občinskega proračuna.

(3) Predlog besedila razpisa pripravi strokovna komisija, dokončno ga potrdi župan.

(4) Besedilo objave razpisa mora vsebovati:

·       navedbo naročnika (naziv in sedež izvajalca razpisa),

·       pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,

·       vrsto programov ali projektov, ki so predmet javnega razpisa,

·       kriterije in merila ter zahteve, ki jih mora izpolnjevati kulturni program ali projekt za financiranje,

·       pogoje, ki jih morajo izpolnjevati kulturni izvajalci,

·       okvirno vrednost razpoložljivih sredstev, namenjenih za predmet javnega razpisa;

·       obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,

·       rok, v katerem morajo biti poslane vloge z jasno navedbo, da se bodo v okviru tega roka vloge obravnavale po času prispetja,

·       način pošiljanja in vsebina vlog,

·       razpisni rok, do katerega morajo biti predložene vloge za dodelitev sredstev,

·       datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev,

·       navedbo oseb, pristojnih za dajanje informacij v zvezi z javnim razpisom,

·       kraj, čas in osebo pri kateri lahko vlagatelji dvignejo razpisno dokumentacijo, oziroma elektronski naslov, na katerega lahko zaprosijo zanjo.

(5) Z razpisom se lahko določi tudi druge elemente, ki jih morajo vsebovati vloge, če so potrebni za ustrezno izvedbo postopkov in sprejemanje odločitev v zvezi s predmetom razpisa.

(6) Vsebino podrobnejše dokumentacije posebej določa besedilo javnega razpisa.

 

11. člen

(razpisni rok)

Rok za prijave na razpis ne sme biti krajši od trideset (30) dni od objave javnega razpisa.

 

12. člen

(uvedba in ustavitev postopka)

(1) Javni razpis objavi financer Občina Cerklje na Gorenjskem.

(2) Postopek javnega razpisa se lahko začne ne glede na določbo zakona, ki ureja javne finance, o pogojih za začetek postopka za dodelitev sredstev, pri čemer odločbe o izbiri ni mogoče izdati pred sprejetjem proračuna za leto, v katerem se odločba izdaja. Župan lahko do roka za oddajo vlog s sklepom ustavi postopek javnega razpisa, pozneje, do izdaje odločb iz 18. člena tega pravilnika, pa le v primeru, da v sprejetem proračunu niso zagotovljene pravice proste porabe v potrebni višini.

(3) Župan lahko do izdaje odločb iz 18. člena tega pravilnika ustavi postopek javnega razpisa. Župan sprejme sklep o ustavitvi postopka, ki mora biti objavljen na način, kot je bilo objavljeno besedilo javnega razpisa. Odločitev mora biti utemeljena in jo je treba sporočiti kulturnim izvajalcem, ki so podali vlogo na javni razpis. Vloga, prispela na javni razpis, se na zahtevo vlagateljev vrne. Zoper sklep o ustavitvi postopka javnega razpisa pritožba ni dovoljena.

 

13. člen

(strokovna komisija)

(1) Za strokovno presojo in ocenjevanje predlogov kulturnih programov in kulturnih projektov je pristojna strokovna komisija, ki jo s sklepom imenuje župan.

(2) Predsednik strokovne komisije je javni uslužbenec občinske uprave Občine Cerklje na Gorenjskem, ki ima opravljen izpit iz Zakona o splošnem upravnem postopku. Predsednik in člani komisije ne smejo biti s kulturnimi izvajalci, ki kandidirajo za dodelitev sredstev, interesno povezani v smislu poslovne povezanosti ali sorodstvenega razmerja (v ravni vrsti ali v stranski vrsti do vštetega tretjega kolena). Prav tako ne smejo sodelovati pri delu komisije, če obstajajo druge okoliščine, ki bi vplivale na njihovo neobjektivnost in nepristranskost (npr. osebne povezave).

(3) Predsednik in člani komisije podpišejo izjavo o prepovedi interesne povezanosti. Če je predsednik ali kateri koli člani komisije s kulturnim izvajalcem poslovno, sorodstveno ali osebno povezan se izloči iz komisije in se to evidentira v zapisniku. Prav tako se mora član komisije, ki je hkrati tudi predstavnik društva oziroma organizacije, ki je podala vlogo za pridobitev sredstev za sofinanciranje programov, v delu, ki se nanaša na odločanje o dodelitvi sredstev društvu oziroma organizacije, katerega član je, iz postopka izločiti. Navedeno se posebej zabeleži v zapisniku komisije.

 

14. člen

(vloge)

(1) Kulturni izvajalec lahko vlogo dopolnjuje oziroma spreminja do zaključka razpisnega roka.

(2) Vloga, ki jo je kulturni izvajalec poslal po preteku razpisnega roka, je prepozna.

(3) Če kulturni izvajalec za isti program ali projekt na javni razpis pošlje več vlog, se obravnava prva vloga, ostale pa se zavržejo, razen če jih je mogoče obravnavati kot dopolnitve ali spremembe prve vloge.

(4) Vloga mora biti oddana v zaprti ovojnici, ki je označena z »Ne odpiraj – vloga« in navedbo javnega razpisa, na katerega se nanaša. Ovojnica je lahko označena tudi na drug ustrezen način, iz katerega izhaja, da gre za vlogo na določen javni razpis.

(5) Vloga na javni razpis je lahko tudi elektronska, če je tako določeno v javnem razpisu. Način elektronske predložitve vloge mora biti določen v razpisni dokumentaciji.

(6) Vloga mora biti izvajalcu razpisa dostavljena do roka, ki je določen v javnem razpisu, ne glede na način oddaje.

 

15. člen

(prispetje vlog)

Občina Cerklje na Gorenjskem sprejema vloge na javni razpis, na vsaki vlogi se jasno označi datum in uro vložitve vloge oziroma datum in uro oddaje na pošti.

 

16. člen

(odpiranje vlog in poziv za dopolnitev)

(1) Po poteku razpisnega roka strokovna komisija odpre vse vloge, ki so prispele do predpisanega roka. Vloge na javni razpis se obravnavajo posamično.

(2) Odpirajo se samo v roku prejete in pravilno označene ovojnice, in sicer v vrstnem redu, v katerem so bile predložene. Odpiranje vlog ni javno.

(3) Za vloge, ki niso pravočasne, ali jih ni vložila upravičena oseba ali so neutemeljene ali niso bile vložene na predpisanih obrazcih, jih strokovna komisija zabeleži v zapisnik in županu predlaga sklep, s katerim jih zavrže. Pritožba zoper sklep ni dovoljena.

(4) Če je posamezna vloga formalno nepopolna ali nejasna, strokovna komisija pisno pozove kulturnega izvajalca, vlagatelja vloge, da jo dopolni v petih (5) dneh. Če vlagatelj vloge ne dopolni v zahtevanem roku ali če dopolnitev ni ustrezna in vloga tudi po dopolnitvi ni popolna, župan izda sklep, s katerim jo zavrže. Pritožba zoper sklep ni dovoljena.

 

17. člen

(ocenjevanje in vrednotenje vlog)

(1) Strokovna komisija odpre vloge, prispele na razpis najkasneje v petnajstih (15) dneh po razpisnem roku. Komisija za vsako vlogo posebej ugotovi, ali je pravočasna, ali jo je podala upravičena oseba, na predpisanih obrazcih in ali je popolna glede na razpisne pogoje. Svoje ugotovitve komisija zabeleži v zapisniku o odpiranju vlog.

(2) O odpiranju vlog strokovna komisija vodi zapisnik, ki mora vsebovati:

·       kraj in čas odpiranja vlog;

·       imena navzočih članov komisije;

·       ugotovitve o nepravočasnih, neustrezno označenih in nepopolnih vlogah;

·       seznam vlog, ki ustrezajo pogojem javnega razpisa;

·       seznam vlog, ki naj se dopolnijo;

·       podpise vseh članov komisije.

(3) Strokovna komisija pregleda in oceni vsebino razpisne dokumentacije, ovrednoti vse kulturne programe oziroma kulturne projekte, ki so vsebovani v ustreznih vlogah, glede na kriterije za ocenjevanje in vrednotenje kulturnega programa oziroma kulturnega projekta, kot so bili določeni v objavi razpisa, vodi zapisnik, oblikuje predlog za sofinanciranja programov in projektov, ki ga posreduje županu.

(4) Kulturni izvajalci ne morejo prisostvovati ocenjevanju in vrednotenju vlog ter sprejemanju poročila na strokovni komisiji.

(5) Ocenjevanje in vrednotenje vlog ter zapisnik komisije niso javni.

 

18. člen

(odločba, ugovor)

(1) Strokovna komisija z odločbo zavrne vlogo, ki ne izpolnjuje umetniških, kulturnopolitičnih, strokovnih in drugih kriterijev ter zahtev.

(2) Strokovna komisija o vsaki ustrezni vlogi, prispeli na razpis, izda posamično odločbo, s katero odloči o odobritvi in višini sofinanciranja ali o zavrnitvi sofinanciranja posameznega programa oz. projekta, pri čemer se obseg obveznosti in način njihove izpolnitve podrobneje določita s pogodbo iz 20. člena tega pravilnika.

(3) Kulturni izvajalec, ki meni, da izpolnjuje pogoje in merila iz javnega razpisa in mu razpisana sredstva iz javnega razpisa niso bila dodeljena oziroma mu niso bila dodeljena v ustrezni višini, lahko v osmih (8) dneh od prejema odločbe vloži pritožbo pri županu Občine Cerklje na Gorenjskem. V pritožbi mora pritožnik natančno opredeliti razloge, zaradi katerih je le-ta vložena. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljeni kriteriji in merila za ocenjevanje vlog. O pritožbi odloča župan Občine Cerklje na Gorenjskem. Zoper odločitev župana ni pritožbe, možno pa je vložiti upravni spor na Upravnem sodišču Republike Slovenije, ki se vloži v roku trideset (30) dni od vročitve odločbe.

(4) Dokončna odločba je podlaga za sklepanje pogodbe o financiranju javnega kulturnega programa oziroma kulturnega projekta, pri čemer odločb o izbiri ni mogoče izdati pred sprejemom proračuna za leto, v katerem se odločba izdaja.

(5) Vložitev tožbe v upravnem sporu ne zadrži sklenitev pogodb z ostalimi izvajalci kulturnih programov oz. projektov. Vložitev tožbe v upravnem sporu je dovoljena zaradi bistvenih kršitev postopka, izbire izvajalca, ki ne izpolnjuje pogojev oziroma očitne kršitve kriterijev vrednotenja in ocenjevanja. Odpravljena ali za nično izrečena odločba ne vpliva na že sklenjene pogodbe.

 

19. člen

(objava rezultatov)

Rezultati razpisa se po dokončnosti odločb objavijo na spletni strani Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

20. člen

(pogodba)

(1) Na osnovi dokončne odločbe iz 18. člena tega pravilnika, Občina Cerklje na Gorenjskem, kot financer (v nadaljnjem besedilu: financer), pripravi pogodbo, s katero se uredijo medsebojne pravice in obveznosti med financerjem in kulturnim izvajalcem programa ali projekta, ki je bil izbran za sofinanciranje.

(2) Pogodba se sklene v pisni obliki. Pogodba, ki ni sklenjena v pisni obliki, je nična.

(3) Financer pogodbo pošlje kulturnemu izvajalcu in ga pozove k podpisu. V kolikor izvajalec ne vrne podpisane pogodbe v petnajstih (15) dneh od prejema, se šteje, da je odstopil od sofinanciranja programa ali projekta iz občinskega proračuna, da pogodba ni sklenjena in je Občina Cerklje na Gorenjskem prosta vseh obveznosti, ki so zanjo izhajale iz odločbe. O preostanku sredstev oz. neporabljenih sredstvih na predlog komisije odloči župan s sklepom.

(4) Rok za podpis pogodbe se iz utemeljenih razlogov lahko sporazumno podaljša ali skrajša s pisnim dogovorom strank pogodbe, vendar le v skladu z roki, ki jih urejajo predpisi o zaključku proračunskega leta.

(5) Kulturni izvajalec, prejemnik sredstev, ne sme prenesti pravic in obveznosti iz pogodbe na tretjo osebo.

(6) Pogodba se sklene za določen čas.

 

21. člen

(vsebina pogodbe)

(1) S pogodbo se uredijo vsa medsebojna razmerja v zvezi z zagotavljanjem proračunskih sredstev za financiranje predmeta pogodbe, zlasti pa mora vsebovati podatke o:

·       pogodbenih strankah (ime, naslov, zastopnik),

·       predmetu, namenu in ciljih pogodbe, ki predstavljajo javni interes,

·       ciljih, ki bodo realizirani v obdobju sklenitve pogodbe zaradi uresničitve namena pogodbe,

·       kriterijih za spremljanje njihovega uresničevanja,

·       rokih, v katerih morajo biti cilji doseženi,

·       višini dodeljenih sredstev,

·       trajanju pogodbe,

·       obsegu, dinamiki izplačil in načinu zagotavljanja sredstev Občine Cerklje na Gorenjskem,

·       roku, do katerega lahko izvajalec črpa proračunska sredstva,

·       obliki in vsebini zahtevka za izplačilo dodeljenih sredstev,

·       obveznosti vmesnega in končnega poročanja o izvedbi programa ali projekta in o porabi dodeljenih sredstev,

·       medsebojnem obveščanju in sodelovanju med pogodbenimi strankami,

·       nadzoru in sankcijah v primeru neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti,

·       druga vprašanja medsebojnih razmerij.

(2) V pogodbi mora biti konkretno in jasno določeno, kateri namen in cilji pogodbe sestavljajo javni interes, kot je splošno opredeljen s tem pravilnikom.

(3) Glede na posebnosti predmeta pogodbe lahko pogodba vsebuje tudi druge sestavine.

 

22. člen

(izplačila po pogodbi)

Obseg, dinamika izplačil in način zagotavljanja sredstev Občine Cerklje na Gorenjskem se opredeli s pogodbo. Če se ugotovi nenamenska poraba sredstev, jih mora kulturni izvajalec vrniti z zakonskimi zamudnimi obrestmi od izplačila dalje. Namenskost porabe proračunskih sredstev preverja financer na podlagi poročil o realizaciji kulturnih programov oz. projektov oziroma končnega poročila o izvedenih kulturnih programih oz. projektih, kot tudi z drugimi instrumenti nadzora, določenimi s tem ali

drugim zakonom.

 

23. člen

(sprememba pogodbe)

Če je bil znesek javnih sredstev v pogodbi določen glede na predvidevanje, da sredstva proračuna, namenjena za kulturo, v času veljavnosti pogodbe ne bodo manjša kot so bila ob podpisu pogodbe, pa so se kasneje zmanjšala v takšnem obsegu, da kulturnega programa oziroma projekta ni več mogoče izpolniti v dogovorjenem obsegu, se pogodba iz tega razloga v javnem interesu spremeni.

 

24. člen

(razveza pogodbe)

Če se po podpisu pogodbe zmanjša obseg sredstev, ki je v proračunu občine namenjen za kulturo do takšne mere, da izpolnitev pogodbe za financiranje javnega kulturnega programa oziroma projekta ni več mogoča, se pogodba na predlog župana razveže.

Kulturni izvajalec, prejemnik sredstev, mora izvesti tolikšen del programa ali projekta, ki ustreza do razveze prejetim sredstvom v skladu s pogodbo, razen če taka izpolnitev ni smiselna. V tem primeru mora vrniti sredstva, ki jih je prejel in niso bila porabljena za izvršitev dejavnosti oziroma izvedbo programa ali projekta, ki je bil predmet pogodbe.

 

25. člen

(obveznost seznanitve)

Kulturni izvajalec je dolžan obvestiti Občino Cerklje na Gorenjskem o spremembi okoliščin, ki utegnejo kakor koli vplivati na izpolnitev njegovih pogodbenih obveznosti.

 

26. člen

(kršitev pogodbe)

Kulturni izvajalec, ki krši pogodbena določila, ne more kandidirati za sredstva na naslednjem javnem razpisu občine.

 

27. člen

(navedba financerja - informiranje in obveščanje javnosti)

Kulturni izvajalci, ki prejmejo sredstva iz občinskega proračuna, so dolžni v svojih promocijskih gradivih na ustrezen način predstavljati Občino Cerklje na Gorenjskem.

 

III.      Kriteriji in merila za vrednotenje programov in projektov

 

28. člen

(kriteriji in merila)

(1) Strokovna komisija bo za sofinanciranje izvajanja izvajalcev kulturnih programov ali projektov, sofinancirala le tiste vloge izvajalcev, iz katerih izhaja, da je njihova dejavnost izključno izvajanje programov in projektov ljubiteljske kulture na neprofitni osnovi in so širšega pomena za vzpodbujanje kulturne dejavnosti in kulturnega dogajanja.

(2) Sofinancirajo se kulturni programi, ki potekajo redno, organizirano in ustrezno strokovno vodeno, pod pogojem, da so rezultati redne dejavnosti članov kulturnih društev s področja Občine Cerklje na Gorenjskem, ter vsaj enkrat letno predstavljeni občinstvu v Občini Cerklje na Gorenjskem.

(3) Programe in projekte, prijavljene na razpis, strokovna komisija ovrednoti na podlagi kriterijev in meril iz tega pravilnika. Podrobneje se merila in točkovanje za sofinanciranje določijo v javnem razpisu.

 

 

28.a člen

(1) Sofinancirajo se lahko le kulturni programi ali projekti, ki izpolnjujejo pogoje iz 4. člena pravilnika in njihovi izvajalci – upravičenci po 5. členu tega pravilnika, ki izpolnjujejo pogoje iz 6. člena Pravilnika.

(2) S posebnimi merili se presoja programsko dejavnost, zahtevnost, obseg in nivo programskih dejavnosti, na katerih izvajalec sodeluje, kakovostna raven dosežkov izvajalca na programskih dejavnostih, realizacija programskih dejavnosti, vključenost in sodelovanje ter druge specifične pogoje glede na področje dejavnosti.

(3) Strokovna komisija bo pri vrednotenju prispelih vlog za sofinanciranje izvajanja kulturnih programov ali projektov, upoštevala naslednja merila in kriterije:

 

1. PROGRAMI

A. SPLOŠNI MERILA:

·       pogostost (programi in /ali projekti se izvajajo na območju Občine Cerklje na Gorenjskem  obseg izvajanja programov v občini/pogostost v %)

·       realizacija prijavljenih programov in/ali projektov na javni razpis v preteklem letu (obseg izvedbe prijavljenih programov oz. projektov v %)

·       vključenost (velikost izvajalca)

·       kontinuiranost:

·       čas delovanja prijavitelja (za čas delovanja se upošteva vpis prijavitelja v AJPES)

·       jubilej prijavitelja v letu javnega razpisa

·       preglednost in razvidnost za razpisno leto (program dela: vrsta programov, cilj, namen, obseg, realnost programov ali projektov)

 

B. MERILA USEPŠNOSTI IN OBVEŠČANJA:

·       uspešnost (udeležba na revijah, srečanjih, priznanja in nagrade, strokovne ocene)

·       sodelovanje (sodelovanje na prireditvah v preteklem letu, sodelovanje pri izvedbi programov za otroke, dobrodelne prireditve)

·       obveščanje javnosti (predstavljanje dejavnosti v medijih Občine Cerklje na Gorenjskem: Novice izpod Krvavca, napoved dogodkov na www.cerklje.si, samostojni članki, ipd.)

 

C. MERILA POSAMEZNIH PROGRAMSKIH DEJAVNOSTI:

C.I. VOKALNA GLASBENA DEJAVNOST

·       programska dejavnost (obseg programa, obseg vaj, samostojni koncerti oz. nastopi, udeležba na revijah, priložnostni nastopi, udeležba na državnih in mednarodnih tekmovanjih in festivalih, strokovnost)

·       vključenost (velikost)

·       uspešnost (revije, srečanja, tekmovanja)

 

C.II. INSTRUMENTALNA GLASBENA DEJAVNOST

·       programska dejavnost (obseg programa, obseg vaj, samostojni koncerti oz. nastopi, udeležba na revijah, priložnostni nastopi, udeležba na državnih in mednarodnih tekmovanjih in festivalih, strokovnost)

·       vključenost (velikost)

·       uspešnost (revije, srečanja, tekmovanja)

 

C.III. GLEDALIŠKA in LUTKOVNA DEJAVNOST

·       programska dejavnost (obseg programa, obseg vaj, premierne izvedbe, nastopi v sezoni, priložnostni nastopi, udeležba na državnih in mednarodnih tekmovanjih in festivalih, strokovnost)

·       vključenost (velikost)

·       uspešnost (revije, srečanja, tekmovanja)

C.IV. FOLKLORNA DEJAVNOST

·       programska dejavnost (obseg programa, obseg vaj, plesna oz. glasbena sekcija, koreografije, nastopi v sezoni, priložnostni nastopi, udeležba na državnih in mednarodnih tekmovanjih in festivalih, strokovnost oz. sodelovanje v skupini)

·       vključenost (velikost)

·       uspešnost (revije, srečanja, tekmovanja)

 

C.V. LIKOVNA IN FOTO DEJAVNOST

·       programska dejavnost (obseg programa, izvedba samostojnih razstav in priložnostnih razstav, sodelovanja na razstavah, srečanja, strokovnost)

·       vključenost (velikost)

·       uspešnost

·       izdaja publikacij (katalog, brošura, zloženka, drugo tiskane izdaje, ipd.)

 

C.VI. LITERARNA DEJAVNOST

·       programska dejavnost (obseg programa, samostojni literarni večeri, srečanja, sodelovanja strokovnost oz. sodelovanje v skupini)

·       vključenost (velikost)

·       uspešnost

·       izdaja publikacij (zbornik, knjiga, nosilec zvoka, elektronski nosilec in druge tovrstne publikacije)

 

C.VII. OHRANJANJE KULTURNE DEDIŠČINE

·       razvidnost ohranjanja kulturne dediščine (jasnost ohranjanja kulturnih običajev, cilji, namen)

·       pogostost (območje izvedbe)

·       tradicionalnost

·       kontinuiranost

 

2. PROJEKTI

·       zasnova in vsebina predlaganega projekta (inovativnost, izvedba, kakovost, obseg, vsebinska zasnova, aktualnost, reference, povezovanje)

·       uresničevanje ciljev lokalnega programa občine s predlaganim projektom (prispevek, spodbujanje kulturnega razvoja, trajnostna naravnanost, pomen, učinki, sodelovanje)

·       finančna konstrukcija projekta

·       uspešnost

·       pogostost

·       pomen projekta za širši kulturni prostor

·       ekonomičnost (viri financiranja)

·       izdaja publikacije ali nosilca zvoka

 

29. člen

(znesek sofinanciranja)

(1) Programi in projekti bodo ocenjeni v skladu z merili in kriteriji in ob upoštevanju specifičnosti posameznih programov in projektov s področja kulture.

(2) Programi in projekti se točkujejo. Vrednost točke se določi v skladu s predvidenimi proračunskimi sredstvi za razpisano leto. Višina sofinanciranja posameznega izvajalca je odvisna od skupnega števila zbranih točk vseh programov in projektov ter vrednosti točke. Vrednost točke se dobi tako, da se višina sredstev, ki so razpisana za namen izvedbe programov oziroma projektov deli s seštevkom točk vseh programov oziroma projektov.

 

30. člen

(izjeme pri financiranju)

Župan lahko izjemoma, skladno s 102. členom Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, izda sklep o financiranju kulturnega programa ali projekta iz interventnih sredstev občine, brez javnega poziva oziroma javnega razpisa. V tem primeru se lahko sofinancirajo le tisti kulturni projekti, kadar so le ti s utemeljeni z javnim interesom na področju kulture in če se ugotovi poseben pomen programa oziroma projekta in je to neogibno nujno zaradi kratkega časa, ki je na razpolago za odločitev o financiranju.

 

31. člen

(ukinitev financiranja oziroma vračilo sredstev)

(1) Občina Cerklje na Gorenjskem lahko ukine sofinanciranje programa ali projekta oziroma zahteva vračilo danih proračunskih sredstev:

·       če izvajalec ne predloži poročil v skladu s 33. členom tega pravilnika in pogodbenimi obveznostmi,

·       če izvajalec delno ali v celoti ne izpolnjuje svojega programa. Že prejeta in nenamensko porabljena sredstva je izvajalec dolžan vrniti v proračun skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, obračunanimi od dneva prejema sredstev do dneva vračila sredstev v proračun.

(2) V primeru, da zaradi kršenja določil tega pravilnika in/ali pogodbe pride do sodnega spora med Občino Cerklje na Gorenjskem in izvajalcem kulturnih programov oz. projektov, izvajalec ne more kandidirati za sredstva na naslednjem javnem razpisu.

 

IV.       Nadzor nad izvajanjem programov in porabo sredstev

 

32. člen

(spremljanje izvajanja)

Izvajalci kulturnih programov oz. kulturnih projektov so dolžni izvajati izbrana področja najmanj v obsegu, opredeljenem v pogodbi, sredstva pa nameniti za izbrano področje v skladu z javnim razpisom.

 

33. člen

(poročanje in nadzor)

(1) V okviru tega nadzora pooblaščene osebe financerja spremljajo in ocenjujejo delovanje prejemnikov javnih sredstev in smejo pri tem:

·       zahtevati pisno poročilo o izvajanju aktov in pogodb,

·       pregledovati dokumentacijo prejemnikov sredstev,

·       ugotavljati skladnost izvedenega programa prejemnikov javnih sredstev,

·       ugotavljati smotrnost uporabe sredstev za doseganje namena in ciljev pogodbe prejemnikov javnih sredstev.

(2) Kulturni izvajalec je dolžan Občini Cerklje na Gorenjskem oz. od nje pooblaščenemu subjektu predložiti vmesna poročila ter zaključno poročilo o poteku in rezultatih izvedbe predmeta pogodbe, skladno z roki in dokazili, določenimi v pogodbi.

(3) S pogodbo je lahko določena tudi obveznost delnega poročanja. Občini Cerklje na Gorenjskem oz. od nje pooblaščeni subjekt lahko od kulturnega izvajalca kadar koli zahteva pojasnila oziroma dokazila, ki so povezana z izvajanjem pogodbe.

(4) Občini Cerklje na Gorenjskem oz. od nje pooblaščeni subjekt ima pravico kadar koli izvesti nadzor izvajanja programov, ki so predmet sofinanciranja, in nadzoru namenskosti porabe sredstev po sklenjeni pogodbi. Pri tem je kulturni izvajalec programa dolžan izvajalcu nadzora nuditi vse potrebne informacije in mu predložiti potrebna dokazila oz. dokumentacijo o izvedbi sofinanciranega kulturnega programa ali projekta in nastalih stroških v zvezi s tem.

(5) Župan ima pravico določiti notranji revizijski nadzor nad pregledom dokumentacije in poslovanja izvajalcev, ki so kandidirali na javni razpis za sofinanciranje z namenom ugotavljanja namenske porabe sredstev ter preverjanje verodostojnosti in resničnosti predloženih dokumentov na javni razpis.

 

V.         Prehodna in končna določba

 

34. člen

(objava, veljavnost in uporaba pravilnika)

(1) Z dnem uveljavitve tega pravilnika se za izbiro in vrednotenje programov kulture iz proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem preneha uporabljati Pravilnik o sofinanciranju javnih kulturnih programov in kulturnih projektov Občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem, št. 2/11, 5/11 in 7/16).

(2) Ta pravilnik se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 007-01/2018-01

Datum: 26.01.2018

 

 

Občina Občina Cerklje na Gorenjskem

 

Franc Čebulj l.r., župan