New Page 1

Na podlagi 39. in 40. člena Zakona o spodbujanju razvoja turizma (Uradni list RS, št. 13/18), 15. člena Statuta Občine Cirkulane (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 32/17) in 70. člena Poslovnika Občine Cirkulane (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 32/17)  je občinski svet Občine Cirkulane na 25. redni seji dne 30. 6. 2023 sprejel

 

ODLOK

O LOKALNIH TURISTIČNIH VODNIKIH NA OBMOČJU OBČIN MAJŠPERK, ŽETALE, PODLEHNIK, CIRKULANE, ZAVRČ, GORIŠNICA IN VIDEM

 

I.  Uvodna določba

 

1. člen

S tem odlokom občine na območju LAS Haloze (Lokalna akcijska skupina Haloze), ki zajemajo območja občin Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm, določajo program strokovnega usposabljanja in pogoje za opravljanje dejavnosti lokalnih turističnih vodnikov.

 

II.  Opredelitev turističnega vodnika

 

2. člen

Lokalni turistični vodnik je fizična oseba, ki je za to strokovno usposobljena po tem odloku in je vpisana v register lokalnih turističnih vodnikov. Lokalni turistični vodnik domačim in tujim obiskovalcem občin Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm, razkazuje in strokovno pojasnjuje naravne lepote, kulturno-zgodovinske spomenike, zgodovino, umetniška dela, etnografske in druge znamenitosti in te storitve zaračunava po sprejetem ceniku.

Za lokalne turistične vodnike se po tem odloku ne štejejo strokovni delavci v muzejih, galerijah, turistično-informacijskem centru in podobnih subjektih, ki opravljajo vodenja v sklopu svoje redne zaposlitve.

 

III.  Strokovna usposobljenost lokalnega turističnega vodnika

 

3. člen

Dejavnost lokalnega turističnega vodenja lahko opravljajo osebe, ki uspešno opravijo preizkus znanja iz programa strokovne usposobljenosti  za lokalnega turističnega vodnika in so vpisani v register lokalnih turističnih vodnikov.

K preizkusu znanja se lahko prijavijo osebe, ki imajo najmanj srednjo strokovno izobrazbo in znanje enega tujega jezika za stopnjo najmanj srednje strokovne izobrazbe.

V register se morajo vpisati v roku enega leta od začetka veljavnosti tega odloka.

Turistični vodnik, ki ima licenco Gospodarske zbornice Slovenije, lahko pridobi licenco za lokalnega turističnega vodnika brez izpolnjevanja pogojev iz prvega odstavka tega člena, le z vpisom v register lokalnih turističnih vodnikov.

 

4. člen

Tečaje strokovne usposobljenosti za opravljanje lokalnega turističnega vodenja organizira izbran pooblaščen izvajalec, ki ga potrdijo občine Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm, v katerem lahko sodelujejo poleg izvajalcev tudi člani predstavniki občin. Na podlagi skupnega javnega poziva občine izberejo izobraževalno ustanovo, ki opravo tečaj strokovne usposobljenosti.

Tečaj organizira izvajalec tako, da razpiše termine za izvedbo tečaja in pogoje za vpis na tečaj.

Tečaj strokovnega usposabljanja se deli na teoretični in praktični del.

Udeleženci morajo za pridobitev potrdila o opravljenem tečaju opraviti preverjanje strokovne usposobljenosti za opravljanje nalog lokalnega turističnega vodnika pred izpitno komisijo.

 

5. člen

Ko izpitna komisija, ki jo sestavi izvajalec izobraževanja, ugotovi, da ima kandidat za lokalnega turističnega vodnika potrebno znanje, mu izda potrdilo o strokovni usposobljenosti, s čimer pridobi naziv »lokalni turistični vodnik«.

Kandidat, ki ni uspešno opravil preizkusa znanja za lokalnega turističnega vodnika, se lahko ponovno prijavi na preizkus znanja v 30 dneh od neuspelega preizkusa.

 

IV.  Register lokalnih turističnih vodnikov

 

6. člen

Osebe, ki jim je bilo izdano potrdilo o strokovni usposobljenosti za lokalnega turističnega vodnika, se morajo pred pričetkom opravljanja dejavnosti vpisati v register lokalnih turističnih vodnikov, ki ga bo vodila, s strani občin, pooblaščena organizacija. Občine na podlagi javnega razpisa izberejo pooblaščeno organizacijo.

Register lokalnih turističnih vodnikov vsebuje naslednje podatke:

·  zaporedno evidenčno številko,

·  datum vpisa,

·  ime in priimek,

·  prebivališče,

·  telefonsko številko, na kateri je lokalni turistični vodnik dosegljiv,

·  e-naslov lokalnega turističnega vodnika,

·  podatke o znanju tujega jezika,

·  davčno številko,

·  podatke o številu ur vodenja za preteklo leto,

·  dokazila o strokovnem znanju in usposobljenosti.

Turistični vodniki turističnega območja morajo najkasneje do 31. januarja tekočega leta pooblaščeni organizaciji , ki vodi register, posredovati podatke o številu dni vodenja v preteklem letu.

Javni podatki registra lokalnih turističnih vodnikov:

·  zaporedna evidenčna številka,

·  ime in priimek,

·  telefonska številka, na kateri je lokalni turistični vodnik dosegljiv,

·  e-naslov lokalnega turističnega vodnika,

·  jezik, v katerem opravlja vodenje.

Javni podatki se ažurirajo najmanj enkrat letno, lokalni turistični vodniki pa so dolžni spremembe podatkov javljati pooblaščeni organizaciji v roku 8 dni od nastanka.

 

7. člen

Lokalni turistični vodniki dobijo izkaznico z veljavnostjo 3 leta. Lokalni turistični vodniki lahko pri organu, ki vodi register, dvigne novo izkaznico, če v treh letih opravi najmanj šest turističnih vodenj. V nasprotnem primeru mora ponovno opravljati preizkus znanja.

Dejavnost vodenja lahko opravljajo samo vodniki z veljavno izkaznico, ki jo morajo pri vodenju nositi v priponki.

Izkaznica je pravokotne oblike 8,5 x 5,5 cm, z imenom in priimkom ter fotografijo imetnika izkaznice, nazivom lokalni turistični vodnik Haloz, zaporedno evidenčno številko iz registra in datumom izdaje.

 

8. člen

Za kakovostno opravljeno vodenje se šteje, če v 15 dneh po opravljenem vodenju ni pisnih pritožb s strani obiskovalcev in uporabnikov vodenja.

Če pisna pritožba prispe, se o njej obvesti lokalnega turističnega vodnika, ki je vodenje opravljal. Ta se mora v 8 dneh pisno odzvati na pritožbo. O utemeljenosti pritožbe odloča vodja pooblaščene organizacije, in v zvezi s tem izda sklep, s katerim vodnika opozori na njegovo ravnanje. Če je pritožba trikrat utemeljena, se lokalnemu turističnemu vodniku odvzame licenca z možnostjo ponovnega opravljanja izpita.

 

V.  Izvajanje, naročilo in evidenca turističnih vodenj

 

9. člen

Lokalna turistična vodenja se izvajajo v sklopu rednih in naročenih vodenj. Naročila za vodenje sprejemajo:

a) turistično-informacijski centri in turistično-informacijske pisarne,

b) turistična in druga društva ter druge organizacije, ki se ukvarjajo s turistično dejavnostjo,

c) lokalni turistični vodniki sami neposredno.

V roku treh dni morajo lokalni turistični vodniki o opravljenih vodenjih obvestiti pooblaščeno organizacijo. Posredovati morajo najmanj podatke, ki so navedeni v 10. členu tega odloka.

Če tega ne storijo, se to šteje za kršitev tega odloka, ki ima za posledico izdajo sklepa, s katerim se vodnika opozori na kršenje odloka in pozove k predložitvi podatkov. V primeru neupoštevanja poziva, se lokalnemu turističnemu vodniku odvzame licenca.

 

10. člen

Evidenco o opravljenih turističnih vodenjih vodi, s strani občin, pooblaščena organizacija.

Evidenca mora vsebovati podatke:

·  kdo je naročil vodenje,

·  koliko obiskovalcev je bilo udeleženih v posameznem vodenju,

·  kraj oziroma država, od koder so obiskovalci,

·  točke, ki so jih so obiskovalci obiskali,

·  utemeljene pripombe, ki se vpišejo dodatno v roku 15 dni po odločitvi komisije.

 

11. člen

Turistična vodenja za naročene oglede se zaračunavajo po ceniku, ki ga sprejmejo Občine Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm, potrdi pa Občinski svet Občin Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm.

Naročnik in vodnik medsebojna plačilna in druga razmerja urejata neposredno skladno z zakonskimi predpisi in drugimi veljavnimi akti.

Izbrana pooblaščena organizacija je do 15. februarja tekočega leta dolžen podati občinam Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm letno poročilo o lokalnem turističnem vodenju, ki vsebuje najmanj podatke o številu ur vodenja, o številu aktivnih lokalnih turističnih vodnikov (to je lokalni turistični vodnik, ki je opravil vsaj 2 vodenji v obravnavanem letu), o številu domačih in tujih obiskovalcih na območju, 5 najpogosteje obiskanih točk na območju navedenih občin.

 

VI.  Nadzor

 

12. člen

Nadzor nad izvajanjem dela lokalnih turističnih vodnikov opravlja pristojna oseba pooblaščene organizacije in vodje občinskih uprav občin Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm.

Nadzor nad izvajanjem vodenja registra lokalnih turističnih vodnikov opravljajo vodje občinskih uprav občin Majšperk, Žetale, Podlehnik, Cirkulane, Zavrč, Gorišnica in Videm, ki imajo neomejen vpogled v omenjeni register in poročila lokalnih turističnih vodnikov.

 

VII.  Prehodna in končna določila

 

13. člen

Stroški za izvajanje nalog po tem odlogu se delijo med vseh sedem občin po sedminskem deležu. Stroški zajemajo: enkratni strošek vzpostavitve registra in letni strošek vodenja registra. Delitev stroškov sprejmejo občine s posebnim sklepom.

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin oziroma v občinskem uradnem glasilu po tem, ko ga v enakem besedilu sprejmejo občinski sveti Občine Majšperk, Občine Žetale, Občine Podlehnik, Občine Cirkulane, Občine Zavrč, Občine Gorišnica in Občine Videm, veljati pa začne naslednji dan po zadnji objavi.

 

Številka: 007-35/2022

Datum: 30. 6. 2022

 

 

Občina Cirkulane

 

Antonija Žumbar, županja