New Page 2

Na podlagi šestega odstavka 21. člena in drugega odstavka 21.a člena Odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 14/13, 24/14) in Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A in 109/12) je Občinski svet Občine Črnomelj na 29. redni seji dne 9. 7. 2014 sprejel

P R A V I L N I K
o merilih za olajšave pri odmeri in plačilu komunalnega prispevka za območje Občine Črnomelj

1. člen

VSEBINA PRAVILNIKA

Ta pravilnik določa:

– olajšave pri plačilu komunalnega prispevka;

– podrobnejša merila za odobritev olajšave pri plačilu komunalnega prispevka;

– postopek odobritve določene vrste olajšave in zavarovanje dolga iz naslova obročnega plačila komunalnega prispevka.

2. člen

OLAJŠAVE PRI PLAČILU KOMUNALNEGA PRISPEVKA

Olajšavi po tem pravilniku sta:

– Obročno plačilo komunalnega prispevka na podlagi četrtega odstavka 7. člena Pravilnika o merilih za odmero komunalnega prispevka (Uradni list RS, št. 95/07) (v nadaljevanju: Pravilnik) in 21.a člena Odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Črnomelj (v nadaljevanju Odlok);

– Delna oprostitev plačila komunalnega prispevka na podlagi petega in šestega odstavka 21. člena Odloka.

3. člen

OBROČNO PLAČILO KOMUNALNEGA PRISPEVKA

(1) Na podlagi četrtega odstavka 7. člena Pravilnika, se obročno plačevanje na vlogo zavezanca za plačilo komunalnega prispevka, dovoli po naslednjih kriterijih:

a) kadar se komunalni prispevek odmerja za potrebe različnih vrst gradenj objekta, kot so: novogradnje, rekonstrukcije, dozidave, nadzidave, se lahko odmerjeni komunalni prispevek plača v največ 6 mesečnih obrokih, s tem da višina posameznega obroka ne sme biti manjša od 150 €.

b) kadar se komunalni prispevek odmerja za obvezno priključitev obstoječega objekta na novo komunalno opremo po uradni dolžnosti, se lahko odmerjeni komunalni prispevek plača v največ 36-ih mesečnih obrokih, s tem da višina posameznega obroka ne sme biti manjša od 50 €.

(2) Način zavarovanja obročnega odplačevanja komunalnega prispevka, je določen v 4. členu tega pravilnika.

(3) Kolikor dolžnik zamudi s plačilom dveh zaporednih obrokov, zapade v takojšnje plačilo celoten dolg plačila komunalnega prispevka. V tem primeru Občina Črnomelj takoj unovči zavarovanje za poplačilo preostalega dolga.

(4) Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka lahko vloži vlogo za obročno plačilo komunalnega prispevka kadarkoli do dne zapadlosti obveznosti komunalnega prispevka v plačilo. V vlogi za obročno plačilo komunalnega prispevka je potrebno navesti utemeljene razloge za vložitev vloge in na vlogi označiti predlog za način zavarovanja dolga.

(5) Vlogo za obročno plačilo komunalnega prispevka lahko vloži tudi zavezanec za plačilo komunalnega prispevka s statusom mlade družine. Po tem pravilniku se za mlado družino šteje družina z vsaj enim otrokom, v kateri nobeden od staršev ni star več kot 30 let ne glede na starost otrok oziroma 35 let in še noben otrok ni šoloobvezen. Za stare 30 let oziroma 35 let se štejejo vsi, ki dopolnijo to starost v letu, ko se vloži vloga. Kot mlade družine se upoštevajo ne samo življenjske skupnosti obeh staršev in otrok, ampak tudi vse druge družinske oblike. Zavezancu za plačilo komunalnega prispevka s statusom mlade družine, ki zaprosi za obročno plačilo komunalnega prispevka, ni potrebno posebej navajati utemeljenih razlogov za vložitev vloge.

(6) O vlogi za obročno plačevanje komunalnega prispevka odloči občinska uprava Občine Črnomelj in o tem obvesti zavezanca za plačilo komunalnega prispevka.

4. člen

ZAVAROVANJE DOLGA IZ NASLOVA OBROČNEGA PLAČILA KOMUNALNEGA PRISPEVKA

(1) Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je dolžan obročno plačilo komunalnega prispevka do občine ustrezno zavarovati.

(2) Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka lahko zavaruje obročno plačilo dolga na enega od naslednjih načinov, in sicer z:

– zastavo premoženja (nepremičnine, vrednostni papirji, kapitalske naložbe ipd.);

– zavarovanjem pri zavarovalnici;

– bančno garancijo, izdano v korist občine;

Stroški izvedbe zavarovanja (cenitve, notarska overitev in zapisi, sodni stroški ipd.), bremenijo zavezanca za plačilo komunalnega prispevka.

(3) Podrobnejši način zavarovanja dolga, višina posameznega obroka, rok za plačilo posameznih obrokov in ostale morebitne medsebojne obveznosti, morajo biti opredeljene v pogodbi o obročnem plačilu komunalnega prispevka, ki jo skleneta Občina Črnomelj in zavezanec za plačilo komunalnega prispevka, ki je hkrati prosilec za obročno plačevanje komunalnega prispevka.

5. člen

DELNA OPROSTITEV PLAČILA KOMUNALNEGA PRISPEVKA

(1) Za možnost olajšave plačila komunalnega prispevka v višini 60 % od končne vrednosti zaračunanega komunalnega prispevka, lahko zaprosi investitor, ki je hkrati zavezanec za plačilo komunalnega prispevka in ki ima namen investirati v:

a) ne-stanovanjski objekt, s pretežnim namenom industrijske dejavnosti (šifra 12510 po CC-SI). Sem sodijo naslednji objekti:

– tovarne,

– delavnice,

– klavnice,

– pekarne,

– pivovarne,

– montažne hale,

– tiskarne,

– avtomehanična delavnica,

– mizarske in podobne delavnice;

b) ne-stanovanjski objekt, s pretežnim namenom skladiščenja proizvodov (šifra 12520 po CC-SI). Sem sodijo naslednji objekti:

– rezervoarji in cisterne,

– rezervoarji za nafto in plin,

– žitni silosi,

– silosi za cement in druge suhe snovi,

– hladilnice,

– specializirana skladišča,

– pokrite skladiščne površine.

c) ne-stanovanjski objekt, s pretežnim namenom kmetijske dejavnosti (šifra 1271 po CC-SI). Sem sodijo naslednji objekti:

– stavbe za rastlinsko pridelavo (rastlinjaki za vrtnine in okrasne rastline, pokrite drevesnice in podobne stavbe),

– stavbe za rejo živali (perutninske farme, hlevi, svinjaki, staje, kobilarne in podobne stavbe za rejo živali),

– stavbe za spravilo pridelka (kmetijski silosi, kašče, kleti, vinske kleti, zidanice, seniki, skednji, kozolci, koruznjaki in podobne stavbe za spravilo pridelka),

– stavbe za predelavo lastnih kmetijskih pridelkov, (sirarne, sušilnice sadja, rib in podobno),

– druge ne-stanovanjske kmetijske stavbe (stavbe za shranjevanje kmetijskih strojev, orodja in mehanizacije kot so lope, kolnice in podobno).

d) ne-stanovanjski objekt, s pretežnim namenom poslovne dejavnosti (stavbe javne uprave, šifra 12201 po CC-SI). Sem sodijo naslednji objekti:

– stavbe s pisarnami in poslovnimi prostori državnih organov in lokalnih skupnosti (sodišča, parlament, policijske postaje, stavbe občin, krajevnih uradov in podobno), centri za socialno delo in podobno;

e) ne-stanovanjski objekt, s pretežnim namenom pokopališke dejavnosti (šifra 12722 po CC-SI); Sem sodijo naslednji objekti:

– krematoriji, mrliške vežice ter spremljajoče stavbe;

f) ne-stanovanjski objekt, s pretežnim namenom za dejavnost, ki se lahko opravlja v stavbah s klasifikacijo 12740 po CC-SI: Sem spadajo naslednji objekti:

– prevzgojni domovi, zapori, vojašnice, stavbe za nastanitev policistov, gasilski domovi, stavbe za nastanitev sil za zaščito, reševanje in pomoč,

– nadstrešnice za potnike na avtobusnih in drugih postajališčih, javne sanitarije in podobno,

– zavetišča in hoteli za živali, pesjaki, konjušnice,

– pokrita vojaška in podobna strelišča,

– zaklonišča,

– pomožne stavbe: drvarnica, lopa, ropotarnica, letna kuhinja, ute in podobno.

(2) Na podlagi petega odstavka 21. člena Odloka lahko za olajšavo pri odmeri komunalnega prispevka zaprosijo tudi krajevne skupnosti in vsa društva, ki delujejo v javnem interesu in ki nameravajo investirati v objekt, ki v pretežnem deležu (več kot 50 % po dejanski rabi objekta) predstavlja ne-stanovanjski objekt za potrebe delovanja posameznega društva v javnem interesu ali izkazanega interesa krajevne skupnosti. V tem primeru občinski svet s sklepom odloči o olajšavi obračunanega komunalnega prispevka v višini 60 % od končne vrednosti zaračunanega komunalnega prispevka.

(3) V vlogi za delno oprostitev komunalnega prispevka za investitorje iz prvega odstavka tega člena, mora zavezanec za plačilo komunalnega prispevka navesti ekonomsko-socialne razloge (npr. nameravano ohranjanje in povečevanje števila delovnih mest v občini, investitor je prevzemnik kmetijskega gospodarstva), s katerimi opravičuje možnost znižanja komunalnega prispevka. Vloga z obrazložitvijo mora biti vložena na občinsko upravo v roku največ 15 dni po vročitvi odločbe o odmeri komunalnega prispevka. Vloga je lahko vložena tudi v času postopka izdaje odločbe o odmeri komunalnega prispevka. Podrobni kriteriji in merila za določitev višine delne oprostitve komunalnega prispevka, so določeni v 6. členu tega Pravilnika.

(4) Občinski svet občine Črnomelj lahko na podlagi utemeljenih razlogov, ki so podani v vlogi iz tretjega odstavka tega člena, in ob upoštevanju izpolnjevanja meril in pogojev iz 6. člena tega pravilnika, dovoli olajšavo izračuna komunalnega prispevka za objekte v prvem odstavku tega člena, v višini 60 % od končne vrednosti zaračunanega komunalnega prispevka. Občinska uprava v tem primeru na prvi stopnji izda odločbo z ustrezno znižanim zneskom komunalnega prispevka.

(5) V primeru, kadar je investitorju priznana olajšava za plačilo komunalnega prispevka že po izdaji odmerne odločbe in plačilu celotnega zneska komunalnega prispevka s strani investitorja, se lahko sorazmerni delež olajšave vrne investitorju na podlagi sklepa o vračilu sorazmernega deleža komunalnega prispevka. Sklep o vračilu sorazmernega deleža komunalnega prispevka mora biti sprejet na podlagi kriterijev iz tretjega in četrtega odstavka tega člena.

6. člen

(kriteriji in merila za delno oprostitev plačila komunalnega prispevka)

(1) Investitor iz prvega odstavka 5. člena tega Pravilnika, ki je hkrati zavezanec za plačilo komunalnega prispevka in ki vloži vlogo za delno oprostitev komunalnega prispevka, mora imeti registrirano dejavnost v naslednjih oblikah:

– samostojni podjetnik (s.p.);

– družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.);

– delniška družba (d.d.);

– družba z neomejeno odgovornostjo (d.n.o.);

– nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je vpisan v register kmetijskih gospodarstev in ima status kmeta.

Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka lahko vloži vlogo za delno oprostitev plačila komunalnega prispevka v primeru novogradnje, rekonstrukcije, dozidave in nadzidave objekta, za katerega je zavezan za plačilo komunalnega prispevka.

(2) Investitor mora k vlogi za delno oprostitev podati izjavo, v kateri je navedeno:

– število obstoječih delovnih mest, ki se z nameravano investicijo ohranjajo;

– število predvidenih oziroma novih delovnih mest, ki bodo realizirana v roku, ki je opredeljen v pogodbi med občino Črnomelj in zavezancem za plačilo komunalnega prispevka.

(3) Občina Črnomelj lahko preveri število trenutno in na novo zaposlenih na podlagi razpoložljivih uradnih evidenc.

(4) Vse medsebojne obveznosti in razmerja med zavezancem za plačilo komunalnega prispevka iz prvega odstavka tega člena in Občino Črnomelj, se uredijo v medsebojni pogodbi. Pogodba se sklene po odobritvi delnega znižanja plačila komunalnega prispevka.

(5) Če je končni izračun komunalnega prispevka za zavezanca za plačilo komunalnega prispevka, ki je podal vlogo za delno znižanje komunalnega prispevka, nižji ali enak znesku 2.000,00 €, občinska uprava izda odmerno odločbo s končnim zneskom. Možnost delne oprostitve na končni znesek komunalnega prispevka v tem primeru ni možna.

7. člen

(1) Znižanje višine komunalnega prispevka po tem pravilniku se šteje za državno pomoč.

(2) Državna pomoč se bo obravnavala skladno z Zakonom o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) in skladno z Uredbo o posredovanju podatkov o dodeljenih državnih pomočeh po pravilu »de minimis« (Uradni list RS, št. 61/04, 22/07, 50/14).

8. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

Št. 007-6/2014

Črnomelj, dne 10. julija 2014

 

Županja
Občine Črnomelj
Mojca Čemas Stjepanovič l.r.